Vesting en Woning bouw v Geluksvogels. ALS gevolg van de snelle ontwik keling van het luchtwapen en de daardoor ontstane gevaren, ook voor de burgerbevolking, is de techniek zich gaan toeleggen op het construeeren van bom vrije kelders, die een veilig toevluchtsoord bieden tegen de verschrikkingen van een luchtbombardement. Hierbij speelt staal de hoofdrol, daar uitgebreide proeven hebben aangetoond, dat dit metaal een afdoende bescherming vormt. De toepassing hier van is, vooral bij nieuwe kelders, vry een voudig. Men graaft eerst de benoodigde ruimte uit tot op de gewenschte diepte, waarna aan de zijkanten staalprofielen in den grond worden gedreven, die de wan den vormen; hierop wordt vervolgens de bedekking aangebracht, bestaande uit sta len platen ter dikte van 3 m.M. Deze sta len zoldering wordt dan op haar beurt v/eder bedekt met een laag aarde of zand van 70 a 80 c.M. In op deze wijze aange legde kelders bevindt men zich in absolute veiligheid. Waar de bodem rotsachtig is, of in heu vels, spoordijken enz. kan 't systeem wor den toegepast, dat men bij de mijn-in dustrie volgt. Hier gebruikt men speciale staalprofielen, welke er op berekend zijn, we'erstand te bieden aan den zwaren druk, die er door de steen- of andere massa's op wordt uitgeoefend. Naast de constructie van nieuwe bom vrije kelders heeft men ook het vraagstuk onder de oogen gezien, op welke wijze oude kelders bomvrij xijn te maken. Bij den bouw van de hulzen, waaronder deze kelders zich bevinden, heeft men natuur lijk geen rekening gehouden met de gru welen van den modernen oorlog. Zij moe ten dan ook zoodanig worden versterkt, dat zij eventueel den last zullen kunnen dragen van de puinhoopen van het geheele huis, indien dit onverhoopt door een bom yiocht worden getroffen. Dank zij de mo derne techniek ia ook dit mogelijk; ook in dit geval is het 't staal, dat redding en uit komst brengt. Stalen balken verhoogen de draagkracht van het plafond en de muren, terwijl de zoldering wordt bekleed met stalen platen, aie bij een catastrophe af doende zekerheid bieden tegen den druk van het er op rustende puin. Het is van het grootste belang, om ook de verschillende onderdeelen van het ge bouw door middel van staal te verstevigen, daar dit er toe bijdraagt om het weerstands vermogen van het geheele gebouw te ver hoogen. Een horizontale, brandwerende af scheiding onder den zolder, stevig met sta len ankers in de muren bevestigd, heeft tot gevrtg, dat de muren weerstand kun nen bieden aan in horizontale richting op tredende krachten, welke veroorzaakt kun nen worden door het springen van een bom. Dergelijke brandwerende afscheidin gen van staal, voorzien van een daartoe geëigende vulling, verhinderen het door dringen van brandbommen in de daaron-1 der gelegen verdiepingen en beperken een eventueel ootstanen brand tot de zolder verdieping. Op den zolder zelf wordt het gevaar voor uitbreiding sterk verminderd door een stalen in plaats van een houten dakstoel en het gebruik van verzinkte sta- VAN LINES BOVEN NAAR RECHTS ONDER: Vanwaar het gevaar dreigf: een eskader bommenwerpers, die dood en verderf trachten te zaaien, zoowel onder de mili tairen als onder de burgerbevolking! Ingang van een der ondergrondsche forti ficatiën. De Maginotforten bestaan uit ver schillende ondergrondsche verdiepingen, onderling door ondergrondsche treinen verbonden. De hier gefotografeerde hellen de toegang tot een der fortificatiën is, zoo als men duidelijk ziet, volkomen bomvrij afgedekt. Een der geweldige pantserkoepels, geca moufleerd door het bosch. Links ziet men de enorm-dikke muren van het pantser- fort. Daar bevindt zich ook de ingang. De kanonnen van het fort bestrijken een groot deel van het voorliggende land, dat na tuurlijk van merkteekcns is voorzien om op in te schieten, enz. Ingang van een der monster-versterkingen. Het geweldige beton-pantser beveiligt te gen alle mogelijke bommen en granaten. Liften verbinden in de forten van