EEN BLIJDE BOODSCHAP! H«t is in dezen tijd van dik wijls groote verdeeldheid tus- gchen en ook in de volkeren een gave Gods, aan het hooid van den staat een vorstelijke familie te bezitten, die zich verheugt in de aanhankelijkheid van heel het volk en boven, hoog boven allen partijstrijd staat. Het zijn hechte en innige banden, die ons met ons Koningshuis verbinden. Daar om is de verloving van prinses Juliana met prins Bernhard van Lippe-Biesterfeld in de allereerste plaats een blijde mare, wijl zij ons de garantie geeft, dat ook in de verre toekomst deze banden niet plotseling zullen afknappen. In ons Koninklijk Huis heerscht zonneschijn en in deze zonnige stemming deelt Nederland. Na het overlijden van de Koningin- Moeder en van Prins Hendrik, was het eenzaam geworden om onze Koningin en Prinses, nóg eenzamer dan het reeds bij vor stelijke personen van dien rang pleegt te zijn. En nu zal daar op eens uit ,onge liefde nieuw leven opbloeien en zijn licht ook naar buiten verspreiden. De Prinses en Haar toekom stige gemaal kennen elkaar on geveer een jaar, gedurende het welk zij elkaar niet alleen in het buitenland, maar ook hier te lande bij familie, die tot de wederzijdsche kennissen behoor de. dikwijls hebben ontmoet. Ook tildens de laatste zomerreis van de Koninain zijn zij in Zwitser land samen geweest. Zoo hebben de beide vorsten kinderen elkaar kunnen vinden en is hun wederzijdsche gene genheid ontloken. 's-Gravenhaae heeft reeds ken nis kunnen maken met den Prins. Het is een slanke verschijning, een sportief type met een open, orettig gelaat. Menschen, die hem kennen noemen Prins Berno niet alleen een sympathieke persoon- liikheid met een aangenaam ka rakter, maar ook zeer beaaafd Dat aeeft ons te meer aanleiding hem als de verloofde van de erf gename van de Kroon en van onze geliefde prinses in het bij zonder, hartelijk welkom te hee- fen. Hij zal, als lid eens van het Koninklijk Huis, ondervinden, dat de weg tot de harten van het Nederlandsche volk niet moeilijk begaanbaar fs. In de aanhanke lijkheid aan het Oranje-huis zal hij el onmiddellijk deelen. Wat de positie van den toekomstigen Prins-Gemaal betreft, deze zal zeker reserves opleggen, doch aan den anderen kant heeft de drager van dien titel een groote vrijheid van beweging, om zich fn de burgerliike maatschappij te wijden aan de behartiging van die zaken, die zijn bijzondere be langstelling crenieten en waaraan hij door zijn hoogen staat, krach- tiaen steun en relief kan geven. Het moet aantrekkelijk zijn, op deze wiize in wijden kring in vloed uit te oefenen. Het bericht van de verloving van onze oeliefde Prinses is een blijde boodschap in donkere darren. Eindelijk weer eens iets waadn wij ons geheel kunnen verheUCTen v^at ook om ons heen mag veranderen of vallen, ons Oraniahuis lirrt diep in het Neder landsche volk verankerd. Dat op deze vorstelijke verlo ving aen rrelukkirr huwelijk moge volgen fs ons aller hartgrondig w«nsrh. Onze Prinses heeft zich aller IfeMe verworven door Waar eenvoudig ontreden. Van Haar geesfaliike vormogens Is steeds, m°t lof rratuigd. Zoo moge ons volk in deze keuze Haar de belofte zien van een nieuwe, schoone toekomst, die voor deze twee jonge men schen en, laat on3 hopen, ook voor het land zal zijn weggelegd. BINNENLANDSCH OVERZICHT. Prinses Juliana verloofd met Prins Bernhard von Lippe- Biesteifeld. De opening van de 35e Nederlandsche Jaar beurs. 