&ME5 RUBRIEK s 3 MODERNE HANDWERKEN. Wat zal de mode ons brengen? 6? DE KLEINEN RIJKDOM DER VOORJAARMODE Practische waschzak Linnen decoraties. Practische ruimte ver deeling. ONS PATRONEN HOEKJE. 2. i m m m HET BESTELLEN VAN PATRONEN. #aituwcn van I» dezt rubriek voorko kende genummerde modellen «Jjn op aan vraag te verkrijgen bij „Het Practisch Mo deblad" Postbus 86, Den Haag, Postreke ning 203203. De prjjs der patronen bedraagt, Indien niet anders staat aangegeven ƒ0.58. Betaling steeds vooruit, in postzegels, fcer giro ol per postwissel. Meer en meer komt men er weer toe om tijd te besteden aan het versieren van la kens, sloopen e.d. De moderne vrouw weet ook hiervoor nogtyd te vinden en daarom geven wij enkele afbeeldingen weer. Het bovenste garnituur is gemaakt met open rand-an en Engelsch borduurwerk. Alle randen zijn 3 m.M. breed en worden op de verkeerde kant tot bosjes gewerkt. Het kussen heeft open randen in de hoeken van 15 c.M. in het vierkant, deze zijn 10 c.M. van den kant af en worden verbonden met 8 open randen, die 1 c.M. van elkan der verwijderd zijn. In de beide hoeken van het laken werkt men de vierkanten 5 c.M. van den zoom af door drie open randen. Het borduurpatroon ia op ware groote, wordt met doorzichtig papier nagetrokken en op de stof overge- De zomer zal ook dit jaar weer vele handgeborduurde dames- en kinderklee- ding geven, kleurig en fleurig, want behal- maakt met witte motieven versierd. Alleraardigst zijn de aansluitende jakjes met gladde mouwtjes en vierkante halsuit- bracht met carbonpapier en gewerkt met glansgaren no. 25. Het andere garnituur heeft gehaakte tus- schenzetsels, waarvan aan de linkerzijde op duidelijke wijze een voorbeeld is weer gegeven. In glanshaakgaren no. 90 uitge voerd is het entredeux 11 cJVl. breed, haak- naald no. T. De open gaatjes bestaan uit 2 lossen 1 stokje, terwijl voor het patroon de lossen door stokjes worden vervangen. Men begint aan den onderkant met 98 los sen, haakt voor het eerste gaatje een H. in de achtste steek en werkt verder volgens het patroon. Voor het kussensloop wor den vier hoeken gewerkt, die, zooals de teekening aangeeft te voeren zijn. v« geometrische motieven rullen wellicht ie bloemen het winnen. Bloemen met mil de handover aardige, strak aansluitende jakjes gestrooid in bonte mengeling van kleuren. Reeds nu zal men met het bewer ken een aanvang moeten nemen wil men althans met mooie dagen het handgebor duurde japonnetje aan kunnen trekken. Kruis- en platte steek ziet men toegepast DP mouwen, ceintuurs, tasschen en dassen en de motieven zijn meestal zeer eenvou dig van lijn. Strijkpatronen zijn een ware uitkomst voor diegenen, die de kunst van ontwerpen niet verstaan en zyn in alle Qandwerkzaken van eenige beteekenis ver krijgbaar. De linker japon is van wit linnen en zooals de afbeelding doet zien zijn de mouwen geheel en al op gelijke afstan den bewerkt. Een goede gelegenheid doet eich hier voor om allerlei restantjes wasch- echte borduurkatoen in afstekende kleuren te benutten. De sportieve japon er naast met korte pofmouwen heeft een los manteltje zonder mouwen en is van oud-blauw linnen ge- snijding waarop een bonte mengeling van bloemen geborduurd wordt, terwijl een smal zwart fluweelen bandje of koord door de nesselgaten geregen wordt. Men draagt dit voorjaar niet slechte vol komen harmonie-erende details doch geeft nieuw leven aan stemmige japonnen door het aanbitngen van bonte garneeringen. Het aardige is, dat men volkomen vrij is in de toepassing hiervan en men zijn fanta sie gerust een weinig vrijen teugel mag