'<r-f I KASSA-SUGGESTIE. Massa-suggesMe. We ken nen v ele soorten. We kennen den invloed van het fluidum, dat een magnetiseur uitstraalt. Voorbeeld Dr. Otto-Otto, die destijds hier kreupelen, lammen, blinden, enz. genas door hen te suggereeren „je mankeert niets meer". We kennen de suggestie van een omgeving: de suggestie van pronk en praal, die een gewoon mensch zich klein doet voelen, de suggestie van natuur-schoon- heid, de suggestie van reclame, de suggestie van propaganda, de Sequah-suggestieWe kennen ook de suggestie van het gespro ken woord, van het begeleidende cebaar, van het goede of kwade voorbeeld, van de blik, van de gedachte We hebben gezien, hoe de kreupelen na een bezoek aan Dr. Otto-Otto of aan Sequah plotse ling fier-rechtop liepen, hoe de lammen de krukken wegwierpen, de blinden beschreven hetgeen zij zagen, hoe zieken-op-bran- cards daarvan opstonden en ge nezen warenvoor enkele uren misschien, hoogstens enkele dagen, waarna zij na het wij ken van de suggestie weer tsrugvielen in hun kwalen. We weten, dat fakirs in Indië een touw de lucht inwerpen, dat daar een jongen inklimt, plotse ling in de lucht verdwijnt, om ten slotte uit een mand, waardoor- bracht.. We erkennen het over wicht van karaktereigenschappen stralende uit de blik, de fiere oogopslag van sommigen; we voelen het edele, dat zich achter hun gedachten, hun woorden ver bergt. Als we hiervan allemaal goed doordrongen zijn, kunnen we niet veel bewondering meer voelen voor hetgeen er in Duitschland tot stand is gebracht door middel van vlaggen, opschriften, rede voeringen, groota woorden, leu zen, parades, muziek, „symbo len", vergaderingen, enz., vooral nu concentratiekamp en gevan genneming nog te versch in het geheugen liggen om niet steeds als een dreigend fantoom boven het stemlokaal te zweven, waar men „vrij" zijn stem uitbrengt. BINNENLANDSCH OVERZICHT. Onze West-Indische kolonie weer gereed voor de ont vangst van haar gouverneur. Een groot Nederlander 65 jaar geworden: prof. Mengel berg. De dooden van de „Uiver". Medeleven met het lot van Dr. van Schelven. Duitsche verkenning? Op gepast 1 Een ander lucht- gevaar.... Moedige ma chinisten.... en een ont spoorde „electrische". Maak geen eigen margarine de beste kost u meer dan het HITLERS ZEGETOCHT DOOR KEULEN. v3£' Een karakteristieke foto van het Duitsche regeeringshoofd tijdens zijn grooten verkiezingsveldtocht door geheel Duitschland. De auto van den Führer passeert de eeuwenoude Keulsche Dom; achter la den wagen ziet men den Minister van Oorlog, Generaal von Blomberg. heen verscheidene vlijmscherpe sabels gestoken zijn, te voor schijnt te kruipen, ongedeerd en springlevend. We weten, dat knappe magne tiseurs anderen visioenen kunnen ingeven en gebeurtenissen kun nen beleven, die zij in werkelijk heid niet meemaken. We hebben gezien, hoe iemand zeeziek werd, alleen op de suggestie, dat hij zich in een storm aan boord van een visscherspinkje bevond, ter wijl hij in werkelijkheid veilig op een stoel in een zaal zat.... We kennen de suggestie van de audiëntiezaal van Mussolinl. Mussolini, die achter een mach- fig-imposant schrijfbureau zijn audiënties houdt, een schrijfbu reau, dat achter in een lange, prachtige zaal staat.... slechts bereikbaar over een smalle loo- per, die op den parketvloer ligt. We weten dan, dat de bezoeker al loooende de moed voelt zinken en bij de schrijftafel gekomen, zijn zelfvertrouwen grootendeels heeft ingeboet We kennen de betoovering van goud en zilver, van pracht en p-aal, van Gouden Koets en Ope ning der Generale Staten, van poeder-pruiken en goudgalon.... We bezoeken kasteelen en pa leizen om ons te vergapen aan het moois, om ons te koesteren in de weelde, die dit doode hout en doode goud ons suggereert. We hebben het zoo vaak mee gemaakt, dat een slechte kame raad een ander, die