Wi DE TROONREDE. De betuiging van warme aan hankelijkheid aan ons Vorsten huis heeft iechtstreekschen weer klank gevonden in de woorden, waarmede de Koningin de ge wone zitting van de Staten-Gene- raal voor geopend heeft verklaard. Naast een uiting van innige vreugde en van warme erkente lijkheid voor de enorme belang stelling van de zijde van Haar Volk ondervonden, vroeg Hare Majesteit de aandacht van de Staten-Generaal voor de staat kundige zijde van het voorgeno men huwelijk van de Prinses. Een wetsontwerp tot naturalisatie van Prins Bernhard en een voor stel tot het verleenen van toe stemming tot dit huwelijk zijn de „noodzakelijke ontwerpen van wet", welke binnenkort aan de Staten-GeneTaal zullen worden voorgelegd. Drie maanden heb ben er gelegen tusschen de be kendmaking van de verloving der Koningin op 17 October 1900 en de wettelijke regeling van Haat huwelijk met wijlen Prins Hendrik bij de wetten van 14 en 26 Januari 1901, waarna kort daarop, den 7den Februari het huwelijk vol trokken werd. Met deze tijdreke ning als grondslag zouden wij omstreeks Kerstmis het huwelijk van Prinses Juliana met Prins Bernhard kunnen verwachten. Dat dat „waar nu hier dan daar de Internationale verhoudingen on der zoo zwaren druk zijn gesteld, zulks tot bijzondere tevredenheid stemt", zal een ieder zich zeker kur.r.an aansluiten. Verheugend stemt ook, dat „aan de gedrags lijn, die de regeering bij het be stuur der buitenlandsche be'rek kingen pleegt te volgen, onver minderd zal worden vastgehou den". Dat de economische en iinan- cieele toestand van Nederland- Overzee (Curagao vormt ook dit keer weer de verheugende uit zondering) nog de voortdurende zorg der regeering eischt, geeft de situatie in deze gebieden zeer juist aan. Weliswaar vormt de verbetering bij zekere bedrijven in Ned.-Indië een lichtpunt, maar dit lichtpunt wordt ietwat ver duisterd door de wetenschap, dat deze verbetering voor een goed deel te danken is aan kunstmatige stimulatiemiddelen. Dat de om standigheden, waaronder de in- heemsche bevolking op Java leeft, allesbehalve ideaal zijn, wordt openlijk toegegeven. Ho- penlijk, dat de aangekondigde hulp van 25 millioen gulden uit de niet al te vette" Nederlandsche schatkist in dezen toestand eeni- ge verbetering vermag aan te brengen. Aan het slot van de rede wordt nog een beroep gedaan op een DE NATUURRAMP IN NOORWEGEN. Een foto van het indrukwekkende berglandschap aan de Noordfjord in Noor wegen, waar dezer dagen de ontzettende natuurramp plaats vond, die 73 men- schen het leven kostte. zal een bruiloft zijn, waarover wij nog jaren later spreken 1 Het overige deel van de Troon rede valt na dit blijde begin niet al te zeer uit den toon. „Nog al tijd levend in een zorgelijken tijd erken Ik met dankbaarheid, dat Mijn volk gedurende het afge- loopen jaar zijn geestkracht heeft weten te behouden en is blijven worstelen, om de moeilijkheden, waaronder wij gebukt gaan, te overwinnen". En verder: „Geluk kig kan worden getuigd, dat de betoonde inspanning niet zonder vrucht is gebleven." Het is dui delijk, waarop de Troonrede hier doelt. Inderdaad zijn er bedrijven hier te lande, die met inspanning van alle krachten er in zijn ge slaagd, zonder regeerings- of an dere steun weer met succes te kunnen mededingen op buiten landsche markten. Helaas kan dit nog niet van alle bedrijven ge zegd worden. Speciaal in de be schutte bedrijven is er van aan passing dikwijls zeer weinig te bemerken, al moet hier worden toegecreven, dat de regeering hiei dikwijls voor een moeilijke taak Het zou in dit verband in teressant zijn te weten, hoe de „wetten strekkende tot het ver bindend en onverbindend ver klaren van de bepalingen uit collectieve arbeidscontracten" er zullen uitzien. Overigens is deze Troonrede kennelijk geïnspireerd door een regeering, die zich op 't liberaal economische standpunt plaatst. In den passus, waarin wordt ge- sr>roken over de bemoeienis van de overheid met het economische