mm TWEE WERELDEN. Het Is aan gee.. twijfel onder hevig, dat vele West-Europeanen in de laatste jaren zijn gaan ge- looven, dat de Sovjet-Unie de be schermer der democratie was hoe paradoxfaal het ook moge klinken. Niet in de laatste plaats is dit een gevolg geweest van de handige politiek van Litwinoff, die met zijn redevoeringen in Genè- ve, Londen, Parijs en waar al niet inderdaad den indruk vermocht te wekken, dat Moskou eigenlijk niets nader aan het hart lag dan het behoud van de West-Euro- peesche cultuur. En voor hen, die nog twijfelden had Moskou een probaat middel bij de hand een grondwet, met een schijn van democratischen inslag, voor de Sovjet-Unie zelf. Dit moest toch wel de nog-niet-geheel-over- tuigden bewijzen, dat het het communisme inderdaad ernstig was met zijn jonge liefde voor het Westen. t .Velen van deze geloovigen moeten na het proces tegen het TrotzkyZinowjeffcentrum nu toch wel de oogen open gegaan zijn. Niet zoozeer wegens de doodvonnissen, die ten aanzien van alle zestien beklaagden reeds zijn voltrokken. Ook andere re voluties hebben hun eigen kin deren opgegeten: men denke maar eens aan Robespierre. Neen het is de houding, die de beklaag den tijdens dit proces hebben aangenomen, die de West-Euro- vere herhaling van het Ramsin- proces geweest, met dit verschil, dat ditmaal het happy end ont brak. Waer was er de ongedefl- niëerde samenzwering met de vijanden in het buitenland en het ontbreken van iedere verdedi ging en getuigen ci charge en a decharge, Het verschijnsel her haalde zich, dat alles slechts op „bekentenissen" berustte, dat geen een der 16 aangeklaagden iets tegensprak, doch in tegen deel op iedere belastende vraag een nog belastender antwoord gaf. Karakteristiek is b.v. een ant woord van Zinowjeff.' „Ik ver-, wacht den dood met het oog op de monsterachtigheid mijner mis daden met een gevoel van be vrijding". Ook de lofzang op den staatschef ontbrak, evenals bij de vorige processen, niet: „Op het oogenblik begrijp en bewonder ik de politiek van Stalin, de eenige, die Rusland tot bloei kan brengen." Dit keer kwam er echter nog iets bij, en dat was nieuw. Er bij kwam de enormiteit, dat het pro ces moest bewijzen, dat Trotzky, Zinowjeff en Kameneff, stichters van den Sovjet-staat, betaalde agenten van Adolf Hitier zouden zijn. Dat was de eigen nuance van dit proces. Niet dat er een woord van deze absurditeit te bewijzen geweest zou zijn. Niet eens is er bewezen, dat er inderdaad een verbinding tusschen den aangeklaagden en de in verbanning levende Trotzky EEN RUSSISCH-ORTHODQXE KATHEDRAAL TE BERLIJN. Dc Russisch'orthodoxe bisschop van Berlijn, Tychon, heeft te Berlijn-Wilmers- idorf den eersten steen gelegd voor den bouw van een nieuwe kathedraal. De zegening van het houten kruis, dat op het bouwterrein werd ingegraven. peesche geloovigen in de goede bedoelingen van Sovjet-Rusland er toch wel van moeten hebben overtuigd, dat er geen enkele geestelijke gemeenschap tus schen de oude, op het humanisme en op het christendom gebouwde beschaving van West-Europa en de Aziatische ideeënwereld, die inslag is van de Rusische cultuur, bestaat. De tragiek van dit proces is nog niet eens zoozeer in de slachtoffers gelegen. Tragisch voor de gevoelens inWest-Euro- pa moet zijn, dat het gevoerd ii. en de wijze waarop het gevoerd werd. Het geheel is een schouw spel geweest, dat in zijn duistere vreemdsoortigheid vele „vrien den van Sovjet-Rusland" moet hebben genezen van hun idee, dat juist dit land de bescherm engel van alle beschaving zou zijn. In de geschiedenis van Sovjet- Rusland zijn dergelijke processen niet onbekend. Wij herinneren in 'dit verband aan het Ramsin-pro- ces van 1930, toen een aantal ge leerden er van werd beschuldigd een „Industriepartij" te hebben opgericht en van Poincaré en Fransche kapitalisten geld te hebben ontvangen voor sabotage. Bewijzen waren er niet slechts bekentenissen" van de beklaag den, die alles