Bij onze oostelijke buren. EEN EN ANDER DUITSCHLAND. Velerlei natuurschoon hier vereenigd... OVER Behalve het Rijndal, zijn ook de dalen van bijna alle zijriviertjes echte wijnda len. De Neckar doorstroomt het Würtem- bergsche wijnland, de Main het mooie Frankenland met de prachtige wijn- en kerkenstad Wiirzburg. Ook het dal van de Nahe met Kreuznach, de schilderachtige stad, beroemd om wijn, rozen en baden, brengt heerlijke wijnsoorten voort! De Moezel echter spant de kroon; van de komst in Duitschland tot aan de monding toe, wordt zij omzoomd door wijnbergen. En, om niet te vergeten, in het Eiffelge- bied, de grillig-slingerende Ahr, die voor treffelijke, robijnroode wijnen oplevert, waarin de gloed der uitgedoofde vulkanen schijnbaar is overgegaan. zij anders en voor Thüringen, waar zij zich bijzonder thuis voelde speciaal in Weimar koesterde zij zelfs een be slisten voorkeur. „Het sprook jesachtige landschap", schreef zij eens, „spreekt een taal, vol bekoorlijkheid en besef van eigenwaarde". Thüringen is niet groot. Maar wie zou dat niet aange naam vinden, als men tenmin ste met een reisgebied goede vrienden wil worden en niet een vluchtige kennis van Praotiscli: Op een Ammerland'sche boerderij: De waakhond liep in een groot houten rad en bewoog zoo de stamper van de kantmachine. Boven: Het Ammerlander boerenhuis, een schilderijtje Linksonder: Het lijkt wel Londen. Doch het ls een blik op Berlijn bij Oberbau mbrücke. de Het is hier niet de plaats om aan de wijnbereiding en den wijnoogst, een rijk onderwerp anders, woorden te wijden. Wij gaan van dit wijngebied over naar andere deelen van Duitschland, want Duitschland bestaat niet alleen uiit het Rijngebied, hoewel dit een zeer belangrijk deel ervan vormt en voor ons, Nederlan ders, een geliefkoosde en gezochte streek voor onze reisjes is, voornamelijk voor.... huwelijksreisjes! Daar hebben we Oberbayera, Oberschle- sien, Thüringen, de Harz, de Havensteden, waarvan Hamburg de ongekroonde koning is, Berlijn, Hanover, en zoo vele andere streken en steden. „Reizen ia een der bedroevendste ver maken ter wereld" zeide eens, in een van haar reisbeschrijvingen baronesse, madam» de StaëL Tot haar verontschuldiging moet men er aan toevoegen, dat zij dit woord neerschreef op reis door een land dat haar in geen enkel opzicht kon bekoren, waar zij zich vreemd en zelfs een beetje hulpe loos voedde.Over Duitschland schreef véle plaatsen tegelijk wil zijn? Zoo- als men in een schilderij enmuseum voor één schilder heel lang stilstaat, daar iedere streek van het penseel meesterschap ademt, zoo kan men in het Duitsche mu seum van levende landschappen zich haast niet onttrekken aan den ban van het groot- sche natuurschoon, dat Thüringen heet. Wie van Thüringen wil vertellen, mag zich beroepen op de klassieke woorden van een Wiel and, een Schiller en een Goethe. Het is een bekoorlijk gezicht de stadjes en dorpen op het bonte tapijt der verschillende ak kers te zien liggen. Zacht helt het Thüringsche land en de bergen hebben elegante ron dingenzij lijken, zei een schrijver eens extatisch, op de golvende rondingen van het opperkleed der gulden madonna's uit de late middeleeuwen. En in die zach te rondingen, in die donzige, warme dalen.liggen de dorpen gebed, stroomen de kleine riviertjes, die