Met Schoffel en Hark. Ons Weekpraatje. Dc voorspellingen van Madame Terfren Laïla. crt&ibceji a£fed J Soest Ondanks he vigeoorlogen in 1937 krijgen alle menschen hun zin. Zouden we iu 1937 ook vetstan- diger worden? We l«v«a in een modernen tijd en boven, dien hooreü we tot een volk, dat als een der meest intellectueele, dus geestelijk ver lichte, ter wereld wordt beschouwd. Vandaar, dat het slechts een paar duizend zwendelaars en zwendelaarstcrs zijn, die mid dels hun kijken in koffiedik, of het leggen van de kaart, of het lezen van de hand, of het trekken van een horoscoop, op een fatsoenlijke en gedegen manier aan den kost kunnen komen. Hierbij mag niet onvermeld blijven, dat we in Utrecht bovendien een door het rijk gesubs.dieerd instituut hebben, dat den kaartlegsters cn astronomen officieele con- currrcmie aandoet, door zich eveueens met het trekken van horoscopen bezig te houden t€> }n opdracht van particuliere groot-werk- 4«»crs o; cerheidsiiiensten, solliciteerende jongelui tot zijn slachtoffers óf tot uitver korenen! maakt, door b.v. hun mate van betrouw naarheid af te meten naar de aan- "rangheld bij hun geboorte van het een of jaxi«x :>i«rranbeeld .tan het zenith. Deze voor. •xoihnjj fan .taken moge dan al een klein weinijU (ediargecrd zijn in wezen is ze •och folkomen overeenkomstig de feiten. staan ,t«f zaken derhalve bij een der geesteljjk <n«es». begaafde volkeren. Men oxoet «t niet *an denken, hoe het intellectueele peil «ar. oiddelmatige.. «n beneden.middelma- dge *aUe» noot zijn! De o«enei durven" *00 iets niet of mis. •en het aoodige aanpassingsvermogen, maar hei kostje van eiken werklooze zou zijn ge kocht, elsje zijn haren en vooral z'n wenk brauwen glimmend zwart en vet maakt, glans, druppels in z'n oog en laat loop en, „door- dringend"en tegelijk „abstract" leert kijken, en dan 'n bordje met den naam Ali Ben Mes- jogge of iets dergelijks op z'n deur •pijktrt. Hoe meer „Oostersch'' hij zich zelf «n zijn huiselijk interieur inricht, des te groo. ter het effect. Wij, beschaafde Europeanen, zijn zeer ge voelig voor alle .geheime" wijsheid. We bui- gen er voor met hl ons onverstand. Het geloof aan het geleuter van allerlei ■oort toekomst-voorspellers wordt door een grroot deel van de pers helaas aanvaard en gevoed, door het van tijd tot tijd voor zetten aan de lezers op heel serieuze wijze van de profetiën van een of andere „we. reldvermaardheid", wier naam men overigens meestal slechts ééns in z'n leven hoort ver noemen. De uitkomsten achteraf van een groote voo. spelling, maken het als regel noo- dig, dat de Oostersche wijze voor een vol gende gelegenheid zich weer een nieuwen naam kiest! Met ontroering heb ik op het oogenblik het verhaal gelezen, dat „de vermaarde zieneres Madame Terfren Laïla, logeerende in het Ho. fel des InJes te Batavia", aan een redacteur van het „Bat. Nieuwsblad" heeft gedaan en thans door de Nederlandsche pers de ronde doet. Madame vertelt over vreeselijke dingen, welke ons wachten. Dat moet natuurlijk, knders zou haar voorspelling de moeite niet waard zijn. We beleven In het komende jaar dus een vreeselijken oorlog. Rusland en de Vereenigde Staten zullen te velde trekken tegen Japan, wtlk land op een ontzettende wijze wordt verslagen. Schrik nu echter niet al te zeer, beste lezer, want Madame Laïla vertelt naast dat verschrikkelijke ook veel prettige dingen. Zij kent haar menschen! De Japanners nou ja, die wonen ver weg de Japanners zullen als gevolg van de nederlaag het communisme aanvaarden, maar daartegenover staat, dat de Russen, die na