BRAND BLTJSSCIIEN MET. VUUR De Volkenbond is opgericht Biet het doel om den vrede te bewaren en te bevorderen; maar het klinkt wel paradoxaal het begint er veel van weg te krijgen, dat wij ons door den Volkenbond hoe langer hoe ver der van den vrede verwijderen. Niet uit eigen vrijen wil, natuur lijk, maar door den samenloop der omstandigheden. De Bond heeft besloten tot toe passing van artikel 16, inhouden de de bepaling, dat ten aanziei, van een lid van den Bond, dat door de andere leden eenstetn- mig schuldig is verklaard aan het uitlokken van een oorlog, be paalde sancties moeten worden getroffen. Uitstekend, zal men zeggen. Maar diegenen onder ons, die de raak onbevooroordeeld bezien rullen zeogen: Waarom ditmaal wel tegen Italië, terwijl me. er eich in Genève niets van heeft aangetrokken, dat Taoan zijn buur man China te lijf ging, en ook geen pogingen in het werk heeft gesteld om het geschil tusschen Paraguay en Bolivia bij te leggen, hetzij door arbitrage, hetzij door DE FRANJ5CHE MINISTER VAN BUITENLANDSCHE ZAKEN, LAVAL. Laval, de Fransche minister van Buiten- iandsche Zaken, is herkozen in den senaat. loepassing van sancties, die toch evengoed tegenover bedoelde landen genomen hadden kunnen en moeten worden Op rdeze vragen., .b.gb.geft. rn«r» int Gerieve geen antwoord te verwachten; vermoedelijk, omdat het moeilijk zou blijken, daarop een bevredigend antwoord te geven. De verklaring ervan is even wel heel eenvoudig: geen en kele van de groote mogendhe den had er overwegend belang bij, om zich in deze oorlogen te mengen. Wel is waar hadden En geland en Amerika (welk laatste land echter, zooals men zich her inneren zal, geen lid van den Bond is) vrij groote economische en commercieele belangen in die 'deelen van China, waar Japan „opereerde", doch zij gaven er de voorkeur aan om een afwachten de houding aan te nemen. Uit het bovenstaande volgt van zelf de verklaring, waarom men zich wèl zoo warm maakt vooi het conflict tusschen Italië en Abessinië. Directe belangen in het land zelf heeft ook hier geen der groote mogendheden. De re denen, waarom een bepaalde mogendheid zich zoo speciaal voor het geval is gaan interessee- 'Ten, dat de geheele Volkenbond er voor is gemobiliseerd, zijn slechts van zijdelingschen aard Er kan weinig twijfel aan be staan, of de Volkenbond zou het bij een min of meer platonisch protest hebben gelaten tegenover Italië, indien Engeland zich niel zoo krachtdadig had verzet tegen de Itaüaansche plannen. De logge machinerie van den Volkenbond zou zich niet in beweging hebben gezet, als Engeland daartoe niet een krachtigen stoot had gege ven. De vraag, die velen zich dan ook stellen is, of de actie van den Volkenbond wel iets meer is dan een mom, waarachter John Buil jSiln vertoornd aangezicht ver bergt. Het zou er dan op neer komen, dat dat deel van de we- reld, hetwelk lid is van den Bond, 2ich in het harnas laat jagen te- gen Italië, omdat Groot-Brittannië hiervoor bepaalde redenen heeft, die weinig te maken hebben met de ideëele opvattingen, waarvoor de Volkenbond heet op te komen. De oorlogsdreiging, waaronder bijna de geheele wereld op het cogenblik weder gebukt gaat, is dan ook geen gevolg 'van het be dreigde idealisme, maar van de bedreigde politieke belangen van een enkel land. Hoewel men dus afwijzend kan staan tegen over de door Italië ondernomen actie tegen Abessinië, neemt dit niet weg, dat wij niet kunnen in zien