DE NATIONALE FEESTDAG. RECLAME 3e Gratis een abonnement op De Soester Courant of het Soester Nieuwsblad. Geef U nog heden als abonné op! R O O M IJ S Met Schoffel en Hark. Elk nummer bestaat uit minstens 3 bladen. 40 cent per halve Liter „De Soestdijksche" J. v. d. Bremer Telefoon 543 Telefoon 543 BEL OP VOOR UW TAXI 543 ENGEL'S TAXIBEDRIJF D. F. VOIGT gratis plaatsen van een advertentie ter grootte van 15 woorden in de rubriek „Vraag en aanbod". gratis abonnement op De Soester Courant of hel Soester Nieuwsblad. Hoewel doof de afgc-loopen'feestweek ter vie- fing van den verjaardag van H.M. de Konin gin de financieele bron geheel uitgeput was, U men er toch in geslaagd, een waren feest dag voor Soest ia elkaar te zetten. Nu eens geen lange voorbereidingen, nu eens niet te veel hooi op de vork, maar een paar krach tige conferenties van het Bestuur van „Soest Vooruit" en „Soest-Zuid" met B. en W. en dadelijk kon een afgerond feest worden aan gekondigd. Het programma deed dadelijk prettig aan. Geen bijzondere wedstrijden voor den een of ander, geen groote onkosten, maar een feestdag, waarop ieder, groot of klein, naar hartelust uiting kon geven aan de algemeene vreugde. Besloten werd, o.a. de inwoners uit te noodigen, huizen, tuinen en winkels zooveel mogelijk te versieren en te verlichten. Daar aan werd ruimschoots gehoor gegeven. Za terdag wapperden er meer vlaggen in het dorp, dan men ooit gezien had. Vooral de Torenstraat had zich best gehouden. Een pluimpje voor de keurige vlagversiering is hier zeker wel op z'n plaats. Op da Van iWeedestraat hadden de winkeliers langs de „nieuwe stoep" hun winkels zeer aardig met groen en oranjebloemen versierd. Voor en kele ramen brandden 's avonds Japansche lampionnetjes. Maar Openbare Werken had ook niet stil gezeten. De muziektent in het Rosarium werd keurig verlicht door het aan brengen van vetpotjes, evenals het gemeente plantsoen op Nieuwerhoek. Voor het Raadhuis was vlag- en bloemen, versiering aangebracht door middel van de bekende feestelijke palen met dubbele vlag gen en bloembakken. Het bordes was met palmen feestelijk gemaakt. Met bewonderens waardige snelheid werd dit alles Zaterdags morgens klaargetooverd. De feestelijkheden begonnen reeds te half fccht, door het uittrekken van de Oranje garde, voor DE REVEILLE, welke tot ca. negen uur duurde. Frischop Darcheerde het pittige troepje, vlaggen en banieren uit, door de stille straten, waar het allengs drukker begon te worden. Voorop reden drie herauten te paard, in gala, met bazuinen, telkens een reveille-signaal gevend. Een bijzondere vermelding verdient het feit, dat de jongelui in hun vroege marsch zelfs '„Zonnegloren" betrokken, iets, wat door de patiënten van het Sanatorium zeer gewaar deerd werd. Tegen negen uur zag men overal zeer 'fleurige groepjes schoolkinderen trekken, die dan onder geleide van het onderwijzend personeel schoolsgewijz? naar de Talmalaan Hepen, alwaar zij opgesteld werden voor Ide groote kinderzanghulde. Jl Zingend trok de lange optocht van vroo- Jijke kinderen, getooid met oranje en vele [Vlaggetjes, langs de Steenhofstraat naar het Rosarium. De Soester Harmonie „P.V.O." iwelke voorop ging, maakte al blazende halt bij bet Gemeentehuis, alwaar naar buiten tra den de Burgemeester, de beide Wethouders en de raadsleden Van de