iWPi^ betrekkin- plechtige belofte af, dat dit de laatste oorlog was, die men ge voerd had. De staatslieden van dien tijd kregen de lang niet ge makkelijke opdracht, de wereld in dien zin te hervormen, dat een oorlog niet meer tot de mogelijk heden kon worden gerekend. Zij zijn in deze bovenmenschelijke taak helaas niet geslaagd, hun fouten zijn vele, te vele geweest. Het Verdrag van Versailles, dat de basis van den toekomstigen wereldvrede moest zijn, faalde en kon ook niet anders dan falen. Men kan de wereld nu eenmaal niet in overwinnaars en overwon nenen verdeelen, zonder dat deze laatste categorie tegen deze po sitie in opstand geraakt. Van het Verdrag van Versailles is op het oogenblik dan ook zoo goed als niets meer over. En de Volken bond, het schoone ideaal van den Amerikaan Wilson hoe is het daarmede gegaan? Beter dan met het zooeven genoemde verdrag, dit moet direct op den voorgrond gesteld worden. Zeker, het Ge- neefsche instituut, heeft vele oor logen niet kunnen voorkomen, ook de Italiaansch-Abessynschen niet, maar anderzijds heeft het successen kunnen boeken, die zonder zijn bestaan in geen geval behaald zouden zijn. En juist op het oogenblik, nu men weer aan den vooravond van een wereld oorlog schijnt te staan, groeit er in de Zwitsersche stad een geest van samenwerking, die niet an ders dan verheugend is te noe men, en dien den burger nog niet allen moed op een betere toe komst doet verliezen. Want de sancties, die nu a.s. Maandag in werking zullen treden, kunnen niet anders worden beschouwd als een uiting van den wil van het meerendeel der volkeren, om tot eiken prijs den vrede te be waren. Desondanks moet worden toe gegeven, dat de wereld weinig leer uit den wereldoorlog heeft weten te trekken en dat de wil tot den vrede van de meerderheid SmfnjM MODERN I Guus Betlem fc Wij mensohen, uit deez' nieuw«| tijd. Wij allen, zonder onderscheid, Wij zijn modern 1 Wij doen met ieder snufje mee, We vinden 't leven zoo, O.Kay, Wij zijn modern 1 We hebben allen radio, We koopen op termijn en zoo, We schreeuwen niet meer moor< en brand, 't Was vroéger alles ènders -<t want.. Wij zijn modern 1 De rumba en de saxophoon, We vinden 't alles heel gewooiv Wij zijn modern 1 Een permanent, hel opgelicht. Brengt ons niet uit het evenwicht Wij zijn modern 1 En, waar in de familiekring. Een groep eens, onzer naasten, hing. Prijkt nu een foto, uit de krant. Mooi ingelijst, van Garbo wan! Wij zijn modern De vrouw, nou ja, dat snapt eefl kind, Wordt niet als vroeger „teerb®< mind". Gewóón modern. Geen mensch haalt zich nog in 1 hoofd. Na één dans ben je - fftl - verloofd Wij zijn modern 1 En d'ouderwetsche hoff'lijkheid Past ook niet meer in dézen tijd* We zijn belééfd, correct, maar ócli Wat moet ik u dat zeggen nog, WIJ ZIJN MODERN 1 Maar kijk je diep eens in 't haif Van eiken, eiken mensch, apart, Zoo echt, modern. Dan vind je, ook in dézen tijd Nog héél wat oude deeg'lijkheid, Niet meer modern, Dan blijken,zoowel man als vrouW Aan allerlei principes trouw, Nog uit den tijd van pels en mol, Want ach., we doèn toch maai alsóf Wij zijn modern 1 VLUCHTENDE ABESSIJNEN DOOR ITALIANEN ACHTERGOLGD. nog geenszins in staat is om den wensch van de minderheid aan Marë hulde te brengen te onder drukken. In Oost-Afrika gaan de Italianen rustig verder het land van den negus te veroveren, waarbij zij in de loopende week groote successen behaald heb ben. In het noorden werd Makalle genomen en in het zuiden Goro- hai en op het oogenblik zijn de