van Marabde. In de r* L-V-- gaaf^-sii t"; I Graven in de rotsen. - Beroemde grafkelders uit oude tijden. IÜL Hl Gedenkteekenen der gestorvenen in heel de wereld door PAUL DEPARADE. T-. 'y' t- Z&*7, IK* -: ■•*'- OUDSTE VERLEDEN: de forse he hunnebedden liggen op de stille heide. Zwerfblokken uit den Ijstijd vormden het materiaal. IEDER volk eert zijn dooden en tot in de grauwe oertijd kunnen wy nagaan, hoe men zijn vaderen na hun dood eerde: vorm en soort van bijzetting gaven bovendien waarde volle inlichtingen omtrent het leven en de levensverrichtingen van onze allereerste voorvaderen. De Germaansche stammen, waarvan wij afstammen, waren in het stee- nen tijdperk aanhangers van het begraven in de aarde; zij verbrandden ongeveer tot den tijd van de groote volksverhuizing hun dooden en zetten de asch bij in urnen, waarvan wij tegenwoordig bij sommige op gravingen nog exemplaren kunnen vinden. Na de volksverhuizing keerden de Germa nen we^r tot dit gebruik terug, doch de lijkverbranding had niet meer plaats. J&k In de g' Casgteltaecio is graf naast graf u? d<i rotswanden uitgehouwen om de mummies op te nemen. In een met steenen platen gebouwde groeve vonden de dooden hun laatste rust plaats; ook werden er reeds houten kisten gebruikt, om hen in te begraven, doch ook gebruikte men dikwijls doorgehakte en uitgeholde boomstammen, dia dan weer overdekt werden met steenen platen. Bij Nimbeck vond men eens een steenplaten- graf, dat ongeveer 16 Meter lang was en 160 lijken kon bevatten. Waarschijnlijk was het de begraafplaats van een Ger maansche gemeente. Daar, waar de gewel dige zwerfblokken liggen, die de gletschers hier achterlieten, ln Drente en Overijssel b.v. vindt men de zoogenaamde „Hunne bedden, die afge dekt zijn met stee nen, die soms wel 400 centenaars wegen! Deze dien den als bescher ming tegen die ren en tevens als gedenkteeken voor de dooden! Zij hadden soms geweldige afme tingen.in Jut land heeft men er een gevonden, de Gormsheuvel bij Gellinge, die 69 Meter in door snede mat en 7.5 Meter hoog was. Zij waren wel haast meer wo ning, dan groeve. Hoe edeler de doode, des te grooter het graf! Was een vorst ge storven, dan trok ken zijn volgelin gen een schip aan land, legden daar het lijk in en sta pelden over dat schip een gewel dige grafheuvel van steenen op. Aan de Sande- fjord, in Noorwe- gen, ligt nog een van die prachtige Vikings- graven, dat van koning Olaf Geierstadalf. Maar niet alleen bij de Germanen be wees men de dooden zooveel eer. Ook bij andere volken vereeuwigde men de nage dachtenis van de gestorvenen op eigen ma nier: zij het dan door middel van grafheu vels, of gedenkteekenen zooals bij de Egyptenaren of door graven, die tevens gedenkteeken waren. Wij kennen de pyra- miden, de graven der pharao's, maar min der bekend zijn de rotsgraven in het Zui den van Egypte, waaronder vooral de Ne- kropolen van Thebe en Berri-Hassan op vallen. Bij de oude Egyptenaren én overigens ook bij de Germanen moesten de groeven „eeuwige gedenkteekenen" zijn, terwijl gewone huizen daarentegen slechts tijdelijke schuilplaatsen, herbergen eigenlijk waren. Die herbergen werden ge bouwd als vergankelijk product, de gra ven als voorwerpen der eeuwigheid! De oudste der bewaard gebleven bouw werken uit oud-Egypte zijn dus de graven en speciaal de rotsgraven, waaronder in Het grmvenveld bij de pyramiden van Gisez De Egyptische rotsgraven zijn met rijke inscripties op zuilen en wanden versierd. Oppor-Egypte het graf van Beni-Hassan aan den middenloop van den NijL Hier komt het Arabische gebergte bijna tot aan de rivierbedding van den Nijl en in deze rotsen werden de dooden begraven. De Etruskische graven en ook die in Klein- Azië imponeeren door de bewerking van het gesteente, maar zij kunnen een verge lijking met de Egyptische graven niet door staan, want hier werden werkelijk huizen in het gesteente uitgehouwen. Ieder graf van dit dertigtal, dat zoo omstreeks 2400 v. Chr. werd gebouwd, bestaat uit een op zui len rustende