Uit den Soester Raad. Onder alle oogen komt UW reclame, wanneer U advereert In de m 4 De raad der gemeente kwam bijeen op Maandag 30 Dec. de9 middags te 2 uur, onder praesidium van den burgemeester, Mr. Deketh. Alle leden waren aanwezig. Na de gebruikelijke opening werden de in gekomen stukken behandeld. Alvorens over te gaan tot punt 2 van de agenda deelt voorzitter mede, dat d'e groote meerderheid van de fin. com. (4 tegen 1) heeft gemeend, de punten 2, 3 en «4 van de agenda af te moeten voeren. Doch het college verklaart zich tegen dit voorstel, gezien het reeds vergevorderde jaar. De heer Thijssen houdt een breed betoog waarin hij allereerst aantoont op grond van Verschillende door hem gememoreerde be palingen, dat de data, waarop de reke- ningi934 aan de leden der Raad aangeboden werd, en de daarop volgende vergadering der fin. com. geheel foutief zijn. De rekening ïnoet ingezonden worden vóór 1 Sept., en nu was het reeds 13 December* Van de raad wordt nu .gevraagd, de rekening in deze Vergadering voorloopig vast te stellen. Spr. passant" toestemmen in het ontwerp. Dat heeft datzelfde bij de begrooting ook opge merkt, noodgedwongen moest men toen ,,en is echter nu niet noodig, spr. heeft zijn licht opgestoken bij een hooge autoriteit, en daar vernomen, dat het niet zoo heel erg is, of de rekening over tijd ingezonden werd. Stelt dus voor mede namens de heeren v. Breu- kelen, Strooand en v. d. Ven., tot over 3 weken deze punten aan te houden, zoodat de fin. comm. tijd heeft de geheele reke ning na te zien. De Voorzitter wijst erop, dat de data, ge noemd in het betreffende wetsartikel zeer on- practisch zijn in het gemeenteleven. Bovendien, dat, indien de rekening niet Vóór 31 Dec. vastgesteld is, de gemeente haar beroepsrecht verliest. De heer Endendijk deelt mede, dat hij de êenige was, die de minderheid van de fin. !tom. uitmaakte, inzake de al of niet vaststel» 'Jing der rekening. Zijn gedachten zijn echter ,üoor de rede van den heer Thijssen eenigs- 'tins gewijzigd, waarom zijn voorstel nu ge worden is een voorloopige vaststelling, om ^te voldoen aan de rechtmatigheid, terwijl de gelegenheid open blijft om alsnog in de ko- 'tnende maanden opmerkingen te kunnefi plaat sen, met het oog op de doelmatigheid. voorzl'ter „Aan de wet kunt U niets ver anderen". Weth. Gasille antwoordt den heer Thijssen, ttat hij zeer waardeeren moet, dat de heer Thijssen zich zooveel moete getroost heeft betreffende dit onderzoek, doch dat hij de uitspraak van een ambtenaar van de griffie tiiet kan aanvaarden, aanngezien dit géén „hooge autoriteit" is- 1 Tuschen de heeren Gasille, Sfroband en Th lissen, volgt over die vraag eenige discusfsae.' Daarna zegt de heer Thijssen, dat hij het verkiezen van beroepsrecht in de gemeente van weinig belang acht, noemt den ombtenaar van Ae griffie de rechterhand van hooge autoriteiten, en zegt, dat de wetten, hoogge- houden moeten worden als grond van het fcezog De Vo;; ;i ter antwoordt, dat de raad toch biet aansprakelijk gest?[d wordt voor uitga- Ven, gebaseerd op de begrooting. 1 De heer Thijssen: „maar op de rekening staan twee posten, die de begrooting Over schrijden". Voorzi.ter: „die zullen wel gedekt zijn door Raadsbesluiten". Het voorstel tot vaststelling wordt hierna fa. stemming gebracht, en met 8 tegen, 7 stelfa^ bacn aangenomen. 