1 hsasto y - t;" t SR P - i - l J k HEBBEN ONTWAPENINGS CONFERENTIES ZIN? In 't stadium van bewapenlngi- koorts, in hetwelk de wereld zioh reeds maandenlang bevindt, gaat men onwillekeurig nog eens te rugdenken aan de jaren, in welke een ieder den mond vol had over ontwapenen en aan de groote conferenties, die uitsluitend met dien opzet belegd werden. Hoe is het dan gekomen, dat het re sultaat van al deze drukte gelijk nihil is gebleven? De invloed, die door de Fran sche wapenindustrie nog in dit jaar uitgeoefend werd op de Fransche regeering en op de openbare meening in dat land, is te frappant, dan dat men dezen belangrijken factor over 't hoofd k^n zien, als zijnde een van de voornaamste drijfveeren tot su perbewapening. Toch diende die publieke opinie zich in dit op zicht grootendeels te beperken tot vermoedens omtrent de wijze waarop die Fransche wapenin dustrie haar invloed heeft laten gelden.Dat vooraanstaande staats lieden in Engeland groote belan gen hebben bij de Engelsche wapenfabricage, is evenmin een geheim. In den loop der laatste Jaren zijn eenige feiten aan den dag gekomen, die allen twijfel held uitte ten opzichte van de omstandigheid, dat de verschil lende regeeringen nalatig zouden kunnen zijn, hen, dus de fabri kanten van oorlogstuig, bijtijds in de Geneefsche plannen te ken nen. Bedoeld Genootschap deed het voorstel, in de tweede helft van de maand Januari 1925 te Brussel een congres van geweerfabri kanten te houden, ten einde ge meenschappelijk te overleggen, op welke wijze de verschillende regeeringen er toe gebracht zou den kunnen worden, de op komst zijnde conventie in dier voege te wijzigen, dat de rechtmatige en vreedzame handel in sport- en jachtwapenen en in die ter zelf verdediging geenerlei belemme ring zou ondervinden. Men dien© niet uit het oog te verliezen, dat Luik, te beginnen met de middel eeuwen en tot den huidigen dag, gegolden heeft als een van de voornaamste centra der wapen nijverheid. Zoodoende zijn de leden van de Nye-commissie dus tot de conclusie kunnen komen, dat d© Winchester-fabriek van meet af aan de bedoeling gehad moet hebben, zooveel mogelijk afbreuk te doen aan de Geneefsche con ventie, alhoewel men overal ter wereld juist in die conventie den Koning Boris van Bulgarije met Hitier op de Olympische spelen. overbodig maken, omtrent Het beleid van de wapenfabrikanten Daarvoor ligt de herinnering aan de onthullingen in het geval Shearer nog te versch in het ge heugen. Dank zij de ammunitie-com- missie uit den Amerikaanschen Senaat zijn in de laatste twee ja ren meerdere affaires aan 't licht gekomen, welke geenerlei illusie meer overlaten, omtrent de za- kenmoraal van bepaalde oorlogs tuigfabrieken. Ten koste van veel inspanning hadden de gedelegeerden van alle landen te Genève een pro positie uitgewerkt, ter vervan ging van de in 1919 tot stand ge komen conventie, betrekking heb bend op den internationalen han del in wapenen en het vervaar digen daarvan. Er werden op roepingen rondgezonden voor een in het jaar 1925 te houden conferentie, op welke omtrent die voorstellen beraadslaagd zou worden. Daar ontving in Decem ber 1924 de bedrijfsleiding van de groote geweerfabriek Win chester een brief uit België, waar in het Genootschap van geweer fabrikanten te Luik hare beducht besten waarborg zag voor het be houd van den vrede. Al kon men het ontwerp niet geheel en al van de baan krijgen, want dat zou toen te ver gegaan zijn, zoo diende men er toch op uit te zijn