w - r DE BOFFERD 1 Guus Betlem Ji. Het stranden van de beide schepen „Drenthe** en „Kerkplein" heeft te Egmond a/Zee een plot seling na-seizoen gebracht, dat voor de bad plaats van groote beteekenis is. Novemberstormen gieren loeiend v Langs het verlaten Noordzeestrand, Vergeelde blad'ren waaien stoeiend Door 't eenzaam, dorre najaarsland. De regen zwiept bij wilde vlagen, Langs straat en plein en boulevard, We duiken diep ln onze fcragen, 't Is troosteloos, als ieder laar. En waar voor kort He r^-^en gingen In luchtig, zomersche kleedij, Zijn nu slechts als herinneringen. De dichte vensters, rij na rijA En langs de grijze Noordzeestranden Verlaten thans, van Noord tot Zuid, Ligt heel de fleurigheid aan banden', Het zomer^rno'-- iuit 1 Alleen in t piaaiso nqmond stroomefi De menschen nog bij drommen aan, Steeds niéuwe, and're gasten komen. Als raakt het nimmer hier gedaan. Des Zondags zijn de winkels open. Gelijk in 't drukst van het seizoen, En langs het kille strand, daar loopen De menschen weer precies, als toen..rr r Ook de hotels alreeds gesloten, Met planken rijkelijk „getooid", Zijn ópen thans en ze begrooteri Dat het nu beter gaat.dan ooit 1 Het lot heeft Egmond aangewezen, Toen laatst u hebt het in de krant Als ik en ieder kunnen lezen Twee schepen, ginder, zijn gestrand* Géén menschenlevens te betreuren', Door kranig, prachtig reddingswerk, De dankbaarheid voor dit gebeuren' Maakt thans de badplaats Egmond.. sterk? Een boffertjel denkt Scheveningen, Dat reeds in winterkleeren steekt, En Zandvoort peinst, dat in die dingen 'n Geluk een aardig woordje spreekt. Maar Egmond wrijft zich in de handen", Bij dit, zoo wonderbaarlijk lot: De Drenthe en de Kerkplein., „strandden", Doch de gemeentekas., raakt „vlot"! TE DURE bUITENLANDSCHE ARTIKELEN. Men schijnt ln het buitenland nog maar al te vaak te meenen, dat wij in ons land geen last heb ben van de crisis, dat Nederland het rijke land is gebleven, waar voor het vroeger doorging en dat ledereen in deze gebenedijde contreien het geld maar voor het weggooien heeft. Dit laatste doen wij dan ook nog in vele opzichten bijvoor beeld door dure buitenlandsche producten te koopen, die men ons nog immer abnormaal hoog laat betalen. Aan de prijzen van de meeste buitenlandsche producten kan men niet bemerken, dat er in het land van herkomst devaluatie heeft plaats gehad. De prijzen zijn op hetzelfde niveau gebleven als vroeger. Wij willen hier nu niet onder zoeken, wie daar fn de eerste plaats van profiteeren: de fabri kanten, of de Nederlandsche im- orteurs. Wij constateeren alleen et feit. Wanneer wij zoo dom zijn, om t}e veel geld ïe betalen voor tal rijke uiï hel buftenland afkomstige cederen, is dat onze eigen 2huld. Wij hebben toch immers het boycott-middel tot onze be- Hoeveel men ons te veel laat betalen, kan wel hieruit blijken, dat er een bepaald artikel is, waarvoor wij hier 9.moeten betalen. Voor ditzelfde artikel be taalt men in België 6.50, in Spanje slechts 5. Er is een onreëele handel ont staan. Het gaat er niet meer om, goederen te verkoopen met een normale winst-norm, doch om er zooveel mogelijk aan te verdie nen. In den regel behoeft men daar den winkelier niet op aan te zien, want die verdient er niet het meeste aan. Zij, die met de woe kerwinsten gaan schuiven, zijn de importeurs en grossiers. Daaraan is niet anders een ein de te maken, dan door Neder landsche producten te koopen, waardoor althans één categorie van ongeoorloofde winstnemers wordt uitgeschakeld. Het ligt voor een groot deel aan onszelf, om aan den bestaanden toestand een einde te maken. Waarom zouden wij, in dezen tijd van crisis en malaise, te veel geld betalen voor buitenlandsche merkartikelen en daardoor onze eigen industrie te kort doen? Wij herhalen: