M m ■AMSTERWOEDE. Het is treurig, bij alle moge lijke gelegenheden te moeten constateeren, hoe de wet van het eigenbelang oppermachtig re geert in een wereld, die zich voortdurend meer schijnt in te stellen op egoïsme. De leer, dat men zijn naaste moet liefhebben als zichzelven, is voor een groot deel van onze medemenschen laten wij tenminste nog mogen hopen: niet voor het gróótste deel doode letter gebleven. Nauwelijks is de oorlog in Abessinië uitgebroken en begin nen er allerlei wilde geruchten te loopen, verspreid door men weet niet wie, of er openbaart zich een soort paniekstemming. Voorloopig althans wordt deze door niets gemotiveerd; doch dat doet er niet toe: zij is er. En dom me, egoïstische menschen we ten niet beter te doen, dan deze stemming om te zetten in daden. Daden van a-socialen aard, waar door zij hun medemenschen be- nadeelen; voo-ral die medemen schen die minder goed bij kas zitten. En die vormen onder de huidige tijdsomstandigheden he laas verreweg de meerderheid. Uit vrees, dat sommige artike len als gevolg van de politieke constellatie „eens duurder moch ten worden", of dat er een, alge heel gebrek" aan zou kunnen ontstaan, beginnen zij al bij voor baat de methode toe te passen, welke wij nog zoo goed kennen uit den oorlog, die betrekkelijk dat, gelet, op de levensomstan digheden van de breede massa van arbeiders en in moeilijkhe den verkeerende middenstands- groepen, prijsopdrijving van al lerlei artikelen van levensonder houd juist thans meer dan ooit verhinderd moet worden Is de minister bereid, maat regelen te nemen, die op korten termijn van kracht worden, om prijsopdrijving te beletten, althans zooveel mogelijk tegen te gaan en ln het bevestigende geval mede te deelen, van welken aard deze maatregelen zullen zijn Wij wachten met ongeduld het antwoord van de regeering op deze urgente vraag, waarbij zoo groote algemeen© belangen be trokken zijn, af. NEDERLANDSCH WEEKOVERZICHT Inkomens en vermogens aan zienlijk gedaald. Krijgen wij een Jamboree in Neder land? Enorme organisatie- arbeid. vereischt. Waar komt het geld vandaan? De ambtenaren en de Salaris verlaging. Waartoe het benzine-uitvoerverbod dient. Het ziet er niet erg rooskleurig uit met de financiën van den Staat maar ook niet met die van de particulieren. De inko mens en vermogens zijn, volgens de nieuwste, thans gepubliceer- ITALIAANSCHB INHEEMSCHE TROEPEN BIJ DEN STORMLOOP OP ADOEA. Foto van het tooneel van den strijd op het Abessijnsche oorlogsterrein. Men ziet ©p onze foto de Italiaansche Inheemsche troepen 'in de nabijheid van Adoea. kort achter ons ligt. Zij beginnen Van alles en nog wat in te slaan, voorzoover de stand van hun por- temonnaie dit toelaat; zij „ham steren", zooals men dit zeer te recht heeft genoemd. Wat is het eerste gevolg van dit verderfelijke systeem Het allereerste gevolg is, dat <ie handel, ontwricht door het verbroken evenwicht tusschen vraag en aanbod in verschillen de dagelijksche behoeften, zich niet snel genoeg van versche voorraden kan voorzien, omdat de productie achterblijft bij de consumptie. Het natuurlijke ge volg hiervan is, dat de prijzen op de wereld-, en dus ook op de lo cale markt, stijgen. Zonder dat er dus sprake is van gebrek aan bepaalde goe deren, worden de prijzen kunst matig omhoog gedreven door onverantwoordelijke elementen, die alleen aan 't dierbare, eigen ik denken. Zij trekken er zich niets van aan, want zij zijn „ge borgen". Het zijn de minder koop krachtige die, zooals wij hier boven reeds zeiden, de onschul dige dupen worden. De