goed van inborst was, door zijn voorbeeld '~t het kwaad en de ondeugd gebruik van roomboter 1 Nadat prof. Dr. J. C. Kielstra, de gouverneur van onze mooie kolonie Suriname, een hap vader- landsche lucht had genoten, heeft hij dat vaderland weer verlaten en is naar zijn tropische residen- toe teruggekeerd.... Vrijdag om 12 uur precies, werden de trossen losgesmeten en koerste de „Cot- tica" met den gouverneur aan boord, naar onze West-Indische koloniën, waar een verantwoor delijke regeeringstaak den heer Kielstra weer wacht.... Den dag daarop bereikte een andere professor, een Nederlan der, waarop we allen ^rotsch zijn, den 65-jarigen leeftijd: Willem Mengelbergl Zeldzaam is de eer volle carrière, die deze meester der muziek heeft doorloopen en in bijna alle landen ter wereld is de naam Mengelberg goed be kend. In 1895, op 31 October, diri geerde hij zijn eerste concert te Amsterdam: sindsdien is het aan tal concerten, daar onder zijn lei ding gegeven, legio. Veel ook- concerteerde Mengelberg voor den oorlog in Petersburg en Mos kou; na de revolutie is hij onder geen voorwaarde, welke schitte rende aanbiedingen hem ook daarvandaan bereikten, te bewo gen geweest naar Rusland te ko men. Dat moge voor zijn Inzicht pleiten. Prof. Mengelberg kan te rugzien op een welbesteede en eervolle 65 Jaren, In den loop waarvan hij heel wat binnen- en bultenlandsche onderscheidingen ontving. Zoo is hl] b.r. comman deur in de orde van Oranje-Nas- sau, ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, bezit hij de gouden medaille in de Huis orde van Oranje-Nassau, het eere- teeken van Commandeur in de Kroonorde van België, enz., enz. Hij is eeredoctor van de Univer siteit van Columbia. Moge hij nog vele jaren Nederland in eigen land en in den vreemde op zulk een waardige wijze als tot nog toe vertegenwoordigen. Eindelijk is het stoffelijk over schot van de slachtoffers van de Uiver-ramp in Nederland terug gekomen. Het Duitsche stoom- chip „Radenfeld" had de droeve last aan boord. De loods aan de Merwedehaven, waar de vlag ook halfstok hing, was gedeeltelijk als chapelle ardente ingericht. Later zijn de kisten per auto naar Amsterdam gebracht, waar zij tot Woensdag a.s. op de begraaf plaats Zorgvlied zullen worden opgebaard.... Een laatste saluut aan de dapperen, die hun plicht deden Heel Nederland leeft mee met het lot van Dr. van Schelven, die gewond naar Nederland terug keert. Zijn moedig gedrag, dat hem een schot door de long kostte, van dichtbij door een Abessijnschen bandiet op hem afgevuurd, doet duidelijk blijken, dat hij als Roode-Kruisman in oorlogstijd de „right man on the right place" is. Dat hij daarbij gekwetst is, valt te betreuren; gelukkig moet zijn verwonding niet van ernstigen aard zijn, zoo dat spoedige beterschap te ver wachten valt. De echtg^noote van Dr. van Schelven, becxijpelijker- wijs ernstig verontrust, is hem naar Abessynië tegemoet gereisd. In Abessynië zoemen de vlieg tuigen boven het bedreigde land speurend naar Abessynsche troepenconcentraties of stelingen van het Negusleger.hier heeft in de afgeloopen week een Duitsch legervliegtuig een be zoek gebracht aan ons land en een tijdje boven de Frederik- Hendrik-kazerne te Venlo gecir keld, waarbij het niet onmogelijk is, dat er luchtfoto's gemaakt werden. Daar het toestel uit noor delijke richting kwam, Is het bo vendien mogelijk, dat het ook nog verder onze grensstelingen heeft geobserveerd. De legerlei ding fs op de hoogte gebracht. Daar 't toestel op geringe hoogte vloog, vreest men, dat er hier inderdaad sprake is van Duitsche verkenning boven ons land.Vlieg- tuigen, die als eerste verken- ningsletter niet een H dragen, zijn vreemd hier op Nederlandschen bodem en plattelanders, die zulke toestellen zien overvliegen, be wijzen er het land een dienst mee dadelijk een garnizoen te waar