den oorspronkelijken tekst gron dig gewijzigd te krijgen. Steeds hebben de Amerikaan- sche fabrieken van oorlogstuig gepoogd invloed te verkrijgen op de wetgevende lichamen daar te lande. En wel herhaaldelijk tij dens het presidentschap van Hoo- ver, waar het er om ging voor gestelde resoluties tot strenger toezicht op den export van wa pentuig, in den grond te boren Vaak was een enkel beroep op de militaire autoriteiten voldoen de, aangezien dezen speciaal be lang hadden bij den uitvoer van wapentuig, omdat daardoor de productie-capaciteit van de Ame- rikaansche oorlogstuigindusirie op peil gehouden werd, iets, dat ingeval van oorlog, zijn nut moest hebben. Door de marine werd weliswaar een paar keer gepro beerd haar eigen werkplaatsen voor te trekken, doch per slot van rekening moest zij toch altijd weer terugvallen op de groote i --"f- Êa?r V i - Op Vlieland woeden vyvers gegraven, MiIks ter attractie voor de toeristen» particuliere oorlogswerven, dU het volkomen in hare macht had den de prijzen naar believen op te zetten. De invloed, die juia» van deze industrie uitgaat op het tot stand komen van de reusach tige plannen tot uitbreiding van de oorlogsvloot, ts een onrust barend verschijnsel. Of het ge lukken zal, de groote industrieën van oorlogstuig in Engeland, Frankrijk en de Vereenigde Sta ten ervan af te brengen, uitslui tend aan eigen voordeel te den ken, staat wel erg te bezien. In dien er al hoop gekoesterd mag worden, zoo zal die toch uiterst gering zijn. BINNENLANDSCH OVERZICHT. Het weer stoort zich niet aan regels. De Koningin en Prin ses Juliana naar Weissen- burg. Nederlandsche succes sen. Dr. Max Euwe wint zijn eerste partij in Nottingham. Het collectief arbeidscontract in de Schoenindustrie. Werk gevers lokken 'n conflict uit. Verandering van spijs doet eten. Meestal is hier heel weinig tegen in te brengen, maar dit gezegde gaat zeker niet op voor het weer. Van 21 Juni tot 21 Sep tember is het zomer, staat ergens» geschreven. Wie aan zomer denkt denkt aan een egaal blauwe lucht met een stralende zon, drukbe volkte wegen en overvolle stran den. Van het begin van den „zo mer" tot aan den vorigen Zondag toe, heeft men echter weinig van die dingen kunnen bemerken. Het was regen en nogeens regen. De menschen werden er druilerig van! Zakenmenschen klaagden steen en been, alleen de biosco pen maakten goede zaken. Doch Zondag 9 Augustus een dag, welke dezen zomer wel in eer© mag worden gehouden bracht de ommekeer. De grijze, sombere lucht had plaats gemaakt voor een blauwe vroolijke. De zon scheen in al haar heerlijkheid en de menschen keken blij en vergenoegd. De za kenlieden wreven in hun handen en hadden het inderdaad druk. Wat kan een mensch meer wen- schen dan blij en gelukkig te zijn? Slechts dat het schoone weer nog een tijdlang mocht aan houden. Doch dat was werkelijk te veel gewenscht. Na een maaf^ van regen zijn twee mooie dagen meer dan voldoende, dus begon het Dinsdagmiddag voor de ver andering weer eens te regenen! Verandering van spijs doet eten. Maar niet op die manier Evenmin als de Nederlanders, die in eigen land hun vacantie hebben doorgebracht, op mooi weer konden bogen, evenmin hebben H. M. de Koningin en Prinses Juliana in de Vogezen niet over regen te klagen gehad. Er ging geen dag voorbij of het hemelwater gutste in dikke stra len op het dorpje Hohwald, waar de vorstelijke personen verblijf hielden, neer. Ondanks dit slechte weer trokken Koningin en Prinses er dadelijks op