DEZE WEEK INHOLLAND DE INTERNATIONALE TOESTAND GEMATIGD OPTIMISME. Hoo denkt het Nederlandsch® volk In doorsnee over de devalu atie van den gulden? Beter dan onmiddellijk na de devaluatie, ia het thans mogelijk, op deze vraag een antwoord te geven. Indien men zijn oor zoo eens te luis ren legt en verschillende uitlatin gen van bekende persoonlijkhe den in de dagbladen er op na slaat, komt men tot deze conclu sie: de geldontwaarding is aan leiding geweest tot een golf van optimisme, die weldadig aandoet In deze noq altijd sombere tijden. Maar is dit optimisme ook in alle opzichten gerechtvaardigd Laat ons op den voorgrond stellen, dat het begrijpelijk is. In dien een man als Dr. Deterding, sinds 1931 voorstander van deva luatie, zich in enthousiaste be woordtin-ren over de toekomst mogelijkheden, die zich thans bieden, uit, indien men leest, dat de Nederlandsche aandeelhou ders op de beurs 600 millioen gulden „verdiend" hebben en indien men dan tenslotte in ver schillende courantenartikelen d& voordeelen van den nieuwen toe- (Engeland, Amerika, enz.) zijn geïmporteerd, of goederen, waar in buitenlandsche grondstoffen zijn verwerkt en dat zijn er veie. Het gevolg daarvan is, dat de trekker van een vast inkomen, dat niet stijgt, reeds binnen ko;- ten tijd minder zal kunnen koo- pen, dan voorheen het geval was. Van deze vaststelling behoeft men nu ook al weer niet al te veel te schrikken. Naar alle waarschijn lijkheid zal het percentage der prijsstijging aanzienlijk minder zijn, dan dat van de devaluatie van den gulden. Om dit aan de hand van een eenigszins „luxe" voorbeeM toe te lichten. Devalu eert de gulden tenslotte 25 pet dan zou de prijs van een auto van Engelsch, Duitsch of Ame- rikaansch fabrikaat, die voorheen 1000 gulden kostte, 1250 gulden moeten gaan bedragen. In de practijk zal dit echter niet gebeu ren, want wagens van Fransch en Italiaansch fabrikaat (landen die nu ook gedevalueerd hebben) zullen in prijs ongeveer hetzelfde blijven en dus kan de Amerikaan sche of Engelsche fabrikant, wil hij kunnen blijven concurreeren, zijn prijzen onmogelijk met 25 pet. ONLUSTEN TE PARIJS. Een typiactie foto van de relletjes te Parijs, die ontstonden naar aanleiding van een tegendemonstratie der Vuurkruisen bij een communistische massabetooging. De aanzienlijk versterkte politiemacht moest vaak krachtig ingrijpen. stand voor scheepvaart, land bouw en industrie ziet opge somd, is het geen wonder, dat ook hij (of zij), die zoo van eco nomische dingen geen weet heeft, de toekomst zonder mee roos kleurig gaat inzien en zich hoog stens afvraagt, waarom men een paatregel, die zooveel goeds Mengt, dan toch niet eerder ge- lomen heeft. Maar toch, tóch zal men goed doen, zijn ODtimisme eenigszins te matigen. Zeker, de devaluatie is voor de gelukkige bezitters van een paket aandeelen een niet ie onderschatten voordeeltje ge weest, ook stelt zij landbouw en Industrie ten deele weer in staat, op de wereldmarkt met het bui tenland in coucurrentie te treden en wellicht het exportkwan' im te verhoogen, en tenslotte kan zi| verlichting brengen in den slech ten toestand, waarin onze scheep vaart verkeerde ook al maq men zulks naar de heer Zaalbeig directeur van de Maatsch^noij tot Behartiging van de Nationale Scheepvaart-belangen, dezer da gen in De Telegraaf uiteenzette niet overschatten, maar ander zijds blijft er een groote groeD Nederlanders over, die voors hands slechts de