rh"er-"rro';: Ver- men, t ucht- zich in Door bezig t „.TiE VROEGER EN NU 1 Amerika? Nu ja. Wisten wel, dat Ilew-York de hoofdstad was, dat men daar rare, hooge huizen bouwde met een duizelingwek kend aantal verdiepingen, ze hadden wel eens gehooid van het Vrijheidsbeeld, ze wisten, dat ve len emigreerden naar dat land, waar de dollars op straat moesten liggen voor een energiek werker ze hadden zioh een voorstelling qevormd van den Amerikaan vierkant, lomp, in een geruit pak ra»t een pet op en een kort pijpte i, c'--i broeden mond.... maar cing hun kennis niet. Dat vroren onze grootouders en cv^ers. Nu weet iedereen, wat het Witte Huis" is, dat Washington 'c'e regeeringszetel is, dat Califor- rië zoo'n heerlijk land is en Chh cago het lustoord der misdadi- cers was; nu weet iedereen, wat een „gangster" is, wat „speak- casies" waren, wat prohibitie be- teekent, nu kent Iedereen Al Ca- none en John Dillinger, nu zijn we bekend met New-York, alsol we daar zelf woonden. Telefoon, telegraaf, vliegtuig schip, radio, kabels, alles en alles werkt mee, om den afstand, die ons van het voormalige Indianen- D-d scheidt, te verkleinen 1 En zoo craat het niet alleen meer ten opzichte van Amerika, zoo gpM het met heel de wereld, r-en wonder, dat grenzen vooi neen grenzen meer zijn t-«'"-alv- natuurlijk voor den fis cus, die op een relsbelastlng voordeel, als de diplomaat zich bij het bepalen van zijn werkpro gramma moet spiegelen aan de meening van Jan Rap-en-zijn-maat. Dikwijls bereikt de diplomatie het zich gestelde doel alleen langs omwegen, waarvan de me nigte niets begrijpt, daar zij niet ingewijd is in alle factoren die de handelwijze van den betrok ken diplomaat bepalen. Het gevaar van de geheime di plomatie is natuurlijk, dat een volk, zonder daarvan iets te be seffen, plotseling in een situatie kan worden meegesleept, waar van niemand vermoeden had en waarop het heelemaal niet inge steld is, ja waartegen het zich zeer zeker, indien men alles ge weten had, verzet zou hebben tot het uiterste. Zoo zijn de oorlogen vroeger ontstaan, zoo is ook de wereldoorlog lot stand gekomen: achter de schermen van de ge heime diplomatie werd alles be disseld. de wereld werd voor een lait-accomoli gesteld enmen had slechts te volgent Tegenwoordig wordt de volks wil duidelijk genoeg kenbaar ge maakt, hetzij door geschrift of radio, hetzij door protestvergade- ring, opstand of revolutie. Maar wij herhalen: de menigte, die de beweegredenen, welke een di plomaat noopten tot een bepaal den maatregel, niet kent, ls meest al onbevoegd tot oordeelen en déértn schuilt het groote gevaar van de open diplomatie: de di plomaten zien zich hun koers, hun werkprogramma, voorge- schreven. pg\NKRI!KS VROUWEN HOUDEN EEN SYMBOLISCHE VERKIEZING. De 1-ransche vrouwen berittem broeit 1 dat we ons langzamer hand wereldburger gaan voelen, dat we niet allen belang stellen in de gezagshandhaving in eigen land, maar dat de regeering en de regeeringsdaden van andere landen, evenzeer onze belangstel- lino gaan wekken. Het gevolg was dan ook de zoogenaamde „open diplomatie de diplomatie, die sterk rekening moet houden met de internatio nale, zoowel als de nationale meening. Het valt dan ook niet te verwonderen, dat diplomatieke bijeenkomsten van heden ten dage een zekere „ensceneering móeten hebben, willen zij bij het publiek effect sorteeren. Niet dat vroeger, bij de „ge heime diplomatie", geen jacht partijen en ontvangsten plaats hadden; maar daar ging het on- gedwongen toe, daar behoefde men niet te vreezen voor het filmtoestel en slechts uiterst zel den voor de fotografische lens Daar had men de „diplomatieke koeriers", de stille, maar nauw gezette werkers, daar werd