F V. - VOORNEMENS Februari is in 't land gekomen. De tweede maand van het jaar 1938.Onwillekeurig staan we daar even bij stil, het dringt opeens tot ons door, dat er werkelijk al weer één maand van dit nieuwe jaar voorbij is. Wat is het nog maar kort geleden, dat we Oude jaarsavond vierden! Dat we de balans van het oude jaar opmaak ten. Dat we vol vreugde en ver wachting, met duizend nieuwe plannen en nog veel meer goede voornemens het nieuwe jaar in gingen En nu? Nu is het nieuwe jaar al lang niet nieuw meer. Doch thans, nu de eerste maand al weer on herroepelijk achter ons ligt, valt het ons plotseling als een zware last op de ziel: hoe staat 't eigen lijk met al die goede voorne mens? Wat hebben wij daarvan ten uitvoer gebracht? Vier weken zijn een heele tijd. Lang genoeg, om veel, wat wij op den laatsten dag des jaars als verkeerd in ons leven verwierpen, te hebben ver anderd en verbeterd. Lang ge noeg, om althans een begin te hebben gemaakt met de uitvoe ring van onze planden en ooede voornemens. Ta, en daar staan we nu. Wat hebben we gemaakt van deze eerste maand van 't nieuwe jaar, wat is er dan anders, beter ge worden? En beschaamd erkennen we: Niets hebben we gedaan! Totaal nietsl Alles, waarvan we bü de jaarwisseling vervuld wa ren en dat ons tot het besluit bracht ons leven geheel anders in te richten, onszelf te veranderen, -orbeteren in duizenderlei op- z:cVl dat alles is vergeten!,Zoo is de mensch oo een belangrijk keerpunt in ons leven, als een nieuw jaar komt en gaat, als onze eigen levensjaren ons door een nieuw getal tot nadenken stem men, dan wordt er plotseling iets in ons wakker geschud. We komen tot bezinning, we erken nen onze dwalingen en gebreken en besluiten, dat alles anders zal worden. Maar hoe snel vervlie gen deze goede voornemens in den sleurgang van het dagelijk- scshe leven En een iaar, dat een week lang nieuw lijkt, is in de tweede week al oud, na een maand is het niets bijzonders meer. En wij hebben al onze goe de voornemens al weer uit 't oog verloren. Tot Oudejaar 1936? Neer, dat liever nietHet is zoo terneerdrukkend, als men aan het eind van een jaar moet zeg gen, dat de balans negatief uit valt. Laat het dus ditmaal anders ziin. Er is nog slechts een maand ruim verstreken. Alles wat wij ons voornemen, 'n ander mensch worden, verkeerd^ gewoonten af leggen, vrat het ook zij nóg kunnen we 'tDoch laat ons dan niet te veel ineens willen, want daarin schuilt dikwijls de oorzaak van ons falen. Zijn wij niet als kleine kinderen, wier taak niet te zwaar mag zijn in onze voorne mens, maar ons daar dan ook met èl onze energie en volharding aan wijden! Tien tegen één, dat we dan slagen. En de komende lente, het jaargetijde van nieuw leven en ontluiken, zal ons daarbij be hulpzaam zijn. Wij willen met kla ren blik het leven en de taak, die ons allen roept, onder de oogen zien en ons bewust worden waar voor wij leven: om ons den eere naam van mensch waardig te ma ken BINNENLANDSCH OVERZICHT. Decentralisatie op Soester- berg. Onjuiste berichten van „Het Vaderland". Leeuwar den krijgt een vliegveld, Een bescheiden vraag in de Eerste Kamer V.V.V. Oos- terwijk vooraan 1 Onder het hoofd: „Decentrali- eatie op Soesterberg", bevatte het Vaderland gepasseerden Vrij dagavond een bericht, volgens hetwelk aldus luidde de aan hef, „een plan tot decentrali satie van de Luchtvaartafdeeling te Soesterberg zich in een verge vorderd stadium van voorberei ding zou bevinden." En aan het slot van diverse an dere mededeelingen in hetzelfde bericht, die wij straks aan een na der onderzoek zullen onderwer pen, heette het „dat bovenstaande gegevens onderdeelen (zijn) van een plan, waarop binnenkort de ministerieele goedkeuring kan worden verwacht." V/at het hoofd van het hier be doelde bericht betreft: plannen tot decentralisatie van het vlieg veld te Soesterberg dateeren niet van den laatsten tijd. Dat het vliegveld te Soester berg, welks capaciteit in den loop der lange jaren steeds is gegroeid zonder dat men daarbij in de practijk voldoende gelegenheid heeft gehad aan die uitbreiding paal en perk te stellen, zulks niet alleen met het oog op het gevaar voor ongelukken, maar tevens ook in verband met de meest nut tige en practlsche verdeeling over het geheele land van de ht luchtwapen; riet het Soes- terbergsche vliegveld oo den duur véél te klein is nebleken, v/as aan insiders en zelfs a^n be- lanrr^tellendp buitenstaanders be kend. V/at de to^tredina van 25 Jon gelui voor de opleiding bij de marine aanaaat, dit is volstrekt niets bijzonders, aangezien deze toelating ieder jaar teruqkomt, en steeds weer met dezelfde regel maat geschiedt. Men kan dus moeilijk van een noviteit smeken bij een verplaatsing, waarmede men nu reeds van hoog^rhand circa 7 of 8 jaren doende is. Als commandant van de nog aeheel in de lucht hangende en- leiding op De Koov wordt ge noemd majoor J. H. Sar. Zoolanq echter niet het minste van een eventueele verplaatsing van deze afdeeling vaststaat, kan er ook geen commandant worden aange wezen. Er is ook nooit sprake van ae- weest, dat kapitein Steup naar Eelde zou gaan. Het vlfegierrein aldaar leent zich bovendien mo- meneel, wat de technische outil lage aangaat, allerminst voor een derrreli'ke belangrijke wijzialng. Wat de verplaatsing naar Ynen- burcr betreft, eenieder, die geacht wordt od de hoogte te ziin van de vordering der werkzaamheden op dit particuliere terrein, kan weten, dat de bedoeling voorzit om dit vliegveld in Augustus gereed te doen zün, maar dat 't hoogstwaar- schiinliik eind van dit of begin van het volaend iaar zal ziin, voor aleer het als volkomen voor de practü1' bruikbaar kan worden ?,f- gg.lc.-ir-.-' He^-^eren wij ons wel, dan is Ypenburg wel genoemd als één der onderdeelen in het plan van de commissie die aan den minis ter voorstellen za! doen, maar wij meenen den stelligen indruk te hebben gekregen, dat méér de bedoeling voorzit, om dit terrein te aebruiken als tijdelijk dé- bouché. Waar dus het tijdelijk karakter hier vrijwel vaststaat, mag men tevens aannemen, dat het maken van groote onkosten, die alleen verantwoord zijn indien men zich voor cv>ed vestigt hier achter- wecre zal blijven Waarmede men echter wèl re kening dient te houden, in het kader van veranderingen, die oo til zijn, dat is met de inrichtincr, van een nieuw militair vliegveld, eventueel met de overneming in de toekomst van een ander vlieg veld op het uitgebreide gebied binnen de vesting Holland. Iets dergelijks is momenteel in over weging, maar waar nu precies een dergelijk terrein zal worden uit gezocht, is moeilijk te zeggen. Dat kan b.v. evengoed zijn bij Alkmaar als bij Haarlem, of b.v. bij Leiden, omdat het hier plaat sen geldt, die volkomen willekeu rig gekozen zijn. Feitelijk alleen juist in het be richt is de mededeeling, dat en kele afdeelingen in de toekomst zoodra de hierop betrekking heb bende voorstellen nader bestu deerd en goedgekeurd zijn, naar elders zullen worden overge plaatst, aangezien de luchtvaart afdeeling te Soesterberg, zooals reeds eerder word opgemerkt, a) reeds vele jaren overbelast is. Hoe dit alles echter precies in zijn werk is gegaan, is op dit oogenblik nog niet bekend Het landingsterrein van het Soesterbergsche vliegveld wordt belangrijk uitgebreid, zulks met het