Uit den Soester Raad. m Mamaak tan niet in rijn schaduw ONIi LAGE PSUff iü Japonstoffen, Mantelstoffen, Taffetruiten. HlLVEKSUM Woensu..0 a0- vergaderde de raad onzer gemeente onder leiding van den Burge- fcccster. Na de gebruikelijke opening kwam een kleine agenda in behandeling. 1. Mededeeling van ingekomen stukken. 11 a. Rekening van ontvangsten eni uitgaven jover 1934 der Vereeniging „Vrijwillige Brand- {weer van Soesterberg" te Soesterberg. Voor kennisgeving aangenomen. b. Overzicht van het Gasbedrijf over de dnaanden September 'en October. Voor kennisgeving aangenomen. <r c. Adres van Joh. Liihrs e.a. bewoners van Hen Plasweg, verzoekende aanbrenging van Straatverlichting ter plaatse, welk adres om advies gezonden wordt naar Gemeentewerken. Gesteld in handen van B. en W. voor prae-advies. d. Proces-verbaal van kasopname. Voor kennisgeving aangenomen. e. Mededeeling van B, en W. dat ingevolge rechtskundig advies niet in cassatie wordt ge gaan tegen bet arrest van het Gerechtshof betreffende de vordering op de gemeente van Üe Wed. Wal et. De Voorzitter wijst er op, dat deze aan gelegenheid betreft den aanleg van wegen 0p 't Hart. Door den raad was besloten nog Seen bedrag van f 425.aan Belt uit te be talen, waarmede door hem geen genoegen {werd genomen. Zoowel in eerste instantie gds in beroep beeft laatstgenoemde deze zaak verloren. In verband met bedoeld advies zal Jrn de uitbetaling van het bedrag, verhoogd toet de rente, plaats hebben. 2. Voorstel tot opname en uitleening van gelden voor den dienst 1936. I B. en W. bieden de navolgende besluiten |er vaststelling aan: su tot opname van kasgeld bij diverse in stellingen; I b. tot opname van kasgeld bij de in deze gemeente werkende woningbouwvereenigingen -stichtingen; I c. tot opname van kasgeld bij de afdeeling Êoest der Nederlandsche vereeniging „Eerste Mp bij ongelukken"; 1! d. tot uitleening van geld aan de in deze gemeente werkende woningbouwvereenigingen gn -stichtingen; e. tot uitleening van geld aan de N.V.. Bank voor Nederlandsche gemeenten en f. tot uitleening van geld aan de stichting lot beheer van het Soester Natuurbad. 1 Het voor 1936 bij diverse instellingen op P» aemen bedrag aan kasgeld hebben B. en JK. «p f 120.000.gesteld. Dit bedrag is als volgt berekend: a. voor de uitgaven voor verbetering van len weg SoestSoesterberg en eenige an- Jere kapitaalsuitgaven, voor zoover deze uit gaven nog niet in een geldleening zijn opge komen, rond f 60.000. 1 b. door diverse op koi*ten termijn {e dekken kapitaalsuitgaven, waar. jvoor niet wordt geleend o.a. abnor male kosten natuurbad, kosten uit breidingsplan, kosten wegenverbete- *ing, enz. f 25.000. c voor gewone uitgaven f35.000. Totaal f 120.000.- Aldus besloten. De Voorzifter deelt mede, dat in de vol gende commissie-vergadering alle posten zul len worden toegelicht. 3. Vaststelling van een besluit tot wij ziging der Algemeene Poütie-verordening. B en W. stellen voor het navolgende art. aan genoemde verordening toe te voegen. Artikel 21a. a. Behoudens hetgeen daaromtrent door den hoogeren wetgever is of zal worden be paald, is het den eigenaren of gebruikers van gronden, erven öf terreinen welke zichtbaar zijn vanaf den openbaren weg of van voor het publiek toegankelijke plaatsen, verboden, deze gronden, erven of terreinen te gebruiken of door anderen te doen gebruiken, hetzij geheel of gedeeltelijk als opslagplaats van-, of op die gronden te hebben oud ijzer, glas, afbraak, oude of aan hun bestemming ont trokken motor- of andere rij- of voertuigen of onderdeelen daarvan. b. Het bepaalde onder a van dit artikel wordt voor reeds bestaande opslagplaatsen al» onder het eerste lid van toepassing drie maanden na de in weikingtreding van dit artikel". De Voorzitter deelt