De nieuwe thuishaven der Verkeers- Luchtschepen van Hildesheim, allen zijn zichtbare teekenen, dat de vroege Middeleeuwen in Duitschland een groote, krachtige tijd waren. Als een monumentaal, eeuwig gedenkteeken aan het feit, dat hij er aanspraak op maakte de wereldlijke beschermer der Westersche Christenheid te zijn, legt Keizer Konrad II i in 1024 te Speyer, den eersten steen van den Dom, die ook de laatste rustplaats van zijn huis zou worden. Als een heilige burcht, weerbaar, forsch en statig ligt de Dom aan den oever van den Rijn. De een voudige, geweldige kubieke vormen slui ten aaneen en verheffen zich tot een spre kende, edele, rijke gebouwengroep. Het reusachtige bouwwerk heeft een lengte van niet minder dan 133 meter. Aan de westzijde ziet men een voorhal, die herin nert aan Romeinsche triomfbogen. Deze doorschrijdend komt men in het schip met zijn indrukwekkend rhythme van hooge wandzuilen. Onder het koor rusten de scheppers van den Dom. Keizer Konrad II, die den stoot gaf tot den bouw, Keizer Hein voltooier van den Dom, onder wiens regeering het conflict tusschen Keizer en Paus te Canossa zijn dramatisch hoogte punt bereikte. Naast dit beroemde drietal rusten nog acht andere keizerlijke dooden in de crypt van den Dom te Speyer. Voor den tijd van de Staufen, den tijd van Frederik Barbarossa en Friedrich II, voor de jaren, waarin Walter von der Vo gelweide, Gottfried von Strassburg en Wolfram von Eschenbach hun dichtwerken maakten, zijn het de producten van beeld houwkunst te Bamberg en Naumburg, te Magdeburg en Freiburg in Saksen, die den geest van deze periode het best weerspie gelen. In dit grensland, welks oude Ger- maansche bodem in jarenlangen strijd op de Slaven terugveroverd moest worden, ontstaan beeldhouwwerken van werke lijk klassieke waarde. Geslachten, wier levensdoel geestelijke en lichamelijke vol komenheid vormde en welker schitterend ste vertegenwoordiger de ridder was, heb ben deze werken tot stand gebracht. De Domkerken van Bamberg en Naumburg met hun reeksen standbeelden zijn middel punten van Duitsche middeleeuwsche kunst. Toen de beeldhouwwerken in deze Dom kerken gemaakt werden, had het oude Kei zerrijk zijn glans ingeboet en met het Rijk daalde de ridderschap en de ridderlijke kunst in aanzien. De late Middeleeuwen, de 14e en 15e eeuw, zijn de tijd van de op gekomen burgerij en zijn steden, die zich uit in tallooze vormen en op tal van wijzen. Parochiekerken worden gebouwd, zooals 't Münster van Ulm, de Domkerken te Frei burg en Regensburg, de strenge bakstee- nen kerken aan de Noordzee- en Oostzee kust, bouwwerken, die uitingen zijn van den Hanze-geest. De oude bisschops- en Hanzestad Keulen groeit uit tot een der grootste steden van het Westen, en van Nürnberg vermeldt Aeneas Sylvius Picco lomini, de latere paus Innocentius, dat daar de patriciërs wonen en leven als vorsten en heerschers. Augsburg, de stad der Fuggers en Welsers, wordt een der be langrijkste handelssteden van de 15e eeuw. En naast deze wereldsteden staan de klei nere, ten deele tegenwoordig bijna verge ten en over het hoofd geziene steden, zoo als Nördlingen, Soest, Landshut, of meef bekende, zooals Braunschweig, Dinkels- bühl, Rothenburg, die ons in hun geheel als kunstwerken aandoen. De groote pa rochie- en stadskerken zijn evenzeer sym bolen van een rijke, machtige en eerbare burgerij, als de keizerlijke Domkerken de teekenen van imperiale macht waren. Deze stads- en parochiekerken zijn bouwwer ken van een gemeenschap, die geslachten lang het beste wat zij had daaraan toe voegde. Burgertrots en vroomheid hebben menig bouwwerk statiger en grootscher doen optrekken, dan de in aanmerking ko mende bisschop of vorst dat vermochten. Uit de leerschool van het burgerlijke hand werk werkten zich schilüers, beeldhouwers, dichters en architecten op, wier scheppend vermogen hen tot verheven daden in staat stelde. Dürer's vader was ambachtsman en hij zelf leerde en ontwikkelde zijn gaven als leerjongen en gezel