Binnenlandsch overzicht Buitenlandsch overzicht De Engelsche Koningszonen zijn «teeds waardige representanten ge weest van het Koningshuis, welks glo- fie en gezag sty uitdroegen naar alle hoeken der aarde, waar een deel van het Britsche Emperium is gevestigd, of waar sympathie heerscht voor het al-oude Albion. Vooral de tegenwoor dige Engelsche Koning en Keizer van Indië heeft zich als Prins van Wales den titel van „best ambassador of the Empire" weten te verwerven. Een jon gere broeder, de Hertog van Kent, heeft tijdens zijn jongste bezoek aan Nederland op afdoende wijze bewe zen dezelfde kwaliteiten te bezitten. Het eenige Koningskind, waarop Ne derland prat kan gaan, blijkt al even zeer van hetzelfde hout te zijn gesne den als de Engelsche Koningszonen. Waar Zij in den lande verschijnt, op de Friesche meren, of in de Zaanstreek, Nederlands toekomstige Vorstin ver overt de harten door eenvoud en on gekunsteldheid en door de merkwaar dige gave met menschen van iedere maatschappelijke rang en stand op waarlijk menschelijke wijze te kunnen omgaan. H.K.H. Prinses Juliana bezit klaarblijkelijk dezelfde eigenschappen die den tegenwoordigen Koning Ed- ward van Engeland in den tijd, toen hij nog Prins van Wales was, in staat etelde de harten zijner onderdanen te heroveren. Ons land mag zich gelukkig prijzen, dat de laatste loot van den ouden Oranjeboom schijnt uit te groeien tot delpunt van Amsterdam. Met tien mil- lioen gulden uit het Werkfonds en met zooveel millioen erbij van de Stad Am sterdam, zal op het Frederiksplein, waar eens Sarphati's Paleis van Volks vlijt stond, het nieuwe stadhuis ver rijzen. Moge de schepper daarvan over drie eeuwen dezelfde loftuitingen krij gen, di© nu aan Van Campen's geniaal gedicht uit steen, hout en glas nog immer ten deel valt. Dan zal de straks aan te wijzen twintigste-eeuwsche ar chitect ruimschoots tevreden kunnen zijn 1 Nederland in Europa is door de Ko ninklijke Luchtvaart Maatschappij heel wat dichter bij Nederland tusschen de keerkringen gekomen. De administratie der Posterijen, Telegrafie en Telefonie heeft thans ook de# kosten van het contact tusschen de bewoners van beide gebiedsdeelen aanzienlijk ver laagd. Des te beter, want bij velen in den lande ontbreekt nog steeds het diepe besef, dat Nederland en Indië één zijn. Hoeveel onzer zien thans reeds in, dat op het gebied van de groote internationale politiek het zwaartepunt van het Groot-Nederland- sche Rijk reeds verlegd is van Amster- dag, 's-Gravenhage en Rotterdam naar Batavia, Buitenzorg en Ba'lik Papan? De bekende vereeniging Neder- landsch Fabrikaat is thans met haar tentoonstelling te Nijmegen beland, dat door de nieuwe Waalbrug aan be- teekenis heeft gewonnen, groote scha kel als het nu is in de verbinding van het Westen, Noorden en Oosten des lands met het Zuiden. Propagoerend EEN HERMA VON SCHUSSNIGG HERDENKINGS-KAPEL OP DEN SEMMERING. Op den 1523 M. hoogen Sonnewendstein van den Semmering werd door den Öostenrijkschen arbeidsdienst deze kapel, ter herinnering aan de doodelijk ver' ongelukte echtgenoote van den Öostenrijkschen Bondskanselier, gebouwd. Deze kapel werd dezer dagen Ingewijd. een Vorstin onder wier komende re geering het wèl zal zijn te leven 1 „Welkom vreemdeling 1", zal dezen zomer de leuze zijn, waarmede Neder land de bultenlandsche bezoekers zal verwelkomen, die op weg naar de 'Olympiade te Berlijn, of vandaar huis waarts, keerende, een paar dagen tijd over zullen hebben tot een bezoek aan ons land. De minister van Sociale Za ken heeft goed gezien, het mogelijk te maken, dat deze buitenlanders bij hun ontbijt in het door hen bewoonde hotel, van acht uur 's morgens af, het versche, knappende broodje zullen kunnen crenieten, dat ons allen voor- Ioopig nog onthouden is. Maar als in September het reisseizoen is wegge- ebt, heeft dezelfde minister misschien tijd en gelegenheid gevonden een be paling in het leven te roepen, waar door den Nederlander niet langer ont houden wordt, wat' hij den vreemde ling op onzen vaderlandsche bodem met zoo breed gebaar heeft geschon ken? De Paleis-Raadhuis-kwestie te Am sterdam is opgelost. Eénenvijftig we ken