het land zoo vruchtbaar maken, tus- schen roode zandsteenbrokken door over over witte rotsbrug- gen, ruischend naar het vlak ke land.... Van Weiman kwamen Goeth* en Schiller, gastvrij ontvangen door aarts hertog Karl August op rijn Domburger kasteel en. Tus- schen de wijnstokken, ia de Thüringsche zonneschijn, wer den deze dichters geïnspireerd tot de edelste lyriek.Wei- mar en Je&a, een brug van herinneringen tot onzen tijd! In de historische colleges van Schiller verdrongen de dames van de Weimarer „Society" zich.trokken de studenten lawaaiend op „RSuberfahrt". Rudolstadt, de stad van Schopenhauer, met Schlosa Heidecksburg, het geboorte land van Goethe's „Novelle". Blanken burg, de ingangspoort tot het Thüringsche Woud. Schwarzburg, van den Trippstein uit gezien.... een sprookje, dat niet door menschen, doch door bosschen en wateren verhaald wordt. Daar boven, in Lauscha wonen de as- sloten van het Kerstmannetje, de Sonne- berger speelgoed-makers. Bij Sonneberg besteld het Kerstmannetje zijn gaven, als alle verlanglijstjes ingeleverd zijn. Dt mooiste poppen ter wereld, de fraaist» paardjes en ander speelgoedhet komt alles uit Sonneberg. ^Over den Rennsteig loopt een prachtigen wandelweg, 's win ters een fraaien skiweg, naar Eisenach. Erfurt Sondershausen met de prachtige zomerconcerten en het „particuliere" theatertje, Frankenhausen, met de Barba- rossagrot, waar de oude keizer aan zijn steenen tafel sliepDèt is Thüringen. Het zou ons, in het kader van dit artikel, te ver voeren, om ook nog woorden te wij den aan den Harz, aan het vlakkeland, de havensteden, den rijkshoofdstad, de jaar marktsteden, enzoovoorts. Later komen we daarop misschien nog eens terug.... Onze Oostelijke natburen hebben veel schoons, wat wij, In ons land, niet kennen. Wie de bergen liefheeft, kan in ons land slecht te recht. Maar dan is in onze onmidde- lijke nabijheid een land gelegen, zóó rijk aan natuurschoon en bergen, dat wij n« iedere reis daarheen weer terugverlangen naar alles, wat wij daarop doorleefd heb ben Het Albrecht Dürer-huis te Neurenberg, een typisch staaltje van middeleeuwsche architectuur Neurenberg, een der fraaiste Duitsche steden: de „Henkersteg". Zoodra ik dat lied hoor, moet ik weer denken aan de menigvuldige tochten langs den Rijn, die ik maakte, aan Königswinter met Drachenfels, Rolandsborgen en Kö- nigsberg, aan het stille eiland Nonnen- werth, dat daar zoo droomerig midden in de ïïevier ligt en door het zware geboom te zelfs geen kijkje gunt op het klooster, dat zich daar bevinden moet. Dan denk ik weer aan Coblenz, met de machtige Ehren- breitste in vesting, waarop jaren geleden zoo tergend de Britsche vaan wapperde, aan Roter Hahn, het dorpje met de fraaie kerk, geheel versierd met bergkristallen en met wassen beelden; dan denk ik aan Remagen met zijn fraaie kerk en aan het bedevaartsoord van St. Franciscus. Aan de boorden van den Taunus, aan Frankfurt en Mainz, aan Heidelberg, de oude stu dentenstad.aan zoovele plaatsen, die aaneengeschaard vanaf de Hollandsche grens tot aan het Bodenmeer liggen.... Bingen, de wijnstad.... en veel verderop, aan het Meer.... Constanz en Friedrichs- haven, waar de machtige Zeppelins in de geduchte loodsen drijven.... Dan denk ik aan de vele, schilderachtige kasteelen en burchten, aan de