5. Voorstel tot verleening van credieten Voor werkverschaffing. B. en W. vragen voor het dunnen, van bosschen f9292.18 en voor ontginning van Woeste gronden f 3968.72, samen f 13.260,90, De heer Hilhorsf maakt de opmerkingi, dat de wegen modderig blijven, dioch alles besteed wordt aan de bosschen. J Weth. De Bruyn antwoordt, dat ook gel», den gebruikt zullen worden voor wegen ver harding, doch dat het plan dienaangaande nog niet binnen is. Punt 5 wordt dan goedgekeura. 6. Voorstel tot verhooging van het voor schrijfloonen voor 1935 geraamde crediet ad f 100.met f 450. Bedoelde verhooging vindt haar oorzaak in de tewerkstelling van tijdelijk personeel, we gens ziekte van den voormaligen chef der 3e afdeeling. Goedgekeurd. 7. Voorstellen tot vaststelling: a. eener verordening regelende de genees' en verloskundig© armenverzorging, alsmede den geneeskundigen dienst in de gemeente Soest; b. eener verordening regelende het genees kundig schooltoezcht. Waar de bestaande instructiën als verouderd moeien worden beschouwd, doen B. en W. dit voorstel. Bij de puntsgewijze beschouwing over punt 7, komt allereerst ter sprake de bepaling dat aan een gemeentevroedvrouw bij huwelijk eervol ontslag verleend moet worden,. De heer De Nies meent, dat juist een vrouw die zelf moeder is, haar taak met meer liefde en bekwaamheid vervullen zal. Voorzitter: „als gemeenteambtenares móét zij bij huwelijk eervol ontslagen worden". De heer de Nies wenscht zijn voorstel tot verandering in stemming te brengen, welk voorstel dan met 7 tegen 8 verworpen wordt. 8. Adres van bewoners van den Braamweg verzoekende aanbrenging van straatverlichting en verbetering van trottoirs met voorstel van B. en W. B. en W. stellen voor adressanten te be richten, dat spoedig voorstellen in behande ling zullen komen tot afwerking van genoem den weg en uitbreiding der straatverlichting. Goedgekeurd. 9. Credietaanvrage voor: a. het doen schilderen van eenige school borden in de o.l. school te Soesterberg en in de Kerkebuurt; Voor de school te Soesterberg werd reeds f 50.toegestaan. B. en W. vragen thans nogmaals f 50. Goedgekeurd. b. het aanbrengen van aanduidingsborden aan de politiebureaux. B. en W. vragen hiervoor een crediet van f75-—. Punt 9b. teruggenomen, daar de fin. comm. een eenvoudig voorstel meent te kunnen doen- 10. Adres van G. Vastenburg te Amers foort, verzoekende nogmaals ontheffing van het verbod tot het oprichten van een rookerij van vleeschwarep. in een perceel aan de Van Lenneplaan, met'Voorstel van B. en W. B. en W. stellen voor de reeds eerder ge nomen afwijzende beslissing te handhaven. De heer Hilhorst begrijpt niet waarom de man dit verboden wordt. Persoonlijk heeft hij zich verzekerd, dat dit onnoodig is- Het betreft hier een gewone kleine rookerij van pl.m. 5° worsten per week, zooals iedere slager in de gemeente die heeft- Bovendien bestaat die rookerij al jaren, maar bij over name, meende de nieuwe eigenaar vergunning' te moeten aanvragen. Weth. De Bruyn antwoordt, dat op advies van de brandweer en gezien de bouwveror dening, op die plaats geen rookerij mag wezen. In die mooie villawijken komen lovendien 1 Legemaat: A. Legemaat 13 st„ J. Noorlan- maar allerhande winkeltjes etc., neervallen, j der 2 st.; vacature P. A. Endendijk: P. A. gemeente Soest, terwijl dé directeur van Ge meente-werken bedoelde comm. van advies zal dienen. De heer Hilhorst wil de geheele commissie met al haar werkzaamheden afschaffen. Met 9 tegen 6 