Ven, Endendijk, Hil- horst, Zijlstra, Hom, Stroband en de Gemeen tesecretaris om de optocht gade te slaan en de kindergroet in ontvangst te nemen. Vermeld zij nog, dat de feestcommissie, gevormd door de besturen der Vereenigingen „Soest Vooruit" en „Soest-Zuid", vooruit schreed. In het Rosarium was O.W. ook bezig ge weest. Alle hooge rozenstruiken waren ver wijderd, zoodat het geheele plantsoen voor Staanplaats gebruikt kon worden. Zelfs kwam er geen verbod om op het gras te loopen. Begeleid door de muziek werd hier door de honderden kinderen het „Wilhelmus" aan geheven. Ook enkele andere Volksliederen werden gezongen, waarna een vroolijk „Lang kullen ze leven" aanleiding gaf tot telkens weer juichen en zwaaien met de tallooze vlaggetjes. Aan deze zanghulde werd deelgenomen door alle scholen, t.w. de beide Chr. scholen voor L.O. en U-LO., de Mariaschool, de Zusterschool, de Chr. school te Heesde Engendaalschool met afd. Kleuterklasse, de Openb. school aan de Beetslaan, de Openb. Lagere School en de Openb. U.L.O. school aan de Middclwijkstraat. Het Chr. Fröbel- schooltje kwam later langs het Kerkpad aan. Zeer aardig was het, dat ook de kindergroe pen van „Trein 8.28" met hun geleidsters zich konden aansluiten. DE VOORZITTER SPREEKT. Nadat de kinderen gezongen hadden sprak de voorzitter, Notaris Dammers, enkele woor den. Spr. hoopte, dat de feestdag, onder dit zeer mooie weer zoo vroolijk door de jeugd ingezet, even succesvol blijven zou tot het einde en dat de grooten evenveel enthousiaste vreugde aan den dag zouden leggen als de kleinen. Hierna trok de juichende troep weer naar de Talmalaan terug om daar ontbonden te worden. Het Gemeentebestuur trok zich daarna met de feestcommissie in het gemeentehuis terug, waar besloten werd tot het zenden van een TELEGRAM AAN SOESTERBERG, geadresserd aan de Oranjever. „Wilhelmina" aldaar, die eveneens feestelijkheden gcorga- üïseevj had in dat deel der gemeente. Het telegram was v.111 de volgende inhoud: „liet dagelijksch bestuur der Gemeente •Soesr, vereenigd niet het feestcomité V.V.V. Vooruit" eji samenwerkende ver- «er.'g.nge»:, brengt U zijn fcestelijken groet feestdag in alle opzichten mog« slagen, opdat daardoor de medeburgers onzer ge meente mogen deelen in het geluk van ons Koninklijk verloofd Paar. Leve Prinses Ju- liana, leve Prins Bernhardü" Te drie uur stroomden vele feestgangers naar het Rosarium, waar de VOLKSZANG voor groot en klein gehouden werd. Met gulle hand werd weer de tekst der liederen verspreid en gegrepen, zoodat met volle borst kon worden meegezongen. Weer verzamelden zich de verschillende zangvereenigingen met de kinderkoren in de muziektent, welke groep volgens den leider, den heer J. Bartelsman, daar dienst zou doen als muziekbegeleiding. De heer Bartelsman verstaat de kunst, om het publiek tot lustig meezingen te brengen. Het geheele Rosarium was volgestroomd en slechts weinigen be paalden zich alleen tot luisteren. Algemeen achtte men deze volkszang een succesvol nummer op het programma. Gelukkig liet men „De Zilvervloot" ach terwege. De heele middag ging er mee heen, en toen men huiswaarts keerde, bleek de ware stemming er goed in te zitten. Tegen donker bleek Soest feestelijker dan ooit. Overal zag men lampions, vetpotjes of electrische verlichting branden. Het is ons niet mogelijk alle mooie en leuke versieringen en