De nieuwe steunregeling Heil en Zegen. Ingezonden stukken. Soest Burgelijke stand Ons Week praatje. Hei!, Juliana! heil en zegen, Klinkt jubelend U tegemoet! Heil! Bemhard, heil! juicht blij U tegen, Het volk van Nederland U groet! .'t Aloud Wilhelmus van Nassauwe^ Dat d' eeuwen door geklonken heeft, In lief en leed, in vreugd en rouwe, Nu schooner, dieper wijding geeft. Wij bidden, dat Gods rijke zegen, Die zegen toch houdt alles in U hoeden moog' op al Uw wegen, En rusten op Uw jong gezin. Ja, Vorst'lijk Bruidspaar, heil en zegen, Daaraan zal 't al gelegen zijn, Uw diepste wensch wordt dan verkregen; „Gezegend en ten zegen zijn!" Den Haag. G. Nieuwenhuijsen. (Dit lied kan gezongen worden op de wijze van: „Op U, o Hei land blijf ik hopen"). Buiten verantwoording der Redactie. Mijnheer de Redacteur, Na afloop der Jubileum-actie, welke in den afgeloopen zomer door de Centrale Winke liers-V ereeniging bij haar eerste lustrum is ge houden, is het ons een behoefte aan allen die, op welke wijze dan ook, het hunne er toe hebben bijgedragen dat aan ongeveer tachtig kinderen een vreugdevollen en genoeglijken 'dag bezorgd is kunnen worden, hiervooru hartelijk dank te zeggen. In 't bijzonder voelen wij ons gedrongen, leen woord van welgemeendem dank te rich ten tot de plaatselijke pers, voor de mede werking die wij van die zijde gedurende het vocre i d~r actie hebben mogen ondervinden. Namens de Commissie: De Secretaris, RAAUWENDAAL. DANKBETUIGING. Uit naam van de Gezamenlijke Soester ko tsen wordt mij verzocht, langs dezen weg een IWoord van hartelijken dank te brengen aan het Dagelijksch Bestuur onzer gemeente voor fle vriendelijke medewerking, die het bij de Organisatie van den Volkszang verleende; i aan de politie, die in deze alles heeft ge daan wat in haar vermogen was, om stoor nissen te voorkomen; aan de geachte zangers en zangeressen, w.o. het feestcomité, voor hun prettige, spontane .wijze van meezingen, waaraan het te danken Is, dat de volkszang van begin tot eind ani meer end bleef; aan allen, die het Rosarium hebben inge richt tot een prachtterrein voor openlucht- pang en ten slotte aan de heeren Netelenbos en Bartelsman, die de koren op en om de tent op voorbeeldige wijze hebben geleid, zóó, dat de volkszang bij deze feesten een belangrijk onderdeel is geweest. Door deze volkszang is tevens het bewijs geleverd, dat samenwerking tusschen de ko ren zeer goed mogelijk is en de groote pu blieke belangstelling heeft op ondubbelzinnige wijze aangetoond, dat het door de Soestenaren ten zeerste wordt gewaardeerd. J« H. WASSING. SLUITING NATUURBAD. Het ligt in de bedoeling, het Soester Na tuurbad Zondagavond 20 Sept. weer te slui ten. De maand September is er niet naar, dat Ide zwemlustigen veel gebruik maken van het open water. Het seizoen is weer voorbij. NIEUWE BOUWVERORDENING. Door B. en W. is aan den raad toegezonden een geheel nieuwe bouwverordening voor de gemeente Soest. ^let ligt in de bedoeling deze verordening op de eerstvolgende vergadering, welke zeer waarschijnlijk op Woensdag 30 September zaj worden gehouden, vast te stellen. JEU GD BIOSCOOP. Dinsdagavond was door de Larensche School verreeniging nogmaals een jeugdbios- coopmiddag gearrangeerd in hotel „Eem- land". De zaal, waar veel te weinig stoelen stonden, 6troomde letterlijk vol. Er was plaats te weinig; zelfs de aangesleepte stoelen en banken konden nog lang niet alle jongelui een zitplaats verschaffen. Hoewel weer wat magertjes door gebrek aan muzikale illustratie, werden