rUGEKJT H. SPIKMAN Dentoform Uitgave: DRUKKERIJ SMIT N.V., SOESTDIJK, Van Weedestraat 35, Telefoon 566. WONINGBUREAU „HOLLAND-INDIE" Meditatie, Tandheelkundige Inrichting flachtegaalweg 10 Soestdijk Het voldongen feit Cerkberichten. KERKJTR.3 •ITOETT ^ELgOpN Arend Endendijk soïm niHim® ADVERTENTIEPRIIS: -5 regels 10.75. Elke regel meer 15 cent. Advertenties tusschen de tekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke kortina. Advertentie's in dit blad worden eveneens in de twee andere bladen opgenomen. UITGAVE van: „DE SOESTER COURANT" Algemeen Weekblad. „SOES TER NIEUWSBLAD' Algemeen Chistelijk Weekblad en „SOESTER WEEKBLAD". ABONNEMENTSPRIJS 65 cent per 3 maanden, Soester Weekblad 10 ct. per maand. Jaargang Vrijdag 10 April 1936. Niet het OUDSTE, maar wel een BETROUWBAAR adres ie het Steenhotstraat 77 GEDIPL. en BEËEDIGDE Makelaars Telefoon 909 Laat onze goede naam en ondervinding ook voor U reden zijn, om gebruik te maken van onze relaties in geheel Nederland, ^ost-, en West-Indië, voor Huur en Verhuur, Koop en Verkoop van Villa's, Landhuizen, Zaken en Bouwterreinen. Assurantiën op eik gebied. Hypotheken, Taxatiën. Gratis advies en inschrijving. verblijd, dat Hij voor u wilde lijden. Hij nam op zich wat gij, die in Hem gelooft, anders eeuwig had moeten dragen. Weent niet over Hem, maar over uzelven' En verblijd u dan in Hem, omdat Hij de oorzaak van onzen eeuwigen kommer heeft weggenomen en de eeuwige zaligheid heeft verworven. En ook zal schenken aan ieder, die zijn zonde kent en belijijdt. zonde kent en belijdt. JANSEN S. vrijen. Ten tweede: Marianne is fijngevoelig en wil gaarne gevleid worden. En er zit nog een oude wrok. We zullen moeten afwachten. JANSSEN S. WEENT... OVER UZELVEN. Weent niet over Mij. Luk. 23 28. Als een ander medegevoel toont met wat gij lijdt, wordt de smart niet weggenomen, maar toch wel verzacht. De Heiland was ook mensch en daarom was een traan van medegevoel Hem liever dan spot en hoon. Ook Hij had behoefte aan menschelijke vertroosting. Tot Petrus zei Hij: „Kunt gij dan niet één tire met mij waken En ook hierin toonde Hij zijn behoefte aan medegevoel van zijn jongeren. Dat was echt menschelijk. Hoe kan 't een lijder nog opbeuren als familie en vrienden in hem belang stellen. Daarom was de traan der vrouwen als een parel die Jezus tegenschitterde, gelijk ook de hulp van Simon van Cyrene hem aan genaam was. In het ontzettende drama op den via dolorosa waren alleen de vrouwen en Simon van Cyrene de troostende ver schijningen. Want ach Jezus moest zooveel goeds en liefelijks missen. Zie eens: Judas verraadt Hem. De drie jongeren slapen in Gethsemané. Petrus ver loochent Hem. Zijn jongeren vluchtten. Annas tart Hem. Dc joodsche raad is fanatiek. He rodes bespot Plem. Pilatus behandelt Hem vit de hoogte. Het volk kiest Ba ral bas .boven» Hem. De soldaten slaan Hem. Op Golgotha wordt Hij met duivelsche haat overstroomd. En daarom was Hem als mensch het ge voel der vrouwen en heur tranen niet onaan genaam. Toch laat Hij het woord van vermaan hooren: Weent niet over Mij". Want Jezus peilt heur ondiepe smart. Als diezelfde vrouwen niet uit de achterbuurten waren komen aanloopen, maar ook op Gab- batha hadden gestaan, zouden zij ook mede geroepen hebben; Kruist Hem, kruist Hem". Het was meer een zenuwachtig gevoel. Als de een begint te huilen laat de ander