Voor Uw Taxi Dentoform Garage Joh* Tak waarin opgenomen „Da Soester Post" en „De Nieuwe Soester" Uitgave: DRUKKERIJ SMIT N.V., SOESTDIJK, Van Weedestraat 35, Telefoon 566. WONINGBUREAU „HOLLAND INDIE Vinum-Stibiafum merk „Hein". Werkverruiming Tandheelkundige Inrichting Ter navolging. Kerkberichten. Plaatselijk Nieuws. Naar Amsterdam per Luxe Auto. f 1,— enkele reis. DE SOESTER CLUQAMT 5 1 - S- ,- - ADVERTENTIEPRIJS: 1—5 regels I 0.75. Elke regel meer 15 cent. Advertentie s tusschen de tekst dubbel tariel. Bi] contract belangrijke korting. Advertentie's in dit blad worden eveneens in de twee andere bladen opgenomen. UITGAVE van: „DE SOESTER COURANT" Algemeen Weekblad. „SOESTER NIEUWSBLAD" Algemeen Chlstelijk Weekblad en „SOESTER WEEKBLAD". ABONNEMENTSPRIÏS p. 3 maanden 50 ct., franco p. post 65 ct., Soester Weekblad \7l[2 ct. r*. ^d. 15e .JAARGANG Vrijdag 11 April 1936. N* 1t Niet het OUDSTE, maar wel een BETROUWBAAR adres is het Steen hol straat 77 GEDIPL. en BEÉEDIGDE Makelaars Telefoon 909 Laat onze goede naam en ondervinding ook voor U reden zijn, om gebruik te maken van onze relaties in geheel Nederland, ^ost-, en West-Indië, voor Huur en Verhuur, Koop en Verkoop van Villa's, Landhuizen, Zaken en Bouwterreinen. Assurantiën op elk gebied. Hypotheken, Taxatiën. Gratis advies en inschrijving. (Historisch.) j Er w as eens maar neen, dat is eigenlijk [niet juist", (Wat .,\vas" is meest naar het hiernamaals [verhuisd. De man, waar ik hier dit verhaal aan ontleen, Is op 't moment zelfs nog zeer vlug ter been. IVaak heb ik die man om z'n kalmte benijd; Die man is nu óón stuk gemoedelijkheid. Zijn voornaam zou Hendrik of Henk [kunnen zijn, Doch lui die hem kennen, die noemen [hem HEIN En dertien jaar lang (voor zoover [mij bekend), IWas Hein in een drukke ap'theelc assistent. De tijd dat hij in d' apotheek heeft gestaan Is menig recept door zijn vingers gegaan. Toch altijd bu'pvriardig, hoe druk 't ook was. »Hij stond dan ook goed bij zijn chef [in de pas; Hij kende zijn vak en Je leunt er op aan, Dat zijn baas héél gerust met vacantie [kon gaan. De patroon was eer» minnaar van fijne cognac, Daar genoot hij des avor.ds van op z'n gemak. Dit d' inhoud van 'n flesch concludeerde [hij ras, Dat er voor z'n eognac nóg 'n liefhebber was. Daar was nu alléén personeel toe in staat, Daar 3indt je soms schoffies bij in het [quadraat En vraag je ze wie je cognac heeft gegapt. Dan zijn ze r.og flink op hun teentjes getrapt. Nu was zijn bediendenschaar tamelijk klein: Vi Jonge assistente, de loopknecht en Hein. Een dwaas die zooiets van 'n meisje verwacht En de loopknecht werd in het gehéél niet [verdacht. Die was anti-alcohol-propagandist, Dat was zóó bekend dat een ieder hét wist; Zoo kwam er maar een voor in [aanmerking: Hein! Die moest dus bepaald de cognac-drinker zijn. Dat was voor den baas wel een [pijnlijk geval, Dat Hein hem voor een cognacje bestal! Hij zei resoluut hoe hij over hem dacht En dat hij zooiets niet van hem had verwacht. '„Zeg Hein, je weet heel goed hoe ik je [waardeer, ^laar doe nu in vredesnaam zooiets niet weer; Je moest toch begrijpen, dat ik *t toch merk En nu: zand er over en weer aan je werk". Hein wist van die heele cognac-zaak [niets af, Hij stond dan ook werk'lijk 'n oogenblik paf. ''Uw oordeel", sprak Hein, komt een foeetje te vroeg, De proef op de som is eenvoudig genoeg. Daar zijn in d' apotheek nog wel [middeltjes voor, (We doen er wat kart'rus emeticus door; Dan zet U de flesch weer gewoon. j [op z'n plaats, [Wie daarvan snoept, voelt zich niet [achttien.karaats! Toen bleek, wie den Baas van zijn [drankje bestal, Dat was nu toch waarlijk 'n