Medisch-Tandheelkundig Instituut Uit den Soester Raad. Hoe bekend wij zijn 10 procent korting Schoenenmagazijn HECTOR PURO' WERKBARDER- D. L. SCHAAP Uitgave t DRUKKERIJ SMIT N.V., SOESTDIJK, Van Weedestraat 35. Telefoon 566. Voor Uw Taxi Telefoon 636 Garage JOH. TAK Jr. INRICHTEN 11021 BOEKHOUDINGEN J. C. DOGGER 10 procent korting Van 16 tot en met 22 November genieten alle koopers dus Soesferbergschestraat 30 op hef plein GARAGE T WESTEM J. Timmer Jr. Beukenlaan No, 28 DE SDESIER CDURAN ADVERTENTIEPRIJS: van 1—5 regels 1 0.75. Elke regel meer 15 cent. Advertentie's tusschen de tekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Advertentie's In dit blad worden zonder prijsverbooging in het andere blad opgenomen. UITGAVE van: „DE SOESTER COURANT" en „SOESTER WEEKBLAD* Algemeene Weekbladen. ABONNEMENTSPRIJSDe Soester Courant 65 cent per 3 maanden en Soester Weekblad 10 ct. per maand. 14e JAARGANG Vrijdag 15 November 1935. No. 46 DE GENESTETLAAN 1, Soest MOND. EN TANDARTS (AMSTERDAM) houdt spreekuur in Soest iederen Donderdag en Zaterdag van 10-12 en 1-3 uur. Zeer blttijlce tarieven Geheel gebit f 45of f 60pijnloos trekken inbegrepen. Vullingen f 3,—. Goudkroon f 15.—Pijnloos trekken f 1.50 Alle betalingen eventueel te regelen. 's Avonds na 10 uur en 's morgens voor 7 uur Telefoon 307 Het goedkoopste en vertrouwdste adres hier ter plaatse Maandagmorgen vergaderde de raad onzer gemeente onder leiding van. den Burge meester. Alle leden waren aanwezig. Na de gebruikelijke opening komt de agen tia in behandeling. 1. Beëediging van het nieuw benoemde raadslid J. Stroband. Na door den Secretaris te zijn binnenge leid, legt de beer Stroband in de handen van den Burgemeester de zuiverings- en de gewone eed af. Spr. feliciteert hem met zijn benoeming Sen uit daarbij de wensch, dat zijn lid zijn Van langeren duur mag zijn, dan van zijn (voorganger. 2. Benoeming van een Wethouder. Be uitslag van de eerste vrije stemming was als volgt: Nooder 2, Van Klooster 6, fTbijssen 2 en Gasillö 4 stemmen; 1 stem ürerd blanco uitgebracht. De tweede vrije stemming gaf het navol- Jende "beeld: Nooder 3, Van Klooster 6, Ga- l^lle 5 en 1 blanco. 1 Waar de boeren Van Klooster en Gasille tie meeste stemmen op, zich hadden ver- jeenigd moest tusschen deze beide personen nu een herstemming plaats hebben. De uit- «slag van deze derde stemming, waaraan laatst genoemde personen zelf niet mochten deel nemen, was: de heer Van Klooster 5 en de Ibeer Gasille 8 stemmen. Op de vraag van den Voorzitter of de heer Gasille de benoeming aanneemt, dankt deze voor het in hem; gestelde vertrouwen. Spr. 'had zich eigenlijk niet beschikbaar gesteld, doch toegezegd, dat hij in het uiterste geval leen benoeming zou aanvaarden. Spr. noemt het geen prettige aangelegenheid, om thans Wethouder te worden. De gemeenté-financiën fcijn in benarden toestand. De begrooting van het loopende jaar kon zonder belasting-ver hooging niet sluitend worden gemaakt en ook is dit thans weer. het geval met die voor ,1936. Spr. zal toch de benoeming aanvaar den en waar de werkzaamheden veel tijd Szullen vragen, zal hij als redacteur van „De Soester" bedanken. Meermalen is hem over het vervullen van laatstgenoemde werkzaam heden een verwijt gemaakt en is er gezegd, dat de heer Iburg door zijn tusschenkomst, izijn nivloed deedt gelden. Niets is minder waar. Spreker acht de steeds toegepaste