WIJ HEIZEN MET VLIEGENDE KOFFERS. Als kinderen luisterden wij ln tdemlooze spanning naar de iprookjes waarin vliegende kof fers en kleeden voorkwamen. Van koffers waarop men ging zitten en die ons dan zoo opeens door de lucht wnaar het gedroomde wonderland brachten. Maar heden is dat sprookje waarheid gewór den. De vlucht naar het land der droomen is al lang geen wensch- droom meer. Terwijl men in de sprookjes de Vliegende koffers bestijgt, zoo be stijgt men heden de vliegmachi ne. Hij staat op het vliegveld in de onmiddellijke nabijheid van een groote stad, reeds op de pas sagiers te wachten om de mem schen binnen enkele uren naar een sprookjeswereld te brengen! naar de bergen, naar de zee, naar de bosschen, waar de menschen, vermoeid van het ingespannen en gejaagde werken het geheele jaar door, voor enkele weken ont spanning zoeken en nieuwe krachten willen opdoen. De reusachtige vogel verheit zich in de lucht, vliegt de wolken tegemoet en het is of men wer kelijk alle stof en onrust van de aarde achter zich laat. Wie in de vacantie naar zijn vacantieoord vliegt, begint dezen mooien tijd met een indrukwek kende beleving. Nooit is het vlie gen zoo heerlijk, als wanneer men eenige weken vrijheid te gemoet vliegt. Dan, onder de vlucht kijken wij naar beneden, liaar het land, dat diep onder ons voorbijvliegt en in het diepst van Ons hart zijn wij door deze luxe geroerd. Wij gaan over steden en dorpen, over mooie groene vel- 'den en donkere bosschen, soms zien wij een rivier zich als een zilveren lint voortbewegen en bij dat alles dragen wij In ons het gevoel van bevrijding, van een paar weken achter elkaar volko men onze eigen baas te zijn, en niets anders te behoeven te doen dan genieten van de schoonheid om ons heen. Deze vacantievlieg- tocht, lijkt die nu eigenlijk niet' een beetje op bet oude sprookje met de vliegende koffer? Wij lachen: de vliegende kof fer natuurlijk vliegt ook onze koffer mee. Hij heeft evenals wij vleugels gekregen en staat rustig in de bagage-afdeeling van het vliegtuig, waaruit hij pas bij het bereiken van ons einddoel te voorschijn wordt gehaald. Dus is het oude sprookje toch bewaar heid: de koffer vliegt werkelijk door de lucht, mët dit verschil alleen, dat hij ons hebben en houden in zicH bergt en dat wij zelf inplaats van op den koffer in een gemakkelijke fauteuil aan het venster zitten en naar den hemel vliegen B1NNENLANDSCH OVERZICHT. Nederland zorgt voor de grootste verrassing. De gou- j veineui van de Banque de Fr'ance te Amsterdam. Het .museum Boymans blijft bui- tenlandsche belangstelling- trekken. Het muisje met het staartje. Een ernstig ongeluk op de Lek. Zaterdag dan zijn ónder enorme belangstelling uit de heele we ield de Olympische Spelen te Berlijn plechtig geopend. De op marsch der deelnemers uit 53 lam den is weer achter den rug en de eerlijke strijd heeft een aan vang genomen. Uit „de lage landen bij de zee" met hun 8 millioen .inwoners, zijn een dikke 150 deelneemsters en deelnemers naar Berlijn getrok ken, om daar de vaderlandsche driekleur hoog te houden, of be ter: hoog te krijgen, d.w.z. aan de drie Olympische masten. Veel kans op prijzen zijn onze dames en he'eren niet gegeven, ver wacht men trouwens ook niet. Voor ons gaat het meer om het sportief gebeuren, om het zich volledig geven in een eerlijken strijd. Daarom is het des te verheu gender, dat in de finale 100 meter juist een Nederlander op de der de plaats beslag wist te leggen, achter twee beroemde Amerika nen, maar vóór de grootsten der Europeanen 1 Hiermee heeft Nederland zijn steentje aan de Olympische Spe len bijgedragen. Zelfs meer dan dat, want het heeft verhinderd, dat de supprematie van de Ame rikanen op de 100 metei volko men was. Van Berlijn naar Amsterdam is in werkelijkheid een heele af stand, op papier slechts een g®- dachtflits en dus niet aan tijd ge bonden. De heer Labeyrie, gou verneur van de Banque deFrance te Parijs, gisteren nog de gast van den president van de Duitsche Rijksbank, dr. Schacht, zou U kunnen vertellen, dat deze uit spraak inderdaad juist is, want hij heeft Dinsdag een bezoek ge bracht aan den president van de Nederlmdsche Bank, Mr. L. J. A. Trip te Amsterdam, met wien hij een onderhoud heeft gehad, dat vrij langen rijd duurde. Naar men van officieele zijde beweert, gold het hier een be- bracht. Ook Zondag is ar weei een Zweed?