voorhal, die met bijzonder rijke, aan het dagelijksch leven der Egyp tenaren ontleende voorstellingen en in scripties is versierd. Achter de voorhal ligt de grafkamer en van daaruit loopt een gang, in de rotsen uitgehouwen, naar een lager gelegen kelder, waar de sarcopha- gen staan. Men moet daarbij bedenken, dat deze rotskamers en gangen gemaakt werden zónder de hulp van de moderne midelen als boren met samengeperste lucht, dynamiet enz. Nog ouder en zelfs onder de puinhoopen nog opvallend, zijn de rotsgraven in de ruines van „Thebe met de honderd poor ten", die langs beide zijden van de Nijl- bedding zich uitstrekken. Terwijl op den Westelijken oever de doodentempels der Koningen zich verhieven, liggen op den Oostelijken oever bij Kurna de rotsgraven. De tempels vielen in puin, de rotsgraven bleven ongerept en leggen heden ten dage nog getuigenis af van de cultuur van het oude Egypte. Nóch imposanter is het rotsgraf der Apis- stieren van Memphis bij Sakkara, aan den zoom van den Lybischen woestijn. Hier ligt niet alleen het geweldige grafkelder- veld van de pyramiden, maar ook de in het jaar 851 ontdekte heilige groeve der Apis- stieren, de heilige dieren van de Egypte naren. In een ongeveer 340 Meter diep in de rotsen uitgehouwen gang werden in nis sen de gebalsemde stieren in granieten of kalksteenen kisten bijgezet Ongeveer 24 kisten konden uitgegraven worden, zonder dat zij beschadigd werden. Eenigszins griezelig, zoowel door de grootte als door de bewoners, zijn de laby- rinth-achtige holen van Marabde bij Mon- salut in Opper-Egypte. De uitgestrekte, iuime kamers en zalen en de lange gangen doen denken aan een onderaardsche stad. Hier liggen menschenmummies en dier- mummies in een groot aantal en het is 'n akelig gezicht, als men plotseling b.v. komt te staan tegenover de gebalsameerde mum mie van een geweldige krokodil, die deze eigenaardige, muffe holen hun naam ga ven: de krokodillenholen van Marabde. Dergelijke graven bezit Europa niet. De rotsgraven in de landschappen Lydië, Ly- kië en Phrygië in Klein-Azië hebben wel in de artistieken vorm doch niet in de ge weldige beheersching van de steenhouw- techniek overeenkomst met de Egyptische graven. In Europa zijn het de Etruskische rotsgraven in het Westen van Viterbo en vooral de gravenstad Castellaccio, die de eer van Europa ophouden. Hier, in Castel laccio is in den rotswand het eene graf na het andere uitgehouwen, om mummies op te nemen. Meestal heeft elk graf dan nog een vierhoekige fagade voor zich, dik wijls met trappen opzij, zoodat zij even als in Klein-Azië op huizen lijken. Een donkere gang loopt naar het binnenste van den berg. Verder herinneren we in dit ver band aan de catacomben in Rome, (waar van een mooie imitatie in Valkenburg in Limburg), in Napels, in Syracuse, Palermo en Agrigente, die zoowel voor het houden van godsdiensten als voor begraafplaats werden gebruikt. Interessant is de onder aardsche lykengang in het Capucijnerkloos- ter te Palermo, waar, in verticale nissen de lijken der rijke Palermo-burgers werden opgesteld, die door de droge lucht vanzelf daar mummificeerden. Maar de catacomben, hoe eerbiedwaardig zij ook zijn, zijn toch niet groot; kleiner zelfs, dan de Etruskische graven. En met de Egyptische graven en onderaardsche graf tempels zijn zij heelemaal niet te vergelij ken. Deze Egyptische graven toonen duide lijk de innige band, die de Egyptenaren met den grond van hun land verbond! En niet alleen als begraafplaats zijn deze gra ven opmerkelijk, doch tevens als bouw- en kunstwerk! Spreekt men van de rotsgraven, dan mag men de rotstempels niet vergeten, die voor godsdienstige bijeenkomsten dienst deden. In Indië was het 't Boeddhisme, dat prachtige tempels liet uitbeitelen in de rotswanden; evenals Boeddha in afzonde ring van de wereld leefde, zoo trokken zich hier ook zijn leerlingen en diens na volgers in de eenzaamheid der bergen terug en leefden in de rotsholen. En deze wer den spoedig kunstmatig tot geweldige