belasting.verhoogingen een groot nadeel voor de gemeente, omdat daar door de vestiging wordt tegengegaan. Deze verhoogingen zal spr. zooveel mogelijk tegen gaan. 3. Benoeming van een lid in die raads- commissiën, waarin een vacature komt te ont staan ten gevolge van de benoeming van een meuwen Wethouder. Wegens benoeming als Wethouder van den heer Gasille, moet verkiezing plaats hebben van een lid voor de financieele- en belasting- ccm;-..issie, en de commisse voori Grondbe drijf en rafverordening. In alle genoemde vacatures werd de heer .Siroband gekozen. 4- Voorstel tot voorziening in de gevolgen ivan het K.B. van 11 October 1935 no. 35 in. ake onthouding goedkeuring begrooting Ü935> n-L a. verhooging aantal opcenten fondsbelas- ting tot 73; b. regeling van de ontvangsten en uitgaven l?an het voormalig grondbedrijf in de g-jineen- tebegrooting 1935. c Een der gevolgen dezer beslissing is, da! het in de begrooting 1935 geraamde batig saldo van den dienst 1933 ad f4r.461.97 voor ^ren minste de helft rr.oet worden gereserveerd. jL er. YV ;'.rilen vo deze reserveering, regelmatig bijhouden, en controleeren BELASTINGADVIEZEN Accountantskantoor Hartmanlaan 62 SOEST Telefoon 758 bedragende rond f 20.731.te besluiten en de daarvoor noodige middelen gedeeltelijk te vin den door verhooging van het aantal op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting te hef fen met 20 tot 75 opcenten. Door deze belas- tingverhooging ontstaat voor den dienst 1935 een hoogere ontvangst naar raming groot f20.000.—. H-et resteerend bedrag ad f731.- kan gevonden worden door verlaging van het voor onvoorziene utgaiven geraamde bedrag. Met betrekking tot sub b, wijzen B. en W. er op, dat volgens bedoeld koninklijk besluit art. 252, 2e lid der gemeentewet niet volledig is nageleefd, omdat een onder goedkeuring van gedeputeerde staten door den raad vast gestelde regeling van het beheer van dit be drijf vooralsnog niet is tot stand gekomen. Onder deze omstandigheid kan van een af zonderlijke begrooting voor het grondbedrijf evenmin sprake zijn. Het gevolg hiervan is, dat de ontvangsten en uitgaven, die tot nu toe in de begrooting van het grondbedrijf waren geregeld, in de begrooting der gemeente moe ten worden opgenomen. Daartoe hebben B. en W. de ontvangsten en uitgaven van de grondbedrijfsbegrooting opgenomen in een ontwerp-besluit tot wijziging der gemeente- begrooting 1935, hetwelk zij ter vaststelling aanbieden. Uit dit ontwerp blijkt, dat nu de ontvangsten en uitgaven van het grondbedrijf in de gemeente-begrooting worden geregeld, ten laste van den gewonen dienst dier be- grooting een bedrag van f 8.717.36 moet wor den gebracht, welk bedrag voorheen ten laste kwam van den kapitaaldienst der grond bedrijfsbegrooting en uit buitengewone mid delen werd gedekt. In verband met de omstandigheid dat de gewone middelen niet toereikend zijn tot het doen van voormelde uitgaafi ad f 8.717.36, stellen B. en W. voor de noodige dekking te vinden door gedeeltelijk te beschikken over de reserve. In een door den Voorzitter in deze aange legenheid gegeven toelichting deelt deze mede, dat het grootste gedeelte der financieele comm. zich met de voorgestelde belastingverhoo- ging niet kan vereenigen. Spr. stelt daarom voor eerst een besluit te nemen om genoemd bedrag naar de reserve over te brengen, om daarna te bezien hoe deze gelden wederom moeten