verlichtingen op te noemen. Spéciaal wil len we vermelden de fraaie randverlichring van muziektent en Gemeenteplantsoen Nieu werhoek en de electr. randverlichting van het huis van Notaris Dammers. Ook het bordes van 't Gemeentehuis was met sterke lampen verlicht. Weer traden hier de Burgemeester en verscheiden andere leden van het Gemeen tebestuur naar buiten, ditmaal om het défilé van de GROOTE LICHTSTOET in ontvangst te nemen. Deze geweldige optocht, begonnen op den Heideweg, trok als een reusachtige slang Soest door. Belangstelling en deelname voor deze stoet was waarlijk van ongekende grootte. Had men Dinsdagavond al iets bij zonders gezien, thans deed deze stoet al het vorige teniet. v De zingende, juichende stoet, kleurig ver licht door tallooze fakkels en lampions, werd voorafgegaan door niet minder dan vieren dertig ruiters te paard, twee bakkers, juffr. Hilhorst als boerin en juffrouw Kuyer als jocky gekleed op haar leuke ponny. Daarna de feestcommissie, dan P.V.O. en vervolgens weer alle Soester vereenigingen met vlaggen vaandels en banieren. Hierbij merkten wij op: De Chr. Middenstandsvereen. en de Cen trale Winkeliersvereen., voorafgegaan door herauten, de Zangvereen. „Apollo", de K.J. M., de K.J.V., Be Quick, Esvac, Soester Turnclub, Nationaal Jeugdstormers district A'foort, Bravo, R.K. Verkenners „Don Bos- co" met welpen en verkenners, B.V.L., Fra- ternitas, voor een deel verkleed als Japanees jes en Chineesjes, de Oranjegarde met een mooie praalwagen, de Chr. Zangver. „Cres cendo", de R.K. Zangver. „Caecilia", de Geref. Meisjesver. Soest „Maria en Martha", de leden der S.V, Brandweer met een uniek versierde en verlichte wagen, A.D.O., de R.K. Sportver. „Crescendo", de Zangver. „W.W.Z." in een versierde wagen, evenals het Kinder koor „De Jonge Zangers", de C.O.V. Juliana van Stolberg, de R.K. Werklieden- en Mid denstandsver. cn de E.H.B.O. Daarna versierde wagens en fietsen in de grootste verscheidenheid. Het mocht ons door de overgroote drukte en het overal op tijd moeten zijn, niet gelukken, de namen van alle deelnemers in wagens en auto's te ver nemen. Genoeg voor allen zij thans, dat Soest door deze optocht heeft getoond iets te kun nen voortbrengen, wat niemand verwacht had. Na het défilé voor 't Gemeenteebstuur, waarvoor weer de Harmonie bij 't Raadhuis bleef staan, hield de stoet stil. Achter de mu ziek schreed het Gemeentebestuur met de feestcommissie daarna naar het hoofd der stoet, waarna deze weer verder trok. Inmid dels was het verkeer absoluut gestremd. Ge weldige opstoppingen van auto's en fietsen stonden aan weerskanten van de spoorlijn en het is dan ook aan de bijzondere activi teit der plaatselijke en Rijkspolitie te dan ken, dat geen ongelukken gebeurden. Onnoodig is het te vermelden, dat hon derden zich in dichte rijen met vlaggen en lampions aansloten bij den optocht. Tijdens het voorbijtrekken werd door ver schillende bewoners bengaalsch vuur ontsto ken. Het gejoel, gezang, gejuich, muziek en trommelen klonk door het gansche dorp. Zulk een uitbundigheid heeft Soest maar zelden gekend. Langs Beetslaan en Waldeck Pyrmontlaan ging het naar de Soestereng, waar op den hoek Talmalaan en Eng weg door Openb. Werken een geweldige brandstapel was op gebouwd. Onder luid gejubel van de volks massa werd hier door den Burgemeester op verscheidene met