leven, wordt gezegd, dat de in bet bedrijfsleven onnodig kwel lende banden zullen worden ver wilderd, terwijl anderzijds wordt erkend, dat in vele bedrijven deze bemoeienis in den vorm van steun enz. nog niet kan worden aemist. In zooverre zal zij niet de instemming vinden van dat ge deelte van ons volk, dat ordening van overheidswege wenscht. Een optimistisch hoofdstuk in de Troonrede vormen ook dit keer weer onze betrekkingen met het buitenland, die zonder uitzon dering vriendschappelijk zijn. Bij conclusie van de Troonrede,' goede samenwerking tusschen volksvertegenwoordiging en re geering. Aan deze dringende op roep zal men gevolg moeten ge ven, indien men niet wil, dat de stabiliteit van onze rechtsorde verloren gaat. Van de Troonrede in haar ge heel kan tenslotte nog gezegd worden, dat zij een sober staats stuk is, waarin de optimistische noot en zulks geheel ten rechte niet ontbreekt. BINNENLANDSCH OVERZICHT. De plechtige opening van de laatste zitting der Staten-Ge neraal vóór de nieuwe ver kiezingen. De aanpassings politiek zal consequent wor den doorgezet. Ontzaglijke drukte ïn Den Haag. De po litie kon haar taak niet af. De millioenennota voor 1937 wijst een tekort van 45 mil lioen aan. De voorgestelde maatregelen tot dekking van het deficit. De opening van de laatste zit ting der Staten-Generaal in deze parlementaire periode, heeft on der den nog levendigen indruk der verloving van Prinses Juliana wel een zeer bijzonder karakter gekregen. Bijzonder ook nog, om dat de laatste jaren het optimis tische element in de onderschei dene Troonredes ver te zoeken was en ditmaal, hoe bescheiden ook, een dergelijk element wèl aanwezig was. In de Troonrede komt tweemaal het woord aanpassing voor, wel een bewijs, dat deze politiek als het eenige geneesmiddel wordt beschouwd. Hierdoor is Inder daad in verschillende takken van industrie eenige opleving geko men, maar men mag niet vergeten en dit merkt de Troonrede zeer terecht op dat dit uitsluitend te danken is aan overheidssteun, De opleving, welke in die „ver schillende" takken van industrie zich kenbaar maakt, is dus kunst: matig. Hierop is 'derhalve niet gansch" en al te bouwen; daartoe dient men af te wachten, welke resultaten een verdere aanpas sing brengt. - - vv In tegenstelling met vorige ja ren spreekt de Troonrede niet meer ovor ordening. Hoewel de overheidssteun in haar tegen- woordigen vorm nog niet kan worden gemist, zoolang andere moaendheden daarin voorgaan, zullen onnoodig knellende ban den worden losgemaakt. De Troonréde opent dus de moge lijkheid tot een vrijer bedrijfsle ven. In hoeverre deze mogelijk heid kan worden verwezenlijkt, hangt voor een zeer groot deel af van de ontwikkeling zoowel op economisch als politiek ge- bied. „Zorgelijk" noemde H. M. de Koningin den toestand der open bare geldmiddelen. Zoowel het Rijk als de gemeenten moeten in het financieele beleid de qrootst mogelijke voorzichtigheid be trachten. In den lijn der aanpas singspolitiek zal de Regeering er dus naar moeten streven de fac toren, die achter de aanpassing aanhinken, uit te schakelen. De belangrijkste achteraan hikkende factor is het arbeidsloon. De Re geering moet dus op de een of andere wijze de mogelijkheid -chenpen van verlacri^q van het loonpeil, vooral in die be drijven, waar de loonen kunst matig hooCT worden gehouden Is het in de Troonrede aenoemde wetsontwerp met betrekking tot de verbindendverklaring, maar ook van de ónverbindendverkla- ring hiervoor niet een rem? En is de toepassing van een dergelijke overeenkomst niet sterk afhanke lijk van de politieke gesteldheid van een regeering Wat de economische en finan cieele toestand van Nederland- Overzee betreft, deze noemt de Troonrede, met uitzondering van Curagao weinig bevredigend Weliswaar is er bij sommige Europeesche bedrijven in Neder- landsch-Indië eenige vooruitgang merkbaar, maar in zijn geheel overzien is die toestand nog zeei onzeker. Aan het slot van de Troonrede werd