SNELTAX Oe Milt ïiiL Voor Uw Taxi Garage Joh* Tak waarin opgenomen „De Soester Post" en „De Nieuwe Soester" UitgaveDRUKKERIJ SMIT N.V., SOESTDIJK, Van Weedestraat 35. Telefoon 566. WONINGBUREAU „HOLLAND-INDIE" De staat der Nederlanden Inkomsten en Vermogens belasting. Telefoon No. 773 Kerkberichten. Plaatselijk Nieuws. BELASTING-AANGIFTEN ADVERTENTIEPRIJS: van 1—5 regels 10.75. Elke regel meer 15 cent. Advertentie s tusschen de tekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Advertentle's ln dit blad worden eveneens in de twee andere bladen opgenomen. UITGAVE van; ..DE SOESTER COURANT" Algemeen Weekblad. „SOESTER NIEUWSBLAD'' Algemeen Chistelijk Weekblad en „SOESTER WEEKBLAD". ABONNEMENTSPRIJS p. 3 maanden 50ct„ franco p* post 65 ct., Soester Weekblad 17!/a ct. p. maand 15e JAARGANG Vrijdag 8 Mei 1936. No. 1» Nait het OUDSTE, maar wel een BETROUWBAAR adres Is het Steenliofstraat 77 GEDIPL. en BEËEDIGDE Makelaars Telefoon 909 Laat onze goede naam en ondervinding ook voor U reden zijn, om gebruik te maken van onze relaties in geheel Nederland, Oost-, en West-Indië, voor Huur en Verhuur, Koop en Verkoop van Villa's, Landhuizen, Zaken en Bouwterreinen. Assurantiën op elk gebied. Hypotheken, Taxatiën. Gratis advies en inschrijving. Wie heeft er op aarde Den Staat ooit gezien? Wie kan mij dien snuiter eens toonen? Hoe ziet hij er uit, zou hij groot zijn of klein, Een dikzak, of zou het een magere zijn En waar zou die staat toch wel vvoonen? Maar al zien wij Den Staat niet, De Staat ziet ons wel; De Staat hoeft naar ons niet te zoeken. Je wordt levenslang door dat Heerschap bespied; Reeds op 't moment, dat je 't levenslicht ziet, Noteert hij je fluks in zijn boeken. Als jongen van achttien, normaal en gezond Pakt hij je voor 't eerst bij je baadje; Dan wordt je door hem of je wel of niet wilt Een jaar of nog langer in kazernes gedrild; Als 't er op zit, dan geef je 'n hoera'tje. Maar dan komt elk jaar je belastingbiljet; De Staat verslindt guldens bij hóópen. Aan praatjes van ,,'k heb niet", daaraan heeft hij lak, Dan stuurt hij de deurwaarder fluks op je dak En laat ijskoud je boeltje verkoopen. De Staat is een slok-op, een bodemloos vat; Van wie kaal is zelfs, plukt hij nog veeren. Met stapels papier en zijn dienaren-staf Beschaduwt hij ons van de wieg tot het graf; ."V^at De Staat wil, dat is niet te keeren. Maar wat is dat dan toch voor een monster, die Staat? Zoo hoor ik U woedend al vragen; De Staat, waarde lezer.De Staat is de wet En hij doet wat door ons in die wet wordt gezet; Gij hebt U dus niet te beklagen. En als er die Staat soms zijn dienaar 1) U zendt, Ontvang dan dien afgezant waardig. Gehoorzamend aan zijn onzichtbaren Baas Maakt hij geen verschil tusschen Jan, Piet of Klaas, Al lijkt dat som» erg onrechtvaardig. D. C. VAN EWIJCK 1) De deurwaarder b.v. In verband met het feit, dat per 1 Mei j.L de belasting-administratie wederom, zooals teL. kenjare gebruikelijk is, de aangifte- of invul- biljetten aan belastingplichtigen toezendt, ver. dient het aanbeveling hieromtrent het een en ander in dit blad te vermelden. Zoodra U een aangifte-biljet ontvangen heeft, moet U ingevolge de wet vorengenoemd biljet binnen 20 dagen na dato ontvangst aan de belasting-inspectie terugzenden; niet al leen dat U dat biljet moet retourneeren, doch het behoort ook door U naar waarheid te worden ingevuld en onderteekend. Een ieder, die aan dat verzoek niet vol doet kan worden beboet. Het niet doen van de vereischte aangifte wordt gestraft met een geldboete van ten hoogste duizend gulden. Bovendien wordt hij of zij, die met moed wil een onjuiste aangifte verstrekt, in be paalde gevallen gestraft met gevangenisstraf van ten .