salarissen zijn verminderd tot de uiterste grens en de mees ten onzer kunnen alleen nog maar rondkomen door de grootste zuinigheid te betrachten, waarin wij den laatsten tijd gelukkig werden gesteund door de werke lijk niet onaanzienlijk gedaalde prijzen van verschillende artike len van dagelijksch gebruik. Nu zien wij evenwel ons met zooveel moeite in evenwicht gehouden budget bedreigd door het optre den van de „hamsteraars." Wij ondersteunen dan ook met kracht de door een lid van de Tweede Kamer aan den minister van Handel, Nijverheid en Scheep vaart gestelde vragen „Is het den minister bekend, dat bij de heerschende interna tionale verhoudingen in vele streken van "het land reeds met het „hamsteren" van verschillen de verbruiksartikelen is begon nen, waarbij geïnteresseerden deze prijs-opdrijvende neiging zoo sterk mogelijk aanwakkeren? Ts de minister niet van oordeel, de voorloopige cijfers van het Centraal Bureau voor de statistiek in de laatste jaren sterk gedaald. Het topjaar vormde 1930-'31, toen het bedrag der zuivere in komens vóór den kinderaftrek 4367 millioen gulden bedroeg. Als gevolg van de in 1929 op nieuw ingetreden crisis is daar op een voortdurende daling ge volgd, zoodat het jaar 1934-'35 nog slechts een cijfer aanwijst van 3045 millioen. Dit beteekent, in vergelijking met 1930-'31, een vermindering van niet minder dan ruim 30 pet. De daling van 1933-'34 op 1934- 35 beliep 112 millioen gulden. Over dit laatste jaar bedroeg het ge middelde inkomen per aangesla gene niet meer dan 2101, zijnde' het laagste punt van alle sinds 1915 verloopen jaren. Hierbij valt nog op te merken, dat het tijd stip van de hoogste gemiddelde inkomens viel in 1917-T8 en 1920- '21, met een bedrag van 2659. Men houde in het oog, dat de hierboven genoemde cijfers be trekking hebben op de inkom sten, die in het voorgaande ka lenderjaar zijn genoten, zoodat het bedrag van 3045 millioen gulden betreft de inkomsten, ge noten over het kalenderjaar 1933. Ook in de vermogens valt een aanzienlijke daling te constatee ren. Voor deze was het topjaar 1929-'30, toen het totale bedrag van de vermogens in Nederland het cijfer aanwees van 15.666 mil lioen gulden. Tot 1933-'34 liep dit evenwel terug tot 11.475 mil lioen; het vólgende jaar, 1934-'33, geeft een kleine stijging te. zien. n.1. 11.602 millioen. Toch betee kent dit nog een daling van bijna 26 pet., vergeleken bij 1929-'30. Het gemiddelde vermogen be droeg in 1934-'35 64.000, in 1917-T8 ƒ87.000. De stijging der vermogens het laatste belastingjaar schijni voor een deel te moeten wor den toegeschreven aan de jui«V tere opgaven van de belangheb benden, tengevolge van de scher pere wetsbepalingen bij onjuiste aangifte, Zal de wereld-jamboree van de padvinders in 1937 in ons land worden gehouden, of niet? Dat is de vraag. De mogelijkheid be staat nog steeds, doch het zal van verschillende omstandighe den (vooral financieele) afhan gen, of deze hoop te verwezen lijken is. Immers, niet alleen dat er een enorme organisatie ls verbonden aan zulk een jamboree, doch er wordt ook een stevige financieele basis vereischt; in dit geval 75.000. Men heeft twee geschikte plaat sen gevonden voor het vestigen van het monsterkamp, n.1. het Gooi-reservaat en Kennemerland bij Vogelenzang. De gemeenten in de omgeving daarvan, die er uit den aard van de zaak geen onaanzienlijk profijt zullen uit trekken, hebben belangrijken steun toegezegd; en de verwach ting is gewettigd, dat men zich ook van particuliere zijde niet onbetuigd zal laten. Er wordt een Jamboree-fonds