petroleum gedrenkte plaatsen HET GROOTE VREUGDEVUUR ontstoken. Terwijl de vlammen hoog opsloe gen, zette P.V.O. het „Wilhelmus" in, dat door velen meegezongen werd. Met nog wat muziek door de Harmonie was het officieele gedeelte van den avond beëindigd. Het onofficieele hield echter voorloopig nog wat aan. Bij het groote vuur, dat bijna drie kwartier brandde in vollen gloed, heersch- *a syreekc de wenscli uit. dat ook Uwe te de meest opgewekte stemming, doch hoe meer het vuur doofde, hoe meer 'feestganger* in clubjes het dorp introkken. Nog lang hoorde men het luid gezang .en gejoel langs de straten* 1 H«t was een dag, die nog lang heugen J&al in Soest. Een voorproefje van het *.«4 Huwelijksfeest!! I Nog even Van den Bremet's (afgehaald) Thuisbezorgd 10 cent hodger. Zeer voedzaam en smakelijk. Kerkpad N.Z. 13 Telefoon 502 RUIME WAGENS LAGE PRIJZEN SOESTER ENGWEG *8 ZONDAGS GESLOTEN DAG EN NACHT HETZELFDE TARIEF TELEFOO 5*3 Reparatie van Rijwielen en Motoren TELEFOON 5*3 DISTRICTSDAG KAMER VAN KOOPHANDEL. Woensdag 23 September a.s. wordt te Soesterberg door de Kamer van Koophandel en Fabrieken „De Geldersche Vallei" te Amersfoort de jaarlijksche districtsdag ge houden. Het programma voor dezen dag is als volgt samengesteld: 10 uur: Hotel „Huis ten Halve", Soesterberg, ontvangst door Gemeentebestuur van Soest. Koffie. 10.30 uur: Openingsrede door den Voorzitter der Kamer van Koophandel, den heer Joh. H. van Lonkhuyzen: „District en Kamer". 11 uur: Rede door den heer Mr. J. J. R. Schmal, referendaris departement Han del, Nijverheid en Scheepvaart te Den Haag: „Regeering en Middenstand". Besprekingen hierover. 12.30 uur: Afrit per touringcar naar Soest. 13 uur: Warme lunch in Hotel „De Bosch vijver", Soesterb.straat, Soest. 14.30 uur: Rondrit, daarna terug naar Hotel „Pluis ten Halve", Thee en Zang door Jan van Riemsdijk. 17 uur: Sluiting van den districtsdag. De commissie van voorbereiding voor dezen dag bestaat uit de heeren C. J. van Doorne (Chr. Middenstands-Ver.), A. Fugers (R.K. Middenstands-Ver.) en W, S. Veltman (Centr. Winkeliers-Ver.). van onveiligheid op den weg .wegens ven- voer van groote of uitstekende voorwerpen. Zoo ook weer Dinsdagmorgen. Op de Stecnhofstraat stak een jongen, 'die een lange lat op den schouder droeg, den weg over en wilde eveneens dwars over het fietspad gaan. Plierbij kwam de lat echter in aanraking met een aldaar per fiets pas- seerende bakkersknecht. Deze verloor het evenwicht en viel. De knecht liep enkele schaafwonden op en de fiets was hier en daar wat kapot. Men lette op in het verkeer! BOTSING. Zondagavond te half acht had bij het café van R. aan de Vredehofstraat een eigenaardige aanrrijding plaats. Een personenauto kwam met flinke vaart vanuit de richting A'foort en zag blijkbaar niet, hoe twee motorrijwielen geparkeerd stonden voor café R. De auto botste tegen beide motoren op, remde even, reed achteruit en zette er toen flink de vaart in, richting Baara. Eer de eigenaars der omvergereden moto ren bij hun eigendom waren, was de auto al zoover uit zicht, dat het nummer niet meer op te nemen was. Daar beide motoren be schadigd zijn, doet de politie onderzoek naar de wilde autorijder. ONTHULLING KONINGIN EMMA- MONUMENT. In tegenspraak met een vorig bericht moe ten wij thans mededeelen, dat de onthulling niet in de volgende week zal plaats