beaamden, wat de ooenbare aanklacrer beweerde. In 'de qeheele wereld heeft men er toen nasr geraden, hoe de aan geklaagden wel tot hun onna tuurlijke, creheel in strijd met het menschelijke karakter zijnde hou ding waren gebracht. Ook met een beroep Op de Russische ziel en de figuren van Dostojewsky kan men dU raadsel echter niet oplossen. Ondanks de later ge volgde gratie, liet dit proces den indruk achter van een vreemd, bedrukkend, beangstigen^ 'sys teem, niet in de laatste plaats ook wecrens het ontbrekenLvan^alle rechtsgaranties. Het proces tegen Het Trotzky- Tinowjeff-centrm is, ondanks alles wat er sinds 1930 in de Sovjet-' 'Tnie veranderd zou zijn, een zui- bestond. Maar desondanks heeft men getracht ^West-Europa deze bewering te laten slikken. Het resultaat daarvan is echter juist het tegenovergestelde geweest van dat, wat men er in Moskou klaarblijkelijk van verwachtte... Het is Paul Boncour, die niet wetende, dat Frankrijk nog eens een militair verdrag met Sovjet- Rusland zou sluiten het.navol gende treffende woord sprak „De grens van de Europeesche beschaving ligt op de Weichsel, de soldaat, die bij dien stroom op wacht staat, staat op wacht voor de geheele Westersche cul tuur". De waarheid van deze uit spraak is door het laatste Russi sche monsterproces weer eens te meer bewezen. BINNENLANDSCH OVERZICHT. Dreigende staking in Gouda. Den heer Schmidt gaan de oogen open. De kwesite der vier uit Duitschland uitge wezen Nederlanders. België en de spellingskwestie. De ministers Dekkers enGelissen uit Finland teruggekeerd. In Gouda, dat evenals alle an dere Nederlandsche steden Maan dag 1.1. op zoo'n ouderwetsche wijze het Koninginnefeest heeft gevierd, dreigt nu a.s. Maandag het tooneel van een groote sta king te zullen worden. Gouda is niet alleen de stad van kaarsen, pijpen en kaas, maar ook van de wasscherijen. Men kan gerust zeggen, dat Gouda voor een groot deel van Zuid-Holland de wasch doet. De directies van de zeven grootste 'Goudsche wasscherijen hebben nu han contract met de werknemersorganisatie, dat 1 Juli afliep en indertijd min of meer was afgedwongen, opgezegd. De werkgevers stellen zich nu op het standpunt, dat aan landelijke col lectieve arbeidsovereenkomsten de voorkeur moet worden gege ven boven partiëele, behalve in de gevallen, waarin de afsluiting vaaj; dorggliJlM» •oatractea ook van de zijde der werkgevers ge heel vrijwillig geschiedt. De vereenigingen van arbei ders zijn daartegenover van mee ning, dat een zoo groot mogelijk aantal particuliere en plaatselijke contracten moet worden afgeslo ten. Zij kunnen dan ook van het afsluiten van collectieve arbeids- j overeenkomsten met de Goud- j sche arbeiders niet afzien. Zij 'j hebben nu gedreigd, dat indien 1 de werkgevers zich niet naar hun ij wenschen schikken, het werk Maandag wordt neergelegd. Daar de werkgevers weinig aanstalte maken het oude con tract inderdaad te verlengen, zal volgende week in het Goudsche wasscherijbedrijf dus waarschijn lijk een staking uitbreken., en vele Zuid-Hollanders moeten dan maar met een vuil boordje loopen. Wij weten niet, wat de heer Schmidt van deze staking zal zeggen. Waarschijnlijk stelt hij zich op het standpunt van de arbeiders dat is hij aan zijn verleden verschuldigd, dat hij echter nu ten deele verloochend heeft. De heer P. J. Schmidt, lid van den Amsterdamschen ge meenteraad en van de Provin ciale Staten van Noord-Holland is, of liever gezead was de voor zitter van de R.S.A.P. (Rev. Socia listische Arbeiderspartij). Deze functie heeft hij thans neerge legd. De doodvonnissen en de terreur in Rusland waren aanlei ding voor den heer Schmidt een verklaring aan zijn partijbestuur te zenden, waarin hij o.m. consta teert, dat ook het regime van Stalin op onderdrukking berust, dat iedere dictatuurgedachte moet worden bestreden en dat dienten gevolge de clausules, die betrek king hebben op de „aanvaarding van de dictatuur van het proleta