DE LUCHT IN 1 Nederland, het land van de wereldvermaarde K.L.M., land van Parmentier en andere beroemd heden, winnaar van Londen-Mel- bourne-race, land van Fokker. heeft., gebrek aan vliegers! De reserve aan vliegtuigbe stuurders is in ons vaderland veel te gering. De behoeften van de civiele luchtvaart kunnen bij lange na niet gedekt worden, het geen voornamelijk catastrophaal zou kunnen worden, in geval de wereldbrand eens zou ontbran den en de gevleugelde strijdros sen stonden te wachten op rui ters, die hen sturen konden. Men moet dit euvel niet onder schatten. Het kan een ernstige sta-in-den-weg vormen bij de uit breiding van onze burgerlucht vaart. Bij elke uitbreiding... ge brek aan vliegers, aan Neder- landsche vliegers. Want nu reeds is er een nijpend tekort aan verkeersvliegers, nu reeds wer ken er in dienst van onze natio nale luchtvaartmaatschappij, de K.L.M. buitenlandsche piloten, daar onze ervaren verkeersvlie gers toch op tijd moeten worden afgelost, wil men door afmattend Overwerk geen ongelukken ver oorzaken en alzoo het beroemde K.L.M.-devies „Safety first" ver loochenen. Om in de leemte te voorzien, moest men buitenlandsche pilo ten tewerk stellen. Buitenland sche piloten in het land van An- thonie Fokker.... alleen omdat er te weinig ervaren Nederland- mak<\n van opwind en wolken, kan voor den piloot van groot belang zijn. In het motorlooze vliegtuig leert men deze lucht- stroomingen kennen en leert men hoe men daarvan gebruik kan maken.... in het motorvliegtuig weet men, wat zoo'n opwind, zoo'n valwind, zoo'n rukwind be duidt en dan kan men er rekening mede houden, al heeft een en an der minder vat op het toestel, dan dat in een zweeftoestel het geval isDeze jongelui, die leden van zweefvliegclubs zijn, vormen een prachtig materiaal voor de opleiding tot piloot, tot verkeers vlieger en oorlogsvlieger. Maar., daartoe is geld noodig! Geld, dat de jongens zelf niet bezitten!.. Fokker heeft zich onlangs ovei 't gebrek aan een piloten-reserve uitgelaten en voorzag catastro- phale gevolgen, wanneer niet tijdig maatregelen werden geno men. Stel, dat ons vaderland ge dwongen zou worden zich tegen buitenlandsche invallen te ver dedigen, waar zijn dan de noo- digo vliegers, die de gevallenen zouden kunnen vervangen, die een uitbreiding van het lucht- wapen mogelijk zouden maken? Men ziet, welk een ongewensch- te, om niet te zeggen hachelijke situatie zou kunnen ontstaan 1 Teneinde daarin nu te kunnen voorzien, heeft de heer Fokker de goede en bij uitstek nationale gedachte gehad om een fonds te stichten, waarvoor hij dadelijk al een belangrijk bedrag schonk, dat ten doel zal hebben, een zeer HERBEZETTING VAN DE DARDANELLEN. BEWAPENDE COMMUNISTEN TE BARCELONA. Dc Spaansche Regeering heeft in den strijd tegen de opstandelingen talrijke regeeringsgezinde arbeiders van wapens voorzien. De „roode militie" in de straten van Barcelona, sche verkeerspiloten zijn 1 Doch tevens een begrijpelijk iets, wanneer men nagaat, hoe veel geldelijke offers er gevergd worden van iemand, wil hij lee- ren vliegen. En dan is men nog slechts vlieger, doch nog lang geen verkeersvlieger van betee- kenis en zou geen luchtvaart maatschappij zoo'n beginneling het leven van ettelijke passagiers toevertrouwen. Hoeveel tiental len guldens er wel niet per les uur en per vlieguur gevraagd worden, is niet te beschrijven. Wel beijvert de Nationale Lucht- vaartschooi met haar bekwame leeraar-piloten zioh, om een en ander goedkooper te maken, doch „populair" zijn die prijzen nog geenszins, zelfs niet eens be reikbaar voor een gegoede mid- denstanders-portemonnaie. Men kan de Luchtvaartschool daarvan geenszins een verwijt maken. Immers: hoeveel kost niet het materiaal, hoeveel kost niet de verzekering van het leven van den leeraar-piloot, hoeveel kost nfet de eventueele