'n Optimistische rede voering van de Secretaris- Generaal, den heer Giaadt van Roggen. Onze Prinses verloofd 1 Men kan er van overtuigd zijn, dat deze blijde tijding in breede lagen van ons volk juichend is ontvangen. Want zij heeft zich een plaats in aller harten weten te veroveren. Haar vreugde was onze vreugde, en haar smart was onze smart. Na de smart, die Haar twee jaar geleden heeft getroffen, moet nu de blijdschap in Haar hart wel bijzonder groot zijn. En 't Neder landsche volk deelt in die blijd schap. Tot nog toe was van den Prins hier weinig bekend. Maar wat wij in dezen korten spanne tijds van hem hebben vernomen, wekt vertrouwen voor de toekomst. De Prins, dien wij inmiddels in le vende lijve achter het stuur van zijn auto in zijn toekomstige woonplaats hebben mogen aan schouwen, is een rustige, kalme persoonlijkheid, die zich hij is immers een kind van het land dat vele Nederlandsche gewoon ten heeft overgenomen bij onzen volksaard gemakkelijk zal kunnen aanpassen. In afwijking met de vorstelijke traditie heeft de Prins een zeer eenvoudige opvoeding genoten Prins Bernhard volgde het gym nasium te Berlijn en na zijn eind examen cring hij aan de universi teit in de rechtswetenschappen studeeren. Hij heeft het vorig jaar zijn candidaats-examen gedaan Maar niet alleen de rechtweten schappen interesseerde hem. Naar vele zijden trachtte bij ziin kennis te vermeerderen, o.a. ook door reizen, hetgeen In niet ge ringe mate tot zijn groote alge- meene ontwikkeling heeft bijge dragen. Mede dank zij het feit, dat Prins Bernhard geruimen tijd als lid van de I. G. Farben, het groote Chemische wereldconcern te Parijs gedetacheerd was, be- heerscht hij de Fransche taal vol komen. De toekomstige Prins-Gemaal heeft derhalve een opvoeding ge had, die wel zeer afwijkt van de opvoeding van andere kinderen van koninklijke bloede. Maar het is juist dit feit, dat de stempel op de persoonlijkheid van Prins Bernhard heeft gedrukt Deze karakteristiek is volkomen in overeenstemming, met hetgeen eenige vrienden van hem zeiden: Prins Bernhard is een vroolijke, soortieve jongeman, die eenvou dig door het leven wenscht te gaan en wiens belangstelling vooral uitgaat naar wetenschao- oelijke en cultureele vraagstuk ken. Door zijn buitengewone be minnelijkheid in den omgang ziin we er zeker van, dat hij zich bin nen korten tiid even populair zal maken in züu nieuwen levens kring als hij in ziin intiemen vriendenkrina van gymnasium en universiteit was." Hef is niet bekend, of de Prins ons land en volk van naderbi' kent. Maar stellicr zal hii zich door zijn antecedenten en ziin goed heid hier SDoedig de Genegen heid kunnen verwerven, die den gemaal onzer Prinses, eenmaal naar wij hopen onze Koningin, toekomt. Moge ook Prins Bernhard zich spoedig bij ons thuis gevoelen. En moge Gods zegen rusten op de verbintenis die Prinses Juliana en Hij zullen aangaan Een andeje gebeurtenis, die eveneens vele harten met blijd schap zal vervullen, vond Dins dag plaats in den vorm van de opening van de 35e Nederland sche Jaarbeurs te Utrecht. De tra ditie getrouw hield de Secretaris- Generaal, den heer Graadt van Roggen, een lange redevoering. waarin hij den economischen toe stand van binnen- en buitenland uiteenzette. De opening van de 35ste Nederlandsche Jaarbeurs stemt daarom zoo tevreden, om dat de heer Graadt van Roggen een zeer optimistische rede hield, die vele beloften voor de toe komst inhoudt. In de laatste jaren hebben we meer optimistische uiteenzettingen van den econo mischen toestand van ons land gehoord en hebben we herhaal delijk het einde van de depressie en het begin van een nieuwe hausse hooren voorspellen. Maar deze waren dan altijd van lieden, die er voor bekend stonden, dat men hun optimisme met een kor reltje zout moest nemen. Bij den heer Graadt van Roggen moeten we echter een ande»e maatstaf aanleggen. Deze staat er