een beroep gedaan op een hartelijke samenwerking tusschen volksvertegenwoordiging en re geering en op een eensgezinden volksgeest. Het is niet alleen het gezag der Regeering, maar ook de stabiliteit van onze rechtsorde, die daarmede gemoeid is. We merkten reeds op, dat deze opening der Staten-Generaal dooi de vorstelijke verloving een bij zonder tintje had. In Den Haag is dit wel zeer sterk tot uitdrukking gekomen. In de laatste jaren heeft Prinsjesdag er een bijzondere beteekenis bij gekreqen. Hij was altijd een gelegenheid voor velen uit alle deelen des lands, om aan hun gevoelens jegens de Ko ningin en Haar Huis uiting te ge ven. Een hoogtepunt daarvan was de groote hulde, die men in 1933, bij het 35-jarig regeeringsjubi- leum aan de Koningin heeft ge bracht. Maar dit record als men zoo iets een record mag noemen is wel ver overtroffen door de ontzaglijke menschen- massa men spreekt van een millioen die op dezen Prinsjes dag ter been was. Reeds vroeg in den morgen kwamen aan de beide hoofdstations tientallen extra-treinen aan, zoodat om tien uur de toegangswegen tot het centrum der stad zwart van de menschen waren. Honderde auto bussen arriveerden in den loop van den morgen in de Residentie. Duizenden fietsers, van heinde en verre, waren midden in den nacht vertrokken om Prinsjesdag in Den Haag te vieren en een glimp van de zoo zeer geliefde Vorstin nen op te vangen. Was het wonder, dat om elf uur het traject, waarlangs de stoet zich zou bewegen, één enorme menschenmassa was, die deinde als de golven der zee? Nooit zagen we een drukte, die hier mede maar vergeleken kan wor den. Wat moet er wel niet in de beide Vorstinnen zijn omgegaan, foen Zij die aanhankelijkheid van Haar volk aanschouwden? Welk een ontroering heeft zich van Hen meester gemaakt, toen uit tien- duizende, ja, honderdduizende kelen een onstuimig gejuich los barstte? Helaas Heeft zoo een drukte ook haar slechte zijden. Dit ge tuigt het aantal malen, dat de eerste hulp bij ongelukken heeft moeten ingrijpen. Hoe groot 'dit aantal precies is geweest, is niet bekend, maar het moet In de et telijke honderden loopenl Een andere schaduwzijde was de slechte verkeersregeling.^ We moeten echter uitdrukkelijk vast stellen, dat' de Haagsch'e politie hier geen schuld treft. Nooit kon zij een zoo groote toestroom van het publiek uit alle oorden des lands verwachten. Zonder twijfel kan z!| uit deze gebeurtenis lee- rfng trekken voèr do volgende FRANKRÏJKS MINISTER VAN HAN DEL TE BERLIJN. Op zijn terugreis van Warschau heelt de Fransche minister van handel Bastid een korf bezoek gebracht aan Berlijn, waar hij met Dr. Schacht een bespreking hield. phase van de vorstelijke verlo ving; we bedoelen den trouwdag van Prinses Juliana. In Brussel heeft men voor dergelijke gele genheden een prachtig systeem, dat tot nog toe buitengewoon goed gewerkt heeft. Kan de Haag- sche politie een volgend maal dit systeem van haar Brusselsche zustercorps niet overnemen? De traditie getrouw wordt elk jaar na het uitspreken van de Troonrede door H.M. de Koningin de millioenennota bekend ge maakt. Dit jaar wijst de Rijksbe- grooting een tekort op den ge wonen dienst van 47.734.995 aan (voor 1936 bedroeg het aan vankelijk tekort, waarvoor dek king moest worden gezocht 119 millioen). De voorstellen voor 1937 beoogen een dekking van genoemd tekort. In deze maatre gelen is begrepen een verlen ging van de opcentenheffing op de dividend- en tantièmebelas ting, op de zegel-, op de registra tie- en op de successierechten. Houdt men rekening met de hand having van dezen reeds bestaan- den belastingdruk dan is het te kort over 1937, waarvoor dekking gezocht is, op 39.5 millioen te stellen. Na de volledige doorvoe ring van de voorgestelde maat regelen zal het begrotingseven wicht op een bedrag van onge veer 3.500.000 na zijn bereikt. Dit ^pdrag zal kunnen worden gevonden uit de meerdere op brengst, die mag worden ver wacht van de bij "de Staten-Gene raal aanhangige