riaat" uit de programma's van de R.S.A.P. dienen te worden ge schrapt. Hij achtte deze afzwe ring en bestrijding van de dicta tuurgedachte tevens noodzakelijk om effect te geven aan het pro test tegen de gruwelen in Rus land. Helaas moest de heer Schmidt bemerken, dat zijn partij- genooten ook na de laatste ge beurtenissen in Moskou de oogen nog niet zijn opengegaan. De partijleiding was het in het ge heel niet met den heer Schmidt en dus bleef dezen niets anders over, dan heen te gaan. Zij, die niet willen heengaan en hopen nog wat te mogen blij ven, zijn de vier uit Duitschland uitgewezen Nederlanders. In de laatste dagen heerschte in de kringen van de Nederlandsche kolonie te Berlijn ten aanzien van een eventueele intrekking van het besluit van de Duitsche re geering, nog al een optimistische stemming. Hier deelt men deze optimistische stemming intus- schen nog niet. Wel stemt het hoopvol, dat de vier slachtoffers, van het verschil van meening tusschen de beide regeeringen nog steeds te Berlijn verblijf mo gen houden, maar de onderhan delingen, die over deze kwestie tusschen Den Haag en Berlijn worden gevoerd, zijn nog niet in een stadium getreden, dat men vol optimisme de intrekking van het eigenaardige besluit mag ver wachten. Voor de drie landgenco- ten een van de vier uitgewe zenen is reeds naar Nederland gekomen is de huidige onge wisheid ten aanzien van hun lot intusschen alles behalve een pretje. Zij weten niet, of zij nu al dan niet hun koffers moeten pakken en wachten maar af, al tijd nog hopend, dat zij hun in de Duitsche hoofdstad verworven levenspositie tenslotte zullen kunnen behouden. Laat ons ho pen, dat wij in ons volgens over zicht kunnen vermelden, dat dit laatste inderdaad het geval is. Van aangenamer aard zijn de onderhandelingen tusschen de Nederlandsche en Belgische re geering over de kwestie van de spelling van onze taal. De heer Hoste, de Belgische minister van Openbaar Onderwijs, heeft over dit onderwerp dezer dagen een verklaring afgelegd. Hij was van meening, dat de spelling-Mar- chant, die in de Nederlandsche zakenwereld en pers geen groot onthaal gevonden had, nog al veel verwarring heeft gesticht. Naar zijn oordeel ware het dan ook beter haar geheel prijs te geven, daar nu ook de Vlamingen eigenlijk niet weten, waaraan zich te houden. Wel was de heer Hoste van meening, dat er een grootere vrijheid moest worden verleend bij officieele examens, waarbij rekening zou worden ge houden met de evolutie van de taal. Zijnerzijds bestond er geen bezwaar tegen de instelling van een raadgevende spelling-com missie, waarin bevoegde perso nen uit beide landen zitting zou den hebben en die de geheele kweetl® sou kunnen onderzoo. LLOYD GEORGE NAAR DUITSCHLAND. Heden is de vroegere Engetsche Minis ter-president Lloyd George in gezelschap van zijn dochter vertrokken voor een reis naar Duitschland, waar hij de verschil lende binnenlandsche kolonisatiewerken en de jeugdkampen in oogenschouw wil gaan nemen. ken. Naar alle waarschijnlijkheid zal nu in dezen zin wel een op- losjjng worden gevonden. Tenslotte zij nog vermeld, dat onze ministers Dekkers en Ge- lisssen van hun reis naar Fin land zijn teruggekeerd. Hun reis is in zooverre een succes ge weest, dat de Finsche bladen naar aanleiding van dit bezoek groote artikelen over Nederland hebben gepubliceerd. Hopelijk dat onze handel van deze publi caties, die Nederland in Finland meer hebben bekend gemaakt, dan tot nog toe het geval was, daarvan straks de concrete vruch ten zal gaan plukken. Want daar om' is het tenslotte begonnen. BUITENLANDSCH OVERZICHT. Wat is er in Roemenië gaan de? Titulescu's ontslag stemt Praag en Parijs wan trouwend. Mussolini ge looft niet in den eeuwigen vrede. Het verdere verloop van den Spaanschen burger oorlog. De kwestie der coördinatiecommissie. De Roemeensche regeering heeft de meest bekende staats man van het land, Titulescu, uit- gestooten. Wat er in dat verre