Met de luxe Stoomjachten „IJselmeer" naar het eiland llrk. Zaterdag 18 Juli a.s. Opening Zaak in Rijwielen Joh. van Schalkwijk Beleefd aanbevelend, Dirk Engel Soesterengweg 48 Net dagmeisje Electroiux en Volta Stofzuiger Burgelijke Stand. van de naar de eischen dei tijds Ingerichte en ONDEROEELEN - Ie klas reparatie-inrlohtlng Verkoop van Nieuwe en 2e handsch Rijwielen GEVONDEN VOORWERPEN. Twee sleutels, Bartilottilaan 19; 5 K.G. gewicht, Vinkenweg 7; alpino, Mauvestr. 4a, Baarn; lipssleutel no. 78, idem; kosteloos rij- weilmerk, Vaarderhoogtweg 9; belastingmerk, Soesterbergschestr. 69; kinderportemonaie, To- renstr. 17; raffia handtasch, Vinkenweg 32; belastingmerk, Trein 8.28; gouden zegelring, Spoorstr. 31heerenportemonaie, Torenstr. 8. Aangeloopen: hondjes, Talmalaan 17. STICHTING MONUMENT. Ontvangen per giro volgens vorige opgave f 184.25. Inmiddels per giro ontvangen van Mevr. P. d. B.-P. B. f 1Missiehuis St. J- f5-Fam. C. H. f3.50; A- S. Soestdijk f5-i zamen f14.50. Totaal per giro ont vangen f 198.75. Mogen wij hen, die ons Comité nog een bijdrage toedachten, vriendelijk verzoeken dit op onze girorekening te storten no. 45875, ten name van den heer M. C. v. d. Plas. VEILINGNIEUWS. Door Not|xis A. Romer te Baarn werd Woensdag 15. Juli geveild in de Gouden Ploeg: Het woonhuis Waldeck Pyrmontlaan 71. Kooper de lieer H. Brouwer, Laren, voor f 5300.—; Het woonhuis Beetslaan 102. Kooper de heer H. Brouwer, Laren, voor f 2300. Het woonhuis Schoolstraat 55. Kooper de heer L. v. d. Schagt, Soest, voor f2100. Het woonhuis Gallenkamp Pelsweg 8. Koo per de heer A. Legemaat voor f 3020. Het woonhuis Krommeweg 25. Kooper de heer A. Prins voor f 1925. COMMISSIE TEGEN DEN BELASTINGDRUK. Onder voorzitterschap van den heer Duyn is een Commissie, samengesteld uit leden der Vereenigingen Soester Bouwkring, Soest-Zuid en V.V.V. Soest Vooruit, reeds eenigen tijd aan het werk om te trachten een actie in te stellen tegen den belastingdruk in Soest. Oorspronkelijk gaat deze actie uit van den Bouwkring, doch wordt uitgevoerd in sa menwerking met andere vereenigingen. Als afgevaardigde» dezer Commissie zijn de heeren Duyn en d. Plas, voorzitter Soest-Zuid, reeds ter officieele audiëntie ge weest bij den Minister van Financiën, doch konden door een abuis, daar hun namen niet op de lijst waren ingevuld, niet ontvangen worden. In een schrijven d.d. 7 Juli j.L is de Minister persoonlijk van hun wensch in ken nis gesteld, zoodat men hoopt, spoedig op nieuw ter audiëntie opgeroepen te worden. Alreeds werden ten Gemeentehuize ver schillende conferenties gevoerd inzake ver mindering personeele belasting. In hoofdzaak wil men de enorme bijdragen van Soest voor het Werkloozen_Subsidiefonds verlaagd zien. Thans zijn door de Commissie de besturen of gedelegeerden van diverse Soester Ver eenigingen opgeroepen ter vergadering öp 21 Juli, des avonds te 8 uur, in Hotel-Pension „De Boschvyver" dat zich zeer goed leent voor een dergelijke vergadering. Te half ne gen zijn de Raadsleden uitgenoodigd te ver schijnen. 1 1 'I Bedoeling is, dat elke vereeniging een spre ker naar voren doet komen, die alsdan in korte bewoordingen de houding zijner ver eeniging uiteenzet. Geen persoonlijke aanval len op Raadsleden of hun beleid zullen ge duld worden. Men verlangt slechts een objec tief betoog inzake den belastingdruk en zijn gevolgen. Ongetwijfeld belooft het de 21e Juli een belangrijke vergadering te worden. GESLAAGD. Als leerlingen der Chr. U.L.O. School al hier zijn dezer dagen geslaagd: Voor diploma A: Jetty Ottow, Willy v. d. Ham, Annie Boerma, Kees Brouwer, Wim Hoogeboom. Voor diploma B: Tineke v. d. Velden, Jan Frederiks, Bertus Mekking, Jan Blokhuis, Jaap