Uit den Soester Raad. De reorganisatie bij Openbare Werken. Wederom een belangrijke overschrijding bij O.W. 4 De behandeling van het reorganisatiplan uitgesteld. Beschuldigingen, welke een onderzoek eischen. Het vertrouwen in de leiding geschokt. De salarissen van het Politiepersoneel verlaagd. f 1000.— voor melk aan zwakke schoolkinderen. Soest in de 5e klasse voor de heffing der Personeele Belasting. Vrijdagmiddag vergaderde de raad onzer gemeente onder leiding van den Burgemeester. De heer Van Klooster was wegens ziekte afwezig. I j| Na de gebruikelijke opening stelt de Voor zitter de agenda aan de orde. i. Onderzoek van den geloofsbrief van het Jiieuw benoemde raadslid P. Helmus, zulks ter voorziening in de vacature, ontstaan door t ide ontslagname van den hc_* A. de Nies. Nadat de bescheiden door de heeren Zijlstra, I^JIooder en Stroband zijn nagezien, wordt tot toelating van den heer Helmus besloten. De jfceer Thijssen, voor dit onderzoek eveneens Itóngezocht, bedankte hiervoor. 2. Vaststelling van de notulen der verga deringen d.d. 4 en 29 Juni 1936. Na een kleine opmerking van den heer fitroband goedgekeurd. 3. Mededeeling van ingekomen stukken, j a. Schrijven van Ged. Staten van Utrecht r»d. 14 Juli 1936, waarbij wordt medegedeeld Idat hun besluit tot toepassing van een tijde lijke korting op de jaarwedden van de amb tenaren van den burgelijken stand in deze gemeente bij K.B. van 1 Juli no. 45 is goed gekeurd. ÏVoor kennisgeving aangenomen. b. Overzichten van het gasbedrijf over de Waanden Januari t/m Mei 1936. j Voor kennisgeving aangenomen. c. Beantwoording door B. en W„ van vra gen, gesteld in de raadsvergaderingen van 4 Jen 29 Juni j.1., voorzoover beantwoording niet heeft plaats gehad in die vergaderingen. Il Voor kennisgeving aangenomen, ii d. Beredeneerd verslag van den toestand üer gemeente over de jaren 1931 t/m 1935. Voor kennisgeving aangenomen. 'I o. Adres van de Chr. Middenstandvereeni- ging, de R.K. Middenstandsvereeniging en de [Centrale Winkeliersvereeniging te Soest, ven- boekende aansluiting van de gemeente Soest bij het Borgstellingsfonds, ingesteld door het Rijk en uitgaande van de Kamer van Koop handel in de Geldersche Vallei, gevestigd te 'Amersfoort, ten behoeve van de steunverlee- ting aan den Middenstand. Gesteld in handen van B. en W. voor praeadvies. f. Adres van P. \V. Duin Jr. namens di verse vcreenigingen verzoekende plaatsing van Ide gemeente in de 4e klasse voor de perso neele belasting en een plan van reorganisatie te laten ontwerpen door een deskundige op gemeentegebied. Komt in behandeling bij punt 5. g. Schrijven van J. Roelands, als gemach tigde van Mevr. de Wed. J. de JongeKolk te Haarlem, verzoekende verbetering van den toestand langs de Beetzlaan. Gesteld in handen van B. en .W. voor praeadvies. De Voorzitter deelt hierna nog mede, dat nog een verzoek is ingekomen om sub sidie voor de op 31 Aug. te houden kinder en volksfeesten. Evenals vorig jaar wordt een bedrag van f 50.toegestaan. 4. Vaststelling van besluiten tot begroo- tingswijziging: a. algemeene wijziging dienst 1936; b. wijzigingen verband houdende met de Overschrijving van credieten van 1935 naar '36. Conform besloten. 