den oorlog een groote rol zullen gaan spelen in de wereldgeschiedenis, hun com munisme zullen „democratiseeren" en eenigs- zins „veramerikaanschen". Als gevolg waar. schjjnlijk van den omgang in den oorlog, met htm bondgeroooten. Niet alleen zullen de communisten vrede lievende democraten worden nhdat ze ge vochten hebben maar het volgende jaar zal ook het nationaal-socialisme in Duitschland als gevolg van een burrgeroorlog ten gronde gaan. Hiller, de arme kerel!, wordt gedood en Duitschland wordt dan een democratische monarchistische statenbond: Pruisen, Beieren en Zuid.Duitschland. Een zoon van den ex- Kroonprins wordt koning van Pruisen; in Beieren stijgt prins Ruprecht ten troon en in Zuid.Duitschland prins Karl von Erbach. Frankrijk krijgt een revolutie door te ma ken, waarbij de communisten de macht zullen verwerven. Echter het zal een goedaardig soort communisten zijn. Ze zullen zich „aan passen aan dc ecbnomische behoeften van het land cn derhalve niet doctrinair zijn!" En Nederland krijgt het verbazend lekker. In den oorlog blijven we neutraal en vechten wc dus niet mee. Er komt hier een „groote bloei, gedeeltelijk als gevolg van den komen den wereldoorlog". De belligerenten zullen enorme hoeveelheden rubber, koffie, cacao enz. van ons koopen. Ziezoo, dat is dc voornaamste inhoud. En gij, lezer, ge moet er aan gelooven. Voor het geval er nog eenige twijfel in u nioch. z'n, besluit het persartikel, waaraan wc een en ander hebben ontleend, dat Ma dame Laïla de raadgeefster is geweest van Briand, Poincaré en Hitier. We zouden intusschen wel eens willen we- fci v rl ken raad ?e aan Hitier heeft gege ven, wiens vermoording ze voor 1937 heeft voorspeld Als Madame Laïla nou eens niet wereld oorlogen, revoluties cn staatkundige vervor mingen voorspelde, maar ze had me acht da gen vóór de devaluatie van den gulden de duikeling van ons betaalmiddel aangekondigd, dkn zou ik aan de groote gaven van deze zieneres hebben geloofd en mijn winst met haar hebben gedeeld. Vreemd toch, dat zc zulke dingen blijk baar niet kan voorzien. Als de zieners en zieneressen in plaats van zich naar de poli tiek te richten, zich in de financieele econo mie oriënteerden, dan moesten ze toch gauw, hevig rijk zijn, dacht ik zoo. Of zou het juist een blijk van hun hooge wijsheid zijn, dat ze de armoe verkiezen bo ven den rijkdom Intusschen, als er soms onder mijn leze ressen mochten zijn, die voor het „vak" iets voelen, dan deel ik ze mee, dat Madame Laïla er volgens de krantenberichten aldus uitziet: „Een groote, kalme vrouw, gekleed in een lang gewaad en het hoofd gehuld in een witten tulband". Het zou te probeeren zijn! OPRICHTING FOTOKRING VOOR SOEST EN OMSTREKEN. De poging van den heer W. H. B. Stoof, amateur.fotograaf, alhier, om te komen tot het oprichten van een fotoclub voor Soest e.o. heeft een mooi succes geboekt. Vrijdagavond werd onder zijn leidi - 7 een propaganda.vergaiering belegd in „De l osch- vijver". Aan de wanden der zaal van Samen komst hingen verscheidene mooie opnamen van amateurs en beroepsfotografen, welke al dadelijk de belangstelling trokken van een 15-tal liefhebbers op fotografisch gebied. De heer Stoof hield een duidelijke uiteen, zetting van de doelmatigheid eener fotokring. In één der vorige nummers gaven wij als toelichting bij de advertentie reeds de desbe treffende punten ter lezing. Al deze punten werden nu door den heer Stoof besproken. De heer Stoof kwam wel beslagen ten ijs en wij mogen aannemen, dat hierin de oor zaak ligt, dat onmiddellijk van de 15 belang, stellenden 14 zich