dat hiervoor de halve we reld in het geweer moet worden geroepen, om aanranding van de particuliere belangen van een niet direct bij het conflict betrok ken staat te beletten. Wat ons ren veeg teeken lijkt is ook, dat al de pacifisten.te wapen loopenl Het is alles behal ve geruststellend, te moeten con- stateeren, dat al het geredeneer over pacifisme blijkbaar nog niets' aan den aard van den ouden Adam heeft veranderd anders zou men nu toch niet probeeren, om vuur.met vuur te blusschen. NEDERLANDSCH WEEKOVERZICHT Wie moet de luchtbescher ming betalen? Uitvoer van wapens naar Italië verboden De uitzending van een Ne- derlandsche ambulance. Wet inzake terugbetaling van hypotheken.De puzzle van de Varkenscentrale. Nu de oorlog in Abessinië aan den gang is en velen aan den lijve de gevolgen van een lucht bombardement voelen, komt het voorloopig verslag van de Twee de Kamer over de maatregelen ter bescherming van de bevol king in zulk een geval juist op tijd. Over het algemeen is de Ka mer van oordeel, dat dergelijke maatregelen niet achterwege mo gen blijven wat ieder thans wel zeer begrijpelijk zal vinden. Verschillende leden wezen er echter dadelijk op, dat de maat regelen nooit afdoende konden worden geacht. Ook hiermede zal de buitenstaander het wel eens zijn. Maar men is dan toch voor de aanvaarding van het ontwerp in groote lijnen, uitgaande van 't standpunt: beter iets dan niets. Vele leden van de Kamer wenschten gaarne nader te zien uiteengezet, hoe de regeering zich voorstelt de wet als het n~'oo ver is te doen uit- voere*" Over verdeeling van de kos ten, welke door de toepassing zullen worden veroorzaakt, was men het niet zoo geheel eens. Naar men weet zal een deel daar van door het Rille worden gedra- wij!-, elke-- gemeente voor zich eveneens voor een deel moet bil dragen. Zoo zal bijvoorbeeld, indien men er toe overgaat om voor te schrijven dat bij een luchtaanval alle lichten moeten worden ge doofd, in tal van gemeenten de aanleg der openbare verUohtin^ danig moeten worden veranderd, wat natuurlijk aanzienlijke kos ten na zich sleept Wie moet die nu betalen: het Rijk, of de ge meente? Hetzelfde geldt voor de uitbreiding van verschillende diensten, aanschaffing van gas maskers, enz. Verschillende leden gaven als hun meening te kenden, dat al deze kosten door het Rijk behoo- reu te worden rredragen. Bij de behandelina van dit ont- worr) zullen wii er wel nader van hooren. Aan den oorlog in Abessvnië worden wij ook herinnerd door de afkondiging van het Konink lijk Besluit, dat de uitvoer van wapenen, ammunitie en oorlogs materiaal uit ons land naar Italië en zijn bezittingen verbiedt, zulks in overeenstemming met het eer ste voorstel van de co-ordinatie- commissie te Genève. Met het uitzenden van de am bulance door het Nederlandsche Roode Kruis vlot het niet zoo best. Naar men zich herinnert wordt een som van 150.000 noo- dig geacht voor een voorloopige duur van drie maanden. Van dit bedrag is men nog een heel eind af. Men heeft thans ruim 20.000 bijeen; wel is waar reeds een flink bedrag, doch nog lang niet voldoende om zelfs tot een be scheiden uitzending over te gaan. Het hoofdbestuur van het Ne derlandsche Roode Kruis spreekt dan ook de hoop uit, dat zeer velen alsnog hun hüdracre zullen willen inzenden. Italië heeft medegedeeld, dat het niet reflecteert op vreemde hulp in dit opzicht. Dit neemt echter niet weg, dat de Italiaan- sche gewonden ook