DE HAND VAN MOSKOU EN VREDESCONFERENTIES. Rusland versterkt zijn leger. Duitschland voelt zich daardoor gedwongen den dienstplicht te verlengen, waardoor de perma nente effectieven van het Derde Rijk op ongeveer 1 millioen man worden gebracht. Frankrijk, Po len en Tsjecho-SIowakije zijn reeds bezig op denzelfden voet versterkingen te scheppen. Japan wil zich de sterkste vloot ter we reld bouwen. En zoo gaat men maar deer. Het riekt alles naar oorlog. En hoort men dan al eens een geluid des vredes, dan blijkt dit meestal nog valsch te zijn. Zoo ook nu weer. Een Wereld bond voor den vrede"„Rassem- blement Universal pour la Paix" is ongeveer een jaar geleden door politici en vereenigingen gesticht. Van 3 tot 6 September houdt deze bond te Brussel een Internationaal congres, waaraan door delegaties van meer dan veertig landen zal worden deel genomen. Oogenschijnlijk spreekt uit en in deze Rassemblement de meest edele gezindheid ver sterking van den Volkenbond versterking van de vredesge- dachte. Maar er steekt een ad dertje in het gras en het is dit addertje, dat voor de Zwitsersche regeering aanleiding is geweest, de Rassemblement geen vergun- wereldbond niet inzien, dat hun streven ln deze Rassemble ment een averechtsche uitwer king krijgt. De anti-fascistische, communistische aan-de-touwtjes- trekkers zijn slechts bezig Europa ifl twee vijandige kampen te dee- len en wee ons werelddeel, in dien zij hierin slagen en de mas sa's in beweging komenl Het is het Internationaal Chris telijk Vakverbond, dat dit heeft ingezien en dan ook heeft be dankt voor de eer, deel te mogen 'nemen aan het Brusselsche con gres. Wanneer zal men ook elders tot dit goede inzicht komen? Er is intusschen nog iets, dat naar aanleiding van het Congres van den „Wereldbond voor den Vrede" moet worden ODgemerkt. Aan dit congres is reeds vooraf gegaan een massademonstratie in de Fransche hoofdstad, waaraan door honderdduizenden aanhan gers van het Volksfront is deel genomen. Ook minister-president Blum nam daar het woord. Hij sprak opnieuw over de noodza kelijkheid, den Volkenbond te versterken. Dit instituut was wel iswaar in de laatste zes maanden door harde klappen getroffen maar juist daaruit moest men een leer trekken. En deze belangrijke leer was: „De oorzaak van deze misstappen van den Volkenbond was niet ontbrekende kracht. SOVJET-ONDERZEEËRS IN DE OOSTZEE In de Oostzee kruisen tegenwoordig meer dan 40 Sovjet-onderzeebooten, die ondersteund worden door een sterke luchtmacht. Op onze foto ziet men een duikboot en een watervliegtuig van de roode strijdkrachten. ning te verleenen haar congres in Genève te houden, zooals oor spronkelijk de bedoeling was. De „Wereldbond voor den Vrede" die zich a-politiek noemt, vele leden zijn het inderdaad is in wezen niets anders dan een in strument in handen van de lilde- Internationale. Een eenvoudige bestudeering van de namen der leden, die zitting hebben in de verschillende nationale comité'3 leert dit reeds. Om bij eigen land te blijven: secretarese van de Nederland- scbe sectie van de Rassemble ment is Clara Manus, die in alle mogelijke comité's zitting heeft waarin Moskou de hand heeft En leest men het lijstje eens verder door, dan stuit men op de zelfde namen, die men vindt in cTe oraanen der „Vrienden van de Sowjet-Unie" en in de ge schriften van „Wuoperthal Comi- 13 van Waakzaamheid van anti- ra.tionaal-socialistische intellectu- eolen", waarvan niemand anders secretaris is dan de heer A. C. Oerlemans, een fanatiek en ge slepen Stalinist. Het zijn altegaai Moskoumannen en een aantal a- politieke i™tellectueelen, die zich voor het karretie van de Sovjets hebben laten binden. Bewegingen, waarin de com munisten de touwtjes in handen hebben, verworden uit den aard van de zaak tot communistische