een aantal aardige kinderfilms vertoond. Begonnen werd met een Natuurfilm over Napels en de ruïne van Pompei. Dat was goed om de aardrijks kunde nog eens op te frisschen. Dan een paar altijd succesvolle rolprentjes van Alice in 't Wonderland. Deze middag had ze 'n bijzonder knap paard tot haar be schikking. Een paar dwaze kluchten deden het jeug dige publiek schateren van het lachen. Telkens als het even licht werd in do zaai klonk vToolijk applaus op. Alles tc /amen een heerlijke kindermiddag, V de Soester jeugd ten volle genoot. BOTSING, oensdaginorgen te half 10 had op den hoek SchnkslaanVinkenweg een heftige botsing plaats tusschen twee personenauto's. De heer L. alhier kwam met zijn wagen op de Schrikslaan uit, toen uit den Vinkenweg de bestuurder R. uit den Dotder aan kwam rijden met zijn auto. Hoewel deze van rechts kwam, verleende L. hem geen voor rang, doch reed met even groote vaart door. Hoewel R. nog sterk remde, was het niet te verkinderen, dat beide wagens pardoes te gen elkaar opreden, hetgeen een zeer aanzien lijke schade veroorzaakte. Gelukkig kwamen de bestuurders met den schrik vrij. De politie maakte tegen L. procesverbaal op. SOESTER SCHAAKCLUB. Probleem no. 8 vraagt nog eens Uw aan- daar daar slechts weinig goede oplossingen zijn binnengekomen. De stand luidde: Wit: KJ14, Te6 en TI13. Zwart: Kg2. Wit geeft in drie zetten mat Men probeere het nog eens! Oplossingen aan 't secretariaat, Mendels- sohnlaan 5, Soestdijk. Nu het ie tiental in de hoogste klasse van den St.-G'schen Schaakbond medespeelt en de J)cide andere tientallen gepromoveerd zijn, terwijl plannen bestaan om een 4e tien tal te laten medespelen, is versterking van de gelederen over de geheele linie noodza kelijk. Laten velen, die zich tot nog toe afzijdig hielden, zich gedrongen voelen de gelederen van de Soester Schaakclub te ko men versterken. Inlichtingen worden gaarne verstrekt, ook schriftelijk, door het secretariaat of te be komen iederen Dinsdag op den clubavond in het gebouw van Religie en Kunst. Ds. T. A. BAKKER 40 JAAR PREDIKANT. Zondag a.s. herdenkt Ds. T. A. Bakker, emeritus-predikant der Christelijk Gerefor meerde Kerk, sedert eenige jaren alhier woon achtig, den dag waarop hij 40 jaar geleden het ambt van predikant aanvaardde. In 1935 legde de jubilaris zijn ambt te Assen neer en vestigde hij zich te Soest, nadat hij nog eenige maanden te Maartens dijk woonachtig was geweest. EXAMEN. De heer H. Verhagen, alhier, behaalde te Amsterdam het diploma vau den Alg. Ned. Politeibond met aantekeening. BINNENKORT 17.000 INWONERS. Binnenkort zal de gemeente 17.000 zielen tellen. Er zullen nog slechts pl.m. 40 per sonen behoeven te worden ingeschreven om dit getal te bereiken. 4e JAARLIJKSCHE FANCYFAIR. In het parochiehuis „St. Ludgardis" op Nieuwerhoek werd van Zondagmiddag tot Dinsdagavond de jaariijksche fancyfair ge houden ten bate van Kerk en Parochiehuis. Reeds bij de eerste blik was het te zien, hoeveel mooier en uitgebreider nog deze fan cyfair was, vergeleken bij die van het vorig jaar! Fleurig met planten en vlaggen versierd, waren in de zaal de verschillende tentjes op gesteld. Men kon er deelnemen aan motor races, op de vossenjacht gaan, z'n geluk be proeven bij Vlotbrug, Trekbord, Rad van Avontuur, Hoeplaspel enz. Voor de kinderen waren er een rolbak, schietschijf, grabbelton, en nog veel meer. En dat alles om aardige prijsjes voor weinig geld. Ook de verschillende verlotingen ontbra ken niet. Hiervoor hadden de Zusters van Mariënburgh