hebben. Niet alleen dat het geheel nog niet gereed is maar ook met betrekking tot de aanwezig heid der vorstelijke personen zal de ont hulling wel niet vroeger dan in de volgende maand tegemoet kunnen worden gezien. I R.K. KIESVEREENIGING. Belanghebbenden verwijzen wij naar een in dit blad voorkomende advertentie, waarin een vergadering wordt aangekondigd tegen Maan dagavond a.s. Onder de agendapunten komt o.m. voor „Bespreking program van actie voor de Tweede Kamer,Verkiezing. MEDAILLE VOOR TROUWEN DIENST. Morgen (Zaterdag 19 Sept.) zal aan den wachtmeester J. H. van Melich der L.V.A. te Soesterberg de zilveren medaille voor 24- jarigen trouwen dienst worden uitgereikt. INBRAAK. Zondagmiddag of avond is ingebroken in de R.K. pastorie op Soestdijk. Deze inbraak had plaats op een tijdstip, waarop de pastoor en het dienstpersoneel niet aanwezig waren. Zoowel des middags als 's avonds was pastoor Smit n.1. als voor zitter van het organiseerend comité op de dien dag in het St. Ludgardisgebouw geor ganiseerde Fancy-fair aanwezig, terwijl be doeld dienstpersoneel ook op beHe tijdstippen een bezoek aan de Fancyfair heeft gebracht. De inbreker is aan de achterzijde van de pastorie langs een afvoerpijp op een plat ge klommen, waarna hij betrekkelijk gemakke lijk de bovenverdieping der pastorie kon be reiken door een boven genoemd plat ge legen raam. Het eigenaardige is wel, dat de dief blijk baar alleen het oog heeft gehad op een der meest afgelegen kamers van de huishuidster. Op deze kamer 13 nd. een geldkistje gele digd, terwijl verder op deze en andere ka mers alles onaangeroerd is gelaten. De politie stelt een ijverig onderzoek in. GEVAARLIJK VERVOER. Van tijd tot tijd docü sach staaltjes .voor Burgern. Grothestraat 30 Telefoon 363 - Soest GEDIPL. OPTICIEN. Voor het maken van Uw BRIL, ook volgens recept van H. H. Oogartsen, een vertrouwd adres 1 Dien drukker van deze krant is oak al zoo'n raore gast. Mot jfe ooren. Ie zei: Zeg Dikke, hoe kom je der nou bie, boven die stukkies te zetten „Met schoffel en' hark?" Je et 't hielendal nie over 'n schoffel en een ark. Weet je wa ik em ezeid eb? „A je 'n stuk land of 'n tuin ziet, kan je gauw ge noeg zien, of den baas 'r mit den schoffel of d'n ark is deurgegaan". Weet je wat ie toen zei? Niks niemendal nie. Hij zette krek 'n gezicht of ie in plaats van 'n peerd 'n ezel verkocht ad en d'r on- derd daolders an ewonnen ad. Ik zeg maor, je kunt best overal bie zeg gen: da ek mit den ark gedaon en da mit den schoffel, maor as je nie ardstikke blind ben, kun je da zelf wel zien. Verleje week ek ok de vlag uut te stoken veur onze prinses Juliana en die nieuwe prins Bernard, daor ze mè vrieën gaot. 'k Oop da ze tot 'n gelukkige trouwdag kommen zeL. le, en veule jaore mit mekaor goed over weg kennen. En zoo bin 'k ook naor die op tocht wezen kieken. Wel, m'n art ging open toen 'k die vief peerden vooran zag. Ivrao- nig was 't. A je zoo iets zie, dan kun je je schoffel en den ark wel tuus laoten. 