ook tranen vallen. O, wat is soms geweend bij de voorstelling van Jezus' lijden. Maar het waren meestal geen tranen van waarachtig zondebesef. Men had medelijden met Jezus, maar met zich- zeiven r.iet. In grenzenlooze oppervlakkig heid gaat men soms zoover om Judas en Annas en Kajafas en Pilatus en het joodsch volk de schuld te geven van Jezus' lijden, terwijl men niet beseft zelf de medeschuldige te zijn. Die weenende vrouwen waren ook mede schuldig aan Jezus' lijden. En toch weenen zij over Hem. Men weent over de smart, die Jezus ondergaan moest, maar om de oorzaak van dien smart denkt men wei nig. Men weent over Jezus, maar niet om Jezus. En ook het weenen van die vrouwen Was het toonen van ongeloovigheid, van geeste lijke verblindheid, van gebrek aan zondeken nis, van geestelijke onkunde wat de weg der zaligheid aangaat. Daarom zegt Jezus: „Weent niet over Mij". Dat gaat ook óns aan. Hierin, dat wi t.<» onszclven te doen moe ten krijgen. V/c moeten last van onze zonden hebben, ."-n u» weenen niet over maar om Jezus. Een mensch '.au sentimenteel zijn over alles en nog wat. Maar dat baat hem voor de eeuwigheid niets. Hij moet Jezus hebben, want Hij heeft geleden, niet om beklaagd te worden maar om menschen te verlossen. Jezus wist wat Hij deed. Het lijden over kwam Hem niet als een ongeluk, maar Hij had het vrijwillig op zich genomen. En e in Zijn lijden uw schuld. Dan weent 'e niet over Hem, maar dan zijt gij Spreekuur Vrijdags 9—12 uur. Inlichtingen kosteloos. (bi) de Beetzlaan) Geheele gebitten £30-- Het Duitsche Rijk heeft heel wat beweging in de wereld geschopt. Toen Simsom van het Oiide Testament nog lange haren had was hij zeer sterk en nadat ze afgeschoren waren was hij zwak. Maar later gingen de haren weer groeien en nam z'n kracht ook sterk toe, zoozeer, dat hij het heele dak van den filistijnschen tem pel deed instorten. De Duitsche Simson was vroeger ook sterk. Maar de wereldoorlog en het domme ver drag van Versailles hebben z'n bloed af getapt. Een tijdlang was Duitschland politiek en economisch en militair zeer zwak. Maar de haren begonnen weer te groeien. De kracht begon terug te komen. En Hitier deed toen een forsch® ruk aan het vijandelijk verdrag van Ver^aillej; en het Locarr.orRart Nam 5.30 uur .Ds. B. óAfcma. SOEST. NED. HERV. KERK. Oudekerk. Goede Vrijdag 10 uur Ds. J. I- v. Schaik. Bed. H. Avondmaal. 1 e Paaschdag. Voorm 10 uur Ds. E. Groeneveld. 2e Paaschdag. 8 Uur Ds. J. I« van Schaik. Emmakerk. Goede Vrijdag voorm. 10 en nam. 7 uur Ds. E. Groeneveld. Bed. H. Avondmaal, ie Paaschdag. Voorm. 10 'uur Ds. Van Schaik. 2e Paaschdag. Voorm. 10 uur Ds. E. Groeneveld. Kerkgebouw Hees. ie Paaschdag. Nam. 6 uur Ds. E. Groeneveld. HERV. (GEREF.) EVANG- ie Paaschdag. V.m. 10 uur Prof. Dr. J. Severijn, Utrecht. Nam. 6 uur Ds. C. B. Holland, van Putten. 2e Paaschdag. V.m. 10 uur Ds. C. B. Holland, van Putten. gereformeerde' kerk. Julianakerk. Goede Vrijdag n.m. 7.30 uür Ds. B. Alkema ie Paaschdag. Voorm. 