strijdhonden, ook indien zoo'n bewening zich als „Wereldbond van den Vrede" representeert. Voor den werkelijken vrede kun nen zij niets uitrichten, het is de leiders slechts te doen om stem ming te maken tegen fascisti ch geregeerde staten, zooals Italië en Duitschland. Van hun stand punt uit bezien overigens heel begriipelijk. Tragisch is slechts, dat zij, die het werkelijk wel met len vrede meenen en velen an hen zlfn Hd van genoemden maar ontbrekende eensgezind heid." Dus was het van belang tot grootere eensgezindheid te geraken, en daaraan moest nu de Rassemblement medewerken. Het is moeilijk in te zien, waarom de mislukte acties van den Volken bond juist op gebrek aan eens gezindheid moesten berusten. In de Abessynsche aangelegenheid waren de groote Westersche mogendheden het over het be slissende punt volkomen eens Zij waren het er absoluut over ^ensFrankrijk en Engeland dat er niets mocht worden onder nomen, dat Mussolini tot den oorlog zou kunnen drijven. Tuist deze fundamenteele eengsezind- heid verhinderde maatregelen die succes hadden kunnen bren gen; de mislukte Volkenbonds actie in deze kwestie is dus niet te wijten aan gebrek aan eensge zindheid. Wat er ontbrak, is iets anders: het was de wil, die ont brak; de bereidvaardigheid alle risico's op zich te nemen. Van dezen wil, van deze bereidvaar digheid alleen hangt het af, of door de vredelievende volkeren en staten tegen de oorlogszucht van anderen iets ondernomen wordt. Maar zelfs indien deze wil aanwezig is, kan men nog steeds niet zeggen en zeker op het oogenblik niet meer dat daar mede de vrede verzekerd is. Zelfs dan zijn woorden als deze niet juist: „Het hangt van ons af, of de oorzaken, die tot oorlog kun nen leiden, weggenomen wor den." De Vrede hangt tragisch genoeg slechts secundair af van de houding van degenen, die hem willen; primair hangt hij er van af, of er anderen zijn, die hem niet willen, en van de houding van deze anderen. En dat Is de zwakke zijde van alle vredes demonstraties ook als zij niet onder communistische leiding staan In landen, waarvan vast staat, dat leder lid van de bevol king den vrede wil. In een land als België behoeft geen Rassem blement menschen te bekeeren. Andere landen zijn het, waarin dergelijke deftic.istraties zin zou den hebben; juist in deze landen echter kunnen zij niet plaatsvin den. Nu gelijken zij op een mas sademonstratie van antilopen, die er tegen protesteeren door ver scheurende dieren opgevreten te worden. Daarmede wordt niets bereikt. Ook panter en luipaard spelen bij deze kwestie een rol en zoolang zij zich niet voor een wereldbond voor vrede interes seeren, zien de dingen er nog precies eender uit als tevoren. BINNENIANDSCH OVERZICHT. Onze handelsbetrekkingen met Italië. Stijgend goed renverkeer in Amsterdam en Rotterdam. Daardoor in het scheepvaartbedrijf afn mende werkloosheid. Vier Nederlanders uit Duitschland uitgewezen. Dure reizen van Nederlandsche ministers Onmiddellijk na de opheffing van de sancties vertrok een dele gatie uit Nederland naar Rome, om de handelsbetrekkingen tus- schen beide landen te bespreken of desnoods in nieuwe b?nen te leiden. De oorlog tegen Abessi- nië had Italië echter dermate fi nancieel uitgeput, dat van een volkomen hervatting der handels- betrekingen vóór de inwerking treding van de sancties geen sprake meer kon zün. Zelfs stelde Italië, waarmede Nederland een clearinaovereenkomst heeft, de eisch, dat alle bestellingen door Nederland in Italië gedaan, voor uit bij een Italiaansche bank moesten worden betaald. De clea- ringovereenkomst maakte een dergelijke eisch natuurlijk onmo gelijk, zoodat in feite de bespre kingen op een dood punt waren gekomen. Nogthans werden de onderhan delingen voortaezet, edoch zon der resultaat. Want dezer dagen