w.m EEN AMERIKAANSCHE TRAGEDIE. In het beroemde boek van The- odore Dreiser, dat tien jaar gele den verscheen en getiteld is „Een Amerikaansche tragedie" een van de velen 1 vindt men ook een overzichtelijke uiteenzet ting van de sociale en politieke achtergronden van de Amerikaan sche justitie, evenals de beschrij ving van den lijdensweg van een moordenaar vanaf de gerechts zaal tot den electrischen stoel. Theodore Dreiser staat politiek aan de uiterste linkerzijde, ten gevolge waarvan men geneigd zou zijn aan te nemen zondei de grootheid van zijn werk te miskennen dat hij alles door een zwarte bril ziet en de Ame rikaansche justitie onrecht aan doet, te goeder of te kwader trouw. Wie echter de sociale en moreele toestand van Amerika de laatste tien jaren heeft bestu deerd, wie het gangster-schap en mannen als Huey Long in betrek- ldrg tot de cultuur der Vereenig- de Staten op waarde weet te schatten, komt meer en meer er toe Dreisers onbarmhartige crl- ti?k te steunen. Een nieuwe Amerikaansche tragedie heeft thans het bijna profetische inzicht van dezen Amerikaanschen dichter op gru- niet zou overlevenl En daarmede raken we de kern van de zaak: het is na de execu tie van Hauptmann zeer onwaar schijnlijk geworden, dat ooit licht in deze aangelegenheid zal wor den gebracht! In de laatste dagen was er plotseling weer sprake var|, dat men een nieuw spoor volgde en het zou waarlijk niet zoo onmogelijk zijn, dat Bruno Hauptmann slechts het slachtof fer van een uitgebreide bende gangsters was, die alles in de koers stuurden, die zij eraan wil den geven: onderzoek, proces sen, vonnis en executie. Wat de waarheid is, weet men niet en na de executie van Hauptmann zal men dat ook nooit meer verne men. Na hetgeen gebeurd is, zal de eerste zorg van politie en justitie zijn, eigen huid te redden en zich in veiligheid te brengen, liefst de veiligheid van de ver getelheid! Het is herhaalde malen bewe zen, hoe nauw dikwerf de relaties tusschen politie en gangsters waren 1 Wat echter nooit en nimmer vergeten zal kunnen worden is de onmenschelijke vorm van deze executie 1 Langer dan een jaar wachtte Hauptmann op zijn dood. De intervallen in deze afschuwe lijke melodie des doods werden steeds korter: 90 dagen, 30 da- KONING LEOPOLD REIKT EEN VAANDEL UIT AAN EEN NIEUW GEVORMD REGIMENT. Bij de slotparade van de dezer dagen bij Beverloo gehouden Belgische manoeuvres heeft Koning Leopold III aan het nieuwgevormde regiment Nr. 28 een vaandel uitgereikt. welijke wijze bevestigd! Doch., de werkelijkheid stak alle fanta sie naar de kroon 1 Wat er met Bruno Hauptmann gebeurde, had geen sensatie- schrijver ooit verfijnd-wreeder kunnen uitdenkenDoch niet de zaak Bruno Hauptman ls van zulk een beteekenis het feit, dat het mógelijk is, dat het zulke vormen aannam, dat werpt onverbiddelijk een schel licht op de enorme de moralisatie van het bewustzijn der menschelijke macht. Het is natuurlijk, ver van Fle- m'ngton en Trenton, volmaakt on- monelijk om een oordeel over het oroces Bruno Hauptman te vellen. Doch zelfs de beste kenners van dö dossiers hebben tot de laatste m'nut en voor den dood van HauDtmann niet beslist kunnen zegoen of de gevangene „schul dig" of „niet schuldig" was. En dat is het vreeselijke: hoe sterk de aanwijzingen HauDtmann ook belastten, nooit is de mogelijk heid van een justitioneele dwa ling uitgeslotenSteeds weer hoopte men