BETAAL TOCH OP TIJD....! EEN HUISSCHILDER KLAAGT ZIJN NOOD Nieuwe arbeidsverschaffing door tijdige betaling van Uw rekening«n l --v'- RUSSISCHE KERKELIJKE TOESTANDEN. De leidekker moet zijn kneehts op tijd betalen. De heerlijke zonneschijn, die dien Zondag de burgers gewoonweg noar buiten lokte tot een wan deling, scheen op den sohiidersba&s Mulders geen invloed te hebben. Hij zat Voor een berg papieren, waarin hij snuffel de-; af en toe maakte hij een paar aanrtee- jkenipgen en schudde soms bedroefd het (hoofd. i Een energieke tik klonk op de deur. Meohaniseh riep baas Mulders het „bin nen" Groeze, een gemeente-ambtenaar die met Mulders zeer goede vrienden was, trad binnen. „Goeie móge....!" riep Groe ze, vroolijk lachend". „Hola, Karei, kom uit je kluis! Dan zullen we een wandeling maken, waar je bloed weer van gaat stroo men! 't Is reuze-weer!" Maar baas Mul ders schudde mistroostig het hoofd: „Ik kan riet Frits, ik moet werken!" „Maak geen grappen, Karei, je werkt de heele week; je bent een bijzonder ijverige kerel, je hebt drie flinke knechten, jij ver dient toch zeker geld als water! Jij kunt je jvel een Zondags wandelingetje gunnen!" „Frits, je kijkt niet verder, dan je neus lang is" antwoordde de schildersbaas, ©enigszins geërgerd. „Ga een ocgenblik hier zitten, steek een sigaar op en luis ter...." Hoofdschuddend ging de ambte naar zitten en keek zijn vriend vol ver pachting aan: „Nu, draai af, Mulders, waar Prangt de schoen?" v „Tja jij hebt goed lachen, maar als je mijn zorgen had.„Kerel, schei uit!" rieps Frits opeens, „zooiets heb ik nog nooit meegemaakt! Je kunt zeker niet wachten, totdat je vanzelf millionair wordt! Het geld Vliegt je huis binnen en jij durft te spre ken van zorgen? Nee, beste jongen...." „Halt Frits! Wat beteekent: het geld yliegt het huis binnen? Daar zit nu juist de rotte plek! Het geld vliegt niet!" „Dat kan ik me niet begrijpen!" is het antwoord, „dat moet je me dan maar eens nader verklaren". „Met alle genoegen; dan zal je pas in zien, dat ik volmaakt gelijk heb, wanneer ik zeg, dat ik groote zorgen heb. Jij krijgt je salaris aan het einde van iedere maand voor je uitgeteld, precies op den dag, die daarvoor bepaald isdat weet je maar il te goed!" „Ja natuurlijk!" bromde Frits. Maar Karei onderbrak hem vlug: „Zoo na tuurlijk, zeg je! En heb je wel eens erover nagedacht, hoe het bij mij eruit ziet! Zoo natuurlijk is dat bij mij heelemaal niet! Als ik rekeningen verzend, heb ik nog lang geen geld! Helaas zijn er héél veel men schen, die met betalen geen haast plegen te hebben!" Frits trok een lang gezicht: „Dat zal nu toch heuseh wel wat overdreven zijn!" „Absoluut niet", zei Mulders snel, „kijk 'ns hier.... dat zijn allemaal onbetaalde rekeningen, onbetaald reeds sedert drie maanden! De menschen waren verheugd, toen de muren en plafondis weer ordentelijk geverfd waren, maar mijn geld heb ik nóg niet, hoewel ik r-eeds een paar maal beleefd gemaand heb!" leven genieten! Al leg ik een kleinigheid van mijn verdienste terzijde daarvoor het overgroote deel moet toch uitgegeven worden! De gulden, die dagelijks zoovele malen van eigenaar verwisselt, doet ztjn plicht in het economische leven. Doeh als ik dezen gulden, als tegenwaarde van mijn arbeidsprestatie niet krijg, kan hij ziijn De plaatsvervanger van den Patriarch Metropoli- taan Krutizki, wordt door de G.P.OE., thans heel on schuldig Commissariaat van Binnenlandsche ia- ken" geheeten, sedert jaren gevangen gehouden en kan de faeto zijn aagb-t niet meer uitoefenen. Wij ver nemen, dat zijn gesond- v'o«L te w«a- list ergste wordt gevreesd. Dit is voor Russisch© heersekers geen redsen, te laten. Russische Orthodoxe heeft sedert j&ren geen l^der. ïfci- sedert den dood van laatsten Patriarch Ti- voor omstreeks 10 heeft de Sovjet-Re- kerkelijke verkie- 0verboden. Als de kleermaker niet betaald wordt, kan bij geen stoffen koopen. „Maar dat zijn toch zeker uitzonderin gen?" zei Frits, terwijl hij zijn geheugen raadpleegde, of hij misschien ook weieens zoo'n zondaar was