ét EET KAN VERKEEREN. Men kent het bestaan van de leven wereldwonderen in den •uden tijd wonderen, die in moderne oogen voor een groot deel dien naam niet meer verdie nen. Onze tijd heeft andere won deren aan te wijzen; minder tast bare, maar die hun naam alle eer aandoen, omdat niemand ooit ge dacht had, dat zij tot de bestaan baarheden behoorden. En toch zijn zij tot stand gekomen; daar om kan men dan ook spreken van wouderen. Tusschen het einde van den wereldoorlog en het huidige tijd perk ligt een periode, die bezaaid was met politieke en economische struikelblokken, waardoor 't toch reeds wankele evenwicht van hef oude Europa telkens en telkens weer dreigde verstoord te wor den. Daar was de Poolsche corridor, een strook Duitsch gebied, bij het Vredesverdrag toegewezen aan Polen, teneinde het een toegang te verschaffen tot de vrijhaven Dantzig, onder toezicht van den Volkenbond. Dit was in 't lichaam van den Duitschen staat een won- deplek, die niet ophield te schrij nen. Buitendien was Polen even min tevreden, omdat het Dantzig eveneens tot Poolsch gebied ver klaard had willen zien. Duitschland heeft steeds op het standpunt gestaan dat er geen sprake kon zijn van een leven in vrede en vriendschap met Polen, zoolang de door het Vredesver drag geschapen toestand bleef gehandhaafd. Dit neemt evenwel niet weg, dat er thans een „ver drag van vrede en vriendschap" bestaat tusschen beide landen. Het schijnbaar-onmogelijke is ge beurd: eerste wereldwonder. Wie zou hebben kunnen den ken, dat Duitschland zich in zoo korten tijd weder een plaats zou sche Rijk niet zou worden gebe zigd, als opmarschgebied tegen Rusland. Thans is het er even sterk tegen dat Rusland via Duitschland steun zal ontvangen, in welken vorm da ook. Zie, dat zijn een^fKntal wereld wonderen, waarvan wel niemand zou gedacht hebben, dat ze ooit tot stand konden komen. Een aan tal nieuwe voorbeelden, de wijs heid van onzen Breeroo bevesti gend: het kan verkeeren. Laten wij er rekening mee houden, wan neer wij den toestand van de we reld met somberen blik bekijken en ons niet tot pessimisme laten verleiden. Waarom zou het on mogelijk zijn, dat het hangende conflict tusschen Italië en Abes- synië ook nog op een of andere wijze werd bijgelegd en daar mede de algemeene oorlogsdrei- aing verdween? Zei onze Coen riet terecht: „Ende dispereert niet"? NEDERLANDSCH WEEKOVERZICHT Het Koninklijk bezoek aan Amsterdam. Weer de auto bus contra spoorweg. Pro test tegen den landdag van den N.S.B. in Den Haag. Moscou kijkt om den hoek. Biddag voor de Nederland- sche vrouwen. Oud-Mi nister Kan gaat weer op visite. Het verblijf te Amsterdam van H. M. de Koningin en Prinses Ju liana heeft aanleiding gegeven tot verschillende huldigingen. Jammer genoeg werkt het weder over het algemeen niet mede. Aan de Koningin werd een buste in brons van Prinses Juliana aangeboden, vervaardigd door DE KEIZER VAN MANDSHOEKWO IN ADMIRAALSUNIFORM. Tijdens de groofe vloofparade, die zoo juist op de Soengari-rivier in Mandshoek- wo gehouden werd, vertoonde de keizer van Mandshoekwo zich voor de eerste maal in admiraalsuniform. veroveren onder de groote mo gendheden? Toch is dit onder Hitler's bewind bewonderens waardig snel gebeurd: tweede wereldwonder. De verhouding tusschen den Paus en Italië was, zooals men weet, reeds sinds de tweede helft der vorige eeuw uiterst gespan nen. De Paus vertoefde als een vrijwillige gevangene op het Va- ticaan en niets deed voorzien, dat er spoedig verandering in dien toestand zou komen. Toch is ook dit gebeurd. De Paus heeft zich vrijwillig buiten het Vaticaan be geven; tusschen de Katholieke Kerk en den Italiaanschen staat is onder bepaalde voorwaarden vrede gesloten; derde wereld wonder. Italië heeft er steeds van ge droomd, de Adriatische Zee tot een Italiaansche binnenzee te ma ken, vanwaar voortdurende vij andschap met Zuid-Slavië, aan de Oostkust van deze zee gelegen, dat voortdurend op zijn hoede moest zijn tegen Italië's annexa tieplannen. De kloof scheen niet te over bruggen; tóch is ook deze bron van wantrouwen gedempt en zijn de goede betrekkingen tusschen beide landen