opnieuw, dat Haupt mann zou spreken; maar zelfs op den electrischen stoel zweeg deze 1 Zulke standvastigheid zou onnatuurlijk geweest zijn, wan- aeer hij werkelijk iets omtrent de taak Lindbergh geweten had. In Ieder geval had hij in de laatste minuten voor zijn executie het geen hij wist moeten bekennen, Dm zijn hoofd te redden. De drang naar het leven is èltijd grooter dan het verlangen naar den dood. Dat hij niets gezegd heeft, inte gendeel, nogmaals zijn onschuld verdedigde, wijst er o.i. duidelijk dp, dat hij ook werkelijk niets iv i s 11 Na al wat gebeurd is, kan het aiet verwonderlijk meer zijn, dat het denkbeeld van een justitio neele moord weer opkomt, een moord, die niet begaan is op een gevangene, doch op die justitie zélf 1 Het zou zich sterker wre ken, dan do zaak Sacco en Van- eetti, wanneer op zekeren dag eou bliiken,. dat Bruno Hauptmann niet de schuldige of de mede plichtige was geweest 1 Dié gru welijke „sensatie" zou de Ame rikaansche justitie een slag toe brengen, die zij waarschijnlijk gen, 48 uur, 24 uur, ten slotte nog maar enkele minuten!Enkele minuten, waarin gouverneur Hoff- mann om het leven van Haupt mann vocht met den advocaat Willentz een Dostojewski'sche scène welhaast.... Natuurlijk is Hoffmann's streven niet lOO/o humaniteit geweest Had hij Hauptmann kunnen red den en kunnen bewijzen, dat deze onschuldig was, dan had dit hem een groot aantal stemmen bij de presidentsverkiezingen opgele verd. Maar hij verloor. En... zijn zenuwen waren ook van sfreek, want hij gaf een van zijn onder geschikten, die hem volgens zijn meening lastig viel, een oorveeg. Doch dat mag men bij den vorm, waarin zich deze strijd om het leven van een gevangene af speelde, niet al te zwaar nemen Nooit had men mogen toestaan, dat een mensch zoo gekweld werd, als men Hauptmann deed! Nooit zal een mènsch, al was hij misschien een moordenaar, zoo lijden, als Hauptmann de laatste maanden. Wat blijft er over van het „humane" van een executie in enkele seconden door middel van duizenden Volts, als weken lang tevoren de „foltering van de hoop", zooals André Marois en kele dagen geleden het noemde, op den gevangene wordt toege past Wat zich hier afspeelde, zal een waardig hoofdstuk vormen van de duistere bladzijden in het boek der Menschheid, bladzijden waarover men liever beschaamd zou zwijgen, ware het niet drin gend noodzakelijk in deze tij den daarover zoo onbarmhar tig mogelijk de trom te roeren!.. BINNENLANDSCH OVERZICHT. In memoriam Jan W. Bosch De eerste Nederland- sche vlieger jubileert 1 Mannen, die pal staan voor onze koloniën.. - Koos Speenhoff gedupeerd 1 Maarpak den verkeerde niet 1 Een „vriendelijk wel kom 1" Leerdam in nood. Verfwater. „Heldenkennis" moet weef op 't üpiiU 1ijan» whtff met rouw-. rand 1 Er is om deze film gevoch ten, met woorden en daden, er is gearresteerd, geprocedeerd, ge- vonnisd, gescholden, geprotes teerd.... nu heeft men eindelijk z'n zin: er is een slachtoffer bij gevallen! De 41-jarige journalist jan Bosch, in leven redacteur van de Haagsche Courant, verrichtte tijdens de vertooning van „Hel- denkermis" zijn reportersarbeid voor de Haagsche Passage, waar in zich het theater bevindt, waar de film in kwestie draaide. Daar bij werd hij tijdens het optreden van de politie tegen demonstran ten door een politiemotor over reden en ernstig aan de beenen, in 't bijzonder aan een knie, ge wond. Later