V VOLKSFRONT REGEERT STALIN BEVEELT! Stakingsgolf bereikt de Nederlandscbe giens. Het is mis in het oude Europa. Ons werelddeel kraakt in al zijn voegen onder den druk van de koortsachtige bewapening ge- oaard aan een nog steeds voort durende hevige economische cri sis en een machtsstrijd met de geheele wereld en menschheid als inzet, die in de historie zon der precedent is. Zelfs voor den politiek ongeschoolde is het niet moeilijk de beide kampen, waar- In onze rampzalige wereld ver- reeld is, te onderscheiden: natio- naal-socialisten en fascisten deeld is, te onderscheiden: natio- eenerzijds, de communisten an derzijds. Tusschen deze beide uitersten speelt de democratische groep nauwelijks meer een rol van beteekenis, of het moest dan een verdedigende rol zijn, on danks het feit, dat deze van rose lot zwart gekleurde middenmoot bi verreweg de meeste Europee- iche landen nog flink in de meer derheid is. Dit is geen leege be wering: men bestudeer® slechts de resultaten van de verkiezin gen in Spanje, Frankrijk en Bel gië, om de gestage afbrokkeling naar links en rechts waar te ne men. Overal valt winst Voor de fascisten en communisten waar te nemen en men mag er de oogen niet voor sluiten, het zijn de vol- gelinaen van Moskou, die in West-Europa met den buiten gaan strijken en daar zonder ©enige aarzeling d® consequenties uit rooskleurig. Zijn oude partijen hebben hem in de economische crisis gedreven; dat veronder stelt hij tenminste, vrat al even erg Is. Weliswaar blijft hij zijn leiders nog aanhangen, raaar het minste of geringste zal hem naar de communisten drijven. Handige agitatoren, agenten van de wereldrevolutie, zijn reeds lang doende, om hem in deze richting te beïnvloeden en helaas lang niet altijd zonder 3ucces. Want de Europeesche arbeider is ontevreden en heeft zelfs rede nen om ontevreden te zijn. Na de hoogconjunctuur, waarin hij nieu we levensbehoeften leerde ken nen, kwam de terugslag met groote loonsverlaging en werk loosheid. Eerst dat maakte hem rijp voor het communisme. Wan neer het den arbeider goed gaat, blijft hij rustigjes in zijn moderne of confessioneele vakvereeniging en komt niet in de verleiding, het slachtoffer te worden van een ronselaar voor het leger van de wereldrevolutie. Daarom zijn voer de huidige stakingen de factoren die tot de crisis hebben geleld, evenzeer verantwoordelijk als Moskou, dat slechts In troebel water kan visschen en in een goeden tijd geen kans krijgt. Het communisme 9taat voor de Nederlandsche grens, heeft deze ten deele reeds weten te over schrijden. Een bange tijd staat ons wellicht te wachten. Maar nog hebben wij vertrouwen in minis ter-president Colijn, die zeer ze ker alles in het werk zal stellen om den communlstischen verlei ders het handwerk onmogelijk te maken. Dat wij niet teleurgesteld mogen worden DANS OP DEN VULKAAN. - i' Nog steeds breiden de Parijscbe statldngen zich uit. En ofschoon er thans reeds ongeveer 500.000 arbeiders aan deelnemen, vatten de fabrieksmeisjes de zaak nog steeds van den luchtigen kant op. Men ziet hier hoe de stakende arbeidsters den tijd met een dansje verdrijven. Nauwelijks had het volksfront in Spanje bij de verkiezingen de overwinning behaald, ol de com munistische agitatoren begonnen hun vernielende taak: kerken brandden, bommen exploideer- den, politieke tegenstanders wer den neergeschoten.... Daarna verkiezingen ia Frank rijk. De gebeurtenissen nemen een zelfden loop. Het volksfront, waarin de communisten op den wip zitten, overwint; stakingson lusten breken uit, fabrieken wor den bezet. De stakingsgolf kont geen gren zen. Thans is België aan de beurt, dat eveneens bij de laatst gehou den verkiezingen een sterke ver schuiving naar uiterst links en rechts te zien gaf. De Antwerp- sche havenarbeiders gaan in sta king ook hier zijn de commu nisten de draadtrekkers, wat wel het best blijkt uit het feit, dat het oorspronkelijk een wilde staking betrof en de vakvereenigings leiders eerst