'AME5 RUBRIEK ONZE GOEDKOOPE PATRONEN. Patronen (in de maten 4250 a 58 ct.) kunnen bij vooruitbetaling plus 12 ct. in- •luiting voor verzendkosten worden besteld bü de Redactrice Damesrubriek, Laan van Meerder voort 45a, Den Haag. De betaling kan geschieden door middel van gireering 1125025), per posUriasel of per brief met bij gesloten postzegels (bij vooruitbetaling). Maat en nummer s.v.p. duidelijk vermel den! De gevraagde patronen worden drie zes dagen aan de aanvraagsters gezon den. r - i =q EENVOUDIGE, DOCH SMAAKVOLLE JAPONNEN. Bijgaande modellen geven een tweetal eenvoudige, doch smaakvolle japonnen weer. Het eerste prentje, no. 762, is een japon, uitstekend geschikt voor kantoor of win kel, doch ook het tweede model is hiervoor geschikt. No. 762 kan worden vervaardigd van een niet te dikke wollen stof, hetzij wollen mousseline, 'afghalaine, of iets dergelijks. Het lijfje is apart van den rok, en bezit twee naden, die voorbij de twee witte knoopen op den rok, doorloopen tot aan den zoom. De mouw wordt er niet recht in gezet aan de schouders, doch raglan-ge- wijze. De kraag maakt het geheele schouder stuk uit en zal het best afsteken, wanneer men wit neemt. De mouw loopt over den elleboog tamelijk wijduit, en wordt voor een gedeelte gevoerd met de witte stof van den kraag, zoodat men een keurige „inkijk" in de mouwen krijgt. De rok is in zes banen geknipt, allen eenigszins klok kend, waardoor de rok een vereischte ruimte krijgt. No. 763 is een japon, die van meer soe peler stof moet zijn, omdat de wijde, lange pofmouw anders niet te bewerken is. Men sou ook twee verschillende kwaliteiten van stof kunnen nemen. Men neemt dan b.v. de japonstof van vrij dikke kwaliteit en de mouwen in een zijdesoort. De breede bef van voren geeft iets aparts aan de ja- son. Deze bef behoeft van achteren niet door te loopen en kan dan alleen het idee fan een kraagje geven. Deze japon sluit van voren zooals een mantel. De knoopen sluiten allen met knoopsgaten, of, als men dat gemakkelijker vindt, met onzichtbare drukkers, zoodat de knoopen en knoops gaten alleen als garneering dienst doen. De rok vindt zijn vereischte wijdte in de schuine rokdeelen. De ceintuur is van dezelfde stof, doch kan heel bijzonder worden, indien men er een aardige moderne gesp op draagt in den geest van de witte garneering der jurk. De mouwen zijn poffend en vrij lang, onge veer tot aan den elleboog, waarom het noo- dig is, dat men eerst een strakke onder mouw aan de japon brengt, omdat een lan ge pofmouw op den duur niet behoorlijk blijft zitten, doch afzakt, wanneer men er tenminste geen elastiekjes in draagt. IN GEVAL VAN ONGELUKKEN. Een steek van bijen of giftige Insecten. Er wordt beweerd, dat het gif van een ho- ningby van dezelfde gehalte is als die van een slang en dat dit de reden is, waarom sommige menschen sterven aan de steek van een bij. Hierna volgt een serie raadjes, die men misschien eens zult kunnen gebruiken, Manneer het te pas komt. Houdt de pijnlijke plek dadelijk in koud wa*er. Smeer vloeibare ammoniak op de plak. Maak het blr.uwselzakje nat in het water en leg het zakje op de gewonde plaats. V/end warm pekelwater aan. Ook warm water, waarin soda is opgelost, is g~ed. Dit verzacht de pijn en trekt het gif uit het vleesch. Als ijs verkrijgbaar is, legt dan een stukje op de plek en het stilt ook de pijn. bovenstaande raadjes kunnen ook wor den gevolgd in geval men door een ander insect is gestoken. Een steek van een we;;), b.v. is vaak even gevaarlijk. Ook spinnen kunnen giftig vocht in zich dra gen. Wanneer men door een spin gebeten is dient men veel water te drinken. Zoo wel warm als koud water. In dat geval v. rdt het lichaam gesterkt en de kwade EuvOlsen zullen vaak uitblijven. BEN BLOUSE VOOR HET JONGE MEISJE. No. 764 geeft u een lief modelletje weer voor een daagsche blouse voor het jonge pr,elsje. Men make deze blouse van dunne zijden tfof. Het lijfje behoeft heel geen garnee ring en sluit om het middel met een band rC elastiek De mouwen loopen gewoon recht en slui ten om