Muizetoren, heim met de beroemde hoogeschool voor De burcht, het kenteeken, dat Neurenbe rg eens een vrije, zelfstandige stad was. aan de Pfalz, aan de rijnwijn, die overal lustig stroomde, aan de walsmuziek, die het bloed vlugger deed stroomen, aan de ro- manti>che prieel en, waarlangs de wijn- »n wingerdranken omlaaghingen en ons een heerlijk kijkje gunden op de rivier.... aan het vrooHjke volkje achter zijn „Schoppen", aan zóóveel, zóóveel, dat niet te beschrijven, doch uitsluitend te be- léven valt. „Good hoek off the doe!" zegt een aar dig, oud-Engelsch spreekwoordWie goeden w|jn in z|jn kelder heeft, houdt den dokter vèr van huis! Een spreekwoord, dat speciaal op het Rijnland van toepassing isRijnland-wijnland! Bij het bodenmeer begint het Duitsche wijnland al om zich aaneengesloten voort te zetten tot het Zevengebergte, tot bij Bonn. Voorbij de scherpe, Noordwaartsche bocht van den Rijn bij Bazel, zet de reeks wijngaarden zich voort langs de Zuidelijke en Zuidwestelijke hellingen van het Zwar te Woud, van het viervoor gelegen Kaiser- stuhl-gebergte, en de onmiddellijk daarop aansluitende, zonnige Bergstrasse aan het Odenwald. Aan de andere zijde van den rivier de Palts, een eindelooze zee van wijnstokken met de plaatsen Deidesheim, Forst en Wachenheim, de geboorteplaats van de edelste Paltser wijnen. Aan de Noordgrens van de Palts begint het Hes- sische wijnland; van de oeroude Nibelun- gen- en Lutherstad Worms met haar be roemde wijntuinen bij de Liebfrauenkerk, loopt de „wijnstraat"' langs den hoogen oever der rivier over Alsheim, Gunters- bl'um, Dienheim, Oppenheim, Niersteim, Nackenheim en Bodenheim, over Mainz en Ingelhfeim, tot de monding der Nahe bij Bingen. Op de Zuidelijke hellingen van het Tau- nus-gebergte, noordelijk van den Rijn, strekt zich een wereldberoemd wijngebied uit, de heerlijke Rheingau. Iets verder Oostelijk op de Taunushelling ligt de be kende plaats Hochheim, die de „Hoch- heimer" wijn oplevert, hetgeen onze Brit sche vrienden waarschijnlijk tot het woord „hoek'" gebracht heefW In den Rheingau volgen twee reeksen zeer beroemde wijnstadjes. Het eenig ligt op den linkeroever, het andere op de hel lingen van den Taunus, ter halver hoogte van den woudzoom Rauenthal en Exbach met den „Marko- brunn", Hattenheim met den wereldberoemden „Steinberg" bij het kloos ter Eberbach, bij Hallgar- ten, Schloss Vollafds, Schlosa Johanniaberg, Gei- senwijnteelt, Rüdesheim met het geweldige Nieder- wald-monument op den Rijnoever, enz. Van hier naar Koblenz volgen Lorch, Kaub en Sankt Goarshausen op de réch ter en Bachrach, Oberwe- sel, St. Goar en Boppard op den linker Rijnoever. Daar- tusschen in liggen nog tal van ongenoemde wijn plaatsjes. In dit gebied zijn de stijle oeverhellingen van den Rijn terrasgewijze met wijnstokken beplant. Nóg klinkt het ons in de ooren „Ich weiss nicht, was soll es be- deutendass ich so traurig binhet lied van de schoon» jonkvrouw, de Lorelei, die bij het licht van de maan, boven op de machtige rots, die onze boot zoo dikwerf voorbij gestoomd is, haar gouden haren kamde en een sirenen- lied zong, waardoor menige schipper, in extrase voor haar schoonheid, tegen de klipen liep en jammerlijk verdronk. vv. cc.- uitgerekte wjuden: ue opptr-houtvester.

Soester Courant | 1936 | | pagina 8