gesticht, waarin alle ontvangen bedragen worden gestort. Men wil het nu daarheen leiden, dat de regeering evenveel zal bij passen, als uit bijdragen van par ticuliere zijde wordt bijeen ge bracht. Gaat deze hoop in ver vulling, dan is men althans ont heven van de financieele zorg, hoewel daarnaast natuurlijk nog andere zorgen genoeg overblij ven 1 Als men nagaat, dat er op de jamboree in Hongarije, in 1933 gehouden, niet minder dan 27.000 deelnemers waren, kan men zich er een klein denkbeeld van vor men, welk een uitgebreide voor bereiding een dergelijke demon stratie vergt. Reeds in 1931 werd aan Neder land de vraag gesteld, of de jam boree van 1933 in ons land kon worden gehouden. Toen moest dit verzoek van de hand worden gewezen. Het zou evenwel jam mer zijn, om deze nieuwe gele genheid voorbij te laten gaan. Men moet vooral niet uit het oog verliezen, dat de aanwezigheid in ons land van een zoo groot aantal jonge krachten uit alle lan den, vatbaar voor indrukken, van zeer groote beteekenis kan zijn voor Nederland door de na werking ervan. Deze jongelieden zullen, weder thuisgekomen, een levendig verhaal doen van hun wedervaren. Wij hebben j^chts te zorgen, dat zij niet anders dan 1 goede indrukken van Nederland medenamen 1 De centrale commissie voor ge organiseerd overleg in ambte naarszaken besloot te protestee ren tegen het regeeringsvoorstel tot 5 pet. loonsverlaging. Mocht de regeering desniettegenstaan de uitvoering geven aan haar voornemen, dan stelt de commis sie haar voor om het bedrag van ruim 1 millioen, dat naar de mee ning der commissie méér in de schatkist zal vloeien dan de ln het bezuinigingsontwerp ge noemde 10 millioen, aan te wen den tot vermindering van deze 5 pet. salarisverlaging, dan wel te doen strekken tot verzachting dei volgens de laatste millioenen- nota nog in overweging zijnde verdere salarisvermfndefingen. Het klinkt heel mooi, maar of de regeering ooren zal hebben naar dit voorstel Betreffende het door de regee ring uitgevaardigde verbod voor den uitvoer van benzine, wordt nader verklaard, dat deze maat regel niet moet worden gezien in het kader van de door den Vol kenbond genomen beslissing be treffende de op Italië toe te pas sen sancties. MUTATIE IN DE ITALIAANSCHE LEGERLEIDING. De chef van den Italiaanschen Generalen Staf, veldmaarschalk Badoglio, is in Ery- threa aangekomen. Hij zal het opperbevel van Generaal de Bono in Oost-Afrika Het nieuwe voorschrift houdt eenvoudig verband met de om standigheid, dat de benzine-voor- raad in Nederland, tengevolge van belangrijke aankoopen, te gering dreigt te worden voor het normale, gebruik hier te lande. Men wil dus alleen voorkómen, dat de hoeveelheid benzine in Nederland zal dalen beneden het voor eigen gebruik vereischte minimum. Da maatregel draagt dus een uitsluitend preventief karakter, in het belang van eigen land. BUITENLAND. De toestand fn Oost-Afrika. Genève maakt spoed. De gevolgen van onhandige Ita liaansche diplomatie.Avanti Savoia l Nog steeds is het zeer moeilijk zich uit de vele elkaar tegenspre kende berichten uit Abessinië een duidelijk beeld van de situ atie daar te lande te maken. Maar er bestaat geen twijfel aan, dat de onderwerping van Ras Goegsa de Italiaansche hoop opnieuw leven Jjeeft geschonken. Men be groet dit verraad in Rome met gejubel en ziet daarin ten rechte of ten onrechte een in eenstorting van het politiek-mili- taire front van de Abessynen. Vooral koestert men thans in Ita liaansche kringen de hoop, om zonder eenigen tegenstand tot de vesting Makale, die ongeveer