Italiaansche linies nog meer naai voren geschoven. De vroegere berichten over de groote kracht van het Abessynsche leger schij nen dan ook wat voorbarig ge weest te zijn. Tegen de moderne bewapening van de Italianen schijnen de Ethiopische krijgslie den niet opgewassen te zijn. An derzijds nemen de Italianen geen enkel risico, zoodat hen zelf tol op het oogenblik ook de kleinste nederlaag is bespaard gebleven. Ook rukken, de Italianen thans in een sneller tempo op, wat echter nog geenszins wil zeggen, dat de oorlog nu van korten duur zal zijn. Het moeilijkste gevechtsterrein, de verraderlijke Abessynsche bergen, ligt nog voor de It ianen en daar zullen zij slechts lang zaam kunnen vorderen. Welk ge bied de Italianen zich tenslotte zullen kunnen toeëigenen, zal echter niet op het ooilogztooneel, maar tusschen Rome, Londen en Parijs worden uitgemaakt. In het Verre Oosten staan even eens bijzondere dingen te gebeu ren. Reeds thans is het zoover, dat een nieuw Chineesch rijk, onder Japansohen invloed, naast Mantsjoekwo zal worden gescha pen, n.1. het noordelijk gedeeltt van China, wat dan waarschijnlijk de welluidenden naam van Ho< sjantsjakwo zou krijgen. Deztf nieuwe staat zou dan eveneenk als Mantsjoekwo niet veel meel1 dan een kolonie van Japan zijn* Maar ook meer naar het zuiden, in Shanghai, trachten de Japan* ners hun invloed uit te breiden* Daar heeft men verschillend® uitingen van een anti-Japansch® stemming benut, om in de stad een paar duizend man Japansch® troepen te stationeeren. Zooals vanzelfsprekend heeft dit de Chi- neezen in groote angst doen ver- keeren. Men is nog steeds niet vergeten, dat de aanslag op een Japansche soldaat aanleiding ge geven heeft tot de vestiging van den „onafhankelijken" staat Man tsjoekwo. Ook tusschen Rusland en Japan botert het weer weinig. Talrijk zijn de grensincidenten, die dan weer aanleiding geven tot het uit wisselen van scherpe nota's tus schen Moskou en Tokio. In het middelpunt slaat hier de strijd om Mongolië.Ware het Siberische leger van generaal Blücher r:!ei zoo sterk en beschikten de Rus sen niet over uitstekende bom- meneskaders, die de groote Ja pansche steden niet weinig last zouden veroorzaken, dan hadden Mongolië en een flink stuk Oost- Siberië reeds lang in deuzelfde# toestand verkeerd «la Mantsjoc» rije. Thans zoekt bet Japansch# imperialisme nog maar liever zij# gebiedshonger in het verdeelde en weerlooze China. DB ANT1-CUWULATIE-WET. Eindelijk en ten langen laatste het er toch van komen, dat ex zij het dan bescheiden ♦gin wordt gemaakt aan bet be- C»rken van het opeenhoopen van komsten, die door den Staat rorden betaald, hetzij in den vorm van pensioen plus een rijks betrekking, of het gelijktijdig be- kleeden van een rijks- en ge meentebetrekking, enz. Reeds jaren heeft men op dit aambeeld gehamerd, doch tot dusverre tevergeefs. Het leek wel. of men angst had om deze koe bij de horens te vatten, dan wel of er geheime machten aan het werk waren, die het indienen van een dergelijk wetsontwerp wisten tegen te houden, Men weet im mers, dat het in kringen van zeer uiteenloopenden aard, die even wel alle erbij geïnteresseerd wa ren, op verzet stuitte. Thans echter is de knoop door- gehakt;de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer is versche nen en op 1 April a.s. dit is geen, vervroegde Aprilgrap moet de wet in werking treden. Zooals wij hierboven reeds op merkten, zal dit ontwerp den tal rijken tegenstanders der cumu latie ongetwijfeld lang niet genoeg