mee gingen doen, toen zij zagen, dat de arbeiders zich toch niet aan hun verbod tot staking zouden storen. Van lei ders werden zij hierdoor tot ge leiden En thans zal deze revolutionaire koorts waarmede Moskou geheel Spanje geïnfecteerd heeft en dfe daarna via Frankrijk ook België heeft aangetast, aan onze zuider grenzen halt houden. Zullen de Nederlandsche arbeiders voor deze besmettelijkste aller ziekte- immuun blijken te zijn? Helaas wij vreezen van niet. De commu nistische bacillen vinden in den economischen nood, die ten on zent wel het best tot uitdrukking komt in de 400.000 werkloozen, een veel te goede broedplaats. Ook in Nederland is de toestand van den arbeider in het algemeen en van den werklooze in het blj- conder op ket oogenblik weinig BINNENLANDSCH OVERZICHT. De nieuwe landvoogd van Nederlandsch-Indië Jhr. Mr. Tjarda aanvaardt zijn ambt in een zorgelijken tijd. De verwaarloosde Indische de tentie en het Japansche ge vaar. Oorlog tegen de mug gen. Verlaging van haven gelden in Rotterdam. Ook de particulieren moeten een veer laten. Nog eens de zaak Mannheimer. Later dan gewoonlijk is dit keer den nieuwen landvoogd be noemd, die in naam van H. M. de Koningin te Buitenzorg het be stuur zal voeren over Neder- landsch-Indië. Het is Jhr. Mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, oud-gezant te Brus sel, die met dit hooge ambt is be last. Na een zakenman zal dus thans weer een diplomaat be stuurshoofd in onze meest be langrijke kolonie worden. Het algemeene bezwaar, dat men hier en daar tegen den nieu wen Gouverneur-Generaal hoort opperen, is, dat hij nog nimmer met koloniale problemen in aan raking is geweest. Hij heeft Indië nog nooit bezocht en waarschijn lijk ontbreekt hem dan ook een zekere deskundigheid. Ons lijkt dit bezwaar echter niet op te gaan. Weliswaar ls de ken nis van land en toestanden van groote beteekenis,maar in de eer ste plaats zijn op deze hooge post toch persoonlijke eigenschap pen en een algemeene scholing in bestuursfuncties verelscht. En daaraan ontbreekt het den nieu wen landvoogd, na al wat men van hem gehoord heeft, zeker niet. De nieuwe gouverneur-gene raai aanvaardt zijn ambt intus- schen in een voor Indië zeer moeilijken t(jd. Het Japansche ge vaar in den Grooten Oceaan stelt aan de landsverdediging, die reeds veel te veel verwaarloosd is, nieuwe eischen, waarmede uit den aard der zaak talrijke finan- cieele vraagstukken verbonden zijn. Gelukkig breekt zich zoowel in onze koloniën alsook in Ne derland hoe langer hoe meer de overtuiging baan, dat Gr op het gebied van de Indische defensie thans krachtig moet worden inge grepen. In deze overtuiging kan de nieuwe gouverneur-generaal een krachtigen steun vinden. Al les zal hier intusschen afhangen van een doelbewuste houding van de Nederlandsche regeering. Gelukkig voor den nieuwen landvoogd heeft zijn voorganger Jhr. de Jonge de landsfinanclën weten te saneeren, zoodat hij op dit gebied slechts de reeds aan gegeven richting behoeft te vol gen. Wij voor ons gelooven, dat Mr. Tjarda gezien zijn gaven, een goed regent zal zijn. De muggenplaag op den af sluitdijk teistert nog steeds alle gebruikers van dezen nieuwen verkeersweg dwuis door de drooggelegde Zuiderzee. Intus schen moet men toegeven, dat er alles wordt gedaan om aan deze verschrikking, die bij verander den wind ook andere deelen van ons land treft, b.v. de wadden eilanden aan de Noordzee, een' einde te maken. Zoo heeft men thans in het IJseimeer 200.000 jonge karpers losgelaten, die tot taak hebben de larven van de muggen te verdelgen. Slaagt men er in de larven te verdelgen, daD bereikt men zijn doel zeer snel, daar een mugeleven slechts kort i9. Is er geen nieuwen toevoer meer, dan is men dus in enkele dagen van de plaag af. Rotterdam gaat zijn havengel den verminderen en dat is drin gend noodlg ook. De concurren tie speciaal van Antwerpen met de gedevalueerde Belgische munt maakte zulks reeds lang noodza kelijk. Rotterdam