koopen van Nederlandsch fabrikaat strekt ten voordeele zoowel van den kooper, als van den fabrikant. voer naar of invoer in Italfë ver boden is, onder schuilnamen of in misleidende verpakking wor den uit- of ingevoerd. Wanneer men iets dergelijks meent te constateeren, moeten de leden zich onmiddellijk wenden tot het afdeelingsbestuur in de desbetreffende havenplaats. Deze afdeelingsbesturen hebben op bracht gekregen, in zulke geval len onmiddellijk de noodige maat regelen te treffen. De rijksambtenaren (douanen) beschikken over de noodige pa pieren, die op alle zendingen be trekking hebben, zoodat trans portarbeiders, die een ontduiking meenen te ontdekken, hiervan mededeeling kunnen doen aan bedoelde ambtenaren. Elk lid van de vakgroep haven arbeiders heeft een circulaire ont vangen met mededeelingen,waar in o.a. de artikelen zijn opge somd, waarvan de uitvoer verbo den is, alsmede de tekst van de besluiten, die betrekking hebben op het invoerverbod. Er zullen weinigen in ons land zijn, die de Joodsche Invalide niet kennen, al is het dan alleen maar van hooren zeggen en door de loterijen, welke deze vereeni- ging onvermoeid op touw zet. Ook voor deze vereeniging en haar doel hebben wij alle waar deering, evenals voor de buiten gewone activiteit, welke zij ten toon spreidt. Haar doel: het verleenen van hulp en steun aan diegenen, on der hun geloofsgenooten, die daar niet buiten kunnen, geniet de sympathie van alle anders denkenden, die het hart op de rechte plaats hebben. Nu lezen wij evenwel, dat nie mand minder dan de ministers Colijn en Oud voor de Avro spraken, voor bedoelde vereeni ging. Dit nu is, naar onze be scheiden meening, de sympathie wat te ver drijven. Men doet be ter, o.i., om het filanthropische werk van Joden voor Joden ook door Joden te laten propageeren. Dit is volstrekt geen kwestie van Arische superioriteit of iets der gelijks, maar een logische opvat ting van dé zaak. Het valt toch immers ook geen enkele instelling van beslist chris- telijken aard, of op christelijken grondslag berustende, in, om een vooraanstaand Joodsch medebur ger, al bezit hij alle mogelijke edele hoedanigheden, uit te noo- digen om het voortreffelijke van hun beginselen in 't licht te stel len? Van dit standpunt bezien, zullen er vermoedelijk weinige niet-Joden zijn die onze meening niet deelen. Nog iets anders. Hoeveel moeite zou 't een op christelijken grond slag berustende vereeniging van gelijke strekking niet kosten, om een man als minister Colijn, wiens tijd zóó bezet is, over te halen, om haar eenzelfden dienst te bewij zen als aan den Joodschen inva lide? Het moet ons van het hart, dat wij gestes als bovenstaande, niet gelukkig kunnen noemen. Vooral waar de religie in het spel komt, achten wij het beter, dat iedereen strikt op eigen terrein blijft. Uit de memorie van antwoord op het voorloopig verslag van de Tweede Kamer over het ontwero tot wijziging van de wet van 16 Mei 1934 betreffende de regeling van 't verrichten van arbeid door vreemdelingen, blijkt, dat tot nu toe 37.771 vergunningen zijn ver leend en dat op 1812 aanvragen afwijzend is beschikt. Vóór de beslissing is in 592 ge vallen de aanvraag ingetrokken. In 509 gevallen is verlenging van een verleende vergunning ge weigerd. Vermoedelijk zal de nieuwe wetswijziging geen bijzondere gevolgen hebben voor buitenlan ders, die sinds jaar en dag in ons land werkzaam zijn. Overwogen wordi, door de werkgevers een vergoeding te laten betalen van 2.voor een vergunning en van 1.voor elke verlenging daarvan. Het afzonderlijke wetsontwerp, bedoelende zelfstandige vesti ging van buitenlanders tegen te gaan, is in een vergevorderd sta dium van voorbereiding. De stand der Rijksmiddelen op het eind van de maand October wijst een