5. Voorstel tot rangschikking der gemeen te in de vijfde klasse voor de heffing der per soneele belasting naar de grondslagen huur waarde en mobilair. Zooals bekend, zijn de gemeenten inge volge de wet op de personeele belasting naar de grondslagen huurwaarde en mobilair inge deeld in 9 klassen. De gemeente Soest is gerangschikt in de 6e klasse. De indeeling in klassen heeft op de opbrengst der be lasting een belangrijken invloed. Met de klas- se.indeeling houden n.1. verband: a. de kinderaftrek; b. de onbelaste huurwaarde; c. het belastingvrije bedrag; d. de huurwaardegrens voor vrijstelling van belasting naar de waarde der stoffeering. Van den meesten invloed voor de opbrengst der belasting in verband met de klasse.indee- ling is wel het belastingvrije bedrag welke, voor de 9 klassen zijn vastgesteld als volgt Iste klasse met f 245.— ze f220.3e f 195.. 4e f 170.—5e f 145.— 6e f120.—; 7e f95-8e f70.9e f45. De indecling der naburige gemeenten is, Voor zoover bekend, de volgende: Baarn 3e en 6e klasse Bilt 4e klasse Amersfoort 3e klasse Zeist 3e klasse Maartensdijk 3e en 5e klasse. Vergeleken met deze gemeenten maakt Goest met zijn indecling in de zesde klasse leen ^'^ht figuur. Om tot vermindering der personeele belasting, waarop thans reeds 200 opcenten worden geheven, te geraken, stel len B. en W. voor de gemeente te plaatsen in de 5e klasse. Hieruit volgt een lagere inkomste voor de gemeente van f 22000.en voor het rijk van f 8000. De heer Nooder zegt bij de behandeling der begrooting te hebben aangedrongen op plaatsing in de 4e klasse, waartoe toen ook is besloten. Daar hiervoor geen goedkeuring kon wor den verkregen, moest dit besluit worden in getrokken, maar is spr. overtuigd, dat de ar gumenten tot plaatsing in de 4e klasse nu nog meer spreken. Spr. had ook nu wederom op plaatsing in de 4e kl. willen aandringen, doch zal de 5e kl. thans als een afbetaling aanvaarden, om het volgend jaar wederom te ijveren voor plaatsing in de 4e klasse. De heer Thijssen wijst er op, dat in ver band met di.t punt een adres is ingekomen van verschillende vereenigingen, waarvan hij voorlezing vraagt. Hoewel verschillende leden opmerken, dat de inhoud aan allen bekend is, blijft de heer Thijssen op voorlezing aandringen, waaraan door den secretaris wordt voldaan. De heer Thijssen is het eens met den heer Nooder. Spr. wil echter geen jaar wachten en reeds in September de plaatsing in de 4e kl. bezien. De Voorzitter zegt, dat van B. en W. geen voorstellen tot plaatsing in de 4e kl. te wach ten zijn. De heer Van de Ven meent, dat bij flinke bezuiniging de mogelijkheid hiertoe toch be staat, hetgeen door den Voorzitter wordt be aamt. Weth. Gasille mee$t, dat de kans tot plaat sing in de 4e kl. zeer gering is, omdat de huren hierin een groote rol spelen en deze zijn in onze gemeente aanmerkelijk lager d.nn in gemeenten in de omgeving, welke in een lagere klasse zijn ingedeeld. De heer Nooder wijst er op, dat plaatsing in de 4e kl. van grooten invloed is voor de arbeiders en dat ook gedeelten van gemeen ten in een lagere klasse kunnen worden in gedeeld. Waar Soesterberg zich geheel aan sluit aan Zeis, welke gemeente is ingedeeld in de 3e klasse, zou voor Soesterberg zeker een lagere klasse zijn te verdedigen. Het voorstel tot plaatsing in de 5e kl. wordt hierna goedgekeurd. De Voorzitter brengt hierna wijziging in de volgorde der te behandelen punten. Aller eerst wordt nu behandeld: 7. Behandeling van een adres van eenige raadsleden inzake verstrekking van melk aan schoolkinderen. Hoewel de desbetreffende comm. uit den raad heeft besloten haar rapport te hand haven, stellen B. en W. voor niet tot ver strekking over te gaan. De