de verovering van den Amba Aradam richtten de Italiaansche troepen onder tEN „LENTELIED".... Da film „Lentelied" regie van Simon Koster, heelt in het Studio-theater in de Residentie haar première be leefd en begint haar tocht door Nederland. Een Lentelied.... Een Neder- (andsch Lentelied.... We zijn vol hoop, vol verwachting gaan kij ken naar deze schepping van een waarachtig cineast, een filmdieh- ter, die zijn sporen reeds ver diend heelt. En we hebben iets moois gezien. Waarlijk iets heel, v/onderlijk moois.... We hebben Zeeland gezien op z'n best Met blanke duinen, pit toreske molens, zomersche land- weien, koeien, weiden.... boe ren en boerinnen. We hebben de prachtige, Hollandsche lucht zien drijven, de maan zien spiegelen in het water.... we zagen een stuk fotografie, dat z'n weerga niet heelt. En die prachtige foto grafie werd begeleid door su blieme muziek, zoo goed zoo ide aal aangevoeld.... dat we niets dan groote bewondering kunnen hebben voor dit stuk Neder landsche werk. Maar zooals het altijd gaat: lèts mankeert er toch weer aan het geheel. Het is alsof het niet anders kan bij de Nedeilandsche Ülm. Prachtige muzikale begelei ding bij een bewonderenswaar dige fotografie, ongeschminkte „schmink, boudoirs het axotische planten, geraffineerde rococo- slaapkamers en overladen mflli- ardairs-paleizen", zooals Koster het zelf zegt, heeft hier twee re sultaten gehad: een frisch, luch tig en prachtig filmblijspel en een kaal, slap en onbenullig ver haaltje. Een combinatie, die vooi iedere vermaaksfilm fnuikend zal ijn. We voorspellen dan ook, dat ieder, die deze film gezien heeft hoewel enthousiast over de prachtige momenten erin toch onvoldaan naar huis zal gaan, voelende, dat er aan deze Neaer- landsche fPm toch iéts ontbreekt, iets, dat b.v. wèl te vinden is in De Kribbebijter, een film, waar aan overigens geen avantgardis- tische principes ten grondslag lagen en die zuiver de „ver maaksfilm" is. Maar.... dèt zoekt ons gemiddeld bioscooppubliek toch, waarmede wij niets kleinee- rends bedoelen, doch alleen dit, dat de film bij uitstek het ont spanningsmiddel is geworden voor de door het moderne werk tempo vermoeide hersenen en dat „kunstfilms" slechts in speci ale filmstudiekringen opgeld doen Het is jammer, want deze film, deze natuur-schepping, verdient véél beter en véél grooter lof 1 Even nog memoreeren we het uitstekende werk van den acteur John Schilthuizen, die aan het be gin en het einde van dit Lente- DE INTOCHT VAN DE DUITSCHE TROEPEN IN FREIBURG. De U.oJ <inj van i'reibitrg, voor wie de koaibt der Duitsche troepen geen ver rassing was, daar in andere steden de bezetting reeds Zaterdag had plaats gehad. Was langs den geheelen weg, dien de troepen gingen, samengestroomd om den soldaten een geestdriftig welkom toe te roepen. gezichten in een natuur-décor, hetgeen deze film maakt tot wat Koster zelf zegt: „een film van Jonge, en ook innerlijk jonge, frissche, opgewekte menschen" acteurs, die nog niet door de charge van de planken zijn aan getast, maar die nog natuurlijk spel geven, alles en alles werkt mee.maar nü is het verhaaltje hopeloos onbenullig. Zóó onbe nullig. .1 Simon Koster, deze cineast-met-toekomst, heeft zich geheel verloren in zijn fotografi sche scheppingsdrang, aan het geen in hem tot uiting wilde ko men: Lente. En zooiets mag als avantgjirdistisch pogen te accep teeren zijn, maar al3 vermaaks film lijdt „Lentelied" hier onnoe melijk onder Hier en daar is da inhoud van de scènes zoodanig opgeofferd aan de fotografie, dat de toe schouwers een lach op een absoluut ongewenscht moment (niet kunnen onderdrukken. De nachtelijke scène in de duinen is hiervan wel het sterkste bewijs. Het Is precfes, zooals ik dezei dagen iemand door de radio hoorde zeggen, sprekend ovei deze film: „In Lentelied komt een gegeven voor, dat waarlijk sym bolisch genoemd mag worden voor die heele film, n.I. een prachtige, moderne stroomlijn- auto, die