worden verkregen, waarbij, zooals in genoemde comm. reeds werd geopperd, voor deze gelden over een gedeelte van diezelfde reserve zou kunnen worden beschikt, hetgeen spr. echter een kinderspelletje noemt. De heer Nooder meent, dat beide pynten nauw aan elkander verbonden zijn. De mi nister heeft wel gezegd, dat we de opcenten op de gemeentefondsbelasting met 20 kunnen verhoogen, maar daarvoor voelt spr. niet veel, te meer niet, omdat nu blijkt, dat we, door de beslissing van de Kroon, geen grond bedrijf meer hebben. Weth. Gasille voelt er niet voor om dien geest anu de beslissing van de Kroon mede te werk' n. De handeling van den raad, om het geheele overschot van de rekening J933 naar de begrooting 1935 over te bren gen, acht spr. juist gezien. Overbrenging der gelden naar de reserve noemt spr. belasting betalen om reserve te kweekca, wat onjuist genoemd moet worden in deze tijden. Ged. Staten weten bovendien, dat reeds een be- drag van ruim f 40.000.is g n -erVeerd uit voorgaande jaren. Spr. wil maar niet op b<jvel ja knikken en niet de gelden naar de reserve brengen, om ze er morgen weer af te nemen. Weth. De Bruijn kan het zich indenken, dat de nieuwe Yv cthouder een ander geluid laat hooien dan het oude college van B. en W. Spr. wil dit punt aanhouden, om ge legen. ieid te hebben deze -aangelegenheid nog eens in het nu gevormde college van B. en W. te bezien. De Voorzitter acht dit niet noodig. De raad is met de geh ele aangelegenheid be kend. De gedachte van den heer Gasille heeft spr. bij de Ki .on verdedigd. De heer Stroband zegt, dat de belasting betalers in 1933 f 4*461.97 te veel aan be lastingen hebben betaald. Het is billijk, dat dit op een volgend Jaar in mindering wordt gebracht. Spr. steunt de heer Gasille. De heer Thijssen wijst er op, dat de be slissing van de Kroon is gelegen in het" Grondbedrijf. Nu dit-bedrijf niet meer bestaat kunnen wellicht andere maatregelen worden getroffen. Spr. waarschuwt den raad om de 20 opcenten niet aait te nemen. De heer Endendijk acht belasting-ver- hooging voor allen een ramp. Spr. meent, dat we nu wel groot kunnen doen, maar helpen doet dit niets. In hoogste instantie is nu een beslissing genomen en de Kroon komt hierop natuurlijk niet terug. Spr. wil in de aangelegenheid berusten en de belas- tingverhooging aanvaarden. De heer Van Klooster wijst er op, dat de raad voor een zeer moeilijk geval staat. Spr. kan zeer goed meegaan met de gedachte de- beslissing uit te stellen. Wellicht riet de heer Gasille nog een weg.! Weth. Gasille zegt nogmaals de afwikke ling als hier bedoeld itiiet de juiste oplossing te achten. In het laatste geval moet de minis ter de plicht maar omleggen. Deze motiveering den heer Van Kloos ter tegen. Op -deze z .kunnen we alleen- in grootere moeilijkheden komen. Weth. Gasille overweegt de Kroon te ver zoeken deze aangelegenheid nog eens te bezien. De heer Nooder meent, dat wanneer twee requesten waren gezonden, wellicht een andere beslissing zou zijn verkregen. Spr. wil op nieuw in correspondentie treden. De heer Endendijk zegt, dat men den raad niet kan verplichten om de belasting met 20 opcenten te verhoogen. Spr. wil het besluit inzake de reserve thans nemen en de verdere afdoening thans laten rusten. B. en W. kun nen dan hierover nog eens beraadslagen en zoo mogelijk met voorstellen komen. Het voorstel om da helft van het batig saldo