Balkanland precies gaande is, valt moeilijk te zeggen. Het is een conntitutioneele monarchie en het hesM een parlement, dat uit twee kamers bestaat, maar het kies stelsel is er geheel op ingericht, de legeering steeds aan de vol strekte macht te helpen. De op- positioneele partijen, hoe groot hun aanhang ook moge zijn. heb ben dan ook geen schijn van kans, zich te doen gelden. Titulescu leek in dit land een monopolie verworven te hebben als minister van Buitenlandsche Zaken en de buitenlandsche po litiek werd dan ook werkelijk uit sluitend door hem gedragen. Hij was een trouw aanhanger van de Kleine Entente en ook voorvech ter van de Balkan-Entente. Ver der was hij fel anti-revisionistisch. De Fransche politiek vond in hem steeds een krachtig verdedi ger. De Volkenbond had in hem een vurig aanhanger. Ook was hij anti-fascistisch, hoofdzakelijk tencrevolge van zijn liberale ge zindheid. Soeciaal in Duitsch land en Italië was hij dan ook weinig bemind, te meer daar hij steeds als kampioen ootrad van het Fransch-Russisch-Tsjechisch militaire verdrag. Ten slotte schijnt zijn franco- ohiele en oro-Russische politiek in breede Roemeensche kringen, die prijs stellen op een aoede verstandhouding met Duitschland op het oogenblik een van de grootste afnemers van het land 1 op verzet te zijn gestuit. De Roemeensche nationalistische be weging heeft haar afkeer van Titulescu's politiek in den laat- sten tijd dan ook niet onder stoe len of banken gestoken. Zij ont zag zich daarbij niet zelfs haar toevlucht tot politieke excessen te nemen. De minister van Bin nenlandsche Zaken zou tegenover deze excessen een te slappe hou ding hebben aangenomen. Van daar de crisis I Bij de oplossing van deze crisis heeft men Titu lescu buiten de deur gezet. Kij zelf heeft dat achteraf eerst ver nomen; zijn bitterheid daarover heeft hij niet verzwegen. Daartoe had hij temeer aanleiding, wijl voor den minister van Binnen landsche Zak-en, die toch de oor zaak van de crijis zou zijn, dp niéuwe post geschapen was van V1'ce-{:|remier. Titulescu's heengaan is vooral op hef gebied der internationale politiek een gebeurtenis van be tekenis. Tatarescu, de Roemeen sche minister-president, heeft dit blijkbaar ingezien en gemeend SEPTEMBER I Ky Guus Betlem Jx, September.,.. de dagen van warmte en ion, Ze hooien weer tot het verleden, (Hoewel het dit jaar véél behoorlijker kon, We waren maar matig tevreden); We vangen het laatste restantje nu op, f)e avonden worden al killer, - De badplaatsen zetten hun fleurigheid stop, Het strand wordt al stiller en stiller 1 De ramen gaan vroecjer dan anders weer dloht, De wind heeft iets sóheips al gekregen, W'ontsteken om apht uur 't electrische lioht. Het weerbericht praat we^r van regen.... 't Seizoen fs voopbij, ook al mocht men dit keer Dan haast van „seizoen" al niet spreken; We doèn nog wat zomersoh, maar.'t wil toch niet meer, 't Is tijd voor een dikkeren deken 1 We zeggen: Och wat, ook September toch kan Ons prachtige dagen nog schenken, Doch voelen meteen de misleiding ervan. Omdat we de herfst al zien wenken.... vi t September.een nieuwe periode breekt aan. Het voetbalseizoen is begonnen, We komen weer heesch achter 't lijntje vandaan, Als déze of die heeft gewonnen 1 September.... de schouwburgen loopen weer vo! Methèn, die er 's winters acteeren, Een nieuw repertoire en een andere rol, V/aarop ze weer vlijtig studeeren.. Septemberhet schoolleven óók fs gestart, 't Is uit met het heerlijke leven. De leerkrachten worden als altijd getart, y D'r wordt alweer huiswerk gegeven 1 En ook Vader Fiscus, terug van het strand, ',?t> Diens ijver kent waarlijk geen grenzen, Hij strooit weer verfrischt en met kwistige Hand Z'n aanslagen onder de menschen. Wat mij betreft ik grijp m'n vulpen weer Heet, Om nieuwe sonnetten te kweelen, En was dat maar ëlles, nietwaar, wat ik deed? Maar 'k laat óók nog.U erin deelen 11 de tot nog toe bevriende buren en bondgenooten