1 De Zee-engte bij Kilid-Bahr De Dardanellen als verkeersweg en tevens als belangrijke verkeersversperring* Twee duizend jaar strijd om den toegang i Een belangrijk punt in den Wereld-oorlog. DB Dardanellen waren altyd een van de gewichtigste ver keersaderen der aarde. Zij vormen de eenige natuur lijke toegang naar de Mid- dellandsche Zee en van de wereld-oce anen naar de Zwarte Zee. Zij verbin den de omliggende landen met de we reld; dit is van het grootste belang voor den wereldhandel. Dit verklaart dan ook het feit, dat deze zee-engte reeds in de grijze oud heid in het middelpunt der wereldge schiedenis stond en meer dan eens het brandpunt van de wereldpolitiek was. En tot op heden is hierin weinig veranderd. Ook tegenwoordig zijn de Dardanellen nog de eenige weg voor het Zwarte Zee-bekken, waardoor de in- en uitvoer niet slechts voor Rusland, maar ook voor Roemenië, dam" op de Europeesche kust bewaakt en door Kum Kalesi „Het Zandkasteel" aan de Aziatische kust. Daar waar eens de steden Sestos en Aby- dos lagen, waar de kusten van Europa en Azië elkander dicht naderden en het sterk stroomende water slechts een breedte van Dit was een gevoelige les voor Turkije en deze les volgde voor Rusland ongeveer vijftig jaar later, toen namelijk tijdens den Krimoorlog Turkije de poort opende voor de Engelsche en Fransche oorlogsschepen en zoo de nederlaag van Rusland hielp be zegelen. Om er voor te zorgen, dat Rusland door de Dardanellen de Middellandsche Zee niet kon bedreigen, werden de Dardanellen bij den vrede van Parijs in 1856 geneutrali seerd, dat wil zeggen, de zee-engte werd verboden voor de doorvaart van oorlogs schepen. Bij den Russisch-Turkschen ooriog kwa men de Russen tot voor Konstantinopel, maar ook een Engelsche vloot verscheen op de Zee van Marmora. Bismark heeft op goede gronden, de Rus sische politiek om de Dardanellen open te stellen, nieföndersteund om zoodoende het Europeesche evenwicht te bewaren, en het Berlijnsche Verdrag van 13 Juli 1878 ver nieuwde de neutraliteit der Dardanellen. Maar het loste het betreffende vraagstuk Bulgarije en gedeeltelijk ook voor Zuid- Slavië plaats vindt; maar zij zijn eveneens de poort, die naar willekeur kan wor den afgesloten. Den bezitter geven zij macht en over wicht, zij maken hem eenvoudig tot den heerscher van de Zwarte Zee. Vandaar dat de politiek van de omliggende Staten er op gericht was om óf in het bezit van de zee engte te geraken, óf den bezitter in zijn macht te beknotten door vrijwillig afge sloten of opgedrongen verdragen. Voor het imperialistische streven der West-Europeesche Staten waren de Darda nellen eveneens een struikelblok en al naar gelang het in hun strategische kraam te pas kwam, vochten zij om de vrije door vaart dan wel om de afsluiting van deze zee-engte. De Dardanellen danken hun naam aan de stad Dardanos, welke tusschen Ilion en Abydos gelegen is. Hier werd, ten Zuiden van Gallipoli de Peloponnesische oorlog beslist. In den tijd der volksverhuizing trokken de Germaansche en Slavische volksstam men door de Dardanellen naar de Middel landsche Zee. De Byzantijnsche Keizer, die de eerste vorst was, onder wiens bestuur er vesting werken aan de Dardanellen werden ge bouwd, dacht in de eerste plaats aan de bescherming van Konstantinopel. Zoodra nu de hoofdstad van het land bevrijd was van de steeds weerkeerende bedreiging door vijandelijke aanvallen, werden de Dardanellen de uitvalspoort der Osmanen in het Oostelijk deel van de Middelland sche Zee. Vanaf dien tijd dateeren de vestingwer ken voor de Dardanellen, welke gehand haafd zijn tot het afsluiten van het verdrag van Lausanne in 1923. De toegang tot de Aegeische Zee werd door de toenmaals sterke vestingwerken Sedd ul Bahr „Het kasteel aan den Zee- Toen de Turken in 1914 de Dardanellen versperden, brachten zij Rusland een zwa- ren slag toe en het kostte Rusland heel wat moeite om eindelijk door deze