«hoogste een half jaar. U ziet wel, geachte lezers, oppassen is voor U de boodschap. Wanneer U de kranten goed leest, zult U trouwens zelf wel tot de conclusie zijn gekomen, dat het vooral tegenwoordig nog al eens voorkomt, dat belanghebbenden wor den gestraft. In ieder geval is het voor U van belang, dat het aangifte-biljet absoluut zoo goed mogelijk wordt ingevuld. Mede werking van een deskundige is dan ook be slist aan te raden. Bij het vaststellen van Uw inkomen en/of vermogen is dikwijls met zooveel factoren rekening te houden, dat het voor een leek op het gebied van belastingzaken niet doen lijk is, een aangifte behoorlijk en naar waar heid in te vullen. Is de aangifte onjuist, dan beloopt U de kans, dat U ambtshalve wordt aangeslagen. Dat wil dus zeggen, dat in die gevallen geen rekening wordt gehouden met Uw opgaaf, terwijl verder daarin zit op gesloten, dat Uteveel zult moeten be talen. Welnu, dat ia niet aangenaam, temeer waar de verschillende belastingen voor be paalde groepen toch al niet te dragen zijn. Niet alleen zakenmenschen, doch ook par ticiperen hebben dus wel degelijk met het bovenstaande rekening te houden. Verder wil ik hierbij nog vermelden, dat men moet opgeven de winst (of het verlies) over het afgeloopen kalenderjaar of boek jaar. Voor het vermogen moet de aangifte worden gedaan naar den toestand per 1 Mei 1936, en niet volgens den toestand per 31 December 1935. Belastingplichtigen, die geen vermogen hebben, ontvangen van de belasting administratie een biljet A; zij die wel ka pitaal bezitten, hetzij in vaste goederen het zij in andere bezittingen, althans indien dat vermogen f 16.000.of meer bedraagt, ont vangen een biljet B ter invulling. Alvorens Uw aangifte-biljet aan de belas ting-administratie terug te zenden, zult U zich wel degelijk moeten afvragen, of de op gegeven winst inderdaad wel juist is berekend. Een schatting zonder meer moogt U niet doen. U moet alles kunnen bewijzen. In het tegenovergestelde geval zijn de gevolgen voor U nu niet bepaald aangenaam te noemen. J. K. Zondag 10 Mei 1936. SOEST. NED. HERV. KERK. Oudekerk. Voorm. 10 uur Ds. E. Groeneveld. Emmakerk. Voorm. 10 uur Ds. J. C. Wissing, Em, Pred., De Bilt. Nam. 6 uur Ds. E. Groeneveld. Kerkgebouw Hees. Voorm. 10 uur Ds. Torenbeek. HERV, (GEREF.) EVANG- Voorm. 10 uur Eerw. Heer J. D. van Galen, van Schaarsbergen. Nam. 6 uur Ds. J. A. van AmsteL van :t>Q Vuursche. li GEREFORMEERDE KERK. Juljanakcrk. -Ifoorm. 10»-uur Ds. B. Alkema. Nam. 5 30 uur Ds. S- Wouters. Wilhelminakerk. Voorm. 10 uur Ds. S. Wouters. Nam. 5.30 uur Ds. B. Alkema. CHR. GEREFORMEERDE KERK. Voorm. 10 uur Ds. N. Bijdemast. Bediening H. Avondmaal. Nam. 6 uur Ds. N, Bijdemast. Dankzegging. VER. VAN VRIJZ. GODSDIENSTIGEN Voorm. 10.30 uur Prof. R. Casimir, van Den Haag. Zang van Mevr. F. van Westen—ToL R.K. KERK- Kerk Steenhofstraat. H. Missen 7 en 9 uur. Hoogmis 10.30 uur. Kerk Nieuwerhoek. ie H. Mis 7.30 uur. Hoogmis 10.30 uur. SOESTERBERQ NED. HERV. KERK. Nam. 2—3 uur Zondagsschool. Nam. 6 uur Ds. B Tuinstra- R.K. KERK. ie H. Mis 7.30 uur. Hoogmis 10.30 uur. Lof 6 uur. HUIS TER HEIDE. NED. HERV. KERK. Voorm. 10 uur Ds. B. Tuinstra. Nam. 6 uur geen dienst. I MEI-VIERING. De S.D.A.P. vierde Zaterdagavond met een stampvolle zaal in hotel „Eemland" het Meifeest. De mure» det zaal waren bchaoten. met diverse propagandadoeken, waarop o.a. te lezen stond: „Vrijheid, 'arbeid, brood" en Man en Vrouw voor 't arheidsplan". Door den heer P. Helmers, voorzitter der Partijraad, werd de bijeenkomst geopend. Na het welkom verzoekt spr. de aanwezigen zich van hun plaatsen te verheffen, waarna hij in een kort, ernstig woord het verscheiden van Wibaut gedacht. De Arbeiders Tooneel-Ver. „Kunst na Ar beid" te Amersfoort bracht hierna een keu rig afgewerkte