grot- tencomplexen uitgebreid. Behalve deze kloosterachtige grotten, de zoogenaamde Biharas, zijn er nog andere soorten: de zoo genaamde Tsjaitjas, die de grondvorm heb ben van een tempel. De rots is hier uitge houwen in een langwerpig, rechthoekigen vorm, die aan één der smalle zijden half cirkelvormig wordt afgesloten. Dat is de zijde tegenover den ingang. Tot de oud ste rotstempels van Indië behooren die op het eiland Salsette, waar de grotten verdie- pingsgewijs boven elkaar liggen en meer dan 20 tempels zijn uitgehouwen in de rot sen. Verder de rots-bouwwerken bij het dorp Kali tusschen Bombay en Pun& en de rotstempels op het kleine eiland Elefanta bij Bombay. De prachtige Indische rots tempels bevinden zich echter bij de stad El- lora in het gebied van den Nizam van Hai- darabad, waar het granietgebergte in een halven cirkel van mijlen omvang is uitge hold. De tempels liggen vaak in twee ver diepingen boven elkaar. Hier en daar heeft men het heele rotsdek laten springen, zoo dat midden in het gebergte vrije tempel ruimten zijn. De voornaamste van de EUo- ratempels Is de Kailas, die behalve *ijn ge weldigen omvang door de drukke versie ring opvalt Tal van de prachtigste beeld houwwerken 41a hi?r tf bewonderen, In UIT HET MODERNSTE HEDEN: Onze moderne gedenkteekenen der dooden: het massale graf van president von Hinden burg bij Tannenberg. deze holen vindt men tal van heerlijke vij vers, zuilengaanderijen, zuilen met beelden van 3 tot 4 meter hoogte, enz. Geweldig zijn de afmetingen van dezen rotstempel; de voorhal is 42 meter lang, de hoofdhal 75 M. het altaar is uit één in de holen gevonden steen gebeiteld en is ongeveer 31 M. lang, 17 M. breed en 27 M. hoog. Onze hedendaagsche begraafplaatsen: ook hier siert soms rijk beeldhouwwerk het graf eener familie. GEREGELD LUCHTVERKEER OVER DE NOORDPOOL IS MOGELIJK! Dr. Löwe, een medewerker van Prof. Wegener, die thans aan het Scott-Pool On derzoekingsinstituut te Combridge werk zaam is, heeft een buitengewone gelegen heid gehad het vraagstuk van een even tueel in te stellen luchtverkeer in de arktis te bestudeeren. Hij bracht drie jaar aan de IJskaap door, en heeft een schat van we tenschappelijke, zeer waardevolle gegevens opgedaan. Persoonlijk heeft dr. Löwe na deel van zijn poolverblijf ondervonden, daar zijn beide voeten bij een sledetochfc bevroren. Maandenlang heeft de geleerde zijn voeten niet kunnen gebruiken. Volgens Dr. Löwe's meening zijn in den zomer de atmospherische voorwaarden voor een luchtverkeer over Groenland niet ongunstiger dan in den winter in En geland, Frankrijk of Duitschland. Over 't algemeen heerscht er in het bijzonder in de noordelijkste deelen des lands goed weer. Wel doen zich van tijd tot tijd zwa re stormen voor, doch zij zijn in den ark- tischen zomer even zelden als m de winter maanden. Het gevaar voor ijs vorming op het vliegtuig -is, volgens dr. Löwe, niet bij zonder groot. Men zal zich herinneren, dat dit ook werd beweerd door den Duitschen Oceaanvlieger, von Gronau. Achteraf be schouwd is Dr. Löwe van meening. dat eer geregeld luchtverkeer tusschen Europa en Amerika via den arktis niet meer moeilijk heden oplever' dan een geregelde vlucht over den Atlantischen Oceaan. Eventueele moeilijkheden zouden, vol gens dr. Löwe, ook meer moeten worde» gezocht in de landorganisatie. En deze laa- in verscheidene opzichten nog te wenschen over, zooals in Amerika als in Europa. Daarom beschouwt de Deensche regeering het vraagstuk nog met gemengde gevoelens. De koude echter speelt geen belangrijke rol bij het probleem. Ofschoon de 3000 meter hooge IJskap boven Centraal-Groenland tot de koudste streken der aarde behoort, bereikt de koude toch nog niet die graad, zooals in Werbojansk (Siberië) het geval is en waar toch vrij veel menschen leven. Terwijl de temperatuur daar 90 graden Fahrenheit bedroeg, bereikte de koude- graad aan den IJskaap gedurende de win termaanden een temperatuur van 85 k 80 ararlon

Soester Courant | 1936 | | pagina 4