van de Ne derlandsche ambulance zullen profiteeren, indien deze aan Abes synsche zijde wordt geïnstal leerd, daar gewonde en zieke strijders van beide partijen zon der aanzien des persoons, In elke ambulance worden geholpen. Het is te hopen, dat het bedrag spoedig bijeenkomt; ons land zal een goed figuur maken met een Nederlandsche ambulance I ARTHUR HENDERSON. Nog een foto van den pas gestorven voorzitter van de Ontwapeningsconferen tie, Henderson, kort voor zijn dood ge nomen. In ander opzicht hebben wij in het buitenland toch ook alweer een goed figuur gemaakt door de benoeming van onzen landgenoot Dr. N. M. Josephus Jitta tot voor zitter van het te Parijs gevestigde Internationale Bureau voor Volks gezondheid, in plaats van den om gezondheidsredenen afge treden Sir George Buchanan. Vooral onder de huidige om standigheden kan het terugvor deren van op hypotheek uitstaan de gelden vaak catastrophale ge volgen hebben voor den belang hebbende. Dit is dan ook de re den, dat men wettelijke voor schriften in het leven wil roepen, om dit te voorkomen. Natuurlijk kan nooit iemand het recht worden ontzegd, om geleend geld terug te vorderen; maar voor zoover het hypothe ken betreft, wil de wetgever het „onredelijk terugvorderen" tegen gaan. Wordt dit ontwerp aangeno men, dan zal de schuldeischer in de gelecrenheid worden gesteld, door middel van de rechtbank uitstel te krijgen voor de terug betaling van de hoofdstom en wijziging in de verplichting tot tusschentijdsche aflossing. De wet zal elastisch genoeg moeten zijn, om den rechter in de gelegenheid te stellen, ieder ge val op zichzelf te beoordeelen daarentegen echter, wed o.r „niet zoo elastisch, dat iedereen, die geld op hvpotheek heeft opge nomen, in de verleiding kan ko men, een kansje te wagen om ge makkelijker betalinoscondities te bedingen. Op zichzelf is een dergelijke wet zeer toe te juichen; doch bij de toepassing ervan voorzien wij toch veel moeilijkheden, die men niet zoo licht moet aanslaan. En vóór alles zal de wet er niet toe medewerken om hypotheekgevers williger te maken, wanneer de voorwaarden, waaronder zij hy potheek verleenen, eigenlijk min of meer op losse schroeven ko men te staan. De wegen van de Varkenscen trale zijn wonderlijk. Hoewel zij dezer dagen verklaarde, dat er in Nederland meer dan genoeg varkens zijn ter dekking van de behoeften voor binnenlandsch verbruik en uitvoer, zoodat er van een tekort geen sprake kon zijn, worden thans, naar verluidt, in Denemarken varkens van 60 tot 75 Kg. gekocht, om naar Bel gië te worden gezonden, ter vol doening aan de contractueele verplichtingen van de Centrale. Dit is een ware varkenspuzzle BUITENLAND. Genève rust uit. De toe komst blijft moeilijk te voor spellen. Italië maakt geen haast in Abessinië. Tracht Japan in troebel water te vis- schen? Tot het einde der maand ge niet Genève een rust, die het alleszins verdiend heeft. Het kan terugzien op een periode van hard werken en tevens op een periode, die het prestige van den Volkenbond in niet geringe mate heeft verstrekt. Het is werkelijk verrassend, wat er tot nog toe is bereikt, te meer, wanneer men bedenkt welke economische of fers er van de leden geëischt wer den. In een goede week tijds werd men het eens over de sanc ties, die men tegenover Italië zou toepassen. Daarnaast zag men tevens nog kans de spanning tusschen Rome, Londen en Parijs nog te vermin deren. Helaas is er te dien aan zien