zen minister-president trouw ge bleven, doch volgens hem is deze politiek zonder gelijkmatige de valuatie tot mislukking gedoemd. Op dezen landdag werd ook nog gesproken door de heeren Mr. Goseling en Mr. Teulings, beide leden der Tweede Kamer; die wezen op de noodzakelijkheid voor de Katholieken, om een te blijven en zich welbewust te zijn van de verantvroordelijlcheid, die ook zij in deze moeilijke tijden te dragen hebben. Niettegen staande het warme weer, was de zen landdag maar matig bezocht. 6000 menschen waren te Alkmaar bijeen gekomen. Trouwens ook de planmeeting van de Haagsche federatie van de S.D.A.P. kon zich niet op groot bezoek beroemen. De menschen voelen in deze warme dagen ken nelijk meer voor strand en bosch, dan voor politieke zaken en wie kan hen daarin ongelijk geven? Naast goede dingen, zooals re cord-inkomsten voor onze bad plaatsen, die dit zoo goed kun nen gebruiken, heeft het schitte rende zomerweer ook dit keer weer zijn schaduwzijden. Uit alle hoeken van Nederland komen weer berichten over ongelukken bij het zwemmen. O.i. zou hiei met een ernstige waarschuwing aan de jeugd, vooral op de scho len, nog veel goed kunnen wor den gedaan. En dan is er nog een probaat middel, om deze onge lukken-statistiek minder omvang rijk te doen worden: zwemmen leerenl En sinds men in Neder land zooveel geld uitgeeft voor goede zwembaden heeft een ieder daartoe een kans. En om nu een minder tragisch onderwerp aan te roeren: Utrecht zit thans midden in de lustrum week, die eerst Maandag is be, gonnen. Onnoemelijk veel zijn de geschenken, die de 300 jaar oude universiteit, die op een schoon verleden mag terugzien, uit alle deelen van de wereld ontvangen heeft. Wat deze universiteit voor de wetenschap en de beschaving niet slechts in Nederland, doch in de geheele wereld heeft ge daan, kan men lezen uit de rede voeringen van de vele feestrede naars. H.M. de Koningin heeft in dit jubileum aanleiding gevon den, het curatorium en vele hoog leeraren met hooge ridderorden te onderscheiden. Daar aan dit bijzondere lustrum uit den aard Hoe Chili het geld voor de uitzending van zijn Olympische strijders bijeen tracht te brengen, laat bovenstaande foto zient op drukke kruispunten staan vaten opgesteld, die tot offeren nooden. der zaak vete feestelijkheden zijn verbonden, brengt dit voor de oude bisschopsstad natuurlijk veel vertier mede. In geen jaren heeft men zooveel menschen in Utrecht bijeen gezien. Dat vooral de middenstand daar wel bij vaart, behoeft wel geen betoog En tot slot van ons overzicht willen wij het nog even hebben over het feit, dat de Sociaal-de mocratische burgemeester van cle Belgische gemeente Selzaete, vol gens een tweede kamerlid, dit» hierover vragen aan den minister van Binnenlandsche Zaken heeft gesteld, te Terneuzen de Neder- landsche havenarbeiders heeft aangespoord uit solidariteit met de Antwerpsche havenarbeiders te staken. Thans is den minister verzocht de Nederlandsche bur gemeesters te instruëeren vreem delingen, die zich aan een der gelijke handeling schuldig ma ken, onmiddellijk de grens over te doen zetten. Een dergelijke actie van buitenlanders in ons land, kan nu ten eenenmale niet geduld worden, vooral niet van Belqen, die hier niet# te mftjeen hebben. Dr. VON BULOW OVERLEDEN. De Duitsche staatssecretaris van het Mi nisterie van Buitenlandsche Zaken, die dezer dagen aan de gevolgen van een longontsteking overleed. BUITENLANDSCH OVERZICHT. In plaats van komkommers en zeeslagen internationale conferenties. De Turken ma ken te Montreux een goede beurt. Parijs tot over de ooren in de moeilijkheden. Londen ongedurig over het uitblijven van het Duitsche antwoord. Verkiezingsstrijd in Amerika B^ jië en het bezoek van dhr Fimmen. Er is wel veel veranderd op dit onderraaansche. Brachten in vroeger jajen komkommers en uit het vochtige element opdui kende zeeslangen de menschheid in deze