Tijd en afstand overwonnen Nederland-Indië per luchtschip 1 Bremen.de historische bierstad. Het portaal voor de Olympische Spelen. i X m r jpfi Met 170 kilometer-vaart over de rails, GRENZEN OPEN! Groote snelheden stellen den leek teleur door TOM PINNART. Sedert 1200 bierleverancier van Nederland. plaats niken gevraagd, hoeveel deze Rosewein eigenlijk zou moeten kosten, als men de oorspronke lijke waarde volgens de samengestelde in terest-tabel zou berekenen, Eén glas (1000 druppels) van die wijn zou dan ruim 40.000.000 Mark kosten. De Keldermeester, die geen utopieën najaagt, biedt zijn Rü- desheimer van 1748 voor 3 Mark per glas aan! De geschiedenis van dezen Raadskelder is herhaalde malen bezongen. Hauff's „Phantasien im Bremer Ratskeller" is we reldliteratuur geworden! In het Olympia dejaar 1936, waarin Brem en als een der grootste toegangspoorten tot de Olympi sche Spelen tegen de overzeesche gasten bijzondere verplichtingen bezit, zullen de figuren van deze „Phantasien" opnieuw tot leven gewekt worden! In de hal van het Bremer Stadhuis, een historische plaats zal in Juli en Augustus een „Festspiel" worden opgevoerd, waarin de geesten van de Ratskeller-wein alsmede god Bacchus in eigen persoon, Roland, jonkvrouw Rose en de dichter Hauff zélf niet te vergeten, zullen optreden In zulke herbergen is de vreemdeling niet alleen „klant" maar hij is er waarlijk „te gast". Ook in de Jacobihal, die eens tot een klooster behoorde, waarin veelal pel grims troost zochten, voordat zij hun moei lijke tocht naar Spanje, naar het graf van den Heiligen Jacobus begonnen, is tegen woordig zoo'n „Gastraum" ingericht. Het koor van de oude, uit de 12e eeuw stam mende Kloosterkerk is daartoe ingericht. Het heeft een eigenaardige bekoring on der de Gothische kruisgewelven bij een glas bier of wijn uit te rusten! Als in- van de gerokte kellners nu nog mon- in hun pij spijs en drank zouden brengen, zou de droom, zelf zoo'n pelgrim te zijn, haast werkelijkheid worden! Maar niet alleen de groote, beroemde herbergen zijn het, die het oude met het nieuwe zoo harmonisch weten te verbin den.. Een kleine boemel buiten het offi- cïeele reisplan om, zal ons nog meer kost baarheden doen ontdekken. Enkele schre den van de Böttcherstrasse verwijderd ligt, in een verborgen hoekje, 't schilder achtige baksteenen huisje „Zum spitsen Giebel", 'n eerbiedwaardige, oude „Schen- ke"; in een naar tabak geurend huis in de Packhausstrasse ligt het „Amtsfischerhaus" waarin sedert 1759 het Gilde van de Weser- visschers huist en daar de traditioneele „Amts"-maaltijden organiseert. Een ruwe, maar toch uiterst gemoedelijke sfeer vindt men in Bemmers' „Altdeutschen Bierstu ben", met hun zwartgerookte kroeg-hoek jes en de kellners in hun schorten en met opgestroopte mouwenDat is Bremen, de bierstad, de wijnstad, de oude, oeroude stad, vol tradities, nog ademend de Middel- eeuwsche sfeer.... het Bremen, dat a.s. zomer het portaal zal worden voor de Olympische Spelen. DE nieuwe Zeppelin, de LZ. 129, heeft de eerste proefvlucht ge maakt In den Europeeschen luchtdienst zal het nieuwe Duit- sche Heinkel-verkeersvliegtuig opgenomen worden, dat met groote snelheid de lucht doorklieft.... De snelheid van de door stoom gedreven locomotieven is den laatsten tijd sterk op uitgelachen! Nauwelijks 20 jaar later ver overde zoo'n luchtschip den aardbol, vloog over oceanen en onherbergzame steppen en luidde een nieuw tydperk van wereld verkeer in. Velen begrepen het gewicht van deze vooruitgang toen nog zelfs niet; men be schouwde de reis van de Zeppelin als een spannende gebeurtenis van den dag, als 'n dat de wereld geheel beheerscht. Maar te vens tot een factor, die afstanden in het niet doet verdwijnen. Meer dan ooit is het thans geboden onze grenzen open te stel len, ons niet te isoleeren van de overige wereld. Wij moeten de wereld in kunnen, wil de wereld ons kunnen bereiken! Lucht schip, en vliegtuig, schip of auto, trein of Zeppelin.... alle dienen zij het ééne groo te doel: de volkeren dichter, steeds dichter bij elkaar te brengen! terugtrekken in een vochtiger lokaal, waar men met eenig spraakwater de vastgeloo- pen debatten weer wist te ontwarren en het noodige leven in te gieten, tegelijk met de oude, geurige wijn.. Trouwens, alleen de raadslieden hadden de sleutel van de kelders onder hun berusting. Ook thans is het nog een grootsch oogenblik, als de deur naar die schatkamer knarst, waar de „twaalf apostelen", 12 groote wijnvaten, heerschen. Ieder vat draagt den naam van Hierboven: Oceaanreuzen, de een al grooter dan de andere, doorsnijden de golven met snelhe den, waarvan we 10 jaar geled en niet durfden te droomen. Hieronder: De LZ. 129 gereed.... Wanneer zal onze Nederlandsche „Zepp" opstijgen? Dat Is waar in Duitschland heeft