nog geen reden om al te hoopvol te zijn, want Mussolini heeft tot nog toe geen druppel water in zijn wijn gedaan en het is al even onwaarschijnlijk, dat Engeland, na al wat het met veel moeite te Genève bereikt heeft, thans toegeeflijker zal zijn dan eenige weken geleden, toen het nog maar moest afwachten, of het den Volkenbond met al zijn voor stellen zou kunnen medekrijgen. Gebeuren er dus voor 31 Octobei geen al te belangrijke dingen, dan zal op dien dag bepaald worden op welken datum de toe passing van de economische GENERAAL BLÜCHER. Onze foto toont generaal Blücher, opper bevelhebber van het Russische leger in Mandsjoerije, waar op het oogenblik de verhouding tusschen Rusland en Japan weer zeer gespannen is. sancties zal ingaan. Wat er daar na zal gebeuren ligt nog geheel in het duister. Eerst de practijk zal kunnen leeren, welke uitwer king sancties ten slotte zullen hebben. Sommige deskundigen zijn ervan overtuigd, dat Italië ondanks sancties den oorlog in Abessinië minstens een jaar zal kunnen voortzetten, terwijl ande ren weer voorspellen, dat binnen eenige maanden het weerstands- PROPAGANDA-VLUCHT VOOR DE KOMENDE OLYMPISCHE SPELEN, NAAR ATHENE. vermogen van Italië zal zijn ver broken. Zoo ook Horae, de Engel- sche minister van Buitenlandsche !aken, die in zijn Dinsdag in hel Lagerhuis gehouden rede ver klaarde, dat de sancties een spoe dig einde aan den oorlog zouden maken. In Rome zelf, waar men het uit den aard der zaak toch het beste zal kunnen weten, schijnt men in- tusschen de eerste meening te zijn toegedaan, anders zou men daar wel gemakkelijker voor een schikking te vinden zijn. Ook de alom verbreide meening, dat Italië Abessinië spoedig wil on derwerpen om aldus den Vol kenbond en vooral Engeland voor een fait acompli te stellen, blijkt niet juist te zijn: Mussolini zet sijn veroveringstocht in Abessinië langzaam maar regelmatig voort. Veel haast schijnt hij daarbij in- }usschen niet te hebben. Of het langzame oprukken in- tusschen aan hevigen tegenstand ran de Abessynen, te^reinmoei- lijkheden, ziektes, of nog andere factoren te wijten valt, is moeilijk uit te maken. Addis Abeba be weert, dat de Italianen niet snel ler voorwaarts kunnen en Rome beweert, dat zij niet snel ler voorwaarts willen eerst moet namelijk het veroverde land geheel in Europeesche zin geor ganiseerd worden. Van beide be weringen zal wel iets waar zijn. Eenerzijds veroorzaken de Abes synen den Italianen veel last en anderzijds rukken de zwarthem- den eerst verder, wanneer in het achter hen liggende gebied het land geheel gepacificeerd is. Zoo heeft men in het noorden de be volking voor zich trachten in te nemen door niet minder dan 50.000 slaven vrij te verklaren. Het blijft echter de vraag of deze lieden hun blanke „bevrijders" de noodige dankbaarheid zullen bewijzen. In het zuiden is het Italiaansche leger wat actiever. Daar heeft men zich in het begin van de week meester kunnen maken van de stad Dagheri, die de Italianen als de sleutel tot Harrar beschou wen. Hier streed aan Italiaansche zijde sultan Olol Inle, het stam hoofd van de Chavelis, die vroe- SCHAAKTOURNOOI. Guus Betlem Jr. Naar aanleiding van de schaakmatch Euwe-Aljechin, om het wereldkampioen schap, welke momenteel in Nederland wordt gespeeld. Er wordt geschaakt in Nederland, 't Tournool is aan den gang, Het eerlijk spel van 't scherpst verstand Werd nationaal belang 1 Twéé namen worden nu genoemd En