'AME5 RUBRIEK s&Sdfti (^3 Imsiw 4ïM r DE BONTMANTEL. Hoewel aj winter zich niet streng laat aanzien, kunnen we in een paar dagen voor groote verrassingen ko men te staan en juist, als men het minst aan sneeuw of ijs denkt, xou het kunnen wezen, dat we 's mor gens wakker worden met een heele witte wereld om ons heen. En dan 1® "V blijkt het, dat onze bontmantel toch onontbeerlijk is. Onze teekening laat U een chique bontmantel zien van „petit gris", "pet grooten opstaanden kraag. De voorpanden sluiten een flink eind over elkaar en de mantel wordt met twee bontknoopen gesloten. Op den mouw is een manchette aangebracht, die puntig toeloopt tot bijna aan den elleboog. DE VOORJAARSHOEDJES. Overal zien wij de nieuwe voor- laarshoedjes reeds geëtaleerd en dat, terwijl de winter juist is begonnen. Het meest zijn ze van grof stroo, een voudig van model en gegarneerd met •en enkel lint of een uit lint ver vaardigd motief. Twee van de nieuw ste modellen ziet U hier afgebeeld, het eerste hoedje van grof lichtbruin stroo, terwijl hfet tweede hoedje van donkergroen soepel zijdenstroo is vervaardigd. De voorrand is hier ge heel naar achteren geslagen, zoodat de lintgarneering, in tvee kleuren, op den rand tegen den bol beves tigd is. VOCHTIGE KELDERS, Vochtige kelderruimten kan men een tijd lang droog houden door een pord chloorkalk in «en oud conser- venbusje in den kelder te plaatsen. Hel 'deh op d« chloorkalk vormende w«tar verdampt, aoodat de chloor kalk telkens opnieuw bruikbaar wordt. SCHOOLJURKEN, Bij het koopen of zelf maken van schooljurken dient men er speciaal op te letten, dat het goed, dat er voor wordt gebruikt, niet alleen duur zaam en soepel is, maar zoo mogelijk ook waschbaar en men neme de kleur vooral niet te licht. Fluweel, dat zich heel goed laat zijden kraagje en dito manchetten, welke zóó worden bevestigd, dat ze gemakkelijk afneembaar zijn om ge- wasschen te worden. Het tweede jurkje is yan blauw wollen stof, even eens met een waschbaar kraagje en manchetten, terwijl het vierde mo delletje van lichtbruin peau de pêche gemaakt is en uit twee deelen be- wasschen (denkt U er om het fluweel door iemand te laten vasthouden en het zoo op den achterkant te strij ken), peau de pêche, wollen rips en tweedstoffen zijn de aangewezen stof fen voor de winter-schooljurken. Een drietal aardige, practische en bovendien warme jurken kunt U op het prentje zien, terwijl het derde figuurtje over een tweedjurk een mantel van dezelfde stof heeft, waar van de sjaalkraag met twee knoopen rond den hals gesloten wordt. Het eerste jurkje is van donker groen fluweel, afgezet met een wit- staat, namelijk het plooirokje met daarom vastgehecht een wollen blou se. Hierop wordt een jasje gedragen, dat wordt vastgehouden door een smalle ceintuur. Het sportieve man teltje heeft aan weerszijden een klei ne zak. Over de dunne onderkousen, die zeer lang zijn, worden vaak sport kousen gedragen met bewerkten rand in een of meerdere kleuren. Deze sportkousen houden de voeten goed warm en voorkomen tevens de slij tage aan de dunne onderke nen, die nu haast niets te lijden hebben. EEN WANDELSCHOENTJE. De teekening geeft een wandel schoentje van slangenleer tezamen verwerkt met zwart lakleder. Een eenvoudige riemsluiting met gespje vormt de sluiting. De hak is tamelijk hoog, doch breed, zoodat de voet bet gemakkelijk op een flinke wandel tocht kan uithouden, zonder een al te onnatuurlijken stand tc moeten in nemen. CONVERSATIE. Wonderlijk is het, als wij ergens zijn en wij luisteren eens naar de ge sprekken, die de menschen