lasten en niet de lusten van de devaluatie zal hebben te dragen. Dat zijn de trekkers van een klein, vast in komen, dat zeker voorloopig noc. niet vethooqd zal worden en ook niet verhoogd kan worden, om dat anders alle aenoemde voor deelen van de devaluatie weer voor een goed deel teniet zou den v/orden credaan. Wat echteT vrel zal stijoen, men kan büna zeggen onontkoombaar, daj zijr de prijzen. Niet zoozeer die van zuivere Nederlandsche producten als groente, fruit, zuivelproducten enz., ook al zullen deze zich ten slotte min of meer naar de alge- moene tendens richten. Maar wel d° prijzen van de goederen, die iit het buitenland, voor zoov» d<t thans niet gedevalueerd heeft in Nederlandsch geld gaan ver hoogen. En zoo is het ook met vele andere goederen. Maar dat er in ieder geval een kleine prijs- verhooging komt, is zeker. Papier, ijzerwaren, stoffen, enz. zijn reeds in prijs verhoogd, of zullen in prijs verhoogd moeten worden, zoodra de oude voorraden uitge put zijn, tenzij.. Tenzij alle han delsbelemmeringen worden afge broken, want eerst in dit geval zullen alle bevolkingsgroepen internationaal gezien de vruch ten van de aanpassing van gul den, franc, etc. aan dollar en pond kunnen plukken. Het zou te ver voeren, deze veelomvattende kwestie hier nader uiteen te zet ten, daar de oplossing niet slechts op economisch, maar misschien meer nog op politiek terrein ge zocht moet worden. Genoeg zij te zeggen, dat hiertoe noodig is, dat het inzicht van de wereld, waaraan in de laatste jaren nog al iets schijnt te haperen, weer helder wordt. Er zijn reeds teeke nen, die erop wijzen, dat dit min of meer het geval is. Frankrijk, Zwitserland, Italië en Nederland zijn reeds overgegaan tot de af schaffing van eenige contingen- teeringsmaatregelen, terwijl onze regeering bovendien nog een verlaging van invoerrechten in het vooruitzicht heeft gesteld. Maar dit is eerst een kleine stap in de goede richting, onderno men dooi nog siechts weinige naties. In haar geheel kan de kwestie slechts worden opgelost door een internationale economi sche en monetaire» conferentie, waar goede wil gepaard zal gaan aan een helder inzicht. Tot zoo lang en niets wijst erop, dat dit binnenkort het geval zal zijn mag men optimistisch zijn maar dan slechts in gematiglen vorm. De prij csHjcrng die meü spoedig aan don lijve zal onder vinden, zal daar intusschen wel het hare toe bijdragen (Nadruk verboden). passingspolitiek der regeering dermate geslaagd was, dat het Indische prijspeil reeds neerge trokken was tot op het niveau van de wereldmarkt Eon depre ciatie van het Indische betaal middel plaatste de ondernemers dus in een zeer gunstige positie tegenover buitenlandsche onder nemers. Daarom trekt ook in de eerste plaats de verandering ir. de positie van den Indischen uit voer de aandacht. Indië is eer grondstoffenland bij uitnemend heid, dat die grondstoffen naar alle deelen der wereld stuurt. De wereldmarktprijs van deze pro ducten, in guldens uitgedrukt, is nu aanmerkelijk gestegen. De Indische exportbedrijven ontvan gen dus van hun producten een grootere opbrengst in guldens Mag men deze grootere op brengst reëele winst of, naar men wil, „devaluatiewinst" noe men. Dit zal afhangen van het standpunt, dat men inneemt. Kop- Delt men die qrootere opbrengst in guldens aan goud, dan is de goudwaarde der ontvangster vóór en na de depreciatie dezelt de. In dit geval mag men dus niet van winst