WIERSEMA Dames- en HeereaiMMl Dc Kroon machteloos. De arbeid - Het volk onmondig, weerloos. wmiL-É. oamsssfotlen steeds in voorraad. waarin opgenomen „De Nieuwe Soester", „Da Soester Post", „Huis aan Huis" en „Soester Advertentieblad". Uitgave t DRUKKERIJ SMIT N.V., SOESTDIJK, Van Weedestraat 35, Telefoon 566. Een vorstelijke idylle. Meditatie. oVekffceficdiés//; Ons feestvieren. lierk berichten* Soest ADVERTENTIEPRIJS: van 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 cent. Advertentie's tusschen de tekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Advertentie's in dit blad worden eveneens in de twee andere bladen opgenomen. UITGAVE van; „DE SOESTER COURANT" Algemeen Weekblad. „SOESTER NIEUWSBLAD" Algemeen Chistelijk Weekblad en „SOESTER WEEKBLAD' ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 50 ct., franco per post 65 ct., 171/, ct. per maand. ISe JAARGANG Vrijdag 18 S: tember 1936 N 38 De nationaal socialistische beweging wil, zooals wij gezien hebben, ons volk politiek van allen wezenlijken invloed op den gang van zaken berooven. Dn zij heeft omtrent de corporatieve ontwikkeling nog slechts vage denkbeelden. Alleen staat vast, dat de vakorganisaties vernietigd zullen worden. Ook zullen de corporaties hoogstens advisee- rende, aan den Staat volkomen onderge schikte lichamen worden. Hoe wordt onder het nationaal-socialisme de positie van „de Kroon". De toestand in Italië doet reeds vermoeden, dat die positie geen aanlokkelijke zal zijn. De leiders der vakorganisaties worden tel* kens weer onder een valsch licht geplaatst. En niet anders gaat het met degenen, die lei ding geven in ons staatkundig leven. Naar het heet, beheerschen deze leiders de partijen. De partijleden hebben niets te zeggen. De „bonzen" beslissen alles. 1 De werkelijkheid is in klle partijen, met uitzondering van de N.S.B. en van de com munisten, wel een beetje anders. Bij de Com munisten geeft inderdaad Moscou den toon aan. Daaraan zijn allen volstrekte gehoor- zaamheid verschuldigd. En bij de N.S.B. neemt de leider, die zich zelf als zoodanig heeft opgevyorpen, een dictatoriale positie in. Openlijke discussie met hem over een of ander onderwerp, in de partijpers bijvoorbeeld, is ongeoorloofd. Bij andere partijen kent men geen dicta tors. Men spreekt en discussieert met de lei ders in part ij vergaderingen. Herhaaldelijk is het gebeurd, dat in de geestverwante pers critische opmerkingen werden gemaakt over hetgeen door de leidende figuren van de anti revolutionaire, christelijk-historische, vrijzinnige en Roomsch.katholieke partijen was gezegd of geschreven. Zelfs in de sociaal-democrati. sche partij, hoezeer daar de partijdiscipline, de onderwerping aan partij- en fractiebeslui- ten straffer is dan bij de meeste andere par tijen, zijn toch publieke discussies over ver schillende vragen regel. De leiders hebben wel degelijk rekening te houden met de stroomiii" gen, die er in de partij zijn. Maar bij de N.S.B. behoeft de leider zelfs geen financieel verslag te publiceeren! Van die, geheel ten onrechte zoo machtig verklaarde, gekozen partijleiders zegt nu de N.S.B., dat z ij aanwijzen, wie als ministers zullen optreden. Inderdaad wijst in het nationaal.socialistisch systeem de leider zonder meer aan, wie mi nister zal worden, wie in een of ander