door een oud, uitgemer geld paard wordt getrokkenl" Het prachtige gegeven, de sublieme fotografie, de ingenieuze muziek ..getrokken door een slap, akelig verhaaltje Zoo onbelangrijk ls dit ver haaltje, dat waarlijk de prachtige beelden en do muziek van de beide zoo uitstekend harmoniee- rendo tegenvoeters Cor Lemaire en Alex de Jong, deze fflm als vermaaksfilm niet de aandacht sullen vreten te geven, die dH werk verdient) De wil om alles te renaijden, wet tweernt naax lied de komische situaties nog even aandikt met zijn gezonde, frissche humor en de plastische kracht van gevoelige mimiek. „Méér dan een medewerker, een kameraad, een vriend" hebben vrij in John verloren, schrijft Simon Koster, En wij zeggen 't hem, na het zien van deze film, gaarne nal BINNENLANDSCH OVERZICHT. Utrecht in het teeken van de Jaarbeurs. De L.Z. 129 naar Amsterdam Relletjes ln Amsterdam? De dreigen de staking in de Fokkerfa briek. Moderne schatgra vers. Geen vreemdelingen in Nederlandsche betrekkin gen. Anti lawaai 1 Het is al wekenlang bedrijvig heid geweest te Utrecht thans kunnen we het resultaat bewon deren: de Jaarbeurs is geopendl Uit alle landen ter wereld zijn v-reet producten samengestroomd die getuigen, dat het Nederland sche spreekwoord „volhardt en waakt", de oeroude leus van de jaarmarkt, die ook hier weer won deren gewrocht heeft.Er ls een stil stand gekomen in de dalende be weging, al is het vertrouwen in een spoedige algeheele opleving er nog niet. Men volhardt. En in dien aan den spannenden nood der laatste jaren iets mag worden ontleend, dan is het wel de taaie volharding, waarmede het Neder landsche zakenleven zich schrap zette tegenover den ongunst der tijden. De laatste Jaarbeurzen zijn daarvan een duidelijk bewijs. Zij waren voor den zakenman ver- kooper zoowel als inkooper een steun. Déze Voorjaar^beurs is van méér dan gewone beteeke- nfs. De tijdsomstandigheden la ten daaromtrent niet den minsten twijfel. Een koopman moet paraat zijn; het herstel moet hem niet overvallen. HIJ moet paiaaUteaa om van de eerste symptonen van opleving profijt te trekken: de Vooijaarsbeuis heeft haar poor ten geopend. Daar ontplooit zich de collectieve koopmansgeest van het Nederlandsche volk: in het centrum van activiteit, dat wij „jaarbeurs" noemen. Daar mag geen Nederlander ontbreken. Schreven we enkele weken ge leden over de Nederlandsche Zepp, die grootendeels al gefi nancierd was.... weldra zullen we een voorproefje van zoo'n luchtmonster krijgen door het be zoek van de L.Z. 129, het pasge- reedgekomen Zeppelin-luchtschip „Hindenburg".De volgende maand zal volgens een uitlating van Dr. Eckener een tocht naar Amsterdam gemaakt worden, waaraan waarschijnlijk een trip naar Engeland wordt vastge knoopt. Deze toch staat in geen verband tot de eventueel© stu- dievlucht naar Batavia. De Am sterdammers kunnen dus in April hun hart ophalen aan den aanblik van de Zeppelin. Trouwens wat sensatie betreft, daaraan heeft het Amsterdam ook fn de afgeloopen week niet ontbroken. Wij denken aan de Amsterdamsche Fokkerfa briek; daar dreigt 'n ernstig loon- conflict. De rijksbemiddelaar Mr. S. de Vries Czn., heeft aan beide partijen inlichtingen gevraagd, teneinde de moeilijkheden uir den weg te kunnen ruimen: bij het niet-ranvaarden der loon- eischen dreigt de Metaalbond met staking vanaf 16 Maart a.s. Een en ander houdt verband met een door de directie der Fokker fabrieken geproclameerde loons verlaging, waarover met de ver schillende vakbonden geconfe reerd werd. Het tegenvoorstel der vakbonden was'voor de directie nfet aanvaardbaar. De schatten van de "„Lutine" trekken nog altijd publiek. In 1935 liep de concessie af, welke de heer Becker bezat voor het ber gen van de goudschat van de „Lutine" en verlenging werd niet verleend. Deze poging is, zooals men weet, op niets uitgeloopen Het zand houdt d9 schat nog steeds gevangen. Toch ziet het ei naar uit, dat binnenkort een nieuwe