spreken. Baseert men echter de grootere opbrengst in guldens op binnenlandsche koopkracht, dan blijkt wel dege lijk een reëele winst te zijn be haald. Dit is eveneens het geval, indien de loonen en prijzen van niet-geïmporteerde goederen, in guldens uitgedrukt, gelijk blijven of minder dan evenredig stijgen als de muntdepreciatie bedraagt. Hieruit volgt, dat de Indische on dernemer, met name de expor teur, een tweeledig voordeel heeft van het loslaten van den gouden standaard. Dat dit totale voordeel niet gering is, blijkt wel uit de koersstijging der Indische waardepapieren, die in luttele dagen tijds met 50 en 60 oct. om hoog sprongen. Minder rooskleurige gevolgen heeft de muntdepreciatie voor de Inheemsche bevolking. De loonen waren in Indië reeds gedaald tot de minimum grens. Meer popu lair gezegd, verdiende de inlan der te veel om van te sterven en te weinig om van te leven. Voor den inheemschen arbeider bet< kent het loslaten van den gouden standaard dus een nieuwe loons verlaging, die, dit behoeft wei nauwelijks betoogd te worden, op den duur niet getorst kan worden Verhooging van loonen, dus van prijzen tenzij de ondernemers iets van zijn winstmarge wilde laten schieten is derhalve over eenigen tijd onvermijdelijk. Al is de nieuwe monetaire po litiek der regeering in Nederland en Ned.-Indië nog zoo belang rijk, dit wil toch geenszins zeg gen, dat daardoor andere gebeur tenissen genegeerd moeten wor den, zelfs niet, indien een diei gebeurtenissen een jacht om de wereld betreft. Deze „jacht om de wereld" is natuurlijk door Ame rikanen op touw gezet, om juister te zijn, door één Amerikaansche en twee Amerikanen. Nu wilde het geval, dat een der Amerika nen, Ekins, Zeppelin-pech had Zeppelin-pech wil zeqgen. dat het luchtschip op zijn weg van Amerika naai Frankfort met wind te kampen had, waardoor Ekins zijn besproken plaats op het Indië-vliegtuig De Kwak ver speelde en zijn achterstand op de andere wereldreizigers danig zag vergrooten. Maar Amerikanen zijn Amerikanen. Vandaar dat zij AmerWcaansche dingen kunnen doen. Vanuit de „Hindenburg" stuur de hij een telegram naar de K.L.M. waarin directeur Plasman, ver zocht werd onmiddellijk een vliegtuig naar Frankfort te sturen, opdat bij zijn beide landgenooten nog zou kunnen inhalen. Eerlijk gezegd, had Ekins er niet veel vertrouwen in, dat het vliegtuig inderdaad in Frankfurt klaai zou staan. Maar in dit opzicht ver gistte de Amerikaan zich toch, want natuurlijk stond het vlieg tuig directeur Plesman bad de Douglas Flamingo gestuurd er wel. Zaterdag ging het naar Wee- nen en Zondag weid de reis naai Athene voortgezet, waar Ekins op het vliegveld Tatoi de Kwak trof. Op Amerikaansche wijze heeft Ekins, wel ten koste van een hee- leboel dollars maar geld speelt immers geen rol, vooral niet als het een wedstrijd betreft zijn doel bereikt. Hij is nu op v/eg naar Indië, als hij er inmiddels nog niet aangekomen is. Ea dat dan dank zij onze parate K.L.M.1 Het is de verdienste van Ne derland andere landen op vele gebieden voor te zijn. In kleinig heden is het echter dikwijls bij het buitenland een heel stuk ach ter, bijvoorbeeld op het gebied van het verkeerswezen. Tot nog toe is het verkeer per iiets en pei motorrijtuig door de rijwiel- en motorwet geregeld. Deze wet komt over eenigen tijd officieel te vervallen, zooals men dezer dagen in de dagbladen heeft kun nen lezen en uit de radio-rede- voering van den minister van