afsluiting heen te breken. Bij het uitbreken van den wereld-oorlog waren de Dardanellen zwaar bewapend, maar de uitrusting der forten had geen ge lijken tred gehouden met de ontwikkeling van de moderne schietwerktuigen. Van de tien kanonnen en batterijen, die na den Turksch-Russischen oorlog ommuurd of in den grond gebouwd waren, stond er geen enkele op een betonnen onderlaag of was er een voorzien van een pantserbescher ming. Van de ongeveer 280 stuks ingebouwd geschut konden vijf 35.5 c.M. kanonnen als bruikbaar beschouwd worden; de rest was allemaal oud materiaal, dat goed was voor een museum en tot de alleroudste modellen behoorde. Daarbij waren de forten op en kele uitzonderingen na, bij Bulair alle te gen aanvallen van zeeuit gericht, zij bestre ken hoofdzakelijk de Aegeische Zee. De Dardanellen zijn 67 K.M. lang. Daar van gaan van Dardanos vanaf de Marmora Zee tot Nagara-Kilia 35 K.M. af. Op deze plaats is het water 1400 M. breed, terwijl bij Maidros de kust een weinig terug wijkt, om dan door het vooruitspringen van de ongeveer 1300 meter had, daar bouwden de Turken twee andere vestingen. Kilid Bahr noemden zij de eene wat in het Hollandsch „Zee-engte" beteekent en Kale i Sultanije „Het paleis van den Sultan" de andere. Tusschen deze vestingen werden batte rijen en kanonnen geplaatst en verdedi gingswerken aangelegd tot aan Gallipoli op de Europeesche en Tsjanak Kalesi op de Aziatische kust. Eeuwen lang waren deze op de hellingen gelegen vestingwerken een bescherming voor het land en tegelijkertijd een bedrei ging voor den vijand. Zij verhinderden het binnendringen zoowel van Italië als van Engeland, terwijl Turkije, als het door de omliggende Staten werd aangevallen, al tijd een uitgangspoort achter zich had. Toen echter in de Napoleontische oorlog tusschen Frankrijk en Engeland Turkije de zijde van Frankrijk koos, traden voor het eerst de gebreken van de vestingen en forten aan de Dardanellen aan het licht, want de Engelsche vloot brak door de vij andelijke linie heen, verzekerde zich door vaart door de zee-engte en ankerde voor Konstantinopel. 'V- :,i .-*.>ƒ f'-?}**' CHARLES LINDBERGH NU EENS NIET ALS VLIEGENIER. De beroemde, Amerikaansche oceaanvlie ger, Charles Lindbergh, laat in den laat- sten tijd weer van zich spreken, doch thans eens niet over Lindbergh, de piloot. Slechts weinigen zullen weten, dat Lind- berghs interesse naast de luchtvaart, ook de studie der biologie heeft gegolden. Voor al in de laatste twee jaren, waarin zijn beroemdheid als vliegenier en eerste man, die den Oceaan durfde trotseeren, een beetje gezakt is en andere luchthelden zijn plaats hebben ingenomen, heeft Lindbergh zich met des te meer ijver op de studie der biologie toegelegd. Nu hij in Engeland woont, heeft hij daar toe trouwens ook meer tijd en gelegenheid. De Amerikaansche pers noemde voor de eerste maal Lindberghs naam in samen hang met een belangrijke wetenschappelij ke ontdekking. Van 10 tot 15 Augustus a.s. vindt te Kopenhagen de Internationale Histologen-conferentie plaats. Naar aan leiding hiervan zal ook Capt. Lindbergh naar de Deensche hoofdstad komen, om hier voor de eerste maal het z.g. „kunstma tige hart" te laten zien, dat hij, in samen werking met den Nobelprijswinnaar, prof. dr. Carrel in het Laboratorium van het Rockefeller-Instituut heeft geconstrueerd. Met deze uitvinding zou het mogelijk zijn geheele organen buiten het lichaam kor ten of langen tijd in het leven te houden. Het is te begrijpen, dat de geheele weten schappelijke wereld met interesse de komst van Lindbergh te Kopenhagen afwacht. P. niet op, want de strijd van Rusland om de toegangspoort werd door het Berlijnsche verdrag niet beëindigd, integendeel, het ontwakende Pan-Slavië voerde dezen strijd zooveel te heviger. In den wereldoorlog is de beteekenis van de Dardanellen zeer op den voorgrond getreden. In vredestijd zijn de Dardanellen een van de weinige