honderd kilometer ten zuiden van Adoea ligt, te kunnen oprukken. De vesting Makale is namelijk de hoofdstad van de streek, waar Ras Goegsa regeert. Volgens be roemd voorbeeld wil men ras Goegsa thans tot tegenkeizer uit roepen. Door middel van uit vlieg tuigen geworpen vlugschriften, maakt men onder de Abessyn- sche bevolking reeds „reclame" voor hem. Het is bovendien ka rakteristiek, dat het Italiaansche dagblad „Tribuna" tracht het be wijs te leveren, dat ras Goegsa eigenlijk de legitime heerscher is, waarbij een stamboom opge steld wordt, die natuurlijk toch niet te controleeren valt. Maar deze beweerde of werkelijke le gitimatie zal ras Goegsa en den Italianen eerst dan van nut zijn, wanneer het bewijs inplaats van met den stamboom met het ge weld van wapenen geleverd wordt. Hier echter strandt men op het streven van Genève, aan dezen veldtocht zoo spoedig mogelijk een einde t© maken. Zelfs op Zon dag ls men hard in d® weer ge weest en ook in den verderen loop van de week is het tempo niet verslapt. Als resultaten, die de coördinatie commissie en de uit haar benoemde werkcommis- sie van 18, tot nog toe hebben voortgebracht, moeten het wapen uitvoerverbod naar Italië, de op heffing van het wapenembargo naar Abessynië en het toepassen van zeer strenge financieele sanc ties worden genoemd. De desbe treffende aanbevelingen werden goedgekeurd door alle Volken bondsstaten met uitzondering van Oostenrijk en Hongarije, die zich van stemming onthielden. Op het oogenblik, dat wij dit schrijven, is men met de aanbeveling van economische sancties nog niet geheel gereed gekomen, maar alles wijst er op, dat op 't oogen blik, dat dit overzicht verschijnt, de commissie van 18 ook deze materie onder de knie zal heb ben. Waarschijnlijk zullen de eco nomische sancties neerkomen op een verbod tot invoer van Itali aansche waren en een verbod van uitvoer naar Italië van be langrijke grondstoffen. Uit het feit, dat alles zoo vlug in zijn werk gaat, mag men concludeeren, dat de overeenstemming tusschen Engeland en Frankrijk thans vol komen is. Bovendien schijnt Eden aan wien het in de eerste plaats te danken valt, dat de onderhan delingen zoo vlot van stapel loo pen, een ijverig bondgenoot in Rusland gevonden te hebben. Moskou laat zich daarbij in hoofd zaak door zijn afkeer van het fascisme leiden, terwijl het an derzijds hoopt op deze wijze ge makkelijker toenadering tot En geland te kunnen vinden. Italië verzekert tegenover al deze sanctiebedreigingen, dat economische sancties voor het land niets beteekenen. Men was daar op voorbereid. De wereld zal een ongelooflijk wonder be leven, want Italië zal, indien men geen grondstoffen meer naar het land uitvoert, uit melk katoen ma ken. Het is te begrijpen, dat men deze grootspreker!) niet al te woordelijk moet opvatten, maar desondanks is het zeker, dat Italië niets ongedaan zal laten, om zichzelf door zijn isolatie heen te helpen. Of het daarin slagen zal? Deskundigen zijn van meening, dat, indien de sancties goed wor den toegepast, Italië over enkele maanden aan het eind van krachten zal zijn. Wanneer het in derdaad in Italië tot de ineenstor ting komt, heeft men dit intus- schen aan eigen onhandigheid te danken. Als het inderdaad zoo zeer gebiedsuitbreiding noodig had gehad, als het beweert te heb ben, had Mussolini zulks wel kunnen krijgen zonder de ge- heele wereld tegen zich in het harnas te jagen. Bij de voorbereiding van de Abessynsche actie heeft het aan Italiaansche zijde aan handige diplomatie volkomen ontbroken. Het groote beslissende