breuk..? Dat alles kan men niet in guldens of in kwartjes berekenen, dat loopt in het oapiergeldLes kan men alleen krijgen, als men te voren een som stort voor even tueele „kraakjes" en die som is niet malsch in den tegenwoordi- gen tijd 1 Geld is dus een factor, die zoo vele droomen van Hollandsche jongens in rook doet vervliegen, die zooveel hoop tot luchtkastee- len reduceert.... Want waar lijk de belangstelling van de Nederlandsche jeugd voor de luchtvaart is niet minder dan in andere landen Neeui maar de steeds groeiende belangstelling van de „spes patriae" voor het zweefvliegen, die prachtige sport. En daarbij kost hot jaailijksch lidmaatschap van zoo'n zweef- vlieg-club toch minstens ook nog 25.Dat is toch ook een som gelds, die waarlijk niet tedere jongen zich heden ten dage kan veroorloven. Het zweefvliegen is echter een uitstekend aanloopje voor den loopbaan van piloot het thermische vliegen, gebrulk- Als gevolg van de besluiten der conferentie te Montreux, heeft de Turksche regeering het schiereiland Gallipoli bezet. groot aantal jongelui te vormen en piloten daaruit te kweeken. Bij voorkeur zal men natuurlijk die jongelui nemen, die de grond beginselen van het vliegen reeds kennen en een zweefvliegbrevet A, B of C hebben (de C-zweel- vliegers hebben reeds een ther mische vlucht gemaakt). Een dui zendtal piloten zullen in opleiding genomen moeten worden. Maai daarvoor is, zooals men begrij pen zal, aanvulling van dit fonds hard van noode en zal er een na tionale daad moeten geschieden, waardoor het geld bijeen komt 1 Aan de noodige liefhebbers, even goed als aan het heilig vuur, zal het niet ontbreken 1 Moge onze traditioneele Neder landsche gemeenschapszin zich hierbij krachtig doen gelden 1 BINNENLANDSCH OVERZICHT. De K.N.S.M. zendt schepen naar Spanje om Nederlanders af te halen. De eerste Neder landsche deelnemers Maan dag te Berlijn hartelijk ver welkomt. Een tragisch onge luk. Onze handel met Italië. Is de maiscultuur in Neder land mogelijk? Reeds van het begin van den opstand in Spanje af, is de Ne derlandsche consul te Barcelona, de heer Daubanton, een en al werkzaamheid geweest, om de Nederlanders, welke zich te Bar celona bevonden, heelhuids naar huis te krijgen. Verschillende malen heeft hij zich met de groot ste moeite telegrafisch in verbin ding gesteld met het ministerie van Buitenlandsche Zaken, om hulp in te roepen. Ook dezer da gen weer heeft hij zich met dit ministerie in verbinding gesteld, met het verzoek eenige schepen naar bedreigde plaatsen te stu ren en de aldaar wonende Ne derlanders af te halen. In ver band hiermede heeft de Neder landsche regeering zich gewend tot de K.N.S.M. met het verzoek eenige schepen naar Spanje te sturen, met het gevolg, dat de Agamemnon zfch naar Barcelona begeven heeit en de Tibarius naar Malaga. Het is te hopen, dat de sche pen nog op tijd op de bedreigde plaatsen zullen aankomen. Maandag zijn de eerste Neder landsche deelnemers aan de Xlde Olympiade te Berlijn aangeko men, Het waren de wielrijders en de deelnemers aan den vijf kamp. Gekleed in het Olympisch tenue maakten de Nederlanders een buitengewoon vlotten indruk. Zij werden dan ook door de dui zenden kijklustige Berlijners har telijk toegejuicht. Uit het Neder landsche kamp waren aanwezig de heeren Lotsy, graaf van Lim burg Stirum en vele andere auto riteiten. Het was slechts 'n kleine groep 27 Nederlanders welke Maandag te Berlijn aankwam. Maar Woensdag is de rest, on geveer 175 man, gevolgd. Weer verdrongen zich de Berlijners om de Nederlandsche sportlieden te verwelkomen. Onze beste wenschen verge zellen deze jongens en meisjes, die de kleur van onze vlag in Berlijn moeten hooghouden. Vaak gebeuren er in het dage- lijksche leven dingen, waarvan men zich afvraagt hoe deze über haupt mogelijk zijn. Een derge lijk iets