Binnenlandsch Overzicht. Buitenlandsch Overzicht. Dr. H. W. A. DETERDING 40 JAREN BIJ DE KONINKLIJKE SHELLGROEP. «.Geluk is iets scheppen". j Dezer dagen was het veertig jaarj geleden, dat Dr. Henri W- A. Deterding, thans directeur van de machtige Ko ninklijke Shellgioep, in dienst trad van de Koninklijke Maatschappij tot Exploi tatie van Petroleumbronnen in Neder- landsch-Indië. Wij meenen deze gele genheid te moeten aangrijpen eens een terugblik te slaan op den arbeid van den thans zeventigjarigen, omdat hier uit ook voor ons zooveel, zoo ontzag lijk veel te leeren is. Het werk, dat hij tot stand heeft gebracht, is een schep ping, die de wereld rijker en mooier heeft helpen maken en aan duizenden menschen een gelukkig bestaan heeft gebracht. De geschiedenis van de ont wikkeling van de Koninklijke Shell- groep is een verslag van Deterding's leven en werken in de laa'tste veertig Jaren. Welk een carrière 1 Geboren te Amsterdam, waar hij aanvankelijk bij de Twentsche Bank zitten" de plicht meebrengt, om het werkelijk bezitten tot welvaart van an deren aan te wenden, m.a.w. om werk en dus welvaart te scheppen. Zoo werkt en denkt een van de grootste zonen van ons volkl Het slechte weer houdt velen thuis. Een verheugend verschijnsel. De voorbereidingen voor 't 40-landen congres in Den Haag. De Jeroen Bosch-tentoonstelling. Krijgt het Drentsche veengebied een elec- trische centrale? Handelsdelegatie naar Zuid-Amerika. Het schijnt wel, alsof het slechte weer van de laatste week den goeden gang van zaken wil verstoren. De vreemdelingen, die eindelijk eens in grooter getale naar Nederland waren gekomen dan in welk vorig jaar ook, ontvluchten 't weer, omdat zij in eigen land óók nat kunnen worden. Onze badplaatsen, meer in het bij zonder Scheveningen, Noordwijk en Zandvoort, lijden wel niet het minst NIEUWE FIGUREN IN HET OOSTENRIJKSCHE KABINET. De beide nieuwbenoemde leden van de Oostenrijkscbe regeeringt links staats- secretaris Guido Schmidt, rechts de president van het oorlogsarchief, staatsraad Glalse-Horstenau, die benoemd werd tot minister zonder portefeuille. zijn eerste schreden in de wereld van koopmanschap en bankwezen zette ging de jonge Deterding later over naar de Nederlandsche Handel Maat schappij, die hem naar Indië uitzond. Van de Factory dezer machtige in steling, niet slechts op het gebied van geld- en bankwezen, doch toondertijd hoofdzakelijk werkzaam op het terrein der Indische cultures, die door de Ne derlandsche Handel Maatschappij wer den gefinancierd, waardoor het goud binnenstroomde, ging de thans zeven tigjarige naar de buitenbezittingen en later naar verschillende vestigingen op Java, waar hij recht wist te zetten, wat scheef stond en waar hij zich een nauwgezet en hardwerkend bank-em- •-loyé toonde, die durfde zaggen, waar op stond en die aan werkkracht initiatief paarde. Ta stichter van de KoninkHJke Ne- ?r!andsche Maatschappij tot Efcploita- a van Petroleumbronnen tn Neder- '-Msch-Indlë, de uit 's-Gra^snhage amstige heer J. B. August Kessler, méér in den nog jongen man, dan directie van de Nederlandsche Han- 1 Maatschappij 'blijkbaar vermocht, 'a weliswaar den harden werker ^ardeerde, doch hem een Jèfdende ctie onthield. Voor Deterding, die beter dan femand anders de wetenschap in rtch om droeg, wat hij zcoal in zijn mars had, al zal hijzelf in die dagen nog irfet ge droomd hebben, dat daarin eok de maarschalksstaf verborgen lag, was de keuze spoedig gedaan. Maar niet slechts een groot koop man, ook een groot denker is Dr. De terding. Scheppen in het groot of klein beschouwt hij als het ware geluk. Be kend is zijn uitspraak over het groote verschil tusschen scheppers