Minister Slingenberg, die bij de opening van deze instelling van sociaal nut natuurlijk niet ontbrak, heeft in een korte rede voering enkele woorden gespro ken, welke tot het geheele Neder landsche volk moeten doordrin gen. Hij herinnerde er aan, wat reeds door de Koningin in de Troonrede naai aanleiding van de jeugdwerkloosheid is gezegd, dat aan dit onderwerp meer dan de gewone aandacht moet wor den geschonken. De regeering kent dus haar plicht, maar ander zijds is zij de geestelijke en gods dienstige richtingen, welke haar bij het vervullen van haar taak de grootste medewerking ver- leenen, ten hoogste dankbaar. In den tijd, dat de werkloosheid Nederland teistert, zijn reeds 18 kampen gesticht, waar 1200 jonge mannen gedurende 6 tot 8 weken van het jaar nuttige arbeid kun nen verrichten. Om dit werk te kunnen volhouden, deed de mi nister een beroep op het geheele Nederlandsche volk en vroeg hij bovendien de medewerking van de arbeidsbeurzen om er naar te streven de jeugdige krachten weer zooveel mogelijk in het normale bedrijfsleven op te nemen. De jaarlijksche nationale bij eenkomst van padvinders-leiders van de vereeniging De Neder landsche Padvinders, heeft weer olaats gehad. Op het conferentie oord van den Zendings-studie- raad te Lunteren zijn Zaterdag en Zondag ruim 300 deelneemsters en deelnemers bijeengekomen. De hoofdverkenner, staatsraad I. J. Rambonnet heette de aanwe zigen met eenige hartelijke woor den welkom. buitenlandsch overzicht. De collectieve veilfgheid faalt -Italië schaart zich aan de zijde der verzadigde impe ria. Ook Duitschland zal men tevreden moeten stellen. Reorganisatie van den Volkenbond noodzakelijk. Toen eenigen tijd geleden in het Engelsch Lagerhuis het vraag stuk van, de teruggave der Duit- sche koloniën weer eens werd besproken, maakte een der leden van het eerwaardige Duitsche parlement een kenmerkende ver gelijking tusschen de verschillen de Europeesche staten. Europa, zoo zei deze volksvertegenwoor diger, is verdeeld in „haves" en „not-haves", „bezitters" en „niet- bezitters". Men zou het nog an ders kunnen zeggen: Europa is verdeeld in verzadigde en onver zadigde imperia. De eerste groep wil een oorlog, die hun reeds verworven bezit in gevaar zou kunnen brengen, uitbannen. De leden van de tweede groep daar entegen zullen tot oorlog over gaan, zoodra zij denken, dat daar mede in de bestaande status quo, waarin zij een gevaar voor hun eigen volksbestaan hetzij dan bij gebrek aan grondstoffen dan wel anderszins zien, een ver andering te kunnen brengen. Zoo lang de laatste groep bestaat, bestaat er kans op oorlog, ten zij de voldane mogendheden, die op het oogenblik verre in de meerderheid zijn, zich aaneen sluiten tot een besloten blok, dat bereid is den eventueelen aan valler een oogenblikkelijk halt, zoo noodig met inzet van de mi litaire macht, toe te roepen, want DE SCHUTTERS TRAINEN VOOR DE OLYMPISCHE SPELEN. PRINS GUSTAAE ADOLF ZWEEDSCH KAMPIOEN OP DE SABEL. Sportiviteit zit de Zweedsche koninklijke familie in het bloedl Is Zwedeas grijze Koning een enthousiast tennisspeler, zijn zoon, Prins Gustaaf Adolf, houdt den sportnaam van de Koninklijke Familie hoog als sabelvechter. Tot veler verras sing wist hij het Zweedsche kampioen schap op de sabel, vóór de favorieten Nordholm en Tingdal, op zijn naam te brengen. In het oefengebouw aan de Wannsei trainen de Olympiade-deelnemers voor de wedstrijden