hondsdagen eenige gees telijke afkoeling, thans loopen voor- en tegenstanders van sanc ties, voor- en tegenstanders van een krachtiger Volkenbondssta tuut, voor- en tegenstanders van regionale verdragen, ja, voor- en tegenstanders van alles, waai men maar voor- en tegenstander van kan zijn, zich warm voor hun idealen. In Montreux tracht Tur kije de kwestie der zeeëngten in een voor dit land gunstige zin op te lossen, waarbij het steun van de meest groote mogendhe den geniet; In Parijs werkt de nieuwe regeering onverdroten aan het nieuwe economische ex periment, waarbij niet vergeten wordt ook een hartig woordje in de internationale politiek te blij- vg^v^medespreken; in Londen de zaak van den Volkenbond en de universeele solidariteit verra den te hebben; in Amerika is thans de verkiezingsstrijd tus- schen republikeinen en democra ten in al zijn heviaheid ontbrand; slechts Berlün maakt zich niet druk en houdt zich. alsof er geen Engelsche vragenlijst op beant woording wacht. Is het wonder dat de bladen geen ruimte voor zeeslangen over hebben....? Nu eerst iets over de conferen tie te Montreux. De Turken heb ben hun voorstellen betreffende de beperking van het recht van doorvaart van oorlogsschepen in tijd van vrede ,ter tafel gebracht op een wel zeer gunstig moment. Niet alleen het formeele recht, doch ook een groep van groote mogendheden hebben zij op hun hand. Het zou ons te vervoeren te verklaren, waarom dit alles zoo is. Genoeg zij te zeggen, dat de waarborgen, die de Turken in 1923 moesten verzoenen met de gedwongen ontwapening van de betrokken zones, door het uittre den van Japan uit den Volken bond en verder door de verander de situatie in de Mlddellandsche Zee, niet meer bestaan. Met hon derd procent zekerheid kan men dan ook wel zeggen, dat de Tur ken hun zin zullen kritgen en dat verdienen zij wel ook, want zi] ~i|n de eersten in dezen moder nen tijd die langs den wettelijken weg trachten te verkrijgen, wat zij door middel van geweld zon der eenig gevaar hadden kunnen veroveren. Pariis, wij zelden het reeds, zit tot over de ooren in het werk. In de eerste plaats zijn daar de moeilijkheden, die het gloed nieuwe economische experiment met zich medebrengen. Nauwe lijks hebben de arbeiders hun zin gekregen, of reeds stijgen de prijzen in het toch al dure Frank rijk op onrustbarende wijze. Dus moet de regeering, wil het export en vreemdelingenverkeer niet aan de vernietiging prijs geven, hieraan weer eerst haar aandacht schenken, temeer daar deze prijs stijging reeds direct door haak tegenstanders politiek is uitge buit. Bovendien baart de interna tionale politiek den Qua! d'Orsay groote zorgen. Parijs wil den Vol kenbond, die voor Frankrijk steeds zooveel beteekend heeft, niet opgeven. Vandaar een nieuw Fraai gh plan tol versterking van BoC GERUCHTEN RONDOM PR. COLIJN. Het Is noodzakelijk den schrijver van het desbetref fend pamflet justitfëel te doen vervolgen. Laster, booze geruchten, infame rerclachtmakingen zij vormen sinds onheuglijke tijden een van ds meest verwerpelijke metho den, die in den politleken en eco- nomischen strijd worden toege past. Geen staatsman zoo hoog en geen zakenman zoo machtig, of zij hebben eens in hun leven met den achterklap kennis ge maakt, ja, zelfs de vorstelijke Op het traject Brighton-Londen worden jaarlijks de wedstrijden voor rijtuigen verreden. Sinds 1888 nemen ook vier spannen aan den wedstrijd deel. Men ziet hier een der deelnemers bij het passeeren van Hammersmith-Bridge. waardigheid bood niet altijd vol doende bescherming tegen las tertongen. En nu, na een verklaring, die Dr. Colijn fn alle Nederlandsche bladen heeft doen opnemen, we ten wij, dat ook onze minister president niet is verschoond ge bleven van persoonlijke ver dachtmakingen, verspreid door politieke tegenstanders, of wel licht. ©en arnajv speciilanton get». den gulden, naar het Han- wr^blad zegt te