heeft Zondag te Sassen- heim plaats gehad. Een ongevetTr 50-jarige inwoner van deze plaats vond zijn weg versperd door de neergelaten spoorboomen. Of de man nu haast had of niet van zins was te wachten, is niet bekend. Maar ondanks de waarschuwing van den baanwachter, klom de man over de boomen heen, met het noodlottige gevolg, dat hij door den langsrijdenden trein werd gegrepen en op slag ge dood. Dit tragisch lot heeft de man geheel aan zich zelf te danken. Inplaats van zich aan de waar schuwing van den baanwachter te houden, heeft hij deze volko men in den wind geslagen. De onverantwoordelijkheid van dezen daad is wel zeer kenschetsend 1 Het is al weer drie jaren ge leden, sinds Kiishnamurti voor de laatste maal het Sterkamp te Om men bezocht. Wel hebben er ge durende deze drie jaren samen komsten plaats gevonden, maar deze mochten zich toch niet in een zoodanige belangstelling als anders verheugen. Nu is Krish- namurti weer naar Ommen op* getrokken en de belangstelling was uiteraard onder zijn belijders heel groot. Ruim 25 nationaliteiten zijn momenteel te Ommen verte genwoordigd, om naar de rede voeringen van hun leider 1e luis teren. Helaas is het weer niet op hun hand want van het oogen- blik van aankomst af hebben de deelnemers nog geen droog weer gehad, met het gevolg, dat ver schillende samenkomsten in den open lucht moesten worden uit gesteld. Nu de sancties tegen Italië zijn opgeheven, zou men allicht ver wacht hebben, dat het met den handel op dit land weer wat beter zou vlotten. Dit is echter geens zins het geval. Zooals bekend, heeft ons land met Italië een clearing-overeenkomst. Alle be talingen aan Italië moeten dus over de clearing loopen. In Italië is dezer dagen echter een decreet uitgevaardigd, waarin bepaald wordt, dat alle leveranties, die door Italië aan het buitenland ge daan worden, van te voren bij Ilaliaansche bank moeten worden betaald. In verband met de ge sloten clearing overeenkomst is dit naluurlijk niet mogelijk. De kwestie, die voor de Italiaanscha exporteurs nadeeliger ls dan voor de Nederlandsche importeurs, kan misschien nog geregeld worden. In ieder geval bevindt zich mo menteel te Rome een Nederland sche delegatie, welke over de handelsbelangen besprekingen voert. Op vragen van het Tweede Ka merlid Louwes over de mogelijk heid van de maiscultuur in ons land, heeft de minister van land bouw en visscherij zeer welwil lend beantwoord. Met den heer Louwes is de minister van mee ning, dat de maiscultuur hier te lande zeer wel mogelijk is. Aan gezien voor de verbouwing van mais veel lichte arbeid noodza kelijk is, zou dit ten goede ko men aan de arbeidsverdeeling. Aangezien echter de maiscultuur in ons land ten achter staat bij andere landen, zou er echter een teeltpremie moeten worden toe gestaan, Van het verdere onder zoek zal het afhangen of de mais cultuur in ons land inderdaad een feit wordt. BUITENLANDSCH OVERZICHT. Spanje nog in het teeken van den burgeroorlog. De zwarte kat en de roode hond. Visschers in troebel wa ter. Het Fransche Volks front wil geld zien. Minis- terieele dreigementen. Londen houdt het hoofd koel. Wil Eden de Duitsche ko lonies teruggeven? De belangstelling van de rest van Europa gaat nog steeds uit naar het Iberische schiereiland zij het dan, dat die belangstel ling sterk verschilt, al naar ge lang ze in Moskou en Parijs, dai. wel in Berlijn en Rome, of in Londen en elders wordt gekoes terd. Het geklapper der castag netten wordt nog immer over stemd door het geratel der ma chinegeweren, het geronk van de vliegtuigmotoren en het springen der granaten. Spanje biedt in onze dagen het beklagenswaardige beeld van een land, verdeeld tegen zichzelf. Het feit laat zich niet loochenen het blijkt overduidelijk uit den vernielenden burgeroorlog, die het trotsche Castilië thans ver scheurt