de Ma- ginot-linie de verschillende étages met el kaar. Geheel onderin bevinden zich de munitiekamers en wapendepots. Do onaf gebroken serie forten langs de Fransche grens vormt een beveiliging zonder weer ga, die welhaast onoverwinnelijk moet zijn. lu de moderne huizenbouw is het thans een eerste vereischte rekening te houden met de mogelijkheid van een luchtaanval. Daarom gebruikt men aanzienlijke hoe veelheden staal voor de versterking der panden. Op de foto een modern flat te Man chester, zooals thans geëxposeerd wordt o p een tentoonstelling in het departement van hygiëne in Engeland. len dakpannen. Een stalen dakstoel heeft nog dit voordeel, dat hierdoor de dakspan ten vervallen, terwijl het gewicht zoo ge ring is, dat de geheele constructie nog lich ter kan worden uitgevoerd dan met ander materiaal. Nog grootere beveiliging tegen lucht bombardementen bereikt men door het aanbrengen van stalen vensters, gasdichte en niet splinterende deuren, vensterluiken, kasten, stoelen, banken, tafels, enz. Bij nieuwbouw verdient het voorts aanbeve ling, de huizen te bouwen in een stalen ge raamte. Op de laatste Leipziger Messe wa ren een aantal stalen kelders en woning inrichtingen tentoongesteld, die niet alleen voor den vakman van belang waren, doch die ook den leek de overtuiging moesten schenken, dat hij, dank zij de toepassing van staal, zich in zijn eigen woning veilig zou kunnen voelen bij een luchtbombarde ment. Het is overigens niet verwonderlijk, dat men zijn toevlucht heeft genomen tot dit metaal; immers, reeds in den wereld oorlog maakte men een ruim gebruik van staal voor de bedekking van de schuil plaatsen in de loopgraven. Hier bezigde men bij voorkeur gegolfde stalen platen. Bij de tegenwoordige maatregelen tegen luchtaanvallen door de burgerbevolking neemt het staal eveneens de eerste plaats in, dank zij zijn stevigheid en elastische eigenschappen. DE MAGINOT-LUN. Wij maken U erop opmerkzaam, dat men bij de scherpe bewaking van de Magino- fortificatiën slechts met de grootste moei te erin slaagt fotografische opnames te maken. De hier gepubliceerde foto's zijn eenlg in hun soort. Zooals wy reeds hierboven opmerkten, moet er rekening mede worden gehouden dat de zolderverdieping en de daar liggen de goederen door brand kunnen worden aangetast, als er een brandbom op valt; doch van hoe grooter stevigheid de dak- oonstruetie is, hoe meer deze in staat zal blijken, de kracht van de bom te breken, zoodat de lager liggende verdiepingen dan minder gevaar loopen. Bij oudere gebou wen is het dus van het grootste belang om het dak op de aangegeven wijze te bevel- ligfcr- TAAL bi'de Wolkenkrabbers.... de meest kwetsbare punten voor luchtaanvallen. Het stalen geraamte van deze gebouwen geeft echter eenjgszins een waarborg voor de weer standskracht dezer kolossen. Een fraaie lu chtfoto van Wallstreet, het centrum der Amerikaansche, financieele wereld. In één jaar de Bank 22 maal gesprongen. La Mule is een klein plaatsje, niet ver van Kaap St.-Martin. Hier zouden de lon gen en zenuwen van Miss Gould zich we der kunnen herstellen. Ja.... en een paar kilometer verder lag ook een stad: Monte Carlo! Miss Gould had een zwaren winter ach ter den rug. De vochtige Londensche mist had haar longen aangetast. Drie maanden lang werd zij verpleegd in het Holborn- ziekenhuis; toen zij daaruit ontslagen werd, gaf de dokter haar den raad, eenigen tijd in een ander klimaat door te brengen. In een zonnig land: Egypte, St. Moritz, de Riviera. Doch Miss Gould had geen geld. De familie onder elkaar bracht even wel wat geld bijeen en tenslotte was er voldoende om drie weken door te brengen onder de palmen van La Mule. Toen Miss Gould voor de eerste maal den voet over den drempel van de speel zaal in het Casino zette, deed zij dit uit louter nieuwsgierigheid. Zij zette 23 francs. Alleen voor de aardigheid. Zij won. Zij liet het geld, dat toch reeds als verlo- maar 100.000 francs, dan 10.000. Als hij zijn laatste 