komisch geval; De dief bleek te zijn d' anti-alcohol-knecht! Hij lag voor miracel, zooals men dat zegt. Hij braakte gewoonweg z'n hart uit z'n lijf, De patroon had het land en hij bromde [hem stijf; Die stiekemert met zijn scheinheilige snuit Die lag er, natuurlijk, op staande voet uit! D. C. van Ewijck. .Vinum-Stibiatum =3 Braakwijn. D. C. VAN EWIJCK. raden moeten inslaan, waar 'oor meer orders aan de industrie worden opgedragen enz. Het is toch maar al te zeer bekead, dat in de eerste jaren van de crisis ook degenen, die geld hadden om te koopen niet koch ten, omdat zij maar steeds bleven wachten op verdere prijsdaling. S'.eeds was men be vreesd, dat men toch nog te duur had ge kocht. Dat wachten, dat niet koopen door de menschen, die wel kunnen koopen, do:h dit maar steeds uitstellen tot later, later dan z;j gewoon zijn, is funest geweest en nog steeds betreurenswaard. De industrie en de arbeiders hadden en hebben juist „nu" werk nocd g. In sterkere mate dan met het koopen, doet zich het verschijnsel van „steeds maar uitstellen en niet doen" voor met het Jatcn uitvoeren van grootere en kle'nere werken. Allerlei onderhoud-werk dat verricht moet worden, zooals schilderwerk, loodgieters- en fitterskarweitjes, timmerwerk, het laten be hangen, witten e.d. laten velen niet doen, hoewel het broodnoodig is en dikwijls terwijl de beurs het nog wel toelaat. Bezuinigen en aanpalen is thans een leuze, soms een valsche leuze, een gril geworden. Wij bedoelen daarmede niet het juiste eco nomisch geboden en verantwoordelijk „aan passen" doch juist het onverantwoordelijke bezuinigen. Wanneer Uw huis van binnen en van bui ten verveloos is en gij laat dit zoo, dan staat dit niet alleen leelijk en haveloos, doch het beteekent voor U een finantieel nadeel, dat eiken dag in dit grillige klimaat grooter wordt. Het hout verrot, Uw huis verrot, Uw huis wordt minder waard dan het al is. Wanneer U lekkages heeft, moet U ge lijksoortige gevolgen ondervinden. Is de wa terleiding of het closet defect dan zult U ook aan het eind de rekening vinden van het waterleidingbedrijf. Wanneer U den timmerman niet tijdig laat roepen, dan komt er een oogenblik, dat gij niet slechts kunt volstaan met het laten ver nieuwen van enkele latjes, doch dan kan het U een heele deur, een heel kozijn kosten. Ook in dezen tijd behoort Uw woning frisch te zijn. Uw humeur lijdt er onder, als daaraan veel ontbreekt; een nieuw behan getje doet wonderen. Uw fiets moet ook op tijd gerepareerd wor- Toen een aantal jaren geleden de econo mische crisis in Engeland inzette met prijs daling van allerlei artikelen, heeft de bekende Engelsche econoom, Prof. Keijnes, het pu- pliek aangespoord om juist „nu" te koopen. Immers, hc't publiek zou niet alleen kunnen firofiteeren van de prijsdaling maar bovcn- dioi door te koopen zou het publiek kunnen Ik' - dat de winkeliers nieuwe voor- De gevolgen daarvan zijn ellendiger, vree- selijker, neen afschuwelijker dan wij U hier boven vermochten te schetsen. Wij roepen U toe: Laat meer werken, juist nu! Gaat eens na, of laat eens nagaan door een vakpatroon wat er aan Uw huis, Uw daken, Uw deuren, Uw muren, Uw machines te doen is en wat daarvan geen uitstel meer kan lijden Geeft den vakpatroon dan opdracht, over legt met hem de kosten; zij zullen wellicht meevallen. Door dat te doen verricht gij een zegenrijk werk; door het na te late'p berokkend gij ernstig nadeel aan Uw medemenschen. Echte werkloosheidsbestrijding en echte werkverruiming hebt gij méde in de hand. Er is nog zoo veel geld' over voor sport, luxe en andere dingen. Dan is het ook mo gelijk om te voldoen aan onze leuze LAAT MEER WERKENl ADMINISTRATIES BELASTINGEN Billijke condities Accountantskantoer J. C. DOGGER Hartmanlaan 62 - Telefoon 758 - Soest Spreekuur Vrijdag s 9—12 uur. Inlichtingen kosteloos. Nachtegaalweg 10 - Soestdijk (bij de Beetzlaan) Geheele gebitten f30.