10 uur Ds. S. v'"ont?.rs. BANKETBAKKERIJ Soesterbergschesfraat 41 Teleloon 927 Beleefd aanbevelend. VOOR DE A.S. PAASCHDAGEN hebben wij een speciale reclame met onze NOUGAT GEBAKJES met slagroom, iets iijns, 8 cent per stuk. GEBAKJES in groote sorteering 7 cent Specialiteit in BOTERCAKE, per ons 15 cent Ook wij hebben kwaliteit en dan tegen een billijken prijs. eri ziet: het werd afgeschud met een ener gieken zwaai van den man die de wereld nu weder voor een „voldongen feit" heeft geplaatst. Want Hitier werkt met voldongen feilen. Zijn tactiek is om in de stilte alles voor te bereiden, zoo zelfs, dat hooge ambtenaren buiten de keuken worden gehouden, terwijl de voorbereiding van iets speciaals plaats heeft. En daii als het psychologische en concrete oogenblik is aangebroken, luidt de zware Dom van Keulen en ziet: duizenden soldaten bezetten de Rijnland-zone, waardoor het Locarno-verdrag als een „vodje papier" in duizend stukjes werd gescheurd. Hitier gaf daardoor heel veel èn moeilijk werk aan den politiek en winkel. Natuurlijk: Frankrijk kwaad, België ner veus, Italië verstandig gereserveerd en Enge land op de wijs van een koopman heel on- geloovig maar toch met een eigenaardigen blik in het oog, kijkend. Er is wel eens gezegd, dat het verdrag van Versailles van 1918 een bewijs van politieke onnoozelheid geweest is. En dat schijnt dan ook wel. Dat verdrag toch lei Duitschland aan aller lei banden. Maar er zijn vooral drie dingen waarmede de verdragmakers niet genoeg ge rekend hebben. Vooreerst: het Duitsche volk is groot in getal; zestig millioen. Ten tweede: dat rijk ligt in het midden van Europa, zoodat het duidelijk verneemt de klop van het leven in de omgeving op militair, politiek en economisch gebied. En ten. derde: het Duitsche volk bezit groote kwaliteiten. Het laat zich niet zoo gemakkelijk beurs slaan. De intense kracht gaat op den duur zich baan breken. Maar, o wee, met deze drie machtige fac tor-en: 1. de grootte van het volk, 2. de lig- Iing in Europa, en 3. de belangrijke kwali teiten van het Duitsche volk, hebben de hee- ren aan de tafel te Versailles veel te weinig gerekend. Dat blijkt nu wel. Men sprong uit den band. De volkeren werden voor een voldongen feit geplaatst. De Rijnland-zone werd met eigen volk bezet. Verdrag verscheurd ja, maar wel be grijpelijk. Want de Rijnland-zone ligt in eigen land. En als 18 jaar lang een regeering over een stuk van z'n land geen voldoende zeg genschap heeft gehad, dan zou de hand ein delijk toch gaan jeuken om het juk af te schudden. Politiek gesproken. En dat is gebeurd in Duitschland. Het is verdragsschennis, beslist, en laarom is de daad af te keuren. Het vertrouwen werd geschonden. En dat is onzedelijk en onchris telijk, al schijnt het begrijpelijk. En nu wil Adolf gaan vrijen met Marianne. Twee dingen zijn er echter die van het resultaat van dat vrijen weinig doen Ter- wachten. .Ten eerste; Hitier heeft weinig slag van 2e Paaschdag. Voorm. 10 uur Ds. W- Seinen van Baarn. Wilb elminakerk. Goede Vrijdag nam. 7.30 uur Ds- S. Wou ters. Voorm. 10 uur Ds. B. Alkema. Nam. 5.30 uur Ds. S. Wouters. 2e Paaschdag. Voorm. 10 uur Ds. E- Schouten, A'foort. CHR. GEREFORMEERDE KERK. Goede Vrijdag nam. 7.30 uur Ds. N. Bij- demast. ie Paaschdag. Voorm. 10 en nam. 6 uur Ds. N. Bijdemast 2® Paaschdag. Voorm. 10 uur Ds. N. Bijdemast. VER- VAN VRIJZ. GODSDIENSTIGEN ie Paaschdag. Voorm. 10.30 uur Mej. Da. Elink Schuur man, Den Haag. Onderwerp: „Stervens- smart levensvreugde", met zang van Mej. E. M. Bruyn, Amsterdam, R.K. KERIC. Kerk Steenhofstraat, ie en 2e Paaschdag. H. Missen 7 en 9 uur. Hoogmis 10.30 uur. Kerk Nieuwerhoek. ie en 2e Paaschdag. H. Mis 7.30 uur, Hoogmis 10 uur. SOESTERBERG NED. HERV. KERK. ie Paaschdag. N.m. 23 uur Zondagsschool. Nam. 6 uur Ds. B Tuinstra- R.K. KERK- ie en 2e Paaschdag. ie H. Mis 7.30 uur. Hoogmis 10.30 uur. HUIS TER HEIDE. NED. HERV. KERK. 1 e Paaschdag. Voorm. 