van werk en hen, die zich verbeelden geroepen te zijn „goud" als een kouden en sterielen despoot te handhaven: Zij, die het werk scheppen beschou wen de twee edele metalen als on afscheidelijke tweelingen, die tot taak hebben als credietbasis geld te ver menigvuldigen evenals uit één graan korrel de korenhalm groeit. Goud fn handen van hen, die van verbeelding en scheppingskracht ont bloot zijn, is even onvruchtbaar als de kouYe wapenkracht der Sovjets, welke straks misbruikt zal worden voor de vernietiging van scheppende landen zooals Engeland, Duitschland en de Vereènigde Staten. Door hun egoïsme kunnen de Sov jets zelf. niets „geven", dus ook niets „creëerëil*/ want alleen door „veel ge ven" kan men „veel scheppen" daar om probeeren zij door vijfjarige plan nen en door van hun menschen ma rionetten te maken, iets kouds te scheppen", doch van zulk een z.g. „schepping" kan ooit kracht tot ver menigvuldiging en dus nooit „wel vaart" uitgaan. Het egoïsme van het •vmmunisme is hetzelfde als het ego isme van het „zitten" op goud. Al dergelijke menschen verbeelden zich, dat „bezitten" is ergens op „zit ten", of dit nu op goud of op de wa penkracht" ls, fs hetzelfde. Zij schijnen nog niet begrepen te hebben, dat „bn- onder dit abnormale weer. Waar het anders op Zondag en door-de-week- sche dagen pleegt te krioelen van menschen en de breede stranden enorme mierenhoopen lijken, liggen nu troostelooze zandvlakten, waarin slechts de leege badstoelen en gepa- voiseerde consumptie-tenten eenige afwisseling brengen. Maar het echte strandleven, de blijde gezichten van ouden en jongen, het geplas in het ruime sop, al deze dingen heeft men de laatste dagen moeten missen. Gas ten blijven weg en in de steden is het slechts de bioscoop die welvaart bij dezen vochtigen vacantietijd. Het is niet meer dan billijk, dat naast de sombere dingen dezer dagen ook de prettige genoemd worden. Wat dat prettige iets is, dat wij op het oog hebben een plaatsje in ons overzicht waardig te keuren, het is een zeer be langrijk en niet minder verheugend feit Wie de laatste jaren ln Rotterdam kwam en een bezoek aan de havens bracht, zag daar veel van wat eens Holland's roem en glorie geweest was aan de kade gemeerd liggen: talrijke opgelegde schepen, een beter doel waardig. Niet zoo heel lang geleden waren het er nog ruim honderd 1 Maai het kan verkeren, gelukkig. En het Is verkeerd 1 Wie nu een bezoek aan de Rotterdamsche havens brengt, ziet geen opgelegde schepen meer. Hun onnatuurlijke bestemming heeft weer een natuurlijke gekregen het verrich ten van diensten voor de gemeenschap. Wel is helaas het verdwijnen van al die opgelegde schepen niet uitsluitend een gevolg van de opleving in de scheepvaart verschillende schepen zijn naar Rusland en Italië verkocht en andere weer onder sloopershanden ge vallen maar desondanks is er wer kelijk verbetering merkbaar: het ge heel vertoont een ander beeld. Als een donkere nacht, waarin langzaam, heel langzaam 't morgenlicht doorbreekt... Op het oogenblik vertoeft het be stuur van de Internationale Academie voor Vergelijkend Recht voor enkele besprekingen in ons land. Een in het Vredespaleis gehouden vergadering heeft eenige zeer interessante bijzon derheden aan het licht gebracht. Het ligt in de bedoeling van de Academie, om evenals in 1932, van 4 tot II Augus tus 1937 in Den Haag wederom een internationaal congres te organiseeren, dat door vertegenwoordigers van meer dan 40 naties uit alle deelen van de wereld zal worden bijgewoond. Ter gelegenheid van dit congres ver wacht men voorts de oprichting van een Internationale Juridische Faculteit in Den Haag, welker colleges zullen worden gevolgd