geweest. „Tja, er zijn menschen, die hun geld graag spoedig kwijt zijn. Ik wil ook niet zeggen, dat het altijd opzet of onwillig heid is; meestal is het slechts een gevolg van te veel uitgaan, van een tè gemakke lijke opvatting omtrent onze plichten in het maatschappelijke leven. Men bedenkt niet, dat wij geen bankiers zijn, doch slechts een voudige handwerkers! Wij moeten onze kneohits betalen, we moeten verf koopen en ander materiaal, we moeten ons gereed schap onderhouden, huur betalenen tenslotte.... willen we toch óók nog v/el een beetje lévenl De een hangt af van den ander!" „Je hebt gelijk, Karei", zei Frits ernstig, „men heeft die waarheid echter nog niet genoeg overpeinsd! De meesten denken heelemaal niet erbij, wanneer zij een reke ning wat langer laten liggen!" „En het ergste is", ging Karei voort, „dat men, wanneer wij beleefd om ons zuur-ver- diend geld vragen, zich beleedigd voelt! Dan zegt men ons de clandizie op! De ambtenaar krijgt zijn geld precies op tijd, de klerk en de gemeentearbeider weet, wanneer hij het ontvangt en hoeveel hij krijgt, doch wij.moeten met een vrien delijk gezioht afwachten, uit Vrees een goe den klant te verliezen!" „Dat goede klant is dan toch zeker wel wat overdreven", zei Frits lachend. „Ach Frits, ieder is immers blij, wan neer hij weer een werklooze knecht arbeid kan verschaffen! Ik steek mijn geld ook niet in het spaar varkentje! Nog afgezien ervan, dat ik mijn medewerkers betalen moet en alles moet betalen, wat ik noodig heb, om het werk naar behooren uit te voeren!, wil ik toch ook wel wat van het De schoenmaker heeft leer, sp ijkers en gereedschap noodig! plicht niet doen, want ik kan die gulden dan niet weer uitgeven!" „Daarover heb ik nog niet nagedacht", zei Frits nadenkend, „maar wat kan men eraan doen?" „Beste Frits, men moet weer opgevoed worden in het besef, dat alleen het tijdig betalen der rekeningen redding kan bren gen. De timmerman kan geen hout koo pen, de slager geen vleesch, de schilders baas geen verf, als hun rekeningen niet betaald worden! Het is een kringloop! In de bedragen van die rekeningen zijn zijn voorschotten verrekend en als die niet zoo spoedig mogelijk worden aangezuiverd, staat het bedrijf stil, is de kringloop on derbroken! Als allen dat inzien en stipt zijn in het nakomen van hun betalings plichten, dan is alles in orde! De afbeta-j lingszaken hebben de menschen in dat op zicht zorgeloos gemaakt. Zij hebben de waar in huis en leeren aan de betaling minder aandacht te schenken! Zeer zeker, het kan iemand wel eens niet gelegen ko men oogenblikkelijk te betalen. Dat neemt men dan ook geenszins onmiddellijk kwa lijk, maar het mag geen stilzwijgende ge woonte worden!" „Je hebt volmaakt ge lijk, Karei", zei Frits, terwijl hij opstond, „ik z-al er voortaan ook voor zorgen, mijn rekeningen stipt op tijd te betalen! En aan al mijn kennissen zal ik eens vertellen, wat jij mij vandaag hebt leeren inzien!" „Dan heb ik niet tevergeefs met je ge praat!" zei baas Mulders lacOend, „laat mij nu nog één uurtje werken en kon me dan afhalen, dan gaan we samen een wandeling maken! Laten we hopen, dat het niet zoo heel lang meer moge duren, tot ik 's Zon dagsmorgens dadelijk met je mee kan gaan, als je me wilt komen afhalen! En dat ik dan niet meer ettelijke uren van den prach- tigen Zondag moet verknoeien met het schrijven van aanmaningen „Wie stipt betaalt, helpt het economische drijfwerk op gang te houden! De wintersche feestdagen staan voor de deur. Nieuw materiaal moet besteld wor den, nieuwe krachten moeten worden aangenomen! De huissctótdor heeft zijn verf en zijn penscelen nooéèg»; Uit Nowosilbinsk wordt ons gemeld, dat ih versGhillend© deden van Siberië nieuwe religieuze sektes worden gevormd. Enkele dezer sektes hebben een min of meer Ghristelijk-socialist-isch karakter. In Bar- naul is een sekte gevormd, die zich in de eerste plaats met bijbelstudie bezig houdt. Ondanks het feit, dat de Sovjet-Regeering het lidmaatschap van dergelijk© sektes ver biedt, is het den laatsten gelukt, in