mede, dat in bedoeld artikel nog een kleine redactie-wijziging wordt aangebracht. De heer v. d. Berg acht den termijn van 3 maanden zeer kort, hetgeen nadeelig 2011 kunnen zijn voor belanghebbenden. De heer Van Klooster kan zich met dezen termijn vereenigen, wanneer, indien noodig, een soepele toepassing plaats heeft. De Voorzitter merkt op, dat B. en W. zoo noodig, ontheffing kunnen verleenen. De heer Nooder voelt iets voor de gedachte van den heer v. d. Berg. Het tijdvak zou b.v. verlengd kunnen worden tot een half jaar. Weth. De Bruijn wil niet op een week zien, indien dit noodig is, doch het tijdvak van 3 maanden aanhouden. De heer De Nies wijst op het nieuwe auto kerkhof, dat thans wederom op de Engh is gevormd. De heer Hilhorst informeert of bedoeld ar tikel ook slaat op de gemeentebelt aan den Lange Brinkweg, hetgeen door den Voorzitter wordt beaamt. Het voorstel wordt hierna goedgekeurd. 4. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een ontwerp-besluit betreffende het ouder hands of in het openbaar verkoopen van verschillende aan de gemeente toebehoorende goederen, voorzooveel noodig deze in 1936 mochten beschikbaar komen. Bedoeld worden buiten dienst gestelde voorwerpen, afval van verschillende bedrijven enz. De heer Thijssen zegt, een onderhoud te hebben gehad met de heeren Stroband en Van de Ven. Mede namens deze heeren stelt hij voor in het vervolg alles in het openbaar te verkoopen en dit te doen geschieden door den Burgemeester zelf, waardoor de kosten van een notaris komen te vervallen. De heer Hilhorst acht het beter, dat de comm. bij voorkomen hierover beslist. De heer Van Klooster acht een verplichting om alles in het openbaar te verkoopen zeer Iets namakenl n Bewijs van gebrek aan eigen kunnen en... een hulde aan het artikel, dat men wilde imiteeren! Honderden malen heeft men getracht Persil na te maken, even vele malen werd het een mislukking. Persil is niet na te maken, Persil Is niet te evenaren, Persil is niet te verbeteren. Even goed als Persil" en „beter dan Persil" zijn slechts beweringen, die niet met de waarheid overeen komen. -v Persil is bet zelfwerkend wasch- middel, dat voor millioenen vrou wen een dagelijksche hulp in haar huishouden is) Namaak blijft Namaak! n.- 'ïg voor de gemeente. Stel DÜ voor, dat b.v. gerooide boomen, welke thans geen waarde hebben, eerst naar een opslagplaats moeten worden vervoerd. Weth. De Bruijn voelt iets voor de ge dachte van den heer Hilhorst. Hij stelt zich voor hierover de comm. te laten beslissen. De heer Van de Ven zegt het oog te heb ben gehad op wellicht veel vrij komende goederen als gevolg van de reorganisatie bij 0.W. De heer Stroband spreekt zich uit, bij ver koop in het openbaar, dit te doen geschieden door den Burgemeester. De heer De Nies: Is dat geen cumulatie? Gelach! Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen. 5. Voorstel van B. en W. tot benoeming van leden der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs wegens periodieke aftreding. Bedoelde commissie treedt 1 Jan. a.s. in haar geheel af. Voor de nieuwe commissie geven B. en W. de navolgende aanbeveling: Vacature I: G. Timmer (aftr.)'. W. van der Waal. Vacature II: N. H. Th, Waltmann (aftr.). C. Tammer. Vacature III: M. M. "van Wely. 1. Colijn. Vacature IV: W. Th. Weyts (aftr.). M. M. Sips. Vacature V: Mevr. S. G. Landweerde Visser (aftr.). H. A. Sterk. Benoemd worden de heeren Timmer, Walt mann, Van Wely, Weyts en Mevr. Landweer- de Visser. 6. Vaststelling van het re suppletoir ko hier straatbelasting 1935. Zonder bespreking vastgesteld. 7. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een plan van uitbreiding met bebouwings- voorschriPen, alsmede van een „Schadever- go edingsverordening Waar des morgens inzake het uitbreidings plan reeds een officieuze vergadering had plaats gehad, kregen we over dit punt niet veel meer te hooren. De Voorzitter merkte op, dat op verzoek nog eenige kleine veranderingen in de scha- devergoeding s-v erorden'm g zullen worden aan gebracht, welke veranderingen worden goed gekeurd. De heer Stroband wil in deze zaak niet spreken van de comm. Grondbedrijf, omdat dit bedrijf officieel niet meer bestaat. De heer Nooder wil spreken van schade regeling in plaats van schade-vergoeding, omdat de Wet uitsluitend schaderegeling kent. De Voorzitter wijst er op, dat er meermalen sprake is geweest van het niet bevorderen van industrie in onz egemeente. Spr. wil over vestiging van industrie niet leuren, doch wel toelating op de daarvoo^ in het uitbreidings plan aangewezen plaatsen. De heer Nooder zegt het oorspronkelijke plan van den- heer Van Nes steeds te heb ben toegejuichd. Spr. zal voor het plan stem men, omdat dé. gedhch'te Van Nes in het plan is gebléven. Spr. 'dankt ook het personeel O.W. dat veel *verk in een betrekkelijk kort tijdsbestek heeft verricht. Het geheele plan wordt hierna aangenomen met de stemmen van de heeren Hornsveld, v. Klooster, Hilhorst en v. d. Berg tegen. De heer Thijssen brengt nog hulde aan B. en W. voor het nu bereikte resultaat en aan den heer Van Noessel. Door de duide lijke uiteenzetting van laatstgenoemde zijn de nog bestaande bezwaren bij den leden van den raad geheel vervallen. De Voorzitter deelt hierna mede, dat Ged. Staten hebben bericht, dat de begrooting van 1935 niet is goedgekeurd en opnieuw moet worden vastgesteld met 75 opcenten op de ge meentefonds-belasting en dat de raad hiertoe in zijn vergadering van heden moet besluiten. Wanneer dit niet plaats heeft, zullen B. en W dit moeten doen en indien ook dit niet het geval is, zal de vaststelling door den Burgemeester geschieden. Ook wordt door Ged. Staten gewezen op een bedrag van ruim f28.000.Wanneer dit bedrag wordt aan gewend, zal de verantwoording hiervoor wor den gelegd op B. en W. De heer Thijssen zegt, in de vorige ver gadering tegen de 20 opcenten te hebben geageerd. Spr. geeft nu in overweging de begrooting als gevraagd vast te stellen, er op wijzende, dat de gemeentelijke autonomie in de laatste jaren geweldig is beknot. De heci Nooder zegt dat ve.Ie gemeenten thans in de knel zitten door het aanpassings systeem der regeering. Hierdoor zal het even eens moeilijk zijn de begrootng voor 1936 sluitend te maken. Spr. zal onder protest voor goedkeuring stemmen. De heer Endendijk zegt in de vorige ver gadering reeds op dit verloop te hebben ge wezen. De heer Nooder vraagt nog hoe het staat met de plaatsing der gemeente in de 4e klas, waarop de voorzitter mededeelt, dat dit be sluit is doorgezonden. Weth. Gasille merkt op, dat wanneer de extra uitgaven voor Maatsch. Hulpbetoon er niet bij waren gekomen, de nu gedwongen verhooging niet geheel noodig zou zijn ge weest. Voor de heer Hilhorst is deze zaak een groote teleurstelling. Tijdens de verkiezing was het parool de belastingen omlaag. Nu gaan we zelfs omhoog. Spr. weigert hieraan mede te werken. De heer Van Breukelen merkt op, dar de post van Maatsch. Hulpbetoon^ onnoodig is verhoogd, doordat niet voldoende aan werk verschaffing is gedaan. De begrootingen en de wijzigingen worden hierna vastgesteld met de stem van den heer Hilhorst tegen. Weth. De Bruijn deelt hierna mede dat van de werkverschaffing op Pijnenburg de Speciale aanbieding in Gratis knippatroon naar maat, bij aan koop boven F. 6.