den pols met een klein strikje. Het moeilijkste aan deze aardige blouse zal wel de kraag zijn. Deze aparte kraag heeft in het rond een achttal inknippingen, die de noodige wijdte om de schouders aan brengen. In deze insnijdingen komen klei ne geplisseerde stukjes fantasiestof, wat heel aardig zal staan. De hals wordt een voudig afgewerkt, n.1. met een klein, smal, opstaand boordje, sluitend in een strikje, evenals bij den pols. Een dergelijk idee van een kraag zou men natuurlijk ook kunnen toepassen bij een oude jurk, die nog heel goed is, maar eigenlek begint te vervelen. Welnu, leg er zulk een flatteerende kraag om en de jurk is als nieuwl EEN MOOI AVONDJAPONNETJE. Een heel apart en fijn modelletje is dit avondjurkje, n. 765. Het jurkje bestaat uit weeërlei stoffen. Het lijfje is van grove kant en heeft van voren een strik, als garneering. De mouw tjes bestaan uit een drietal bekoorlijk ge- drappeerde strookjes. Men kan deze mou wen natuurlijk zoo lang maken als men zelf wil. Wenscht u dit mouwtje langer te hebben, neem dan vier of vijf strookjes. De jurk moet mooi om het middel slui ten en behoeft geen ceintuur te bezitten. Wel zou men een halve ceintuur kunnen aanbrengen van achteren, uitloopend in een sierlijke strik op den rug. De rok vindt zijn vereischte wijdte in de zoowel van voren als van achteren in gezette breede klokkende baan, die van bo ven in een punt loopt. Een beeldig avondjurkje voor het jon- gemeisje, nietwaar? HET RECHTE GEBRUIK VAN SCHOONHEIDSMIDDELEN. De zorg voor het uiterlijk beperkt zich in de laatste jaren niet alleen meer tot de dames van de „deftigen" stand, zooals vóór den oorlog het geval was. Tegenwoordig heeft iedere jongedame, tot zelfs het ar moedigste jongemeisje, een klein poeder doosje met daaraan gehecht spiegeltje in haar handtaschje. Want, nietwaar, poeder is iets „onontbeerlijks". Door iedereen wordt tegenwoordig gelaatspoeder ge bruikt, en in ieder klein, onaanzienlijk kapperswinkeltje zijn alle soorten en kleu ren gelaatspoeder verkrijgbaar, plus de noodige lippenstiftjes, plus wenkbrauwen- stiftje^ enz. enz. Er zyn tal van dames en meisjes, die iedere keer weer opnieuw een zelfde rose kleur poeder koopen, vaak de kleur, die absoluut niet bij haar teint komt. Je zelfs diegene, die zich anders heel smaakvol weten te kleeden, let niet' op de juiste gelaatskleur en koopt, wat „in 't oog" valt. De meeste vrouwen kiezen graag een hel rosekleurige poeder, terwijl deze tint slechts voor enkelen geschikt is. B.v. voor het roodharig meisje, want rood harige menschen bezitten bijna altijd een lichte gelaatskleur, waarom een beetje helle poeder geen. kwaad kan doen. Maar rose gelaatspoeder is zeker niet geschikt voor het heel blonde meisje en de donkere meisjes. Zwarte en bruinharige vrouwen kiezen het best een okerkleurige poeder. Velen zijn ook van meening, dat, als de huid pukkelig, stroef en ongeregeld is, de poeder alles zal vergoeilijken. Inte gendeel! Poeder is alleen bestemd voor een vettige, glimende huid en dan nóg moet ze zuinig worden gebruikt. Ook het gewicht van gelaatspoeder doet veel: er zijn poeders, die heel fijn en teer zijn en mooi doorschijnend zullen liggen op de huid. Goedkoope soorten zijn grof en dik en reeds van een korten afstand zal men deze poeder op de neus zien liggen, wat natuurlijk niet de bedoeling is. Maar daartegenover staat, dat grove poeders kun nen dienen tot het verstoppen van rimpel tjes en puistjes. Kleine oogrimpeltjes, z.g. hanenpoofcjes, krijgf men wel 'ns onzicht baar door grove poeder, omdat grove poe der de groeven zal vullen en tijdelijk be dekken. Een dikke poederlaag is alleen niet bevorderlijk voor de huid. Op den duur zal de huid gaan schrijnen en grof worden. Zie slechts naar tooneelspelers, die lede ren avond opnieuw hun gelaat dienen te bepoederen en besminken. Indien men deze menschen van nabij kon beschouwen, dan zou men kunnen zien, dat hun huid verre van volmaakt is en dit heeft alleen de poe der op haar geweten. Met het koopen van schoonheidsmiddelen moet men steeds