ge confereerd in de woning van een hoogen ambtenaar, daar werd later niets van bekend gemaakt in de kranten, had het publiek oecn gelegenheid een oordeel te vollen over hetgeen gezegd werd enhad men ook geen fraaie «voeringen noodig. Tegenwoordig kan Jan-Publiek zich aanmatigen een eigen mee ning te hebben over de Locarno- kwestie, over de sancties, enz., een eigen meening en., eigen critiekl Punt voor punt staat alles in de kranten met een verkort, doch voldoende uittreksel der cchouden redevoeringen erbij Ministers moeten op hun woor den passen, want heel het volk, neen: heel de wereld staat ge reed om critlek te oefenen. Belde systemen hebben hun voordeel, belde hebben ze hun nadeelen. Het_ is veelal niet Tan BINNENLANDSCH OVERZICHT. De Paaschdagen een teleur stelling: geringe drukte, die niet aan de verwachting be antwoordde. Koos Vorrink opent het 42ste Paaschcon- gres van de S.D.A.P. te Rot terdam. Luchtbescher- minsgdienst in het centrum van het land. De Paaschdagen hebben, wat het weer betreft, heel wat ver wachtingen den bodem ingesla gen. Hiermede vervielen plannen die men reeds lang tevoren ge koesterd had en was weer een il lusie te meer in rook vervlogen. Toch hebben velen de stouten schoenen aangetrokken en reeds Zaterdag zag men allerwege men- schen, die, hetzij per fiets of per trein of per auto, aan het voor genomen plan gevolg gaven en zich niet door het gure weer lie ten intimideeren. De geliefkoosde uitstapjes naar de bloembolienvelden, welke echter nog niet op het hoogte punt van hun schoonheid zijn, waren sterk in aantal verminderd, in vergelijkening met andere Ja ren, als de Paaschdagen zich in een verkwikkend zonnetje mogen verheugen en geen koude Noor denwind den menschen om de ooren fluit. Vanzelfsprekend heeft 't slechte weer gedurende de belde dagen ziiv invloed terdege op het spoor wegverkeer doen gelden. Of schoon door de directie der Spoorwegen rekening was ge houden met een druk verkeer en verschillende extra-treinen waren ingelegd, kon deze maatregel weer ingetrokken worden, toen bleek, dat de menschen zich niet lieten verlokken en aan de gezel lige huiselijke haard do voorkeur gaven boven het winderige Hol- landsche landschap. Alle» te xamen waren de Paaschdagen dus een groote te leurstelling, zoowel voor consu menten als producenten want beiden hebben niet gehad, waar naar ze zoo vurig verlangden. Dit keer is het Paaschcongres van de S.D.A.A onder geweldige belangstelling te Rotterdam ge houden. De partijvoorzitter, cie heer Vorrink, opende het congres met een rede, waarin hij op den voorgrond bracht, dat twee groe pen van verschijnselen en ge beurtenissen zich als kenmer kend voor de huidige situatie aan ons opdringen. In de eerste plaats wees hij op de steeds toenemende spanning in de internationale politiële, waardoor het spook van een na derenden nieuwen wereldoorlog beanqstlqend zichtbaar is gewor den. "Uit hooide van zijn politieke gezindheid noemde hl) als oor zaak van alle ellende en Inter nationale verdeeldheid het taf";13" me. Als bewijs voor zijn stei.lng.: gaf hit twee feiten: het Abessivn- sche-Italiaansche" conflict en de schending van het Rijnpact door Duitschland. In verband hiermede wekte hij alle democraten en so cialisten op zich onwrikbaar aan een Ie sluiten met het doel de wereldvrede te handhaven en het fascistische gevaar te keeren. Na dezen uitval tegen alles wat fascisme heet en welke begrijpe lijk wordt. Indien men zich op het standpunt van den s°ciael- demooraat stelt, hield hij zich meer bij eigen leest en behandel de hij uitvoerig de Nederland- sche volkswelvaart, welke angst- wekkend terugloopt. Aan de hand van statistieken toonde hij aan, dal het