in een goudsmidswerk plaats. Peter Vischer was kopergieter en Holbein stamde eveneens uit een oude fa milie van ambachtslieden. Met den rijk dom van een rijpe vrucht en de weelderig heid van een schitterende afsluitingspe riode ontvouwt zich het Duitsche kunst en geestesleven van den Reformatietijd. De namen Dürer en Holbein, Vischer en Kraft, Riemenschneider zijn niet de eenige. Wie een inzicht wil krijgen in dezen tijd, moet nader komen tot de cultuur der Duit sche steden, met hun schilderachtige nauwe straten, de trotsche raadhuizen en patrici ërshuizen, de sterke muren en torens, de levendige, rijke parochiekerken, en het zal hem niet berouwen. Fra&kfurt a. Maba. De haven zal ingericht zijn overeenkom stig alle moderne eischen. De terreinen heb ben een oppervlakte van ongeveer 300 hec tare, waartoe een aantal perceelen bosch geveld, gerooid en geeffend zijn. Op het voor het vliegtuigverkeer bestem de deel komt een ruim landingsterrein met een kunstmatige regen installatie voor het onderhoud van een dichte grasmat en ver der alle lichtinstallaties voor landing en vertrek van vliegtuigen bij duisternis. Een uitgestrekt administratiegebouw zal behal ve de administratie der luchthaven alle met het bedrijf in verband staande takken van dienst zoo b.v. ook de visitatieloka len voor de reizigers en in het bijzonder ook een restaurant bevatten. Dank zij een doelmatige indeeling zullen personen zoo wel als goederen het gebouw snel kunnen passeeren. Verder worden nog een neven gebouw en een ruime vliegtuigloods ge bouwd. De vliegtuigen zullen op de start plaats kunnen tanken met behulp van een tankinstallatie, die een zeer groote capaci teit heeft, en ook met behulp van tankwa gens. Op het terreingedeelte, dat bestemd is voor het luchtschip verkeer, komt te zijner tijd de grootste luchtschiphal ter wereld, met een lengte van 275, een breedte van 52 en een hoogte van 51 meter. Een ingeni- euse verankerings- en uitbreng- installatie zal de landende en vertrekkende luchtsche pen volkomen gevaarloos in en uit de hal brengen. Het voor de luchtschepen noodza- gelijke gas wordt met behulp van een buis leiding betrokken van een op eenigen af stand gelegen chemische fabriek, die dit produceert, en na verdichting in groote hoe veelheden bewaard in ketels, die onder hoo- gen druk staan. In de onmiddellijke nabijheid der haven zullen woningen gebouwd worden voor het personeel der luchthaven, zoodat de bedie ning van deze ten allen tijde verzekerd is. Dit overzicht zou niet volledig zijn, indien niet ook gewezen werd op het, over het ge- heele reusachtige terrein zich uitstrekkende, sterk vertakte systeem van kabels, buizen en leidingen ten behoeve der watervoorzie ning, draineering, stroomlevering, verwar ming enz. Al deze onderdeelen moeten door hun on derling verband het organisme van de ha ven in staat stellen, op doelmatige en soe pele wijze zijn taak te vervullen. Groote moeilijkheden op finantieel en op technisch gebied waren en zijn nog bij den aanleg van de haven te overwinnen. Dank zij ech ter de energieke bemoeiingen der leidende persoonlijkheden van het Rijn-Main-gebied om het werk tot stand te doen komen en mede dank zij de toewijding van allen, die bij den aanleg betrokken zijn, gaat het werk nu geleidelijk zijn voltooiing tegemoet. Nieuws betreffende den aanleg der lucht haven bij Frankfurt a.IVI. De .grootste luchtschiphal ter wereld. door Dr. R. Werner. Het overzeesche luchtscheepvaart- verkeer van Duitschland, dat het volgend jaar behalve over den beroemden „Graf Zeppelin" nog de beschikking zal krijgen over een tweede, veel grooter luchtschip, krijgt in de „Südwestdeutsche Flug- hafen Rheir.