schuwen en zoo mogelijk de her- kenningsletters op te geven. Een ander luchtgevaar deed zich bij Rosmalen gelden, waar een jachtopziener van de „Duin- sche Hoeve", die jachthonden aan het africhten was, eensklaps een buizerd op een van zijn hon den zag neerschieten en het dier in de nek vastgrijpen. Met groote moeite wist de moedige jachtop ziener de roofvogel, die een vlucht van ruim 2V* meter had, te overmeesteren, waarbij hij zelf licht gewond werd.. Later heeft men de vogel in vrijheid gesteld. Dat machinisten van een trein nog wel eens een andere rol kunnen spelen dan het draaien aan de kranen en het speuren naar seinborden en signalen, be wijst het feit, dat deze week twee maal een machinist iemand het leven heeft kunnen redden.... Nabij Hoek van Holland ontdekte een machinist op een opgespoten stuk land naast de spoorbaan, een bejaard man, die in den mod der wegzakte en in levensgevaar verkeerde. Daar hij geen materi aal, planken, enz. had om den man te redden, reed hij naar de eerstvolgende boerderij door, waar hij materiaal haalde, waar mede men den man, die lang zaam, tergend langzaam, maar zeker wegzonk, redde. De 70- jarige man dankt zijn leven aan de oplettendheid van den machi nist. Een tweede geval van moeds- betoon van een dergelijke be ambte was te Groningen, waar een kind op de rails speelde en een naderende goederentrein niet bemerkt9. De machinist remde, maar kon den trein niet snoedig genoeg tot stilstand brengt. Hij sprong op het laatste moment van de machine af en redde het kind met eigen levensgevaar, waarbij hij nog een stoot van de machine kreeg, die bijna met het kind In de Dren jhe Hoofd vaart deed tuimelen. De conduc teur, gesignaleerd door gebaren van publiek langs den weg, bracht de machine tot stilstand. Moedige mannen, kranige red-, ders 1 Zij kunnen niet alleen bou- ROERIG SPANJE Primo de Rivera, de zoon van den voor- maligen Spaanschen dictator, werd bij de jongste regeeringsmaatregelen tegen de fascisten gevangen genomen en tot twee maanden streng arrest veroordeeld. wen op den dank der betrokke nen, maar op dien van allen, die hun daden kennen. Hoe stevig het materiaal van onze electrische en Dieseltreinen is, werd weer eens gedemon streerd door de ontsporing van Barendrecht, waarbij door het te vroeg overspringen van een wis sel, een deel van een electrische trein doodgemoedereerd een an dere lijn opreed, waardoor de trein, zoowel als de rails natuur lijk hevig ontwricht werden. De onderstellen van heel wat wagens waren ontzet, enkele stonden dwars over de rails, die over een afstand van 300 tot 400 meter ge heel verwrongen zijn. Maar per soonlijke ongelukken kwamen er niet voor en de passagiersruimten zijn geheel intact gebleven. Een en ander stremde het verkeer na tuurlijk, dat van Noord-Nededand naar het Zuiden liep. De Panische trein werd over Breda, Den Bosch en Utrecht geleid. Enkele weken geleden spra ken wij over het thuis vervaar digen van margarine, waartoe het Rijk eerst zelf een recept gege ven heeft, om het daarna weer te herroepen. Het principieele proef proces tegen een huisvrouw heeft geleld tot een veroordeeling, die dit geval daar verdachte in onzekerheid verkeerde of het feit al of niet strafbaar was slechts 50 cent of 1 dag bedroeg. Een volgende veroordeeling zal na deze waarschuwing strenger uitvallen. BUITENLANDSCH OVERZICHT. De Duitsche tegenvoorstellen. De toestand nog steeds ge spannen. Sovjet-Rusland en Buiten-Mongolië. De Italianen zetten hun reeks overwinnin gen in Abessinië voort. Later dan verwacht werd de Duitsche tegenvoorstellen zouden Immers reeds den 31 sten Maarl worden overhandigd heeft von Ribbentrop, die dit keer aan het hoofd staat van een zeer groote Duitsche delegatie, zich met het Duitsche memorandum tot Eden gewend. Intusschen kan niet ge zegd worden, dat na het bekend