-?'- r~!c;sc'v?~> te rot terdam aangekomen, om K"-t mu seum in studie te nemen HM re- zeischap beriaat uit den diiec teur van het gemeente-museum te Lindsköpping en twee archi tecten. Tijdens de bezoeken aan het museum, waarbij de heeren werden rongeleid deer den heer D. Hannema, dir. van het museum Boymans, hebben de Zweden zich in buitengewoon waardeerende woorden over de architectonische en praktische waarde van het gebouw uitgelaten. De zaak vap de glasfabriek Leerdam is werkelijk een muisje met een staartje. Staart zou eigen lijk beter op zijn plaats zijn, aan gezien 'de kwestie de Leerdam mers nu al maanden bezig houdt, In Mei werd een plan tot reor ganisatie opgesteld, dat vóór Augustus al of niet zou worden uitgevoerd. De nieuwe groep nu, heeft verklaard, dat zij niet bereid is het plan van Mei 1933 uit te voeren. Aangezien echter de in standhouding van het bedrijf voor velen gewenscht is, heeft de nieuwe groep zich bereid ver klaard een nieuwe naamlooze vennootschap De Nederlandsche Glasfabriek, te stichten. Deze vennootschap zal het be drijf van de Glasfabriek Leerdam overnemen, zoodra de ministeri- Wel is de Kamer op reces, doch dit wil cmensrins zorr-cn, dri de leden ervan kunnen genieten in een dolce fai niente. EUïTENLANDSCH OVERZICHT. Uit het Zuid-Westen weinig nieuws. Generaal Franco houdt zijn mond. Fran krijk zwaait den olijftak. Doe naar mijn woorden, maar.Van communist tot fascist. De schaduw van de roode vaan over Europa. Reeds meer dan twee weken diiurt de burgeroorlog thans in Spanje, zonder dat zich met eenige zekerheid laat voorspel len, welke van de beide partijen tenslotte de overhand zal behou den. Van de „overwinningen", die zoowel de witten als de rooden (zooals men de tegenstanders thans kortheidshalve noemt) zich geregeld toedichten, is het beter, hier te zwijgen, omdat de nuch tere waarheid niet is te onder scheiden van de levendige Zuide- lijde fantasie. Is Guadarrama nu werkelijk in het bezit van de wit ten, of niet Hier past het ge zegde, dat eiken Spanjaard in den mond bestorven ligt „Quien sabe (Wie weet Het eenige wat zich met vrij Osendarp's fraaie prestatie. De finale van den 100 Metersprint in het stadion te Berlijn. Derde van rechts is onze land genoot Osendarp, die daarmede de bronzen medaille wist te behalen. leefdheidsbezoek. Het is n.1. ge bruikelijk, dat de nieuwe gouver neur van de Banque de France zich aan de presidenten van de groote circulatiebanken komt voorstellen Natuurlijk kan het heel goed zijn, dat het bezoek inderdaad geen enkelen achter grond heeft, maar in Parijs doen hardnekkige geruchten de ronde, als zou Labeyrie, op instignatle van Vincent Auriol, den Fran- schen minister van Financiën, niet minder dan een heele reeks van internationale overeenkom sten op economisch, financieel en monetair gebied inleiden. In hoeverre de lekken in de Fransche officieel© kringen groo- ter zijn dan hier, is niet te beoor- deelen, maar in ieder geval staat vast, dat er in Nederland nog niets van dergelijke overeenkom sten bekend is. Het Museum Boymans te Rot terdam bezit en terecht een wereldvermaardheid. Het Muse umgebouw, het resultaat van be sprekingen tusschen den architect en den museum-directeur, is tot een monument geworden, waal- op veel buitenlandsche groote steden trotsch zoiiden zijn. Voor al in Zweden heeft het museum sterk de aandacht getrokken en men herinnert- zich nog wel het bezoek, dat Prins Eugen, eenige maanden geleden aan Rotterdam De Spaai\sdve furie- Artillerie <ht rcgccrigq In gev« nalfeteft b de yaa StoQjjpf**, geve«l* fitan.!