als lid opgaven. Een dezer leden is filmer, wat een mooie aanwinst bleek te zijn, daar het doel der club hoofdzakelijk bestaat in onderlinge voorlichting, onder vak. kundige leiding van daartoe uit te noodigen sprekers. De heer stoof bleek reeds een voorloopig reglement in elkaar gezet te hebben, de ver gadertijden vastgesteld en een aantal sprekers uitgenoodigd te hebben. Deze vaste lijn maakte een clubvorming da delijk aantrekkelijk. Uitgenoodigd zijn: de heer C. Frank te Baarn, met zijn lezing over „Groot of klein beeld-fotografie; de heer Van Dijk te Bilt- hoven, voordragende zijn lezing over „Kor relfotografie; de heer Van Dijk te Soest, lezende over „Soft-fotografie"; de heer v. <L Eynden te Hilversum, welke de film, door hem vervaardigd en bekroond te Brussel en te Amsterdam, zal vertoonen. De heer Stoof beging niet de fout, direct een voorloopig bestuur te kiezen, doch stelde dit uit tot de volgende vergadering. Deze zal eveneens gehouden worden in „De Bosch vijver" en wel op 15 Oct. a.s. Het programma voor dien avond luidt: 1. Lezing door den heer Frank te Baarq over „Groot of kleinbeeldfotografie". 2. Bestuursverkiezing. 3. Bespreking van ingezonden vergrootings- werk. De vergaderingen zullen besloten ledenver. gaderingen worden, waarbij een vastgesteld aantal introducé's mogen worden meege bracht. Het lidmaatschap bedraagt f5.per jaar, waarvoor men dan ook in de gelegenheid wordt gesteld, alle tijdschriften op fotogra fisch gebied ter lezing te ontvangen. Gelegenheid tot het zich opgeven als lid bestaat bij den heer Stoof, Nieuweweg m. R. K. VROUWENBOND - SOESTERBERG. Maandag 12 Oct. a.s. zal door den R.K- Vrouwenbond te Soesterberg in hotel „Huis ten Halve" een ledenvergadering worden ge houden. De aanvang is bepaald op 8 uur. Medewerking zal worden verleend door het Jeugd.Orkest, onder leiding van den heer Rooda. TENTOONSTELLING DIERENDAG. De leerlingen der van de Huchtschool had den zich voor Zaterdagmorgen eens echt in. gespannen om een leuke en leerzame tentoon stelling voor den Dierendag op 4 October 'te maken. In alle klassen waren dieren, plaatjes, foto's en spreuken uitgestald. De hoofdonderwijzer, den heer A. v. Asselt, leidde ons vriendelijk rond, zoodat alles bewonderd kon worden. In de ie en 2e klasse had de onderwijzeres allerlei plaatjes van dieren op de schoolbor den gehangen, waartusschen de kinderen zelf gekleurde bloemen geteekend hadden. Het was allerleukst om te zien, hoeveel zaken de kinderen meegebracht hadden. Speelgoed, honden, .apen, -paarden enz. Het leukste in dit lokaal was een gezellige Teddybeer in een rose babypakje, die vooraan prijkte. In de ie en 2e U.L.O. klasse was een mooie collectie opgezette vogels en eekhoorns, be- hoorende aan de school, uitgestald. Mooie teekeningen van vogels waren door de leer lingen vervaardigd. Aan de plaatjes en spreu ken betreffende dierenbescherming was dui delijk te zien, hoe ook de dierenbescherming bij de schooljeugd wordt aangekweekt. Het fröbelklasje was scha'tig om te zien. Onhandige kindertjes hadden vouwpapiertjes tot lijstjes gevouwen en er een' mooi vlinder tje ingeplakt. Aller'ei speelgoedbeesten waren ook hier meegebracht. Een klein meiske kreeg een pluimpje voor haar leuk poesje, dat ze trouw onder haar armpje geklemd hield. Heel verontwaardigd zei het kleintje echter: „Het is een tijger!" Een echt staaltje van dieren liefde! Twee heusche schildpadden kropen hier rond over den vloer, tot groot vermaak van oud en jong. In de 5e en 6e klasse hadden de kinderen een heele dierentuin vervaardigd. Tusschen