worden dezer voorstellen, reke ning mag worden gehouden met een stormachtigen vooruitgang van de internationale besprekin gen. Vele nieuwe gezichtspunten opent het Duitsche memorandum geenszins en het wederzijdsche wantrouwen, dat naast economi sche factoren verantwoordelijk moet worden gesteld voor de on rust in Europa, vermag het geens^ zins uit den weg te ruimen. Eigenlijk had men van Duitsch land iets meer tegemoetkomend heid mogen verwachten. Dat Ber lijn evenals tevoren met beide handen blijft vasthouden aan de souverefniteit over het Rijnland, zal slechts door weinigen wor den afgekeurd. De Duitsche aan spraken op gelijk recht en op het baas-in-eigen-huis-zijn kan men niet anders dan billijk achten. In dien men te Berlijn dan ook het Verdrag van Locarno met inacht neming van de daarvoor in het verdrag zelf geformuleerde ver klaringen had opgezegd en de andere partners had medege deeld, niet meer in een eenzij dige gedemilitairiseerde zone te berusten, dan had dit zeker geen slechteh indruk op de wereld ge maakt. Zooala de zaken thans staan, is het echter anders. Ber- lijn heeft zich niet aan het for meel® recht gehouden en het mag niet verwachten, dat andere na ties dit zonder meer zullen aan vaarden. O.f. had het dan ook op den weg van Berlijn gelegen, om voor den duur van de tusschenperiodei dus den tijd tusschen de opzeg ging van het verdrag van Locar no en den dag, waarop een nieuw verdrag, waartoe Duitschland voorstellen heeft gedaan, zal worden gesloten, garanties te ge ven, die aan alle wantrouwen bij Frankrijk en eenige andere vol keren een einde zouden hebben kunnen maken. Een ronde ver klaring van Hitier: „Wij zullen gedurende die periode geen en kele versterking in het Rijland aanleggen," had reeds wonderen kunnen verwekken. Thans wordl in het Duitsche memorandum om dit voor Frankrijk zoo belangrijke punt heengedraaid. Zeker, wij kénnen de Duitsche argumenta tie, dat Duitschland aan twee zij den (Frankrijk en Rusland-via- Tsjecho-Slowakije) wordt „be dreigd" en dat de versterking van de onbeschermde westgrens wel het minste is, dat Duitschland hier tegenover kan stellen. Maar gelooft Berlijn nu werkelijk dat deze „bedreiging", zelfs indien men aannemt, dat deze bestaat, reeds binnen korten tijd een ge vaar voor het Derde Rijk zou op leveren. Met al het Duitsche wan trouwen tegenover het commu nistische Rusland, kunnen wij zulks toch moeilijk aannemen. Over het algemeen hoort men intusschen verkondigen, dat nu het Duitsche volk, afgezien van een miniem deel, zich ten gunste van de door den Führer gevoer de politiek heeft uitgesproken, Hitier wel op den ingeslagen weg moet voortgaan. Maar daartegen over blijft het feit, dat als het In derdaad waar is, wat men in Duitschland beweert, dat de Führer het „kinderlijk vertrou wen" van zijn volksgenooten be zit, een meer tegemoetkomende stap tegenover het buitenland hem evenzeer de lof en het en thousiasme van zijn Duitschers had bezorgd, als zulks bij andere maatregelen de buitenlandsche politiek betreffend het geval was geweest. Oneervol had zoo'n stap voor Duitschland niet behoeven te zijn. Thans blijkt weer de moeilijk heid, om de volkeren tot elkaar te brengen. Over Frankrijks hou ding behoeft men zich geen il lusies te maken. Toch bestaat er nog een mogelijkheid, dat vrucht bare onderhandelingen gevoerd zullen kunnen worden, en wel, indien de Duitsche rijkskanselier een onomwonden antwoord geeft op de vragen hem door Flandin gesteld. Wat is Duitschland van olan ten opzichte van Oostenrijk, Dantzig, Memellland en het Duit sche deel van Tsjecho-Slowakije? Komt op deze vragen alsnog een geruststellend antwoord, dan blijft er hoop op een betere toe komst bestaan. Sovjet-Rusland heeft een ver drag met Buiten-Mongolië geslo ten, dat practisch hierop neer komt, dat deze republiek bij de