* ntta-. eele verklaring van geen bezwaar op de statuten is verkregen. Ho- penlijk is de kwestie hiermee nu definitief geregeld 1 Nabij Hellendoorn is dezer da gen het nationale kamp der Pad- vindersvereeniging Nederland begonnen. Het kamp, waaraan rond 1100 jongens en leider® deelnemen, werd bij het kamp vuur officieel geopend door den commissaris der Koningin in Drente, mr. dr. R. H. Baron Vos van Steenwijk, die voorzitter van den raad van toezicht dezer pad- vindersvereeniging is. Gelegen in een ideaal oord, temidden van bosschen en heide, kan het kamp de deelnemers nog veel vreugde doen beleven. Dinsdagmorgen, omstreeks tien uur, heeit op de Lek, nabij het fort 't Spoel bij Culemborg een ernstig ongeluk plaats gehad, waarbij drie personen om het le ven zijn gekomen. De heer J. Ule- hake, hoofd van de openbare lagere school te Everdingen, was dien ochtend met zeven kinderen, eenigen van hemzelf, en eenige groote zekerheid laat yaststellen is, dat beide partijen elkaar zoo ongeveer in bedwang houden, terwijl de schaal nu eens naar de eene, dan weer maar de andere zijde overslaat door plaatselijke successen of succesjes de ge wone krijgskans. Het feit alleen echter dat de Spaansche iegee- ring niet bij machte blijkt om de opstandige beweging te dempen, geeft aanleiding tot toeneming van de bezorgdheid ir de buiten landsche diplomatieke kringen, waarop wij reeds wezen. Verschillende incidenten, al zijn deze tot dusverre niet uitge groeid tot feiten van ernstigen aard, zijn weinig geschikt om deze onrust te doen verminderen. Zoo 't feit, dat in generaal Mola's hoofdkwartier niet-ontplofte, door regeeringsvliegtuigen geworpen bommen worden onderzocht, om vast te stellen of deze van buiten landsche herkomst zijn. Niet zoo zeer, omdat deze Spaansche krijgsman zijn Spaansche krijgs makkers bij voorkeur in het zand ziet bijten door Spaansche cciiiMau van ucmtci x, cn -sm-jv - logétjes in een ijzeren roeiboot bomme°' welke Spaansche vhe- op de Lek gaan varen. Toen zij,' 9ersc Ul< Spaansche vliegtuigen stroomopwaarts varende, buiten een krib kwamen, werd het vaar tuigje overvaren door een pas- seerende motorboot. De roeiboot sloeg om, waarbij alle inzitten den in de rivier terecht kwamen en tenggevolge waarvan er drie om het leven kwamen, waaronder de heer Ulehake zelf. De voorbereidingen voor de grondwetherziening 1937 zijn in volllen gang; de regeeringsont- werpen zijn thans bij de Tweede Kamer ingediend en de commis sies zullen hun handen vol werk hebben. Behoudens de drukpersvrijheid die aanvankelijk ook onder het mes moest, heeft de regeering do voorstellen van de commissie vrijwel gevolgd. De voorstellen, inzake wijziging en aanvulling van de bepalingen b^rieffend© het inkomen van de kr,on, wijziging en aanvulling van de bepalingan betreffend® de schadsloosstellir.r>n het pen sioen van de leden \an de Twee- op Spaanschen bodem laten val len, maar om uit te maken of een of meer buitenlandsche mogend heden zich in dezen binnenland- schen Spaanschen strijd mengen door wapenleveranties aan de Spaansche regeering. Dan is er nog steeds de kwestie van de Italiaansche vliegtuigen te Tetoean. Generaal Franco wil er geen woord meer over uitlaten wat vermoedelijk de wijste weg is. Zijn chef van den staf deelde aan een correspondent van Havas mede, dat ze eenvoudig de Itali aansche onderdanen in Spaansch Marokko kwamen afhalen, om hen naar veiliger oorden te voe ren. Op de vraag, of 't dan wel nóodig was, dat ze daarvoor zoo zwaar bewapend waren, volgde de chef het voorbeeld van zijn generaal: hij zei, dat hij niets aan zijn verklaring had toe te voe gen Tenslotte heeft het bericht eenig opzien geboard, dat döj officieren van de beide te Ceiita aangekomen Duitsche oorlogs schepen een bezoek hebben ge- OLYMPIADE l 1936. Berlijn. Augustus '36. Guus Betlem Ji. £00 is de groote strijd dan ginds weer aangevangen, De strijd, die éénmaal slechts in vier jaar tijd maar woedt, De strijd ombeer en nationale sportbelangen, Die ieder land voor zich, het béste hopen doet 1 Wéér zijn ze saamgestroomd, uit alle werelddeelen, ^ézield met goeden moed en vol sportieven geest, Om dapper deel te nemen aan de gióóte spelen: Het eifde Internationaal Olympisch feest 1 De eed van eerlijkheid, hij is dooi élk gezworen Ginds in Berlijn waar men als gastheer recepieert, Het vuur ontstoken brandt weer heel hoog in den toren. Déér, waar thans gcede'kameraadschap domineert! Waar men elkander open, eerlijk komt bestrijden, Waar men óók vecht, voor 't welzijn van het eigen land, En waar men aantoont thans, hoe of het kèn, bij tijden; Vijf werelddeelen saamgesmeed door éénen band Een mengelmoes