planten en steenen stonden weer allerlei zelf meegebrachte opgezette namaakdieren. Op de banken lagen ter inzage zelfvervaardigde boekjes met ingeplakte dierenplaatjes, waarbij de kinderen zelf onderschriftjes of versje, hadden geschreven. Een dik konijn zat ge zellig in zijn hok, onder de spreuk: „Wij slachten hem niet!"' De 3e en 4e klasse had als bijzonderheid een witte muizen.familie en tallooze ansichten. In de 3e U.L.O. klasse had een der jongens alleraardigste spreuken bedacht en op het bord of grèote kaarten geteekend. Zoo bij voorbeeld: „Dieren beulen, is met den duivel heulen", en „Het plagen van dieren, getuigt van slechte manieren", „Geen edeler streven, dan voor dieren te. willen leven". Hieruit blijkt toch wel hoe de gezindheid, ook onder de grootere jongens en meisjes is. Het alleraardigste was wel, dat de kinderen voor dezen dag hun dieren mee naar school mochten nemen. Overal zag men groote of kleine honden, aan de schoolbanken vastge bonden. Geen klein genoegen voor de jeugd! Op de nauwe bovengang bleek nog plaats voof twee konijnen te zijn en last not last een dikke, welgedane grijze bok, die rustig en tevreden achter een hekje stond te maal tijden. Een zeer mooie gedachte ligt in deze ma nier van dierenbescherming aankweeken en het lijdt geen twijfel, of alle belangstellenden zullen dit streven waardeeren. DE DRUKTE AAN DE BECKERINGHSTRAAT. Verleden week j^gandag heerschte er aan de Beck'eringhstraat 110. 9 een buitengewone drukte. Op hevel van hoogerhand werd hier de familie A. Deys, welke gevormd wordt door man en vrouw, eenige kinderen en eeij ouden oom, wegens huurschuld het huis uit gezet. Des avonds reeds waren zij door een aan. tal communisten weer met hebben en houden in het huis teruggebracht. Vrijdag 2 Oct. wer den de bewoners echter opnieuw op straat gezet. Dit gebeuren wa? voor eenige communisti sche elementen aanleiding om een smaad schrift te laten rondstrooien en in de brieven bussen te deponeeren. In dit smaadschrift, welks opschrift luidde „Moord is erg, maar huisuatzetting is erger", werd op grove wijze de Woningbouwvereen. „Patrimonium" aan gevallen. Ook werd Wethouder Gasille hierin genoemd als zijnde de aanstoker tot deze onredelijke handelwijze. Aan de bevolking van Soest werd hierin medegedeeld, dat Deys, een woning van de Chr. Ver. „Patrimonium" bewonende, door langdurige werkloosheid ge dwongen was huurschuld te maken. Tever- geefsch- zou hij om steun gevraagd hebben. Toen hij tenslotte weer werk en later steun kreeg, was de huurschuld tot over de f300. gestegen en zou Deys de inmiddels vermin, derde huur steeds overbetaald hebben, om zoodoende de schuld langzamerhand af te doen en althans zijn goede wil te toonen. De Chr. Woningbouwvereniging zou op eigen initiatief en op aandringen van Weth. Gasille desondanks de bewoners op grove wijze op straat gezet hebben en nadat „goede kabou tertjes" hen weer in de woning hadden doen terugkeeren, Vrijdag eigenmachtig weer de fam. Deys aangevallen hebben, waarbij de vrouw aangegrepen werd, op den grond viel en overstuur raakte. Eenige schimpende uit drukkingen aan het adres der „fijne christe lijke broeders" besloten het geheel. Men achtte het echter verstandiger, het schrijver- maar anoniem te teekenen. Onverwijld hebben wij geinformeerd naar de ware oorzaak van het gebeurde. Hierbij bleek, dat de zaken wel wat ver- draaid waren weergegeven. De Woningbouw- vereeniging „Patrimonium" is een Rijksinstel ling. De huren hiervan moeten regelmatig af gedragen worden aar. het Rijk. De Gemeente is, na het