ge ven. Wij vragen bij het aanbrengen van deze bonte kleuren in de eerste plaats of een of andere combinatie ons bevalt en niet of het wel volgens de mode is, een feit, waarvan de vrouw met gevoel voor kleuren dank baar gebruik van zal kunnen maken om een symphomie van kleur en lijn te vormen, die zy met gratie zal weten te dragen. Een groote rol spelen de gekleurde man teltjes, die op effen japonnen en rokken gedragen worden in het bijzonder in de morgenuren. Veel ziet men ze van wollen stoffen, doch niet minder in breiwerk uitgevoerd. Behalve de kleuren, welke 't stadsbeeld zoo opvroo- lijken, ziet men ook witte, donkerblauwe en zwarte manteljee en bolero's; doch steeds zóó, dat ze een contrast vormen. Zij worden eveneens zeer beinvloed door Beijersche mo tieven in een groote veelheid van kleuren op donker breiwerk geborduurd. Meerma len hebben deze stemmige donkere mantel tjes, Jumpers en bolero's hel gekleurde randen in brei of haakwerk, in welke laat ste techniek ook bonte bloemen worden ge werkt, die aan pas of boven mouwen wor den aangebracht. Voor 's middags zijn de tailleurs meer ge schikt met mantels, die de heup even bedek ken of soms zelfs driekwart lang zijn en zoowel van effen als fantasie weefsels ge maakt worden. Wildleeren vesten met ingezette mouwen, streep dessins in aardige verwerking, zijden manteltjes met ruime plissé's, smocking mo dellen van bestikte zyde gemaakt, die bij gekleede japonnen passen zijn allen zeer modern evenals vesten met reusachaig bree- de revers, die bijna aan vleugeltjes doen denken met fleurige corsages. Inderdaad op een weinig fantasie komt het thans aan en wij behoeven deze niet aan banden te leggen. Hetzelfde geldt voor hoeden. Men kan al lerhande modellen dragen, mits ze flattee- ren, want iedere vrouw weet hoezeer een alleszins geslaagd uiterlijk van een hoed af hangt! De keuze der modellen is zoo buitenge woon groot, dat men zeker kans va heeft en dan, niet waar, zijn er vule moge lijkheden hoeden van het vorige seizoen te moderniseeren door het aanbrengen van tulle of bloemen, die de groote zijn. Het schoonmaken van stroohoeden vraagt niet zooveel werk, aangezien men ze slechts met een borsteltje met zeepwater afboorstelt en daarna met schellak weer glans opbrengt, wellicht met citoensap bleekt of verft. Het lager maken van den bol kan geschie den door eenige c.M. weg te knippen en het bovendeel dgarna boven den rand vast te naaien ofwel men maakt een bol hooger met een rand stijf gaas, waarover de garneering komt. Nu eens hecht men een toef bloemen vóór tegen den bol, dan weer een geestige pompom of veer, terwijl het heel apart staat, indien de rand of bol met groote wollen moezen bewerkt wordt of wel in ge kleurd vilt cirkeltjes geknipt en opgeplakt worden. Ieder wordt de mogelijkheid geboden een persoonlijk iets er aan zijn kleeding te ge ven, waardoor het mogelijk is veel afwise- ling aan te brengen, en de kleuren rijkdom in de aangebrachte details te doen wedijve ren met die der lente en zomerpracht. EENVOUDIG GEHAAKT KANTJE Allerlei kleedjes, groot of klein geven een aardige afwerking, inplaats van een zoom b.v. in gekleurde coton perlé, terwijl zij in gekleurd garen een bijzonder cachet geven aan zakdoekjes. De eerste toer wordt ge werkt in vasten, naast elkander. 2e toer, op iedere vaste van de vorige toer een vaste. 3e toer als 2e.4e toer. 4 kettingst. 