integen deel voor bekend, dat hij niet dan na zeer nauwkeurige onderzoe kingen eerst een oordeel over den toestand zal uitspreken. In dien hij dan ook beweert, dat er opleving in de lucht zit en dat het morgen wordt, ook al heeft die morgenstond voorioopig nog geen goud in de mond, dan kan men er van overtuigd zijn, dat inderdaad het einde van de de- oressie gekomen is en Nederland wederom bij den aanvang van 'n nieuwe tijdvak van prosperiteit staat. Ol-JZE K^'. /NPR1NSKS VERLOOFD Met onvermengde vreugde heeft heel ons volk kennis genomen van de blijde mare, dat onze toekomstige troonopvolgster zich verloofd heeft met Prins Bernhard van Lippe-Biesterfeld. vertrouwen dan in eenig vorig stadium der depressie, de naaste toekomst tegemoet zien. Onder dusdanig moedgevende klanken werd in langen tijd geen Nederlandsche Jaarbeurs meer voorbereid 1 BUITENLANDSCH OVERZICHT. De Spaansche burgeroorlog. De commissie van niet-in- menging bijeengeroepen. De Rijkspartijdag te Neurenberg Tegenstellingen in het Fran sche Volksfront. Een te Madrid verschijnend biad, Mundo Obrero geheeten, zegt dat de kleeding-industrie tot oorlogs-industrie moet worden verklaard om de vervaardiging van warme kleeding voor de sol daten te bevorderen. Aan het front in de Siërra begint het reeds koud te worden en over eenigen tijd liggen de bergen al onder een dik sneeuwdek. Uit dit bericht kan men opmaken, dat Spanje, tenminste het Spanje van 't Volks- DE VORSTELIJKE BRUIDEGOM. Prins Bernhard van Lippe-Biesterfeld, reeds thans in den volksmond meer be-kend onder den populairen naam van Prins Benno, wiens verloving met Prin-ses Juliana Dinsdagmorgen officieel werd afgekondigd. ENGELAND WERFT RECRUTEN VOOR PALESTINA. in Palestina heeft Engeland genoodzaakt, nieuwe troepencontiugenten naar dit land uit te zenden. Wegens het dringende gebrek aan soldaten wordt extra propaganda gemaakt voor toetreding tot het leger. Men ziet hier een aantal pas aangeworven recruten bij de eerste oefeningen* Volgens den Secretaris-Gene raal verdient dit de bijzondere aandacht, omdat Nederland een tijdlang achter de andere landen aanhuppelde. Er was tot voor kort een pijnlijke tegenstelling in de wereldconjunctuur en de econo mische ontwikkeling in Neder land de buitenlandsche curve boog opwaarts, de binnenland- sche lijn kromde zich al maar door naar beneden. De toene mende afwijking bracht groote verontrusting teweeg en angstig werd de vraag gesteld: zijn wij in ons land wel op den goeden weg, zijn wij niet veeleer op den verkeerden weg? Dit steeds maar verder van elkaar afbuigen nam in het laatste half jaar een einde: ook de economische ontwikkeling in Nederland toont thans aan, dat in de laatste maanden de kansen tot opleving aanzienlijk zijn toe genomen en de opleving zeil steeds in de bedrijfsresultaten van een aantal Nederlandsche on dernemingen tot uiting is geko men. Ook zijn het geen looze ge ruchten van enkele, op zich zelf staande gevallen in de cijfers der statistiek komt evenzeer ver sterking van onze economische positie reeds tot uiting. Er is echter naast eenigen con stanten vooruitgang ook nog het een en ander, dat remmend werkt Toch houden de gunstige facto ren reeds eenigen tijd ononder broken de overhand. Het bedrijfs leven in ons land heeft In den loop van dit jaar vrij belangrijke schreden op den weg naar her stel gedaan en de vooruitzichten op verbeterlna doen met méér front, voorioopig nog niet aan het einde van den burgeroorlog ge looft. En daar is ook alle reden voor. Ondanks het feit, dat de witten Irun en Fuentarabia in bezit genomen hebben, is er in den algemeenen toestand nog zoo goed als geen verandering