van Esch, Cor ten Raa. KOSTELOOZE RIJWIELMERKEN. De Ontvanger der Directe Belastingen en Accijnsen te Baarn brengt ter kennis van be- lanhebbenden, dat voor het aanvragen van kostelooze rijwielmerken voor het belasting jaar 1936/37, gelegenheid wordt gegeven als hieronder vermeld: te Baarn: ten kantore van voornoemden Ontvanger op Woensdag 22 en 29 Juli en Woensdag 5 Augustus, des namiddags van 68 uur; te Soest: ten Politiebureele op Donderdag 16, 23 en 30 Juli, des namiddags van 68 uur; te Soesterberg: ten huize van den Assistent- Dienstgeleider op Maandag 20 en 27 Jui, des namiddags van 68 uur. GESLAAGD. j Onze plaatsgenoot P. J. A. v. d. Bremer, leerling der 5_jarige R.K. H.B.S. te Hilver sum, is dezer dagen geslaagd voor het eind examen. zach zich gaarne geplaatst van 8-12, voor huiselijke bezigh. Salaris f 2. Br. no- 440 bureau van dit blad. ELKEN VRIJDAG versch verkrijgbaar 10 CENT PER PAK Buntweg No. 4 SOEST VERTEGENWOORDIGING VAN: Steenhofstraat 55 Telefoon 906 INRUILEN HUURKOOP REPAREEREN „KNOR" CONTRA „CADETJE'% Dinsdagavond om 8 uur werden de Soester Bakkersknechts in de gelegenheid gesteld re vanche te nemen op de Soester Slagers knechts, daar de eerste door hun gespeelde voetbalwedstrijd was geëindigd in een neder laag voor de bakkers met 3—0. Deze amateurs-wedstrijd mocht zich ver heugen in een enorme belangstelling. Het Esvac-terrein bleek dezen avond een groote aantrekkingskracht te bezitten. Gelukkig was het droog, zoodat er naar hartelust getrapt kon worden. Eén der enthousiaaste slagers verzekerde ons, dat ,,het publiek" gezegd had, dat 't wel «en echte voetbalwedstrijd leek. Onder de aanwezigen bevonden zich ook 't bestuur van Esvac en vele patroons. Helaas heeft „Cadetje" geen revanche kun nen nemen. Dat er vol vuur gespeeld is, ge tuigt de uitslag wel. Niet minder dan 11—5 ,was de uitslag. 1 itVeer bleken de slagers de sterksten. Na 10 minuten maakten zij het eerste doelpunt, !«ven later nog een en de rust kwam met 7-2 voor „Knor". i De bakkers deden hun best, maar moes ten het afleggen. Wie echter meenen zou, dat „Knor" zich nu een ie klas elftal vindt, heeft het mis. Zelfs wezen zij er op, dat er nog veel fouten in hun spel schuilen. Zoo waren zij het volkomen met ons eens, dat de links.back het de volgende keer eens wat kalmer en doordachter moet aanleggen. De rechterkant wat meer op z'n plaats blijven en de spil niet teveel hooi op z'n vork nemen. Niet alles alleen willen doen, maar wat meer doorgeven naar rechtsbuiten, zooals de spel regels dit aangeven. De linksbuiten moet niet te snel zijn. Flink oefenen is de aangewezen weg. Want hoewol de overwinning mooi is, zijn er veel te veel doelpunten gemaakt. Ook de bakkers moeten maar dikwijls het veld op. Vooral letten! op het verdedigingsspel. Op den keeper komt nu eenmaal veel aan. De belangstelling voor deze origineele elf tallen bestaat, en dat is een groot ding. Het geeft inspiratie tot nauwgezette oefening. Wie weet, neemt „Cadetje" nog eens een verbluffende revanche! KONINGINNEFEESTEN TE SOEST. De Pers-commissie van het Permanent Co mité voor de viering van nationale feestdagen deelt ons het volgende mede: De feestelijkheden die dit jaar ter gele genheid van den verjaardag van H.M. de Ko ningin, in deze gemeente door het Comité iworden georganiseerd, zullen worden verdeeld over de dagen ,van de laatste week van Augustus. Het .voornemen bestaat enkele concerten te doen geven, een avond te wijden aan den feang en den Volkszang, een avond voor de sportverenigingen te reserveeren voor de monstraties, met daaraan voorafgaande een groote optocht der sportverenigingen, een gecostumeerde voetbalwedstrijd (met prijzen voor de costumes). Terwijl