der rekening 1933 naar de reserve over te brengen, wordt hierna aangenomen met de stemmen van de heeren Stroband, Zijlstra, Van Breukelen, Gasille en Van de Ven tegen. Het voorstel om de gemeentefondsbelas ting met 20 opcenten' te verhoogen wordt verworpen. Alleen de heer De Bruijn was vóór het voorstel. Hierna volgt nog een stemming om het tekort op de begrooting, ter'grootte van het naar de reserve overgebrachte bedrag, uit die zelfde reserve te putten, wordt eveneens ver worpen. Voor dit voorstel stemden de heeren: worpen. Voor dit voorstel stemden de heeren Hornsveld, v. d. Berg, Van Klooster, De Bruijn en Hilhorst. Met betrekking tot sub b van punt 4 wijst de heer Gasille op het nadeelige van het Grondbedrijf voor de gemeente. Steeds voorgegeven, dat het Grondbedrijf voor de gemeente een goudmijn zou zijn; in werkelijk heid heeft het jaarlijks een strop gebracht van f 10.000. De heer Endendijk wijst er op, dat in het voorstel van B. en YV. reeds de opheffing van het Grondbedrijf ligt besloten. Spr. be strijd de meening van den heer Gasille inzake het Grondbedrijf. De eenige fout is volgens spr., dat met de jaarlijlcsche post van f 10.000.- een spaarpot is gevormd. De heer Thijssen acht het gezegde van den heer Endendijk slechts gedeeltelijk juist. De raad is steeds in het onzekere geweest, om dat de cijfers niet bekend waren. Van 1930 tot "35 komt steeds eenzelfde bedrag naar voren, hetgeen slechts een aangenomen bedrag kan zijn. Weth. Gasille acht de uitdrukking van een spaarpot niet juist. Steeds wanneer de taxa- tie's der gronden lager werden, moest de ge meente liet verschil aannzuiveren. Vaststelling van een besluit tot wijziging der gemeente-begrooting 1935. 6. Crediet-aanvrage van B. en W. voor; a. het laten verrichten van eenig onder houdswerk aan schoolmeubelen der ol. school te Soesterberg; (B. en W. vragen hiervoor een crediet van f 50. Deze aanvrage wordt teruggenomen. b. de aanschaffing van een schrijfmachine ter secretarie, alsmede van eenig materiaale* voor goed schoenwerk en Lage prijzen, bewees onze reclame van deze week. Hoewel wij in onze advertentie geen naam en adres hadden vermeld, heb ben zeer velen geprofiteerd van onze Wegens dit overweldigende succes zullen wij deze reclame nog met één week verlengen. 61 Filialen 61 Filialen AgentAmstel en Erres Rijwielen Eerste klas Reparatie-inrichting Rijwielen eigen merk met Electrische lamp geheel compleet f35.— contant. Ondei voile garantie. een schrijfmachine wegens invoering van een eenvoudiger systeem van administratie bij den gemeente-ontvanger. Conform besloten. 7. Adres H. C. M. Verschuren, verzoeken de ontheffing van de verbodsbepaling tot het oprichten van een houtzagerij in de kom der gemeente. Verzoek toegestaan. 8. Vaststelling van besluiten inzake ge meente eigendommen t.w.: a. tot onderhandsche verhuur van de semi- permanente woningen; Conform besloten. b. tot het in eigendom overnemen van een strook grond van Gebr. Swager; Conform besloten. c. tot het in eigendom overnemen van een strook grond van R. C. Pohl, J. A. F. Pohl en W. A. Pohl; Conform besloten. d. tot verkoop van grond aan M. Kaldeway; Conform besloten. e. tot verhuur van grond aan M. Hornsveld. Conform besloten. 