advi- seerend college zal zitting nemen. Maar in het constitutioneel geregeerde Nederland geeft de Kroon aan een staatsman, vol strekt niet altijd de leider van de partij, waar toe hij behoort, een opdracht tot Kabinets formatie. De formateur maakt de voordracht op, die de namen van de door hem aange zochte ministers bevat. Het is mogelijk, dat-hij het advies zal inwinnen van partijlei ders. Maar het is ook zeer wel denkbaar, dat hij aan dit advies geen behcfefte gevoelt Ook is het mogelijk, dat zijn voorloopige voordracht wijziging ondergaat door het over leg met de Kroon. Tegenover het parle ment blijft hij verantwoordelijk voor de fon- matie. Zooals ook iedere Minister verant woordelijk blijft voor eigen optreden en han delingen. Maar dit sluit niet uit, dat de Kroon op een en ander grooten invloed kan uit oefenen. De N.S.B. beweert ook, dat de partijleiders uitmaken, aan wien de Kroon de Kabinets formatie zal opdragen. Er is geen woord van waar. De Kroon hoort niet alleen de fractie leiders, maar bijv. ook de voorzitters der beide Kamers. Dikwijls ook nog wcL andere staatslieden. Al dan niet in overeenstemming met de meerderheid der adviezen, wijst d e Kroon dén formateur aan. De formateur van 1933 is niet door de „partijleiders" ge kozen! Wel is het mogelijk, dat in den ver kiezingsstrijd een bepaald persoon op den voorgrond komt, dat de kiezers als het ware een staatsman in het bijzonder hun vertrou wen schenken. De Kroon is niet verplicht om daarmede rekening te houden. Maar een Oranje.vorst geeft steeds nauwlettend acht op hetgeen onder het volk, dat zich in volle vrijheid nog kan uiten, leeft. En is er bij de Kroon geen bezwaar, dan spreekt het wei van zelf, dat aan een zoo op den voorgrond geschoven staatsman de formatie wordt op gedragen. Het is onder bepaalde omstandigheden ook mogelijk, dat bij de verwerping van een be langrijk wetsontwerp, hetwelk tot een Kabi netscrisis leidt, eegi oppositieleider zoozeer op het eersje plan is gekomen, dat de Kroon ter-echt meent, hèm tot de verantwoordelijke t^ak te moeten roepen. Maar de partijleiders hebben niets „aan te wijzen". Wel zou onder het nationaal socialistisch systeem de Kroon volstrekt aan den „leider" gebonden zijn. De Vorst zou den leider niet kunnen passeeren, ook al achtte hij hem niet den bekwaamste onder de staatslieden. Deed de vorst dit toch, dan zou de leider zich dat wel niet laten welgevallen. Immers zou fei telijk dat terzijde schuiven van den leider gelijk staan met een disqualificatie van den man, die in het parlement een groote meer derheid had van personen, die aan hem trouw en onderwerping beloofden. Een onmogelijke situatie, die thans in ons staatsleven niet kan ontstaan. De leider beslist bij een nationaal-socialis- tisch regime wie als Ministers naast of juister onder hem zullen optreden. Hij kiest im mers zijn medewerkers „zelfstandig". De Kroon heeft niets te zeggen. De leider be noemt en ontslaat. Komt er een ernstig meeningsverschil tus- schen de Kroon en den leider wat moet de Vorst dan beginnen?. Hij is machteloos. De Kamers zijn slechts adviseerende lichamen geworden. En er is slechts één partij over, de partij van den leider. Kamerontbin ding kan geen «ffeet meer sorteeren. De leider is oppermachtig. Een oppositie kan in pers en vergaderingen