waterstaat, jhr. De Lidt van Jeude, heeft kunnen hooren. Van het oogenblik af, waarop de motor en rijwielwet ophoudt te bestaan wordt het verkeerswezen in Ne derland geregeld door eer. wet telijke verkeersregeling, waarvan men de voornaamste bepalingen reeds heeft kunnen lezen. In verschillende kringen zijn reeds stemmen tegen deze nieu we regeling opgegaan. In conser vatieve kringen redeneert men aldus: we zijn nu ai zóó lang ge wend aan üe oude verkeersiege ling, dat het geen zin heeft deze ingrijpend te veranderen deed de regeering het toch, dan zou het aantal verkeersongelukken niet onaanzienlijk toenemen. In meer vooruitstrevende kringen vindt men daarentegen, dat de nieuwe regeling nog niet ver ge noeg gaat. Laten we onmiddellijk zeggen, dat we meer voor de laatste dah voor de eerste iedeneering ge voelen. De conservatieve argu- menteering mist iederen vasten grond en moet als zoodanig als onbruikbaar overboord gegooid worden. Toch kunnen wij het re- geeringsbeleid in deze kwestie volkomen begrijpen en billijken Een te groote overgang zou wel eens tot botsingen aanleiding kunnen geven, vandaar dat de gulden middenweg ook in dit ge val wel de beste oplossing zal blijken te zijn. Op welk tijdstip de nieuwe verkeersregeling zaï ingaan, siaat nog niet vast. In ieder geval zal zij aan vele mis bruiken een einde maken en wat voornamer is, hopenlijk bet aan tal verkeersongelukken aanmer kelijk verminderen. GOEMBOES GESTORVEN. De Hongaarsche minister-president Goemboes, die Dinsdagmorgen in het Kurhaus Neu-Mittlsbach te München in den ouderdom van 50 jaar is overleden. Muntdepreciatie in Neder- landsch-Indië. Groot voor deel voor de ondernemers. De toestand van de In heemsche bevolking.Rond de wereld in twintig dagen. De nieuwe wettelijke ver keersregeling. Tot nog toe hebben wij in onze laatste overzichten weinig aan dacht geschonken aan de gevol gen van de muntdepreciatie in Nederlandsch-Indië. Toen bekend werd, dat de Nederlandsche gul den van het goud was losge maakt, stond het vast, dat ook de Indische gulden zou depreciee- ren, wijl het Nederlandsche geld stelsel onverbrekelijk is verbon den met het Indische. De eerste reactie op de depre ciatie van den Indischen gulden was gunstig. Dit vond vooral zijn oorzaak in het feit, dat de aan- Ook Tsjecho-Slowakije en Italië devalueeren. Fr?nschen en Engelschen stellen ziek voor als redders der mensch- heid. Opheffing van contin genten en andere handelsbe lemmeringen. Komt de we reld tot betere inzichten? Ma drid voor den val. Minister president Gömbös overleden. Na Franschen franc, Zwitser- schen franc en Nederlandsche gulden zijn in de laatste dagen ook de Tsjechische kroon en de Italiaansch© lire gedevalueerd. Voor Mussolini moet het Fran- sche voorbeeld een enorm mee vallertje zijn geweest. De positie van de lire, die ten volle uitge put was door den Abessijnschen oorlog, was reeds lang onhoud baar. Feitelijk bestond zij reeds niet meer, evenmin als de goud- mark. Italië kon b.v. zijn toerisme slechts handhaven door tegen sterk verlaagde prijzen lires ter beschikking van het buitenland te stellen. Toch kon hij de lands- munt zonder meer niet ontwaar den, wijl ook hij steeds had vol gehouden, dit n i e t te zullen doen. Na de Fransche devaluatie had hij echter een schitterend ar gument, zulks toch te doen. En de operatie is flink geweest: niet minder dan 40 pet. is er van de lire afgedaan en men heeft zich zelfs het