heer Thijssen merkt op, dat het in de vorige vergadering besproken rapport der ge meente-geneesheer vertrouwelijk was. Spr. zou B. en W. willen verzoeken dit rapport te laten uitbrengen aan het gemeentebestuur, op dat daaraan openbaarheid kan worden ge geven. Spr. adviseert tevens het rijk te ver zoeken in de kosten bij te dragen, daar alleen in dit geval verstrekking mogelijk is. De heer Endendijk zegt, dat de comm. de zaak nog eens heeft overwogen en daar om thans met een voorstel komt, om de melk alleen te verstrekken aan kinderen, die dit noodig hebben. Spr. adviseert op deze wijze in 1936 een proef te nemen. De heer Hilhorst meent, dat nu geen tijd meer beschikbaar is, om zich in deze zaak nog met den Minister te verstaan. Als hierna het voostelr om voor dit doel f 1000.te verstrekken met 94 stemmen wordt aangenomen, merkt de Voorzitter op, dat dit besluit geen goedkeuring zal verkrij gen. Spr. dankt de comm. voor haar werk in deze aangelegenheid. Aanvraag om een aanvullend credïct van f 150.voor herstelwerkzaamheden aan het dak van de openbare school te Soester berg. De heer Van Breukden meent, dat deze werkzaamheden noodig zijn als gevolg van beschadiging der mastiek dakbedekking, wel ke beschadiging niet grooter is dan 2 M. en dus niet meer dan f 2.60 zou mogen kosten. Weth. De Burijn zegt, dat op enkele plaat sen meer ventilatie noodig is. In verband met de te 'verrichten werkzaamheden zal een plap fond moeten worden weggebroken en later weder geplaatst. De heer Thijssen zegt, dat een jaar ge leden ook verbeteringen zijn of zouden wor den aangebracht, waarvan nu nog materialen op het dak slaan. i j Het voorstel wordt hierna goedgekeurd. §aTarissen vergoedingen voor 'diploma's zijn begrepen. De Voorzitter antwoordt ontkennend. De heer Thijssen gtelt voor de wijzigingen alsnog aan den raad te zenden, zoodat hier van steeds kennis kan worden genomen. Weth. GasiHe zegt, dat de Minister wenscht, dat deze wijziging zoo spoedig mogelijk zal ingaan. Laatstgenoemde ziet nog voor 1 Aug. dit besluit tegemoet. I 1 Het voorstel wordt hierna goedgekeurd. 19. Voorstel tot wijziging van het raads besluit dd. 20 April 1936, waarbij aan J. J. van Schadewijk en G. v. d. Berg ontheffing !s verleend van art. 15 der Bouwverordening. Bedoeld voorstel houdt verband met een wijziging van een bouwplan van 4 winkel huizen aan de Steenhofstraat naast het post kantoor. i|l Conform besloten. 1 f i I 20. Vaststelling van een besluit tot het wederom verhuren van het perceel Birkt- straat 8 aan H. Kinderdijk. Conform besloten. 13. Mededeeling en van B. en W. omtrent eene nieuwe personeelsformatie bij Gemeente werken, benevens eenige daarbij behoorende voorstellen. (Zie voor uitvoerige uiteenzetting van dit punt het artikel in ons vorig nummer). Gelijktijdig met dit punt wordt behandeld.: 6. Voorstel tot het benoemen in vasten dienst van K« C. Tillemans tot Technisch Ambtenaar 3e klasse van Gemeentewerken. B. en W. stellen voor de benoeming te doen ingaan op 1 Oct. a.s. op een aanvangs- wedde van f 1900. De Voorzitter brengt allereerst de verschil lende onderdeelen van dit voorstel afzond.ei> lijk in behandeling. De gedachte om het Gasbedrijf onder te brengen bij O.W. wordt verworpen. Als de Voorzitter hierna een besluit wil nemen om Openbare Werken nog niet in een bedrijfsvorm om te zetten, zegt de heer Nooder de zaak breedvoerig te willen bezien. Met uitzondering van het reeds genomen datum het eventueel veranderde plantsoen er i0 1 1 besluit inzake het Gasbedrijf staan de mee- wederom goed ui>t kan zien. wanneer spoedig Aa ningen tegenover elkaar. Als eerste stap in de 9. Voorste! van B. en W. tot vaststelling van verordeningen tot heffing en invordering van schoolgelden. 