werden ze volkomen uitgesteld om te worden hervat, zoodra een daartoe gunstig oogenblik mocht aanbreken. De toestand is er dus na de lanae besprekingen creen haar op verbeterd. Integendeel, echter slechter geworden, want de Ita liaansche handelsdelegatie heeft verklaard, dat Italië, in den ver volge slechts die ooederen zal invoeren, die het niet kan ont beren. Over de betalingen heeft men in 't aeheel geen zekerheid kunnen krijaen, zoodat het thans zeer crevaarliik is aan Italië een leverantie te doen, aangezien men niet weet, wanneer men be taald zal worden, terwijl men bo vendien nog de kans loopt het volle koersverlies te moeten dra Ten. Wat de invoer van Italië naar Nederland betreft, hierin is na tuurlijk geen verandering geko men. De Nederlandsche impor teur stort zooals vóór de sanc ties het verschuldigde bedrag bij de clearing. GENERAAL QUEIPO DE LLANO, dc leider van de nationale troepen it» het Zuiden, is de rechterhand van Generaal Franco. Hij heeft zijn hoofdkwartier in Sevilla en brengt van daar uit eiken avond door de radio verslag uit over den toestand in Zuid-Spanje. De hoop in verschillende Neder landsche kringen, dat na de sanc ties alles wel weer bij het oude "ou komen, is voorgoed verke ken. Ondanks de sfmbKelineren •^en handel met Italië, hebben -leze toch niet kunnen beletten, -lat het goederenverkeer ter zee •ran Amsterdam in de afgelooper» maand ruim 75 000 tons groot er Teweest is dan in Tunl, ruim 160.000 tons grooter dan ln de pvpreenkomstige maand van Het vorig jaar. Kleiner dan verleden jaar waren slechts de aanvoeren van plant aardige voortbrenselen en de verschepingen van diverse voe- dings- en genotmiddelen. Dit laatste is vooral veroorzaakt, doordat veel minder koffie naar andere landen werd overgeladen, hetgeen geheel in overeenstem ming is met het feit, dat men steeds meer zijn toevlucht gaat zoeken in surrogaten. Overigens is over alle linies het goederenverkeer te Amsterdam toegenomen. Voor een goed deel is dit te danken aan het houtsei zoen in de zomermaanden vin den altijd grootere houttrapspor- ten plaats en anderzijds aan de koortsachtige bedrijvigheid, waarmede in de bewapenings- fabrieken wordt gewerkt. Ook Rotterdam deelt uiteraard in deze tijdelijke opleving en zelfs sterker dan Amsterdam. In de afgeloopen maand is het goe derenverkeer ter zee van Rotter dam bijna 900.000 tons grooter geweest dan In fani en tevens bijna 900.000 grooter dan in de overeenkomstiae maand van het vorige jaar. Een typisch verschijn sel is hier, dat juist de houtver schepingen in vergelijking met de overeenkomstige maand van het vorige jaar zijn afgenomen, Geheel in overeenstemming met deze opleving in het scheepvaart bedrijf, nam de werkloosheid in dit bedrijf in genoemde steden evenreflig af. Men zal zich herinneren, dat eenigen tijd geleden vier Duit- schers wegens politieke activiteit uit ons land verwijderd moesten worden. Van Duitsche zijde is toen verzocht deze uitwijzing op te schorten en nog eens een nader onderzoek in te stellen. Wellicht had ons Ministerie van Buiten- landsche Zaken gevolg aan dit verzoek gegeven, ware het niet, dat Duitschland dreigde met de uitwijzing van vier willekeurige Nederlanders, indien niet aan ge noemd verzoek voldaan werd. Onze regeering was uit den aard van de zaak niet van zins onder bedreiging verdere besprekingen te voerejj. Dat kan men ook van geen regeering, die zich zelf res pecteert, verwachten. Intusschen heeft de Duitsche regeering het niet bij haar bedrei ging'gelaten. Vier Nederlanders, die daartoe geen enkele aanlei ding hebben gegeven, te weten de heeren Hes, De Heer, propa gandaleider van de N.S.B., Van Lith Harrebomee, redacteur van het Nederlandsch Persbureau te Berlijn en Peters, een bekend kunsthandelaar, is een verder ver