per Jaar zullen de ramen van hel oude meesterwerk, dat Van Campen ons heeft geschonken, als blinde oogen over den Dam blijven staren, om één luttele week 's jaars het levens licht te herkrijgen. Nu de hoofdstad kich in de laatste kwart eeuw zoo ont vettend heeft uitgebreid, is trouwens Ie Dam niet meer het eigenlijke mid- voor het gebruiken der fabrikaten uit Nedeilandsche takken van nijverheid, blijft de zoojuist genoemde vereeni ging onverdroten op hetzelfde aam beeld slaan, om daardoor de onver standige Nederlanders, die steeds den mond vol hebben over de veel en veel betere buit'enlandsche producten, tot inkeer te laten komen en hen te win nen voor het steunen van de binnen- 'andsche markt. Twee feiten van belang hebben Juist dezer dagen de aandacht op onze na 'tonale nijverheid gevestigd. Het eer ste feit was de opening van de nieuwe centrale Gelderland te Nijmegen, die met haar beide 110 meter hooge schoorsteenen oansch den omtrek be- heerscht; een bouwwerk, dat op merk waardige wijze techniek en schoon heid weet te vereenioen; een bouw werk ten overvloede, dat algemeen er kend wordt de meest volmaakte elec- trische centrale van Nederland te her bergen. Het tweede feit heeft nochtans een nog breedere beteekenis, omdat het de naam van de Nederlandsche in dustrie zal uitdragen in verre landen en op verre zeeën. De Sjah van Perzië die thans Sjah van Iran heet, heeft bi) de N.V. Boele's Scheepswerven en Machinefabriek een drijvend paleisje laten bouwen, dat doet denken aan een sprookje uit den Duizend-en-'één- naqht en dat de trots vormt van den Nederlandschen scheepsbouw. Ditvor- Bij de a.s. Olympische Spelen te Berlijn zal voor de eerste maal een chronometer worden benut, welke het 1000ste deel van een seconde kan registreeren. Op bovenstaande foto toont de bekende star ter Frans Miller, die redacteur te Mün- chcn Is, de nieuwe startrevolver. Bij het startschot wordt het uurwerk door mid del van een kabel, welke aan de revol ver bevestigd is, electrisch in beweging gezet. Bij het aanraken van den z.g. doelband wordt het horloge, waarin de papieren filmband loopt, automatisch stop gezet. De tijd is hierdoor nauwkeu rig bepaald. Dt Senaatspresident van Dantzig, Grciser, eischte het ontslag van d«n Volken- boüdscommi v-aris Les we stelijke jacht, de „Chahsevar", hetgeen beteekent: „ruiter te paard", zal de naam van de vaderlandsche scheeps bouwers bekend doen worden in ha vens, waar men vroeger alleen over ons Nederlanders sprak als bekwame scheppers van dijken, dammen, haven werken, met daaraan verbonden ein deloos baggeren en ontzettende grond verplaatsing. Nu zal men opeens ginds tot de overtuiging komen, dat wij ook in staat zijn de meest schitterende schepen te bouwen om de door ons aangelegde haven te bevolken. Minister Slotemaker de Bruine zorgt op zijn manier ook voor werkverrui ming, want hij heeft nu gelden aange vraagd voor den bouw van een hoog spanningslaboratorium te Delft, voor herstel van de Cunerakerk te Rhenen en voor deelneming aan de internatio nale tentoonstelling te Parijs, die in 1937 zal worden gehouden. Natuurlijk kost dat alles geld, maar een belang rijk deel daarvan cp! de werkloosheid in Nederland doen verminderen en dus eigen volk ten goede komen. Een der ouderen uit de S.D.A.P., de heer Klaas ter Laan, sedert 1901 lid van de tweede kamer en sedert 1914 bur gemeester van de gemeente Zaandam, heeft tegen het volgend jaar eervol ontslag uit zijn Zaandamsche functie verzocht, wegens het bereiken van den 65-jarlgen leeftijd. Om zijn benoeming tot hoofd van een der grootere Neder landsche gemeenten is indertijd veel te doen geweest; nu hij aaat scheiden, erkennen zelfs zijn politieke tegen- ganders, dat Zaandam veel aan hem mooiste hulde voor het vele en harde werk, dat hij in zijn leven heeft verzetl De brug over den Moerdijk nadert de voltooiing; midden Juli komt de laatste overspanning op haar plaats, de pond-moeilijkheden zullen dan sooedig zijn vergeten en Noord en Zuid zullen zich meer één gevoelen. Dat kan voor ons allen slechts winst beteekenen, omdat alleen van een werkelijk eensgezind volk in deze moeilijke tijden kracht kan