door afgestudeerden van de nationale faculteiten. Aan de Internationale faculteit zullen zes per manente hoogleeraren worden verbon den, terwijl er met regelmatige tus- schenpoozen lezingen zullen worden gehouden door specialisten, vooraan staande figuren uit theorie en piactijk. Welk een bijzonder succes dit twee de congres belooft te worden, moge blijken uit de mededeellng van prof. Balogh, dat zestig geleerden, die de voornaamste juridische Instellingen der wereld vertegenwoordigen en die men heeft uitgekozen, zonder acht te slaan op hun politieke beginselen, dit con gres voorbereiden. Sinds eind vorige week wordt te Rotterdam de Jeroen Boschtentoonstel ling gehouden. Deze tentoonstelling, welke uitsluitend bestaat uit Noord- Nederlandsche primitieven, mag zich in een uitzonderlijke belangstelling verheugen, ondanks de vele andere, niet minder interessante tentoonstellin gen, welke momenteel in verschillen de steden van ons land zijn georgani seerd. Een dezer dagen bracht nog een groep van zes Belgische vooraan staande artisten, waarbij zich ook eeni ge Fransche en Spaansche kunste naars hadden aangesloten, een bezoek aan het museum Boymans. Vol lof wa ren de bezoekers voor de uitstekende qualiteiten van deze expositie. De ministerieele belangstelling, wel ke op het oogenblik voor het Duitsche veenqebied bestaan, heeft een onder- qrond. Bezocht enkele dagen geleden de minister van Waterstaat, Jhr. ir. O. C. A. van Lidt de Jeude, in gezelschap van ir. Sybolts, directeur van het Rijksproefstation voor Turf, het Duit sche veengebied bij Meppen, om de met turf gestookte electrische centrale van de Heseper Torfwerke te bezichti gen en hield de 'minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, prof. dr. Gelissen, kort daarop te Scheveningen een rede ter gelegenheid van het Eer ste Nederlandsche Congres voor In- dustrieele Toepassingen der Electro- warmte en Electrochemie, waarin hij wees op het belang van de Drentsche ontveening, welke hand in hand zou kunnen gaan met de energie-opwek king, dan laat het zich niet moeilijk raden, dat die ministerieele belangstel ling haar grond in een electrische centrale voor r1'* uitgestrekte veen gebied. In welk stadium het vooronderzoek zich reeds bevindt is ons niet bekend, maar wij gelooven wel, dat een spoe dige aanvang met de uitvoering er van aanbevelenswaardig zou zijn. Het is nauwelijks eenige maanden ge leden, dat wij in dit overzicht er op wezen, dat er aan de handelsbetrek kingen tusschen Nederland en Zuid- en Midden-Amerika nog wel iets ontbrak. Een handelsdelegatie, zoo schreven wij, zou de relaties met eenige van de Zuid-Amerikaansche staten, zooals Ar gentinië, Brazilië enz. zeer wel kun nen uitbreiden. Thans is er tot de instelling van een dergelijke dele gatie besloten. Tot voorzitter van de commissie van onderoek is benoemd jhr. mr. dr. H. A. van Ka'rAebeek, Com missaris der Koningin in Zuid-Holland. Het Duitsch-Oostenrijksche ac- coord. Officieel optimisme eener- zijds, scepsis anderzijds. De 14e Juli in Frankrijk rustig verloopen. Nog steeds politieke moorden in Spanje. De Palestijnsche Arabie ren laten de Engelschen nog niet met rust. De indruk, die het Duitsch-Oosten rijksche accoord in het buitenland ge maakt heeft, is niet onvermengd gun stig en dat, terwijl er sedert geruimen tijd uit de Europeesche politiek geen aangenamer nieuws vernomen werd dan juist over dit vergelijk, dat nu tusschen Berlijn en Weenen gesloten is. Officieel optimisme eenerzijds en scepsis anderzijds, dat kan men in Frankrijk, Engeland en de landen van de Kleine Entente waarnemen. Mili taire bondgenootschappen tusschen Italië, Oostenrijk en Duitschland