er tevens een wedstrijd zal komen „Wie verre reizen doet kan veel verhalen" luidt een oud spreekwoord. En de juistheid van dit logische woord wordt zéker beves tigd door iedereen die onze Urk-tocht heeft meegemaakt. Niet alleen dat deze „Zee vaarders" wanf het is een heele zeereis veel kunnen verhaalen; ze kunnen niet anders dan dit vele zéér enthousiast vertellen. Er is eens een passagier geweest, die een heel kernachtig oordeel gaf over deze reis. „Meneer", zei hij, „ik heb heel wat zeereizen meegemaakt en lange ook, weken aaneen lucht en water. Dat wordt wel eens erg vervelend. Maar die Urk-tocht van U dat is óók veel lucht en water, alleen met dkt verschil, dat het inplaats van erg vervelend, héél interessant en genotvol is". Interessant en genotvol, dat i s de Urk- rcis. En een openbaring voor hen, die houden van majestueuze pracht der groote water plas met z'n steeds, ieder oogenblik, wisse lende effecten. Laten we ook deze tocht eens op papier jongens, ringsteken met vers'éridé sjeezeW. op transportfietsen voor slagers- en bakkers- Des Zaterdagsmiddags zullen in het Natuur bad zwemwedstrijden worden georganiseerd. De Floralia-vereeniging heeft toegezegd ©m te trachten in die feestweek een kleine ten toonstelling van bloemen en planten te or- ganiseeren. Des Zondags speciale wijdingsdiensten in de kerken. Op 31 Augustus wordt begonnen met ge wijde muziek, daarna een bloemencorso, des middags kinder. en volksspelen. Des avonds concert met als slot een groot vuurwerk. Aan de Winkeliers-vereenigingen zal wor den verzocht gedurende de laatste week van Augustus een winkelversiering en etalagewed strijd te •organiseeren, waarvoor het Comité verschillende prijzen beschikbaar stelt. Het oorspronkelijke plan aan deze feest week een tentoonstelling op Land- en Tuin bouwgebied met aanverwante bedrijven te verbinden heeft 't Comité moeten laten varen, in hoofdzaak omdat van de eigenaars van het eenige voor dit doel geschikte terrein geen voldoende medewerrking was te verkrijgen. Niettegenstaande deze teleurstelling heeft het Comité echter alle vertrouwen dat op andere, hierboven aangegeven wijze, Soest toch nog in staat zal zijn op waardige en prettige wijze den verjaaardag onzer geliefde Koningin te herdenken. Voor de verschillende onderdeelen van bet geheele feest hebben zich speciale commis sies gevormd. Hoewel deze commissies hier en daar nog aangevuld worden, kunnen wij toch reeds verschillende noemen. Het bestuur wordt gevormd door de heeren M. C. Wijnbeek, Voorz.; J. J. van Amerom, Secr.; M. C. v. d. Plas, Penningm. en H« Kerkkamp, waaarn. voorzitter. Speciale attracties: Voor afd. Sport: de heeren Meurs, Wil- ken en De Graaf. Afd. Muziek en zwemmen: de heer M. Hornsveld. Volkszang: de heeren Wilken, Meurs en De Graaf. Kinder- en Volksspelen: de heren Lange- laar, v. d. Plas en Van Amerom. Bloemencorso: de heeren Kerkkamp, Kraa- yenbrink en Speerstra. De heeren Buxtorff en De Lange zulleq nog aan de commissies worden toegevoegd. Met deze voorloopige mededeelingen wordt ditmaal volstaan. Nadere bijzonderheden zullen vanaf heden regelmatig in de plaatselijke bladen ver schijnen. ARBEIDSBEURS. Op heden staan ingeschreven 427 werk zoekenden, te. weten 389 mannen boven 18 j., 10 mannen onder 18 j.; 13 vrouwen boven 18 j., 8 vrouwen onder 18 j. Waaronder zijn: 52 losse arbeiders, 28 tuinarbeiders, 48 met selaars, 63 opperlieden, 16 stucadoors, 13 chauffeurs, 7 landarbeiders, 4 loodgieters, 7 kantoorbed., 8 transportarb., 7 huish. dien sten, 4 werksters, 5 fabrieksarbeiders, 3 sla gers, 19 schilders-behangers, 2 meubelmakers. KRING AUTOTOCHT CHR. ORANJE-VER. Door dezen willen wij nog even herin neren, dat de