revue op de planken. In zeer goed spel werden de velschillende tafreelen weergegeven. Doel was fier, het werk der S.D.A.P. uit te beelden. Mpn zag o a. de hui dige crisistoestanden b.v. I in een stempello kaal; de questie tusschen J5D.A.P. en N S B.; de sluipmoord van Mateotfe enz. Als spreker trad op dfe heer Scheps van Den Dolder, die zijn propagandarede hield naar aanleiding van het f Schriftwoord: „Het volk dat in duisternis wandelt, zal eén groot licht zien". De heer Schëps is een jong en vurig spreker, een ware Christen-socialist. Na de pauze werd het rroolijke tooneelspel van Herman Heyermans „Art. 188 B.W." op gevoerd, hetwelk door bijzonder goed spel ook weer groot succes veroverde. „The Red Boys" van Amersfoort zorgden voor pittige muziek. De fa. Worp Co. voor de tooneel-verlichting. Een enthousiaste avond, welke in elk op zicht geslaagd mag heetcgt. A.R.J.1. Woensdag 29 April j L hield bovengenoemde vereenjging een studie.vejrgadermg in de con sistorie der Juiianakerk. Ijladat de vergadering op gebruikelijke wijze 'door den voorzitter was geopend, werd aan jeen der leden gele genheid gegeven tot het houden van een inleiding over „Welvaar'^olitiek van de ge, meente". Inleider zette in korte bewoordingen het welvaarts.streven uiteen en noemde e enige voorbeelden, o.a. het groote belang, van een goede grond-politiek. Na een geanimeerde bespreking van het onderwerp, waaraan bijna alle leden deel namen, werd de vergadering op verzoek van den voorzitter door den inleider met dank zegging gesloten. Dag Telefoon 636 Nacht Telefoon 307 vaardigden, het sportieve strijden van en met „Esvac", en met nadruk er op gewezen, dat men de stand van het ie elftal niet te don ker moet inzien. Wanneer doel, wensch en streven hoog gehouden worden, doet de club wat. zij kan. De heer Clemens dankte voor de gelukwenschen. Het tragLcomische tooneelspel, door het Esvac-clcubje opgevoerd, heeft zich in aller bijval mogen verheugen. Het was een geestig spel van drie celibatairen op leeftijd, die door hun ideaaLhuishoudster netjes opgelicht wor- den, waarbij deze dame handig van hun aller verliefdheid gebruik maakte. Wanneer men uitgaat van amateurs-prestatie, dan verdient de heer Kroon een buitengewoon woord van lof voor zijn weergave. Ook de heer Van Weert en Mevr. De Bruin (in de hoofdrol) speelden prijzenswaardig. De heer Kwak en de beide andere dames toonen nog beginners, werk. Toch was het geheel zeer zeker de moeite waard voor de toeschouwers; alleen valt het te betreuren, dat de souffleur een te sterk stemgejuid heeft. Evenwel wisten de spelers het publiek voortdurend te boeien en in spanning te houden. Een tombola werd gehouden, en het „V.F.- ensemble zorgde voor prettige muziek. Accountantskantoor - J. C. DOG SER Hartmanlaan 62 - Telefoon 758 - Soest FEESTAVONDEN „E.S.V.A.C." Maandag- en Dinsdagavond vonden de uit gestelde feestavonden van „Esvac" plaats in hotel „Eemland". Maandagavond, voor de leden en juniores met hun familie, Dinsdag voor het Eere-comité, donateurs en verdere genoodigden. Beide avonden werden geopend door den voorzitter der club, de heer P. J. Clemens, met een hartelijk welkomstwoord en een kleine memorisatie van het door Esvac ge leverde werk in 't verstreken seizoen. Om alle ups en downs precies na te gaan, ont breekt spr. de tijd. Genoeg zij, dat het 2e, 3e en juniores-elftal zich goede plaatsen in de sportwereld veroverd heeft, doch het ie elftal er helaas benard voorstaat. Verlies op verlies werd geleden. Doch de goede wil is er, evenals de juiste stemming. De club mag zich in bloei verheugen. Ook al zijn de finantiën niet zooals gewenscht, toch gaat men met moed voorwaarts, daar de gehouden fancy-fair voor het doel zeer goed verloopen is, en de