zelf kon een dergelijke verlaging niet meer verdragen en het is dan ook zeer juist van onze regeering gezien hier financieel te helpen en wel door een verhooging van de ex tra-bijdrage uit het Werkloos heids-subsidiefonds. Hiermede blijft de regeering trouw aan haai eenmaal ingenomen standpunt, dat zij den steun voor de bescher ming van het nationale havenbe- lang slechts wenscht te bezien fn verband met de budgetairen toestand van de gemeente. Door de particuliere betrokke nen bij het havenbedrijf wordt de vreugde over nieuwe maatregel intusschen iets getemperd door de voorwaarde, die hieraan ver bonden is, dat ook de particu liere havenkosten met 15 pet. zullen moeten worden verlaagd. Uit den aard der zaak is van par ticuliere zijde reeds veel gedaan om verkeer voor de Rotterdam sche haven te behouden en daar om is een verdere verlaging van de particuliere tarieven dan ook wel wat zware elsch. Intus schen is van deze zijde mee ge deeld, dat men desondanks zijn medewerking zal veileenen, voor zoover dit in redelijkheid nog kan worden geëischt, zoodat de ge meente Rotterdam de gestelde eisch van de regeering heeft kun nen aanvaarden, mits deze met soepelheid worde toegepast. Zal thans Amsterdam aan de beurt komen? In de Haagsche Post wordt een bespreking gewijd aan de bro chure „De Mannheimer affaire", waarin mededeelingen worden gedaan, die de voordracht tot naturalisatie van den bekenden Amsterdamschen bankier van Joodsche afkomst en Duitsche nationaliteit ln een uiterst schril licht plaatsen. Het lijkt ons ge- wenscht, dat de regeering in deze zaak eens wat meer ophel dering bracht, waardoor aan alle eventueele geruchten de kop zou worden Ingedrukt. Wat is b.v. de rol van den heer Mannheimer geweest bij de reor ganisatie van de Handel Mij. waarbij de belangen van de oude aandeelhouders zoozeer zijn ten achter gesteld bij die van de nieuwe. De bewering van den Franschen afgevaardigde Fran- klin Bouillon, die ln de Fransche Kampt verklaarde, dat Mannhei mer tegen den gulden had ge speculeerd, is door de regeering weliswaar weersproken, maar geenszins met feiten bewezen, Wi) weten wel, dat speculatie te gen onzen landsmunt geen mis daad is, maar ware het Inderdaad juist, dat de heer Mannheimer zoo weinig onze landsbelangen ont zag, dan zou een naturalisatie toch zeer zeker niet op zijn plaats zijn. Ook het verwijt tegen Mann heimer uitgesproken, dat groote MINISTERRAAD. De nieuwe Fransche Minister-president Léon Blum (rechts) na den eersten minis terraad in gezelschap van den minister van Justitie Rucart. Nederlandsche kapitalen op zijn aandringen in het buitenland (Duitschland en België) zouden zijn geplaatst, zonder rekening te houden met het daaraan verbon den risico, ls door de regeering zoogoed als onweersproken ge laten. Ons volk heeft door deze handelwijze mlllioenen gouds verloren. Wij achten het dan ook in ver band met al deze ln omloop zijn de geruchten van 't allergrootste belang, dat de regeering hier op heldering verschaft en zich dus van de blaam zuivert buitenlan ders te willen naturaliseeren, die aan onze landsbelangen groote schade zouden hebben aange bracht. BUIÏENLANDSCH OVERZICHT. Blum tracht de staking te bezweren, doch deze breidt zich desondanks uit. Staat België hetzelfde lot te wach ten? Van Zeeland opnieuw kabinetsformateur. Stilte rondom het Locarno-conflict. De stakingsbeweging, die zich na de overwinningen van links bij de verkiezingen in Spanje, Frankrijk en België als een loo pend vuurtje over West-Europa heeft uitgebreid, wil ondanks alle mogelijke regeeringsmaatregelen nog maar steeds niet luwen. De geesten, door het Spaansche en Fransche Volksfront, door de Bel gische communisten en socialis ten opgeroepen, zijn heel wat moeilijker te bezweren, dan men aanvankelijk gedacht had. Spe ciaal Blum, de nieuwe Fransche minister-president heeft dat moe ten ondervinden. Door de wen- schen van de stakende arbeiders in zekeren zin tot die van de re geering