- den, evenals de lichtLeiding, huishoudelijke ap paraten e.d., anders gebeuren er ongelukken. U kunt zelf aanvullen, welke vele werk zaamheden U thans achterwege hebt gelaten, tot schade van U zelf en tot schade van de gemeenschap Doordat zooveel werk niet werd opge dragen aan vaklieden, werden de werkloos heid en de armoede in onze gemeente o n - n o o d i g vergroot. Doordat gij den timmerman, aannemer, loodgieter, schilder, behanger, rijwielherstel ler, electricien, smidspatroons (vult U zelf maar verder in) zonder opdrachten liet, had den deze minder te doen en verdienden zij te weinig en kunnen zij op den duur het brood voor vrouw en kinderen niet verdienen. Door gebrek aan voldoende werk moeten zij steeds meer knechts ontslaan, want zij kunnen het met minder personeel of erger, alleen wel af. Zij konden daardoor aan hun leveranciers geen bestellingen voor grondstoffen, hulpmid delen en gereedschap meer doen. Ook in dustrie leed en lijdt daaronder. Ten laste van de gemeenschap kwamen en komen daardoor steeds meer behoeftigen ter ondersteuning en verzorging. U ziet, in de maatschappij hangt het ecu meer van het ander af, dan men denkt. Zeker, wij welen het, velen kunnen helaas weinig of niets ten koste leggen aan hun be zittingen. Maarvelen kunnen dit nog wel of ten deele, doch laten dit na uit verkeerd" begrepen of toegepaste zuinigheid! In ons dierbaar Vaderland is ergens een gemeente, niet ver van Soest, waar de ge meenteraad, volgens het r&adsverslag, een be sluit nam, dat o.i. w ij s Igcnoemd kan wor den. Dat zal natuurlijk jwel meer gebeurd zijn. Want gemeenterader nemen altijd wijze beslui;en, voorzover dat niet het geval is. Enfin! Op .zekere plaa s heeft een zekere raad een zeker besluit genomen, dat voor liefhebbers van zekere-T>eesten een zekere verhooging van zekere belasting brengt, het welk vermoedelijk een zeker gesputter zal veroorzaken. De „vroede" vaderen van die bepaalde ge meente werden een keer bezield met een geest van hygiënische en economische wijs heid, waardoor ze de hondenb lasting met 5° procent gingea verhoogen om een tekort in de gemeentekas te verminderen. Kijk dat was nu iets waar de niet- hondenhouders respect voor zuilen hebben. En de hondenliefhebbers natuurlijk ook. Want hier wordt aangeboord een bron van fijne delicate perspectieven. Eenerzijds kan hierdoor bevorderd worden de reinheid der wandelpaden, omdat er dan vermoedelijk wat „lieve diertjes" opgeruimd zouden worden. Terwijl in het andere geval de gemeentekassen die tegenwoordig allemaal aan broedarmoede lijden, ietwat verstevigd zouden worden. Iemand zou hier kunnen vragen: is dat ook niets voor Soest Want wel bestaat hier een hondenbelasting, die ook al ietwat verhoogd is, maar brengt het nog wat in het laadje van beteekenis. Mij dunkt: houders van die snoezige dier tjes zouden toch niet zoo heel erg sputteren als voor het object in kwestie wat grooter offer voor den armen fiscus gevraagd werd. Dat zou ook weer iets kunnen helpen om een onzer vele tekorten af te betalen. j. Zondag 19 April 1 "36- SOES1. NED. HERV. KERK. Oudekerk. Voorm. io uur Ds. E- Blaauwendraad, Gebouw 't Drift je (Jeugddienst) Nam. 7.30 uur de heer H. Hemmes. Emmakerk. Voorm. 10 uur Ds. E. Groeneveld. Nam. 6 uur Ds. Frank, van Bilthoven. Kerkgebouw Hees. Voorm. 10 uur Ds. Torenbeek. HERV. (GEREF.) EVANG- 1 Voorm. 