revolverschleten. Zes tevensgroote, zwarte figuren moeten in acht seconden getroffen worden. Wie hierin slaagt, moet de oefening in zes en ver volgens in vier seconden herhalen. Natuurlijk stond de a.s. jam boree in het middelpunt van de belangstelling. De secretaris van de jamboree, de heer J. M. Kore- mans, gaf een overzicht van de dingen die reeds dienaangaande waren gedaan. Een en ander werd verduidelijkt met lichtbeelden. Natuurlijk wordt er al hard aan de organisatie gewerkt met het oog op de groote toestroom van vreemdelingen, welke mag wor den verwacht. Maar als de heer Koremans de voornaamste taak van de leidsters en leiders moest noemen, zou hij toch zonder aar zeling zeggen, dat deze gezien moet worden ln het feit, dat de Nederlandsche Jamboree van '37 een voorbeeld voor de andere landen moet worden. Nadat nog door enkele sprekers het woord werd gevoerd, werd de bijeenkomst gesloten door den hoofdverkenner, die zijn voldoe ning uitsprak over de uitstekende organisatie, den prettigen geest en de vlotheid, waarmee deze vergadering is verloopen. De glasfabriek te Leerdam geeft nog immer den strijd niet op. Op initiatief van de bevolking van Leerdam is een comité opgericht met het doel te trachten de glas fabriek als werkgelegenheid te behouden. Woensdag is door dit comité een massale vergadering belegd, waaraan werd deelgeno men door alle ingezetenen der gemeente "boven de achttien jaar. Tijdens de vergadering werd een deputatie gekozen, welke afge vaardigd zal worden naar de re geering en de glasfabriek om te bewerkstelligen dat de Leer- damsche werkgelegenheid blijft voort, bestaan. ook de meest onvoldane natie be gint geen oorlog, waarin een kans op succes hopeloos is. Men noemt dat collectieve veiligheid. Een dergelijk blok, bestaat er nu inderdaad. ((Engeland, Frankrijk, de Sovjet-Unie, die een zesde deel van de aarde bezit, enz.) Daartegenover staat o.a. Duitsch land en stond Italië en wil men de lijn ook buiten Europa door trekken Japan. Het instituut, waarin de collectieve veiligheid belichaamd is, heet Volkenbond. Daar wordt beslist, welke maatre gelen er tegen den schender van den vrede, of den schender van de verdragen, waarin de gehei ligde status quo, is vastgelegd, zullen worden genomen. Nu is er echter iets niet in den haak met die collectieve veilig heid. Gebleken is, dat de verza digde impera veel voor de col lectieve veiligheid voelen zoolang hun eigen belangen op het spel staan. Gaat het er om den vrede te bewaren in streken, waar de een of andere staat geen interesse te verdedigen heeft, dan faa|t de schoone gedachte. Reeds vroeger heeft men dat gezien: in Mandsjoekwo en in den Chaco- oorlog bleef de Volkenbond werkloos. In Mandsjoekwo had den weinige, in Zuid-Amerika geen enkel volk belangen te ver- dedigenl Nu is het juist, dat het voor den Volkenbond moeilijk was in deze gevallen in te grij pen. De Volkenbonds-enthousias- ten troosten zich met da gedach te, dat men van het Geneefsche instituut niet het onmogelijke mocht verlangen. Zou de schen ding van het Volkenbondsstatuut zich in Europa of ook daarbuiten voordoen, dan zou men wel wat anders zien 1 Thans, nu de Italianen in Addis Abeba zijn aangekomen, het Ethiopisch Rijk plechtig door Mussolini is geannexeerd en Duitschland van de bezetting van het Rijnland nog steeds geen na- deelige gevolgen heeft onder vonden, moeten deze enthousias ten toch wel een koud stortbad gehad hebben. Hetzelfde spel letje als in de gevallen Mand sjoekwo en Chaco-oorlog heeft men te zien gekregen. Zei Eden die de Italianen ongaarne aan het Tanameer zag, ja, dan zeiden La- val en Flandin, die Italië niet als bondgenoot tegen Duitschland willen verliezen: neen. En ln het Rijlandvraagstuk zag men precies het tegenoverge stelde: 7 Maart bezetten de Duit sche troepen het Rijnland en deed Hitier zijn voorstellen. 