-Main", die vlak bij Frankfurt a.M. gelegen is en thans haar voltooiing nadert, een nieu we basis. De aanbouw der lucht schepen zal natuurlijk ook in de toekomst plaats vinden in de his torische Zeppelin-stad Friedrichs- hafen aan het Bodenmeer. Onze bijzondere medewerker had gele genheid de niéuwe terreinen bij Frankfurt te bezichtigen en geeft hier een overzicht van de inrich tingen en de beteekenis der nieu we luchtschip- en vliegtuighaven in het Zuidwesten van Duitsch land. DE Zuidwest-Duitsche luchthaven Rhein-Main verkeert in de ge lukkige omstandigheid, dat zij voldoet aan alle eischen van den modernen tijd. In het hartje van Europa gelegen, wordt zij omge ven door het op een hoogen trap van oeco- nomische ontwikkeling staande Rijn-Main- gebied, met een krans van groote en mid- delgroote steden en beroemde badplaatsen. Vele en van ver strekkende beteekenis zijn de betrekkingen en banden van dit gebied met het oeconomische leven van Duitsch land en dat der andere landen (o.a. door zijn chemische industrie, lederwarenindus- trie). Belangrijke natuurlijke verbindings wegen en kunstwegen maken het verkeer met dit gebied met behulp van moderne middelen van snelverkeer mogelijk. Hier zullen binnenkort twee Rijks-autowegen el kaar ontmoeten, die eenerzij ds het Noor den met het Zuiden, anderzijds het Oosten met het Westen verbinden zullen. Vlak in de buurt van hun kruispunt, in de boschrij- ke vlakte tusschen Darmstadt, Frankfurt en Mainz, ligt de luchthaven van het Rijn- Main-gebied, op geringen afstand van het grootste centrum dezer streek, de stad Frankfurt am Main. Ook de klimatologische en meteorologi sche omstandigheden zijn gunstig voor de ze haven. Men heeft vastgesteld, dat hier in de Rijn-Mainvlakte, die dank zij de gunstige ligging der haar omringende ge bergten ten opzichte van de overheerschen- de windrichting tegen nadeelige invloeden van den wind op de weersgesteldheid be schermd is, een tamelijk gelijkmatige en bestendige wind heerscht .zoowel het aan tal dagen met neerslag als de hoeveelheid daarvan gering is en nevel bepaald zelden voorkomt. Al gelukt het de huidige techniek ook steeds meer en meer, het luchtverkeer on afhankelijk te maken van de weersom standigheden, toch is het uit den aard der zaak niet te verwerpen, wanneer natuur lijke factoren de menschelijke kunst te hulp komen. Vooral voor het verkeer met luchtvaartuigen, die lichter dan de lucht De eerste landing van een Zeppelin met drijfgondel, gereed voor een Noordpooltocht. Opname op het Bodenmeer op 19 Juni 1931. zijn, hebben en behouden zij groote betee kenis, omdat deze er meer afhankelijk van zijn. Reeds geruimen tijd geleden trokken de ze gunstige omstandigheden in het Rijn- Main-gebied de aandacht van de Zeppelin- werf en van haar leidende personen en zij hebben een jaar geleden de beslissing ge makkelijker gemaakt om van het voorjaar 1936 af het geheele luchtschipverkeer van Friedrichshafen te verleggen naar de lucht haven Rijn-Main, waar het bedrijf geves tigd wordt. Ten gunste van deze plaats sprak ook de overweging mede, dat zij on geveer 300 meter lager ligt dan Friedrichs hafen, zoodat hier voor de luchtschepen de grootere stijgkracht 8 ton bedraagt. De luchthaven Rijn-Main krijgt aldus de taak, niet slechts voor het vliegtuigverkeer, maar ook voor het luchtschipverkeer een steunpunt te zijn. Hierdoor ontstaat de tot dusver op de geheele wereld unieke situ atie, dat in deze haven vliegtuigen zoowel als luchtschepen thuis behooren en van hier uit hun reizen zullen gaan maken. De ze ongekende samenwerking der beide soor ten luchtverkeersmiddelen wordt aange vuld door allerlei verkeersmiddelen, die op den beganen grond in dienst van de haven gesteld worden auto's op de Rijks-auto wegen, spoorbanen, verkeersmiddelen der groote steden enz. Er bestaat gegronde verwachting, dat door deze situatie het verkeer met vliegtui gen en dat met luchtschepen elkaar zullen stimuleeren en het groeiende verkeer aan de luchthaven Rijn-Mam een zeer vooraan staande plaats in het Duitsche verkeerswe zen zal bezorgen. Trouwens, de Frankfur ter luchthaven staat met haar vliegverkeer reeds in de voorste rij der groote Duitsche luchthavens. Zij is een der best georgani seerde voor nachtelijk luchtverkeer en heeft belangrijke buitenlandsche verbindin