cijfer der werkloosheid ononderbroken stijgt. Schuldig hieraan is de eenzijdige deflatie politiek door de regeering ge voerd. In steeds breeder kringen wordt men zich bewust, dat men dezen noodlotsotrkel moet dóór- breken. De uitslagen van de ver kiezingen voor de Provinciale Staten en de Gemeenteraden hebben dat volgens hem aange toond. Als remedie voor alle kwaad bracht hij het Plan van den Ar beid ter sprake. Met dit plan heeft de S.D.A.P. de leiding ge nomen in de groeiende oppositie een positieve doelstelling ge geven. Het Plan van den Arbeid is een bijdrage in den strijd tegen de crisis en haar gevolgen. De leuze van de partij het kan an ders en dus hot moet ander- heeft ln het Plan haar rechtvaar diging gevonden. Op weten schappelijke wijze Is aangetoond, dat een veranderde productie methode, gepaard gaande met socialisatie en tndustriallseering betere resultaten zal afwerpen dan de huidige. Om dit bewijs nog te staven, noemde hij de Scandinavische landen en België, waar sociaal-democraten zitting in de regeering hebben en een constructieve welvaartspolitlek voeren, waarvan de baten reeds lang te zien zijn. Na den toestand van de partij geschetst te hebben, verklaarde hij onder geweldig applaus het 42ste congres der partij voor ge opend. Op initiatief van den commis saris der Koningin in Utrecht zal op 23 dezer een oefening ln den luchtbeschermingsdienst worden gehouden in de gemeenten, gele gen in het westelijk deel der pro vincie Utrecht. In verband hiermede heeft een oersbespreklng plaats gehad, waaraan werd deelgenomen door tal van persoonlijkheden op mi litair gebied. Aan de oefening wordt deelge nomen door 61 gemeenten, ver ondersteld wordt, dat een lucht aanval uit het Zuiden dreigt, den zender Soesterberg worden van 16 uur af de berichten be treffende het overschrijden van de grens en het passeeren van verschillende luchtwachtoosten door de veronderstelde vijande lijks luchtslrijdkrachten aan de hoofden van den luchtbescher mingsdienst ln de gemeenten medegedeeld. De oefening zal bestaan uit twee gedeelten: een middag- en een avond-oefening welke resp. worden 9eh°"d0" van 16 tot 17 uur en van 22 tot 23 uur. Daar het welslagen van de oefening voor een groot deel zal afhangen van de medewerking der bevolking, wordt hierop een beroep gedaan. Utrecht is de eerste groote s,ad In ons land, die in groot verband aan de luchtbescherming deel neemt. Het ls te honen, dat meer dere groote steden dit prijzens waardige vc orbeeld zullen vol gen, des te meer, naarmate an dere landen voortgaan zich te bewapenen en het verschil ln be wapening tusschen Nederland en Ide omringende landen grooter wordt. de commissie van dertien te GENÊVE. Een aardig snapshot uit het internationale oord van wikken en wegen, Gcnève, waar de Commissie van Dertien bijeen kwam. Minister Eden in gesprek met den voorzitter van de commissie, Madariaga, op weg naar een der bijeenkomsten. BUITENLANDSCH OVERZICHT. Een krachtig optreden van den Volkenbond gewenscht De Engelsche publieke opinie heeft de neiging zich steeds meer pro-Duitsch te orlënteeren. De overwin ningsroes der Italianen maaki de vredesonderhandelingen er niet gemakkelijker op. Zoowel de Engelsche als de Fransche bladen hebben zich gunstig uitgelaten over het com muniqué, dat ter gelegenheid van de conferentie der Locarnomo- gendheden is uitgegeven. On danks deze instemming en tevre denheid moet men loch een open oog hebben voor de vele en groote moeilijkheden, welke aan den horizon opdoemen en welke steeds concreter vormen aanne men. De toekomst van Genève staat op het spel. Eenige beslis sende stappen dienen genomen te worden, nu verschillende lan den het bestaan van een Volken