9 st. over slaan, 5 stokjes in volg. steek, herhaal deze vijf stokjes in iedere 4 vaste tot men 7 groepen heeft. Hoek: zonder 3 vasten over te siaan 5 st. in de volgende sl. zoodat aan beide kanten van de hoek een groep van 5 stokjes is daarna weer 6 groepen stokjes, daarna 4 kettingst. daarna 3 1/2 c.M. vasten de eerste op de 4e vaste st. voorg. toer. 5e toer X vasten tot het einde eerste groep van 5 stokjes is bewerkt, daar 2 stokjes 2 ket tingst. 2 st. in de opening tusschen eersie en tweede groep een. Zoo heel vaak komt het voor, dat men kleine dingen, zakdoekjes, kousen, zyden dessous, die thuis gewasschen worden, apart wil houden. Wij meenen alleszins geslaagd te zijn in het ontwerpen van een niet al leen zeer practische, doch tevens gemakke lijk te maken waschzak, waarvoor niet an ders noodig is dan een kleerenhouder en een stuk cretonne of linnen, dat men reepjes galon of ander materiaal wordt beschikt. Voor de zak heeft men twee recht horken noodig, die 3 c.M. breeder zijn dan het rech te stokje van de hanger, voor inslagen, ter wijl de lengte 60 c.M. of desgewenscht lan ger is. De eene helft heeft een overslag, die b.v. 10 c.M. langer is en die met drukknoo- pen of kleine knoopjes op de bovenste helft wordt bevestigd. In het midden wordt een opening van plm. 15 of 20 c.M. gebracht en een deel hiervan kan desnoods omge slagen worden. Zijkanten worden dichtge- stikt evenals de bovenkant, behalve de plinten. Het stokje, dat met spijkertjes in de hanger zit laat zich gemakkelijk aan één kant losmaken, hiervoor schuift men het bovendeel van de zak. De hanger kan in een aardige kleur gelakt of overtrokken worden met cretonne. Men doet de stukjes goed in de bovenste rning en heeft bij het ledigen van de zak hts drukknoopen los te maken. Inderdaad, zeer pratlsch. niet waar? Het voorjaar brengt altijd een gevoel over de huisvrouw, dat zij toch iets nieuws in huis moet hebben. Zelfs een paar nieuwe kussens doen al prettig aan, terwijl men thans geheele garnituren ziet van linnen, die vooral in moderne interieurs mooi aan doen. De kleur kan in overeenstemming met de meubileering, gordijnen enz. zijn of hiermede een volkomen tegenstelling bie den, doch zóó, dat het geheel toch harmo nies blijft. Rood, groen, blauw, beige, bruin en naturel linnen wordt men passende kleuren in huis- of plattesteek bewerkt; terwijl open randen en handgeknoopte franjes de tafelkleeden een mooie afwer king geven. Men kan het handborduursel b.v. in één hoofdkleur uitvoeren, die in verschillende nuances bewerkt wordt. De moderne aangebouwde en stapelmeu bels bieden zeer veel ruimte en tevens ook vele mogelijkheden. Het komt er slechts op aan, dat men ze op de juiste wijze laat aanbrengen en ze tevens voor verschillen de doeleinden kan benutten. Uitschuifbare laden maken dit mogelijk, terwijl men b.v. een divanbed met kastje kan laten maken, dat tevens als theetafel dienst doet. Zeer practisch zijn aan zij- en voorkanten aan- gebrachten planken, welke uitsohuifbaar zijn en meerder plaatsruimte bieden. BROODSCHOTEL MET RABARBER. Men neemt wat sneedj es oud brood dii men in melk dompelt en in een ingevetU vuurvaste schotel schikt, laag om laag mei rabarber; waardoor men desgewenscht wal rozijnen of eenige lepels jam mengt. 