gaan; doch nu de eerste schrede op dien weg is gezet, zal 'men later wellicht in die richting ARTISTEN VAN KET IJS. Een aardige foto van drie wel heel ver- Schillende artisten van de gladde baan, die in het Berlijnsche Sportpaleis het pu- jSliek door hun vaardigheid in vervoering brachten. Van links naar rechts: de doel- ^êcdediger van het Duitsche ijshockey team, Leineweber, de bekende Zweedsche jipmpioenen-op-de-schaats, Vivi Anna Hultén en ten slotte een kleinen doelman van een junioren-team. verder gaan en ook diegenen be reiken, die thans nog buiten schot zijn gebleven. Zoo zal bijvoorbeeld bij een 'sventueele grondwetsherziening worden onderzocht, in hoeverre het mogelijk is, te bewerken dat het pensioen van een gewezen Kamerlid bij gelijktijdig genot van inkomsten uit een openbare kas (of kassen) worde beperkt. Wat betreft cumulatie van in komsten uit functies of gen, welke vereenigbaar zijn met de functie van Kamerlid, acht de regeering geen termen aanwezig om deze te beperken met de schadeloosstelling als zoodanig genoten, aangezien men dan voor de consequentie zou komen te staan, dat het gelijktijdig beklee den van een hoofd- en een ne venbetrekking in staatsdienst zou leiden tot cumulatiebeperking. De opmerking was gemaakt, dat aftrek moest worden toegepast op het pensioen van een oud-minis ter, die lid van de Kamer wordt; te dien aanzien wordt aangetee- kend, dat voor dezen functionaris geen andere maatstaf kan worden aangelegd, dan voor andere amb tenaren. Wel wordt bij nota van wijziging voorgesteld, om van de veraoeding, genoten als lid van de Kamer, een beperkenden in vloed te doen uitgaan op pen sioen en wachtgeld. Bij een eventueele herziening van de grondwet verklaart de re geering zich voorts bereid, de wenschelijkheid er van te onder zoeken, over te gaan tot beper king van het gelijktijdig genot van pensioen als oud-Kamerlid en van salaris als minister. Wethouders en Gedeputeerden in het genot van pensioen, toe gekend vóór 1 October 1935 of den nader aan te geven datum van inwerkingtreding der anti- cumulatiewet (1 April 1938) ral- bv'«en de korting, omdat d® belanghebbenden in vel® geval len inkomsten hebben laten val len, hooger dan de vergoedingen welke zij in hun functie als wet houder of Gedeputeerde genoten. Zij aanvaardden bedoeld ambt. omdat hun door de bestaande bepalingen het uitzicht werd ge opend op een onbeperkt pensi oen, hetgeen de regeering te hun nen aanzien in 't oog wil houden. Verder bevat de wet nog ver schillende bepalingen met be trekking tot ambtenaren, die lid van de Kamer worden, enz. Het ontwerp in zijn geheel is een voorbeeld van het bekende „zachte lijntje", dat echter de mo gelijkheid niet uitsluit, dat het later strakker wordt aangehaald, waarop nog wel zal worden aan gedrongen. Alle begin is moeilijk; het zal naderhand misschien ge makkelijker blijken, om het mes wat dieper in de kanker der cu mulatie te zetten. Intusschen zul len velen dei belanghebbenden zich door de wet, zooals zij daar ligt, toch al gevoelig genoeg c troffen achten. Het is altijd moei lijk, om gedwongen afstand te moeten doen van inkomsten, waaraan men zich eenmaal heeft gewend; en het getal dergenen, die zich achter het tot dusverre veilige bolwerk der cumulatie verscholen en er niet aan gedacht zouden hebben, vrijwillig iets van hun stelling prijs te geven is legio I BINNENLANDSCH OVERZICHT. De wijziging van de Waren wet. Appelmoes met een kleurtje als jam. Voorloo- pig geen verlaging van brief port. Het