weten. Het feit op zichzelf kan ons de uitwassen van den politieken strijd kennende niet verbazen, het doet ons slechts pijn. De per- Boon van Dr. Colijn is genoeg be kend, om të weten, dat vuige laster hem niet waardig is. Ons volk voelt dat en weet dat. Begin dezer week werd de minister president 67 jaar en van die ge legenheid maakten velen gebruik hem een demonstratie van hun trouw te geven. Diep bewogen was de minister en voorwienhem hij deze gelegenheid gezien kleeft, is het onmogelijk aan de zen man te twijfelen. Laster kan anonym zijn men heeft dan te maken met een z.g. fluistercampagne; de feitelijke misdadigers liggen op het kerk hof en een strafvervolging be hoort tot de onmogelijkheden. i Ook kan men lasteren iu jtehrifte; dan is het dikwijls mo gelijk vat op den dader te krijgen De drukker laat zich gemakkelijk vinden en van hem is den weg naar den oodrachtgever meestal niet lang meer. In de kwestie Colijn is het laat ste het geval. Het desbetreffende pamflet is zelfs onderteekend Het is het Verbond van Dietsch Nationaal Solidaristen dat weet te vertellen over relaties tusschen Dr. Colijn en een van de „vrien dinnen" van den Joodschen ban kier Mannheimer. Volgens de Verdinaso zou Mannheimer, waarover thans zoo veel te doen is, omdat hij naar het schijnt het Nederlandsche volk onnoemelijk veel schade heeft berokkend met zijn specu laties torren den gulden, zijn mai- trsse Fchulze op Dr. Colijn heb ben afgestuurd om zijn naturali satie af te dwingen en op de hoogte te zijn van het oogenblik. waarop hij zijn devaluatiezwen- del in Nederland zou kunnen aan vangen. Gezegd en geschreven wedt, dat deze dame door Dr. CoHjn met nroote geldbedragen zou zijn geholpen. Tegenover deze verdachtma kingen heeft onze miuister-presi- den een verklaring laten afleg gen, die reeds voldoende bekend 13, zoodat wij daarop niet nader behoeven in te gaan. Maar is dit voldoende? Zooals feeds gezegd, van een fluister campagne is hier geen sprake. De dlngea zijn openlijk geschre- BINNENLANDSCH OVERZICHT. Hoe wij concurrenten maken. Verkoop van fokvee aan Ja pan. Oud-minister Verschuui voorstander van devaluatie. Landdag der R.K.S.P. en planmeeting van de S.D.A.K Schaduwzijde van het mooie weer. Utrecht viert feest. On- gewenschte actie van buiten landers. Nederland is met recht trotsch °P zijn zuiVÊlhÊdiijl.en. hel schit- terondo folt-.-o-, <l«l wntro _i .1 bevolkt. Het is dan ook begrijpe lijk, dat wij buitenlanders gaarne onze zuivelfabrieken laten be zichtigen en al evenzeer begrij pelijk is het, dat wij in deze tijden van economische crisis, nu vele ran onze zuivelproducten geen afzetgebied meer vinden, gaarne wat van ons te veel aan fokvee naar andere landen verkoopen. Maar het laten zien van zuivel fabrieken en het verkoopen van fokvee aan den een is nog niet hetzelfde als deze dingen tegen over den ander te doen. Verkoo pen wij fokvee aan een land waar ongeveer dezelfde levensstan daard en dezelfde arbeidsvoor waarden heerschen als hier te lan de dan kan daaruit weinig gevaar voor concurrentie ontstaan. An ders is het, als we een land van onze op zuivelgebied opgedane ervaringen op de hoogte stellen en het bovendien ons hoog kwa liteitsvee verkoopen, waar de ar beider een tiende deel van het loon van den West-Europeaan verdient. De productiekosten zijn ln zoo'n land veel lager en het is gemakkelijk in staat den priU zijner producten ver onder Nederlandschen te houden. Hel is dus onverstandig aan zoo'n land fokvee te verkoopen en he» in staat te stellen, scherp tegen ons te concurreeren. Toch is dit gebeurd. Japanners hebben in onze Friesche zuivelfabrieken rondgekeken, ons vee bewon derd enhet gekocht. De on aangename gevolgen voor den Nederlandschen zuivelboer zijn niet uitgebleven. Op de Londen- sche zuivelmarkt is dezer dagen een flinke partij Japansche boter aan de markt gebracht, die na tuurlijk ver onder den Nederland schen boterprijs lag. Het is thans te voorzien, dat Nederland weet een flink stuk afzetgebied vooi zijn zuivelproducten zal verlie zen. Aan de eene zijde steun aan den zuivelboer en anderziids steun aan de concurrentie. Een eirrenaardioe politiek. En nu wij het toch over eigen aardige dingen hebben: weer is een oud-minister uit het vorige ministerie-Colijn naar het kamp der voorstanders van een devalu atie overgeloopen. Het is oud- minister Verschuur, die op den R.K.