wor den thans zelfs door bladen, die anders wars van elke sensatiezucht zijn, weer uit de lucht gegrepen en zulks naar wij uit het neutrale Nederland meenen te kunnen beoordeelen zonder eenig deugdelijk bewijs. Zeker, de be trekkingen tusschen Italië en Duitsch land zijn heel wat aangenamer dan voor den Oost-Afrikaanschen oorlog, maar vriendschappelijke betrekkingen en een militair verbond, is niet het zelfde. Wat de politieke gevolgen in Europa zullen zijn, is nog niet te voorspellen. Maar in ieder geval is het dwaas, over vaste vriend- en vijandschappen te spreken. Nog steeds vindt er een ver schuiving plaats in de groepeeringen eji z.g. vriendschappen in Europa. Ge ruchten over een fascistisch blok in Europa alsmede praatjes over een anti-fascistische groep kunnen geen opheldering fn den toestand brengen en zijn overigens op geen enkelen deugdelijken grond gebaseerd. Het beste, wat men op het oogen blik kan doen, is zich te verheugen over het feit, dat door het Duitsch- Oostenrijksche accoord een gevaarlijke brandhaard in Europa tenminste voor loopig ls uitgedoofd. Zal het z.g. Locarno-conflict een even verheugdende oplossing vinden? Voor- loopig ziet het er nog niet naar uit, maar tot overgroot pessimisme ls er toch ook geen aanleiding. Tegen 22 Juli zijn de Locarno-staten naar Brussel ultgenoodlgd om de kwestie van de bezetting van het Rijnland te bespre- kpn, maar zooals de zaken op het 'oogenblik staan, zou het geen Ter- wondering kunnen baren, als men de zen datum nog wat uitstelde. Achter ELLY BEINHORN STAPT IN HET HUWELIJKSBOOTJE. De bekende Duitsche sportvliegster Elly Beinhorn trad te Berlijn in het hu welijk met den Duitschen coureur Bernd Rosemeyer. Het jonge paar na de trouw plechtigheid op den Burgerlijken Stand, de schermen wordt n.1. op het oogen blik onderhandeld over een eventueel deelname van Duitschland en Italië aan de conferentie. Te Berlijn schijnt men niet afkeerig van een dergelijke deel name te zijn en voor Italië zal het er van afhangen, of de bij het toepassen van de sancties gesloten bijstandsver dragen tusschen Engeland en de Mid- dellandsche zee-mogendheden zullen worden ontbonden. Er schijnt op het oogenblik wel kans op te zijn, dat al deze kwesties ten genoegen van Ber lijn en Rome zullen worden opgelost, zoodat niets aan een conferentie van alle Locarnostaten in den weg zou staan. Of men voor den 22on Juli reeds zoover is, gelooven wij echter niet. Daarom is het dan ook zeer wel mo gelijk, dat deze conferentie nog eenige dagen zal worden uitgesteld.En zijnde vertegenwoordigers van alle belang hebbende staten bijeen, dan is ook een uiteindelijk gunstig resultaat niet on mogelijk. Terzijde van de internationale poli tiek vinden intusschen in de verschil lende landen gebeurtenissen plaats, die eveneens een bespreking waardig moeten worden geacht. Daar is In Frankrijk de 14e Juli, de nationale feestdag, die ook dit keer weer met de gebruikelijke groote parade ge vierd is. Tevens is de 14e Juli In la belle France echter in de laatste jaren geworden tot een dag, waarop de ver schillende politieke partijen hun macht door groote optochten demonstreeren. Dat men daarbij in den huldigen tijd steeds op bloedige onlusten voorbe reid moet zijn, is duidelijk. Velen za gen den Men Juli dan ook met vrees in het hart tegemoet. Deze vrees is echter ongegrond gebleken. De Fran- schen hebben hun nationalen feestdag zonder incidenten kunnen vieren. Minder geordend dan in Frankrijk ls de toestand nog steeds in Spanje. Daar heeft deze week weer een politieke moord plaats gevonden, die de ge moederen op het grootste deel van het Iberisch Schiereiland in hevige beroering heeft