om ons heen voeren, wat eigenlijk de inhoud daarvan is. Zeer critisch worden de kleeren der evenmenschen beoor deeld, kwaad gesproken over de vrouwen, die wij toevallig kennen, en nog meer kwaad gesproken over haar, die wij niet kennen, maar waar van wij „dit of dat" van hooren zeg gen weten. Hebben de vrouwen een beurt gehad, dan komt het sterke geslacht aan de beurt en de laatste schandaaltjes, waar of niet worden zonder nader onderzoek verteld. En daaraan maken zich niet alleen domme vrouwen schuldig, maar vaak ook de intellectueele vrouwen. Hoe is dat mogelijk? Er zijn toch zoo ont zaggelijk veel onderwerpen waar over wij met elkaar va*. gedachten kunnen wisselen, zooveel onderwer pen, die ons op sociaal gebied bezig kunnen houden, dat wij eigenlijk hee- lemaal geen tijd moesten hebben voor kwaadsprekerij of uitsluitend modepraatjes en jerimiades over „wat de meid doet en wat zij niet doet en wat zij zegt en hoe brutaal zij wel is". Vaak mogen de volwassen men schen een voorbeeld nemen aan de jongeren-organisaties. Zijn er eenige jongeren uit een zelfde vereeniging bij elkaar, dan zullen zij natuurlijk ook wel critiek uitoefenen op hun be stuursleden en zouden zi, dit of dat op een heel andere manier hebben aangepakt, maar dan brengt hun jeug dig enthousiasme hen vanzelf op het onderwerp, waar zij hun gedachten over vol hebben, hetzij de vrede, kampeeren, tooneelspelen of wat dan ook. Hoe komt dat? Is het gebrek aan belangstelling van de volwassen men schen? Neen, de meeste menschen durven hun meening niet ten beste te geven, zijn bang dat zij zich be lachelijk maken, als zij in vuur ge raken voor datgene, waar hun hart van vol is en zwijgen liever. Maar is het dan zoo erg om eens „belache lijk" te zijn? Wel neen, want alleen zij vinden U belachelijk, die niets hebben waarover zij in vuur kunnen raken, en ook, al zouden wij heele- maal verkeerd redeneeren, laten dan de anderen U overtuigen, hoe zij de feiten zien, dan krijgen wij een ge dachtewisseling die zoo belangrijk is om elkaar goed te leeren begrijpen. Alleen moet die gedachtewisseling niet in oneenigheid ontaarden, niet altijd kan men voet bij stuk hou den, als een ander met logische nr- gunfenten komt en ons laat zien, dat wij ongelijk hebben. Welnu, laten wij in dat geval ons ongelijk erkennen, ons beter in de onderwerpen inwer ken en bij een volgende gelegenheid meer beslagen over het onderwerp er op terug komen. Wij hebben dan onze gedachten met iets heel anders als de laatste schandaaltjes bezig ge houden en spoedig zullen deze ons niet het minste belang meer inboe- VOOR-PRET Lang van te voren in uitzicht gestel de pretjes, feesten, reisjes, enz. vallen heel dikwijls in duigen en wanneer men dan een volgenden keer met de zelfde menschen een afspraak wil maken, krijgt men vaak ten antwoord: „Laten wij maar niets afspreken, want het zal toch wel niet door gaan". Deze pessimistische opmerking stemt ons wel eens wrevelig, want de menschen die zoo redeneeren, vergeten een heel be langrijk iets, namelijk, dat men ook nog zoo iets als „voor-pret" heeft. Want, niet waar, wij allen zijn weken van tevoren geheel vervuld van de reis, die we gaan maken, het feest, dat spoedig zal aanbreken, en al dien tijd verdiepen wij ons er in, hoe heerlijk het zal zijn. Al dien tijd doorleven wij de gebeurtenis reeds en hebben wij dus „voor"-pret. Dan komt de pret zelf en soms, maar heelemael niet altijd, ook nog „na"-pret. Na-pret is lang zoo in tens niet, als voor-pret en dat komt daardoor, dat wij voor dien tijd onze fantasie kunnen laten