gen. Hierbij mag ook niet vergeten worden, dat Frankfurt het groote Duitsche over stapstation voor het verkeer met het bui tenland is. De luchtschepen, die hier nu bij gaan komen, zullen niet alleen het vlieg tuigverkeer geen concurrentie aandoen, maar zullen het helpen bevorderen, daar den passagiers het overstappen zoo gemak kelijk mogelijk gemaakt wordt, waarvan omgekeerd ook het luchtschipverkeer zijn nut zal hebben. Het plan bestaat, den dienst der luchtschepen niet te beperken tot de reeds bestaande verbinding met Zuid- Amerika, maar hem later uit te breiden met verbindingen met Noord-Amerika en N ederlandsch-Indië. door Eberhard Wiegand, wetenschappelijk mede werker van het Ger- maansch Museum te Nürnberg. Marine-luchtschip op een verkenningsvlucht slaags geraakt met vijandelijke vliegtuigen Een beeld uit een manoeuvre. Als een effenende laag legt zich over 't woelige heen en weer golven van den lijd der Germaansche Volksverhuizing het Rijk van Keizer Karei den Groote. Zijn tijd- genooten noemden het aan gevolgen, zoo rijke besluit van den Keizer d^t de jeug dige, onverbruikte kracht der geënte Ger maansche stammen met de oude traditie der volkeren rondom de Middellandsche Zee verbond: renovatio imperii romano- ïum", een begrip, dat aantoont, hoe men zich van het historisch belang dezer daad bewust was. Hand in hand met het over nemen der politieke traditie gaat het eigen maken van vreemde cultuur- en geestes goederen. Het verbazingwekkende is even wel, dat niettegenstaande het stellige syn cretisme van den Karolingischen tijd de omvorming tot iets eigens krachtiger is, dan het louter overnemen. Het keizerlijke hof en de kloosters wa ren dragers van het cultureele leven. Naast de vele prachtige handschriften, de kostba re producten van ivoorsnijkunst en goud smeedkunst uit kerken en kloosters, die thans verstrooid in verzamelingen en bi bliotheken bewaard worden, staat als monu mentaal getuigenis der Karolingische be schaving het Münster van Aken voor ons. Niettegenstaande de veranderingen door latere generaties is de taal, die dit bouw werk spreekt, dat Karei als paleiskapel in zijn lievelings-palts liet oprichten 'n taal, die aan duidelijkheid niets te wen- schen overlaat. De bouwmeester was bis schop Odo van Metz. Verwonderlijk zake lijk en eenvoudig in constructie is de ruim te-indeeling van het centrale gebouw. Een achthoek is omgeven door een zestienhoek, die met een twee verdiepingen hoogen omgang de binnenruimte omvat houdt. In strenge lijnen is het gebouw opgetrok ken. De doorsnede, de profileeringen, die edele, rhythmische opeenvolging der bogen in de boven elkaar geplaatste arcaden van de verdiepingen, elk onderdeel spreekt van de eenvoudige, duidelijke, en toch groot- sche denkwijze van den keizerlijken bouw heer. Duidelijker dan de roerende kunst- Meissen (Panorama) voorwerpen vertoont dit bouwwerk de kie men van den noordschen middeleeuwschen stijl. Het Munster van Aken is een werke lijk koninklijk gedenkteeken, een zicht baar teken van wereld lijke macht en Chris telijk geloof. Het oude Frankrijk, dat geheel en al steun de op de persoonlijk heid van Karei, verviel viel en op zijn puinhoo- pen ontstond het „rö- mische Reich deutscher Nation", het Duitsche Keizerrijk der Middel eeuwen. Keizer, vors ten en steden hebben na elkander het zijn karakter gegeven. Aan het machtige geslacht der keizerlijke Saliërs herinneren de Domker ken aan den Rijn, te Speyer, Worms, Mainz, herinneren de ruïnes van Hersfeld, Limburg in de Rijnpalts. De klassieke figuren te Bamberg en Naumberg, Mainz en Magdenburg weerspiegelen den geest van de Staufische rid derschap. Namen als Nürnberg, Frankfurt, Ulm, Lübeck, Danzig wijzen op de grootheid van de Duitsche burger schap. Evenals alle echte ar chitecturen is de bouw kunst der Duitsche Kei zertijd in vormen gego ten taal. De Domkerken aan den Rijn te Speye^ Mainz, Worms, de kerf ken In den Harz tg Qu*dlinhun» Goslaif

Soester Courant | 1936 | | pagina 8