recht voorbehouden haar te halveeren. Dit moet voor de Italiaansche regeering een groote opluchting zijn ge weest. De devaluatie brengt ons van zelf op de zeer belangrijke dis cussies, die hebben plaats ge vonden op de bijeenkomst van de Financieele Commissie van den Volkenbond. De woorden, die daar door de verschillende afgevaardigden zijn gesproken, kunnen niet anders dan met vreugde zijn ontvangen. Het zijn de Franschen, die den kogel het eerst door de kerk hebben ge jaagd: Paul Bastid, minister van Handel, sprak over de maatre gelen, die zijn land genomen had ter vergemakkelijking van den internationalen handel.Deze maat regelen bestonden uit ophefiing van contingenten en rechten. Frankrijk zou daartoe zijn over gegaan uit „verstandigheid en internationale gezindheid". Deze laatste bewering van Bastir riekt ietwat naar eigen roem. Frank rijk moest deze maatregelen ne men uit welbegrepen eigenbe lang en dat zij tevars in het voor deel van de geheela wereld kun nen zijn, is inderdaad zeer geluk kig, maar Parijs kan zich tegen over het buitenland hierbij niet op een verdienste beroepen. Dat meende de Engelsche af gevaardigde Morrisson ook en hij liet dat den Franschen wel meiken ook. Hij betoogde, dat als Frankrijk nu handelebelemmerin- gen ging sloopen, dit niet^-meer dan een staaltje van hun plicht was,' omdat zij die zelf hadden ingesteld ter verdediging tegen landen met een gedevalueerde munt. Nu Frankrijk zelf heeft ge devalueerd is het toch begrijpe lijk, dat men eerst weer quite is zoodra dit verdedigingsstelsel van de baan is. Daarna is het dan mogelijk over verdere opheffing van wederzijdsche handelsbe lemmeringen te spreken. Monis- son legde den nadruk op de hou ding van Engeland, dat na óe Fransche devaluatie niet *öf nieu we beperkende maatregelen of zelfs een verdere daling van het oond zijn toevlucht had genomen Hij liet echter doorschemeren, dat als de landen, die gedevalueerd hadden of den gouden standaard hadden verlaten, nu niet alles deden om eenzijdiqe handelsbe lemmeringen op te heffen, de druk van de openbare meening op de Engelsche regeering wel eens zoo sterk kunnen worden, dat Engeland zijn huidige hou ding niet verder zou kunnen handhaven. Een dreiqement to' een nieuwe devaluatie van het pond? Onwaarschijnlijk is het niet. InLonden staat thans de he bewaoening op den voorgrond en om deze te kunnen doorvoeren, heeft men in Groot-Brittannië geld noodig. Layton, de hoofd redacteur van den bekenden „Economist", geeft zelf toe, dat Engeland, indien het voor de keuze werd geplaatst de geld markt te verstijven of het pond opnieuw in waarde te doen len, zeker den laatsten weg zou oaan bewandelen. Waaruit men al weer ziet, dat politiek en eco nomie tegenwoordig helaas niet meer van elkaar te scheiden zijn Overigens behoeft Engeland al evenmin als Frankrijk zoo hooo van den toren te blazen. Het heeft aan zijn systeem van „ma- naged monev" eveneens een aan tal belemmerende bepalingen verbonden en daarmede aan an dere landen een slecht voorbeeld gegeven. Ook Mr. van Lanschot, de Ne derlandsche afgvaardigden, heef' ter vergadering van de Finan cieele Commissie zijn duit in het zakje gedaan. Namens onze gering liet hij weten, dat Neder land uieraard gaarne bereid is tot internationale medewerking aan opheffing van handelsbelemme ringen, maar dit slechts wil doen bij wederziidschheid. Deze ver klaring hield meteen 'n antwoord in op het te veel aan