aekomen. Want zoo in het noor den de witten al eenige succes sen hebben kunnen boeken, in de omgeving van Toledo en in den zuidelijken sector zijn het de troepen van het Volksfront, die overwinningen behalen. Meer en meer krijgt men den indruk, dat de beide partijen vrij goed tegen elkaar opgewassen zijn. Voor het land is dit een ramp, want dit kan den burgeroorlog slechts verlengen. De eenige hoop, die men nu nog maar voor het arme Spanje kan koesteren, is dat de gevechtsmiddelen, dat wil zeggen de munitie, spoedig uitgeput raakt. Dan zou de bloe dige strijd meteen ten einde zijn. Weliswaar is Spanje het land van Don Quichotte, maar witten noch rooden zullen tenslo te zoo fana tiek zijn, met ouderwetsche lan sen tegen elkaar in het strijdperk te treden. Europa doet intusschen al het mogelijke, om inderdaad in Spanje gebrek aan munitie te laten ontstaan. De commissie in zake de nlet-inmenging is nu ein delijk na veel vijven en zessen van de zijde van Duitschland en Portugal bijeen geroepen. Deze commissie zal er nu op hebben toe te zien. dat er geen revolver kogeltje meer aan de Spanjaar den. van welk* nartli ook, xa* worden geleverd. Of dit nu ook werkelijk niet zal gebeuren Het valt nauwelijks te gelooven. Zeker, de commissie zal al haar best doen, om alle mogelijke maatregelen te nemen, die een uitvoer vaja wapens en munitie naar Spanje zullen kunnen ver hinderen. Maar tenslotte is er aan den wapenhandel, en speciaal aan den clendestienen wapenhandel wat al te veel geld te verdienen. Maar ook, indien de commissie niet voor de volle honderd pro cent in haar taak slaagt, kan zij nuttig zijn. Zij biedt namelijk aan Duitschland en Rusland een on gezochte gelegenheid om plaats te nemen aan dezelfde vergader tafel. Het is te hopen, dat deze omstandigheid alleen al het ko mende initiatief van de Britsche regeering op het domein van de buitenlandsche politiek, n.1. de bijeenroeping van de Locarno- mogendheden ter bespreking van de bevestiging van den vrede in Europa, zal vergemakkelijken. Het ziet er intusschen nog niet naar uit, dat Duitschland zal wil len treden in een nieuw Locarno, waarbij ook Rusland direct of in direct zal zijn betrokken. Dezer dagen zullen wij daar trouwens wel meer van hooren. De Rijks- oartijdag is weer te Neurenberg bijeengekomen en deze voor het Derde Rijk zoo groote gebeurte nis zal ook dit keer weer in het teken van de internationale poli tiek staan. De Führer heeft hel zich tot gewoonte gemaakt van deze gelegenheid gebruik te ma ken, om de lijnen van zijn buiten- landsch politiek beleid hier voor het Duitsche volk en de wereld uit te stippelen. Deze partijdag, waaraan ongeveer een millioen menschen zullen deelnemen die tientallen millioenen marken kost houdt zich voornamlijk bezig met de bestrijding van het com munisme, dat volgens Duitsche meening de schuld draaat van alles wat er mis is in Europa. Overigens geven de gebeurte nissen in Spanje Hitier 'n krach tig argument in de hand ter sta ving van zijn overtuiging. En da*l hij daarvan gebruik zal maken, is aan geen twijfel onderhevig. Mag men de geruchten geloo ven, dan zal Stalin zich tegen creen der beschuldigingen, die te Neurenberg tegen hem zullen ge uit worden, kunnen verdediger.. Deze geruchten namelijk, dat Sta lin lijdend aan angina pectoralis zou zijn, een gevaarlijke hart ziekte die meestal den dood met zich brengt. In het Kremlin zou den reeds maatregelen genomen zijn ten aanzien van het vraag stuk van zijn vervanging. Woros- jilow, de huidige volkscommis saris van Oorlog, zou Stalin in geval van overlijden opvolgen. Wat er van dit alles waar is, valt moeilijk na te gaan. Moskou