dat een groot deel der bevolking zich niet kan vereeni- gen met het tegenwoordige be wind. De opstandige beweging schijnt haar oorsprong niet te vinden in een algemeen verlan gen om den afgetreden koning weder op zijn wankelen troon te helpen (een eer, waarvoor hij overigens vermoedelijk zoo ver standig zou zijn, te bedanken), want de aanvoerders der rebel len, zooals zij genoemd worden, laten niet na, bij elke voorkomen de gelegenheid te verzekeren, dat niets minder in hun bedoe ling ligt dan een herstel der mo narchie. Wèl zijn ze zoo oprecht te erkennen, dat zij streven naar een militaire dictatuur. Of het nu tenslotte zoo'n groot verschil zal blijken uit te maken voor de na zaten van Don Quijote en Sancho Panza, of ze gebeten worden door de zwarte kat, of door den roo- den hond Terwijl het bloed van duizen den fronters en rebellen vloeit en beide partijen via de radio de verzekering in den aether slin geren, dat zij aan de winnende hand zijn later zal wel blijken, wie daarbij de waarheid het meeste te kort heeft gedaan doen geruchten de ronde, dat buitenstaanders trachten in troe bel water te visschen. Een Por- tugeesche zender verspreidde 't bericht, dat verschillende landen, o.a. Engeland, in het geheim de opstandelingen steunde een beschuldiging, waartegen met name Londen zich onmiddellijk en krachtig heeft verdedigd. De rechtscbe pers in Frankrijk doet de Fransche regeering openlijk het verwijt, dat zij de Spaansche regeering haar bijstand verleent, door levering van vliegtuigen, enz. Ten slotte wil men, dat Italië welks sympathieën natuurlijk ge heel aan de zijde van generaal Mola en zijn volgelingen staan, een overwegende rol zou hebben gespeeld bij het uitbreken van een opstand in Spaansch Marok ko; en ook, dat het, figuurlijk ge sproken, de vingers jeuken om ze in het Spaansche wespennest te steken., alsof het zijn Abessijn- sche avontuur reeds vergeten was. Men schijnt er in zekere kringen van overtuigd te zijn, dat Italië een gunstige gelegenheid afwacht om generaal Franco een handje te helpen bij het over brengen van het vreemdelingen legioen van Afrikaanschen naar Spaanschen bodem, hetgeen ech ter twijfelachtig lijkt. In Frankrijk begint het ook al te rommelen, al concentreert zich daar het conflict voorloopig in hoofdzaak omde brandkast. De regeering, die natuurlijk moet laten zien dat het haar ernst is met het ten uitvoer brengen van alhans een paar punten van haar programma, heeft een wetsont werp aangenomen, volgens het welk zal worden overgegaan tot de uitvoering van een aantal groote openbare werken, tenein de de werkloosheid te bestrijden. Daarvoor is natuurlijk geld noo dig, véél geld; en daaraan ont breekt het in de Fransche schat kist.... zooals in menig andere schatkist. Men heeft dus het bij zulke gelegenheden gebruikelijke middel te baat qenomen en een groote binnenlandsche leening uitgeschreven. Maar de tiïd is voorbij, dat de gemiddelde Fransche burger lust gevoelde zijn goud en bankpa pier in te wisselen teqen schat kistbons, obligaties en hoe ze verder morren heeten. al worden ze dan ook „Gewaarborgd door den Staat". Hij houdt ziin geld liever in de oude kous, of in de brandkast, al naargelang van zijn maatschappeüiken stand. Vooral onder de huidicre regeering legt een groot aantal zonen van Ma- rianne, al hebben ze zelf meege holpen om die regeering op het kussen te brengen, bedroevend weinig lust aan den dag om ze te helpen aan de noodige fond sen, om haar beloften tegenover het Volksfront in te lossen. Van daar dat minister Faure, secreta ris-generaal van de sociaal-de mocratische partij in Frankrijk van leer is getrokken tegen de bezittende broeders, die de hand op den zak houden, waarin ze den sleutel van de brandkast be waren. „Nu kan men eens zien," zoo sp*?k hii ongeveer, „hoe zij, die men zalige