3 eiren worden geklopt en over de boven ste broodlaag gegoten, waarop ten slotte hel stijfgeklopte wit der eieren wordt geschept, liefst wat onregelmatig; daarna in den oven plaatsen die niet al te heet mag zijn en op dienen bestrooid met een laagje poeder sui- ke? RABARBER IS GEZOND Zes stangen rabarber snijdt men in kleine stukjes en kookt ze vlug gaar met een mes punt dubbelkoolzure soda, waardoor veel van de zure smaak verloren gaat, die de huisvrouw soms wanhopig maakt door het groote suikerverbruik. Is alles gaar, dan wordt er 100 gr. suiker doorgeroerd en bindt men ze met maizena of laat er 4 bladen ge latine in oplossen, daarna roeren tot de ra» barber is afgekoeld en in een glazen schaal overgieten. Koud opdienen, desgewenscht met geklopte room. WENKEN Over glimmende kragen van Jassen en mantels zoowel als vlekken wtrij'ft men niet een doekje met warm water en ammoniak; Slechte lucht verdwijnt uit kamers, indien men eenige drupels azijn op een heete ko lenschop druppel Gekristalliseerde Koning wordt weer bruikbaar, indien men de pot in een paan* tje heet water plaatst PARIJS KRIJGT EEN BAD. D® stad van het licht hecht er groote waarde aan, zich ter gelegenheid van do Wereldtentoonstelling 1937 in al haar schoonheid te presenteeren. Overal ziet men thans beambten bezig naar vuil in de stra ten te speuren. Alle schandvlekken Wor den opgeteekend en de volgende stap zal een groote schoonmaak van de Fransghe hoofdstad zijn. i»V. De „reinigingsbrigade" heeft reeds een aanval ondernomen op het gebouw van het Legioen van Eer op den Quai d'Orsay, een van de merkwaardigste bouwwerken van Parijs. In de parken zijn de tuinlieden druk bezig oude planten te verwijderen en nieu we aanplantingen aan te leggen. De koepel van de Invalidendom zal voor het eerst sinds zeventig jaren weer opnieuw verguld worden. Acht kilogram zuiver bladgoud heeft men daarvoor noodig. Op 1 October heeft een nieuw offensief tegen het vuil van Parijs plaats. Alle ge bouwen in het vijfde en zesde arrondisse ment zullen grondig schoongemaakt wor den. De andere stadswijken van FarijS kó men de een na de ander aan de beurt. Wan neer de tentoonstellingsbezoekers het Quar- tier Latin of Montparnasse opzoeken, in da verwachting, daar het oude, behaaglijke, door den ouderdom gelouterde Parijs te vinden, zullen zij teleurgesteld worden. Ook hier ontkomen de huisgevels niet aan den grooten schoonmaak. Bovendien zullen ook de standbeelden, die natuurlijk de belangstelling van de vreemdelingèn tijdens de Wereldtentoon stelling zullen trekken, een flinke reiniging moeten ondergaan. A. T. P. JAPON VOOR WERKENDE VROUWEN. G 62. Prijs per patroon 0.25 plus 0.05 voor adm.- en verzendkosten. Een practisch model, dat zich buitenge woon goed leent voor werkende vrouwen, omdat alle overbodige garneering achter weeg is gelaten. Rug uit één deel; voor pand met opgestikte bovenpas en opgestik te plooi in het midden. De sluiting is in de bovenpas aangebracht met drukknoopen. De beide opgezette knoopen vormen de garneering. Tweebaans rok, waarvan de achterbaan een paar figuurnaadjes heeft. Patronen in de maten 40, 42, 44, 46. MEISJES JURK EN BROEKJE G 59. Prijs per patroon ƒ0.25 plus ƒ0.05 voor adm.- en verzendkosten. De zomerdagen, die aan strand, in bosch of hei worden doorgebracht vragen vóór alles practische kleeding. Deze meisjes jurk, die van aardige bedrukte cretonne is gemaakt is doodeenvoudig te maken en be staat uit een rechte lap, zoodat alleen de zijnaden dicht gestikt worden. Hals en armsgaten worden omgeslagen en omge- haakt met waschechte borduurkatoen of co- ton perlé evenals de bovenkant van de zakjes. Het bijbehoorende broekje is met elastiek aan boven en onderkant afgewerkt. Patronen voor meisjes van 46 jaar. BON VOOR GOEDKOOPE PATRONEN. Op te zenden <.an „Het Practisch Mode blad", Postbus 36, Den Haag, giro 202203- NAAM: STRAAT: PLAATS: Patroon NoMaat.... Hierbij ingesloten aan postzegels. Indien u tevens het laatste nummer vas „Het Practisch Modeblad" wenscht te ont vangen, gelieve u 10 cent extra in te slui ten.

Soester Courant | 1936 | | pagina 2