1 B- en W. stellen voor bedoelde verorde. ningen voor het tijdvak 1 April 1936 tot 1 April 1937 vast te stellen als de nu geldende verordening. Conform besloten.. 10. Adres van het plaatselijk Comité tot oprichting van een Koningin Emma.monument verzoekende eenige medewerking in verband met de plannen tot stichting van een monu ment in deze gemeente. Den raad wordt verzocht: ie. goed te keuren dat het Koningin Emma monument gesticht zal worden in het gemeen te-plantsoen gelegen aan de Torenstraat en Stationsweg 2e. in beginsel te willen besluiten dat na gareedkoming het monument in eigendom zal worden overgenomen en dat zorg gedragen zal worden, dat het geheel in goeden staat van gemeentewege wordt onderhouden steeds van bloemen en planten wordt voor zien. Hierbij komt gelijktijdig in behandeling: 18. Credietaanvrage van B. en W. voor wijziging van plantsoen aan de Torenstraat in verband met de plaatsing van een monu ment ter eere van wijlen H.M. Koningin Moeder. B. en W. vragen voor dit doel een crediet van f 475. De heer Van Breukelen zou alles in deze aangelegenheid willen overlaten aan het par ticulier initiatief. De heer Stroband zou met de verandering van het plantsoen willen wachten tot het a.s. voorjaar, omdat nu juist alles in bloei staat. Weth. De Bruijn zegt, dat het pl^n be staat de onthulling te doen plaats hebben op 27 Sept. Zeer waarschijnlijk zullen daarbij H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana tegenwoordig zijn, zoodat een beslissing nu zal moeten worden genomen. De heer Endendijk zegt, dat op genoemden wederom goed uit kan zien, wanneer spoedig met de werkzaamheden wordt begonnen. Beide voorstellen worden hierna goedge keurd. 11. Vaststelling van besluiten inzake ge- meent e_eigendommen, t.w. a. tot het in eigendom overnemen van een strook grond van D. J. Visser; (Betreft afstand van grond aan de Kerk straat). b. tot het in eigendom overnemen van eer strook gTond van E. Fijnvandraat; (Betreft afstand van grond aan de VerL Kolonieweg) c. tot het verleenen van een zakelijk recht op gemeentegrond ten behoeve van het leg gen van kabels door de N.V. P.U.E.M. De heer Thijssen ^aaSt of de vele door de gemeente të;^dra«n kosten het voorstel Fijnvandraat wetfigen.' Tevens vraagt spr. of het z.g. aan de P.U.E.M. te verstrekken eeu wigdurend recht niet te ver gaat. Inzake het laatste merkt de Voorzitter op, dat dergelijke bepalingen heel gewoon zijn. Ook de heer Endendijk vraagt of de zaak Fijnvandraat voor de gemeente van zoo'n groot belang is, om zooveel kosten voor rekening der gemeente te nemen. Weth. De Bruijn antwoordt bevestigend. Het betreft een flinke verbetering, omdat de mond van den weg hierdoor aanmerkelijk wordt verbreed. Alle onderdeelen van dit punt worden hierna goedgekeurd. Voorstel tot intrekking van twee raads besluiten dd. 29 Juli 1935, inzake ruiling en het in eigendom overnemen van strooken grond ter verbreeding van de Veenzoom, als mede van een verleende ontheffing van art. 5 der Bouwverordening en een goedkeuring om voor eigen rekening een gedeelte van de Veenzoom te leggen en te verharden aan P. de Boer te Huizen, een en ander als ge volg van het niet uitvoeren van een bouwplan. Conform besloten. 