11 Mei komt men te Genève bijeen, om deze zaak voor de zooveelste maal te bespreken en ook dan zal de zitting, zonder dat men tot besluiten kwam, worden ver daagd. Bijna een maand hebben de Engelschen noodig gehad, om het vragenlijstje aan Duitschland op te stellen. Van Berlijn mag men niet vergen, dat het nu bin nen luttele dagen tijds het ant woord gereed heeft. Hier schuift Engeland de zaak op lange baan. En misschien is dit maar goed ook. Parijs prakkiseert nog steeds over represailles, die tegenover de „not-have", Duitschland, al heel weinig op hun plaats zijn. Wellicht dat met den tijd de be tere inzichten komen. En om thans tot ons slotwoord over te gaan de collectieve veiligheid in den dooi de ver zadigde imperia gewenschten zin heeft gefaald. De oude toe stand is volkomen veranderd t „POLITICI. Guus Betlem Jr, Motto: en de boom wordt éls- maar dikker of .iédereen weet èlles 1 1 'tWas de melkboer, die als eerste Mij het nieuwtje overbracht: Wis' u, dat de Negus vort is. Nou, dèt hê'k allang verwacht I Dié dacht stiekum bij z'n eigei Loope jullie naar de pomp. Ja, lk ga daar zltte wachten. Totdat Mussolini komp I Maar... let uw'ea op mijn woorden. Daar komt óók weer herrie van. Omdat Engeland begrijp' u? Zooiets tóch niet hebben kan 1 Trouwens., zoo wist ook de bakker. Net precies gearriveerd 't Gaat daarginds in Abbis Eba Of hoe héét dat? - glad verkeeidl Want als straks de Italianen Ginder binnen zijn gerukt. Worden évengoed natuurlijk Die., gezanten onderdrukt 1 En dat ken nooit goed gaan, snap' u1 Dan zegt Engeland sebiet: Stop'es effies, Mussolini Nee, we bènne d'r nog niet I Wat Je zegt? zoo vond de slagej Die d'r óók maar bij kwam staan. Wisse jullie, dat de Negus Al naar Londen is gegaan? Zestig groote oorlogsschepen Steken d'r vandaag in zee En natuurlijk doet vanzelf dan Hitier ook een beetje mee.... En dat ónze Koningin weer Is vertrokken naar Het Loo, Nou, dat heb als je 'n'et mijn vraagt, Oók z'n reden welo, zoo 1 Toen ben ik gevlucht, naar binnen En ik dacht er, somber, aan, Dat die menschen toch wel mfnstent In verbinding moesten staan Met Parijs, met Rome, Londen, Met Genève en Berlijn.... Want, hoé kunnen z'anders vraag ik Zóó goed., op de hoogte zijn?? Italië heeft Abessynië veroverd en zich thans bij de groep dex „haves" gevoegd en zal nu even eens tot de „vrienden" van den vrede gaan behooren. In Europa behoort nog slechts Duitschland tot de onvoldane groote mogend heden. En het is deze onvoldaan heid, waasÉn het oorlogsgevaar voor Europa ligt opgesloten. Twee mogelijkheden staan er thans bij de nieuwe organisatie van den vrede open. Of men kan de collectieve vei ligheid Opnieuw in den ouden zin alleen tegen Duitschland or- ganlseeren in 't geval Duitsch land ware dit waarschijnlijk mo gelijk of wel, en deze oolos- sing lijkt ons juister, men moét trachten op een of andere wijze Duitschland aan de ziide der vol dane mogendheden to brenaen, om daarna gezamenlijk op een betere toekomst aan te sturen. Dat men bij de thans noodig ge worden reorganisatie van den Volkenbond het hoofd koel en het hart warm houdel GENERAAL GRAZIANI MET ZIJN LIEVELïNDSPa APD Een gemoedelijke foto van het Afrikaansche oorlogstooneeh Generaal Graaani, de opperbevelhebber aan het Zuidelijk front, die de sterke „Hindcnburg-iin.e van Ras Nasiboe, aangelegd onder leiding van den Turkschen generaal Weh» Pasja, heeft weten te doorbreken, met zijn lievelingspaard, een schimmel, achte» het front EINDELIJK WEER WARMTE.,.. 