10 uur Ds. B. Tuinstra. Nam. 6 uur geen dienst. 2e Paaschdag. Voorm. 10 uur Ds. B. Tuinstra. 12 April 1866 12 April 1936. A.s. Zondag zal de heer A« Endendijk den leeftijd van 70 jaren hebben bereikt. Verreweg het grootste deel daarvan bracht hij door in Soest en er zal hier wel niemand wezen, die zoo intens de ontwikkeling van ons schoone dorp heeft medegemaakt als deze man, die nog in de kracht van z'n leven staat en die kracht nog altijd grootendecls besteedt o-m het welzijn van deze gemeente. Als ik iets wil zeggen van dezen „Self made man" dan moet ik hem in de eerste plaats wel zien als lid van den gemeente raad, omdat hij op het terrein van het Ge- j meentebestuur zijn grootste kracht heeft ont wikkeld. Van der jeugd aan medelevend in het politieke leven naar Anti-revolutionaire beginselen, werd hij in de kiesvereeniging weldra één der vooraanstaande menschen en verving hij in April 1909 wijlen den heer E. J. van der Flier in den gemeenteraad als A.R. lid. Tot op den huidigen dag is hij dat gebleven en wanneer de heer Endendijk terug komt (wat ik zeer hoop) op zijn besluit om voor den gemeenteraad te bedanken, en deze periode nog aanblijft, zal hij daarmede, roo God hem spaart, de 30 jaren als gemeen teraadslid hebben volgemaakt. Tweemaal trad de heer Endendijk op als Wethouder en wel van 19191923 en van 19271931. Dat hij in 1923 niet meer als zoodanig werd gekozen, kwam omdat hij de steun der R. Katholieken moest missen. Endendijk was er een voorstander van, dat de eigenaren van perceelen, waarlangs we gen werden aangelegd, in de kosten van dien aanleg zouden medebetalen. De perceelen toch kregen daardoor meerdere waarde. De R. Katholieken waren van deze heffing te genstanders en hoe gaarne ze hem hadden gestemd, meenden zij door dit verschil van inzicht dat niet te kunnen doen. Nog op den morgen van de verkiezing kwamen zij hem vragen zijn standpunt in dezen te wijzigen, maar waar hij meende geen wethouderszetel te mogen verkrijgen, door prijs te geven, wat hij als een gemeentebelang zag, werd toen de heer Van den Berg (C.H.) gekozen. Na afloop van de periode 19271931 werd de heer Endendijk wederom niet verkozen, maar de heer Lodeesen, die met hem 'n ge lijk stemmenaantal kreeg n.1. 7, en toen door 't lot als wethouder werd aangewezen. De achtste stem, die de heer Endendijk had mo gen verwachten, ging door autopech ver loren. Ook 't vorige jaar moesten degenen, die hem de aangewezen man voor rechtsche wethouder achtten, teleurgesteld worden. De laster die „De Soester" jarenlang omtrent hem verspreidde, was zoodanig doorgesijpeld ook in de kringen van degenen, die hem had den moeten begeeren, dat er gelegenheid was om van deze omstandigheden gebruik te ma- kan, zoodat de heer Endendijk kon worden gepasseerd en een ander voor hem optrad. De actie van degenen, die in dienst ston den van den heer Iburg heeft toen haar tri- umfen kunnen vieren. De heer Endendijk heeft ook toen weer bewezen hoe hij in de eerste plaats in alles het belang van de Anti-revo lutionaire beginselen, let wel ik zeg niet par tij, maar beginselen heeft willen steunen. Deze van oorsprong eenvoudige man is van zeer groot belang