een zeer lief „Roodkapje in 't bosch" en „Sneeuwwitje met den Prins" ver vaardigd, de Missie_naaikrans een „Hans en Grietje met 't koekhuisje", de St. Elizabeths» vereeniging een prachtige Oud-Hollandsche Poppenkast met poppen, waarin de electr. ver lichting vernuftig was aangebracht door den heer Baas en het scchilderwerk was ver richt door den heer Th. Sukkel; de Gebrs. Lustenhouwer een zeer mooie poppenspeel- tuin met allerlei speeltuigen, de kinderen der Mariaschool de vele popjes daarin; „Berg en Bosch" houten, moderne poppenmeubeltjes, en „De Jonge Werkman" veel kunstig hout snijwerk, waaronder de Statiekóets. Aan medewerking heeft het ook nu weer niet ontbroken. Op het podium speelde een pittige band. In den tuin was het niet minder gezellig. Bij avond verlicht, vond men daar een ge zellige theetuin, bierkneipp en wafelkraam, terwijl men er zijn krachten of behendigheid kon beproeven op het hoofd van Jut, home trainer, vliegmachinetent enz. Eiken avond werd de poppenkast vertoond. De belangstelling was zeer groot en er heerschte van het begin tot eind een vroolijke geest onder de bezoekers. Zondagmiddag te drie uur werd de fancy fair officieel geopend door Pastoor A. G. Smit. Hierbij waren o.m. aanwezig Mgr. Dr. M. J. Schrader, Pater Van Haeren, de heer Batenburg, gemeentesecretaris e.a. Pastoor Smit wees er op, dat het hem als voorzitter van het Comité een genoegen was, wederom de fancyfair te kunnen openen. Spr. brengt dank aan allen, die medegewerkt hebben, zoowel in gaven en financieelen steun als door werkzaamheden. Spr. hoopt, dat de goede stemming zal medewerken tot versterking van de band tusschen de paro chianen onderling. Het doel der fancyfair wérd door ZijnEerw. daarbij nogmaals uiteengezet. In het licht der groote gebeurtenis, die land en volk een zoo groote vreugde ge bracht heeft, wil spr. er op wijzen, hoe ook hier de feestglans behouden is. Overal rijn vlaggen aangebracht. Daarom is het passend, aldus spr., deze fancyfair met het „Wilhel mus" te openen. Aldus geschiedde. Met b^ geleiding van de band zong men het Volks lied, waarop de tentjes opengesteld werden voor 't publiek. I Dinsdagavond vonden ónder geweldige be langstelling de verschillende verlotingen plaats. Allerlei moois werd gewonnen. Ook werden de laatste loten voor de groote verloting verkocht. De uitslagen waren: Fonkelnieuwe tandem 811, modern dressoir 592, fauteuil 2647, vulpenhouder, 945, sierpop 1404, doos chocolade 1129, suikerschep 3482, bestek (vork, lepel, mes) 3419, keukengarni tuur 2591, fruitmandje 3171, roomstel 3088, ontbijugarnituur 1099, theelichtje 3134, asch- bakje 2253, keukenklokje 2963, wekker 3375, krantenhanger 3255, brievenweger 2072, ta baksdoos 441, eierstel 2947, eau de cologne en zeep 2565, kluwenhouder 390, bonbon schaaltje 466, doos bonbons 2663, flesch eau de cologne 3020, bonbonnière 2382, doos dessert-bonbons 2632, koektrommel 1853, doos post 3435, luxe doos met toffee's 3361, dames taschje 2989, sigaren-étui 1285, ei- en room- klopper 2497, chocoladekan 3140, kamerdroog lijn 1027, leeren portemonnaie 922, kooksan- dée 2998, doos bonbons 3059, bonbonschaal- tje 2753, koekschaaltje 3148, fruitschaal 2306, twee siervazen 237, hand werkkleedje 3014, broodplankje 3477, gevlochte fruitschaal 577, doos post 1757, bierkruik 2173, kleedje 1741, salade-bestek 3326, blik Verkade 2731. De Oud-Holl. poppenkast viel op no. 35, de poppengroep Roodkapje op no. 21, de groep Sneeuwwitje op 165, en Roodkapje (klein) op no. 35. Deze