wetsontwerpen tot wijziging van enkele belas tingwetten. BUITENLANDSCH OVERZICHT. Het Engelsche voorstel tot bijeenroeping der Locamo- mogendheden. Was Neuren berg slechts voor binnen- landsch gebruik bestemd. Parijs en Praag trekken zich weinig aan van anti-bolsje wistische philippica's. De bij eenkomst der Kleine Entente. Terwijl de burgeroorlog in Spanje nog steeds voortduurt, hebben in de afgeloopen verslag- week in Europa eenige gebeurte nissen plaatsgevonden, die be langrijk genoeg zijn, er in het kort een bespreking aan te wij den. In de eerste plaats het Engel sche voorstel, om de conferentie der vijf Locarno-mogendheden in de tweede helft van October te Londen bijeen te roepen. Wij hebben gezien, dat dit voorstel speciaal te Berlijn, of liever ge zegd te Neurenberg, dat op dat oogenblik naar aanleiding van den Rijkspartijdag zetel der Duit- sche regeering was,in zeer slechte aarde is gevallen. Besprekingen over 'n nieuwe ordening in West- Europa vindt men in Duitschland uitstekend, maar dan moet eerst het Fransch-Russische militaire verdrag van de baan. Al zijn best heeft men er te Neurenberg voor gedaan, om de wereld toch maar te overtuigen, dat het communis me en daarmede de Sovjet-Unie, het ware gevaar voor den vrede in en de cultuur van Europa vormt. Men is het niet overal eens met Hitler's meening, dat men als anti-communist tevens anti-semist moet zijn. In Engeland hebben 'de rede voeringen dan ook om van Frankrijk en zijn bondgenooten maar niet te spreken een vrij wel averechtsche uitwerking ge had. Antt-semitisme is fets, waar men speciaal in Engeland, dat onder zijn grootste zoonen vele Joden telt, niet mee moet aan komen. IntusscHen gelooft men !n Lon den, dat vele uitlatingen' te Neu renberg gedaan, slechts voor bin- nenlönclscb gebruik zijn bestemd en dat 'de verklaring van Hitier, volgens welke „h!J niet bereid was een verdrag te sluiten, waar in de Sovjet-Unie betrokken was" niet zoo'n ernstige hinderpaal is, als men op het eerste gezicht wel zou vermoeden. Wat hier van aan is, zal men eerst in de eerst volgende weken kunnen leeren. In ieder geval zal te gegeyener tijd de conferentie der Locarno- mogendheden bijeen moeten ko men en dan zal Berlijn aan een kleur bekennen niet kunnen ont komen. Dat Parijs en Praag zich niet veel van de Duitsche philippia tegen het bolsjewisme zouden aantrekken, was te verwachten, te meer daar Londen hen hierin reeds voorging. Integendeel, bij den afloop van de Russische ma noeuvres te Minsk hebben de Fransche en Tsjechische militaire vertegenwoordigers zich weer eens met een wel wat al te uit bundige lof over het Roode Leger en zijn - „vredestaak" uitgelaten, terwijl bij deze gelegenheid ook de Engelsche vertegenwoordiger eenige vriendelijke woorden aan het adres van Moskou richtte. Dit wijst geenszins op een verzwak king van de Russische en daar mede ook Fransche buitenland sche positie, zooals men zich deze te Neurenberg als een ge volg van de daar gedane „ont hullingen" had voorgesteld. Door dit alles heeft ook de Kleine Entente weer moed gevat, waarvan de vertegenwoordigers dezer dagen te Topolsianka en Bratislava zijn bijeengekomen. Men vreesde in deze landen, dat het Duitschland misschien zou gelukken, door het aanbieden van voldoende garanties voor de vei ligheid in West-Europa, Frankrijk van Rusland te scheiden en En geland los te maken van de vaste- landsche solidariteit, waardoor Hitier de vrije hand zou krijgen in Oost- en Zuid-Oost-Europa. Nu dit niet geschied is en het stelsel, dat zij vertegenwoordigen (dat der collectieve veiligheid) voor- loopig gezegevierd heeft, voelen Praag, Belgrado en Boekarest zich weer wat op hun gemak. Onder elkaar zijn zij het dan ook ge heel eens geworden over de verder te volgen gedragslijn. Zuid-Slavië moet economisch ge holpen worden. Dat kan en wil Duitschland wel doen, maar zulks is niet naar den zin van Praag en Boekarest, die vreezen, dat Bel grado in dat geval wel eens af