-landdag te Alkmaar zich voor muntontwaarding uitsprak. Welis waar is dhr. Verschuur nog steeds d* Mnpassincraaa&iiek van on- DE MARSEILLAISE 100 JAAR. Honderd Jaar geleden componeerde Rouget de Llsle te Straatsburg «tyn strijd» Ued, het Fransche volkslied de „Marseii lalse". Ter herinnering Weraan werd Parijs voor den Dóme des Invalides een groot militair concert gegeven. MARATHON VOOR KOETSEN IN ENGELAND. ven en onderteekend. Wij zijn er van overtuigd, dat het vuige las ter is, maar mogen dan ook eischen, dat dit duidelijk blijkt. De schrijver van het pamflet moet voor den strafrechter verschijnen. Er moet een voorbeeld gegeven worden, dat men in den staat der Nederlanden niet ongestraft kan lasteren juist op dit oogenblik is dit meer noodig dan ooit. Met te meer klem meenen wij op deze noodzakelijkheid t9 mo gen wijzen, daar een zuiver par ticuliere aangelegenheid van Dr. CoHjn (het steunen van een op zedelijk gebied minder goed be kend staande Joodsche dame) in verband wordt gebracht met de Mannheimer-affaire en de regee ring ons helaas te dien aanzien nog steeds niet heeft kunnen overtuigen, dat het standpunt, dat zij tegenover de naturalisatie van dezen vreemden bankier van Joodsche origine inneemt, juist is. Nog altijd staat onbestreden tegenover de mededeelingen van de regeering de brochure van Jhr. R. Croeninx van Zoelen. ge titeld: de Mannhaimer-affaire". I Dit boekje houdt veel feitenmate- riaa1 i i, waarvan wij de waarheid natuurlijk niet zender meer kun nen beoordeelen, maar het is niet goed mogelijk, dat de geheele in houd een product van kwaadaar dige fantasie is. Was dit .laatste het geval, dan zou Dr. Mannhei mer Jhr. Groeninx van Zoelen waarschijnlijk ook wel hebben laten vervolgen. Nu dit niet ge beurd is, kan men het geen won der noemen, dat de geruchten rond Dr. Mannheimer niet tot zwijgen zijn gebracht. Eri juist dit moet er een aan sporing toe zijn, de schrijver van het voor onze minister-president zoo lasterlijke pamflet gerechte lijk te doen achtervolgen. (Nadruk verboden) het Volkenbondsstatuut, dat reeds aan de veschillende rageerlngen is toegestuurd en einde dezer week en begin volgende week te Genève waarschijnlijk onderwerp v n behandeling zal uitmaken. Gf Parijs zelf veel vertrouwen in zijn voorstellen stelt? O.i. wijst alles erop, dat wij eerder terug gaan naar het oude stelsel van militaire verdragen, dan naar een krachtiger Geneefsch instituut, Maar hopelijk vergissen wij ons. De Engelsche regeerfng is on gedurig. Eerstens maakt de op positie die de houding van Bal- dwin c.s. ten aanzien van de sanc ties maar niet vergeten kan, het haar meer dan lastig en boven dien schijnt men prikkelbaar te zijn over het uitblijven van het Duitsche antwoord op de vragen lijst. Een dag of tien geleden koesterde men nog hoop, dat Ber lijn voor het begin van de Raads zitting te Genève wel iets van zich zou laten hooren, maar ook deze hoop heeft men moeten la ten varen. Genève zal nu moeten beraadslagen, zonder op de hoogte te zijn van het Duitsche standpunt ten aanzien van de Europeesche politiek. Berlijn grondt intusschen zijn laksheid op de verwarde en ondoorzich tige politieke situatie in Europa, welke in hoofdzaak voortvloeit uit het feit, dat de kwestie met Italië nog niet geregeld Is. Er schuilt veel waars in het Duitsche argu ment, maar waar het om princi- oiëele vragen gaat, lijkt ons dit toch niet een beantwoording in