kleine loterij stond buiten de groote verloting. De prijzen zijn af te halen bij W. Lusten houwer, Koningjnnclaan 27. AANRIJDING. Dinsdagavond te half 10 kwamen tegelijk in de bocht op Nieuwerhoek een personen auto bestuurd door V. uit Amsterdam, rijden de in die richting, en een autobus bestuurd door v. d. B. uit Apeldoorn, rijdende in de richting Soest. V. nam de bocht te ruim, wat ten gevolge had, dat hij met zijn auto in aanraking kwam met de passecrende bus. Eenige materieele schade ontstond. De politie doet onderzoek naar de juiste toedracht der zaak. DIEFSTAL. Ten tweede male is bij de politie aangifte gedaan van diefstal uit een karapeertent. Ont vreemd werden eenige wollen dekens, een primus-vergasser, radiotoestel enz. ARBEIDSBEURS. Op heden staan ingeschreven 401 werk zoekenden, tw.. 365 mannen boven 18 j., 18 onder 18 j.; 10 vrouwen boven 18 j., 8 onder 18 jaar, waaronder 36 metselaars, 49 opper lieden, 51 losse arbeiders, 4 fabrieksarbeiders, 7 landarbeiders, 8 transportarbeiders, 34 tuin lieden, 35 tuinlieden, 14 stucadoors, 20 schil ders-behangers, 11 chauffeurs, 4 electriciens, 2 boèkhotrffèrs, 8*jmntoorbe dienden, 5 winkel- bedeinden, ,7 huish. diensten, 3 werksters, 37 grondarbeiders, 7 loodgieters. GEVONDEN VOORWERPEN. Vilten hoedje, Kerkpad N.Z. 23; huissleutel, Politiebureau; vulpotlood, id.fietstasch, id.; armband, id.; damestaschje, id.; blauwe cein tuur, id.; vlag met stok, id.; zilveren armband, id.; tennisbal, id.; grijs loden jas, id.; bruine overjas, Steenhofstr. 27; Damesjasje, Molenstr. 26; regenjas, Tensen, Birktstr.; blazer, Braam- weë 31 rijwielmerk, Bur. v. Politie; alpino muts, Steenhofstr. 63; Pince.nez in étui, Ko ninginnel. 2; portemonnaie, Heuvelweg 22; belastingmerk, Vinkenweg 11armband, K. Keikstr. 4; portemonnaie, Birktstr. 57; mili tair ransel, 16 R. I., A'foort; rubber riem, Micrenveldstr. 1, A'foort. VAN DE FIETS GEVALLEN. Dinsdagmiddag reed een invalide juffrouw op haar fiets door de Koninginnelaan, toen zij schrok van een jongen, die, eveneens per fiets, haar bijna aanreed. Door het vlugge uitwijken botste zij tegen de groote hond op van den heer R., waarover zij kwam te vallen, daar zij slechts de linkerhand alleen kon gebruiken en zoodoende het evenwicht spoedig verloor. De juffrouw raakte wat van streek, doch kon na opgeholpen te zijn, haar weg weer vervolgen. ARRESTATIE. In den nacht van Zaterdag op Zondag had in een bekend nachtcafé op de grens van Naarden en Muiden een zeer ernstige vecht partij plaats, waarbij enkele onder den in vloed van sterken drank verkeerende man nen elkaar te lijf gegaan waren. Mede werden hiervan verdacht twee inwoners van Soest. Hiertoe vervoegde zich Zondagmiddag de politie van Naarden op het politiebureau al hier. Na onderzoek werden gearresteerd een zekere A. V. en J. A. W. I. Nadat zij alhier verhoord waren werden beiden op transport naar Naarden gesteld. Hier werd A. V., als verdacht zijnde van zware mishandeling, in arrest gehouden en later aan den Officier van Justitie te Utrecht voorgeleid. Tegen J. A. W. I. werd procesverbaal opgemaakt wegens lichte mishandeling, waarna hij op vrije voeten gelaten werd. SOESTER BELANGSTELLING VOOR „PRINSJESDAG". Waar uit het geheele land Dinsdag Oranje klanten naar Den Haag stroomden, bleef Soest ook niet achter. De heer W. C. Tensen had zijn autobussen beschikbaar gesteld tegen betaling van f 2.per persoon, hetgeen van zelfsprekend de moeite waard bleek. Niet minder dan negen bussen reden Dinsdag naar de Residentie en waren er nog méér bussen geweest, dan hadden er nog meer kunnen rijden ook. Velen moesten nog teleurgesteld woorden bij gebrek aan plaats. 