Bestuur van Patrimonium, hiervoor aansprakelijk. Reeds meerdere malen had de Officier van Justitie aangedrongen op on derzoek naar de zeer vele achterstallige hu ren in onze gemeente. Het bestuur der Wo- ningbouwver. stelde zich daarna op de hoogte van de stand van zaken. Met het oog op de moeilijke tijden werd er uiterst coulant op getreden. Slechts degenen, die in staat waren tot betalen en het niet deden, ontvingen waar. schuwingen. Degene, die de grootste schuld had en de eene na de andere waarschuwing onbeant woord liet en bovendien niet betaalde, hoewel het hem mogelijk was zulks te doex^ was de genoemde heer A. Desy. Enkele gevallen werden tenslotte voor den kantonrechter ge. bracht, welke gelastte, dat Deys na een laat. ste waarschuwing uit zijn wohing gezet moest worden. Zulks geschiedde, maar een 40-tal partijgenooten zetten fluks alles weer in de woning terug, terwijl de man afwezig was. Vrrijdags begaven zich echter twee be stuursleden van Patrimonium opnieuw naar de Beckeringhstraat, teneinde op last van den Officier avn Justitie weer tot uitzetting over te gaan. De politie, die hierbij aanwezig be hoorde te zijn, was niet aanwezig, zoo dat de bestuursleden alleen aankwamen. Zij werden op zoodanige wijze ontvangen en aan gegrepen, dat zij genoodzaakt waren zich te verweren, waarbij genoemde vrouw op den grond terecht kwam. Gehavend en ge wond moesten beide heeren tenslotte de vlucht nemen. De politie heeft deze zaak van mishandeling echter in handen en zal nader onderzoek doen. Maandagmiddag is tenslotte de kogel door de kerk gejaagd. De inspecteur van politie met een zestal agenten zetten de woning af, waarop een vijftal gemeente-werklieden onder toezicht van een opzichter de woning op nieuw ontruimden. Deze werd daarna van nieuwe sloten voorzien en vervolgens dicht, gespijkerd. Men zag nu blijkbaar in, dat geen verdere tegenstand hielp en schikte zich er in. Het hoofd van 't gezin was ditmaal zelf niet aanwezig, daar hij op het politie bureau ontboden was en aldaar vastgehou den werd. Weer was een groot aantal partijgenooten op de been, doch hun verzet beperkte zich tot schelden en schimpen. KATFI. KRING SOESTERBERG. Zondagavond werd in hotel „Huis ten Hal. ve" te Soesterberg voor een stampvolle zaal het winterprogram geopend door den R.K. Kring „St. Carolus" met een lezing verduide lijkt door gekleurde lichtbeelden, gegeven door den Eerw. Broeder Antonius van het Missiehuis „St. Jan". De voorzitter, de heer Nefkens, opende den avond en heette allen welkom, vooral de Eerw. heeren Geestelijken en den spreker en gaf, na nog eenige mededeelingen gedaan te hebben, bet woord aan Broeder Antonius, die reeds 13 jaar in de Missie van Nieuw Guinea is werkzaam geweest. De Eerw. spreker gaf ons zeer vele. mooie en scherp geteekende gekleurde plaatjes te zien van Nieuw Guinea, vertelde van de zeer vele moeilijkheden in de Missie, om de be volking tot het geloof te brengen. Vervolgens stond hij stil bij de afstanden die afgelegd moeten worden, soms over ber en van on geveer 5000 M. hoogte, en de gevaren daar aan verbonden. Het was een mooi en Missie-avond. LIET RIJWIEL VAN DEN DAG. De arrestaties van fietsendieven blijken nog steeds onvoldoende te zijn geweest. Telkens worden te goed van vertrouwen zijnde bur gers verrast door het stelen van zijn karretje. Dat er nog menschen zijn, die hun fiets zon der slot er op voor een huis zetten, is eigen lijk verbazingwekkend. Vrijdagavond was G. H. alhier de onge lukkige. Hij had zijn fiets gezet tegen een winkel in de Koninginnelaan en toen hij