1 BINNENLANDSCH OVERZICHT. De stad is ontwaakt. Als bevrijd rekt en strekt ze zich in hot stra lende licht van den eersten, wer kelijk zwoelen voorjaarsdag. Zelfs de grauwste, somberste muren hebben een glans van vriende lijkheid gekregen. Buigen zich daarginds niet de helgroene twij gen van een jongen kastanje boom over het doorrookte zwart fan den ouden pakhuismuui? Staat daar niet in het nauwe stadshofje, dat met den wijdschen naam van „tuin" wordt bestem peld, een boom, die in één nacht tijds zich met een kleed van dui zend bloemen overdekt heeft? Alles heeft een ander aanzien ge kregen Ook de menschen zien er anders uit. Het is, alsof de kleine zorgen van den dag opeens wat van hen afgevallen zijn, of die zoo zwaar niet meer wegen. Nü eerst schij nen zij ten volle te beseffen, dat het Lente is en dat dat vrij wat belangrijker is dan kleine moei lijkheden en 223J^heden, die er immers morgen eok zullen zijn. Maar het mooie weer. de zomei- sche lente, die ons thans na we ken van wachten eindelijk met volle handen geschonken is dèt zal misschien morqen al weer een schoone droom lijken. En wij Hollanders, door schade en schan de wijs geworden, verwachten eigenlijk al niet anders van ons grillig klimaat I Daarom genieten wij dan ook dubbel met de volle teugen van wie lang heef* moeten ontberen éls het weer ons eindelijk eens goed gezind is Zoo is het ons menschen aan te zien, dat wij vandaag wat bij zonders genietenVang maar eens hier of daar wat brokstukken tran gesprekken op., tien tegen 'één, dat ze over het heerlijk* weer, over de plotselinge warmte handelenl Het thema „lente" ver dringt vandaag al het andere 1 „Gisteravond", vertelt een man met actenmap en hoornen bril, aan zijn collega naast hem, „heb lk de schutting van onzen tuin geverfd. Jongens, was me dèt een werkjel Maar nu bóf ik even met 't weer! Vandaag komt 't dróóg, man! En fijn dat 't staat... 1" Ergens bij een „publiek tele foonstation", zooals dat statiglijk hee', maken er twee -een af spraakje. „We kunnen vanmiddag nog best even 't Bosch in", zegt de jonge man, „dan zal ik je 't merelnest laten zien, dat ik ont dekt heb. Als je 't goed vindt, kom ik je van kantoor halen..!" Opeens heeft iedereen tijd. Menschen, die anders altijd ge wend zijn, haastig door de stra ten te jakkeren, omdat ze altijd een of andere bezigheid hebben, waar ze gauw-gauw naar toe moe ten, omdat ze vreezen, dan hier voor, dan daarvoor te laat te zul len komen, nu opeens hebben ze al die gewichtige zaken, die geen uitstel konden lijden, opzij geschoven en ze wandelen op hun doode gemak, alsof 't er to taal niets toe doet, of ze vandaag of morgen hun doel bereiken Zie, dat is óók een wonder van de Lente.1 De terrassen voor de café's, de bankjes op pleinen en in parken hebben opeens weer zin en be- teekenis gekregen. We waren 't haast vergeten, wat hun bestem ming IsMaar nu zijn ze weer bevolkt en niet met