opbrengst tot te vredenheid werkte. Op atletisch gebied heeft Esvac goede kansen gemaakt dit jaar; er werd veel goeds gepresteerd. Een woord van dank brengt spr. aan het medewerken aan een en ander door de Pers en aan het Esvac-tooneelclubje, dat beide avonden opluisterde met hun mooie spel. De tweede avond mocht het bestuur der club zich verheugen in groote belangstelling van andere clubs en vereenigingen. Zoo merk ten wij onder de aanwezigen op de heer Burgemeester, de Eero-voorzitter Mr. Van Doorne, de doktoren Stroband en Donker, de Soester Vrijw. Brandweer, alsmede afge vaardigden van „Soest Zuid", P.V.O., „de Stormers", „A.D.O.", de E.H.B.O., „Soest", „Be Quick", Minerva, Wandelsportvcreen. Dudok de Wit" te Baarn, de U.P.V.B., de K.N.A.U., U.D.A., „Amcrf. Boys", SVDA, „J.A.C.", „V.V.S.G.A."' en AAV te Amer*. roort. Namens de Utr. Prov. Voetb. Bond, de Amersf. Boys, A.A.V. en de tooneelclub werden met een gelukwensch aan de jubi- leerende vereeniging bloemstukken overhar». digd. Gegiegieieerd, .werd door_ de. heeren afgj> „E.S.V.A.C'-ATHLETIEK. Zondag 10 Mei zullen de reeds eerder aan gekondigde Jübileu'm^athletiek-wedstrjjden op het „Esvac'-terrein plaats hebben, aanvang één uur n.m,, met een programma voor de athletiekJiefhebbers om eens hun hart op te halen en voor hen, die nog geen kennis heb ben gemaakt met de athletiek, dat nu eens te doen. Een vijftien Esvac'ers zullen op verschil lende nummers uitkomen. De beste athleten uit do provincie nemen aan de wedstrijden deel, waaronder ook eenige loopers op de 3000 M., die tot de eerste tien behoorden in de, op 2 Mei gehouden Singel loop te Utrecht. Op dat nummer starten een goede twintig deelnemers, waaronder ook drie Esvac'ers. Aan het nummer 4 x 400 M. estafette, waar een ploeg van Esvac plus twee andere ploegen, het elkander zeer las tig zullen maken. Verder over het onderstaande programma, komen nog een tachtig deelnemers uit, plus een veertig Dames en Meisjes. Er zal dus volop spanning zijn! Het programma is als volgt samengesteld: Heeren: 3000 M., 800 M., 400 M. en 100 M. hardloopen. 4 x 400 M. estafette. Speer werpen, Discuswerpen, Kogelstooten, Hoog springen en Verspringen. Dames: 100 M. hardloopen. Verspringen en Kogelstooten, idem voor Dames niet K.N. A.U. leden. Meisjes: 60 M. hardloopen. Juniores: Driekamp 100 M. hardloopen, Verspringen en Kogelstooten. Wij behoeven zeker niet verder op dit programma in te gaan, het heeft voor zich zelf reeds aanbeveling voldoende. Alle sport liefhebbers dus a.s. Zondag naar het Esvas- terrein voor dezen portmiddag. De entree is zoo laag mogelijk gehouden. PRIESTERFEEST. Dezer dagen had te Soesterberg een bijeen komst plaats van R.K. ingezetenen, met het doel een comité samen te stellen, dat plan nen zal uitwerken voor een plechtige viering van het priesterfeest van een der zonen der parochie. In dit comité werden gekozen de dames Rooda en Nuiten (Secretaresse) en dè heeren Wegman (Voorzitter), Nefkens, Ha- bes, Peters, Kanters, Geijtenbeek en Lensink. OPBRENGST BAZAR. De ji. Zondag te Soesterberg gehouden bazar ten bate der R.K. Jeugdbeweging en de R.K. militairen heeft opgebracht ruim f 300.netto. De hoofdprijzen zijn gevallen op de nos. 596, 932, 332, 803 en 688. De volledige lijst ligt ter inzage in de R.K. Militairen-Vereen. FEESTAVOND CHR. ORANJE-VEREENIGING. Donderdagavond gaf de C.O.V. „Juliana van Stolberg^. een groots, feestavond, in, hotel „Eemland", ter viering van de Prinsessedag en het i2l/2-jarig bestaan der Vereeniging. De avond werd geopend door den voor zitter, de heer M. C. Wijnbeek, die in 't bij zonder het welkom toeriep aan den heer Bur- gemeester, Beschermheer der C.O.V.de heet Kalmijn, lid van het Hoofdbestuur te Utrecht; die als