oog op de thans en in de toe komst te gebruiken véél snellere toestellen, waarmede echter niet wordt bedoeld, dat de grenzen aanzienlijk zullen worden ver legd. Leeuwarden krijgt een vlieg- haven. Een terrein aan de west zijde van den straatweg naar Bij het trainingsspringen op dc Olympia- schans te Garmisch bereikten de Zweed Ericsson (rechts) 81 meter en het „Noor- sche springwonder" Birger Ruud (links) 76 meter, daarmede alle tot dusverre ge maakte sprongen achter zich latende. Zij worden dientengevolge als de scherpste rivalen voor de komende Olympische wedstrijden beschouwd. Stiens is reeds goedgekeurd en zal op een nader te bepalen tijd stip in gebruik genomen mogen worden. In Gelderland zal op 27 Februari een uitgebreide gasoefening ge houden worden, speciaal in het westelijk gedeelte der provincie. Tal van civiele autoriteiten en in stanties zullen de oefening vol gen en hun medewerking verlee- nen. Vliegtuigen uit Soesterberg zullen een schijnaar.val doen, lichten in dorpen, op de spoorwe gen en de waterwegen zullen ge doofd worden.kortom: het wordt weer iets aparts. We houden van uitersten.... vliegtuigen hebben we gehad.. nu duiken we omlaag: duikboo- ten 1 Het contract voor levering van twee duikb-oten aan Polenis geteekend tusschen een combi- nate van Nederlandsche scheeps werven en de Poolsche marine. Een order, die op circa 5 millioen beloopt en vele duizenden han den werk zal geven. In de Eerste Kamer hebben en kele leden de stoute vraag ge daan, waarom het gemeentelijk vooronderzoek in de zaak Van 't Sant zoo lang duurde. We hebben nog geen antwoord vernomen, maai zijn er bar nieuwsgierig naar. Wij zélf hadden het ons ook al afgevraagd, maarwe zijn nu eenmaal de bescheidenheid in persoon! Inmiddels zijn we blij, dat er nu misschien een einde aan die zaak komt. Of niet? Zijn we jongens van Jan de Wittof zijn we het niet?.... We laten ons niet slaan door an dere naties 1 O zoo 1 Zij een monster van Loch Ness wij een monster van Oosterbeek 1 Oosterbeek heeft thans een vreeslijk monster, zoo groot als een olifant, met vurige oogen en heete adem.... Met loeiend ge weld baant het zich een weg door de bosschen, boomen en heggen vertrappendEen pracht van een sensatie voor het Vreemde lingenverkeer! - Een nuchtere boer meende, dat het wel een weggeloopen koebeest zou zijn. Maar.dat nemen we niet! KONING CAROL BEZOEKT PARIJS. BUITENLANDSCH OVERZICHT. Europa. Spoedige devaluatie van den franc? Het embargo op petroleum. De geschiedenis van het Do- Op zijn terugreis van dc Londensche begrafenisplechtigheden bracht Koning Carol van Roemenië een bezoek aan de Fransche hoofdstad. Aan de besprekingen, dl* hij bij deze gelegenheid met de leidende politieke persoonlijkheden te Parijs heeft gevoerd, wordt groote beteekenis toegekend. Op onze foto ziet men den Koning bij het verlaten van het paleis van den Franschen staatspresident* naupact, in den kern eigenlijk een overeenkomst om de onafhanke lijkheid van Oostenrijk te garan deeren, ls tot nog toe een lijdens weg geweest. En dit is ook vol komen begrijpelijk voor eenieder die inziet, dat een overeenkomst betrekking hebbende op de be langen van Midden-Europa on mogelijk zonder medewerking van Duitschland, het grootste en machtigste land in Centraal-Euro- pa, tot stand kan komen. De Duit- sche politiek voelt nu, zooals be kend, niets voor dergelijke collec tieve pacten. Dus trachtte men een oplossing zonder Duitschland te vinden. En bijna was men hier met behulp van Italië reeds in geslaagd, toen dit laatste land zich in het Afrikaansche avontuur stortte. Andere problemen wer den toen van meer belang en het