Sovjet-Unie wordt ingelijfd. Elke aanval op Buiten-Mongolië zal thans een aanval op Rusland be- teekenen. Zoowel aan Russische als Japansche zijde heeft men in de laatste maanden een ongeken de militaire activiteit kunnen waarnemen en velen rekenen er dan ook op, dat de oorlog tus schen deze beide staten elk oogenblik kan uitbreken. Zeker staat dit intusschen nog lang niet. Rusland is voor Japan een gevaar lijken tegenstander en vele poli tici en militairen in Tokio voelen dan ook veel meer voor een uit breiding van den Japanschen in vloedssfeer naar het zuiden. Dat vindt men gemakkelijker en het VOETBAL-OUDERS 1 Een interview, naar aanlel* e. ding van de laatste interland* wedstrijd van Zondag j.1. m~t de ouders van „den" voet baller in het algemeen1. Zoo gezien en op rijm gezet door Guus Betlem Jr. Z'n I _,er: Ik ben dól op dat gevoetbal, Dat daar ^ongenZondags doet. En 'k vraa.j me wel'es af: dat 1 draven, Is 'dat nou al tij l even go^d? En dan bezweet weer staan to praten. Je vat zoo licht een zware kou, Ook lijkt 't me wel eens wat ruw toe, I' En dan..., zoo doelloos dat re- sjouw! Maar ja., ik ken ook niet de regels Die hooren bij het voetbalspel, f Hoewel., die palen met dat netje. Dié doen 't 'm - dat weet ik wel I Want toen m'n jongen 's oo een middag, Dat ik eens naar hem kijken kwam Daar onder ademlooze stilte t Hoe heet dat ook?., zoo'n aanloop, nam, j Toen ging de bal recht in dat netje. En juichte 't heele veld, gewoon. En ik., ik juichte mee, natuurlijk. Dat was mijn jongen, hè., mijn zoon I Nou, voetbal jij maar filn zoo 's Zondags, Als je daar lust in hebt, hoorvent, Als je alleen maar met dat trappen In 's hemelsnaam voorzichtig bent. Z'n Vader: Dat voetbal, jongen., nou, wat drommel, Ik wou dat fk nog dertig was, Dan zat ik me toch vast en zeker Ook minstens in de eerste klas 1 Dan zat ik nou niet elke Zondag Te koekeloeren bij 't publiek, Omdat ik even in de vijftig Al stijf ben van de rheumatiek 1 Verdraaid, dan deed ik méé met jullie, Als keeper, buiten, spil of back, We zouden elke wedstrijd winnen Als koék d'r in, die., au, ver.... Daar hei' je weer zoo'n rheuma- tiekscheut. Ja, jongen., je papa wordt oud, Straks zie je me nog in een rolstoel Naar jullie voetbalveld gedouwdl Wel, trap maar raak, hoor jog.. al trap je Dan ook je beenen wel 'es stuk. Had jouw pa vroeger meer ge voetbald, Dan was 'ie nou geenouw® kruk 1 gaat met veel minder kosten ge paard. Lang zal men hierover in tusschen niet in het onzekere be hoeven te blijven, want mocht er oorlog uitbreken, dan moet dit spoedig gebeuren. De voor het klimaat zeer gevoelige Japansche soldaten kunnen slechts in lente, zomer en herfst in N.O.-Azië strijden. De Italiaansche troepen In Abes sinië gaan rustig voort steeds grootere Abessynsche gebieden te veroveren. Van de pogingen tot verzoening, die op het oogen blik door de commissie van der tien worden ondernomen, trekt men zioh niets aan. Intusschen gaat de toestand er voor Ethiopië weinig rooskleurig uitzien. Door de nieuwste Itali aansche offensieven in het oosten van het land, dreigen voor Addis Abeba thans alle verbindingen met het buitenland verbroken te zulle\ worden. Gebeurt dit, dan is verderen tegenstand voor den negus overbodig geworden. STRATEGISCHE SPOORWEGAANLEG VAN JAPAN AAN DE MONGOOLSCHE GRENS. Steeds (airijker worden de berichten van ernstige botsingen (ussciien oe Sovjet- Russische en Japansche of Mandsjoerijsche troepen aan de grens van Buiten- Mongolië. Steeds dreigender wordt hier de toestand. Onvermoeid gaat Japen voort zich voor te bereiden op het samentreffen met den rooden vijand. Met htf oog hierop werken de Japanners met koortsachtigen ijver aan den aanleg 1 strategische spoorwegen naar de Mongoolsche grens, teneinde een snel ver- van troepen mogelijk te maken.

Soester Courant | 1936 | | pagina 5