14. Behandeling van Belastingreclames. Wordt in geheim behandeld. 15. Aanbieding gemeente- en bedrijfsreke- ningen dienst 1935. De heer Thijssen brengt hulde aan den Gemeente-Ontvanger voor het stipt op tijd indienen dezer rekeningen. Spr. hoopt, dat hetzelfde kan worden gezegd van de be grooting. De Voorzitter merkt op, dat de begrooting voor 1 Oct. a.s. gereed moet zijn. Spr. ver zoekt den raad hiermede rekening te willen houden. 16. Voorstel om opnieuw vast te stellen de verordening regelende de rangen enz. van het personeel der gemeente_politie. Als gevolg van door den Minister van Bin- nenlandsche Zaken gemaakte opmerkingen stellen B. en W. voor over te gaan tot vast stelling van a. verordening, regelende de rangen, het aantal, de samenstelling, de eischen van be noembaarheid en de bezoldiging der gemeen tepolitie; De navolgende salaris-normen worden in deze verordening genoemd: agent f 1450. tot f 1850.hoofdagent f1650.tot f2050—; inspecteur f 2650.— tot f 3350. Bij deze salarissen zal de kindertoelage aanvangen vanaf het 3e kind. b. verordening, regelende de eischen van benoembaarheid der onbezoldigde gemeente veldwachters; besluit regelende de intrekking voor het personeel der gemeentepolitie der met 1 Jan. 1936 ingevoerde tijdelijke korting van 5 pCt- op de wedden van het gemeente.personeel cn d. besluit tot wijziging van het raadsbesluit van 29 Juni 1936, verband houdende met de salariëering van het gemeente.personeel. De heei: Nooder informeert of in genoemde reorganisatie heeft de raad een directeur be noemd, omdat we moesten hebben een advi- seerend lichaam. Het lag in de bedoeling de zaak alleen commercieel te zien en niet ir. 't licht van meer of minder personeel. B. en W. zijn het niet eens met den directeur. Spr, vraagt of we wel of niet op adviezen moeten afgaan. Waar spr. meent, dat het eerste het geval moet zijn, wil hij voorloopig het rap port van den directeur aanhouden. De Voorzitter meent, dat zonder bezwaar allereerst eenige meer algemeene besluiten kunnen worden genomen. Deze besluiten be helzen het wel of niet indeelen van het Gas bedrijf bij Openbare Werken; het wel of niet invoeren van een bedrijfsvorm bij Open bare Werken; het instellen van een centrale boekhoudnig enz. Daarna kan dan zoo noo dig breedvoerig gesproken worden over meer of minder personeel en andere in het rap port genoemde punten. De heer Thijssen zegt, dat thans een nieu we administratievorm in studie is; dit kan van belang zijn bij het nemen van een be sluit inzake een andere administratievorm. Tevens vindt spr. in het rapport twee merk waardige feiten. Het geheele plan ziet spr. niet als „reorganisatie" doch als „organisa tie". Een rapport noemt spr. verder een stuk van blijvende waarde. In dit verband wijst spr. er op, dat aan den directeur last werd gegeven e.en tweede, nieuw rapport te ma ken. Spr. stelt er prijs op dat het oorspron kelijke rapport aan den raad wordt verstrekt. Dit is van groot belang, omdat de heer Noo der in de vorige vergadering al iets heeft ge zegd. Als gevolg van een en ander wenscht spr. geen behandeling, waardoor de raad zich zou binden. De heer Ven de Ven heeft wantrouwen in de geheele aangelegenheid. De raad heeft niet voldoende tijd gehad om deze zaak te bezien. Laat de directie, aldus spr., komen met een volledig plan en cijfers. De heer Endendijk meent, dat de directeur spreekt