van het land te moeten gerustsellen, Roemenië, zoo zeide hij, zal met kracht zijn traditioneele politiek voortzetten en de banden met de Kleine En tente, Polen, Engeland, Rusland en met Frankrijk vooral, nauwer aanhalen. Uit de perscommentaren blijkt intusschen, dat Praag en Parijs zich nog in het geheel niet heb ben laten geruststellen, terwijl anderzijds Berlijn en Rome, hoe wel zij niet zijn opgesomd, in het geheel geen teekenen van onte vredenheid geven! De Italiaansche couranten had den intusschen ook wel wat an ders te doen dan veel plaatsruim te te besteden aan de gebeurte nissen in Roemenië. Ter gelegen heid van de Italiaansche manoeu vres te Avellino heeft Mussolini weer eens een redevoering af gestoken en dat is iets, waar de Italiaansche bladen menige ko lom aan wijden. Zooals bij hem te doen gebruikelijk, zijn het we derom groote woorden geweest, die de duce gesproken heeft. In weinige uren zou het land 8 mil- lioen man kunnen mobiliseeren, verkondigde hij. Dat is een wei nig grootspraak, want ten slotte moeten er toch ook nog mannen overblijven die het economisch leven gaande houden, waarop dit leger van 8 millioen man zou ko men te rusten. Maar als Mussolini tot zijn enthousiaste Italianen spreekt, mag men zijn woorden nu eenmaal niet op het goud schaaltje der logica afwegen. Verder heeft de duce verteld, dat het nu het streven moet zijn, den vrede zoo lang mogelijk te bewaren, maar dat het fascisme heeft afgerekend met het ideaal van den eeuwigen vrede. Wanneer men naar Snanje kijkt, zou men bijna geneigd zijn Mus solini gelijk te geven in zijn wan trouwen in de vredelievendheid van den mensch en zijn gebrek aan hoop op een toekomst zon der oorlog. Daar wordt de bur geroorlog nog maar steeds in al zijn wreedheid voortgezet, zon der dat het een der partijen tot nog toe gelukt is, beslissende successen te boeken. Het stevigst schijnt er gevochten te worden' in de omgeving van Irun, waar de witten tot de uitvoering zijn overgegaan van hun dreigement de stad door een bombardement tot overgave te dwingen. Tot nog tot zijn zijn daarin echter nog niet geslaagd. In de omgeving van Saragosss schijnen de roode troepen met succes te opereeren. Na een he vig offensief tegen Huesca, dat een gunstig verloop voor de volksfronters heet gehad te heb ben, ziet de toestand er voor dë witten te Saragosso ook inder daad donker uit. Wel is de bezet» ting van de stad betrekkelijk sterk, maar deze schijnt ër ali$ mogelijke moeite mede te heH- ben, de daar wonende arbeiders er onder te houden. Minder succes hebben dé roode milities op Majorca, waar van de hoofdstad Palma, ondanks hevige aanvallen van de vijande lijke troepen, nog steeds vast in handen der witten is. Eenzelfde bericht als uit Sara- gossa komt ook uit Sevilla. Daai hebben de leiders der witters eveneens te kampen met eeiï soort lijdelijk verzet der bevol king. Andalusië is een arme streek en de meeste Spanjaarden hebben hier dan ook hun hart aan het volksfront verpand, daar zij van de beloofde agrarische hervormingen groote voordeelen voor zichzelf verwachten. De wit ten beschikken over voldoende wapenen, maar krijgen over het algemeen een tekort aan man schappen. Dit zou wel eens van beslissenden invloed op het ver deren verloop van den oorlog kunnen zijn. Ten aanzien van de niet-in- menging in Spaansche aangele genheden hebben de meeste' daarvoor in aanmerking komend®! landen nu een wapenembargo af gekondigd. Frankrijk heeft nif voorgesteld een coördinatie-com missie in te stellen, die de con* trole over de juiste naleving vari dit embargo op zich zou nemen* IN DE ROTSHOLEN VERSCHANST. Bij den strijd ten Noord-Oosten van Madrid stuiten de witten op groote moeilijkheden, omdat de regecrirgstroepcn in het rotsachtige terrein vele oatutit» lijkc fcij uithoeken vinden om zich te verschansen. Men ziet hier een soldaat va® fa roode militie op den wAlto de Somoden»"*

Soester Courant | 1936 | | pagina 5