stemmen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. De heer Stroband acht het presentiegeld ad. f7.50 te hoog, wordt er bovendien wel lang genoeg vergaderd? I Weth. De Bruyn antwoordt, dat er van half 2 tot 's avonds doorgewerkt wordt, alles wordt afgemaakt. Op verzoek van den beer Hilhorst wordt aan het artikel toegevoegd: „presentiegeld jaarlijks bij de begrooting vast te stellen,,. Na verschillende opmerkingen van den heer Thijssen worden met algemeene stemmen ge_ kozen de heeren London en Bunders, die reeds lang hun werkkracht dienaangaande gaven. i 12. Adres van de drie samenwerkende vak centrales inhoudende verschillende wenschen met betrekking tot de werkverschaffing, met voorstel van B. en W. B. en W. stellen voor bedoeld adres voor kennisgeving aan te nemen. De heer Nooder wijst er op, dat, waar in de vorige raad besloten is tot een zekere soepelheid in toepassing van de normen, hij tot zijn genoegen constateeren kan, dat dit bewaarheid is, doch dat z.i. de normen niet doeltreffend zijn. Stelt voor, mede namens de heeren Nies, Thijssen, v. d. Ven en v. Breu kelen, die normen te stellen tot 13, 15 en 17 inplaats van 11, 13 en 15. Voorzitter, „De wensch tot een voorstel alles wat U uiten kunt". Bovendien wenscht de voorzitter in 't openbaar er nog eens op te wijzen dat een toelage van f 1. per kind gegeven wordt. De heer Nocder (heftig): „Dan geef ik de wensch daartoe te kennen! De toestanden in Soest zijn een unicum in Nederland!" De heer Hom is het hiermee eens- De heer Hilhorst brengt nog eens naar vo ren, dat er steeds gewerkt wordt met men sehen van buitenaf, daar het voor den Soester werkman alleen maar meer kosten geeft, als hij een poos werkt, omdat hij dan des te langer wachten moet op steun. De heer De Nies wijst er nadrukkelijk op, dat de meening, die zoo graag gepropageerd wordt, n.1. dat de werkman niet graag in 't vrije bedrijf werken zou, niet onjuist is. Ver dient hij in zoo'n tijd méér, dan moet hij leven alsof het niet zoo was. Hij is nooit in de geleg'enheid zijn schulden af te doen en zich opnieuw van crediet te verzekeren. Er is zóó geen prikkel meer tot werken in het vrije bedrijf. Voorzitter: „Hier wordt wel degelijk reke ning mee gehouden!" 13. Adres van de R.K. Werkliedenvereeni- ging inzake toeslag op werkloozenkasuitkee- ring, met voorstel van B. en W. B. en W. meencn, dat geen overwegende bezwaren zich tegen het invoeren der bedoel de toeslagregeling verzetten. De heer Hom vraagt, hierin ondersteund door den heer Endendijk, dit voorstel met terugwerkende kracht op 1 Dec. in te voeren, wat wordt toegestaan. 14. Benoeming van drie leden van Maat schappelijk Hulpbetoon wegens periodieke aftreding op 1 Januari 1936. In de vacature van 3 periodiek aftredende leden van Maatsch. Plulpbetoon worden ge. kozen: Vacature R. v. d. BroekVerkerk: R. v. d. BroekVerkerk 14 st.; Vacature A het wordt tijd, hieraan eens aandacht te be steden. De heer Nooder, spreekt eveneens de be trokken persoon voor. Het punt wordt teruggenomen. II. Vaststelling eener verordening regelen de de' samenstelling en den werkkring van de Schoonheidscommissie voor de gemeente Soest. B. en W. stellen voor de 'z.g. welstands commissie voor het heoordeelen van bouw plannen, om te zetten in eert schoonheids commissie. Deze commissie zal worden gevormd door twee leden-architecten, gevestigd buiten de Endendijk 14 st., G. Landman 1 st. 15. Vaststelling van besluiten inzake ge meente-eigendommen, t.w.: a. tot het in eigendom overnemen van een strook grond van F. J. van Merkesteyn; (Betreft grond aan den Nieuweweg). Goedgekeurd. 