10 uur Ds. C. B- Holland, Putten. Nam. 6 uur Ds. G. lans, van Huizen. GEREFORMEERDE KERK. Julianakerk. Voorm. 10 uur Ds. S. Wouters. Nam. 5.30 uur Ds. B. Alkema. Wilhelminakerk. Voorm. 10 uur Ds. B. Alkema. Nam. 5.30 uur Ds. S. Wouters. CHR. GEREFORMEERDE KERK* Voorm. 10 en nam. 6 uur Ds. N. Bijdemast VER. VAN VRIJZ. GODSDIENSTIGEN Voorm. 10.30 uur Dr. K. Sparnaay, van Amsterdam* Dag Te'efoon 636 Nacht Telefoon 703 R.K. KERK. Kerk Steenhofstraat. H. Missen 7 en 9 uur. Hoogmis 10.30 uur. Kerk Nieuwerhoek. ie H. Mis 7.30 uur. Hoogmis 10.30 uur. SOESTERBERG NED. HERV. KERK. N.m. 3—3 uur Zondagsschool. Nam. 6 uur de heer H. v. d. Heuvel van U trecht. R.K. KERK. ie H. Mis 8 uur. Hoogmis 10.30 uur. Lof 5 uur. HUIS TER HEIDE. NED. HERV. KERK. Voorm. 10 uur Ds. J. A. Radix, Em. Pred. te Woerden. Nam. 6 uur Ds. B Tuinstra- HULDIGING VAN DEN HEER A. ENDENDIJK. Ter gelegenheid van zijn 7osten verjaar dag werd Maandagmiddag de heer A. Enden dijk door het bestuur der A.R. Kiesvereeniging gehuldigd in het gymnastieklokaal der Chr. U.L.O. School. Een schat van bloemen waren den jubi laris ter gelukwensch gezonden. Op de di verse kaartjes zagen wij o.m. als gevers: het Bestuur der v. d. Huchtschool, de Comm. v. Beheer der Geref. Kerk te Soestdijk, V.V.V. Soest Vooruit, A.R. Kiesver. „Ned. en Oran je", N.V. Centrale Slachtplaats, Ver. School met den Bijbel, R.K. Kiesvereen., de heer cn Mevr. Hospes en anderen. Eerst werd een receptie gehouden, die voor vele belangstellenden gelegenheid bood, den jubilaris te gelukwenschen. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op de Hoofden der beide Chr. Scholen, Ds. B. Alkema, Mr. Van Doorne en de heer Zoetelief namens de Centrale Slachtplaats, de raadsleden Hom, Hornsveld en De Nies. De heer Hilhorst namens de Landbouw Coop., de heer Door man, de heeren Ir. Patijn en Littooy namens de v. d. Huchtschool, Not. Dammers en de heer Kraayenbrink namens de V.V.V. Soest Vooruit en de heeren v. Ameron en v. d. Eijnden namens de Christ. Hist. Kiesvereen. Nadat allen gezeten warén nam de heer C. Vonk, voorz. der Kiesver., het woord. Spr. herdenkt, hoe de heer Endendijk ie Paaschdag zijn 7osten verjaardag herdacht heeft. In de jaren van zijn leven heeft hij de A.R. beginselen uitgedragen. Een schat van herinneringen leeft in zijn hart. Er is smart, strijd, maar ook veel goeds geweest. God alleen weet, wat de arbeid beteekend heeft voor Zijn Koninkrijk. Spr. hoopt dal de jubilaris zijn taak nog voort mag zetten tot een schoonen levensavond zijn arbeid be kronen mag. Ook Mevr. Endendijk heeft een woord van hulde verdiend. Zij is de stille kracht voor haar man geweest en heeft hem in moeilijke tijden geholpen. Spr. offreert haar een mooie bloemenmand. Dan is het spr. een genoegen, namens de Kiesvereen. de hartevvensch van den jubi laris te kunnen vervullen, door hem een schitterende motorfiets aan te bieden. Zelfs de duo ontbrak niet. De heer Endendijk dankte met warme woorden voor dit prachtig geschenk en richt te verder het woord tot de aanwezigen. Spr. heeft altijd een gevoel van schuchterheid te overwinnen, dat is een gebrek van z'n gan- sche leven. Spr. memoreert, hoe hij in de 47 jaar, die hij te Soest gewoond heeft, be halve de gemeente-uitbreiding, ook het gees telijk leven heeft zien ontluiken. Dat begon met een Jongelingsver. die in Mei 1889 op gericht werd en waar de heer Endendijk voorzitter van was. In 1893 begon te Soest de eerste actie voor het Chr. onderwijs, ook deze vereen, diende de heer Endendijk met zijn krachten, door de functie van Secretaris te vervullen. In 1907 vergaderde de A.R. Kies vereen. het eerst, in 1905 werd de eerste Chr. schooi geopend. Hoewel