schrikbeeld der devaluatie. De salariskor tingen voor Rijkspersoneel. De bende „dynamiteurs" geknipt De wijziging van de Warenwet kan lang geen algemeen instem ming vinden in de handels- en fabrikantenwereld. Dit blijkt we der uit het adres, door het Ver bond van Nederlandsche werkge vers gericht tot de Tweede Ka mer naar aanleiding van het ge wijzigd ontwerp Warenwet, door de regeering bij de memorie van antwoord ingediend. In bedoeld adres wijzen de werkgevers op de groote onze kerheid, welke voor het bedrijfs leven is ontstaan met betrekking tot de Warenwet, als gevolg van dit wetsontwerp. Aan den eenen kant wordt in het nieuws artikel 13, almede in artikel 15, de bescherming van de eerlijkheid in den handel ge schrapt, doch aan den anderen kant vraagt de ïegeering een bij drage van het bedrijfsleven in de kosten van controle. Het adres toora aan, dat het ge wijzigd wetsontwerp een geheel nieuwe situatie schept, waarvan de gevolgen niet te overzien zijn, Zonder nadere toelichting van de regeering, betoogt men verder, is dit voorstel niet rijp voor open bare behandeling. Uit dien hoofde wordt er dan ook in het adres met klem bij de Kamer op aange drongen, het wetsontwerp op nieuw in de afdeelingen te doen onderzoeken, ten einde de regee ring in de gelegenheid te stellen haar bedoelingen dienaangaande nader uiteen te zetten. Dat de „eerlijkheid in den han del" nog wel eens iets te wen- schen overlaat, is juist dezer da gen gebleken, toen men tot de ontdekking kwam, dat een fabri kant, die het niet zoo nauw nam STAVISKY'ACTEN DAG EN NACHT ONDER BEWAKING. De acten van het Stavisky-proces staan, sinds de vele dioeve ervaringen die men hiermede reeds heeft opgedaan, dag en nacht in een speciale kluis onder bewa' king van de politie. met bedoelde eerlijkheid, gewone appelmoes vermengde met een of ander (gelukkig onschuldig) kleurtje en ze dan alsjam verkocht. Was ze rood gekleurd, dan heette ze bessenjam, en was ze geel, dan was het abrikozen jam. Eenvoudiger kon het niet. Dan is de regeering toch eer lijker, Zooals men weet, zijn met ingang van 1 November j.1. enkele tariefsverlagingen ingevoerd bij den dienst der Posterijen, tele grafie, en telefonie. Dit is natuur lijk zeer loffelijk. De verlaging, waarnaar men echter het meest algemeen verlangend heeft uitge zien, namelijk die van het binnen- landsche briefport, is helaas uit gebleven. De regeering geeft blijk, dat dit verlangen haar niet onbekend is, want zij verklaart: „Hoeveel aan trekkelijks een verlaging van het briefport in het binnenlandsch verkeer van 6 op 5 cent ook zou hebben, hiervan moet vooralsnog worden afgezien, omdat zulk een verlaging, mede door de noodza kelijkheid om andere dtrfïmede verband houdende tarieven te verlagen, een derving van eenige millioenen guldens aan inkom sten met zich zou brengen, het geen met het oog op den tegen- woordigen stand van 's Rijks fi nanciën, niet verantwoord kan worden geacht." Hieruit blijkt wel, dat wij niet de hoop behoeven te koesteren, binnen afzienbaren tijd het brief port te zien verlagen. De devaluatie van den gulden blijft nog steeds het schrikbeeld, dat velen in den lande voor ogen zweeft, fn weerwil van de for- meele verklaringen, die de re geering in dat opzicht heeft afge legd. Dat deze vrees velen maar niet loslaat, komt tot uiting in het adres, door de Nederlandsche Vereeniging voor Waardevast geld gericht tot de Tweede Ka mer. In bedoeld stuk wordt door het hoofdbestuur van deze ver eeniging uiteengezet, dat „in breede kringen de overtuiging heeft post gevat dat aan een ver andering van de monetaire poli tiek der regeering niet meer valt te ontkomen." Op grond hiervan komt het de vereeniging voor, dat 't de plicht is van 'volksvertegenwoordi ging om. 6e regeering in een an dere J^cfhting te sjuwen dan die, welke zij tot dusverre heeft ge volgd.1'' Cri'aeK op de regeering van een andere zijde bleek uit de vergadering van de Centrale van Nederlandsch Overheidsperso neel te Den Haag, waarin de voor zitter een uiteenzetting gaf van de laatst gevoerde onderhandelingen betreffende de salarissen van Rijkspersoneel. Hij wees op het voordeel van georganiseerd overleg, doch con stateerde dat bij de nu vastgestel de korting geen sprake is ge weest van overleg, omdat de re geering bij voorbaat in het I zuinigingsplan had vastgesteld, dat op de salarissen van het Rijks personeel een bedrag van 10 mil- lioen moest worden bezuinigd,, voordat de onderhandelingen in de Commissie van Overleg had den plaats gehad. Op deze wijze van „overleg" is ernstig critiek geoefend. Noodge dwongen heeft men nu de korting moeten aanvaarden. Nauwelijks echter is deze korting aangeno men, of de regeering komt met nieuwe bezuinigingen. De moei lijke financieele toestand van de schatkist wordt niet onderschat, doch de wijze van toepassing van steeds nieuwe kortingen moet worden bestreden. Het overleg moet tijdig kunnen plaats vinden. Er schijnt gegronde hoop te bestaan, dat er nu eens een eind zal komen aan de talrijke inbra ken met behulp van dynam'et welke den laatsten tijd zijn ge Dleegd. Niet allen het feit op zich zelf was reeds onrustbarend ge noeg doch ook de wetenschap, dat er menscheri rondliepen, die blijkbaar goed voorzien waren van deze ontplofbare stof en er gemakkelijk aan wisten te ko men, baarde zekere zorg. Naar aanleiding van een po ging tot inbraak te Barneveld vol gens deze methode die niet slaagde, omdat de dynamietpa- tronen niet ontploften heeft men een drietal mannen ingere kend, die er van worden ver dacht en men vermoedt, dat men hierdoor de hand heeft gelegd op de bende „dynamiteurs", welke het land onveilig maakte. Is dit inderdaad'hét 'geval, dan zal men tevens te weten komen, op welke wijze zij zich de ge vaarlijke stof wisten te verschaf fen en dit lek kunnen stoppen. BUITENI.ANDSCH OVERZICHT. Wapenstilstandsdag wordt gevierd. Italiaansche suc cessen in Oost-Afrika. De toestand in het Verre Oosten, Naar een „onafhankelijk" Noord-China? Begin dezer week werd in Lon den, Parijs, Rome, Washington, kortom in bijna alle landen, die indertijd aan den wereldoorlog hebben deelgenomen, de wapen stilstandsdag gevierd. De wapen stilstandsdag, de dag, die nu ze ventien jaren geleden een einde maakte aan den verschrikkelijk- sten aller oorlogen, die de wereld tot op het oogenblik gekend heeft. Toen in 1918 de laatste kanon schoten gebulderd en de laatste duizenden soldaten in de loop graven den dood gevonden had den, legde de menschheid de ALS HET GELD NAAR BINNENSTROOMT. Qfï humoristische wijze hielden Engelsche studenten van de Universiteit „Sheffield" een geldinzameling voor ÖfcKfcftftlMS, Men ziet hen hier met hun «kameel" Ali bij een voetbalmatch, .waar zij hun collectebussen weldra geVulH - - - - - v x. svisten te krijgen* Een zeldzame foto van den strijd in Abessinië. Heel op den achtergrond ziet men de Abessijnen (aan hun witte kleeding te herkennen), achtervolgd door Italiaan-; scke gekleurde troepen.

Soester Courant | 1935 | | pagina 5