poging wordt onderno men: een Rotterdammer, de heer Tj. Stobbe, heeft een tank voor het wegzuigen van zand uitge vonden, die hij reeds met veel succes demonstreerde. De ...Lu tine" schat was reeds lang een geliefdkoosd doel; nu is hij zoover gekomen, dat een concessie zal worden verleend, indien het hier voor benoodigde kapitaal bijeen gebracht is. Onderhandelingen hierover worden reeds gevoerd. Zelfs de bekende „Lutine"-duiker Jan van Drimmelen, die een paar weken geleden zijn werk voor goed had neergelegd, zag fn de tank zoo'n uitstekend hulpmiddel, dat hij op zijn besluit terugkwam en zijn medewerking toezegde, Allereerst zal de toren van Becker moeten worden opgeruimd. De toebereidselen zijn reeds In vol len gang! Zoekt de heer Stobbe goudiets vergankelijks; anders is het gesteld met Dr. Aljechin, de gewezen wereld kampioen schaken, die revanche zoekt en onvergankelijken roem. Over de revanchestrijd Euwe Aljechin wordt al druk onder handeld. In de krant en voor den microfoon leest en hoort men over beide spelers en zelfs zijn zij deze week beide voor den microfoon geweest, waarbij Dr. Euwe den ex-wereldkampioen interviewde, over zijn plannen. De directie van het Amsterdam sche Carlton-hotel heeft inmid dels een prachtig voorstel ge daan: het biedt den uitdager, Dr. Aljechin, aan, om den revanche strijd ln het najaar 1937 te Am sterdam te doen houden, waarbij Carlton zich bereid heeft ver klaard de kosten van deze matcb op zich te nemen. Deze kosten zouden ongeveer 25.000 be dragen, waarbij het bedrag van 10.000, dat Aljechin volgens de contractueele bepalingen beschik baar moet hebben, is inbegrepen; bovendien kan Dr. Aljechin reeds enkele maanden voor de match naar Amsterdam komen, om zich daar in alle rust voor te bereiden. Dr. Aljechin, die zeer getroffen was door dit voorstel, deelde mede een en ander tot uiterlijk 15 Maart ln beraad te zullen hou den, daar hij eerst naar Weenen wil, waar zijn echtgenoote ver blijf houdt. Bovendien ls het Panhansconcarn eerste geweest met een aanbieding en hoewel hij schriftelijk noch mondeling gebonden was, gaf dit toch wel eenige moreele verplichting, zoo dat hij even rijpelijk over beide voorstellen moest nadenken, te meer waar het Dr. EuWe onver schillig Is waar de match zal plaats hebben. 15 Maart zal dus de beslissing vallen, waarmede Nederland dl do Semmerfng ln 'a roei vou schaalc-enlhouslaszne ADOLF HITLER STELT EUROPA VOOR EEN FAIT ACCOMPLI. Met de opzegging van de verdragen van Versailles en Locarno en de rcmilitari- satie van het Rijnland heeft Duitschland met zijn leider Adoll Hitler aan het hoofd, zich weer in het centrum der we- reldbelangstelling geplaatst zal worden gedompeld Als men het plan doorvoert, om ook dienstmeisjes uit het buiten land te verplichten zich van eea vergjunning te voorzie» zal de stroqm van buitenlandsche dienst meisjes wel heel wat luwen. Ot we daarmede nu zoo geweldig gebaat zijn, staat nog te bezien, want het is een bekend feit, dai er in Nederland gebrek is aan.. Nederlandsche dienstmeisjes en dat de nog dienende meisjes in hun optreden en eischen ongun stig afsteken bij de Duitsche en Oostenrijksche meisjes. In de mo bilisatielaren ging hier in Neder land alles naar kantoor; meisjes, die bekwaam waren voor de huls houding, konden geteld worden, om nog maar niet te spreken van „dienstmeisjes". In ieder geval krijgen de Nederlandsche meisjes met een dergelijk verqunninqs- stelsel een kans.... als ze die nu maar goed weten te benutten! Het lawaai zit ons Nederlan ders, van nature zoo gesteld op onze rust, leelijk dwars. Het ver wondert ons daarom geenszins, de tijding te vernemen, dat op 21 April in Delft een nieuw Anti- Iawaai-congres zal worden ge houden door de K.N.A.C., in sa menwerking met de Geluidsstich ting. In het gebouw voor de Technische Physica van de Hoo- geschool op het Mijnbouwplein zal dit congres worden gehouden; daar zullen o.a. de burgemeester van Breda