over zaken, welke niet op zijn ter rein liggen. Het tweede rapport van den di recteur acht spr. sympathieker. Ook noemt spr. de houding van B. en W. juist. Het is zeer goed mogelijk de meer alge meene besluiten te nemen. De ra^d heeft daarna nog ten volle gelegenheid de indeeling van het personeel te bezien. De heer Thijssen is na lezing van het rapport niet bevredigd. Bezuiniging moet er komen en daarvan ziet spr. niets. Wel wordt er met titels gescharreld, maar niet met gul dens. Spr. vraagt wat er bezuinigd is en wat er bezuinigd mpet worden. De Voorzitter dringt nogmaals aan om al lereerst de meer algemeene beslui.en te ne men. Ook kan de vergadering zich reeds uitspreken of in den vervolge bij -Bouw- en Woningtoezicht twee vaste ambtenaren werk zaam zullen zijn. De heer Endendijk wijst er op, dat thans "blijkt dat er bij O.W. te weinig personeel is. Hierdoor ontstaat steeds de misère. Soest is niet te vergelijken met Rotterdam. Dat men daar het aantal ambtenaren van 2700 tot 1100 kon terugbrengen, is een bewijs, dat men daar steeds te ruim heeft geleefd. Weth. De Bruijn acht de meening van den heer Endendijk juist. Dit jaar loop en nog minstens 150 bouwplannen, waarvoor zeker twee ambtenaren noodig zijn. Ook moet men bedenken, dat te weinig ambtenaren geen bezuiniging brengt. Voor den heer hilhorst is het geheele plan een teleurstelling. Het brengt geen bezuini ging. Als thans de functies worden bezien, wil spr. een beeld geven van de wijze, waar op bij O.W. wordt gewerkt. Spr. leest hiep- bij voor 'n verklaring van den werkman H. A. Vos, .waaruit bljjkt, dat de door den heer Meurs bij bet autorijdens toegebrachte scha de aan het rijwiel van zekere Hilhorst, welke zaak door Vos was geregeld en waarvoor door hem f 3.was betaald, met niet-ge- maakte overuren is verrekend. Ook zou da heer Meurs aan Vos hebben voorgesteld een of meer technische boeken over auto's tot een bedrag van f 16.te koopen, welk be drag dan op dezelfde wijze met overuren zou kunnen worden goedgemaakt. Hierop ia Vos toen niet ingegaan. De Voorzitter merkt op, dat het onderdeel O.W. thans niet aan de orde is. Het gaat er thans om, of we 1 of 2 vaste ambtenaren moeten hebben- bij Bouw- en Woningtoezicht. Weth. GasiUe acht de mededeelingen van den heer Hilhorst van groot belang en ad viseert aan 1'aatstgenoemde gelegenheid te geven zich in deze zaak uit te spreken. Als de heer Hilhorst zijn betoog vervolgt, stelt hij voor met de verdere behandeling van dit punt te wachten tot deze zaken zijn onderzocht, zoodat de leden zelf een oordeel kunnen vellen. De heer Van Breukelen acht één ambte naar bij Bouw- en Woningtoezicht voldoen, de. De tweede ambtenaar is benoemd, om dat de beer Van Noessel indertijd belast was met het uitbreidingsplan. Nu deze werkzaam- heden zijn beëindigd, wil spr. naar de ouds formatie terug. De heer Thijssen wijst er op, dat in Rot terdam het aantal ambtenaren werd vermin derd, omdat er bezuinigd moest worden en met Soest staat het evenzoo. Spr. steunt het voorstel van den heer Hilhorst om de ver dere behandeling van dit punt uit te stellen. De heer Endendijk meent, dat door den heer Thijssen de zaak niet juist wordt be licht. In Rotterdam was een te veel aan amb tenaren. Voor Soest is dit nog niet bewezen. Spr. kan ermede accoord gaan, dat een| onderzoek wordt ingesteld op welke wijza in het algemeen kan worden bezuiningd. De heer Strobsnd meent, dat de tweede ambtenaar thans wel, doch in de toekomst niet noodig zal zijn. De heer Nooder meent, dat we beter geen directeur hadden kunnen benoemen, als we toch niet het plan hebben, zyn adviezen aan te houden. Spr. acht het onmogelijk vooi den raad een beslissing te nemen. Wij zijn, aldus spr., in dit opzicht allemaal koeke- bakkers. 