hoogere opbrengst aan dan verleden jaar. Het zuivere be drag van de directe belastingen voor den dienst 1935 op 31 Octo ber was ruim 90 millioen, tegen bijna 84 millioen verleden jaar, dus ruim 6 millioen meer. Van Januari tot eind October hebben de overige middelen op gebracht ruim 305 millioen. Dit is wel is waar bijna 27 millioen min der dan 10/12 van de raming, maai toch nog bijna 12 millioen meer dan in hetzelfde tijdvak 1934. Over de maand October be droeg de opbrengst bijna 3l^/s millioen zijnde 1SU millioen min der dan 1/12 van de raming en ruim VU millioen minder dan over October 1934. De omzetbelasting bracht van Tanuari tot 31 October bijna 491/? millioen op, of I8V2 millioen min der dan 10/12 van de raming, doch ruim 7 millioen meer dan over dezelfde periode in 1934. Aan motorrijtuigenbelasting kwam binnen een bedrag van I8V2 millioen en aan rijwieïbelas- ting ruim 71/a millioen; de inkom sten ten bate van het Verkeers- fonds bedroegen dus ruim 26 mil lioen. Tot 31 October beloopen de in komsten ten bate van het Werk- loosheidssubsidiefonds bijna 47Vo millioen. BUITENLANDSCH OVERZICHT. Italië maakt haast. Waar om hecht Rome nog waarde aan het lidmaatschap van den Volkenbond? De Engel- sche positie in Egypte. Het „onafhankelijke" N.-China. In Abessinië zetten de Italianen steeds meer haast achter hun ope raties, een haast, die eenerzijds voortspruit uit strategische an derzijds echter uit politieke be weegredenen. Om eerst bij het strategisch ge deelte te blijven: Zoo goed als de Italianen hun veldtocht hadden voorbereid, zoo slecht was de or ganisatie bij het Abessynsche le ger. Niet alleen, dat de Ethiopiërs niet over voldoende wapens en munitie beschikten wat aan het wap^nbargo te wijten was om het moderne Italiaansche leger reeds direct krachtigen tegen stand te bieden, ook de voedsel voorziening van de honderddui zenden soldaten was slechts zeer gebrekkig georganiseerd. Eerst na den aanvang van den oorlog is men begonnen de noodige maatregelen te treffen, terwijl te gelijkertijd in de bergen van het binnenland een sterk leger /ordt gevormd, om den Italianen op een gunstig moment een nederlaag toe te brengen. Hierdoor is het te verklaren, dat de Abessynen ei 1,. tot nog toe van hebben afgezien veel tegenstand te bieden. De Italianen zijn van deze plannen natuurlijk op de hoogte en het is de taak van hun troepen deze te verijdelen. Daarvoor is het noo- dig, dat in de eerste plaats alle toegangswegen naar het Abes synsche binnenland worden afge sneden, zoodat geen wapens, enz. meer kunnen worden aangevoerd Door hun verrassend snellen op- marsch van den laatsten tijd heb ben de Italianen reeds een flin- ken stap- in deze richting gedaan. Kunnen de troepen, die thans tot opperbevelhebber den kundig- sten Italiaanschen .officier, gene raal Badoglio, hebben, dit tempo volhouden, dan gaat het er voor de mannen van den negus donker uitzien. Zooals reeds gezegd, ook uit politiek, en niet minder uit finan cieel oogpunt moet Italië thans haast achter de zaak zetten. Zijn daar in de eerste plaats de sanc ties. Hoewel niet alle staten sanc ties toepassen, wordt Italië hier door toch gevoelig getroffen en zulks zou nu weinig mogen be- teekenen voor een rijk land, maar dit is Italië, zooals bekend, alles behalve. Ook al is het land in staat de toegepaste sancties een of twee jaren te verdragen, dan nog zal het land in dien tusschen- tijd dermate verarmd zijn, dat eeD l financieele ineenstorting nauwe lijks meer te vermijden is. Boven dien kost de oorlog in Abessinië zelf schatten gelds, zoodat Italië er alleen reeds daarom baat bij heeft er zoo gauw mogelijk een einde aan te maken. Maar zelfs indien de oorlog eenmaal geëin digd is, zal het land nog niet uit den financieelen nood