uit, om van de heerliike omaevino te genieten, en, dit geldt echter alleen voorde Koningin, om zich aan haar lieve- Hngsbeziaheid, het schilderen, te kunnen wijden. Bijna twee weken Heeft Hoh wald van het hooae bezoek ge noten. En nu zijn Koningin en Prinses in Zwitserland, in het Kurort Weissenburg, dat op 900 meter hoogte, temidden van de bosschen in het Simmendal is ge legen, dat hier van een romanti sche schoonheid is. Moge het weer de hooge gas ten nu eens wat gunstiger gezind zijn. Het gaat onze Nederlandsche meisjes en jongens in Berlijn best naar den vleeze. Er zijn succes sen behaald, waarop menig groot land trotsch zou kunnen zijn. Zoo bracht het nummer 100 M. vrije slag dames niet minder dan drie Nederlandsche dames in de finale en zoo waar wist een van die drie, Rie Mastenbroek, het te praesteeren de gouden medaille te veroveren. Even fraai zijn de prestaties van Kachelland, die in de klasse Olympische jollen op overtuigen de wijze zijn meerderheid bewees en daarmee de derde gouden medaille voor Nederland won. In het landen-klassement staat Nederland nu op de negende plaats met 3 gouden, 2 zilveren en 6 bronzen medailles. Het is evenwel geenszins uitgesloten, dat er nog enkele gouden bij komen, aangezien onze dames nog enkele nummers moeten zwemmen. En zooals men weet, zijn onze zwemsters moeilijk te verslaan. De wereldkampioen schaken, Dr. Max Euwe, is Zaterdag naai Nottingham in Engeland vertrok ken» waar hij zal deelnemen aan Zomer! - Een dutje tijdens het schaftuur is bij warm weer verleidelijk. een internationaal schaaktournooi en de sterkste meesters ter we reld zal ontmoeten. Zondag speel de hij reeds zijn eerste partij tegen den sterken Amerikaan Rechevsky. Op sublieme wijze wist Euwe een pionnenvoordeel te behalen, waarna zijn overwin ning een feit was. Onze wereld kampioen heeft hiermee het tour- nooi op zeer bevredigende wijze ingezet, temeer, daar hij ook de tweede partij tegen den sterken Vidmar op schitterende wijze wist te winnen. Gedachtig aan de uit spraak: een goed begin is het halve werk, kan men van Euwe in dit tournooi alles verwachten 1 De bedrijfsgroep van den R.K. Arbeidersbond waarin de Schoen makers overwegend zijn georga niseerd, heeft besloten de door de Federatie van Nederlandsche Schoenfabrikanten voorgestelde wijzigingen in het collectief ar beidscontract niet te aanvaarden. Door dit besluit vervalt het ge- heele contract. De gezamenlijke» vakarbeidersbonden zullen tegen 1 September een landelijke actie houden voor behoud van 't thans nog geldend collectief contract. Tengevolge van het niet nako men van dit contract is te Don gen een conflict ontstaan, waarbij 90 arPeiders zijn betrokken. voor de vacantie werd door de werkgevers Leijtens en Vermeu len het geheele personeel ont slapen met het doel aan de ver plichting tot het geven van va cantie te ontkomen. Dit optreden is wel zeer In strijd met den geest en de bedoe ling van de collectieve arbeids overeenkomst. Misschien kan de rijksbemiddelaar, die van het con flict op de hoopte is gesteld, hier goed werk verrichten. BUITENLANDSCH OVERZICHT. De Witten aan de winnende hand. Wordt Madrid uit gehongerd? Oom Sam wil een woordje meepraten. Portugal weigert de Spaan sche erfenis. Waar dient de Volkenbond voor? Het daghet in het Heilige Land In den toestand in Spanje schijnt thans wat meer teekening te komen, in dezen zin, dat het zich laat aanzien, dat de witten langzaam maar zeker terre'n win nen. Volgens berichten uit Por