bezitters noemt het land in den steek laten, wan neer dit een beroep doet op hun benrs. Als een staat in gevaar verkeert, in financieel opzicht, is het de plicht van die bezitters om zich de grootste offers te qetroos- ten." Jammer genoeg verzwakte hij den indruk van zijn bètoog, door te eindigen met een waar- chuw'ng, die veel geleek ori een bedreiaino. „Maar laten zij, en degenen, d^e naar hen luisteren," dezen zin eindigde hij, „op passen, want als de leening eens riet mocht slagen, doemt het soook van het staatsbankroet voor ons op; en ondor die omstandig heden zou de Fransche franc al even weinig veilig zijn in een gesloten brandkast als in een la met een roestig slot of in een oude kous." Het fs nu maar de vraag, of de leening, dank zij dit ministerieele dreigement, een succes zal worden. Weer een andere toon klinkt uit Londen, waar minister Eden een lange rede heeft uitgespro- SPANJE 1936. Guus Betlem Jr. Nauw'zwijgen de kanonnen, ginds In Afrika's gewesten. Of elders bulderen al luid Weer èndete protesten 1 Nauw' heeft de menschheid met een zucht De rust terug zien keeren, Of.... wéér staat ei de boel in brand En raat'len de geweren 1 Ach kan er dan geen maand meei zijn Van vredig wereld-leven? Kan slechts den mensch van dezen tijd Nog., strijd voldoening geven? Het schijnt zoo., soit, 't is niet aan mij De aarde te hervormen, Maar niettemin, hoe of 't ook zij. Het is weer aan het stormen. Een storm, die plóts als een orkaan Daarginds is opgestoken, En in z'n wervelenden kracht Het land heetf.. stukgebroken. Wat eens een stad vol schoon heid was. Bezocht door vreemdelingen, Is nog een puinhoop, smeulend vuur. Te triest om te bezingen. Wat eens een oord was, rijk aan èl' Wat de Natuur kan geven, Is nog een zwartgeblakerd veld. Een woestenij gebleven. Ik meng me in geen politiek Van vreemde mogendheden, Maar.is het nóódzaak 't eigen land Met voeten stuk te treden? Moet dèt het doel zijn van 'n volk Dat, él z'n kracht en denken Toch óngeacht partij of bond Aan.... 't Vèderland moet schenken? ken ter inleiding van de debatten over de buitenlandsche politiek. Ten aanzien van de toekomstige conferentie van vijf kan men den Engelschen minister van buiten landsche zaken niet verwijten, dat hij zich schuldig heeft ge maakt aan optimisme, want vol gens zijn eigen woorden zal er „nog heel wat werk langs diplo- matieken weg noodig zijn, voor dat deze conferentie bijeenkomt". Gelukkig zal deze mededee- ling de buitenwereld, die allang erg sceptisch staat tegenover de tallooze na-oorlogsche conferen ties, niet al te sterk verontrusten. Voorts betoogde minister Eden zij het in eenigszins andere be woordingen, dat in de Middel- landsche Zee tegenwoordig alles weer pais en vree was en dat Italië geen booze bedoelingen koesterde ten aanzien van an dere Middellandsche Zee-mo- gendheden, want dat de sancties nu achter den rug waren en Ita lië besloten had, dit hoofdstuk te vergeten; reden daarom En geland bepaalde toezeggingen, aan die landen gedaan onder den druk van zekere omstandig heden, introk, als zijnde niet meer teT zake dienende. Ten slotte besprak de minister nog de Duitsche koloniale eischen, welke een onderwerp van bespreking zouden kunnen uitmaken op de eerstvolgende veraadering van den Volkenbond, in September; den toestand In Dantzig, die ook Engeland zorg baart; en de hervorming van den Volkenbond. Zijn belooning was een amen dement, ingediend door de libe rale oppositie, om de credieten voor het departement van buiten landsche zaken te verminderen, welk amendement evenwel met groote meerderheid werd veS- worpen. (Nadruk verboden). BURGEROORLOG IN SPANJE. rsvejr Op deze foto ziet men in het midden de Catalcenschc communistenlcidsler CoritLd Msrcedcr met een geweer onder den arm in de straten van Barcelona.

Soester Courant | 1936 | | pagina 5