gebracht. Calco So-' tello, de leider van de parlementaire monarchistische partij, Js het slacht offer geworden van een wraakneming der communisten naar aanleiding van MAAR.... IS HET OOK WAAR?? Guus Betlem ft. D* „Synday Express" verneem^ dat bij een Engelsche firma dooi de Italiaansche regeering opdrach- ten zijn geplaatst voor landbouw werktuigen, tot een totaal gewicht van 40.000 ton. Deze weiktuige® zijn bestemd voor de ontginning van de wildernis in Abessinië* Het benoodigde crediet is door,* Parijs verstrekt I Hoé worden wij óóit uit dit hutspot In kwijnend Europa nog wijs? Wie weet er nog iéts te doorgronden Van Londen, Berlijn of Parijs Zóó zijn ze gezworene vrinden. En denk je nog dat je d'r bént. Totdat we opeens ondervinden, Hoè weinig de leek er van kentl Zóó denkt je: ja, nóu komt 'r oorlog. Dat kén haast niet uitblijven, meer, Oostenrijk, Duitschland bijvoo#» beeld Ze vinden het samen alweer 1 Zóó schreeuwt er de wereld van schènd*! Wat ginder Italië deed, We leggen dat landje aan banden. En hebben het lekker zoo, beet 1 Of.... uit is het heele gebeuren, De straf is opeens van de baan, En 't éérst neemt hetland van d# sancties Een order voor Afrika aan 1 En vóórdat ze ginds gaan ontginnen. Het moeizaam veroverde land. Vloeit strakjes in Engeland binnen Het geld van de vroegere klant Parijs heeft de duiten gegeven, t Crediet voor dit komende werk...» Wij schudden ons hoofd maar weeë even En mompelen iets van: 't Is stèrkl Hoé worden we ooit uit die hutspot In kwijnend Europa nog wijs? Wie weet er nog iéts te doorgronde* Van Londen, Berlijn of Parijs? Ach, mij kan het weinig maar schelen» 't Geharrewar over en weer. En. .'k ben misschien één van de velen? een moord op een politie-officier. D# Maar 'k vólg het al bijna niet meer 1 Eén ding zou ik wél willen vragen, Men zégt - lees het ochtendblad maar 't Is alles voor.bétere dagen, Voor Vrede - maar.is het ook wéér?? Cortes ls thans voor een week geslo ten en de regeering heeft beloofd krachtig in te zullen grijpen. Maar daarmede alleen is de rust in SpanJ* helaas niet te herstellen. Men heeft d* radicale elementen te veel vrijheid ge* geven en kan hen thans niet meer in toom houden. De toekomst ziet er voor Spanje wel zeer donker uit.... In Palestina tenslotte is de opstand nog steeds niet onderdrukt, ondanks het feit, dat er thans negen of tien Engelsche bataillons in het Heilig* Land liggen. De radicale Arabisch* elementen, hoofdzakelijk bestaand* uit nog zeer jonge menschen, die den strijd als een niet geheel onaangenaam tijdverdrijf beschouwen, denken no£ niet aan opgeven. Aanvallen op auto bussen, Joodsche nederzettingen, plan tages en huizen zijn dan ook nog aan de orde van den dag. Meer nog dan voor de Joden, wier uitstekend geor ganiseerde afweerdienst thans uitmun tend werk verricht, is deze toestand wel zeer pijnlijk voor de Engelschen, Nog afgezien, dat Engeland de in Pa lestina verblijvende soldaten zeef goed in andere deelen van het Brit- sche imperium zou kunnen gebruiken, doet de voortdurende strijd tegen d* Arabieren Londen in de Mohamme- daansche wereld geen goed. Dat weet men in Londen zeer goed, maar eeif andere oplossing schijnt het kabinet Baldwin op het oogenblik niet te kun nen vinden. Engeland heeft het op het oogenblik wel verre van gemakkelijk. DE FRONTSTRIJDERSBIJEENKOMST TE VERDUN. Rij het fort Douaumont had Zondag een groote bijeenkomst pJnatg vm oud- strijders uit alle deelen der wereld. De Fransche deelnemers droegen ëen fakkel, «tic aangestoken was aan de eeuwige vlam van het Graf van den Onbekenden Soldaat tt Parijs, vandaar naar de plaats der plechtigheid.

Soester Courant | 1936 | | pagina 5