'n Mooie stoet was 't, da mo 'k zeggen. En telkes 'n mooi stukkie meziek, zoodat 't jonge goed net gong doen as de veulens en de kalveren, ze konden d'r beenen nie stil- ouwen. Waorom nou al die eeren, die daor voraon liepen 'n ooge zaien op' adde, da begriep ik nie. Waorom kunnen ze nie ge woon doen? Mien vaoder zei altied: Doe maor gewoon, dan doe je al gek genog. Maor daor bedoel ik nou niks nie mé te zeg gen van die optocht, want 'k vond 'm prachtig. Onze brandweer ook, ze liepen zoo stram: als Duitsche olanen. .Wel docht ik zoo bie m'n eigen, ze bennen nogal groos op t'r pakkies en toen schoot me een varsje in ma kup, da 'k es gelezen ad. De jonkman, wien het leven ergert noch verveelt^ Vindt het een prachtig stuk waar hij een rol in speelt. Voor hem Is hoofdzaak, of het pakje, dat hij draagt, De kijkers in de zaal, en dus hem zelf behaagt. En met die overweging heeft hij 't veel te druk Om: diep te denken over de inhoud van het stuk. De grijsaard speelt niet mee, zit achter in de zaal, Bepeinst den geest van 't stuk, zijn inhoud en moraal, En fronst het voorhoofd, over zooveel ijdelheid Een kwaal, waar menig jonkman permanent v aan lijdt. D'r waoren wel gezichten bie d'n op tocht, die schenen te vraogen: Hoe vin je me nou? Maor allé, 't heit de gemeente geen centen gekost, nou jao alleenig wa benzine veut. den oto van de brandweer, en wa licht in 't raadhuus. Da's nogal niet zoo arg. En nou keek ik al weer uut naar den op tocht en de brandstichterij op Zaterdagavond. En 'k mot je zeggen 'k eb paf gestaon. Nou kon je toch wel zien, dat ier in Soest da peerden nog nie afgeschaft zien. Wa kraonig zat Peter op dat peerd en 'k mo zeggen allemaol oor. Wel, wel, wa was dat 'n mooie stoet. En dan die brandstaopel. 's Jonge wa 'n braond. t Was 'n machtig gezicht. 'm Feest, da best geslaogd is. Daar schijnen ze ier in Soest beter slaog van 't ebben as van wegen opknappen. Pas binne ze goed op gank, ze ebben net weer 'n paar losse cente los gekregen van d'n raod of ze leggen 't bijltje er bie neer, omdat de regeering er niks niemendal van betaolen wil. Ier mo 'k weer es effe m'n schoffel en ark pakken. Waarom maak de re geering nou zoo'n kapsie over die paor arde guldes? As je nou es kiekt wa de regeering ai gedaon et voor de groote steejen. D'r is 'n werkfonds van maar 60 miljoentjes. Wa. hen daor de kleine gemeentes van ehadiïJ Haost niks. En aje es kiekt oe oog de loonen van die stempelminsen zien in Amsterdam! f24-— en f21.en f 18.nou dan vraog ik me af, waarom motte ze nou zoo'n groot verschil maoken tusschen Amsterdam en SoestJ? Is 't ier zooveul goejekooper? Juust andersom, 't Is ier duurder. Da zit 'm nou juust nie in de winkeliers inaor der binnen nog zooveul andre dingen, die 't leven ier duur maoken. Affijn, 't zei main benieuwen, wat 't end zei wezen. Do warkloozen ier motten d'r riem nog maor wat anhaolen. As je nou es kiekt hoeveul percenten d'r al van die steun en de loonen in die wark- verschaffing af zien gegaon nao 1933 en je zet daor es teugen de loone van zek maor zeggen den burgemeester en den secretaris, dan scheelt dat nog wel wat percentjes. Reken dat nou maor es uut. Nou, ajuutjes. DEN DIKKE. Met ingang van het nieuwe kwartaal (1 October) stellen wij al onze abonné's éénmaal in elk kwar taal in de gelegenheid tot het De prijs dezer advertentie's bedraagt buiten deze regeling 50 cent, zoodat ons aanbod practisch neerkomt op een De plaatsing der advertentie's heeft alleen plaats op vertoon der abonnements-kwitantie van het loopende kwartaal. De in deze maand verschijnende nummers ont vangt U bovendien gratis. De meest uitvoetige en onpartijdige berichtgeving.

Soester Courant | 1936 | | pagina 2