niet meer aan het woord komen. De „volksstemmingen", waarvan in brochure V sprake is, zijn belachelijk. Pers, radio, alles staat in dienst van één partij, die wat haar niet welgevallig is onderdrukt. Ziedaar, waartoe de beginselen van de N.S.B. leiden. Tot een politiek onmondig verklaard volk. Tot een weerloos en rechteloos gemaakten arbeid, die een zich al meer ontplooiend organisatieleven zag vernietigen. Tot een Kroon, die niet meer in staat zou zijn, om de volksvrijheden te handhaven. Het ware toch wel een heel bedenkelijk teeken, indien een dergelijke beweging in Nederland, in het land der Oranjes, strijders voor geestelijke en politieke vrijheden, breeder aanhang verwierf. Hier zijn het twee )linden, die zittende aan den weg hoorden it Jezus voorbij ging en uitriepen: Heere, gij Zone Davids, ontferm U onzer. En riet de 'chare rondom Jezus bestraft hen, opdat zï zwijgen zouden. De menschen die vlak bij Jezus zijn en de eertse plaats innemen, kunnen niet hebben dat zulke blinden zoomaar Jezus aanroepen, met voorbijgang van hen. Zij moesten maar zwij gen. Jezus was immers voor die schare nieuwsgierigen en nittff voor die amechtige blinden Maar riet wat gebyurt; maar zij riepen te meer, zeggende: Oh ferm U onzer Heere, Gij Zone Davids. Zij si&orJcn zich niets aan die schare rondom Jezus. De nood wm zoo hoog en de redding zoo vlak bij. Jezus was daar en'Gdan weten zij het. Jezus kan en wil en^ zal hen beter maken, want Hij hoort hunne^stëm. Neen, idie schare vermag niet te breken de geestelijke banden van die gcloovige b.inden met hun Heiland. Zij geloofden, zij hoopten, zij verwachtten. En ziet nu de heerlijke, uitkomst. Hun geloof en hun hoop en hun verwachting worden niet beschaamd. En Jezus stilstaande, riep hen en zeide: Wat wilt .'gij dat ik u doe? Zij zeiden tot Hem: Heere dat onze oogen ge opend worden. En Jezus innerlijk bewogen zijnde met barmhartigheid, raakte hunne oogen aan, en terstond werden hunne oogen ziende cn zij volgden Hem. Hoe eenvoudig ging dit alles toe. Is 't geen rijke les ook voo-i' ons? Voor ons, die zoo dikwijls van God srvreemd zijn en die het bidden soms verleerd hebben en door de vele omstandigheden en door menschen van de wereld enz. het zw .jgen is opgelegd. Maar als dan de nood gestegen is en wij zoo diep ellendig zijn geworden, in onze blindheid en naaktheid, ,iun ineens schreeuwt het hart tot den levendig God en dan dringt die stem door tot hridëfl^emelen en dan hoort God en opent ook on* weer de oogen dat wij zien en het hart dat wij verstaan en dan wordt dat leege hart weer gevuld met god delijke blijdschap en goddelijk geluk en dan is ook bij ons het resultaat: En wij volgen Hem. Lezers en lezeressen: Is -daar ook iets bij voor u? H. A. S. GEBEDSVERHOORING. Heere, gij Zone Davids, ont ferm U onzer. Matth. 20 30 1. ged. De gansche Heilige Schrift is voor wat betreft het meerendeel der boeken en hoofd* stukken gewijd aan het bidden. Honderden teksten spreken van het bidden. Matth. 7 8: Want een iegelijk die bidt, die ontvangt. 1 Thess. 