te maken, waardoor vele ondernemers min of meer ge dwongen werden in een voor de stakers gunstig accoord toe te stemmen, meende Blum in luttele dagen tijds weer meester van den toestand in Frankrijk te kunnen worden. Wie dit, met dezen Franschen regeeringschef ver wacht had, is echter bedrogen uitgekomen. Door de gemakke lijke overwining, die de stakende arbeiders behaald hebben, ls thans ook het personeel in de be drijven, waar niet gestaakt werd, in de verleiding gekomen zijn eischen kenbaar te maken. In- plaats van een beperking der sta king, valt er nu een uitbreiding waar te nemen. In Noord-Frank rijk b.v. staken op het oogenblik 400.000 mijnwerkers en de toe stand Is dan ook op het oogen blik verwarder dan ooit. Intus schen behoeft men deze stakin gen, hoe bedenkelijk ook, nog niet al te tragisch op te vatten. Gezien het feit, dat de regeering Blum het Volksfrontprogramma binnen korten tijd tot uitvoering wil brengen en aan de eischen van de arbeiders'dus zeer spoe dig tegemoet zal worden geko men, lijkt het niet waarschijnlijk dat de stakingen van langen duur zullen zijn. Voor wat dit betreft behoeft men zich in Frankrijk dan ook niet al te beangst te maken. Een veel grooter gevaar voor het land schuilt in de overhaaste uitvoering van het Volksfront programma. Daai ls b.v. de 40- urlge werkweek met -behoud van volledig salaris, die Blum binnen een jaar tijda Ingevoerd wil alen- Heel mooi, maar of de onderne mers zullen trachten de daaruit voor hen ontstane nieuwe lasten door een verdere rationalisatie van hun bedrijven te dekken, óf zij zien daartoe geen kans en dan is prijsstijging, mef als gevolg minderen afzet en mindere werk gelegenheid daarvan het gevolg. In beide gevallen zou de ver wachte werkverruiming dus toch teniet zijn gedaan en zelfs is het gevaar van een uitbreiding der werkloosheid niet denkbeeldig. Blum's plan zou slechts kunnen slagen, Indien zich een alge meene economische herleving voordeed en voorloopig zijn nog weinig teekenen, die in een dergelijke richting wijzen. Blum staat dan ook voor groote moeilijkheden. Terug kan hij niet meer; den kiezers van het Volks front is gezegd, dat zijn weg de Juiste was en zelfs al mocht hij nu tegenstribbelen, dan nog zullen zijn volgelingen Blum in de dooi hem zelf aangegeven richting voortduwen. Voor Frankrijk ls hel slechts te hopen, dat hij daarbij niet struikelt. Ziet men nu eens naar de noorderburen van Frankrijk, het land der Belgen, dan krijgt men daar al een weinig verkwikke- lijker toestand te aanschouwen. De staking der havenarbeiders schijnt haar einde nog steeds niet nabij te zijn en mochten de sta kers winnen, dan kan men er bij na zeker van zijn, dat evenals ln Frankrijk, ook de arbeiders in de andere bedrijfstakken den strijd om een beter bestaan zullen aan binden. De ook in België onder de arbeiders steeds grooter wor dende communistische invloed spreekt daarbij 'n hartig woordje mee. Meer schot dan in de staking schijnt er intusschen in de vor ming van het nieuwe Begische kabinet te zitten. Nadat de poging van den socialistischen leider Vandervelde op de tegenkan ting der katholieken en liberalen gestrand was, heeft van Zeelland, de buitenparlementaire katholiek, opnieuw opdracht tot kabinets formatie van Koning Leopold ge kregen en deze opdracht na een korten bedenktijd aanvaard. Alles wijst erop, dat hij al spoedig in zijn taak zal zijn geslaagd en op het oogenblik, dat dit overzicht verschijnt, zal België naar alle waarschijnlijkheid zijn tweede ministerie van Zeeland bezitten. Stappen wij thans pf van de zeker niet oninteressante Fran sche en Belgische aangelegen heden, om nog een korte be schouwing te wijden aan de pro blemen der internationale poli tiek. Daar zijn nog altijd het Lo carno-conflict en de Itallaansch- Abessijnsche kwestie, die op een oplossing wachten. Om met het Locarno-conflict te beginnen. 