verkeerswegen van Rusland met de overige wereld, maar in oorlogstijd werden zij de eenige veilige etappen-weg, want het geschut van de Duitsche vloot versperde den toegang van de Oostzeehaven en de haven aan de Witte Zee was door het Ijs onbruikbaar. BIJ DE ILLUSTRATIES: Links boven: Zoo zag het fort Tschimenling er uit voor do versterking. Midden: Ais op een presenteerblaadje lagen daar de vestingmuren. Rechts midden: Het inwendige van fort Tanakalle, het ge wichtigste punt van de Dardanellen. Rechts boven: Een tijdens den wereldoorlog ingebouwd geschut; het kanon is afkomstig van den pantserkruiser „Koon." Links hiernaast: Konstantinopel, de poort van den Bosporus Europeesche kust tusschen Kilid Bahr en Tsjanak terug te loopen, tot een breedte van 1300 M. Hier lagen in het begin van den oorlog op de hooge oevers de hoofdforten van de Dardanellen verdedigingswerken. Vanuit de Aegeische Zee werd de zee-engte be schermd door een batterij op de Europee sche Kust bij Sedd ul Bahr en door een batterij op de Aziatische kust bij Kum Kale. De forten, die door hun hooge muren reeds op grooten afstand op zee zichtbaar waren, boden een prachtig doelwit voor het vijandelijke scheepsgeschut. En toch heeft de zee-engte gedurende den wereldoorlog stand kunnen houden. Bijna een jaar lang heeft Engeland met zijn zwaarste geschut om den toegang ge vochten. Het moderne geschut heeft de vestingen in puin geschoten; meer dan honderdduizend manschappen hebben de forten van de landzijde aangevallen en toch eindigde de aanval op de Dardanellen met een zwaren nederlaag voor Engeland. Toen in het jaar 1916 de Engelschen en Franschen Gallipoli ontruimden, waren de forten der Dardanellen intusschen zóó ver sterkt dat een nieuwen aanval gedurende den oorlog niet meer mogelijk was. Bij het verdrag van Sèvres werden de Dardanellen onder controle gesteld, maar bet verdrag van Lausanne gaf aan Turkije de heerschappü over de zee-engte weer te rug. En vanzelf sprekend hebben de Tur ken de forten onmiddellijk in staat van ver dediging laten brengen. DE „HINDENBURG" VERZAMEL* RECORDS. Een records verzamelaar schijnt de nieu we „Hindenburg" te zijn. Zonder veel op hef te maken is het luchtschip sedert eeni- gen tijd bezig zijn eigen recordtijden voor de Oceaan-overkruisingen te slaan en dat nog al op de moeilijke noordelijke route, de gevaarlijkste voor alle soorten van vlieg tuigen. De grootste verrassing geldt eigenlijk wel het feit, dat het groote luchtschip de fantastische snelheid van 315 K.M. per uur kan behalen. Dit is de grootste snelheid, welke een luchtschip nog ooit heeft kun nen behalen. Dat de snelle ontwikkeling van het luchtschip als modern verkeersmiddel ook in het buitenland de aandacht trekt, be wijst wel het feit, dat de leden van het Engelsch Lagerhuis haar dezer dagen heb ben besproken. In Engeland n.1. wil men het luchtschip, evenals in Duitschland, gaan benutten. Engeland heeft echter bittere er varingen op dit gebied opgedaan Men den- ke slechts aan het rampzalig einde van het trotsche Britsche luchtschip, de „R. 101", die in Frankrijk neerstortte en totaal werd verwoest. Het is daarom niet onmogelijk, dat de Engelsche regeering binnenkort m onderhandeling zal treden met Duitsch land, voor de bouw van 'n luchtschip voor Engeland. De Duitsche „Hindenburg" is in elk ge val een machtige reclame voor de Duitsche constructeurs. REDDINGSBOOTEN VOOR VLIEG TUIGEN. Volgens mededeelingen in de Engelsche pers zijn door 't Ministerie van Luchtvaart monsters besteld voor snelle reddingsboo ten voor vliegtuigen. De bootjes zullen slechts op zee mogen worden gebruikt en verder aan die kusten, waar het water over het algemeen het gevaarlijkst is. Zij zullen zijn voorzien van 3 Napier Lion-vliegtuig- motoren, ieder van 500 PJC. Indien de boo ten voldoen, zal men trachten haar tnel- heid zoo hoog mogelijk op te voeren.

Soester Courant | 1936 | | pagina 4