1 GEBOREN: Gijsbertus Petrus, z. v. G. de Ruygt en P. de Jong, Den Blieklaan 66; Maarten, z. v. E. v. Drie en H. v. d. Broek, v. Lenneplaan 16; Antonia Jacoba, d. v. H A. v. Groenesteyn en G- v. 't Klooster, Schou tenkampweg 5; Jacobus Johannes, z. v. J. Praag en P. J. v. *t Klooster, ie Wetering» pad 7; Johannes Cornelis Maria, z. v. J. A. v. d. Brem er en L. G. v. d. Berg, Kerkpad N.Z. 11. ONDERTROUWD: H. Zwart, 29 j., Van Lenneplaan 4 en M. J. Verzaal, 25 j., Burg. Grothestraat 57. GEHUWD: J. J. Prinsenberg, 21 j. en M. Geytenbcck, 28 j., Koningninel. 121. OVERLEDEN: Hendrika Muts, 74 j., geh. m. H. Ebing, Soesterb.str. 4. GEVESTIGD: J. Allaart m. g-, Amersf. str. 56, v. Drieb. Rijsenburg; T. J. Kroes, Luchtvnartafd., v. 's-Gravenhage; A. A. v. Ieperen MiJdelwijkstr. 72, v. Moordrecht; J. M. v. d- Helder, Amersf.str. 18, v. Nieuwkoop; J. F. M. Korndörffer, Middel wij kstr. 26, v. Blaricum; W. v. Beerschoten, Hartvveg 15, v. Baam; W. J. H. Ghijssen m. g., Stadh. laan 29, v. A'foort; D. Geelen, Molenstr. O.Z. 12, v. Utrecht; E. de Boer, Amersf.str. 19, v. A'foort; F. A. Monsees m. g., Flilde- brandl. 15, v. Blitar; W. C. Mohrmann m. vr., Wilhelminal. 24, v. A'dam; H. v. d. Glas, Soesterb.str. 7, v. Eindhoven; A. Veenstra in. dr., L. Brinkweg 52b, v. Opsterland; P. v. Putten m. g-, Buntweg 12, v. A'dam; F. J. v. Lemel, Beckeringhstr. 29, v. idem; W. Koster m. g., Banningstr. 78, v. R'dain; S. Pïetersma m. g., Beetzlaan 102, v. A'dam; G. J. Njjman m. g., Beckeringhstr. 31, van Boekei; D. Meijer m. vr., Soesterb.str. 125, v. Stellendam; F. N. B. de Weerd m. g., Julianastr. 84, v. De Bilt. VERTROKKEN: A. van der Horst m. g., v. Hartmanl. 8 n. Arnhem, St. Antoniel. 150; W. Pieters m. g., v. B. Grothestr. 1 ia naar Bilthoven, Rembrandtl. 26; U. Vorsteveld, v. F. C. Kuiperstr. 11 n. Emmen, Zijtak 153; A. J. W. Bos, v. Heuvelweg 27 n. den Hel der, v. Hoogendorpstr. 35; G. Wolthuis Wolfswinkel m. g., v. Torenstr. ie n. A'foort, Muurhuizen 3; P. Selderbeek m. g., v. Nieu- weweg 118 n. A'dam, Overtoom 97 huis; C. W. Maas, v. Amersf.str. 20 n. Bunnik, Ach- terrdïjk 6; M. Berg, v. Lange Bergstr. 2 n. Leusden, F 99; J. P. Hartman, v. Hartmanl. 104 n. Haarlem, Sparenwijkstr. 41; G. Veld huizen, v. Nieuwstr. 29 n. H'sum, Palmstr. 42; S. T. A. v. Kesteren, v. Vredehofstr. 3 n. Apeldoorn, Hoofdstr. 4; S. C. Visser, v. Mo lenstr. W.Z. 24 n. Weesp, Mtriderbinnenweg 23; P. A. J. v. Hengstum, v. Middelwijkstr. 19 n. Utrecht, Pijnlaan 44; P. J. v. d. Bremer, v. P. v. d. Bremerweg 3 n. Apeldoorn, KL Seminarie; H. VrielinkSchoppert, v. Kerk pad Z.Z. 32 n. A'dam, v. Woustr. 159; A. Feringa, v. Hildebrandl. 8 n. Hoogkerk, N.V. Noord-Ned. Beetwortelsuikerfabriek; S. Mut- Ier, v. Kerkpad N.Z. 45 n. Kerkrade, Aker- str. 149; M. J. v. d. Vijver, v. W. Pyrmontl. 2 n. Arnhem, Velpenweg; A. B. Wamsteeker m. vr., v. L. Bergstr. 15 n. Brussel, Avenue Brugman 351; G. W. F. Donker m. vr., v. da Costalaan 7a n. A'foort, Leusderweg 297; S. J. J. v. Eusorn, v. Amerf.str. 72 n. Utrecht, Mgr. v. d. Weteringstr. 33; J. W. Houdijk. v. Birkstr. 7b n. Katwijk a.d. Rijn, Missiecoll St. Willebrordus; H. v- Klooster, O. Utrecht, scheweg 7, n. A'foort, Lobeliastr. 7; A. Galis, r. Spoorrstr. 7 n. Weesp, Kerklaan 11C. C. M 00 yen, v. idem n. idem; D. C. E. Schaay, v. idem n. idem; M. W. v. d. Heide, v. Emmalaan 15 n. A'dam, Riet wij kerstr. 