bleek, dat hij ook inwendige kneuzingen had opge- loopen, die de oorzaak werden van zijn tragisch einde. Jan W. Bosch, gewezen journalist van „De Telegraaf" en vanaf 1923 aan de Haagsche Courant verbonden, was een bij allen geziene en be minde persoonlijkheid, een mar kante figuur levendig van geest, scherp van verstand, gemoede lijk, doch tegelijk slagvaardig. Het moge een troost zijn, dat de heer Bosch, hoe groot de leegte is, die hij nalaat, in zijn beroep gesneuveld is op het veld van eer. Werkende voor zijn krant heeft hij het leven gelaten. Is er voor een journalist wel schooner dood Op het jubileum in de kranten wereld volgt een jubileum in de vliegerswereld. Duidelijk wordt in dit jubileum van den eersten Nederlandschen vlieger, Adriaan Mulder, gedemonstreerd, hoe jong het vliegwezen eigenlijk pas is en hoe veel, hoe ontzettend veel er in dien korten tijd al bereikt werd 1 Als wij nagaan, dat op 7 April 1911, dus vijfentwintig jaar geleden, de heer Adriaan Mulder uit Nijmegen, boven het vlieg kamp Gilze-Rijen bij Breda hei eerste in Nederland uitgereikte vliegbrevet haalde, volgens de bepalingen van de Fédération Aéronautique Internationale, dan zien we pas in, hoe enorm het werk van de vliegwereld, en in het bijzonder van Nederlandsche vliegwereld in eerste instantie van de K.L.M. wel is 1 Waar lijk.... we mógen het niet over slaan: wéér een jubileum 1 We schijnen in de jubileumweek te zitten 1 Nu is het de Koloniale Reserve, onze bron van koloniale verdedigers, die 45 jaar bestaat! Menige baardige oud-fuselier, ge tooid reeds met Militaire Wil lemsorde of Eervolle Vermelding, zal bij het lezen van deze regels nog eens even ontroerd terug denken aan de dagen, toen hij nog niet de tropische warmte on dergaan hadzal nog even herinneren zijn aankomst in Indië, zijn loopbaan daarna: alles het werk van het Instituut der Kolo niale Reserve. We hebben man nen noodig, die pal staan voor onze koloniën, mannen, die in deze benarde tijden het koloniale Nederlandsche land zij het ook maar preventief weten te be waren voor verwikkelingen, an nexatie wellicht.... Ook bij Speenhoff heeft men een en ander in beslag genomen. Neen lezer, schrik niet: Speenhoff onze bard, heeft geen bezoek van deurwaarders ontvangen Doch wèl heeft hij bezoek ont vangen vaninbrekers! Daar alles In wanorde was vanwege een verhuizing, kon men niet na gaan, of de inbrekers sporen had den nagelaten. Maar de ridder orden en medailles, de insignes en plaquettes, veilig opgeborgen in een fraai doosje, zijn het kind van de rekening geworden! Ook Speenhoff's nieuwe versiersel van de Orde van Oranje-Nassau is verdwenenl Als u dus iemand ziet loopen, wiens jas getooid is met dit kruis, breng hem dan op! Maar pak in 's hemelsnaam niet den verkeerde! Denk eraan, dat er meer menschen in het bezit zijn van de Oranie-Nassau-orde In ieder geval looft Speenhoff een belooning uit, wanneer men hem zijn trofeeën, waaraan zoovele aangename herinneringen ver bonden zijn, weer terugbezorgt, desnoods door tusschenpersonen waarbij hij belooft, geen gevolg aan de zaak te geven. Hij woom op het Seinpostduin te Scheve- ningen. En de vriendelijke, mede lijdende inbreker zal gegaran deerd hartelijker worden ontvan gen dan de landbouwer A. uit Weteringen, die dezer dagen een rekening ging betalen en wien men een hartversterking aanbood uit een flesch waar „Samos" op stond, maar