werken, wat na afloop niet meer mogelijk is, en wij ons dus slechts de feiten kunnen her inneren en er al of niet verheugd over kunnen zijn. Welnu, laten wij toch plannen maken en illusies hebben van al hetgeen wij mee zullen maken. Want het is juist de voor-pret, die zoo'n be langrijke rol in ons leven speelt en hoe pessimistisch wij ook gestemd zijn, wij kunnen er niet aan ontkomen om ons te verheugen op wat er zal komen. En als wij ons inderdaad hebben overge geven aan het genot van de voor-pret, dan zullen wij de teleurstelling veel gemakkelijker kunnen dragen als op het laatste moment de reis, het feest niet doorgaat of wij zelf door ziekte verhinderd zijn. Want wij hebben al dien tijd van blijdschap reeds gehad en als wij geen plannen hadden gemaakt, zouden wij ook die blijdschap niet heb ben gekend, die toch wat zon in ons teven heeft gebracht. Daarom geeft u toch over aan de „voor-pret", spin deze zooveel mogelijk uit. fantaseer al het genoegelijke, dat u graag zoudt willen, want „voor pret" is iets, dat niemand u mag kun nen ontnemen. SCHOONHEID KENT GEEN PIJN. Chirurgie wordt den laatsten tijd op allerlei gebied toegepast. De chirurgie dient niet alleen om de menschen ge zond te maken, maar ook om oude menschen jong en teelijke mooi te doen schijnen Vooral voor het laatste doel wordt de chirurgie de laatste jaren allerwege toegepast. De schoonheids specialisten beweren, dat de uitslag bijna altijd een schitterend resultaat oplevert. Het is ongetwijfeld zeker, dat deze z.g. schoonheids-chirurgen meer geld verdienen, dan de gewone genees kundigen, want honderden menschen en vooral vrouwen ondergaan derge lijke operaties, waarvoor grif van 250 tot 2000 gulden wordt betaald. De meeste vrouwen, die zich aan een der gelijke operatie onderwerpen, durven dit tegenover hun kennissen niet te bekennen. Zij maken niemand met hun geheim bekend en zeggen gewoonlijk aan hun familieleden en vrienden, dat zij met vacantie gaan, als zij een be zoek aan den schoonheids-specialist brengen. De meeste van de patiënten, die in de salons der „instituts de beauté" verschijnen zijn vrouwen van middelbaren leeftijd, die hun jeugd nog maar niet kunnen vergeten Ook jonge vrouwen maken hun opwachting bij den specialist en vooral filmsterren laten kleine operaties aan hun gelaat verrichten, teneinde op het witte doek des te mooier te lijken. Men moet ech ter niet denken, dat het alleen vrou wen zijn, die zoo op hun schoonheid zijn gesteld, want ook veel mannen laten de rimpels om hun oogen verwij deren om jonger te lijken. Een veel vuldig voorkomende operatie is de ver wijdering van rimpels om de oogen. Hiertoe wordt een klein langwerpig stukje vel onder de oogleden wegge nomen. De huid wordt weer dichtge naaid met zware zij en na tien dagen worden de draden verwijderd. De lee- lijke rimpels zijn dan verdwenen en van de operatie is geen spoor meer zichtbaar. Bij meer belangrijke opera ties wordt een driehoekig stukje vel achter de ooren weggenomen en in ern stige gevallen gaat men er ook wel toe over een stukje huid van het voorhoofd weg te nemen, op de plaats waar de haarinplanting begint. De huid wordt weer bij elkaar getrokken met een kroonnaald, welke niets dikker is dan een haar. Na enkele dagen is de ver andering dan te bespeuren. Al de rim pels, zoowel als de dubbele kin zijn verdwenen en de patiënte lijkt jaren jonger. Sommige filmspeelsters laten zelfs den vorm van hun oogen veran deren, door een stukje huid langs de oogen te laten verwijderen. NUTTIGE WENKEN. Om rookvleesch eenige dagen te be waren, zoodat