1 I De heer v. d. Berg wil één ambtenaar aan houden en zoo noodig één kracht op arbeids overeenkomst aanstellen. De heer Van de Ven vraagt of ook het oordeel niet kan worden ingewonnen van hoogere ambtenaren, zooals de dir. van het Gasbedrijf, de heer Van Noessel e.a. Weth. De Bruijn meent, dat zulks niet} mogelijk is, als er een directeur is. De heer Hilhorst dringt nogmaals aan op aanhouding. Ook Weth. GcsHlc meent, dat andere amb tenaren zouden kunnen worden gehoord, maar acht dit niet juist. De heer Endendijk zegt, dat de raad thans zit in een warnet van discussie's. Bezuiniging is z.i. noodig. Het is volgens spr. zeer wel mogelijk dit punt tot letter G af te handelen. Als er thans sprake is van één ambtenaar bij Bouw- en Woningtoezicht, dan zou spr. willen lezen: „hoogstens twee", zoodat de gelegenheid daartoe open blijft. De heer Thijssen meent, dat we ons in deze aangelegenheid nog niet ongerust be hoeven te maken. Tot 31 Deq. is de ambte naar nog op arbeidsovereenkomst werkzaam. De Voorzitter zegt, dat dit niet het geval is. Bedoeld persoon is voor één jaar aange steld met de toezegging, dat vaste aanstel ling volgt bij gebleken geschiktheid. De heer Thijssen: Dit is dan een vrijheid, die B. en W. zich hebben veroorloofd. Dq raad heeft hiertoe niet besloten. Zie hiervoor de notulen maar. De Voorzitter is het met den heer Thijssen nie-: eens. B. en W. achten zich dan ook verplicht thans een voorstel tot vaste aan stelling te doen. De heer Nooder meent, dat de raad bezig is de positie van een directeur te ondermij nen. Bij de laatste gemeenteraads-verkiezingen is veel propaganda gemaakt voor bezuinigin gen en het blijkt thans maar zeer goed, dat men bedrogen uitkomt. Reorganisatie brengt geen bezuiniging. De gemeente heeft boven dien nog een sociale plicht te vervullen. Spr. acht de mededeelingen van den heer Hil horst zeer belangrijk, maar zij komen op de tweede plaats. Het zijn, aldus spr., de ver houdingen bij O.W. die het kwaad stichten. Daaraan is Van Vliet gestorven en ook Meurs en de directeur zullen er aan sterven. De Voorzitter meent, dat zonder bezwaar het voorstel kan worden afgehandeld. D© ambtenaren van nu moeten in de formatie worden opgenomen. Als uit een onderzoek zou blijken, dat een of meer ambtenaren onbe trouwbaar of niet kundig zijn, is er altijd gelegenheid die te ontslaan. Volgens den heer Hou is er geen verband bij O.W., terwijl het rapport is samengesteld onder pressie. Spr. steunt het voorstel Hil horst. Hierna wordt in stemming gebracht het voorstel Van Beukelern, om slechts één amb tenaar in de formatie van Bouw- en Woning toezicht op te nemen. Dit voorstel wordt aangenomen met 10—3 stemmen. Ook het voorstel Hilhorst, om de verdere behandeling van dit voorstel uit te stellen tot een onderzoek is ingesteld, wordt eveneens met 103 st. aangenomen. De vergadering wordt hierna even geschorst voor de thee. De raadsleden accepteeren dit blijkbaar gretig. De gemoederen waren n.i. niet weinig verhit en er stond nog een be langrijk punt, eveneens van O.W., op het program. (Zie vervolg elders in dit blad)

Soester Courant | 1936 | | pagina 2