zwijgt in deze kwestie in alle talen. Maar ook indien Stalin volko men gezond zou zijn, gaat het hem op het oogenblik niet in alle opzichten naar den vleeze. Daar is b.v. de toestand in Fran krijk. Stalin heeft slechts belana bij een krachtig Frankrijk, dat een hem goedgezinde regeering be zit. Een dergelijke regeering is de volksfrontregeering van Blum. Maar de vraag is, of deze reoee- ring nog een lang leven bescho ren zal zijn. Steeds duidelijker treden de tegenstelling in den boezrm van het Fransche volks front aan het daglicht. Het zijn de "ommunisten en radicaal-socia- sten die het moeilijk met elkaar Hmnen vinden en tusschen deze beide nartiien laveert Leon Blum met zijn socialisten. Deze tegen stellingen zijn gedeeltelijk 8 SEPTEMBER 1936. Welk een vreugdevolle mare. Die ons land is doorgesneld, Die der gansche Volkenschare Door den aether werd gemeld 1 Die met enk'le korte zinnen. Even d'arbeid staken deed. Wijl het stil werd plots, van binnen, En een blijde zucht, vergleed...* Die ons eventjes deed peinzen. Die versnelde, 't trage bloed, Die ons nóg terug deed deinzea Voor dat nieuws, zoo groot, zoo goed I Maar dén brak de vreugde open, Werd het feit eerst recht omvat, Deed het ons naar buiten loopen In de vlag-versierde stad Was de vreugde niet te toornen, Werd door niets, ze meer gedoofd. Was het tot ons dan gekomen l De Prinsès, die is verloofd 11 Hoogheid, onze diepste wenschen Gaan naar U, in stilte, uit, Blijdschap, vreugd, vervult ons menschen Bij dit.... „Koninklijk Besluit" 1 't Voorbeeld, dat U werd gegeven In den allernaasten Kring, 't Werd een richtsnoer voor Uw leven, Deze schoon' herinnering Grootmoeder en Vader, beiden. Van één nationaliteit, 't Kon haast niet tot einder leiden. En., het stemt tot dankbaarheid! Dankbaarheid, wijl nooit vergeten De herinnering nog leeft, Dankbaarheid, omdat we wéten Wat het reeds., geschonken heeft 1 Welkom, daarom ook, Prins Benno, In ons Koninklijk Gezin, Nederland ontsluit z'n grenzen En.z'n harten. .1 Treedt er in IJ Guus Betlem Jr. economischen gedeeltelijk van politieken aard en vinden huu uitdrukking het best in de pro- test%taking van een uur der 500.000 metaalbewerkers, die zich kantten tegen de prijsverhoogin- gen en tegen de neutraliteitshou- ding van de regeering ten aan zien van de gebeurtenissen in Spanje. Van prijsverlagingen w»«- len de radicaal-socialisten echter niets weten, omdat de midden stand, dien het toch al zoo bitter slecht gaat, hiervan weer de dupe zou zijn. En een afwijking van de neutrale houding ten aanzien van Spanje ten gunste van de Madri- leensche regeering houden de mannen van Herriot en Daladie? uit den booze, omdat hieruit licht internationale conflicten zouden kunnen voortsDruiten. Hoe gaarne de communistische leiders waar schijnlijk ook de tegenstellingen zouden willen overbruggen het ziet er niet naar uit, dat hun dit zal gelukken. Hun aanhang, revolutionair door hen oogevoed wil de wegen bewandelen, die men hun vroeger steeds als de iuiste heeft aangenrezen. Het Is nu eenmaal niet altijd even ge makkelijk, de geesten te bezwe ren, die men zelf opgeroepen van heeft. „PROEFSTAKING" IN DE PARTTSCHE WAPENINDUSTRIE. Maandagmiddag zijn de arbeiders van de reusachtige automobiel- en vliegtuig- fabrieken en van alle overige metaalfabrieken van de Parijsche banÜeu in sb*king gegaan, om aan de eischen der communisten tot steunverleenlng aan de Spaan sche volksfrontkameraden kracht bij te zetten. In spreekkoren riepen de staker* „Kanonnen en vliegtuigen voor Spanje". Op onze foto een groep arbeide» voo» de Farmanfabrieken tijdens deze „proefstaking".

Soester Courant | 1936 | | pagina 5