bond negeeren. Ofschoon het door zijn handteekening gebon- uen ls aan Genève, gaal Italië door met het uitvoeren van on- menschelijke maatregelen tegen een zwakken tegenstander. Hitier, van de algemeens verwarring gebruik makend, zegt het Rijn pact op en Mussollnl, door de nieuwe en nóg grootere verwar ring het oogenblik gekomen ach tend, stoort zich in geen enkel opzicht meer aan de oorlogsde creten van Genève. Ongeveer te zelfder tijd herstelt Oostenrijk zijn dienstplicht en de vrees in de Kleine Entente ls groot, dat Hon garije weldra het voorbeeld zal volgen. Slechts Bulgarije schijnt netjes te zijn, alhoewel ook déér stemmen opgaan om de beper kende vredesbepalingen teniet te doen en den algemeenen dienst plicht weder in te voeren. Of een en ander nog niet genoeg is, heeft de Turksche regeering besloten de noodige stappen te doen bij de Staten, die het verdrag van Lausanne hebben onderteekend. een herziening te verkrijgen van de clausules der conventie betreffende de zee-engten, in overeenstemming met de eischen die door Turkije te Genève ge formuleerd zijn. Dit in het kort, zijn de proble- waarmee de Volkenbond den komenden tijd heeft te houden. Het eerst komt het Abessyn3che conclict op het orogramma, een maand later het Locarnogeschil. Dat de resultaten dier samenkomsten in niet ge ringe mate zullen afhangen van de welwillendheid tot onderhan delen der verschillende afgevaar digden, behoeft hier nauwelijks betoocr te worden, maar of zij een dergelijke gedragslijn inderdaad volgen, Is een andere vraag. Vele Fransche bladen wijzen er op, dat de publieke opinie in Engeland de verkeerde richting opgaat, waardoor het Eden niet gemakkelijk gemaakt wordt. Het is bekend, dat een Engelsche minister, In het bijzonder de mi nister van Buitenlandsche Zaken, zich voor een goed deel aan de publieke opinie heeft te houden welke soms lijnrecht ln tegenstel ling is met zijn eigen opvatting en overtuiging. Eden nu, ziet on getwijfeld in, dat het niet aan gaat zonder meer de Duitsche vredesplannen te accepteeren terwijl het Engelsche volks be zeten ls door een pro-Duitsche stemming, waartegen het moei lijk oproeien is. schuld van deze groeiende antl-Fransche gezindheid is in hoofdzaak bij Frankrijk zelf gele gen. Bang den steun van Italië te verliezen bij een eventueelen nieuwen aanvalsoorlog, kromt het zich te Genève in allerlei bochten om 't gedrag van Mussolini goed te praten, terwijl het te zelfder tijd met een breed uitgewerkt vredesplan voor den dag komt en daardoor de verwarring nog groo ter maakt. Deze ongerijmdheid heeft de Engelschen boos ge stemd en men vraagt zich af, waar de beroemde Fransche lo gica van een Descartes is geble ven. Toch is de politieke houding der Engelsche bewindhebbers ook ln groote mate hieraan schul dig, hetgeen wel heel scherp ge- formuleerd wordt door Churchill, die in het Lagerhuis gezegd heeft: „Wij hebben Frankrijk bewogen een koers te volgen, die niet vei genoeg ging om Abessinië te helpen, maar vèr genoeg ->m Frankrijk en Engeland in onmin met Italië te brengen, en zoo doende Hitier geleqenheid tele ven tot zijn stap van 7 Maart". Al deze factoren dragen er niet toe bij een gunstig resultaat van de besprekingen der commissie van dertien te verwachten. Vol gens de Engelsche meening kun nen de sancties niet meer ver scherpt worden, daarmee heeft men al te lang gewacht. Onge twijfeld zullen zich complicaties voordoen, welke de internationale spanning slechts zullen vergroo- ten en daarmee de kans op een uiteindelijk resultaat kleiner doen worden. Het gaat den Abessijnen niet voor den wind. Weliswaar schij nen de Italiaansche legerberich- ten overdreven te zijn en zelfs moeten volgens