12; J. Koomen m. g., v. Nieuweweg 25b naar A'foort, Soesterweg 91; C. G. Houtman m- vr., v. Pelikaanweg 33 n. Midwoud, Oost woud 150 A; M. E. W. Hartjens m. vr., v. Stadh.laan 39 n. Den Haag, Loosduinen; C. J. v. Uijthoven m. g., v. Heuvelweg 2a n. den Haag, Piersonl. 288; A. v. Donkelaar m. vr., v. Amersf.str. 95a n. A'foort, J. Bos- boomstr. 29; K. D. Aninga m. vr., v. Emma laan 12 n. A'doorn, Jachtlaan 121; A. Weer- desteyn m. g., v. Molenweg 10 n. Doornspijk, Wijk G 29; C. J. Struijk, v. Van Lennepl. 70 n. Haarlem, N. v. d. Laanstr. 28; A. Steen stra m. g., v, Braamweg 4 n. Wcstzaan, D 43; F. C. Moniie m. g., v. Eikenlaan 9 n. Zeist, Woudenb. straatweg 25; A. Büddcn, v. Parkl. 2b n. Bad Zwischenahn, Oldenburg. Een uitkomst voor het platteland. Nog steeds staat „de nieuwe steunregeling" in het midden der publieke belangstelling niet het minst als gevolg van de agitatie welke tegen dezelve werd gewekt en onder houden. Ik vind het van belang 0111 nog eens op de goede er kwade zijden van minister Slin- genberg's revisie te wijzen, nu men hier en daar „in de provincie" zich er toe laat ver leiden om gespannen te worden voor het karretje der grootstedelijke belangen. De nieuwe steunregeling brengt steunver mindering in tweeërlei geval. Werklooze gesteunden, die tot nog toé een vrij hooge huur verwoonden, zullen in twee étappes hun huurtoeslag kwijtraken en de vaklieden, die vier achtereenvolgende jaren werklooze ge- steunden waren, zullen geen uiikeering mccT ontvangen op grondslag van hun normale vakloon, doch van een „standaardloon", voor elke gemeente bepaald naar de klasse, in welke zij is ingedeeld. De minister wil de totale bedragen, voor \verkloo7enzorg benoodigd, niet verhoogen, maar ook niet verlagen. Hij heeft daarom de gelden, door de boven.weergegeven kor;i gen vrijgekomen, ten goede willen laten komen aan: ie. een verhooging van de steunnorm voot het platteland met 50 cent per week, omdat deze laatste steunnorm, naar het inzicht van den minister, steeds beneden de grens van het redelijke zou zijn geweest; 3e. een verhoogd maximum voor de groot, ste gezinnen; 3e. een uitbreiding van de werkverschaf fing. Het bestuur van het moderne Vakverbond heeft aan alle moderne organisaties een tir- culaire gericht, waarin wordt aangespoord om aan de gemeenteraden te adresseeren, opdat die raden bij de regeering zouden aangingen op intrekking van de nieuwe regeling, althans hei daaruit terugnemen van de „verslechtc- rringen". Vele plattelandsafdeelingen volgen gewil lig en leidzaam dezen raad op endoen aldus hun eigen menschen de das om. Ze laten het zich zeggen, dat de nieuwe regeling voor hen van geen belang is, omdat met de eene hand slechts wordt gegeven (ver hoogde uitkeering van 50 cent, verhoogd maximum groote gezinnen, méér werkver schaffing), wat met de andere hand wordt teruggenomen (vervallen van huurtoeslag en vaststelling van standaardloon bij langdurige werkloosheid). Wat genomen wordt, is echter in hoofdzaak alleen voor de groote steden van belang, omdat dkkr de huren hoog zijn (óok trouwens de werkloozenuitkeering en vakar- beid duur werd betaald), terwijl datgene, wat wordt gegeven, in hoofdzaak het plat teland ten goede komt. Het is dikwijls moeilijk om de beteekenis van de nieuwe steunregeling in cijfers uit te drukken, omdat die moeilijk te bekomen zijn. Daarom verheugt het me om althans een voorbeeld te kunnen noemen, waaraan men zich elders kan toetsen. In het Drentsche stadje Hoogeveen had da B.B. eveneens „op order" van