hersteld. Rusland zou men wel als het laatste land hebben bescho. -//d om te Genève aan één tafel te zitten met de vertegenwoordigers van de door de Sovjets verfoeide „kapitalistische" regeeringen. Toch is het gebeurd. Zelfs heeft de Sovjetstaat met verschillende dier staten verdragen gesloten. Toen Duitschland lid van den Volkenbond werd, stelde het als ratste voorwaarde dat het Duit- GÖMBÖS, DE HONGAARSCHB MINISTER-PRESIDENT, IN BERLIJN. Onze foto toont den Hongaarschen minis ter-president Gömbös, die deze week een bezoek aan Hitier bracht den beeldhouwer Gerrit v.d.Veen. De hooge bezoeksters gaven blijk van haar belangstelling voor de Rembrandt-tentoonstelling in het Rijksmuseum, waar zij gerul- men tijd vertoefden, na des mor gens een grootsche huldebetoo- ging in ontvangst te hebben ge nomen van de Amsterdamsche burgerij, georganiseerd door het Nationaal Jongeren Verbond. Ook de S.O.S. tentoonstelling werd bezocht; hier werden eenige schilderijen, etsen en teekenin- gen aangekocht. Prinses Juliana heeft aan den Middenweg de school voor ge leidehonden voor blinden ge opend. De strijd tusschen spoorweg en autobus, vraaruit dan weer voort vloeit de strijd van de rechter lijke macht tegen de ondernemers der autobusdiensten, neemt nog steeds geen einde. Zooals men wellicht weet, was te Amsterdam en Den Haag opge richt een reisvereeniging „Covar", die een dienst per autobus onder hield, uitsluitend voor leden der vereeniging, tusschen residentie en hoofdstad. Aan alle vereischten van de wet was, naar het scheen, vol daan. Desniettegenstaande werd ook tegen deze ondernemers weer een vervolging ingesteld. De kantonrechter te Amsterdam veroordeelde hen tot 1000 gulden boete ieder, subs. 2 maanden hechtenis. Van dit vonnis teeken den zij dadelijk appèl aan bij de rechtbank. De twee Voorburgsche politie agenten, die wat hardhandig wa ren opgetreden tegen een groep rustverstoorders, en deswege ver oordeeld werden tot 3 maanden gevangenisstraf, hebben hun straf in hooger beroep zien gewijzigd in 3 maanden voorwaardelijk, met 1 jaar proeftijd. In Den Haag sa! op 5 October een landdag woeden gehouden van de N.S.B. Dit valt, zooals te begrijpen is, bij een zeker (niet hpt beste 1) deel der bevolking, niet in den smaak. Thans heeft een 320-tal van deze dames en heeren een adres gericht tot den Raad, waarin deze menigte mur mureert tegen de toegestane ver gunning. Tot goed begrip van de zaak diene, dat deze murmureerende menigte bestaat uit bewoners van de Westerbaenstraat, Hemster- huisstraat en buurt Veenkade. Wie in Den Haag goed bekend is, kan uit deze straatnamen dadelijk zijn conclusies trekken ten aan zien van het gehalte der „adres santen". Hun motie zal in den Haagschen Raad zonder eenigen twijfel krachtig worden gesteund door hun „kameraad" gemeenteraads lid L. de Visser (die, tusschen twee haakjes, op een beteren stand woont.) Het vermakelijkste is, dat adres santen in het toestaan van be doelde meeting „een gevaar zier voor de openbare orde en veilig heid" (dat is ongewone taal voor Moscou 1), reden waarom zij in trekking van de verleende ver gunning niet.verzoeken, maar. e i s c h e n 1 1 Dit is meer in den geijkten Moscouschen stijl I Maar het komt er weinig op aan de Raad legt het toch naast zich neer. De Nederlandsche vrouwen heb ben besloten, gehoor te geven aan den oproep van de keizerin van Abessynië en zich op Zondag 20 October a.s. te 8.30 in gebed te vereenigen, tot het behoud van den vrede. Het te dien einde ge vormde comité heeft H. M. de Ko ningin en Prinses Juliana uitge- noodigd, zich met de Nederland sche vrouwen in gebed te ver eenigen. Teneinde alle misverstand te voorkomen, deelt het comité nog mede, dat de landelijke organisa tie niet uitgaat van een bepaalde kerk of bond, maar een ruim en algemeen karakter draag?, aoodat elke groep en Iedere vrouw aan het welslagen kan medewerken. Oud-minister Kan heeft weer eens een bezoek gebracht bij den gewezen Duitschen keizer. Of het de schoone omstreken van Doorn zijn, of de eenigszins verbleekte glans van vroegere grootheid, die zulk een onweerstaanbare aan trekkingskracht