spreker zou optreden en de verder» medewerkenden. De heer Wijnbeek sprak vervolgens een kort woord naar aanleiding van den juistgezongen Psalm:„U alleen, U lo ven wij". God gaf ons reden tot lofzegging, omdat Hij onze Prinses weer spaarde vooc het Ned. volk. Zij is een echte Oranjetelg, in haar liefde tot en meeleven met Haar volk. Ook het jubileum der C.O.V. is een red« tot dankbaarheid. Ondanks de groote sympa- tie, waarin de vereeniging zich te Soest mag verheugen, is het doel nog niet bereikt en blijft het streven, het ledental te verdriedub belen en de Oranje-Garde vertiendubbeleo. Het goed gevarieerd programma werd hier na afgewerkt, 't Eerste nummer bracht het optreden van het Meisjes-zangclubje van Mej. Ida Jongsma, dat onder haar voortreffelijke leiding een allerliefst zangspelletje van Hendr. v. Tussenbroek opvoerde. Daarna stelden de leden der Oranje-Garde in hun mooi Prinsen- uniform een tableau voor, getiteld „Oranje- Garde". De spreker beklom hierna het podium ea sprak zijn feestrede uit. Spr. wijst op de bij zondere leidingen Gods, beginnende in de his torie, bij onze eerste Oranjevorsten. Neder land is wel eens genoemd „Het Israël van het Westen", omdat de Hand Gods zoo me nigmaal gezien wordt in de geschiedenis. Zijn wij niet een volk, dat reeds meer dan 2 eeu wen onder hetzelfde Vorstenhuis geregeerd worden? Dat heeft de onverwoestbaar sterke band bevestigd: „God, Nederland en Oranje". Geen opstandige stroomingen of ongeloof zul len de Nederlanders dulden, het „Oranje bo ven" zal, naast 'de bede tot God, de leus blijven. De heer Kalmijn vertoonde na zijn redo een serie lichtbeelden, waarbij o.a. de over leden voorzitter, de tegenwoordige voorzitter en de Burgemeester op het doek kwamen. Maar de hoofdschotel was hierbij een pracht- collectie foto's en platen uit het leven onzer Prinses, vanaf de geboorte tot aan haar 270 verjaardag. Na de pauze werd deze collectie nog aangevuld met mooie opnamen van d« Kon. familie en de Kon. begrafenissen. Het zangclubje trad nog eens op eerst ia het aardige boerentafreeltje „Perrette met d» melkkan", waarin Mej. Netty Wijnbeek haai medewerking verleende en een mooie sopraan solo gaf. Tot slot een snoezig bloemenstukje. Ook de Oranje-Garde had nog een tableau voorbereid, dat aller instemming wegdroeg, „Oranje tegen het Communisme". Mej. Jongsma, die ook het muzikale ge deelte van den avond verzorgd had, ontving een mooi bouquet, en de voorzitter dankte alle medewerkenden voor hun prestaties. Door Ds. B. Alkema werd de avond ge sloten met dankzegging. Er was buitengewoon veel belangstelling voor deze feestviering. WANDELTOCHT S.T.C. De Soester '1 urnclub hield Zaterdagmiddag een propaganda-wandeltocht, waaraan niet minder dan 200 leden deelnamen, te weten 100 grooten voor de 25 K.M., 100 kleinen voor de 15 K.M. marsch. De afmarsch vond plaats voor Hotel-Café „Du Passage", -dal ook weer punt van aankomst was. Nadat het peleton vertrokke.1 was, begon nen de S.T.C.ers hun loop o.l.v. de directeut J. v. d. Linden, P. Ekel en A J v. Hiel, Consul K.N.G.V. afd. Utrecht Mede namen aan dezen tocht deel 15 man van liet ibe Re giment Infanterie, o.l.v. Serg.-Maj. Van Ben»- mei, ter training voor de a.s. 4-daagsche e* 10 man Amersfoortsche Politie, o.l.v Inspec teur Van Hoek. De tocht ging door Soest, Baarn, Socst- duinen en de Paltz. De eerstaankomende der 25 K.M. was D. Luiben, die het er in 3 uur 20 min. afbracht, terwjjl het peleton er 3 uur 40 min. over deed. Waarschijnlijk is er eea fout geslopen in de richting. De Politie^, :p ontving na aankomst cea zilveren beker en de afd. militairen een zil veren lauwertak, terwijl aan alle deenemera een. herjnnering.s-medaLle overhandigd werd.

Soester Courant | 1936 | | pagina 1