1 b. tot vermindering van de erfpachtcanon voor den bij de bouwvereeniging „Goed Wo nen" in erfpacht zijnden grond; (De voorgestelde vermindering bedraagt f0.59). .Goedgekeurd. c. tot het in eigendom' overnemen van een strook grond van J. W. de Rijk; (Betreft grond aan den Klaarwaterwcg). Goedgekeurd. d. tot het in eigendom overnemen van stroo- ken grond van M. de Jong; (Betreft grond aan de Den Blieklaan). Goedgekeurd. e. idem van verschillende personen voor aanleg van het ie Heeserlaantje; Goedgekeurd. f. tot ruiling van grond met J. Olyslager; Goedgekeurd. g. tot ruiling van grond met J. S. Rasch en Th. Molthof; (Betreft grond aan de Schrikslaan). De heeren Nooder, v. Breukelen en Thijssen achtten ruiling van dit stuk grond niet in het voordeel van de gemeente. Bovendien is deze strook in pacht tot 1938. Weth. Dé Bruyn antwoordt, dat de erf- scheiding alsdan rechtstandig op de Schriks laan getrokken kan worden, wat ten goede komt aan het Uitbreidingsplan. De heer V. Breukelen vindt hierin gelegen heid, de wethouder toe te voegen, dat hij, gezien een uitspraak in de vergadering van 30 Oct., waarbij de raad om den tuin geleid werd, geen waarde meer hecht aan de ad viezen van Weth. De Bruyn. De heer No-der wenscht dat de fa. Rasch en Molthoff in de gelegenheid gesteld worden, dit stukje grond van de gemeente te koopen. Weth. De Bruyn antwoordt nogmaals, daf dit niet kan met het oog op de pacht. De heer Hilhorst verzoekt afvoering van dit punt naar de comm. voor grondbedrijf. Dit wordt toegestaan. h. tot het in eigendom overnemen van een strook grond van H. Hagedoorn. Goedgekeurd. 16. Vaststelling 2e suppletoire kohier straatbelasting. De heer Nocder weet niet of het ironie is, dat men straatbelasting heft van menschen, die aan een nietverharde en dus slechte vveg wonen. De bouwvergunning wordt gegeven nadat men in het wegenfonds een zekere som gestort heeft voor verharde wegen. Krijgt men hier geen last mee? De Voorzitter zet uiteen, dat de belasting geldt voor onderhoud, rioleering en verlich ting van aangelegde wegen. Geeft toe, dat er iets onbillijks is in die belasting, doch alle voorstellen in die richting ketsen op het fin. belang der gemeente. Er moet a 11 ij d belas ting betaald worden, ook voor niet-verharde wegen. Al was er daar ook geen verlichting of iets, dan betaalt men voor de andere wegen. 17. Vaststelling van belastingreclames. Wordt geheim behandeld. J Vóór punt 18 in behandeling genomen wordt, vraagt de voorzitter crediet voor nieu we portretten van H.M. de Koningin* H.M. de Koningin-Moeder en H.K.H. Prinses Ju- liana, om in de raadszaal op te hangen. Aldus wordt besloten. 18. Voorstel tot het verleen en van reductie op de gasprijs aan de daarvoor in aanmerking1 komende gezinnen. De gasprijs zou dan bedragen 6 cent. 1 Het voorstel is, een wijziging aan te brengen als volgt: „alle gezinnen met ©en belastbaar inkomen tot f 1200.moeten ver bruiken 30 M3. p. jri., tot een gezin van 4 pers. Elke persoon méér 4 M3. daarboven**. De heer Nooder wil géén limiet stellen. Weth. Gasille zegt dat dit besluit noodigl Is met het oog op de gasprijs. Met 10 tegen 5 st. wordt hef voorstel aan genomen. RONDVRAAG. In de rondvraag kómt ter sprake het slechte zandstrooien op de