zijn. Ook in Abessinië loopen geen kippen rond, die gouden eieren leggen. Wel bezit het land waarschijnlijk rijke bodemschatten, die echter eerst ontgonnen moeten worden, wat eveneens aanzienlijke kapi talen vereischt. Maar wanneer het eenmaal zoover is, zullen deze kapitalen in Italië zelf nauwelijks meer te verkrijgen zijn, zoodat men in het buitenland zal moeten aankloppen.Het is dus voor Rome van belang zoo spoedig mogelijk weer met hét buitenland goede vrienden te worden en aan de sancties een einde te maken. Dit meent het eerst te kunnen berei ken, wanneer de oorlog eenmaal afgeloopen is, de wereld dus voor een fait accompli is gesteld en Italië een tegemoetkomende hou ding tegenover Engeland zal kun nen aannemen. Dit is waarschijn lijk de reden, waarom Rome ook na het toepassen van de sancties hardnekkig aan het lidmaatschap van den Volkenbond blijft vast houden. In Cairo en de andere Egypti sche steden vinden nog steeds ongeregeldheden plaats, zoodat men vermoedt, dat de rust voor loopig nog niet zal terugkeeren Deze relletjes, die door de Egyp' tische nationalisten, vereenigd tij de Wafdpartij, op touw zijn geze| en tegen Engeland zijn gericht, vinden hun oorzaak in het vol gende: De Wafdparty wensohl een einde te maken aan de Engel# sche heerschappij aan den Niu. Zooals b'ekend werd reeds in 192? NAHAS PSJA, DE LEIDER VAN Dij NATIONALISTISCHE WAFD-PART# die door haar anti-Engelsche betoogiogea onlusten heeft uitgelokt, welke steeaf voortduren. het Egelsche protectoraat ovei Egypte opgeheven en kreeg hef land een gedeeltelijke souverelni-- teit. Na een dikwijls scherper! strijd en tallooze onderhandelin gen is de toestand op het oogen- blik zoo, dat Engeland min of meer permanent bezettingstroepen in het land heeft, de Egyptische buitenlandsche politiek contro leert en Egypte nog steeds de Engelsche machtspositie in den Soedan moet erkennen. Door hef Italiaansch-Abessynsche en meei nog door het Engelsch-Italiaan- sche conflict ontstond een situa- tig, die, naar de Wafdparty meen de, gunstig was om van Engeland verdere tegemoetkomingen af te dwingen. Engeland voelt daax echter nog weinig voor en.dö ongeregeldheden waren daar. Zij sturen aan op een verandering van de Engelsche positie in Egypte. Waarschijnlijk zal dit doel echter nog niets bereikt hebben. Londen beschikt in Egypte ovej een groote Engelsche strijdmacht, terwijl het land zelf politiek ver deeld is. En ten slotte Is het nieï de eerste maal, dat Engeland zicH in Egypte tegenover dergelijk* moeilijkheden gesteld ziet. In de onderwerping van het Chi< neesche vastland heeft Tokio een stap gedaan, die reeds lang ver< w.^cht werd. De Noord-Chinea* sche provincies hebben een „on< afhankelijkheidsverklaring" vex* breid. Dit woord houdt twee ovtr waarheden in. Ten eerste is 0$ van onafhankelijkheid al evo< weinig sprake als bij Mantsjoe* kwo en ten tweede is het NooidU China in het geheel niet ingeval» len, genoemde „onafhankelijlc- held" te verklaren. OOK HET TURKSCHE GEVANGENISWEZEN GEMODERNISEERD. Het Turksche strafwezen was in vroeger tijden voor Westerscke begrippen niet yeel meer dan barbaarsch. Doch ook bier heeft zich de moderne geest van Ataturk doen gelden. Op het eiland Imrali in de Zee van Marmora heeft de Turksche jjfegeerlftg een modelgevangenis laten bouwen. De gevangenen moeten daar op uitgestrekte landerijen veldarbeid verrichten en zijn daarbij gekleed in een practisch en onopvallend uniform. schikking? Als wij eens begon nen met al die te dure dingen te boycotten, zou er spoedig veran dering in den toestand komen. NIaar daartoe is samenwerking noodig, en juist deze schijnt in ons land moeilijk te bereiken te zijn. Nog veel beter zou evenwel zijn, het buitenlandsche goed zoo veel mogelijk in den ban te