over „Ervarinqen op anti-lawaaigebied", de directeur van de loonmeetdlenst van de Geluidsstichting over „resultaten van de anti-lawaai-week in Den Haag", de voorzitter van de K.N. A.C. over de „Strijd tegen het verkeerslawaai" spreken. Het is alleen jammer, dat zoodra zoo'n anti-lawaaiweek achter den rug is de bestuurders van vehikels met vernieuwde woede gaan toe teren en lawaaien, als moesten ze alles inhalen, wat ze in die week moesten nalaten! Het is jammer, dat de Uruguay- sche voetbalploeg zoo hoog in haar eischen is. De heer Lotsy heeft alle moeite gedaan om de Uruguayers naar Nederland te krijgen, en inderdaad slaagde hij erin om op 9 April een wedstrijd in de residentie tegen De Zwalu wen te organiseeren. Maar de tweede wedstrijd, die de Uru guayers als voorwaarde voor een trip naar Nederland stelden, vond geen liefhebbers, vanwege de vrij hooge kosten, die een bezoek van de Zuid-Amerikaansche hee- ren met zich mee zou brengen. Het is te hopen, dat de voorwaar den, die de Uruguayers voor een bezoek aan ons land stellen, waf gematigd zullen worden; het is! de moeite waard deze ploeg, waarbij o.a. het voetbalfenomeenj Scarone meespeelt, eens hier te zien optreden! Op 18 Maart spe-j len de Uruguayers te Parijs een wedstrijd. BUITENLANDSCH OVERZICHT. Frankrijk bereid tot onder handeling, maar onder voor Duitschland onaannemelijke voorwaarden. Engeland wil de voorstellen van Kitler be- studeeren en stelt Frankrijk en België gerust. En de Abes- synsche oorlog De mise en scène met sugges tieve massa-regie door Hitler toe gepast om het verdrag van Lo carno op te zeggen, heeft zijn uit werking niet gemist. Onmiddel lijk na de bekendmaking heersch- te er in de verschillende Euio- peesche hoofdsteden een opge wonden stemming en het werd er niet beter op, toen Sarraut zfjn in vele opzichten negatieve ra diorede had uitgesproken. Deed men Sarraut's zin, dan zou Duitschland door den Volkenbond en de onderteekenaars van het Locarnopact gesommeerd worden de Rijnlandzone weer te ontrui men. Dat is voor Duitschland na tuurlijk onmogelijk een staat, die zichzelf respecteert kan zoo iets niet doen. Deed men dus ge heel Frankrijks zin, dan zou oor log het eenige alternatief zijn. Gelukkig evenwel zijn er nog andere perspectieven, die een geheel ander licht op de zaak werpen. De rustige verklaring van Eden kort vóór hij naar Parijs ver trok om daar aan de Locarno-mo- gendheden-conferente deel te ne men, gaf op een wijze, die verre bleef van alle sensatie, de mo gelijkheden aan, waarop het con flict moet worden opgelost. Aan gezien de Enqelsche regeering ervan overtuigd is, dat er geen enkele aanleiding bestaat om te veronderstellen, dat Duitschland een daad van oorlog tegen Frank rijk of België in den zin heeft, moeten de voorstellen van Hitler ernstig worden overwogen. Mocht echter Duitschland te gegevener tijd toch tot een aanval op Frank rijk of België overgaan, dan zou Engeland zich, niettegenstaande de opzegging van het verdrag van Locarno toch aan dit pact qe- bonden achten en de aangevallen partij bijstaan. Zooals men ziet, heeft Engeland begrip voor het Duitsche standpunt, terwijl het anderzijds België en Frankrijk gerust stelt. Hier heeft men de houding van Engeland, welke vooral zakelijk genoemd moet worden. Het wil vóór alles trachten Duitschland nog een kans te geven. Frankrijk en Duitschland moeten tot over eenstemming komen zonder dat is er geen duurzame vrede in Europa mogelijk. En dit tot stand te brengen is de taak van Enge land. Deze taak zal zeer veel van de bekwaamheid van de Engel- sche politici eischen, maar ge zien de groote belangen, die er voor de geheele menschheid aan verbonden zijn, kan men die taak niet anders dan in hooge mate dankbaar noemen. In Frankrijk heeft men tegen over de Engelsche houding tot nog toe da noodige reserve aan den dag gelegd. Natuurlijk werd met veel voldoening de verkla ring vernomen, betreffende steun aan