Bar- naal een kerk te bouwen. Thans zijn tegen al deze sektes strenge maatregelen geno men. Enkele leiders zijn gearreseerd, ter wijl de bezittingen der sektes en harer voorgangers in beslag zijn genomen. Intus- schen heeft dit optreden tegen de sektes onder de boeren der Soberische collectieve bedrijven groote onrust veroorzaakt. Zooals men weet, heeft de Sovjet-Re- geering een commissie benoemd, die op het historische of artistieke waarde toezicht moet houden. Thans is echter aan het licht gekomen, dat ondanks deze commissie tal rijke voorwerpen uit de 14de en 15de eeuw, die groote waarde hadden, verdwe nen zijn. Er hadden o.a. diefstallen in Le ningrad en Kostroma plaats. De Sovjetpers deelt mede, dat de waarde dezer verdwe nen voorwerpen in de millioenen loopt. In Shitomir werden drie Katholieke gees telijken gearresteerd, omdat zij, ondanks het verbod, in het geheim gods dienstonderwijs aan kinderen hadden gegeven en een tctie tegen de atheïstische beweging zouden hebben ge voerd. De geestelijken zullen voor een buitengewone rechtbank moeten versdhij- Het hoofdbestuur van d© athematisch# beweging heeft Maxim Gorki, die on langs tot lid van het bestuur gekoz-e® werd, tot leider van de afdeeling ter bostr-ydÈw^ van den godsdienst ten platt-elande be noemd. De politieke afdeeling van het rood© le ger heeft het bevel uitgevaardigd, dat de atheïstische propaganda dit leger en op de vloot krachtig moet wor den ondersteund. Vooral onder de reerla ten moet propaganda voor het atheïsme' worden gemaakt. Tenminste eenmaal per maand moe teen bijeenkomst plaats vin-] den, waarin de godsdienst moet worden' bestreden; deze „anti-godsdienstoefenia- gen" moeten zeer populair worden gehou-3 den. Uit het buitenland, vooral uit Engeland en Canada, werden dan laatsten tijd voel bijbels en godsdienstige geschriften naar Rusland gestuurd. De Sovjet-Regeering heeft er thans aan herinnerd, dat de i na voer van b ij bels, kerkboeken en godsdienstige geschriften verboden is. Ook mogen deze geschrif ten niet in boekwinkels in de Sovjet-Ünie worden verkocht. Uit Kansk wordt gemeld, dat de plaatse lijke geestelijke der Russische Orthodoxe. Kerk, Borisow, tot vier jaar geva n-' genisstraf werd veroordeeld wegens propaganda tegen 4* Sovjet-Regeering; Borisow zou namelijk zoo gepreekt hebben, dat het vertrouwen in de Sovjet-autoritei ten hierdoor ondermijnd werd. Zonder hout kan geen enkele timmerman werken De Wintersche feestdagen voor de deur: handen te kort om speelgoed te maken waar Is het geld om ze te betalen? Daarom: Stipt betalen niet meer borgen! Het eerste schept werk het tweede zorgen!" Op 7 November, den verjaardag van da Sovjet-revolutie, werd te Kiew een „Huis der Goddeloozen" opgericht. Allo atheïsti sche organisaties uit de Oekraine zullen in dit gebouw gedomicilieerd worden. Verder bevat dit huis drie gro :>te zalen, waarin een permanente atheïstische tentoonstelling zal zijn. In een dier zalen wordt de strijd te gen de Russische Orthodoxe Kerk in beeld gebracht. De tweede zaal dient ter bestrij ding van het R.K. geloof. In dit „Huis der Goddeloozen" zijn ook schoollokalen, waar o.a. cursussen ter op leiding van propagandisten ter bestrijding van den godsdienst worden gehouden. 200 „studenten" in de „atheïstische weten schap" zijn reeds ingeschreven. Er is een speciale leergang voor ..meergevorderden". In Swerdlowsk zyn d© R.K. geestelijke Antcnük en vier leden van zijn ker-raad tot ge vangenisstraffen van 5 resp. 3'A jaar ver ïeeld, omdat zij fascistiscni prop ,.a«4a zouden hebben gevoerd, die daarin baston^, datde geestelijke voorden Paus gebeden had, terwyl de kor ©raadsriic-kai hiertegen niet hadden geprotesteerd. In Shitomir werden drie Katholieke geestelijken gear resteerd, omdat zij, ondanks het verbcd, in het geheim godsdienstonderwijs aan kinderen hadden ge geven en een actie tegen de atheïstische beweging zouden hebben gevoerd. De geestelij ken zullen voor een buiten-ge wone rechtbank moeten v©r- schiinen.

Soester Courant | 1935 | | pagina 4