men waarlijk geen gebrek aan origineele „Bier stuben" maar Bremen spant toch in alle opzichten de kroon. Reeds in het be gin van de Middeleeuwen was Bremen de bierstad van heel Noordelijk Europa. Scandinavië, Denemarken, zelfs het bier drinkende Engeland en de Nederlanden kregen reeds vanaf het jaar 1200 „Bremer Bier5'. Het spreekt daarom vanzelf, dat onder de Duitsche herbergen, de Bremer „Gaststëtten" met de meeste zorg aan hun oude gebruiken en tradities vasthielden! Tot de oudste Duitsche herbergen be hoort wel de Bremer Ratskeller, die diep, heel diep onder het eerbiedwaardige stad huis gebouwd is. Een geheime wenteltrap moet van ergens in het stadhuis naar den kelder loopen, naar de wereld, die aan god Bacchus is gewijd, zoodat de heeren van de wijze Raad zich ten allen tijd konden de, dat een Nederlandsch luchtschip reeds grootendeels gefinancierd was. Alleen ont breken or.3 nog de hallen en geschikte landingsterreinen.... Nauwelijks 30 jaar geleden dacht geen mensch eraan, dat het luchtschip in geregelden dienst de oceaan nog eens zou oversteken. Maar Graaf Zep pelin en zijn beste medewerkers waren van het tegendeel overtuigd en.... werden Ook de ontwikkeling van de verkeers vliegtuigen neemt steeds hooger vlucht. Geweldige snelheden, gepaard aan een sterk-vergroot laadvermogen ziin schering en inslag geworden. Gemiddelde snelhe den van 300 tot 350 kilometer per uur zijn reeds bereikt. Het verkeer is tot een monster geworden. een apostel en bevat de edelste Rüdeshei- mer en Hochheimer, de oudste uit het jaar 17181 Van den Apostelkelder uit komt men in de Rosekelder met zijn grootste kostbaarheid: Rüdesheimer van 1653. Goede rekenkunstenaars hebben zich af- Geheel boven: De nieuwe Duitsche stroomlij ntrein Hen- schel-Wegmann heeft een gemiddelde rails snelheid van ruim 150 kilometer per uur! Hierboven: Het Markplein van Bremer.Oude ge vels en middeleeuw- sche architectuur ma ken deze stad tot een der fraaisten van Eu ropa, Rechts t Gebeeldhouwd wijnvat in de Bremer Ratskel ler. De „Rose-Wein" is wereldberoemdhet Is Rüdesheimer van.. 1653! voor wijnken- ners een weelde! 'Tl' t i.' T L *"s Wie voor het eerst in een trein rijdt, die met 180 kilometer per uur over de rails vliegt, is teleurgesteld. Het dringt niet tot hem door, dat hij zoo'n snelheid bezit; hij krijgt geen sterkere indruk ken, dan wat hij in 'n sneltrein ziet, die met de gewone snelheid voortjaagt. Hij kan de geestdrift van de tech nici niet goed begrij pen. Vergeleken b(j de 400 kilometer van het vliegtuig is dit immers nog maar kinderwerk! Maar de leek dient te weten, dat bij de trei nen om iedere snel heidswinst van 10 me ter hevig moet worden gestreden, gerekend vanaf de luchtweer- stand tot aan de kracht van de geweldige rem men. Daarom mag men met bijzondere trots er op neer zien. wanneer men een gemiddelde snelheid van 150175 kilometer per uur be reikt heeft! gevoerd: zij bezitten thans snelheden van 160 tot 175 kilometer. Dat is bovendien nog niet eens de topsnelheid, maar dat is de snelheid, waarop alle waarborgen van vei ligheid aanwezig zijn. In de laatste weken heeft men in Duitschland de electrische Diesel-locomotief eens geprobeerd, welke een voor treinen fantastische snelheid van 206 kilometer per uur bezit. De landen wedijveren in snelheid op zee: reuzenschepen worden gebouwd, „Bremen", „Europa", „Normandie", „Queen Mary", enz. Zoo staat het op het oogenblik met het wereldverkeer. Vooral de Zeppelin staat in het middel punt van de belangstelling. In Nederland heeft men reeds een lijn Amsterdam-Ba- tavia per luchtschip geprojecteerd. Bin nenkort zal de L.Z, 129, de luchtreus „Hin denburg" Amsterdam bezoeken, op een trip naar Engeland; Dr. Eckener verklaar- interessante vermetelheid, als een sensatie, na welke men weer rustig tot de dagtaak kon overgaan. Dat de „Graf Zeppelin er aanspraak op maakte, als een belangrijk en waardevol lid in het wereldverkeer te worden opgenomen, leek aanmatigendl Zelfs verwekte het danig sensatie, toen het luchtschip op 18 September 1928 de eerste reis maakte van den regelmatigen lucht- schipdienst op Zuid-Amerika. Sindsdien heeft het meer dan 500 reizen gemaakt en 1.355.872 kilometer afgelegd; van de 111 oceaanreizen komen er 103 op rekening van den regelmatigen Zuid-Ame- rika-dienst. Het luchtschip van den grij zen graaf heeft zich een plaats in het we reldverkeer en de wereldtechniek ver overd. Het nieuwe luchtschip overtreft al les, wat tot nog toe gebouwd is: de inrich ting, de roeren, de motoren, de stabilo's, alles overtreft verre de afmetingen en eischen, die men tot nog toe voor de lucht schepen stelde. „Veiligheid" is aangevuld met „comfort", zonder dat het laatste het eer ste ook maar eenigs- zins te kort doet.

Soester Courant | 1936 | | pagina 9