1000 francs door den croupier ziet wegharken, begint hij op te spelen. De croupiers zijn bedriegers.' Het Casino is een roovershol! Men gooit hem er een voudig uit. Wat voert mr. Apleton tegen woordig uit? Het heet, dat hij thans strij ker is in een wasscherij bij Sheffield. Voor al rokhemden moet hij uitstekend kunnen strijken. Een bekend Engelsch schrijver van de tective-romans, wiens boeken oplagen van millioenen bereiken en wiens korte verha len met goud worden betaald, had een klein Chineesch boekje ontdekt met een onfeilbaar systeem. Hij toog naar Monte Carlo en liet de bank springen, volgens de berekeningen van het boekje. Toen wilde de directie van het Casino.den onvoordeeligen bezoe ker liever kwijt. Zij wist, dat Lohmer vóór eiken zet minstens 3 minuten noodig had om zijn berekeningen te maken. Aan elke speeltafel, waar hij verscheen, werd de pauze tusschen twee spellen nu zooda nig ingekrompen, dat hij geen tijd genoeg had, om zijn ingewikkelde optellingen en vermenigvuldigingen uit te werken. Dit had tot gevolg, dat de bezitter van het eenige roulette-systeem, dat zijn on feilbaarheid had bewezen, weer naar Lon den terugkeerde en zijn plaats achter ziJo schrijftafel innam. Een dakbedekking, bestaande uit ver zinkte stalen dakpannen biedt niet genoeg te waardeeren voordeelen bij een eventu- eelen luchtaanval. Afgezien nog van het feit, dat zij een remmende werking uitoefe nen op de brandbommen, waardoor zij ge troffen worden, veroorzaken zij ook veel minder puin, daar het stalen dak de licht ste bedekking vormt. Bovendien is uit de genomen proeven gebleken, dat stalen dakpannen veel ge makkelijker van vergift te bevrijden zijn, dan de gewone, poreuze dakpannen, die het gifgas uit de bommen inzuigen. De van staal vervaardigde pannen daarentegen ne men geen gif in zich op en kunnen gemak kelijk worden afgewasschen. Uit dit alles blijkt wel, dat staal de hoofd rol speelt bij de beveiliging van de burger bevolking in geval van luchtaanval. (Auteursrecht V.P.B.) ren beschouwde, staan. Opnieuw vond het balletje den weg naar No. 18, waarop Miss Gould gezet had. O, zij blijft volkomen bedaard; zij is geen speelster, zij schuift maar steeds het totale bedrag van haar winst op een nummer daarnaast. Dan verzoekt de elegante croupier haar beleefd, even geduld te willen hebben. De kas aan zijn tafel is uitgeput. Miss Gould heeft de bank laten springen. Met 25 francs is zij gekomen met een vermogen verlaat zij het Casino en keert terug naar het kleine familie-pension. Alleen met dit verschil, dat zij er nu, inplaats van drie maanden, evenveel jaren blijft. Maar naar Monte Carlo? Nooit meer! Zij is een van de 22 geluksvogels, die in het afgeloopen jaar de bank te Monte Car lo hebben laten springen. Hoe is het den anderen vergaan? Die zijn niet zoo ver standig geweest als Miss Gould, dat is ze ker. Iedere speler herinnert zich nog een zekeren Mister Apleton. Een rose, welvol daan gezicht boven het wit van zijn over hemd, dat er zoo onberispelijk uitziet, om dat de heer Apleton zijn vermogen te dan ken heeft aan de fabricage van deze hem den. Verder houdt hij er een prima systeem op na, om roulette te spelen. Vijf jaar lang heeft hij het geprobeerd, met behulp van de groene krantj es van het Casino, het is onfeilbaar! Apleton verkoopt zijn overhem- denfabriek en trekt met de opbrengst daarvan naar Monte Carlo. De eerste winsten, die de man uit de overhemdenbranche maakt, zijn overweldi gend. Den 6en October slaat hy zijn groo- ten slag. Hy laat de bank springen. Dat is geen kunst voor Apleton, met zijn buiten gewone systeem. Hij is nu voor zijn leven binnen. Eiken dag is hij de eerste, die aan de speeltafel zit en de laatste, die opstaat. Ja, hij werkt hard; harder dan in zijn over- hemdenfabriek. Maar nu beginfr hij ook te verliezen. Wat is er aan de hand? Is het systeem niet meer onfeilbaar? Onmogelijk! Apleton sneelt door. Spoedig heeft hij nog

Soester Courant | 1936 | | pagina 4