Donaupact raakte op den achter grond. Bovendien was een Italië- in-oorlog nu ook niet meer de aanqewezen staat om de onafhan kelijkheid van een of ander land te garandeeren. Thans schijnt men het Donau pact opnieuw leven te willen in blazen. Te Parijs ontwikkelen ko ning Carol van Roemenië en zijn minister van Buitenlandsche Za ken Titulescu, een groote diplo matieke activiteit In Fransche di plomatieke kringen verklaart men dat het hier om een handels- en financieel verdrag te doen zou zijn, maar zoowel in de Fransche als in de Engelsche pers wordt de veronderstelling uitgesproken, dat vooral de Centraal-Europee- sche kwestie onderwerp van het gesprek is geweest. Het schijnt, dat Roemenië ook Rusland wil laten deelnemen aan de garan deering van Oostenrijk. Dat het zoover zal komen, gelooven wij intusschen niet. Sovjet-Rusland mengen in de Midden-Europee- sche aangelegenheden zou groo te gevaren met zich medebren gen, nog geheel afgezien van het feit, dat zulks ongetwijfeld ont- stenyning in Duitschland zou op wekken, O.i. heeft het Donaupact eerst kans van slagen na het be ëindigen van den Afrikaanschen oorlog en na een tot overeenstem ming komen met Duitschland. Meer succes schijnt Titulescu echter gehad te hebben met zijn aandringen op de ratificatie van het Fransch-Russisch pact. Dit zal thans spoedig aan de goedkeu ring van de Kamer worden voor gelegd en er bestaat geen twijfel aan, dat de Fransche afgevaardig den voor het meerendeel hun stem aan het verdrag zullen ge ven. Dit wijst weer eens op den steeds grooter wordenden Invloed die Rusland in den laatsten tijd na zijn lid worden van den Vol kenbond uitoefent Van belang is in dit verband een hoofdartikel van de Times, waarin een be schouwing gegeven wordt ovei den groei van Rusland tot een mogendheid van beteekenis. Zon der in te gaan op de ellende, die het Russische volk heeft moeten doorstaan, om aan de Sovjet-Unie de krachtige positie te verleenen, die zij thans inneemt, wijst hei Engelsche blad er op, dat Rus land op het oogenblik militair de sterkste staat van Europa is. Maar zwaarder nog dan dit, wegen de natuurlijke hulpbronnen van het land in een eventueelen oorlog. Om hier slechts een voorbeeld te noemen: Rusland is hard op weg de grootste goudproducent van de wereld te worden en steeds meer en meer van dit kostbare metaal wordt te Moskou opgesta peld. Dat dit goud in handen van een staat, die nog steeds met de gedachte van een wereldrevolutie coquetteert, van groote beteeke nis is, behoeft wel geen nader betoog. Moskou zou b.v. de va luta van een of ander land zoo veel mogelijk op kunnen koopen om het daarna tegen zeer lage prijzen op de internationale geld markten te werpen. Wij zijn het dan ook geheel met de conclusie van de Times, dat Rusland zoo lang het niet definitief met de Komintern breek, eerder een ge vaar dan een vredesgarant voor Europa is, volkomen eens Zooals bekend staan in Frank rijk verkiezingen voor de deur, die van het allergrootste belang zijn. Men meent met zekerheid te mogen aannemen, dat het Volks front, de linksche partijen, daarbij een overwinning zullen weten te behalen. Reed3 thans wordt erop gewezen, dat Indien zulks het ge val mocht zijn er groot gevaar voor den franc bestaat. Verkor ting van werktijd zonder loons verlaging, groote openbare wer ken, belastingsverlaging en natio naliseering van de Bank van Frankrijk (allen progiammapunten van het Volksfront) laten zich on mogelijk ten uitvoer brengen zon der een inflatie met zich mede te brengen. Het bekende Engelsche weekblad The Economist, gelooft zelfs, dat nog voor don dag der verkiezingen de devaluatie van de franc