op hem uitoefe nen, schijnt men nog niet te heb ben kunnen vaststellen. BUITENLAND. Is de oorlog ontbrandt Italië wil „praten" met Enge land. Geen neutrale waar nemers naar Abessynië. Engeland gaat opnieuw be wapenen. De verkiezingen in Memel. Hitier In de buurt. De jachtpartij van Gömbös. Telefoon-spion- nage in Duitschland. De Negus van Abessynië heeft in een telegram aan den secreta ris-generaal van den Volkenbond de algemeene mobilisatie in zijn rijk aangekondigd. In een Reuter- bericht uit Addes-Abeba heet het, dat het mobilisatie-bevel wel is geteekend, maar dat de afkondi ging nog eenigen tijd is uitge steld uit eerbied voor den Vol kenbond. Aanleiding tot de mobilisatie zou zijn het officieele bericht, dat de Italianen de militaire operaties zijn begonnen van de basis Assab in Erythrea en Oeal Oeal in So- maliland, wat van Abessynsche zijde wordt beschouwd als het voorspel tot den opmarsch. Tal van vluchtelingen, voorna melijk zendelingen en kooplie den, komen uit Abessynië aan te Dzjiboeti, waar de Fransche mi litaire luchtvloot aanzienlijk is versterkt. Het vliegtuig-moeder schip „Béarne" is er ook heen on derweg. Intusschen gaan de Italiaansche troepenverzendingen onvermin derd voort; men schat dat in 10 dagen tijds 50.000 man zijn inge scheept. Baron Aloisi heeft Genéve ver laten en is te Rome teruggekeerd, waar hij een langdurig onderhoud had met Mussolini. Vóór zijn ver trek uit Genève moet Aloisi even eens een lang onderhoud hebben gevoerd met den secretaris van den Volkenbond, wien hij de voorwaarden zou hebben uiteen gezet, waaronder Italië bereid zou zijn om lid te blijven van den Bond. De bijna algemeene ïnlernatlo- nale oppositie verbittert de Open bare meening in Italië. Algemeen is men gekant tegen den Volken bond. Een officieel woordvoerder van de regeering verklaarde openlijk, dat Italië „alleen nog uit beleefd heid tegenover de andere volken in den Bond bleef." Het krijgt ei den schijn van of Mussolini de verzoeningspogingen nog wat sleepende zal houden, alvorens hij handelend optreedt, 'tzij tegen Abesynië, 'tzij tegen den Volken bond. De Italiaansche regeering heeft besprekingen willen openen met de Engelsche regeering over een verdraa, waarin ïtfowel de Ita- llaansohe als de Engelsche be langen 1$ Midden-Afrika zouaen worden beschermd; tevens ver klaarde zij er toe te willen mede werken om te verhinderen, dat het conflict met Abessynië zich uitbreidde. Of en in welken zin Engeland daarop heeft geant woord, is niet bekend. De Commissie van 13 had drie deskundigen benoemd om de vraag te bestudeeren, of men neutrale waarnemers naar de Abessynsche grens zou sturen, teneinde vast te stellen, van wel ke zijde een eventueele aanval zou uitgaan. Deze deskundigen zijn evenwel tot de slotsom ge komen dat deze uitzending niet zal kunnen plaats hebben, met het oog op de geografische zoowel als technische moeilijkheden, aan een uitzending verbonden. Tusschen Frankrijk en Engeland moeten onderhandelingen worden gevoerde over een optreden van de Fransche vloot in de Middel- landsche Zee, in samenwerking met de Engelsche, die het thans in haar macht heeft, de beide in-, resp. uitgangen van de Middel- landsche Zee, n.1. Port-Said en Gibraltar, af te sluiten en zoo de Italiaansche vloot fn deze zee op te shyten. Het antwoord van Frankrijk wordt dezer dagen verwacht. Engeland is ernstig voorne mens, leger, vloot en luchtmacht belangrijk uit te breiden. Het overweegt het uitschrijven van 'n groote leening, die 150 tot 200 millioen pond moet opbengen, welk bedrag zou worden besteed aan het op peil brengen van de geheele weermacht. Bij de vloot b.v. moeten 12 pantserkruisers worden vernieuwd, daar zij den leeftijdsgrens hebben overschre den. Dat er plan zou bestaan, het vlootverdrag van Washington op te zeggen, wordt officieel tegen gesproken door de regeering. President Roosevelt van zijn DE GRIJZE KONING VAN ZWEDEN TE PAARD. HERFST-..TINTEN". Guus Betlem Jr. Het epeelsch en luchtig zomerkind 't Is van ons heengegaan. Door kale boomen giert de wind. En wolken drijven aan Al werden we z'n heerlijk spel Van zonneschijn niet moe. Het