5 17: Bidt zonder ophouden. Joh. 16 23: Al wat gij den Vader zult bidden in Mijnen Naam, dat zal Hij U geven. Jac. 5 13: Is iemand onder u in lijden, dat hij bidde. Jac. 5 16: Bidt voor elkander. En dan: Wie Hem aanroept in den nood, vindt Zijn hulp oneindig groot. Zoo worden al Gods kinderen aangemaaad om tot God te bidden, om van Hem te be geer en al hunnen nooddruft. God ic een waarmate yaa Zdh Woord. Hij kan niet liegen en wanneer Hij ons aan maant tot het gebed, dan zal Hij ons haastig schenken al wat ons ontbreekt, mild en over vloedig. De gaven Gods liggen reeds voor ons gereed. Zeker wij ontvangen soms niet, omdat wij kwalijk bidden, of wel God stelt nog uit en laat ons wachten, omdat Hij weet wat voor het oogenblik voor ons het beste is. Wij bid den om verlossing van onze druk, om uit komsten uit den nood, maar het is alsof God niet hoort, maar Hij hoort elk woord van ons en vangt elke zucht uit ons hart op en bewaart elke traan die wij schreien, maar 't is soms beter dat wij moeten blijven in den druk en in den nood en dat wet moeten blijven torsen ons zware kruis; alleen Hij geeft de kracht om te kunnen dragen en om te volharden en dan ligt daarin de verheerlijking Zijns Naams. Het gebed is de ademtocht der ziel, en een mensch die niet bidden kan en geen ver trouwen stelt in den levenden God is een diep ongelukkig mensch en zat vallen in ryn eigen strikken en diep rampzalig zijn. Soest heeft vorige week feest gevierd, echt feest gevierd, en op een wijze, die algemeene instemming vond. Door ieder werd opgemerkt het groote verschil met het feest op 31 Augustus en voorafgaande dagen. Het verschil toen en nu was groot en maakte den indruk van toen gemaakt >en nu spontaniteit. Niet dat men geen feest wil vieren op Koninginsverjaardag, maar een technisch in elkaar gezet plan voor een geheele week is voor ons dorp misschien nog te groot. Wij willen het Comité niet beschuldigen, dat het zijn best niet deed, neen eer het te gendeel. Zij heeft zich meer dan beijverd, 'maar om een week lang de zaak op peil te houden valt niet mee, als men over beschei den middelen beschikt. Bovendien de alles beheerschende factor is wel de spontaniteit, die zich nu openbaarde, toen het feit der verloving onzer Prinses als een verrassing in de schoot van ons volk geworpen werd als iets, waarop men zoo lang had gehoopt. Het was nu „Soest Vooruit", dat aan die spontaniteit een leiding heeft gegeven, waar voor haar ons aller dank toekomt en naar wij meenen te weten ook aller instemming heeft. Er is echt feest gevierd en wij mogen zeg gen zonder uitwassen, waaraan men zich soms moet ergeren en waarom men soms ook niet meedoet. Er is feest gevierd op een echte blijde wijze en toch sober en zonder groote kosten, zooals onze tijd vraagt. Voor de samenwerking, zooals bij het feit paste, willen wij van delze plaats „Soest Voor uit" gaarne onzen dank brengen en de hoop uitspreken, dat zij dit resultaat in de toekomst niet zal vergeten. v fel r Wanneer twee jonge harten elkaar vinden En 't liefdevuur in beiden is ontbrand; Als zij oprecht hun beider lot verbinden In eeuwig, onverbrekelijk verband, Dan is er vreugde in het hart van allen Die, zulk een blij gebeuren gadeslaan, Dan bieden zij met innig welgevallen Het jonge paar hun zegenwenschen aan. Hoe fel moest dan de geestdrift wel ontbranden In 't groote vaderlandsche huisgezin, Toen twee geliefden eikaars hart verpandden Als kinderen van onze Landsvorstin! Dit gaf het feit een ongewone glorie: De laatste telg uit een roemrijk geslacht^ Zoo nauw verbonden met de landshistorie, Die hier een jonge prins naar binnen bracht. Heel Nederland is hierdoor in de wolkenl Men juicht en jubelt nu al dagenlang! Elkeen wil zijn gevoelens thans vertolken In bloemen, vlaggen, woorden en gezang. Een schoone toekomst moge openbloeien Voor 't luisterrijke Vorstelijke Paar! Zoo zal het volk voor hen in liefde gloeien En zesendertig wordt een Jubeljaar! SOEST. NED. HERV, KERK. Oudekerk. Voorm. 