zal plaatsvinden. Wij voor ons beschouwen deze mee ning wel iets te pessimistisch. Zou de Economist intusschen toch gelijk krijgen, dan beduidt dit meteen den val van het nieuwe HEISBELASTING 1 Guus Betlem Jr Er zijn plannen in voorberei ding, voor het a.s. seizoen een z.g.n. „reisbelasting" ia te stellen van 0.50 per dag per persoon voor de eerste 5 dagen, vervolgens 0.75 p dag en voor langer dan 10 dagen 1.per dag 1 Ja, welja, waarom ook niet, hè? Wéér een kettingkje d'r bij. Nóg wat steviger aan banden Want we zijn nog véél te vrij l Wij, die „zóó, gewoon-maar" reizen. Als of er geen Staat bestaat.. Die toch minstens dient te welen Waar die reis wel henen gaat Wij, die onze grens passeeren, (Zij, 't van pas, en al voorzien) Of, maar „luchtig" profiteeren Van een tocht per vliegmachien. Dat wel, laat ons eerlijk wezen. Is een luxe, ongehoord, En ik snao niet dat uw reisje Nooit door.wroeging werd ver stoord! Wroeging over 't feit, dat u daat Geld verteerde jn genoot, Zonder dat u maar een tiénde Aan de Staat vergoeding boodt Maar., gelukkig, u ku"t juichen. Met uw zorgen is 't gedaan. Want een nieuwe reisbelasting Grijnst ons uit de verte aan 1 En wanneer u straks eruit wilt Maar het buitenland,.dat „mén"! Maar.aan onze arme schatkist Dan ook vijftig cent per dag Vijf en zeventig, een gulden. Naargelang, hoé lang u blijft. Wat de grensbeambte netjes Ergens op uw pasnoort schrijft 1 't Is niet énkel om de duiten. Zegt de Staat nog lakoniek, Maar 't is tegelijk een actie Blijft in éigen land, publiek O..jawel! maar., 'k zarr toevallig Pas een plaatje in de krant: Twéé ministers met vac^ntie. Ergens inhet buitenland! En dat gééft ook niets natuuriük. Want, wat zij 'doen, doen ook vrij... Het is onze aard nu eenmaal: Wat niet mèg.daar ziin wii bij 1 Weinig woorden, en.'n enk'üug Die naar 't buitenland verhuist. Eén belasting (dwan^maatreceU En, wie nooit ging, die gaat juist! Ondertusschen zal toch dit wel 't Laatste zijn, dat wordt belaft.. Of, weet u nog iéts dat vrij is Mensch.een standbeeld kri'rr ie, vist BALLANGRUD VOOR DE DERDE MAAL WERELDKAMPIOEN. Aan dc tc Davos gehouden wereldkam pioenschappen hardrijden namen 4t rijders uit 11 landen deel. De Noor Ivar Ballangrud ging voor de derde maal me* den titel strijken. kabinet Sarraut. Frankrijk zou dan in een weinig benijdenswaardiae situatie komen te verkeeren, die zeker niet zou nalaten ook ln an dere landen invloed uit te oefe nen. Welk een slechte indruk een devaluatie speciaal op de kleine Fransche spaarders en boeren zou maken behoeft geen nader be toog, en omtrent de verkiezingen zou dan ook niets meer te voor spellen zijn Met het embargo op petroleum vlot het nog steeds niet. in een vorig overzicht hebben wij reeds uiteengezet, dat er bij eenige re- qeeringen blijkbaar weinig W bestaat lot olie-sancties over gaan Toch schijnt de deskundige commissie Ihans eenige voort gang gemaakt te hebben, al zal zij nog wel tot het eind van d—e week vergaderen. Daarna zal hst woord zijn aan de Commissie "aa Achttien en naar men in Geu-"e weet te vertellen, zouden re- 's thans voorbereidingen worden getroffen om een datum te beha len, waaron een oetroleiun-em- bargo in werking zou worden r-e- zet. Mussolini schijnt het noodiq te vinden hiertegenover weet eens met een Furorreeschen oor log te dreigen. Heel veel zal roea zich in Genève hiervan niet aan trekken. Hel i« niet de eerst» keer, dat Mussolini met oorlog gedreigd heeft en naar te bezien valt zal het ook de laatste keer wel niet zijn. Wat intusschen niet weg neemt, dat de gevaren ia Europa op het oogenblik we« legio zijn....

Soester Courant | 1936 | | pagina 5