doen en Nederlandsche fabrikaat te koopen. Want het is een vast staand feit, dat de meeste buiten landsche waren, waarvoor wij ?waar geld betalen, in minstens éven goede kwaliteit hier te lande worden, of kunnen worden, ge fabriceerd. Vooral op pharmaceutisch' ge bied is dit het geval, en dat is Juist ook een gebied, waarop het meeste overvraagd wordt. Talloo ze buitenlandsche spécialité's, welker intrinsieke waarde in het jninst niet in verhouding staat tot den prijs, dien men er ons voor laat betalen, worden reeds in ons land gefabriceerd. Doch velen on zer verkeeren nog in den waan, alles wat uit het buitenland komt, beter is dan het inlandsche pro duct. Het wordt meer dan tijd, 'dat wij dit waandenkbeeld laten varen. Dollar en pond sterling zijn énorm in waarde gedaald; maar wie nu denkt, dat deze daling ook te bemerken is aan den prijs, dien wij tegenwoordig voor Engelsche en Amerikaansche producten be talen, vergist zich zeer. Die wor den ons nog altijd berekend, of er geen sprake was van deva luatie. Dat het anders kèn, daarvan zien wij dagelijks de bewijzen in winkels; die zich nie,t storen aan de -voorgeschreven prijzen en der gelijke artikelen verkoopen voor 30 40 pet. minder. Deze zaken worden dan natuurlijk op de zwarte lijst van grossiers en im porteurs geplaatst; doch dit neemt niet weg, dat zij het bewijs heb ben geleverd, dat het zeer wel mogelijk is om rekening te hou den met de lage buitenlandsche valuta en toch nog geld to ver dienen. Zij zullen a© onbaatzuch tigheid niet zoo ver drijven, dat zij met verlies gaan werken. BINNENLANDSCH OVERZICHT. Het vertrek van de ambulance naar Abessinië. De trans portarbeiders letten op even- tueele overtreding der sanc ties. De Joodsche invalide. Arbeid door vreemdelin gen in ens land. De bevre digende stand der Rijksmid delen. De door het Nederlandsche Roode Kruis uitgeruste ambulance zal nu op 3 December a.s. van Rotterdam naar Abessynie ver trekken. Daar het m.s. „Kota Radja", waarmede de uitrusting wordt verscheept, nog een drie tal dagen in Antwerpen blijft al vorens de reis voort te zetten, zal 't ambulance-personeel, bestaan de uit zes doktoren, een admini strateur en twee helpers, in laatst genoemde haven embarkeeien. Het schip zal voor deze gele genheid Djiboetie aanloopen; de reis daarheen zal ongeveer twee weken in beslag nemen. Het am bulance-personeel gaat van deze havenplaats per spoor naar Addis Abeba, waar vermoedelijk het Kerstfeest zal worden gevierd. Vandaar zal het zijn post betrek ken op de plaats, die het aange wezen wordt. Het is een reden tot groote vol doening, dat Nederland er in is geslaagd dezen plicht van men- schelijkheid te vervullen, in weer wil van den druk der tijden. Ei zijn tot dat doel tallooze bijdra gen binnengekomen, groote zoo wel als kleine. Uit Curagao ontving het Neder landsche Roode Kruis bericht, dat daar door middel van een beroep in de „Beurs- en Nieuwsberich ten" voorloopig een bedrag van 3800 is bijeengebracht. Verdere giften ziet men natuur lijk nog gaarne tegemoet, ten einde het begonnen werk voort te zetten. De ten aanzien van Italië geno men sancties zullen in ons land zeker geen doode letter blijven. De Centrale Bond van Transport arbeiders heeft zijn leden-arbei ders opgedragen, er goed op te letten of artikelen, waarvan uit- DE OLYMPISCHE SPRINGSCHANS TE GARMISCH, 3£ss鮣£S&&« Van het hoogste punt van de Olympische spring schans gezien, liggen daar de prachtige sportterreinen voor het Olympische wintertournooi als een bouwsel uit een blokkendoos. De groote loopbaan gaat steil naar beneden. Rechts daarvan ziet men den scheidsrechtertoren voor de kleine schans en links beneden de tribunes en den scheidsrechtertoren voor de hoofdschans.

Soester Courant | 1935 | | pagina 5