uitgaan. Met een schoone Lei? Na een pijnlijke liquidatie, weder opbouw dringend gewenscht. Het wederzijdsch vertrouwen ontbreekt helaas nog. De gespannen toe stand in Dantzig als nieuwe hin dernis op den weg naar internati onale samenwerking. Italië nog niet teruggekeerd in het concert der Europeesche volken. Het Abessijnsch-Italiaansche geschil is thans geliquideerd; 15 dezer worden de sanoties opgeheven. De gedele geerden die de Assemblees van den Volkenbond en de zitting van den Raad hebben bijgewoond, zitten reeds weer aan hun haardsteden. Sommigen zijn rechtstreeks naar huis gegaan, an deren gaven de voorkeur aan een om weg. Zooals bij voorbeeld Greiser, die zich te Berlijn eerst nog eens liet be- wierooken voor zijn „flink" optreden in de raadsvergadering. Overigens be twijfelt ipen in de diplomatieke krin gen van verschillende Europeesche hoofdsteden ten zeerste, of men te Berlijn In zijn hart y/el zoo tevreden is ovef het ontreden van Greiser te Ge- nève, als men het naar buiten doet voorkomen. Wonsoht Duitschland geen conüjgt mot Polen, dan moet het War- schnii nieuwe concessies doen. Dat schijnt overigens al reeds t© geschle- d«ua. Tegenover Polen ls men zoowel in Duitschland als in Dantzig op het oogenblik de vriendelijkheid zelve. Dit zal echter niet verhinderen, dat Polen, hetwelk met de regeling van de Dant- ziger kwestie door den Volkenbonds raad is belast, voet bij stuk zal blijven houden, en naar alle waarschijnlijk heid zal trachten nog iets meer te krij gen, dan het al bezat. Dat overigens tiet Volkenbondsprotectoraat over de Vrije Stad zal worden opgeheven, lijkt ook al niet waarschijnlijk. Nog geheel afgezien van het feit, dat Dantzig geen lid van den Volkenbond is en zijn ver tegenwoordiger Greiser dus in de ver gadering van den Volkenbondsraad geen voorstellen en eischen naar vo ren kon brengen, zoodat het Geneef- •<-v>o Irmtituut dan ook kalmpjes de nota van den Dantziger senaatspresi dent ter zijde heeft geschoven, schrijft het Poolsche dagblad Kurper Poranny, dat in nauwe relatie met de regeering te Warschau staat, reeds, dat indien de Duitsche politiek er naar streeft het Volkenbondsprotectoraat ter zijde te schuiven, dit doel voor Polen onaan vaardbaar is. Intusschen is het aan Warschau zich met deze lastige aan- oeleqenheid bezig te houden en is de Volkenbond ook in dit ODzicht voor- loopig van een lastig probleem af. Men zou zich nu kunnen afvragen, is thans voor Genève niet den tijd ge komen met een schoone lei te beqin- nen en alsnog die samenwerking tus schen de staten tot stand te brengen, welke noodig is voor een qoed func- tioneeren van den bond? En wanneer wij deze vraag stellen, denken wij aan de woorden van onzen minister van Bultenlandsche Zaken: „Niet versaaen; weer opbouwen wat afgebroken is 1" Helaas en het spijt ons een derqe- lijk pessimisme te moeten vaststellen schijnt men in de verschillende po litieke centra van Europa de tijd hier voor nog niet gekomen te achten. En inderdaad, men moet het erkennen, een samenwerking, waaruit een mer kelijk krachtige Volkenbond zou kun nen voortspruiten, moet gebaseerd zijn op een geest van vertrouwen. En juist deze geest is het, die in Europa ont breekt; het is wantrouwen, wantrou wen, wantrouwen, waar men ook speurt. In Londen en Parijs maakt men zich ongerust over het uitblijven van het Duitsche antwoord, ook al dringt men zeer verstandig hierop te Berlijn niet meer aan. Daar tegenover staat wel, dat men zich op het oogenblik te Berlijn zeldzaam rustig houdt en de eisch naar koloniën b.v. ternauwer nood vernomen wordt, doch het ont breekt niet aan booze geesten, die fluisteren, dat deze leidzaamheid slechts zal worden gehandhaafd tot na de Olympische Spelen. Trouwens ook de Dantziger aangelegenheid werkt er nu niet bepaald toe mede Londen en Parijs ten aanzien van het Derde Rijk gerust te stellen. Op zijn beurt maakt Berlijn zich niet ten onrechte ongerust over de steeds groeienden invloed van Moskou in Europa. Mag men de verschillende be richten, die op het oogenblik in de Europeesche pers de ronde doen, ge- looven, dan is het Roode Leger in Tsjecho-Slowakije reeds kind in