voorzichtig te werk gaan. Vaak gebeurt het, dat goedkoope poeders en crèmes uit slag teweeg brengen. Een gelaatscrême moet eerder vettig zijn dan droog. Droge crème verschrompelt te gauw en zal klei ne korstjes achterlaten, die in de huid vre ten en Ieelyke plekken achterlaten. Vet tige crème is overdag minder doelmatig, omdat men dan veel poeder dient te gebrui ken, maar vettige crème is veel heilzamer. De huid van uw gezicht blijft gespaard te gen het stof van de straat, de heete zonne stralen, de koude regen, enz. Wil men zien, of men een goede crème heeft, smeer haar dan eerst op het gezicht en doe er dan een laagje poeder op. Wanneer het regent en de poeder is er door de vocht afgevallen, dan moet het laagje crème nog intact ge bleven zijn. Is dit niet het geval, dan zit- ter er te veel waterdeelen in de crème, die door de regen zijn megespoeld. Tegenwoor dig zijn er ook poeders verkrijgbaar, die met een soort van pommade gemengd zijn. Inderdaad een uitkomst voor da werkende meisjes, die niet op ieder uur van den dag den tijd hebben hun neusjes te bewerken. De pommade houdt de poederlaag in stand en de poeder zal veel langer op het gelaat blijven, ook al staat de zon er op. Gebruik evenwel nimmer te veel crème of pomma de, vóór ge uw gezicht bepoederd. Teveel vettigheid zou de huidgaatjes kunnen ver- stoppen en vetpuistjes en pukkels zijn hier van het gevolg. Wanneer ge 's aVonds slapen gaaf, haal de poeder er even af met een zacht lapje, en smeer wat vaseline op de huid. Drt is een goede gewoonte, die helaas niet altijd wordt toegepast. En toch bewaart men een mooie, jonge huid,wanneer men voortdu rend iederen avond een weinig vaseline of glycerine op het gelaat legt. De huid krijgt de noodige ontspanning en de stof, die in de poriën drong, komt door de vaseline naar boven, waarna ze des morgens aan de waschtaV. kan worden verwijderd. Wanneer men zich in zee begeeft of men gaat naar het zwembad, leg dan een wei nig vaseline op uw gezicht. Wanneer men uit het water komt, is men zoo licht ge neigd met een nat gezicht en natte armen te blijven rondloopen. De vaseline zorgt er voor, dat het water niet op de huid in droogt. DE MODERNE BRIDGE-TAFEL. We worden tegenwoordig verwend met alle mogelijke (en vaak ook onmogelyke) uitvindingen op technisch en huishoude lijk gebied. Beziet b.v. 'ns dit prentje. Is het niet vernuftig voor menschen, die over kleine kamers beschikken? Aan het kleine bridgetafeltje wordt eventjes een „ver lengstuk" aangebracht door middel van een klem, die om den tafelrand sluit. Op dit verlengstuk plaatst men eenige glazen, een aschbakje en een schemerlamp, juist, wat u noodig heeft om een bridge-avondje gezellig te maken! CEINTUURS. De ceintuurs zijn dit seizoen mooier en weelderiger dan ooit en worden in de teer ste kleuren vervaardigd. Tusschen die met effen steenen gespsluiting worden ook strass-steentjes verwerkt. Dit zijn dan de aangewezen ceintuurs om Voor overdag doet men verstandig een* voudige leeren ceintuurs met een nikkelen of celluloid sluiting te neemn, zooals oni* teekening u een voorbeeld geeft. Voor de- middagjapon bezigen wij twee-kleurig<i ripslinten, welke we in de kleur van de op een avondjapon te dragen. Vaak is de versiering niet als gesp, doch op het mate riaal van de ecintuur zelf aangebracht, het zij van metaal, van steentjes of wel gebor duurd. japon borduren. Voor ijverige handen en voor dames met goeden smaak en veel tijd, een prettig werkje. HET WASSCHEN VAN VLOERMATTEN. Het wasschen van vloermatten lijkt een zwaar werk, maar dat is toch niet zoo. In tegendeel, het is juist eenvoudig. "U vult een groote teil met water, koud water, waarin u een paar flinke scheuten azijn doet. Hierin laat u de matten een dag en een nacht onderstaan. U haalt de mat er uit, hangt hem buiten op, laat hem goed uitdruipen en schuiert hem met een harde borstel al Indien er nog vuile plekken op zitten, doop dan de borstel in half water, half ammonia, en schuiert nogmaals over de mat met de borstel. De kleuren worden hierdoor opgehaald