bui ten kwam, bleek een ander er "al op te zijn weggereden. Hetzelfde overkwam Zondagavond v. d. L., eveneens uit Soest, die zijn karretje geplaatst had tegen café „De Gouden Ploeg" aan de Torenstraat en gezellig binnen zat, terwijl men zijn fiets meenam. Ook werd gelijktijdig van een andere fiets een rijwielmerk gestolen. Nogmaals men zij op zijn hoede! OPRICHTING MEISJESKOOR. Naar wij vernemen, beeft het bestuur van het Kinderkoor „De Jonge Zangers" besloten pogingen in het werk te stellen, om te ko men tot oprichting van een koor voor meisjes van 15 tot 18 jaar. Plet bestuur meent hiermede te voorzien in een leemte, welke is ontstaan door het feit, dat in het Kinderkoor slechts plaats is tot 15 jaar en de leeftijdsgrens voor het groote koor begint bij 18 jaar, zoodat de jonge dames van 15 tot 18 jaar feitelijk niet aan de zang konden deelnemen. Dat er uitsluitend een meisjeskoor wordt opgericht vindt zijn oorzaak hierin, dat de jongens van dien leeftijd niet zooveel be langstelling voor den zang aan den dag leg gen, waardoor het oprichten met kans op succes van een gemengd koor uitgesloten moet worden geacht. Voorts vernemen wij, dat het eventueele koor onder leiding zal staan van den heer J. Bartelsman, een bekend koordirigent hier ter plaatse. Voor verdere gegevens, o.a. omtrent aan melding en de datum van sluiting daarvan, verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. TOONEELUITVOERING „DE JONGE WERKMAN". Zondagavond werd door de tooneelgroep van „De Jonge Werkman" 't seizoen geopend met een tooneeluitvoering in het parochie huis „St. Joseph". Door kapelaan Oost veen werd de avond plechtig geopend met een inleidend woord Spr. zegt mede namens de eveneens aan wezige Pastoor Voss en kapelaan Te Riclc zeer te waardeeren, dat deze eerste avond reeds zoo goed, bezocht werd; zelfs moesten om de beperkte plaatsruimte nog een 50-tal belangstellenden teleurgesteld worden. Nadat met begeleiding van de band, welke gevormd werd door de voortrekkersgroep „Don Bosco", gezongen was „Aan U, o Ko ning der eeuwen" en „Het lied van de Tonge Van den uutgever van de krant oorde ik; dat et weer mooi is gewiest met de laotite raosvergaoring in Soest, 't Is altied mis om 'n ander zin plaosie onder de zon niet te gunnen, maor as je 't plaosie van <?en kraantenschriever weg neemt, dan ben je nog; nie gelukkig. En as tan wetouwer de Bruun en wetouwer Gezille d'r niks niemendal vanaf weten, dan mot et wel de schuld van Beunis Teuzel w*ze. Da ze de plaose van de raosmenschen ook al veranderd ebben dat is wel te verstaon. D'r geweten zei spreken en nou binnen ze bang veur de schouw, want dèr kon zwarte Piet wel is veur den dag kommen, daoroui et de burgemeester met de wetouwers maor een plaos genomen die daor 'n bietje vau- daon was. Want dater bie binnen in den raod, dia liever ebben dat er maor niks niemendal ge zegd of geschrieven word, wat ze daor doena of nie doene, nou dat staot veur mien vast. Ze oeven anders veur mien niks nie bang te wezen. Ik ben goed veur al mien beesten, en 'k zei geen kip kwaod doen. Maorr wat waor is da mot gezegd worre en de waorhaid mo je geen blinkend jassia an doen, die mo je zoo maor nakend in da rondte laoten kuujeren. En waor ze de waor haid an kleejen, daor kom 'k mit m'n ark en schoffel. Nee niet mit 'n schaor, want zukke zakies kan je beter wat oparken. Ik oorde van de week, da ze an de steun deuze week weer die 50 centen d'r bie ebben gehad, die ze veur '11 paor maonden d'r af hievven. Das nou wel geen onwaorhaid, maor 'k zou zoo zeggen, da's zekér op last van