huis en zouden er op Tsjechisch gebied langs de Duitsche grens tientallen vliegvelden zijn aangelegd, waarop de Russische bommenwerpers reeds staan opgesteld. Voeg daarbij de onzekerheid in en rondom Oostenrijk, dan moet men toch wel vaststellen, dat de voorwaarden tot een herstel van vertrouwen ten ©enenmale ontbreken. Tot een dergelijke vaststelling te moeten gekeken is des te tragischer, wijl al dit wantrouwen natuurlijk slechts ten deele gerechtvaardiad Is en er uit den aard van de zaak ook een groote portie overdrijving in zal schuilen. Wanneer er op het ooaenblik voor de Europeesche staatslieden dan ook een taak bestaat, is het deze: door de grootst mogelijke openhartigheid In RAADGEVINGEN 1 1 Guus Betlem ft Zoo zitten we dan volop thane In 't heerlijke zomerfeest. Hoewel, een week of zes nog maai, En 't is alweer gewéést 1 Maar daataan denken we nog niet, 't Is momenteel.... genieten, En 't veertien-daagsche jaarverlof Begint nu op te schieten. Misschien zelfs hebt U 't al gehad. En was U dit jaar vroeg, Maar dan heeft toch de and're helft De pret nog voor de boeg. Welnu, voor hen dan thans dit lied. Al moogt ook U het hooren, Dan knoopt U het, voor 't vólgend jaal Maar stevig in Uw ooren 1 Begin dan Uw vacantie met Een zonnig, blij gezicht. En trek een beetje stevig, flink Uw huisdeur aanstonds dicht, Zoodat aan daagschen zorgensleur De kans zoo wordt ontnomen. Naar zee, naar bosch, naar hei of strand, U.... achterné te komen 1 Kijk wel natuurlijk, of U niet Uw sleutel hebt vergeten, Tenslotte moet U weer terüg In dezen daagschen keten 1 Vergeet het gas niet uit te doen, En sluit Uw waterkraan, Trek niet het móóiste dat U hebt, Maar 't makkelijkste aan 1 Denkt, heeren, aan uw kaartjes vo^' De bus, de tram of trein, En foeter niet uw ega uit, Wanneer ze d'r niet zijn. Want 't is al méér gebleken: na Zoo'n regen van verwijten, Dan komen z'uit. uw vestjeszak.. Dat zijn zoo van die feitenl Vergeet geen koffer, tasch. o* kind, (Ook dét komt wel eens voorl) En kruipt u niet in één pension Met chefs van uw kantoor 1 Bedenkt, dat we niet èllemaal Van 't zelfde kunnen houden, En, als U loopt Uw vrouw Voost Wel graag eens., fietsen zouden! Welaan, neemt dit ter haTV dan, En heu^ch, ik garandeer U Een précht van een vaca",;o.. dus: Good-luck! en., amuseer UI! hun politiek te betrachten, vriend en vijand van de eerlijkheid van hun stre ven en hun vasten wil den vrede *e handhaven te overtuigen. Ten slotte wil geen mensch den oorlog en mis schien is deze wetenschan wel b°t eenioe, wat het verschrikkelijke spook, dat Europa inderdaad reeds aevaarlijk bedreigt, zal kunnen verdrijven. Waar den wil tot samenwerken be staat, moet ook den weg gevonden worden. Lastige problemen zijn ook uit den weg te ruimen door onderhande lingen, dat bewijst de conferentie te Montreux, waar Engeland en Rusland het tenslotte geheel eens geworden zijn over de kwestie der zee-engten en Turkye, dat in zijn streven naar ver vulling van zijn wenschen als een der weinigen den legalen weg behandeld heeft, de voldoening zal smaken ziin eischen ingewilligd te krijgen. Toch ontbreekt ook hier den onaanaenamen noot niet. Zij, die gehooDt hadden, dat Italië thans, na de opheffing der sanc ties, zijn plaats aan de conferentietafel weer zou innemen, zijn bedrogen uit gekomen. Rome, dat gezien heeft, dat de brutale zooal niet de halve wereld, dan toch minstens Abessinië bezit, stelt thans weer de inwilliging van nieuwe eischen als voorwaarde tot zijn terugkeer in het concert der Euro peesche volkeren. Nog iets dieper zal men de knie moeten bulgen voor het nieuwe Romeinsche imoerium. Enfin, een tikje meer vernedering zal de ove rige wereld, na het Geneefsche treur spel van de vorige week ook noc«-wel kunnen dragen. En tenslotte is het oor een goed doel het verkrijgen ran de Italiaansche medewerking aan de oplossing van talrijke problemen. ROME BEGROETTE GEESTDRIFTIG DE TERUGKEERENDE STUDENTEN VRIJWILLIGERS. De uit vrijwillige studenten bestaande regimenten zijn dezer dagen uit Oost-Afrik© teruggekomen. Zii werden door den Duce en de bevolking geestdriftig toegejuicht,

Soester Courant | 1936 | | pagina 5