en de plekken verdwij nen. U ziet, het schoonmaken van vloer matten is niet zoo zwaar als het over het algemeen wel lijkt. WANNEER MEN EEN SPELD HEEFT INGESLIKT. Eet zooveel gekookte aardappelen, koud of warm, totdat de speld zonder pijn en zonder kwade gevolgen, met de aardappe len mee wordt ingeslikt. Een naald inslik ken is gevaarlijk, maar niet bepaald doo- delijk. Het ligt er natuurlijk maar aan, waar het voorwerp terecht komt. Een geld stukje of een knoop doen weinig schade. Wanneer een kind een knoopje, of een groote pepermunt of een brokje heeft in geslikt, til het kind dan op, keer hem een voudig ondersteboven, met het hoofd naar den grond en klop het kind in den nek; niet hard, doch regelmatig. Het ingeslikte voor werp zal vanzelf uit het keelgat glijden. VOOR DEGENE, DIE LAST VAN MIEREN HEEFT. Indien men last heeft van mieren in de woning, dan is het 't beste, om des avonds voor het naar bed gaan op den grond een bord te zetten met appelenschillen en dit af te dekken met een stuk papier. Den vol genden morgen wemelt het dan onder het papier van de mieren. Weet men het mie rennest in den tuin, dan kokend water er op gooien ofwel petroleum. Radicale op ruiming verkrijgt men door uitgraven en uitbranden met benzine. Men kan dan goed van een watten-prop gebruik maken. Natuurlijk moet een en ander met de noo dige voorzichtigheid geschieden. VAN WANNEER DATEERT IIET BROODGEBRUIK? Een der voornaamste voedingsmiddelen, het brood, bestaat nog niet zoo bijzonder lang. De volkeren, die van de jacht leef den, kennen het nog niet; pas in het latere gedeelte van 't steenen tijdperk begon men, met den landbouw, waarbij al spoedig het' brood ontstond. In zijn primitiefsten vorm werd het brood gemaakt van zeer grof meel met water vermengd, dat men op verhitte steenen roosterde tot platte broodkoeken. Later bemerkte men, dat het deeg luchti* ger werd, wanneer men heit liet staan, om dat het dan gistcellen en melkzuurbacte- rieën uit de lucht opnam, en nu deed men dit ter verkrijging van „gezuurde broo- den". Waarschijnlijk was dit proces reeds b(j de Egyptenaren bekend, doch Mozes schreef ongezuurde brooden voor, wanneer zij voor godsdienstige doeleinden werden gebakken. In rotsholten en graven uit de oudste tijden vond men zelfs uitsluitend ongezuurd brood met een zwartgerooster- den onderkant. Men gebruikte deze platte broodkoeken in den ouden tijd als bord en at ze dan op na den maaltijd. Tot in de Middeleeuwen vond men in Nederland nog niet het brood, doch pap of gebraden deeg ballen als volksvoedsel. In Zweden kende men tot in de 16e eeuw uitsluitend onge zuurd brood en nu nog eet men het als delicatesse naast het gezuurde brood. In dien ouden tijd lieten de aanzienlijke per sonen hun brood thuis bakken, omdat zy dan een fijner gemalen meel konden ge bruiken en ook in andere opzichten brood van betere kwaliteit verkregen. Het volk kende slechts een voor onze begrippen nauwelijks verteerbaar soort zwart brood. In Oost-Europa eet men nog een ongezuur- de broodkoek, welke men maakt door meel pap sterk te laten verkoken en vervolgens te roosteren. DE TAAL DER POSTZEGELS. Op de gewone plaats, dus rechtboven in den hoek van de enveloppe, beteekent een postzegel: alles is in orde. In denzelfden hoek, doch ondersteboven, beteekent: moet niet meer schrijven. Links bovenaan, recht opgeplakt beteekent: vaarwel. Links bo ven aan, maar ondersteboven beteekent: ik heb je lief. Links bovenaan, schuin geplakt: mijn hart behoort Iemand anders. Boven in het midden van het couvert: ja! Onder in het midden van het couvert: nee! Ge heel in het hoekje onderaan wil zeggen: ik haat je. Schuins zegt: denk niets meer als vriendschap. Ondersteboven: ik ben verloofd. Links onderaan: mag ik met je ouders praten? Ondersteboven: ik wensck niet op je vriendschap in te gaan. Wanneer een postzegel is geplakt even tjes rechts boven den naam van den per soon, aan wien de brief wordt gezonden, beteekent dit: verlaat me niet Befst n fttngem. (looien fcö. 63

Soester Courant | 1936 | | pagina 2