vallig 7011 kunnen worden. Dus verschaffen zij de noodige hulp. Weer, zooals in de betrekkingen van Frankrijk tot Polen, speelt Fransch geld daarbij een belang rijke rol. Met leege handen kan men in deze gebieden van Euro pa nu eenmaal geen politiek voeren. Gaat het Frankrijk in buiten- landsch-politiek opzicht relatief naar den vleeze, hetzelfde kan niet gezegd worden ten aanzien van de binnenlandsche politieke situatie. De tegenstellingen in de Volksfront-regeering worden steeds scherper en dat is in de eerste plaats een gevolg van de houding der vakvereenigingen, die thans sterk onder communis- tischen invloed staan. Daar is nu weer de groote staking der tex tielarbeiders in Rysel. Weer heb ben de arbeiders de fabrieken bezet, zonder dat er van hooger- hand tegen dit onrechtmatig op treden iets wordt ondernomen, terwijl Salengro, de minister van Binnenlandsche Zaken, in den Senaat plechtig beloofd had, dit niet meer te zullen toelaten. Zelf WAT TELT....! Guus Betlem Jr. Spanje, Sept. 1936. En altijd nog maar düurt de slrijd. Verbitterd en verbeten. Van weken, werd 't maanden tijd. Het eind is niet te meten.... Om kilometers, meters grond Wordt dagenlang gevochten. Elk wil het volle, vólle pond, Eén weg, en zonder bochten 1 Hei-juichend wordt van eiken kant De kleinste winst gemeld. Een stad., verwoest, vernield, verbrand. Maar niettemin., het tèlt 1 Elk stapje voorwaarts naar 't doel Hoè klein en wankel slechts. Geeft weer een diep voldaan gevoel, 't Zij links of het zij rechts 1 Elk mensch, dat vijand van elkaar Den ander weet te vellen, Al is het er dan 'één ook maar, Kan trotsch zijn, want., ze tèllenl Ze tèllen, ja., maar slechts als winst, Voor één der twee partijen, Het gaat erom: wie mist het minst, Wie telt de gróótste rijen? Ze tèllen, ja., maar als een stuk, In 't oorlogsspel verloren. Om dèt alleen maakt men zich druk, Waaraan ook méér te storen? Ze tèllen.. als een onderdeel, Mèt wapens en kanonnen. Van het vijandelijk geheel, Dat - juichend - werd gewonnenl Ze tellen.- zóóveel in een hokl - Voor ziekenzaal, barakken Ze tèllen, wijl ze ginds, en-bloö. De tegenstand verzwakken.... Doch 'één ding, daarin tellen zij. Daar binnen Spanje's grens, Niet méér - dat is helaas voorbijl - Ze tellen niét., als mensch 1 1 is hij naar Rysel getrokken om de arbeiders, die, daar de prijzen in- tusschen met 15 tot 20 pet. zijn opgeloopen, opnieuw loonsver- hooging wenschen, te bewegen, de fabrieken te ontruimen. Oor spronkelijk slaagde hij daarin, maar toen na de ontruiming de onderhandelingen met de werk gevers nog te weinig naar den zin van het vakverbond opscho ten, ging men opnieuw tot bezet ting over. Toen is Blum er aan te pas gekomen en beleefde men het wel unieke geval, dat een minister-piesident zelf als be middelaar in een arbeidsconflict optrad. Maar ook hij Is niet ge slaagd. De werkgevers blijven eischen: eerst ontruimeu, dan on derhandelen. Nu heeft Blum be sloten het conflict te regelen door verplichte arbitrage. Maar dat is in het geheel niet naar de smaak van de radicaal-socialistische mi nisters. Zooals men ziet, de toe nemende arbeidsconflicten wei ken als een wig in het kabinet en het blijft nog slechts de vraag, over hoe langen of korten tijd deze wig zijn splijtend werk zal hebben volbracht. Tenslotte nog een kort over zicht van den stand der burger oorlog in Spanje. Nadat ook San Sebastian in handen der nationa listen gevallen is, schijnen beide partijen zich gereed te maken voor den strijd om Madrid. Hoe deze zal eindigen, is op 't oogen blik nog geenszins te zeggen, maar wel ziet het er naar uit, dat hij lang en hardnekkig zal ziJ4. Aan de andere fronten hebben zich In 'de afgeloopen week gepff veranderingen voorgedaan. INTOCHT VAN DE NATIONALISTEN TE SAN SEBASTIAAN. Na een korte beschieting door de nationalistische troepen hebben de roodea San Sebastiaan ontruimd. Men ziet hier den intocht van de witten In de laten stad.

Soester Courant | 1936 | | pagina 5