9. Credietaanvrage voor personeel van Gemeentewerken. Weth. De Bruijn merkt op, dat het crediet kan worden teruggebracht tot pl.m. f 600. omdat in de berekening aanvankelijk ook was opgenomen de vergoeding tijdens het verlof van den ambtenaar, door hem genoten tijdens zijn toezicht aan het werk aan de Banning- straat. Dit bedrag moet geboekt worden op dit werk. De heer Hilhorst acht het niet juist, dat thans weer een ambtenaar wordt aangesteld. Als spr. ziet naar de aangekondigde salaris verlaging acht spr. deze aanstelling niet in het belang der ambtenaren, omdat daardoor de post salarissen wordt vergroot. Weth. Dc Bruijn wijst er op, dat ongeveer 70 bouwwerken loopende zijn, waarop toe zicht moet worden uitgeoefend. De heer Van Noessel heeft daarnaast nog veel ander werk van aangelegenheden, welke bij Bouw- en Woningtoezicht thuis hooren, waarmee we hopen, dat hij met 1 Jan. a.s. gereed zal zijn. Als men ook weet, dat in de laatste verga dering der welstands-commissie niet minder dau 32 aanvragen moesten worden behandeld, dan ziet men wel, dat de bouwnijverheid in onze gemeente nog niet stil staat. Het gevraagde crediet wordt hierna toe gestaan. I -V 10. Voorstel verband houdende met de heffing van personeele belasting van café's enz. Bij raadsbesluit van 29 Augustus jJ. werd besloten café's enz. gelijk te stellen met per- ceelen, waarvan de huurwaarde voor de per soneele belasting slechts voor één derde wordt belast. E-en verlaging van 2/3 werd toen toegestaan. J Ged. St- deelen thans mede dat de minister van binnenlandsche zaken heeft te kennen gegeven, dat bij een heffing van meer dan 55 opcenten op de hoofdsom der fondsbe lasting bedoelde huurwaarde met niet meer dan 1/3 kan worden verminderd. In verband hiermede stellen B. en W. thans voor genoemd raadsbesluit in te trekken en te besluiten tot een verlaging van 1 ƒ3. Het voorstel wordt verworpen. De raad gaat hierna over in geheim. Na heropening deelt de voorzitter mede dat 26 Sept. j.1. besloten werd tot aankoop van de weide voor „Middelwijk". In overleg met Ged. St. stellen B. en W- thans voor dit besluit in te trekken, waartoe met 12 stem men wordt besloten. Tegen de heeren Stro band, Gasille en Thijssen. Rondvraag. De heer Hilhorst vraagt eenige spoed t6 betrachten met de behandeling der adr?ssea inzake de waterleiding in de Birlctstraat. De heer H°ui vraagt bij het tewerkstellen van personen in productief werk de hoofden van groote gezinnen te doen voorgaan. Ooic dringt hij aan op spoedige afdoening vj.11 bouw-aanvragen, daar thans de menschen la ger dan noodig is werkloos blijven door h -: uitblijven der bouwvergunningen. De heer De Nies dringt bij Weth. Cu- sille aan op spoedige bijeenroeping der conu.i werkverschaffing. De heer Noocfer vraagt hoe het staat met de plannen tot verbetering der wegen. We li De Bruijn verwacht, dat de plannen in de volgende vergadering zullen komen. De heer Van Breukelen verzoekt evenlu- eele gevallen tot uitzending van werkloozcn naar de werkverschaffing in Rollecate te bren gen in de comm. voor werkverschaffing. De heer 7 hijssen merkt op, dat voor Open bare Werken geen we'lelijke voorschriften gelden. Spr. dringt daarom aan op een ver ordening op dit bedrijf, alsmede instruct.c's voor directeur en ambtenaren en borjsteLLi:g door genoemde ambtenaren. Hierna sluiting der vergadering. "YJE33 zijn leelijk en iedereen ziet ze. 6 Als Uw handen ruw, rood of stuk zijn, dan worden ze weer vlug gaaf,zacht en blank met Ooo» 30 en 60 ct. Bij Apoth.»— r

Soester Courant | 1935 | | pagina 1