najaar ónverbiddelijk wenkt Ons uit de verte toe. Treedt binnen in mijn need'rig woon. Voorwaar, ge hebt geen spijt, Aanschouwt de wond're kleuren pracht Van 't schoone Herfst-tapijt. De kachel, naar omlaag gehaald. Brengt reeds de eerste tint, Hèar kleur is rood of groen of bruin. Al naar men aardig vindt. En in het kolenhok, daar grijnst Het diepste zwart ons aan, Tenzij u dan natuurlijk nog Geen „brand" hebt opgedaan Goudgeel straalt onze honderd kaars, Haar schijnsel aanstonds uit. Een vól uur vroeger als gewoon, De klók gaat .chteruit 1 En als ik straks m'n aanslag krijg, Natuurlijk weer niet mis, Dant komt er nóg een herfsttint bij Het rood der.... ergernis 1 Ook langs de straten treffen we Veel najaarstinten aan, Wanneer we aanstonds op de fiets Naar ons kantoor toe gaan. Natuurlijk 1 Oók van bladeren, In speelschen zonneschijn. Doch 't wit van onze spatborden Zal overheerschend zijn 1 Daarnaast misschien, in ons gezicht, Een heel klein beetje blauw. Of paarsig naar gelang de mensch, Van d'allereerste kou 1 Doch, al beschijnt 't goud der zon Die kleuren, allemaal Eén wolk van dreigend oorlogs leed, Maakt alles grauw en vaal 11 EERSTE ZITTING VAN HET SPAANSCHE KABINET. Naar aanleiding van het 300-jarig bestaan van het wapen der pioniers hfijfft Koning Gustaaf van Zweden een «tang vaafti&l pverreikt, in het Gttftaaf-Afloli' park. Tijdens de plechtigheid, Het nieuwe Spaansche kabinet, dat de vorige week door Jeaguin Chapaprieta gevormd werd, kwam In eerste zitting bijeen. Onze foto toont het kabinet tijden* deze zitting. kant heeft verklaard, dat Amerika zich nog steeds gebonden acht door de vlootbeperkingsverdra- gen; de Amerikaansche politiek zou alleen worden gewijzigd, als deze verdragen vernieuwd of ge wijzigd worden, en dan nog al leen,. wanneer de in deze verdra gen vastgestelde grenzen worden overschreden door andere landen. Memel heeft zijn verkiezings dag gehad, die aanvankelijk zon der noemenswaardig© incidenten scheen te zullen verloopen. Het bleek echter noodig om de ver kiezingen voort te zetten op den volgenden dag, aangezien het in gewikkelde kies-procédé oorzaak was, dat lang niet alle kiezers op den eersten dag konden stemmen. In het plaatsje Joekniaiciai kwam het door dit eindelooze wachten tot ongeregeldheden, waarbij de politie er niet in slaagde, de orde te herstellen. De vrees, dat de onlusten zich zouden uitbreiden, is niet bewaarheid. Wel zijn ook in enkele andere plaatsjes kleine incidenten voorgevallen. Wat het verloop van de verkie zingen zelf betreft: dit heeft, vol gens Reuter, niets te wenschen overgelaten. Het geheim van de stemming heet verzekerd te zijn. Er werd controle op uitgeoefend door een Engeischman, een Franschman en een Italiaan. Hitier bevond zich vlak bij de grens, in Oost-Pruisen. Het is de eerste maal, dat hij den Poolschen corridor passeert. Omtrent zijn aanwezigheid in die streek wordt, verklaard, dat zij verband houdt met de overbrenging van het stof felijk overschot van Von Hinden burg naar de graftombe van het Tannenberg. Hij heeft een bezoek gebracht aan de Oost-Pruisische legertroe- pen, vergezeld door generaal van Blomberg en generaal von Fiitsch, De Hongaarsche minister-presi dent, Gömbös, schijnt niet uitslui tend naar Duitschland te zijn ge komen om op een van Goerings landgoederen te jagen. Hij zal met zijn gastheeren wel van ge dachten wisselen over militaire vraagstukken. Ei gaan zelfs ge ruchten als zou hij den grondslag willen leggen voor een gemeen schappelijk optreden, als ant woord op de (volgens de Duit sch© pers) bestaande militaire overeenkomsten tusschen Rus land, Roemenië en Tsjechoslo- wakije. Men spreekt te Eerlijn zelfs van een geheel nieuw politiek sys teem, de vorming, binnen afzien- baren tijd, van een statenblok in Europa dat front zou maken tegen de kleine Entente en Balkan-En tente. In Duitschland moet weer een buitengewone maatregel opkomst zijn: het afluisteren, van iegee- ringswege,. van alle telefoonge sprekken, ter beveiliging van den staat. Er zou een speciale organi satie voor in het leven worden geioepen.

Soester Courant | 1935 | | pagina 7