tugal komen daar dagelijks 'al van extremistische elementen over de grens, omdat de grond in Spanje hun te heet wordt on der de voeten. De provincies Es- tramadura en Guadalajara moe ten geheel op de rooden zijn ver overd en de val van Badajoz kan elk oogenblik worden verwacht. De watertoevoer van San Sebas- tian is afgesneden en generaal Franco beweert dat het in zijn bedoeling ligt Madiid te verove ren zonder bloedvergieten, door den toevoer van water en levens middelen naar de hoofdstad eveneens af te snijden. Hij geeft hieraan de voorkeur, ten eerste om zijn eigen troepen te sparen en ten tweede om door een bom bardement niet de levens in ge vaar te brengen van zijn talrijke aanhangers in Madrid. Een oplossing in een of ande ren zin moést er komen, en hoe eer hoe beter, hetzij dan door een overwinning van de rooden of van de witten. Het einde van de openlijke vijandelijkheden zal tenminste een einde maken aan den strijd, die dreigt geheel Spanje te vuur en te zwaard te verwoesten; maar dan? Welke nieuwe chaos zal ontstaan, als men een opgenblilc aanneemt dat' de tegenstanders der regeering er in slagen, den tegenwoordigen. bewindhebbers de macht uit han den te nemen? Men vergete niet, dat de eenige band, die de „op standelingen" bijeenhoudt, wordt gevormd door hun gemeenschap- pelijken afkeer van den rooden vijand. Hebben zij echter eenmaal gezamenlijk den zege bevochten, dan staat het te vreezen, dat de» overwinnaars onder elkaar zullen trachten, elkander hun wil op te dringen. De onderlinge verdeeld heid zal aan den dag komen en zich vermoedelijk uiten in een nieuwen strijd. Doch loopen wij niet op de ge beurtenissen vooruit. Voorloopig is Madrid nog rood; en aan zijn kleurechtheid valt weinig te twij felen. Het zou dus wel eens vee\ langer kunnen duren dan Franco verwacht, eer de kleurwisseling tot wit een feit wordt. Amerika schijnt ook lust te gaan gevoelen om zich te be moeien met den loop van zaken in ons werelddeel. Er zijn althans besprekinoen gevoerd tusschen oresident Roosevelt, den minister van marine, Swanson en admiraal Standlev, waarbij van gedachten moet zijn gewisseld over het eventueel stationneeren van een Amerikaansch eskader in de Eu- rooeesche wateren. Publicatie van het besprokene vond niet plaats, zoodat wij nog de hoon kunnen koesteren dat Oom Sam zijn schepen, die wij hier allerminst noodig hebben, thuis zal houden. De zaken ln Europa zijn al ver ward genoeg en men kan niet in zien, dat een Amerikaansch es kader daarin eenige verandering ten goede zou kunnen brengen. De groote mogendheden heb ben een blijk van gezond ver stand en goeden wil gegeven doof zich, hetzij te verbinden tot hetzij in principe te verklaren voor niet-inmenging in den Spaan- schen burgeroorlog. Zelfs zulkt» politieke tegenvoeters alsDuitsch- land, Italië en Rusland hebben i: een of anderen vorm het Fran sche voorstel goedgekeurd. Al leen Portugal dat wel is waar bezwaarlijk meer tot de groote mogendheden kan worden gere kend, doch in het onderhavige geval een belangrijke plaats in neemt talmt nog met het doen van toezeggingen. Als naaste buurman van Spanje toch vreest het, en niet ten onrechte, onder dep, voet wpIIpp worden aeloo- pen door de rooden, wien bij een overwinning van de witten bijna geen andere uitweg meer over blijft. Daarom wenscht het spe ciale toezeggingen van Engeland en Frankrijk als waarborg voor de onschendbaarheid van zijn gebied. Dit getuigt van Portu- geesche zijde niet van groot