de heer Endendijk zooweel bij politiek als onderwijs een vooraanstaande positie inneemt, blijft het onderwijs toch de liefde van zijn hart behouden. In de politiek heeft de jubilaris veel moei lijkheden ondervonden, doch voelde zich dan gestaald door de kracht Gods. Na zijn mede- deeling, dat hij zich niet, zooals zijn voor nemen was, terugtrekt, doch nog 3 jaar werkzaam blijft, volgde een hartelijk applaus» dat wel getuigde van de groote instemming der aanwezigen. De heer Endendijk deelt dan nog mede, dat hij bijzonder ingenomen is met het cadeau der vereeniging, want dat hij zich nog voelt als een man van 40 jaar, vol levenslust en arbeidskracht. Spr. wijdt nog even zijn aan dacht aan de familie Bekkering, die veel in zijn leven geweest is. Op zijn 14e jaar kwam hij te Arnhem bij deze familie in dienst als tuinknecht en heeft aan deze betrekking veel aangename herinneringen. Namens de R.K. Kiesvereeniging sprak d« heer Koelink een gelukwensch tot den ju bilaris, namens de Christ. Hist. Kiesvereen. de heer J. van Amerom, terwijl Ds. B. Al kema een persoonlijk woord tot den heer Endendijk richtte. Spr. prijst hem als een beginselvast man, die zich niet laat ver dringen, doch als een waar Christen voort gaat in de kracht Gods. AANBESTEDING. Zaterdagmiddag werd in „De Gouden Ploeg" door architect Brouwer aanbesteed de bouw van een boerderij op een terrein aan de Peter v. d. Bremerweg te Soest. Inschrijvingen: M. J. Krijné, Hoogland f6172.S- v. Iluyzen, Amersfoort f6545. C. J. v. d. Berg, Achterveld f 6572.J. de Rijk, Leusden f6580.J. de Klok, Voort huizen f 6700.E. J. Vermeulen, Wouden berg f6729.H. Endendijk, Vianen f6888.-; J. de Bruyn, Hoogland f 6969.J. Haze laar, Amersfoort f7192.G. J. Bosboom, Soest f7355.L. de Ruyg, Soest f7643. J. W. de Rijke, Soest f 7652.C. A. v. Boey, Amersfoort f 7970.Uyland, Soest f8113.-; C. Vringer, Baarn f 8279.de Lange, Berg ambacht f8349.de Graaf, Soest f8360. W. Hornsveld, Soest f 8719.J. Lubbens, IJsselsiein f8750.W, A. Hilhorst, Soest {8888.88; H. Bakker, Giesendam f9062. A. Steenbergen, Almelo f 12188. Begrooting f 8000.Gunning aange houden. SOESTER SCHAAKCLUB. De clubavond werd begonnen met een lezing van den heer Stuiver over „Proble matiek"; ter sprake kwamen de thematische problemen, welke in den laatsten tijd voor namelijk worden gemaakt. Op het demon stratie-bord werden verschillende voorbeelden nader uiteengezet. De lezing, op voortreffe lijke wijze voorgedragen, werd door een groot aantal aanwezigen aandachtig gevolgd en ten zeerste gewaardeerd. Op initatief van den heer Amelunxen werd een schriftelijke gelukwensch, door alle aan wezige leden geteekend, gezonden aan het bestuurslid, den heer S. de Zoete, wegen# zijn zilveren bruiloft. De radio-cursus, gehouden door Dr. Euwe^ kon in het clubgebouw wederom gevolgd worden, dank zij de goede zorgen van den heer Fugers, die voor een radio-installatio zorg droeg. De promotie- en degradatie-wedstrijden vin gen aan volgens het rooster, zooals dat veertien dagen geleden door den voorzitter is medegedeeld. Laat iedereen zijn volle medewerking verleenen voor een geregeld verloop van deze wedstrijden. Inlichtingen RENOOY Birktstraat 26b, Sr,ast, Telefoon 578 GESLAAGD. Mej. W/. van Ooijen te Soesterberg is te Utrecht gedaagd als onderwijzeres bij het Fröbel-onderwijs. PROCES-VERBAAL. Door de gemeentepolitie te Soesterberg is in samenwerking met de Rijkspolitie, proces* verbaal opgemaakt, tegen zekere M. ts Utrecht, ter zake van het besturen van eea driewielig transportrijwiel, onder invloed van alcohol. Hij werd ter ontnuchtering ingesloten.

Soester Courant | 1936 | | pagina 1