—. Kerkstraat 21 BUSSUM BrinkSaan 79 WETT.GcD geraamde post aan loon is verbruikt Wel zijn nog gelden beschikbaar welke bestemd waren voor materialen. Spr. vraagt deze gel den te mogen gebruiken om het werk af te maken, waartoe wordt besloten. Rondvraag. De heer Hilhorst wijst op het snelle rijden der auto's op den hoofdweg. De Voorzitter zal last geven daarop extra te letten. De heer Hom informeert of een adres is binnengekomen van de bewoners van den Krommeweg voor verbetering van dien weg. Weth. De PribjT. zijn aandacht aan den weg schenken. De heer V. d. Berg wijst op het slechte uitzicht op den hoek Rademak er straat en Verl. Postweg. Eenig plantsoen zal daar moe ten worden gesnoeid. De heer De Nies wijst op de schade, die is aangebracht in de bosschen door een daarin gehouden slipjacht. Spr. verzoekt plaatsing van borden. B. en W. zullen hun aandacht aan dit geval schenken. Hierna sluiting der vergadering. Van Riemsdijk terug uit Indië. Jan van Riemsdijk en zijn gezelschap heb ben een reis gemaakt van 7 maanden door Nederlandsch-Indië, waarbij zij een honderd tal voorstellingen gaven in alle groote en kleinere plaatsen van Java en Sumatra. Het succes was enorm, de gezonde specifiek Hol- landsche kunst van Jan van Riemsdijk vond een buitengewoon groote belangstelling. Jan van Riemsdijk zal met zijn gezelschap hier een enkele voorstelling geven. Het programma bevat een groot aantal speciale nummers gewijd aan Indië. Tot de medewerkende behoort ditmaal Ceesje Speen- hoff, de dochter van onzen beroemden Koos Speenhoff. Toen Jan van Riemsdijk zijn eerste voor stelling te Batavia gaf, schreef het Batavi- aansche Nieuwsbl „Het was één en al jolijt en leut en het publiek klapte zich de handen blauw, vroeg steeds om meer. Men zag na afloop slechts lachende gezichten en hoorde TELEFOON 2092 in de hall en bij de taxi's slechts één roep: „Wat aardig, wat een gezelligen avond". AlS de teekenen niet zeer bedriegen is Van Riems dijk een zegetocht begonnen". En inderdaad had de verslaggever juist geraden. Het werd een zegetocht. Meer dan 100 voorstellingen gaven de Hollanders og Java en Sumatra. Overal was het succes enorm! Algemeen was men van meening, dac na de tournée van wijlen J. L. Pisuisse Indië nooit meer een dergelijk succes gekend heeft. Zoo lezen we in de Indische Courant: „Wat heb ik, en wat hebben allen, die gisteravond tezamen de Kup.stkrin.gzaa! tot dfi nok toe vulden, genoten van het optreden, van den Veluwschen boerenzanger! Het ia voor Uw recesent een bijzonder genoegen geweest, na veel snobistisch, rammelend en waarop hij in de laatste jaren is onthaald, eens met hartgrondig gemeend enthousiasme té kunnen schrijven juist over Nederlandsche kleinkunst. Moge Van Riemsdijk en de zijnen te Soerabaia, en waar zij zich straks verder vertoonen, groot succes hebben; het is hun van harte gegund, niet omdat zij Nederland ders zijn, maar omdat zij het ten volle verdienen!". Ook op Deli was het enthousiasme al eveh grroot. Want de Delische Courant schreef: „Dat alles was prachtig, monumentaal somS van uitbeelding en rijk aan humor. Want deze Veluwsche boer is zóó uitnemend van afwerking, zoo'n stuk gevend Gelderland, en Van Riemsdijk weet xifet zooveel verve zijn typische eigenschappen te karakteriseesen, daf de Gelderlanders in de zaal zich omniddelijk „thuis" voelden en de „Stadschen" met voilé teugen dit brok folklore met zijn veie kornis- sche effecten genoten". Maandag 25 November komt Jau van Riemsdijk weer hier en dan zal hjj ons ver* tellen „Hoe merakel heïte het was en hoe varre!" Hij wordt terzijde gestaan door zijn echt- genoote en ditmaal door Ceesje Speenhoff, die ons zal overtuigen, dat waarlijk artifin- bloed zich nooit verloochent. f7p/Vpre /zui^-irrozjuo zingt ote/l iqf &er waxS-scAery' volk JD^xjDU^énA.^ f c zfr) V"-|> BAARriöCM£ ÓTOOMWAÜSCHEn.J PjMGOf O.StP'JIMriRICrlTir.G^^'Ü^^y K- eemströat IÖ.Éwvrih Hagelwitte wasch MUiuru» slijtage Lage Tarieven TELEFOON 2092

Soester Courant | 1935 | | pagina 2