aangifte tot deelname aan den prachtigen autotocht naar Arnhem, Nijmegen volgens de in het vorige nummer opgenomen beschrijving, nog is opengesteld tot uiterlijk 22 Juli a.s. bij den heer E. de Lange, Heu- velweg 13, alhier. maken. Evenals met de Volendam-Markentocht be ginnen we met een schitterende zeereis van eenige uren langs de IJselmeerkust. Bad plaatsen en dorpen passeeren we. De frissche zeewind luwt om ons heen; heerlijk lui zitten we aan dek in onze gemakkelijke rietfauteuils te mijmeren over het leven dat zóó toch zoo goed en schoon is. Ge geniet met volle teugen van alles om U heen; het interessante leven aan boord, de opgewekte conversatie; in spanning volgt ge dan weer de felle strijd tusschen een paar elegante zeiljachten welke in een sportieve krachtmeeting niet voor elkaar onder willen doen in oploeven, overstag gaan en op „een oor liggen". Ge leert zoo aan boord van de „IJselmeer I" en „II" onze oude trouwe Zuiderzee (thans IJselmeer) al héél goed kennen. Nimmer eentonig; altijd boeiend en vol afwisselingzoo is de tocht naar ons doel: het eiland Urk. Kent gei dit eiland, dit uiterst merkwaardige plekje van ons Vaderland Eeuwen lang heeft deze groote „vluchtheuvel" in de Zuiderzee stand gehouden tegen de beukende golfslag en kracht der winden, doch steeds meer nog heel langzaam gelukkig moet het een deel van zijn grond aan het water afstaan. Kijk, we naderen Urk al! Als een geel groene, wazige heuvel, overgoten door het stralende zonlicht, verrijst het uit zee. Ja, het is wél de moeite waard, dit prachtige plekje natuur van nabij te leeren kennen! In de grootste van de twee Zeehavens welke Urk rijk is stoomen we binnen, reeds opge wacht door de bevolking in hun schilder achtige zoo geheel van Marken en Volen- clam verschillende kleederdrachten. Nu aan wal! Als altijd tijdens tochten met de „N.O.IJ." gaan we ook nu onder deskndige leiding op stap. We gaan Urk leeren kennen en goed! We hebben geluk; we mogen de machtige vuurtoren met zijn zich 24 meter boven de zeespiegel verheffend reuzen draai- licht, beklimmen. Welk een prachtig pano rama beneden ons, en welk een schitterend uitzicht rondom! Als opgebouwd uit een kleu rige bouwdoos liggen de in felle kleurucn geschilderde huisjes met hun typische hou ten topgeveltjes beneden ons. Fel in het zon licht plekken de voor .Urk zoo kenmerkende roode en blauwe dakpannenhet is een aanblik zóó mooi. dat, wisten we niet beter, we ons op een uith emsch en bijzonder eiland zouden wanen. Rondom deint de zee, zoover het oog reikt. Vaag en toch duidelijk ont- waart men in de ijle verten de kusten, waar uit de vele dorpen met hunne dunne toren spitsen opdoemen. Als bewegende kleur- plekjes nemen we de witte, bruine, roode en grauwe zeilen waar van de dobberende bot ters, jachten en visscherspinken. Deze aanblik is werkelijk grootsch en ze ker in schoonheid uitstekend boven het meest pompeusc buitenlandsche natuurschoon- Toen in 1660 de toenmalige burgemeester van Amsterdam dit eiland „met het recht van Hooge Heerlijkheid" kocht van den heer Van der Werve, wist onze voorvaderlijke ma gistraat wèl wat hij deed! Mogen Volendam en Marken zeer terecht aanspraak maken op ons aller aandacht en bewondering, nog méér terecht kan het eiland Urk onze belang stelling opeischen. Want hetgeen we hier waardeeren en te genieten krijgen is zóóiets speciaals, dat het zoo men fijnproever is op aesthetisch gebie 1 als het ware nog boven Volendammer en Marker karakteri stiek te stellen is. Nog geruimen tijd dwalen wij op dit origi- neele eiland rond en eerst als we Urk met DEMONSTRATIE E H.B.0'. Een demonstratie blijkt altijd de beste propaganda. Beter dan redevoeringen en uiteenzettingen „doet" een demonstratie, waarbij men met eigen oogen het nut eener vereeniging of, instelling aanschouwen kan. E.H.B.O. heeft gemeend hierin te zullen slagen, door op het terrein van de boerderij Butselaar een practisch kijkje op baar werk te geven. Daar Dr. Donker met va- cantie is, en ook Dr. de Vos niet aanwezig* kon zijn, werd de leiding gegeven door Dr.'