van vreemde volken, vréémde talen..,. Maar die elkander in één opzicht goid verstaan Hoe men.... vriendschappelijk een Zege kan behalen, Hoe men.... verdraagzaam met elkander óm moet gaan 11 Ook ónze menschen zijn dan naar Berlijn getogen, En 'k zou géén Nederlander zijn, is 't waar of niet Als ik niet wenschte, dat ze ginder winnen mogen. En dat ze uitblinken, daarginds, op elk gebied 1 Dat ónze vlag er heel, heel dikwijls wordt qeheschen, - Dat ónze naam er straks met eerbied wordt genoemd. Dat wij van prachtige prestaties mogen lezen, En 't kleine Holland in den vreemde wordt geroemd.... Maar, als dat niét zoo Is, dènzullen wij, die bléven In 't eigen land, gelijk de stuurlui aan den wal, Van hieruit méde het Olympisch voorbeeld geven, En eerbied hebben voor den winnaar, bóvenal 1 Dan zullen wij de ónzen niét gaan critiseeren, Nog minder onze tegenstanders in den strijd, Maar zullen wij sportief datgene respecteeren Dat elders tot deoverwinning heeft geleid 1 aangenamen indruk maakte. Vooral in Frankrijk blijft men waakzaam met het oog op even- tueele internationale verwikkelin gen. Gezien de politieke verwant schap tusschen de regeeringen te Parijs en te Madrid is het ver moeden gewettigd, dat deze be zorgdheid meer de roode dan de witte partij in Spanje geldt; het Fransche voorstel aan de andere groote mogendheden om ten aan zien van het Spaansche conflict het „hands off 1" toe te passen is waarschijnlijk ingegeven aoor de vrees, dat de wittten méér h'J1^ van het buitenland (behalve van Frankrijk en Rusland) hebben te verwachten, dan d-* rooden. Maar, onverschillig welL de beweeg redenen ook mogen zijn, die er aan ten grondslag liggen ieder weldenkende zal het Fransche voorstel toejuichen. In Engeland schijnt het een sympathieke ont vangst te beurt te zijn gevallen. Italië heeft nog niets losgelaten, waaruit zijn houding in deze aan gelegenheid zou kunnen worden bepaald. Mussolini is dan ook met vacantie. Duitschland, dat eveneens is gepolst, zaï voorloopig ook nog wel de kat uit den boom kijken, alvorens zich eenzijdig te binden. Merkwaardig in verband met denFranschen diplomatieken stap en teekenend voor een deel van de openbare meening in Frank rijk zelf is een uitlating van Do- riot, vroeger vurig communist, thansleider van sen naar het fascisme overhellende volkspar tij. Dit van het eene uiterste in het andere vervallen Kamerlid meende in een redevoering de Fransche regeering den wenk te moeten geven, de Spanjaarden hun geschillen onder elkander te laten uitvechten, zonder zich et in te mengen, daar de vonk van den Spaanschen opstand een oor log zou kunnen ontketenen, die geheel Europa in vuur en vlam zou zetten, als Frankrijk geen strikte neutraliteit betrachtte en „ophield met wapenleveringen, bestemd vo">r de aanhangers van de Spaansche regeering, aan te moedigen, ondanks alle démen- tis van de Fransche regeering". Tegenover het vrij negatieve vredesduifje, dat men te Parijs heeft opgelaten, staat het posi tieve feit, dat de Sovjet-Unie zich! met koortsachtige haast bewa pent, omdat zij er vast van over tuigd is, dat een Europeesche oorlog niet meer is af te wenden en dat zij daarin onverbiddelijk zal worden meegesleept. Nu is Rusland misschien het land, dat zich in het betreffende geval het veiligste zal voelen met zijn leger van 1.300.000 man, de sterkste luchtmacht ter wereld, 3000 tot 5000 vliegtuigen tellend, meer dan 2000 tanks en een overvloed van zwaar en licht geschut en ammunitie. Met deze macht ach ter zich, kan Rusland zich ver oorloven, als éénige openlijk zijn sympathie te verkondigen voor de regeeringspartij in Spanje, welker lotgevallen het met meer belangstelling en ongerustheid volgt, dan eenige andere mo gendheid. Uit het Noord-Oosten en het Zuid-Westen van Europa groeten de roode vaandels elkaar en wer pen hun schaduwen over de rest van ons werelddeel. de Kamer, en», gaan dus onver anderd naar de comcaissiójt van bracht aan generaal Franao, wat ei», -te Madrid begiijpelijk^rwiis geea y de Tweede Kamei, O^d-Gouvcrneur van Slobbe werd geïnstalleerd als Burgemeester vap, De nieuwe burfle^g$s$$* bij §ijn ££ftte (gesprook tot de» Raad,

Soester Courant | 1936 | | pagina 5