gladde wégen* De heer Hilhorst zegt, dat elke bewoner het voetpad vóór zijn huis met zand öf ascb moet bestrooien, doch dat daarvoor ook de gelegenheid moet worden opengesteld. Weth. Gasille stelt voor, hier en daar In de gemeente hoopen zand tedep oneer en, waaïvan de bewoners kunnen nemen voor het nood zakelijk strooien. De Voorzitter gaat hiermee accoord, mits het geen speelplaats van kinderen wordt. De heer Nooder brengt een minder aan gename kwestie ter tafel. In de begrootings- vergadering viel de heer Van Klooster hem aan over den heer Mulder, en zelde dat hij dienaangaande in zijn waardeering maar niet zoo hoog van den toren moest blazen. Ge zien nu het feit, dat na het politie-raporfj tegen den heer Mulder geen vervolging if ingesteld, verwacht de heer Nooder van dei? voorzitter de rehabilitatie van genoemd oud raadslid. De Voorzitter merkt op, dat dit geen punt voor de rondvraag is. Hierna gaat men over in geheime zitting* Jubileum Dr. J. A. H. Rupert. Het 25-jarig ambtsjubileum van Dr. Rupert als gemeentearts werd Donderdagmiddag in de Raadszaal met een eenvoudige plechtig heid herdacht. De jubilarjs en zijn echtgenoote werden met de verdere familie door den Burgemees ter, Wethouder De Bruyn en den Gemeente secretaris ontvangen. Onder de aanwezigen merktep wij o.a. op verscheidene raadsleden en den heer inspecteur van Politie, den heer Schreuder, Dr. P. G. de Vos, Pastoor Voss en Kapelaan R eyerse. De Burgemeester sprak een kort woord van waardeering tot den jubilaris, waarin hij den nadruk legde op het bijzonder mooie werk van den gemeentearts. De wijding, bij het artsdiploma ontvangen, blijkt vooral in dit ambt, geven, zich vergeten en leven voor anderen, de levenskunst wijden aan de ar men en zieken. Het gemeentebestuur heeft meer dan gewone waardeering voor het werk' van Dr. Rupert. Spr. noemt het leven van gemeentearts een door God gewijd leven. Als blijk van dankbaarheid biedt de Bur gemeester Dr. Rupert dan de medaille van Soest aan.' 'Ook Mevr. Rupert ontvangt efen hartelijk woord van waardeering. Zij toch lis het, die deze 25 jaar haar echtgenoot hulp en bijstand en trouw schonk, ook in de moeilijke mo> menten. Als bewijs van appreciatie wordt haar een sierlijk bloemstukje aangeboden. Dr. Rupert dankt met enkele woorden vooi de hulde, hem toegebracht. Juist dit werk, het belangeloos helpen van behoeftigen, ij het meest dierbare voor een arts. En hier ifl Soest is er veel werk aan. Vroeger, was het minder omvangrijk, doch' met den groofen verkeersweg, het woonwa genkamp e.d. in het werk gekomen. Nu is het zóó uitgebreid, dat mettertijd het ambt van! gemeentearts 'een aparte taak worden zal, Hierna had een alleraardigste hulde plaats' door de kinderen van Trein' 8.28, waar Dr, Rupert eveneens als medicus aan verbon den is. Het heele troepje, per autobus gekomen, kwant de zaal binnen en zongein een aardig! liedje ter eere van hun doet er, waarna onder! een vroolijk „lang zal hij leven" door twetf kleintjes bloemen werden aangeboden. j In de zaal, waar zeer veel bloemstukke^ opgesteld waren, bestond dan gelegenheid tol gehikwenschen, waar zeer veel gebruik vaat werd, o.a. door den heer Kroon en Drost, die namens de E. H. B. O. den jubilaris een fraaie bloemenmand alsmede een album met visitekaartjes aanboden, waarin een opdracht van den heer Kroon. Gecombineerde Soester Bladen. t z< kristal,

Soester Courant | 1936 | | pagina 6