.1 J. H. A. Rupert. ji Door den heer Kroon, een der leden, werdl de scène uiteengezet, alvorens de demonstratiei van hulp begon. j Een hoog beladen hooiwagen rijdt op weg naar de boerderij op een smallen en slechten weg. Tijdens een geweldig onweer slaat de bliksem in een wilgenboom, waardoor de paarden schrikken, de wagen uit het even wicht raakt en kantelt. De boer en een meisje worden van de bok en de jongei\ van de wagen geslingerd. De boer kermt luid/ een der wielen is hem over het lichaam ge gaan. Het meisje ligt in de sloot en is ge heel bewustelouos. De jongen is op den weg terecht gekomen, klaagt over hevige pijn en uit de rechterslaap vloeit bloed. Dit ongeval wordt gezien door 3 leden der, E.H.B.O. en een die kan helpen. De eerste hulp van snel verbinden etc. wordt verleend, daarna worden de verongelukten per bran card in een bootje gedragen, dat hen over een riviertje, aan de andere zijde van den; weg loopend, naar de boerderij vervoert. De ziekenauto met benoodigdheden arriveert en de E.H.B.O. trekt aan 't werk. Bij het schijn- doode meisje brengt kunstmatige ademhaling terugkeer van het leven, de boer en de jon gen worden gespalkt en goed verbonden. De belangstelling voor deze interessante oefening, die in alle opzichten gelukte, was groot. GEBOREN: Josephus Joannes Maria, z. v< J. C. Vastbinder en E. M. T. v. Tienen, Luit» Koppenl. 6; Roelof Jan, z. v. J. Bakker en Z. R. Compagner, Braaamweg 44; Petronella, d. v. P. Floor en W. v. Meggelen, Juliana- straat 40. GEHUWD: Gosen van Doorn, 27 j. en K. M. de Wit, 20 j., Korteweg 17; F. G. de Barbanson, 33 j. en Ph. C. Scheffer, 32 j.f Singaradja (Ned. Oost-Indië). OVERLEDEN: Maria Elisabeth Willems, 41 j., geh. m. H. Huigen, Birkstr. 6; Jacoba, Sasse, 70 j., ongeh., Birkstr. 76. GEVESTIGD: Wed. J. Tabernal, Hart manlaan 92; D. J. Verpoort e, idem; H. M, Belmer m. gez., Kerkpad Z.Z. 24; W. Hout man, Dorresteinweg 31; F. C. M. Rupert, Steenhofstr. 12; P. B. v. d. Kwast, L. Kop penl. 1; Wed. L. Wennegers, Klaarwaterw< 36; J. P. Lindesmit m. vr., idem; P. J. M« Heere m. vr., Steenhof str. 32; A. Steenstra m. gez., Braamweg 14; J. A. Kradolfer m, gez., Postweg 46; B. ten Bosch m. gez., Bosstr. 25; Wed. C. Lok, Wiekslooterw. W.Z. 3; Wed. S. v. Oppen, Lïndenl. 3a; T. Renes m. gez., v. Weedestr. 5; L. G. C- Manders, Kerkpad Z.Z. 44; M. G. v. Nimwegen m. gez., v. Maarenstr. 14; W. J. Mennes m. gez-, da Costalaan 10; M. W. Janssen, Soester bergschestr. 125. al zijn bijzonderheden goed in ons geheugen hebben opgenomen, wordt weer scheep ge gaan. Steeds verder en verder laten we het eiland achter ons liggen. Langzaam aan vervaagt het silhouetdan is het geheel verdwenen. Maar nooit zal het bezoek uit Uw herin nering zijn weg te vagen. Van U\y bezoek aan Urk zult ge tot in lengte van dagen ver halen als een van Uw mooiste en interes santste uitstapjes. Weer ondernemen we een prachtige zee reis, maar nu huistoe! En als ge dan ten einde weer voet aan wal hebt gezet, dan zult ge er over verwonderd zijn, dat deze 9-urige tocht z3ó spoedig is om gegaan. Véél te spoedig naar Uw zin. Maar het is nu eenmaal zoo; zelfs aan het heerlijkste feest komt een eind. En Uw eindconclusie zal zijn: „de Urk- tocht met de „N.O.IJ." is een tocht bij uit nemendheid, een tocht om nooit te ver geten!"

Soester Courant | 1936 | | pagina 6