die later verdund zoutzuur bleek to bevatten. A. dronk ervan en werd op staanden voet onwel. De man werd ter be handeling in hei ziekenhuis op genomen en is er betrekkelijk goed afgekomen, f Zal Je gebeu ren, als je fatsoenlijk een reke- ring tornt betaio»,,. „i Zwaarmoedige klanken berei ken ons uit het glasnijverheids- stadje Leerdam. Daar heeft de di rectie van de N.V. Glasfabriek Leerdam aangekondigd, dat ten gevolge van den financieelen toe stand van het bedrijf de directie zich gedwongen ziet om aan alle weeklooners en dat zijn er 900 met 11 April e.k. ontslag aan te zeggen. Stopzetting van dit glasbedrijf zou een belasting van de over heidskas met ruim ƒ300.000 per jaar meebrengen aan werkeloos- heidssteun, terwijl zonder twijfel heel de middenstand van Leer dam zwaar te lijden zou hebben van een sluiting van de glasfa brieken. De directie van de glas fabriek nu betoogt, dat er zeer goed werkmogelijkheid voor de fabrieksmenschen zou zijn, wan neer de regeering in overleg met de qezamenlijke binnenlandsche fabrikanten tot een regeling in de Nederlandsche glasindustrie zou zijn gekomen. Dat nu onderhan delingen gevoerd worden om te trachten het bedrijf alsnog te red den, is vanzelfsprekend. Wij ho pen er het beste van. In een binnenlandsch over zicht, waarin zoovele heterogene onderwerpen bijeengevoegd moe ten worden, zonder dat dit merk baar stoort, is de gedachten-as sociatie een welkom hulpmiddel. Zoo kunnen we ook in dit geval via glasfabriek-glas-drinken tot water komen. Daarmede is de brug gelegd van onze vorige alinea tot de pech, die men in Leiden met het drinkwater onder vindt. Daar smaakte het drink water, dat uit de kranen kwam, vettig en naar carbol. Men durfde het water niet te gebruiken en vele middagmalen, kopjes thee, enz., gingen aan de neus van tai van Leidenaars voorbij. Het re gende klachten bij de Leidsche Duinwater Maatschappij daar wist men alleen mee te deelen, dat het water, ondanks de smaak, ongevaarlijk was. Bij onderzoek bleek de schuld gezocht te moe ten worden bij twee pas-geverfde waterleidingsbuizen. Om het wa- te weer normaal te krijgen, heeft men 4000 kubieke meter water in de stadsgrachten moeten laten afvloeien. Een schadepostje voor de drinkwatervoorziening. BUITENLANDSCH OVERZICHT. Om de politieke toekomst van Europa. Non-agres sieverdragen of collectieve veiligheid De Commissie van Dertien bijeen. Za- morra tot aftreden gedwon gen. De Kleine Entente protesteert te Weenen. Dit keer is het Genève weer, waar de vertegenwoordigers der Locarno-mogendheden bijeenko men. Londen kwam thans niet in aanmerking, daar de Commissie van Dertien, die op het oogenblik naarstig zoekende is naar een oplossing in 't Italiaansch-Abes- synsche conflict, Woensdag in de Volkenbondsstad bijeenkwam. Met het oog hierop oordeelde men het beter de beide conferen ties in een stad te doen houden. Frankrijk is nu op zijn beurt met een memorandum te voor schijn gekomen, dat' gedeeltelijk als een antwoord aan Duitschland moet worden beschouwd. Van het meest belang zijn hierin de voorstellen, die betrekking heb ben op een betere organiseering van den vrede. Hier stelt het Fransche memorandum zich lijn recht tegenover het Duitsche. Berlijn zoekt den vrede in non- agressieverdragen, terwijl Parijs evenals te voren blijft vasthouden aan die idee van de collectieve veiligheid. Zoowel tegen de Duit sche als tegen