den weg te staan. Na de republikeinsche conven tie te Cleveland, waar Landon prerideutschaos-candidaat der re publikeinen is aangewezen, is thans ook de conventie der demo craten biieengekomen. Er bestaat aeen twijfel aan dat deze conven tie Roosevelt als candldaat van de democratische partij zal aan wijzen. De oppositie in de partil zelve onder leiding van Alfred Smith heeft zoo weinig invloed, dat de huidige bewoner van het Witte Huis creen anast voor haar behoeft te koesteren. Intusschen hebben zoowel re publikeinen als democraten hun ORIGINEEL SCHOEISEL DER JAPANNERS. STAAKT MEE 1 Ge-insplreerd door de massa- stakingen in Frankrijk en België Guus Betlem Jr. We leven in verwarde tijden, Nauw' is het ééne \an de baan, Of wéér iets anders doet ons strijden. En nieuwe zorgen nikken aan. i Begint soms met interne zaken, Waarmee geen mencch te maken heeft, Maar die al gauw de massa raken, Wat reden tot bezorgdheid geeft. Ik ben een leek 'k heb nooit gegeven Om wélke soort van politiek, Ik wil alleen maar., vreedzaam leven, En waag me nimmer aan kritiek. Zelfs bij de hevigste geschillen, Schreef ik slechts éf en toe,ervan. Wat zal ik woorden gaan ver spillen Aan iets, dat ik niet. .weren kan? Wét kan het Mussolini schelen, Als ik z'n handelwijze laak, En daarop liedekes ga kweelen. Of rijmende protesten maak? Wat ik er slechts mee kan be reiken. Dat is, dat U er zich aan stoot. Wijl U geen krant meer in kunt kijken, Of... U ziet wéér de zorg vergrootl 'k Heb ook geen enkel lied ge schreven Bij Duitschland's „waardeloos verdrag*, M'n vulpen,dle is droog gebleven Voor 't groeiende Japansch gezag. Zelfs de gevreesde schommelingen Die ons de Gulden heeft bereid. Die deden mij géén liedje zingen, Ik schreeuw niet graag, al voor m'n tijd, MAAR zie: de stakingen, die ginder In 't Zuiden uitgebroken zijn, Die.boeien U misschien nu minder, Maar dét Is nou'es.mijn terreinl Ja, laat ons éllen 't voorbeeld volgen, Dat Brussel of Parijs ons gaf.. (Wat kijkt ge, lezer, plots ver bolgen? M'n zin fs Immers nog niet éfl) Ja, laat ons staken., éllen stéken Dét, wat de wereldrust verstoort.. Een énd're, bét're wereld maken, In dééd, en niet alleen., in woordl Bij dc training voor de Olympische Spe len vielen de Japansche Marathonloopers op door hun eigenaardig schoeisel. De schoen, waarvan de groote teen van de vier overige gescheiden is, heet ln Japan „tadi" en is daar reeds jarenlang ge bruikelijk. enorme propaganda - machines reeds in werking gezet en wat daaruit te voorschijn komt is lang niet altijd even fijn van geest. Dat zelfs vooraanstaande partij leiders hun tegenstanders versuft gedierte noemen is nog maar iets heel gewoons. Dat voorspelt iets voor den verderen verkiezings strijd, die in November van dit Onzf» *iriderburen, tenminste n groot gedeelte van hen, zijn kwaad op een landgenoot van ons, n.1. den sociaal-democraat Edo Fimmen - en zulks met recht. Dhr. Fimmen is zooals bekend, algemeen secretaris van het Inter nationaal transportarbeidersver- bond. In die functie sprak Fim men In het Volkshuls te Brussel, waar hij tezamen met een com munist de stakende Belgische ar beiders toespraak en hen aan spoorde vol te houden. In België concludeert men daaruit, de com munistische sympathieën van den heer Fimmen kennend, dat het soclalistisch-communistlsch volks front over de geheele Unie al ln functie is en ook in Nederland eerlang zijn intrede zal doen. Wat had Fimmen te vertellen? Hij wenschte de havenarbeiders geluk met hun schitterende over winning en zelde ook ln Frankrijk vertoefd te hebben tijdens de sta kingen. In Beloië is men van meening en velen in ons eigen land zullen deze opvatting deelen dat het een buitenlander, zelfs al Is hij secretaris van een inter nationale organisatie, niet past In deze moeilijke tijden zich In een dergelijke binnenlandsche aange legenheid te mengen.

Soester Courant | 1936 | | pagina 5