menschen, die er noodgedwongen even ge bruik van maken, om dan weer haastig op te vliegen. Neen, van daag haasten we ons niet, we hebben tijdTijd voor onzen eersten zomerdag De burgemeester van Dor drecht heeft zijn 121/»-jarig ambtsjubileum gevierd. Een Instelling van sociaal nut te Noord-Brabant, in aanwe zigheid van minister Slingen berg, geopend. De leid sters en leiders van de N.P.V. te Lunteren bijeen gekomen ter bespreking van de a.s. jamboree. De bevolking van Leerdam geeft het nog niet op. Onder zeer groote belangstel ling heeft de burgemeester van Dordrecht, de heer P. L. de Gaay Fortman, ter gelegenheid van zijn 12V2-jarig ambtsjubileum in de versierde raadszaal een receptie gehouden. De receptie werd be zocht door alle raadsleden en hoogere ambtenaren, terwijl in den namiddag deputaties van openbare instellingen den bur gemeester met zijn jubileum kwa men complimenteeren. Namens het college van B. en W. sprak wethouder Sanders een rede uit, waarin hij openlijk er kende, dat de heer de Gaay Fort man 12'/a jaar geleden met ge mengde gevoelens ontvangen werd, doch dat hij al dadelijk ge toond had ten volle voor zijn taak berekend te zijn. Onder het burgemeesterschap van den heer De Gaay Fortman zijn verschil lende groote werken te Dordrecht tot stand gekomen, waardoor de banden ti\sschen de Dorische be volking en den burgemeester in derdaad hecht zijn geworden. De heer Z. van Schelt sprak namens de raadsleden een woord tot den burgemeester en zijn vrouw. Hij zinspeelde er op, dat de burgemeester gedurende zijn ambtsperiode de harten van de bevolking heeft weten te winnen en hij weet dat aan het feit, dat de heer De Gaay Fortman het verstond, zich boven de partijen te plaatsen, daarbij onverzwakt zijn eigen standpunt, gebaseerd op zijn beginselen, innemend. Hit hoopte dan ook, dat de burge meester noq vele jaren zou mo gen doorbrengen in gezondheid, kracht" en werklust voor liet ver vullen van zijn zware, doch eer volle taak in het belang van de gemeente Dordrecht. De werkloosheid onde* de ieugd bevindt zich tegenwoordig in het brandpunt der publieke belangstelling. Allerwege is men er van overtuigd, dat alles ge daan dient te worden om de jeugdwerkloosheid te bestrijden Het is immers van groote psv- chologische beteekenis of de ieugd een bezigheid heeft. Zij vormt de toekomst voor ons land doch met d't veel omvattende j'eugdwerkoos^eid is die toe komst niet gebaat. De autoritei ten hebben dan ook begrepen, dat er ten koste van alles Inge grepen moest worden. Middels particuliere vereenigincren zijn reeds verschillende werkkampen gesticht en dank zij de welwil lendheid van den burgemeester van Noordwijk, den heer J. v. d Mortel, die ziin landgoed De Baart te Oostelbeers ter beschik king heeft gesteld, kon er weer een nieuw werkkamp bij het oude aantal worden toegevoegd Het landgoed, dat ongeveer 500 H.A. groot is, biedt plaats voor 84 jongens. De werkzaamheid der 'ongens bestaat in het aanleggen van voetpaden en de zorg voor de ontwatering van het landgoed. Na het vertrek van den Negus uit Addis Abeba speelden zich in de Abessijnsche hoofdstad onbeschrijfelijke tooneelen al. Het gepeupel bestormde het Keizerlijk paleis en drong de Europeesche zakenwijken binnen. Op onze foto de Raa«, Makonnenstraat te Addis Abeba, die het vooral hard had (a verantwoorden» DE PLUNDERING VAN DE ABESS1JNSCHE HOOFDSTAD.

Soester Courant | 1936 | | pagina 5