Frankrijk en België in het geval, dat Duitschland tot een aanval zou overgaan, maar overi gens is de opinie te Parijs, dat de Engelsche verklaringen eigenlijk niet passen in het kader der hui dige situatie. Parijs zoekt het ver schil tusschen de Engelsche en Fransche houding te verklaren door het feit, dat Engeland niet onmiddellijk bij het Locarnopact doch slechts als garant betrok ken is. Intusschen hebben de Engel sche verklaringen hun invloed niet gemist op de Fransche mee ning. Frankrijk is bereid te onder handelen, maar daartoe zou Ber lijn aan zekere voorwaarden moe ten voldoen. In de eerste plaats moeten de onderhandelingen plaats hebben binnen het kader van den Volkenbond en moet een eventueel accoord door andere mogendheden gewaarborgd wor den. In de tweede plaats is Frank rijk vast besloten, niet te onder handelen, voor de troepen uit het BRIEVEN,... Guus Betlemjr. Naar aanleiding van het ln behandeling zijnde wetsont werp „Reisbelasting"l Lieve moederl schreef de schoonzoon Uit het Belgisch stadje Gent, 'k Schrijf u even dit epistel. Dat u op de hoogte bent. 't Gaat hier alles goed, gelukkig. Maar.de tijd, die staat niet stil. Nog een week... en onze kleine Zal er zijn, als alles wil 1 Daarom zou 'k u willen vragen: Komt u als het even kan, ('t Was zoo half al afgesproken) Voor een twee, drie weken dan I Kosten zijn er niét te maken, Als alléén de reis, nietwaar Lena vraagt het u uitdrukk'lijk, Moeder, doet u het dus maar Als 't een meisje is 'k beloof u Dat 't naar u dan heeten zal, Schrijft u even dus terug nog.... 'n Kaartje is voldoende al. 't Zal voor Leen ook heerlijk wezen. Als ook u er strakjes bent.... Hartelijke groeten, moeder, Entot ziens, bij ons in Gent) Lieve kind'ren, Toon's epistel Kwam in dank in mijn bezit, 't Heb meteen de pen genomen. En, in antwoord dan ook dit: Kinderen., ik kan niét komen, Hoe, hoé zeer het me ook spijt. Maar, ik ben aan.„reisbelastinq"' Driemaal dan m'n reisgeld kwijtl Zelfs wanneer ik daar bij jullio Nog geen sou verteren zal, Dat - 't is bijna niet te g'looven - Doet niéts af aan het geval 1 Nou., en dèt kan Bruin niet trekken. En, een dèg of wat te gaan. Komt tenminste in verhouding. Ook al even duur te staan I Daarom., 't béste, lieve kind'ren Schrijf me oauw, hoe alles gaat. En, dank jullie voor dit koopje Onze Nederlandsche Staat 11 Zoo, zóó zal het aanstonds wezen, Lezers, knoopt 't in uw oor Komt de nieuwe relsbelasting. Hier, in Holland straks er door I Rijnland teruggetrokken zijn. Zoo als reeds gezegd voor Duitsch land een onaannemelijken elsch, en het zal ook voor Engeland nie! gemakkelijk zijn hier de juiste oplossing te vinden. Intusschen, oorlog zal uit dit alles geenszins voortvloeien. Welke beslissing den Volken bondsraad Zaterdag ook nemen mag, men kan er van op aan, dat de vrede alsnog gehandhaafd zal blijven. Maar wil Europa zich niet op het hellend vlak begeven, dan ia het thans meer dan ooit noodig, dat er overeenstemming tusschen de westersche mogendheden be reikt wordt. Op de raadsleden, die Vrijdag te Genève bijeen ko men rust een groote verantwoor delijkheid. Duitschland heeft Italië, hetzij bewust, hetzij onbewust, een vriendendienst bewezen. Voorde organisatie van den vrede heeft Engeland Rome noodig en het kan slechts over Italië beschik ken, indien het dit land ln Abes- sinlë niet te veel hindernissen In den weg legt. De negus en Mus- solini zijn bereid tot vredeson derhandeling, en aan Engeland zal het thans niet liggen, indien deze tot een gunstig resultaat leiden. Rome's eischen zullen hoog zijn, maar daarvoor In d« plaats zal 't Engeland zijn dien sten in Europa aanbieden. En dat is op het oogenblik veel waard. ITALIAANSCHE WAARNEMINGSPOST OP DEN AMBA ARADAM. Na de verovering van den Amba Aradam richtten de Italiaansche troepen op (ca Zuiden van Makallé gelegen berg, een waarnemingepoU Ja, v i t r- tij cca wijden kring beheerschen,

Soester Courant | 1936 | | pagina 5