geweest voor onze gemeente, die hij in alles heeft willen die nen en die nooit zichzelf heeft gezocht. Wat men ook heeft durven lasteren over hem, nooit heeft men den moed gehad dat zóó te doen, dat de rechter kon ingrijpen en nooit heeft men hem in werkelijkheid eenige on eerlijkheid kunnen bewijzen. In menig op zicht heeft hij de belangen der gemeente Soest gediend. Hij was een groot voorstander van de uit breiding van het Soester wegennet; in 1912 werd op zijn aandringen de Wijk sloot ver hard. Ook het Gemoentelijk Slachthuis kwam vooral op zijn aandringen tot stand. Hij wist de bestaande tegenstand in het College van B. en W. daartoe te overwinnen. Een tijd lang was bij de gemeenteraadsvergaderingen het openbaar gebed in eere. Het werd 'msc Ook de Oostersche vrouw weet dat Purol de huid gaaf en gezond maakt en bovendien fluweelzacht. voerd op zijn voorstel, met slechts één stem tegen. Het is nu gelijk men weet, door het z.g. „stil gebed" vervangen. Doch het best is de heer Endendijk in zijn kracht geweest als Wethouder van Onder wijs. Door voorstanders van openbaar, zoowel als van Bijzonder Onderwijs is hij als zoo danig gewaardeerd. Hij wist zijn voorliefde voor het Bijzonder Onderwijs ondergeschikt te maken aan zijn roeping als Wethouder, zonder daarom zijn principes ook maar eenigs- zins te verloochenen. Door zijn zorg vooral is de Nijverheidsschool mogelijk geworden. Deze moest daartoe aan een gewone lagere school verbonden worden, wijl ze afzonderlijk niet kon worden toegestaan. De Van der Huchtschool is daartoe toen aangewezen. De verbinding van die twee inrichtingen van onderwijs kwam mede tot stand door een persoonlijk bezoek van den Wethouder aan Z. E. den Minister» Dat overigens Endendijk een voorstander is van het Christelijk Onderwijs bewees zijn jarenlange trouwe dienst als bestuurslid der hier bestaander vereeniging: „School met den Bijbel", waarvan hij nu eere-lid is en admi nistrateur tevens. Hij was het vooral, die de samenwerking tusschen personen van ver schillende kerkelijke groepen tot stand bracht en die zoo gezegend werkt. Hij was degene, die in Soesterberg een vergadering samen riep, die de oprichting van een vereeniging voor Chr. Onderwijs tengevolge had, welke later gevolgd werd door de stichting van een school. Ook op kerkelijk terrein heeft de heer En dendijk trouw medegeleefd. Gedurende 3 ja ren was hij ouderling in de Gereformeerde Kerk; tegenwoordig dient hij haar als voor zitter der finantieele commiss.e. Het is mij een behoefte hem van deze plaats hartelijk geluk te wenschen en hem toe te bidden dat God hem nog tot rijken zegen stelle ook nu zijn avond gekomen is. God geve hem 't te gelooven dat de rechte waan» deering niet is bij de menschel, maar dat 1 God is die in Zijn Woord het zegt: „Wall God is niet onrechtvaardig dat Hij uw werk zou vergeten en den arbeid der liefde die gij aan Zijnen Naam bewezen hebt, als die c e heiligen gediend hebt en nog d ent". (Ilebr. 6 10). Dit woord moge niet geheel van toe passing wezen op het meer algemeen bur gerlijke werk dat hij deed en doet, maar spreekt toch zeker van de genade die God verleent, aan die Hem willen dienen op alle terrein van het leven. Namens het Pers-comité van de A.R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje** te Soest, R. ALKEMA, Voorzitten.

Soester Courant | 1936 | | pagina 1