ooger and gedaon. Want nog maor 'n paor maonden gele je vertelden B. en W. da z© •elk geval afzonderlijk zouen onderzoeken, en nou ebben ze dat al gedaon zeker; want nou geven ze ze d'r allemaol 'n paor kwarties bie. As ze nou recht stonden met dat afouwen van die twee kwarties, waorom geven ze die d'r dan nou weer bie, en as ze nie recht stonden, belnou dan motten ze al die afge- ouwen kwarties, in die drie maonden, ook weer teruggeven an die warkeloozen. Dat is recht en daorom mot dat ook ge beuren. Zooas ik 'n paor weken gele je schreef, zou 'k nog is wat vertellen van die brosjuure die op de komst is. Jao, 'k bin bai de schrie- ver op bezoek geweest en die het me zoo 't een en ander van laoten zien. Nou 'k mo zeggen das nie veur de poes. 'k Eb altied me op de oogte geouwen van wat er gebeurde ier. Zoo nou ook. Ze ebben veur de tweede keer 'n gemeente-warkman mit veerden daogen ziekteverlof gestuurd, nao- tuurlik mit beoud van loon. 't Lijkend wel 'n menister of 'n oofd.commissaris van pelisie* Veur 'n paor jaor was d'r ook al zoo'n zao- kie met die man aon de and, en nao veul gesputter is et de pot ingegaon. Toen wag Oome enderik de man die 't veur die werk man heit opgenomen en nou is et Ja, jó, in die brosjuure staon dingen, als Buzijo die wist, dan. zou die zeggen „O© bestaot et!" Daorin word de sluier opge licht over wat er in kleine klupjes is gezegd, kleine briefies die ze nao mekaor sturen staon d'r ook in. Wa ze op de zoos me mekaor af spreken. Oe ze 'n oofdamptenaor de nek eb ben gebroken. Oe ze de kemissie van onder zoek ebben weten te belaaitafelen en nog wel zoo, da die kemissie met algemeene stem men d'r besluut eoben genomen. Jao, das geen sprookie, maor da word daorin bewezen en al die raoslejen worre met naom en van genoemd. D'r komme d'r eel wat in d'r empt te staon. Nou mo je nie denken, dat ik alles zal gaon vertelle wa in die brosjuure staat. Nee, dan zou die nie uutegeven oeven te worre. Maor eelemaol me mond ter over ouwen kan 'k toch ook nie. Maor daor komme Gard en Geurt mit de laoste vracht errepels, 'k gai ïs kieken of ik ze wat kan ellepe. Ajuus, tot volgende week. DEN DIKKE. Werkman", sprak kapelaan Oostveen nog maals. ZjjnEcrw. ging de geschiedenis der thans twee-jarige vereeniging „De Jonge Werkman" na. Op 12 Sept. '34 opgericht met 7 leden, telt de club thans 10 leden. Dit acht spr. nog veel te weinig, daarom werd dan ook deze propaganda.avond gehouden. Spr. legt er den nadruk op, dat men ten allen tijde strijdbaar moet zijn, ook op den Sabbath. Alvorens de tooneelgroep optrad, speelde de zeer aardige jongenshand „J. V." vroo- lijke kampliederen, die prettig meegezongen werrden. De jonge amateurs, die „De wereldvlucht van Oome Janus" opvoerden, hebben ooic echt hun best gedaan. De rollen waren goed geleerd en voor jongenswerk was het bui tengewoon aardig. „Oome Janus" zelf en zijn knecht Bart deden de zaal dikwijls lachen om hun leuk spel, eveneens als de doove boerenknecht. Dat Oome Janus (in het twee !e bedrijf) zijn eigengetimmerde vliegmachine zonder motor de lucht niet in kon krijgen, was geen wonder. Maar. „Jonge Werkman", alle hulde voor de grappige ma chine! Wat een werk was hiervan gemaakt! In de pauzes werden een taart, een fruit mand en een doosje sigaren verloot. Weer liet de band zich hooren en later voerde de tooneelgroep nog een klucht op „Slimme Joost", die niet snugger genoeg wa» om een baantje te krijgen, maar wèl om een portefeuille te rollen! Het publiek toonde zich met e^n en andt* zeer ingenomen.

Soester Courant | 1936 | | pagina 2