uur van de Italiaansche dictatuur liet een duce zien, die allerminst „in vorm" was nog niet eens in den vorm van de veelgesmade „middelmatigheden", die tegelij kertijd in de veelgesmade demo- cratiën regeeren. De Romeinsche correspondent van de „Journal des Débats" heeft nog dezer da gen den indruk beschreven, die de duce den laatsten tijd op hem maakte. Volgens hem heeft de anders zoo groote koelbloedig heid Mussolini geheel verlaten. Wanneer hij spreekt klinkt zijn stem heesch, terwijl uit alles blijkt dat de overgroote inspanning van de jaren zijner heerschappij HET NIEUWE POOLSCHE KABINET BIJ PRESIDENT MOSCICKI. Op Zondag 13 October werd het nieuwe Poolsche kabinet onder den minister van Binnenlandsche Zaken Koscialkowsld gevormd. Onze foto toont de leden van de nieuwe regeering, waartoe ook de op dat oogenblik afwezige minister van j B^tteolonds^he Zake© Beek behoort* tijdens de ontvangst van den President der Poolsche Republiek* Moscicki» RECHTSPRAAK 1 V Guus Betlem Jr. Te 's-Hertogenbosch ls een aanvang gemaakt met de eer ste rechtszaken, tegen de misdadigersbende te Oss... Zoo wordt dan ginder in den Bosch, Het drama voortgezet, Het drama, met den titelOss, Een nationale smet. De tweede acte speelt zich af, In 't Rechtsgebouw aldaar Want nè de misdaad volgt de straf. (Noü, en.... gelukkig maar 1) En met een huiver hooren wij Nog èlles eens herhaald, De gansche wreede heerschappij, Die düur nu, wordtbetaald 1 De overvallen, links en rechts. Brandstichtingen en moord.... Verminking en nog veel meer sléchts, Ik ga niet eens maar voort 1 En steeds verwond'ren wij ons wéér, Hoe óf het kon bestaan. Dat al di© menschen, zonder meer, Zoo vrij-uit konden gaan 1 Hoe niet véél eerder aan hun macht Een einde werd gemaakt, Enfingebroken is hun kracht, Ze worden.... goed bewaakt 1 Niet één van hen ontspringt den dans, Tè groot is het bewijs, Op vrijspraak is dit keer géén kans, Fèl striemend luidt de eisch 1 De eisch, die jaren achtereen Hen van de vrijheid speent, Doch niéuwe vrij-heid aan elkeen Daarginds in Oss verleent. Zoo wordt dan ginder in denBosch Het drama voortgezet.... Nog één bedrijf en dén is Oss Voor Altijd ook ontsmet, Het vónnls en geen twijfel meer Omtrent het eind ervan Dèt maakt, dat men daar aan stonds weer Vrijademhalen kan 1 RAS GOEGSA WIL TEGENKEIZER WORDEN. Het Abessijnsche stamhoofd Ras Goegsa, wien men nu weer zwager, dan weer schoonzoon van den Negus noemt, liep met zijn troepen naar de Italianen over. Hij heeft het plan, om zich door Musso lini tot tegenkeizer van Abessinië te laten uitroepen. niet ongemerkt aan zijn zenuw stelsel is voorbijgegaan. De Fran- sche correspondent besluit zijn artikel met de woorden: „Men moet zich afvragen, of mensche- lijke hersens, zelfs de beste, er toe geschapen zijn om op den duur zonder tegenspraak en zon der evenwicht de macht uit te oefenen. De oude Romeinen beperkten den duur van de dictatuur op eenige jaren Koningen schijnen tegenwoor dig weer bijzonder geliefd te zijn. Na de gebeurtenissen van de vo rige week in Griekenland, schijnt thans ook de monarchistische partij in Spanje steeds meer aan invloed te winnen. En in Italië verklaren zekere kringen, voor loopig nog zachtjes, maar des ondanks overtuigend, dat zich land en volk, voor het geval het Abessynsche avontuur mislukken of niet tot een goed resultaat zou leiden, weer nader bij het huis van Savoye moeten aansluiten. Avanti Savoia 1 De oude wapen spreuk van dit heerschersgeslacht klinkt in een andere beteekeni® opnieuw.

Soester Courant | 1935 | | pagina 8