blijf op Duitsch grondgebied ont zegd. Natuurlijk heeft onze re geering door middel van H.M.'s gezant te Berlijn, onmiddellijk te gen deze handeling, die in strijd is met alle bestaande verdragen, geprotesteerd. De minister Gelissen en Dek kers hebben in gezelschap van Dr. Hirschfeld een reis naar Fin land ondernomen, om de moge lijkheden van een uitbreiding van onzen handel met dit land te be- studeeren. D»ze reis is een duur grapje, zerrt het „Utrechtsch Nieuwsblad" en vraagt zich af, of het toch al zoo dure diplomatiek en consulair apparaat, dat jaar lijks vele millioenen kost en tot wiens taak ook behoort handels- mlichtingen te geven, niet vol doende onze belangen kan waar nemen. Het is moeilijk hierover zonder verdere gegevens te oor- deelen, maar de vraag lijkt hier wel op haar plaats of het daar naast dan nog noodzakelijk is, dat twee ministers en een hoog ambtenaar op staatskosten een dure reis ondernemen, om een onderzoek in te stellen, dat eiaen- lijk tot 'de taak van onzen Fin- schen consul behoort. BUITENLANDSCH OVERZICHT. Een goede en een slechte tij ding uit Duitschland. Ver deelt Europa zich in twee kampen? Ook de Russi sche revolutie eet haar eigen kinderen op. Een nieuwe haard van onrust: Marokko. Duitschland heeft ongeveer te gelijkertijd Het overige Europa een aangename verrassing en een teleurstelling bezorgd, Om met de aangename tij ding te begin nen: Duitschland hoeft den uit voer van wapens naar Spanje verboden en dat nog wel, terWijl de onderhandelingen met Madrid over het vastgehouden Duitsche vliegtuig nog steeds aan den gang zijn. Het embargo op wa penen is nu van kracht fn Enge land, Frankrijk, Duitschland en Rusland, terwijl ook Italië en Por tugal zfch tot een embargo heb ben bereid verklaard. Dat dit bericht speciaal in Lon den groote voldoening opwekte, behoeft wel geen betoog. De Spaansche burgeroorlog leverde en levert eigenlijk nog steeds het gevaar op, dat Europa in twee kampen verdeeld wordt: fascis ten en nationaal-socialisten eener- zijds en communisten anderzijds. Dit gevaar is nu eenigermate be zworen. Wij zouden zeggen ge heel bezworen, ware het niet, dat een andere tijding uit Duitschland| op het tegendeel wijst. Wij mee nen de verlenging van den dienst tijd in het Derde Rijk van een tot twee jaren, waardoor de perma nente effectieven van Duitsch land op ongeveer 1 millioen man worden gebracht. De verlenging van den diensttijd wordt door Berlijn gebaseerd op het commu nistische gevaar. Allerlei andere landen. Frank rijk en Polen b.v., waren reeds eerder bezig. De bewapeningswedstrijd heeft krankzinniger vormen aangeno men, dan iemand na de misluk king van de ontwapeningsconfe rentie had kunnen aannemen.Ver- schrikkelijk is de last, die de staten voor deze krachtsinspan ning op zich moeten laden. Men moet wel heilig overtuigd zijn van een komenden oorlog, wil men de middelen, die men elders zoo hard en hard noodig heeft aan het leger spendeeren. Wat moet de inspanning, die bijv. Duitschland, dat toch reeds zoo sterk onder het gebrek aan de viezen gebukt gaat, op 't oogen blik weer van zich vergt, het land wel kosten? En voor de andere staten, Rusland incluis, zijn de kosten der bewapening al even drukkend. Helaas schijnt deze we tenschap de verdwaasde mensch- heid niet tot inkeer te kunnen brengen. De bom staat op bar sten en niemand, die er aan denkt hem te ontladen. De hemel beware Europa voor de ontploffing. Het proces tegen de leden van het Trotzki-Zinowjef-centrum is gebleken geheel iets anders te zijn, dan een van de vele in Mos kou op touw gezette reclame processen, die meestal eindigen met gratie voor de berouwvolle zondaars. Aan alle zestien veroor deelden is het doodvonnig reeds voltrokken en Tomsky, de groote man van de Russische arbeiders organisaties, die