de Fransche op vatting bestaan bezwaren. Bij het non-agressiepact gaat men uit van de gedachte, dat zulks den oorlog zou kunnen localiseeren, terwijl anderzijds collectieve pac ten, waarbij de eene staat de grenzen van den anderen garan deert, een nieuwen wereldoorlog bijna onvermijdelijk moet worden genoemd. Daartegenover stellen de aanhangers van de idee der collectieve veiligheid (in hoofd zaak Frankrijk en zijn vrienden), dat wederzijdsche pacten van non-agressie nog geheel afge zien van het feit, of zij een oorlog werkelijk zouden localiseeren de zwakkere staten geheel zon der bescherming tegen de ster kere laten. Bovendien oordeelt Parijs dergelijke overeenkomsten geheel overbodig, daar de mo gendheden reeds bij het Kellog- pact beloofd hebben geen oorlog te zullen voeren. Het staat intusschen niet aan de Locarnostaten, uit te maken, hoe de politieke toekomst van Europa er uit zal zien. Dat is de taak van den Volkenbond, die dan tevens over een eventueele herziening van artikel 16 van het statuut (sancties) zal moeten beslissen. Het Locarno-conflict staat daar geheel buiten. Hier staan de za ken op het oogenblik zoo, dat Woensdag 15 April, de staven van Engeland, Frankrijk en Bel gië te Londen tot technische be sprekingen bijeen zullen komen, Niet alleen in Duitschland, doch ook in Engeland zijn deze be sprekingen op veel verzet ge- stuit.Voor den wereldoorlog heeft men over het algemeen geen al te aangename ervaringen met dergelijke besprekingen opge daan. Eden's verklaring, dat deze besprekingen dit keer geheel on der het toezicht van de regeerin gen zullen plaatsvinden, mag in dit verband overigens geruststel lend worden genoemd. Overigens heeft Frankrijk nog steeds niet de meening opgeqe ven, dat Duitschland voor het verbreken van het Locarnopact een straf moet worden opgelegd Financieele sancties tegenover het Derde Rijk schijnt nog steeds het minste, dat men tegenove Duitschland eischt. Dat het zoo ver nog zal komen, lijkt ons ech ter niet waarschijnlijk. Londen zal wel inzien, dat in een dergelijk geval Berlijn elke verdere samen werking ter verzekering van den vrede in Europa zou moeten wei geren. Zooals reeds gezegd, vergadert te Genève eveneens de Commis sie van Dertien. Aan den voor avond van de zitting wendde Abesslnië zich nogmaals tot den Volkenbond met een de woorden zijn van Wolde Mariam allerlaatste hulpkreet uit Abes slnië. Heftig protesteerde Addis Abeba tegen de wijze van oor logvoeren der Italianen, die zich niet ontzien gifgassen te gebrui ken tegen de burgerbevolking. Ook aan verwijten tegenover de Volkenbondsstaten ontbrak het de Abessynsche nota niet. Waar blijft de veiligheid van de kleine staten? Bestaat de collectieve veiligheid slechts uit een pro test tegen den aanvaller en uit woorden van meegevoel aan het adres van het slachtoffer? Harde, maar ware verwijten. Ook in En geland begint men zulks weer meer te gevoelen, en uitdrukking aan zijn verontwaardiging te ge ven, met als natuurlijk gevolg: een nieuwe Engelsch-Italiaansche persoorlog. Of intusschen de Commissie van Dertien veel succes zal heb ben in haar pogingen den vrede te herstellen, gelooven wij niet. Italië wil slechts met Abessinlë direct onderhandelen en niet dooi middel van den Volkenbond. En waarschijnlijk krijgt Mussolini zijn zin. In Europa heeft hij sterke troeven in de hand, evenals trou wens in Oost-Afrika, waar maar