dit niet uitdroogt, moet men het vleesch tusschen twee sneetjes witbrood leggen. Koffievlekken kunnen gemakkelijk met warm water en soda worden verwijderd. Vlekken van rau we vruchten op linnen moeten dadelijk met warm water worden behandeld en dan met „hydrogen peroxide" worden gewreven. Om slap geworden zwart lint weer frisch te maken, moet men het in koude, slappe thee dompelen en dan onmiddellijk met een warm ijzer op strijken. Het lint zal er dan weer als nieuw uitzien. Als het overtrek van leeren stoelen dof en leelijk is gewor den, moet het leer worden opgewreven met watten, welke in eiwit zijn gedoopt HET NUT VAN TOMATEN. De tomaat is eigenlijk uit Zuid-Ame- rika afkomstig en werd door de Span jaarden tegen het eind van de 18de eeuw in Europa ingevoerd, waar de tomaat thans ook als eetbare vrucht wordt gekweekt. Er bestaan verschil lende soorten van tomaten. Over het gebruk van de tomaat heerschen ver schillende meeningen. Door de genees kundigen werd de vrucht eerst afge keurd, terwijl de laafste jaren aller wege wordt aangedrongen op een veel vuldig gebruik van tomaten. Vroeger werd zelfs verklaard, dat het gebruik van tomaten duizelingen en oorsuizin gen teweegbracht. Deze meening is later gelogenstraft. De tomaat bezit verschillende waardevolle eigenschap pen, is licht verteerbaar en verfris- schend en is vooral aan te bevelen voor opgewonden en licht opvliegende per- ONZE KOUSEN. Wat doen wij met onze oude kou sen? Weggooien, natuurlijk, zult u zeggen. Doch vaak zijn van de oude kousen de beenen nog heelemaal goed, maar de voeten totaal versle ten. En het gaat ons aan het hart de kousen zoo maar in de aschbak te deponeeren. Dat hoeft ook echter niet. Wij kunnen er nog van allerlei van maken. Eerstens kunnen wij de voeten er van af knippen, de beenen langs de naad openknippen, en de aldus verkregen lap als poetsdoek gebruiken. Verder kunnen wij er zooltjes van knippen, die wij ter be scherming van onze nieuwe kousen daaronder aanbrengen. Er zijn vrou wen, die zeer veel slijten, en anderen die haast nooit een gaatje in de kous hebben. Waaraan dat ligt, is moeilijk uit te maken, doch voor dames, die wel met slijtage te kampen hebben, kan ik zoo'n extra zooltje aanbeve len. Ook kunnen wij een paar oude kousen oprollen tot een stevige rol, de boord vastnaaien, zoodat zij niet meer uit elkander kunnen vallen, en krijgen zoo een polisoir voor onze schoenen, zoo zacht wij maar kunnen denken, en waarmee de glans hoog kan worden opgevoerd. Tenslotte kunnen wij van de heele beenen voor onze allerkleinste baby nog een pop maken. Wij knippen dus weer de voet er af, naaien de ope ning dicht en vullen het geheele been met watten. Op een vier 'e gedeelte van de lengte binden wij stijf een draad, en krijgen daardoor de kop van den pop. Met een draadje ge kleurd garen borduren wij er neus en mond op, alsmede de oogen. Wij naaien nu nog de onderkant dicht, zoodat de watten er nie! uit kunnen rollen, en hebben nu een pop, die tegen vallen kan en met een weinig moeite herhaaldelijk kan worden ver nieuwd. U ziet dus, van oude kousen is heel wat te maken. GESTOOFDE SCHELVISCH. Benoodigd is 1 schelvisch middel matig groot, 80 gr. boter, 1 citroen, 3 d.L. vischwater of bouillon, paneer meel. Kook de visch gedurende 10 a 12 minuten io kokend water; ver wijder de graten «n plaats de stuk ken visch in het vischw-ter, de bo ter en uitgetakte schijfjes citroen ia een vuurvasten schotel. Bestrooi Ret geheel met paneermeel en laat alles in den oven lichtbruin worden.

Soester Courant | 1936 | | pagina 6