door de aange klaagden was genoemd als een van de lieden, die ook van de samenzwering tegen het leven van Stalin had afgeweten, heeft zelfmoord gepleegd. Waarlijk, revoluties eten hun eigen kin deren op. Terwijl in Spanje witten en rooden voortgaan elkaar te ver moorden en van het eens zoo schoone land een chaos te maken, richten de oogen van het overige deel van Europa zich meer en meer op Marokko, de basis van waaruit generaal Franco opereert. Niet in de allerlaatste plaats, om dat de Madrileensche regeering de Moren tegen Franco tracht op te zetten en ook de Komintern de onrust onder de inheemsche be volking probeert aan te wakkeren. Dat moet op den duur leiden tot een Marokkaansch oproer. En wat moet daar dan uit voort vloeien? Karakteristiek in dit verband is de raad van een correspondent van de „News Chronicle" aan de Madrileensche regeering. Zoodra in Spaansch-Marokko troebe len uitbreken, zoo zegt 'deze cor respondent, moet de regeering te Madrid Frankrijk verzoeken met zijn Afrikaansche troepen de rust HULDE AAN ONZE „MEISKES'Ï 'Guus Betlem ft De F.I.N.A. Heeft na afloop der Olymp. Spelen de nieu we wereldrecordlijst samen gesteld en niet minder dan 11 van de 25 wereldrecord* staan op naam van Neder* landsche zwemsters. Még ik eventjes nog, lezers, In mijn wekelijksche lied, Hulde brengen aan de zwemsters? Ja?., of hebt u 't liever niet? Dan. .dan wil ik óók wel schrijven Hoe de mensch elkaar vermoordt In de Spaansche binnenlanden Weer de vrede wordt verstoord.» Hoe in Engeland de onrust Oók weer toegenomen is, Hoe de e'én 'den ander toeroept! 't Gaat weer in Europa mis 11 Néé?? Nou, laat ik dén maar blijveü In 't neutrale Nederland, Bij het vreugdevol berichtje. Dat ik knipte uit de krant. Laat ik dén m'n lied maar wijder! Aan dien Nederlandschen faam, 't Feit, dat 11 records voor zwemmen Staan op Nederlandschen naam 1 Aan die fiere ploeg van meisjes. Waarvoor heel de wereld Beeft, Die ondanks malaisé stëvig „Van zich éf geslagen Heeft"! Die een voorbeeld geeft aan iedéf Hoe je gaat 't slécht of goed^ 't Somtijds moegekwelde hoofd^ stééd* „Boven water Houden moet"! Die wat zéker een record i$ In de crisis tèlkens weer „Nieuwe baantjes weeï te trekken? Altijd beter altijd meer...., •- •- Alle gekheid op een stokje, Even nu een ernstig iets: Elf records op., vijf en twintig. Lezers, fs dat wat, of niets? Voelt 'óók nu nïeï een brokje" Achter in uw keel, 'dat brandt? Éérlijk, lezers 1 bérft u &ók nM Trótsch op 't kleineNederland® in de SpaanscHö zone te Herstel len. Hoe Italië én Duitschland wet op een dergelijken stap var}" Frankrijk zouden reageeren, ver telt de Engelsche journalist ei helaas niet bij. In Spanje zelf Is 'er overigens in de afgeloopen week op milb tair gebied weinig voorgevallen De toestand schijnt in een inu passé geraakt te zijn, tenminste voor het oogenblik. Wel beweeg de regeering, dat zij eenige over? winningen heeft behaald, maat de witten schijnen in de ver schillende steden, waar zij nog steeds meester zijn, niet méér ge neigd tot wijken dan zij verschei dene weken geleden reeds wa ren. Bovendien schijnen de wit ten thans een aanval op grooter! schaal voor te bereiden op Irun en San Sebastian. In het geheel zit intusschen nog weinig teekening, de beslissend® slag blijft nog steeds uit en naar het er op hef oogenblik uitziet, kan de alles vernietigende bur geroorlog nog wel weken voort duren, waarbij de vraag naar den overwinnaar dan nog geheel openblijft. MUSSOLINI TEMIDDEN VAN OUD-STRIJDERS UIT DEN ABESSIJN- SCHEN VELDTOCHT. Tijdens zijn vacantievcrblijf in Pedrappia bracht Mussolini een bezoek aan een sanatorium» .waar gewonde soldaten uit den Abessijnschcn veldtocht verpleegd worden. De Duce temidden nnn de herstellenden.

Soester Courant | 1936 | | pagina 5