21 Maart bezette de Rljksweer het Rijnland en deed Hitier zijn vredesvoorstellen, wat groot opzien baarde in de we reld. Frankrijk protesteerde hef tig; de Volkenbondsraad kwam bijeen, de zitting werd verdaagd, en nog eens verdaagd; Engeland /vroeg nadere informaties aan Berlijn, waar het ongeveer een maand voor noodig had en thans zijn wij weer een maand verder en het Duitsche antwoord op deze vragen blijft uit en zal naar met zekerheid valt aan te nemen, wel altijd uitblijven ook. De geheele actie tegen Duitschland terzake van de herbezetting van het Rijn land, z,al dan ook wel kalm dood bloeden, of is eigenlijk reeds lang doodgebloed. Heel ver schrikkelijk lijkt dit wel niet, maar men vraagt zich toch niet ten on rechte af, waarvoor al die ophef DE REISBELASTING. Guus Betlem Jr In het tarief van de reisbe- lasting is door den minister een wijziging gebracht. Het bedrag van 0.75 per dag komt te vervallen, in de plaats daarvan wordt het voor de eerste 12 dagen 0.50 p.d.; daarna 1. Familiebezoeken zijn vrij na één maand 1 Ja, en tóch, toch is het lèng nog Niet zooals we 't willen, hoor, Want dan kwam de reisbelasting. (Logisch) zelfs niet eens er dóórl Maar., 't is toch een verbet'ring. En ze drukt al minder zwaar, Eén maand bij familie kost nü.. Vier en twintig gulden ,maar". Het tarief is thans gewijzigd, En aanmerkelijk verlaagd, Wijl voor 't eerst' dozijntje dagen Dit precies., zès pop bedraagt! Déérna wordt het dan een gulden. Naar men in de kranten schrijft. Nou, dèt is niet meer dan bilijk Want, wie heden langer blijft Die is op z'n minst een Croesus, Of althans zoo om en bij Alhoewel., de meeste menschen Krijgen., veertien dagen vrij 1 Dus, precies dat twéétal dagen Boven 't minimum bedrag, Kost je, met je vrouw vier gulden. Méér.'t hoéft niet, want. Je mag Ook naar huis terug, dat 's logisch En dan kost het je geen cent, t Voordeel is, dat je dan zéker Tijdig op kantoor ook bent 1 Voor familie ln den vreemde Is óók 't weggetje gebaand, Want om die te gaan bezoeken Kost je hoogstens, voor 'n maandl Dat wil zeggen dan., als minste. Ook al blijf Je er een jaar. Tij betaalt ls d&t niet prachtig? Vier en twintig gulden, maarl Nou ja, logisch, blijf Je kórter, Wijl je baas 't niet noodlg vond. Jou nou's èxtra vrij te geven, Dèn.. betaal je 't volle pond 1 Hoe het zij, lk zóu zoo zeggen. Als men 't dus eens goéd beziet. Voor den man met „veertien dagen" Véél verschil, och.maakt 't nietl van deze conferenties, enz. om van het vele courantenpapier en de ontelbare vaten drukinkt, die aan deze kwestie gewijd zijn, nog maar niet eens te spreken, dan toch wel gemaakt is. Ook van verdere acties tegen Italië, dat het Volkenbondsstatuut geschonden heeft, kan geen spra ke meer zijn, ondanks het feit, dat de Negus op 26 Juni, wan neer de Volkenbond bijeen komt, zelfs te Genève aanwezig zal zijn. Nu het Abessijnsche conflict door den geheelen Volkenbond en niet door den Raad behandeld zal worden, laat de kwestie zich ook vrij gemakkelijk verdonkerema nen. Enoeland schijnt zich met den nieuwen toestand, de kust van de Roode Zee, al aardig ver zoend te hebben en thans alle aandacht te wijden aan den zee weg naar Indië om de Kaap de Goede Hoop. Kaapstad schijnt tenminste in een rasechte oor logshaven gemetamorfoseerd te worden. Of Italië nu als lid van den Volkenbond te behouden zal zijn? Fransche bladen vreezen van niet, en meenen een blokvorming tuschen Duitschland, Oostenrijk, Hongarije en Italië waar te ne men. 't Bezoek van Schuschnigg zou met deze kwestie ln verband staan. De Duce zou aan den Oos- tenrijkschen premier de restaura tie beloofd hebben; Duitschland zou hebben afgezien van elke in menging in Oostenrijk en Italië zou dan als contraprestatie de Duitsche eischen tot teruggave der koloniën steunen. POLENS JEUGD EERT MOSCICKI. Naar aanleiding van het tienjarig regeeringjuhikum van den Poolscben slaat®- president, vonden te Warschau groote feestelijkheden plaats. De jeugd brengt hier den president met vlaggen en vaandels haar groet.

Soester Courant | 1936 | | pagina 5