eigendun kelijkheid der Engelschen. O, SCHOON DEN HAAG1 Guus Betlem Jr. Het Haagsche gemeentebe stuur heeft een wetsontwerp ingediend, ora de hondenbe lasting te brengen van f 9 op f 12.per jaail De reden hiertoe moet gezocht worden in het feit, dat de honden de stad verontreinigen, en men op deze wijze velen hoopt te verhinderen er een dergeiijk huisdier op na te houden... Tusschen alle wetsbesluiten, 't Zij van Rijk, gemeente, stad, Die men in den loop der jaren In ons land zoo heeft gehad, Neemt dit laatste Haagsche nieuwtje Wel een plaats in, zeer uniek, 't Haagje doet z'n naam wee; „eer" aan Voor het Nederlandsch publiek 1 De belasting op de honden. Die al nergens hooger was. Gaat., drié gulden nog naar boven. Naar ik in de kranten las Neen, niét om het buitenkansje, Als U dat misschien soms denkt, Vijf en dertig duizend gulden Is het, dat dit postje schenktl Doch niet daarom gaat het. lezers, (mag het méde welkom zijn) Maar de 's-Gravenhaagsche honden Verontreinigenhet plein, De trottoirs, de straten, stoepen, Zooals hónden dat soms doen, Ta, ze hebben zelfs geen eerbied Voor het wéardig stadsplantsoenl Dus zoo zegt nu de gemeente, Voortgaan kan het zoo niet meer, Want het is een overtreding Van niet één, maar duizend keerl Dus., de baas maar aangepakt, dan Die weer méér betalen moet. Tót hij eind'lijk - als... té kostbaar, Zich van 't „lastig" dier., ontdoet! Zóó zal'tHaagje dan weer worden Als van ouds, een „schoone" stad, En we gaan op onze netheid Weer als vroeger, hevig prat. Excuseer.al zijn de straten Als nog nooit, zoo blinkend-wit, Ik vind, dat er aan die., netheid Straks dan tóch., een luchtje zit! Maar genoeg hierover. Frankrijk en daarna Zwitserland, Italië en Nederland hebben reeds maatre gelen genomen ter vergemakke lijking van den wereldhandel. Dat is in ieder geval een verheugend feit en de eerste stap in de goede richting. Zooals de Fransch-En- gelsche resolutie, ingediend bij de Volkenbondsvergadering het zoo duidelijk zegt, kunnen der gelijke maatregelen doeltreffend bijdragen, tot het herstel van de internationale orde, tot de ont wikkeling van de welvaart in de wereld, tot verbetering van den levensstandaard der volkeren en vooral tot bevestiging van den vrede. Inderdaad, het gezonde inzicht schijnt thans in de wereld weer door te breken Wat er verder in de wereld ge beurd is Nu, in Spanje bereiden beide partijen zich voor op den beslissenden slag om den Spaan- schen hoofdstad. Franco, intus schen tot president van het natio nalistische Spanje benoemd, laat nieuwe troepen uit Marokko aan rukken en de Volksfronters leg gen de laatste hand aan de ver sterking van de weinige stekin gen, die hun nog in de omgeving van Madrid overgebleven zijn. Toch lijkt de positie van de laat sten wel onhoudbaar te ziin. Bij de verovering van Toledo is reeds gebleken, dat de ong^di?- siplineerde militietroepen wei nig tegen Franco's leqioensolda- ten en Marokkanen kunnen uit richten. Mag men Franco qeloo- ven, dan zou hij reeds oo .'2 dezer, den dag van het Fi®*** Raza, het qroote feest van al1® menschen van Soaanschen af komst, de hoofdstad binnenruk ken. WEER GEVAAR VOOR BERGSTORTINGEN AAN HET LÖNMEER. Dc bergen rondom het Lönmeer in Noorwegen, waar enkele weken geleden de verschrikkelijke instortingsramp plaats vond, zijn nog niet tot rust gekomen. Een bedreigd dorpje, dat met het ooa oo het aevaar werd ontruimd.

Soester Courant | 1936 | | pagina 10