de bondsbu- reaux geadresseerd om den raad te vragen aandrang uit te oefenen op de regeering, teneinde óf intrekking te verkrijgen van da nieuwe steunregeling óf intrekking alleen van de z.g. „verslechteringen". Dat laatste is on mogelijk, naar men kon weten, daar de mi nister zijn regeling als één geheel beziet en slechts uit de verlaging van de hoogste uit- keeringen den bijslag op den laagsten steun meent te kunnen financieeren. De actie van den Hogeveenschen B.B. kwam dus neer op een poging om intrekking te verkrijgen van de nieuwe steunregeling". Toen deelde de burgemeester den raad het volgende mede: In de week van 20—26 Augustus had Hoo geveen 260 menschen in de steunregeling* Van deze menschen genieten er 71 een huur* toeslag van f 29.45 voor hen allen tesamen, d.i. van gemiddeld 42 cent per persoon. Vol gens de nieuwe regeling zou deze toeslag, in twee termijnen vervallen. Maar daartegen over krijgen allen, dus de 260 gesteunden, een verhoogde uitkeering van 50 cent per week. Van de 71 „gedupeerden" krijgen aldus 49 gezinnen tóch nog meer dan voorheen, 4 blijven gelijk en slechts 18 gezinnen gaaq tesamen f5.48 per week achteruit! Dut 18 gezinnen „beuren" per week een paar dubbeltjes minder en bijna 240 gezinnen gaaif méér ontvangen - 170 dezer gezinnen beu ren minstens twee kwartjes meer! Afgezien van de andere verbeteringen als het verhoogd maximum voor de grootste ge zinnen en de uitbreiding van de werkver schaffing. En toch wil de H.B.B. aan de regeering verzocht zien om deze verbeterde regeling voor 't platteland in te trekken ten gunste van 'n hoogere uitkeering aan de grootstedelijks werkloozen, die nog nóóit in actie zijn ge komen om een verbetering te verkrijgen in de uitkeeringsregeling aan de werkloozen op het platteland, die tot heden nauwelijks dq helft kregen toegewezen van den. steun, wel ken de werkloozen in de stad genieten. De burgemeester van Hoogeveen zei, dat- de adressanten zich volstrekt niet hadden ge realiseerd, wèt ze vroegen. Zoo is het. Ook elders. Natuurlijk hebben we ook rekening te hou den met het belang van anderen, ra.a.w. van de crisisslachtoffers in de groote steden, maar daarbij kunnen we toch bedenken, dat er jaren achtereen reeds een groot en té groot verschil in de uitkeering heeft bestaan. De intrekking van den huurtoeslag moge in vele gezinnen tot oogenblikkelijke moei lijk heden leiden op den duur zal de schadelijke werking toch verminderen, door dat zich in de laatste jaren een huur verin.» gingstendenz laat kennen, die niet hot minst als gevolg van de intrekking van den huurtoeslag zich in de toekomst nog zal accentueeren. En wat de bepaling van een standaardloon bij langdurige werkloosheid betreft be- teekent éeze geen aanpassing aan den vver- kelijken toestand? We richten onze lecens- wjjzc toch niet in naar den welstand, dien we misschien ééns genoten, maar niet meer ken nen. Wanneer iemand „opschept" in gezel schap, over alles wat hij vroeger „had", dan antwoordt de volksmond al gauw: „Hadden", daar weet ik alles van; maar met „hebben" ben je er beter an." Iemand, die meer clan vier jaar uit zijn vak is, heeft geen reëel# kans meer óm er in terug te komen. Hij zal elke gelegenheid in het leven moeten aan grijpen om zich weer een werkkring en een eigen inkomen te scheppen. Het is jammer voor hem, maar toch niet onredelijk van de maatschappij, als deze van hem verlangt, dat hij zijn leven inricht naar de waarschijnlijke toekomst, welke hem wacht.

Soester Courant | 1936 | | pagina 6