Engelsch-Abes- sijnsche officieele berichten de Italianen aan het Tsana-meer In een allesbehalve gunstige positie verkeeren, maar de woorden door Mussolini gesproken, moe ten toch wel een bepaalden ach tergrond hebben, hetzij een po sitieven of een negatieven. Ver schillende voorzorgsmaatreaelen door den Negus getroffen, wijzen er echter op, dat die achtergrond positief Is en dat de Italiaansche overwinning in een ver doorge voerd stadium verkeert. Italië zal dus geenszins hel voornemen koesteren binnen het kader van den Volkenbond de vredesonderhandelingen te ope nen. Als Badogllo spreekt ovei een volledige bezetting van Abes sinië, neemt Italië geen genoe- aen met economische sancties Vergrooting van grondgebied en uitbreiding van het koloniale ge zag zullen de eerste eischen van Italië zijn. Onder de huidige om standigheden zal met den Abes- sijnschen wensch, slechts te on derhandelen binnen het kader van het Handvest, wel weinig re kening worden gehouden. Donker zijn de wolken, die zich boven deze kwestie samentrek ken en het geheel ziet er niet naar uit, dat men een groot opti misme aan den dag mag leggen. Naar verluidt, zou de regeering van Italië aan het Engelsche mi nisterie van Buitenlandsche Za ken hebben gevraagd, of de Britsche regeering bereid zou zijn, een geste te maken in overeen stemming met de openbare mee ning, in antwoord waarop Italië maatregelen zou kunnen nemen om de spanning te verminderen Zelfs spreekt men ervan, dat Italië de vijandelijkheden dan zou staken. EERVOL I i De burgemeester van Hai- denberg, na „eervol" te zijn ontslagen, stond kortelings terecht, te zam&n met den gemeente-ontvanger, wegen» verduistering van een groot bedrag uit de gemeentekas Eervol, was in vroeger dagen In dien goeien, ouwen tijd, Iets, om geurend rond te diageB, Met een stempel: waardigheid! Eervol was., na jaren werken Voor het heil van Staat oi stad. Waarbij niéts viel aan te merken. Rust, op 't verd're levenspad. Eervol was, een reeks van jaren Onbespróken levensgang. Eervol was., je éér bewaren In het heilig landsbelang 1 Eervol was: een dankbetuiging Voor het goéde, steeds verricht. Eervol was., een diepe buiaing Voor een ónverzaakte plicht 1 En we keken dan met achting Naar den man, daar afgelost. Hij voldeed aan de verwachting. Eérvol ging hij van z'n post Maar de tijden werden slapper En, men kijkt zoo nauw niet meel, 't Laatste nieuwtje bij den kappei Treft ons niét meer als., weleer. Diefstal en verduisteringen Zijn aan d'orde van den dag, 'tZijn nou eenmaal van die dingen, dingen, Alhoewel het dan niet mag 1 En wanneer een burgemeester Nü z'n plicht niet heeft gedaan, Blijkt dat geen bezwaar te wezen Om hem., „eervol" te ontslaan! Moqelijk 1 Maar ln mijn oogen Blijft een feit tenslotte 'n feit, Tk erken qeen mededoogen Zelfs in dezen slappen tijd 1 En als èlk daarmee gaat strijken, „Eervol" wordt., een Iéders vriend Hoe zal het verschil dan blijken Met dengeen, die 't wèl verdient? DE OVERLEDEN DUITSCHE GE ZANT IN LONDEN. In den leeftijd van 54 jaren is de Du.* sche gezant te Londen, Dr. jur. Leopo I von Hoesch, plotseling aan hartverlaj j ming gestorven. Von Hoesch trad ln 19 ln diplomatieken dienst en maakte ml carrière. Bijlonder moeilijk was zijn ta.1 in 1921 als gezantschapsattaché te Par, en ln Februari 1924 als gezant ln Fransche hoofdstad. In 1932 volgde ra. benoeming als gezant te Londen. Misschien opent dit verzou' van Italië nieuwe perspectieven waarmee de Commissie van Dnv tien eenigszins rekening kan bon den. ITALIË ZENDT „PLOEGEN DES VREDES" NAAR ABESSINIË. De Italiaansche regeering heef, ln wijd, deze serie «n noemt de ploegen .wapenen dea vrtde.

Soester Courant | 1936 | | pagina 5