ver trouwen in den Volkenbond, vol gens welks statuten de andere leden-staten immers gebonden zijn om Portugal te hulp te snel len, ingeval de integriteit van dit land gevaar mocht loopen, te worden aangetast. Maar het is waar, dat de papieren van den Volkenbond sinds verleden jaar October aanmerkelijk gedaald zijn op de internationale politieke markt en het ergste is, dat er nog geen teekenen zijn van eenige koersverbetering Een der belancrrijkste Duitsche diplomatieke posten in het bui tenland, die van ambassadeur te Londen, is toevertrouwd aan Von Ribbentrop, bij wien de beharti ging der belangen van zijn land in de Engelsche hoofdstad onae- twijfeld in goede handen is. Zijn benoeming is dan ook van groot gewicht met het oog op de af handeling ln de naaste toekomst OLYMPIADE-NABETRACHTING I Guui Betlem Jr, Het is alweer gedaan, haast, déél In 't feestelijk Berlijn, En wij, we kunnen, mét elkaar Weer best tevreden zijn 1 We leverden in gindschen strijd Weer menige prestatie. Die strekt tot eer tevredenheid. Van onze kleine natie 1 We kwamen niet altijd misschien Als eersten voor den dag, Toch woei er dikwijls, ondanki dien. De Nederlandsche vlag 'tWas niét de watersport, waar wi| Alléén in triomfeerden, Dat Holland méér nog kan, daarbij, Is iets, dat wij hier leerden M'n hulde dus aan éllen, die Voor óns daarginder streden, We vragen niet naar hoe en wie.. Maar zijn alléén..., tevreden 1 Tevreden, ja., zelfs ondanks da* Die ééne dissonant, Natuurlijk las U daar al van. Die strop voor Nederland, Toen ginds van Vlietgehlnderé door Een ènder werd verslagen, Zelfs was hij volgens velen, vóór, 't Was bitter om te dragen Maar.. Nederlanders, kop omhoogl En knoop dft in uw ooren: Hoé men ons ginder ook bedroog. Met éére werd verloren 1 Het was een kleinigheid geweest. Den ander.óók te hind'ren, Maar Nederland's sportieve geest Die maakte óns., de mind'renl Al moesten w'echter tweede zijn, ('t Is daar óók om begonnen) WIJ hebben ginder, in Berlijn, In., éérlijkheid gewonnen 11 van verschillende nog hangend» zaken tusschen Groot-Brittannië en Duitschland. Tot dusverre heeft 'de staats greep van Metaxas geen bijzon dere gevolen gehad in Grieken land tenzij de strenge censuur er in is geslaagd om de versprei ding /an elk bericht vuü lid te gendeel te verhinderen. De voor naamste communisten zitten ach ter slot en grendel, de koning geniet van zijn vacantie en Me taxas slingert zijn banbliksem! naar de hoofden van zijn poli tieke tegenstanders. Met het wa pen der dictatuur is het gemak kelijk strijden. In het Oosten begint Het te dagen. In Palestina schijnt hel einde in zicht te komen van den strijd der Arabieren tegen het Engelsche bewind. Evenals de Abessijnen hebben de Arabieren aan den lijve gevoeld, dat het kwaad kersen eten is met groote heeren en dat men met gewone geweren niets kan uitrichten te gen vlieomachines. Naar men wil, zal Engeland toch zekere concessies doen, o.a. door het uitvaardigen van een tijdelijk ver bod van immigratie van Joden. Als men evenwel te Londen denkt, de Arabieren daarmede aan het lijntje te houden, vergist men zich; op elk gegeven oogen blik staan zij klaar om opnieuw de wapens op te vatten tegen de „roümis" (ongeloovigen), Joden zoowel als Christenen. In tegenwoordigheid van talrijke luchtvaartautoriteiten had de begrafenis plaalf van den wexeldberocrnden Franschen vlieger Blériot. De mioistet van luchtvaart 4- vW v pjgfje Cot, hield de lijkrede*

Soester Courant | 1936 | | pagina 5