schalk Badoglio een groot deel vavn Abesslnië reeds onder den voet geloopen heeft. Arm Abes slnië. President Zamorra van Spanje is afgetreden, of liever gezegd moest aftreden. Od voorstel van het volksfront verklaarde de Cor tes, dat de oo 7 Januari 1936 nlaats gehad hebbende ontbin ding van den Cortes niet nood zakelijk was creweest. De aanne ming van dit voorstel bracht mede, dat de president der reDU- bliek mo^et aftreden. Li"ks ver wijt men den oud-oresident, dat hil dooT z'"n TfamerontbiTidino slechts heeft willen bereiken, ^en hem toegedane partij aan het PAASCHEIEREN. Guus Betlem Jt. Zoo is het dan weer Paschen, em We schenken weer elkaar Van allerhande eieren. Met vorstelijk gebaar. Het gaat niet steeds van harte, doch Wat doet dat ook er toe, We geven ze tenslotte toch. En 't gaat niet om het: hoe. De „Paascheitjes" bijvoorbeeld, die De negus krijgt gestuurd, En ginder uit Italië Hem wordentoegevuurd. Nou., wat het Paaschfeest one ook biedt, G'loof dit in elk geval: Die eitjes krijg je beter niet. Dan liever niemandal. Ook Fraukrijk zond z'n Sovjet- vrind (Ze staan op besten voet!) Een Paaschei liefliik rose getint, ^an 't zoetste suikergoed. Doch 't allergulst en 't meest royaat Ts Duitschland wel creweest. Die ei'ren zond aan èllemaal On waarlijk grootschen leest. Zün eieren beschilder^ met Veel duifjes wit en rein. Waar „vrede" onder woM gezet..* Te mooi om waar te ziin. Doch ieder die zoo'n ei ontving, ^ie draaid' als was 't een bom. Wel minstens tienmaal eer~* hef ding Argwanend om en om. Tenslotte fe" weer blükt hiernaar wo* men elVaar vertrouwt! pr kan wat inzitten nietwaar? Of.... 't is mischien wel oudl Zoo is het dan weer paschen, en We schenken weer elkaar van allerhande eieren, Met vorsteliik gebaar. Ze ko^en duizend"" misschien. Ia soms een Daar milHoen, Ze laten aan de wereld zzien: Ziedaar wat ik kan doen! Doch., prefereeren wij de man Die aan z'n naasten geeft Een kwartjes Paaschei, maar waar&ï Hij weet, wat of hij heeft. bewind te brengen, een opvatting die overigens ook door rechts gedeeld werd. De toekomst van Spanje ziet er overigens donker uit. Bomaan slagen, kerkbranden en anders daden van terroristischen aard zijn er niet van de lucht. Wordt Spanje werkelijk de tweede Sov jetrepubliek, zooals reeds zoo dikwijls voorspeld is? In Oostenrijk heeft men het protest van de Kleine Entente tegen de wederinvoering van den dienstplicht van de hand gewe zen. Zooals vanzelf spreekt heeft dit in Praag een weinig aange- namen indruk gemaakt, speciaal daar Weenen zich niet eens ver waardigd heeft een behoorlijk antwoord op dit protest te geven. Intusschen gelooven wij nog steeds niet, dat de Oostenrijk- sche herbewapening al te veel stof zal doen opwaaien. Ook de Kleine Entente moet tenslotte wel inzien, dat zulks op den duur toch niet tegen te houden was. Beter ware het Intusschen ge weest, indien deze stap eerst na' aloemeen overleer met de daar voor in aanmerking komende staten was genomen. Maar hef schenden van verdragen schijn* nu eenmaal in de mode te zijn. MUSSOLINI INSPECTEERT DE BALILLA. De Italiaan sche jeugdorganisatie, de Balilla, heeft haar tkajarlg bestaan gevierd met een groote demonstratie voor Mussolini, die van het baïcon van het Palazz» Venetia «ea toespraak tot de fascistische jeugd hield. Na afloop inspecteerde d» Pjtce da parade van de Balilla

Soester Courant | 1936 | | pagina 5