gaan van mond tot mond, Twee mannen zijn opeens beroemd Ons heele landje rond En ied're avond volgen wij Met spanning in de krant. De zoo- en zooveelste partij, De kansen voor ons land. Want - logisch, Ja - we hópen het. Dat doctor Euwe wint, En bestudeeren elke zet, Vaak vóór hij hem begint. We praten allen duchtig mee Van 't spel in zwart en wit. Al hebben we vaak geen idéé, Hóe of het feit'Iijk zit. Maar., wij zijn daarom juist expert Op 't moeilijk schaakterrein. Omdat wij dikwijls - èn met flairl In., 't leven schakers zijnl Heeft niet eenieder zijn „kasteel"? Zij 't meest van lucht gebouwd? Krijgt van de kans niet elk z'n deel Ook al benut hij 'm fout 1 Speelt niet de man vaak „slxnifl* taan* Met schoonmama en vrouw? En wordt niet zet op zet gedaaü, Verkeerd en véél te gauw? Ruimt niet de man het veld, altijd» Als schoonma kómt de schat... En., zettte deze crisistijd Niet menigeen.... schaakmat?! Er wordt geschaakt in Nederland 't Tournooi is aan den gang,.. Maar dat is niéts bijzonders want..*< Men schaakt z'n léven langl MAARSCHALK BALBO EN DE TROEPENCONCENTRATIE BS LYBIË. Maarschalk Balbo, vroeger opperoevei-Juc»,„wr van de liaiiaausche luchtvloot e| thans gouverneur van Lybië, schijnt doorde groote troepenconcentraties in zijn gé bied weer een groote rol te gaan spelen. Een groot propaganda-vliegtuig voor de komende Olympische Spelen startte in Berlijn. Het vloog via Belgrado en Sofia naar Athene. Onze foto toont de deel nemers aan deze vlucht, de secretaris-generaal van het Olympische Comité Dr. Diem, de plaatsvervanger van den „Reichssportführer" Breitmeyer, en de afgevaardigde voor het buitenland van den Reichssportführer, Dr. Zapp* geï onder Abessinië behoorden en thans naar Italië zijn overge- loopen, mede. Het schijnt dat de Italianen het „verdeel en heersch" van hun Romeinsche voorvade ren al aardig in de practijk weten te brengen. In het Verre Oosten weerlicht het weer eens. Reeds eenigen tijd vertoonden de Japanners in Noord-China en aan de Mand- sjoerijsche grens een groote ac tiviteit, waarbij incidenten met Rusland natuurlijk niet uitbleven. Thans komt men iets naders te weten over de dingen, waarom eigenlijk gestreden wordt. Tus schen de regeeringen van Man- tsjoekwo en de Sovjetrepubliek Mongolië, vinden onderhandelin gen plaats over een voorstel, dat in het uitwisselen van „toezie ners" voorziet. Deze heeren zou den tot taak hebban grensinci denten zoo spoedig mogelijk op te helderen. In principe was men het daarover aan beide zijden eens, maar de onderhandelaren van Mantsjoekwo, aan het hoofd waarvan een Japanner, Janki ge naamd, staat, eischte iets te veel, namelijk dat hun „toeziener" in de hoofdstad van Mongolië zou worden neergezet. Daarvoor voelt men aan Mongoolsche (lees: Rus sische) zijde niets. Janki heeft nu gedreigd, dat hij zijn zin zoo noo- dig met geweld zal doordrijven. Daarnaast heeft de Japansche politie in Mantsjoekwo een zes tigtal Chineezen, die zich aan communistische propaganda zou den hebben schuldig gemaakt, gearresteerd. Onder hen bevin den zich beambten van da Hongkong-Shanghai-Bank en da Britsch-Amerikaansche Tabaks maatschappij. De Britsche consul- generaal heeft dan ook reeds ge protesteerd. Het gaat er veel op lijken, dat Japan de moeilijkheden van da Westersche mogendheden in ver band met het conflict in Oost- Afrika nog eens wil benutten om daar zijn slag te slaan.

Soester Courant | 1935 | | pagina 5