10 uur Ds. E. Groeneveld. Zondagsschool van 12 tot 1 uur. Emmakerk. Voorm. 10 uur Ds. J. I. van Schaik. Nam. 6 uur Ds. E. Groeneveld. Zondagsschool van 12.15 tot 1.15 uur. Kerkgebouw Hees. Nam. 6 uur Ds. J. I. van Schaick. Zondagsschool nam. 2—3 uur. HERV. (GEREF.) EVANG- Voorm. 10 uur Ds. C. B. Holland, Putten. Nam. 6 uur Ds. L. W. Mulder, Hoevelaken. GEREFORMEERDE KERK. Julianakerk. Vóorm. 10 uur Ds. S. Wouters Nam. 5.30 uur Ds. B. Alkema. Wilhelmina«kerk. Voorm. 10 uur Ds. B. Alkema. Nam. 5.30 uur Ds. S. Wouters. CHR. GEREFORMEERDE KERK. V.m. 10 en nam. 6 uur Godsdienstoefening. VER. VAN VRIJZ. GODSDIENSTIGEN Voorm. 10.30 uur Ds. J. L. Faber, Zutphen. Zondagsschool iederen Zondag van 121 uur in „Religie en Kunst". R.K. KERK. Kerk Steenhofstraat. H. Missen 7 en 9 uur. Hoogmis 10.30 uur. Kerk Nieuwerhoek. ie H. Mis 7.30 uur. Hoogmis 10 uur. SOESTERBERQ NED. HERV. KERK. Nam. 23 uur Zondagsschool. Nam. 6 uur de heer H. v. d. Heuvel van Utrecht. R.K. KERK. ie H. Mis 7.30 uur. Hoogmis 10.30 uur. Lof te 6 uur. HUIS TER HEIDE. NED. HERV. KERK. Voorm. 10 uur Ds. L. J. Wesseldijk, Em. Pred. te Huis ter Heide. Nam. 6 uur Ds. B Tuinjtra. DANKBETUIGING. Het Bestuur der V.V.V. „Soest Vooruit" Soesterbergschestraat 9a, Tel, 408 Bestelt NU Uw Mantel, Regenmantel of Costuum De nieuwe stalen zijn er. Wij noemen enkele Crépebouton (genopt) 130 c.M. f 1,45 alle kl. Crêpelaine 130 c.M. f 1.55 in alle kleuren Bouillonné 130 c.M. f 1.25 in alle kleuren Angolaine (angora) 130 c.M. f 1.20 Wollen ruiten 94 c M. f 1.15 en f 1.45 Moderne garneeringen on' vangen Knippen 50 ct. Pasklaar f3.—. Maken f6.-» en van de bij deze gelegenheid samenwer kende Vereeniging „Soest-Zuid" wenschen langs dezen weg hun hartelijken dank to brengen aan allen, die, in welken vorm of op welke wijze ook, hebben medegewerkt aan de nationale feesten, welke j.1. Zaterdag te Soest zijn gehouden ter herdenking van de verloving onzer Prinses H.K.H. Prinses Juliana met Z.H. Prins Bernhard von Lippo Biest erf eld. Het is voor de Besturen van bovenge noemde vercenigingen, gezien de meer dan buitengewone medewerking, welke zij van alle kanten mochten ontvangen, niet mogelijk aan een ieder persoonlijk dank te zeggen. Ze spreken bij deze gelegenheid de hoop en verwachting uit, dat een volgende feestvie ring wederom even spontaan en enthousiast zal zijn. Leve Prinses Juliana. Leve Prins Bernhard AANRIJDING DOOR EIGEN SCHULD. Zondagavond te half zes werd op de Park laan de fietser v. R. alhier aangereden door het motorrijwiel van v. d. P., eveneens te Soest. De oorzaak was het plotseling over steken van v. R., die hierbij geen aanwijzing gaf. Motorbestuurder en duorijdster kwamen t« vallen en bekwamen lichte schaafwonden- Ook fiets en motor waren eenigszins beschadigd. Men kwam echter onderling overeen, dezo schade te betalen. De politie werd er niet in gemengd.

Soester Courant | 1936 | | pagina 1