Spanje, het land van de politieke onrust. Spanje is het land der tegenstellingen* - Opstanden en revoluties dateeren niet van den laatsten tijd, doch veeleer van eeuwen her* In het bijzonder waren, na het verlies van de wereldmacht, de laatste honderd jaren een tijd van binnenlandschen strijd. Van Don Carlos tot Azana Links: Primo de Rivera kon den oorlog tot een .gelukkig einde brengen. Hieronder: Reeds onder de dictatuur van Be- renguer zag Ma drid demonstra ties tegen de mo narchie. Don Carlos, wiens aanspraken op den troon ket land tientallen jaren in groote moei lijkheden brachten. LORD MOLESWORTH EN GEORGE H, Opstanden werden afgewisseld door mi litaire staatsgrepen, totdat Koning Alfons Xin den 13en April 1931 het land verliet. Spanje kwam echter niet tot rust. Op den revolutionairen staatsgreep volgde in 1934 de eerste groote georganiseerde opstand der socialisten. De aanvoerder van dien op stand was de huidige president van de Spaansche Republiek, Azana. ANECDOTE OVER M1RABEAU. In het 17e deel van de „Histoire de France" door Michelet, welke den titel draagt van Louis XVI, vertelt de schrijver ook de geschiedenis van Mirabeau, den grooten redenaar, die dikwijls 's lands be lang boven zijn bijzondere belangen stelde. GEORGE VAN FRUNDSBERG. George van Frundsberg, veldheer van Keizer Maximiliaan en diens opvolgers, zeide enkele uren voor zijn dood een merk waardig woord tot zijn vertrouweling, Mainshard Schwallinger. „Gij ziet me, zooals ik ben", zei hij, „dat zijn de vruchten van den oorlog. Om drie redenen moest men den oorlog verfoeien; het ongeluk, waarin zoovele arme men- schen worden gestort, het slechte leven, dat de krijgslieden leiden en de ondanks baarheid der vorsten, bij wie de trouwe- loozen vooruitkomen en degenen, die hel verdienen onbeloond blijven." Sanchez Guerra, door Primo de Rivera verbannen, vormde na de onttroning van den koning, het eerste republikeinsche kabinet. Onder: De 50-jarige koning vierde zijn verjaardag als onttroond vorst. HET was in het jaar 1808, dat Na poleon het Spaansche land be zette en zijn broer Joseph tot Koning van Spanje uitriep. Het volk verzette zich hevig tegen deze vreemde overheersching. Het streed met den moed der vertwijfeling en her overde in een guerilla-oorlog het vader land stukje voor stukje. Vijf jaren duurde de strijd, daarna moest de door Napoleon aangestelde Koning Joseph het land verla ken. Reeds in 1809 was, in het van Franschen gezuiverde Cadiz de constitutioneele Cor tes ingevoerd. Er werd een decreet uitge vaardigd, waarbij de volkssouvereiniteit werd gegrondvest, de kerkelijke bezit tingen tot nationaal eigendom werden ver klaard, de privilegiën van den adel werden afgeschaft en alle vorstelijke voorrechten op de volksvertegenwoordiging werden overgedragen. Iri Madrid zat de Fransche Koning nog, docvh toen hij in 1813 het land verliet, en iwni^ig Ferdmaiiu VII den uuóa weer besteeg, Wilde de Cortes hem slechts dan erkennen, wanneer hij bezwoer, dat aij een nieuwe staatsregeling zou invoe ren. Ferdinand VII legde geen eed af, maar verdreef de Cortes en herstelde het alleen- zeggenschap van den Koning over de Spaansche geldmiddelen. Priesterschap en [nquisitie vierden hun wedergeboorte. Zoo werd een nieuwe kiem voor den opstand ;elegd. Ferdinand VII stierf in 1833. Zijn broer, ie zeer populaire Don Carlos, gold alge neen als zijn opvolger, maar Ferdinand lad door middel van de Pragmatieke Sanc- :ie de Castiliaansche troonopvolging gewij zigd ten gunste van de vrouwelijke erfge- aamen. Zoo aanvaardde Isabella het be wind. De vertoornde bevolking uit het Noorden en Oosten riep Don Carlos tot Ko ning uit, de opstanden en binnenlandsche twisten duurden voort. Zooals steeds _in de Spaansche geschiedenis was het doel niet duidelijk. De Carlisten vochten voor Don Garlos om den troon, de Liberalen, in het algemeen het volk, voor een wetgeving, die aan den tijd was aangepast. Al deze binnenlandsche twisten brachten de partijen afwisselend succes. Zij voer den de Carlisten bijna tot de overwinning, maar ook, nadat er een splitsing in de par- Ook Generaal Berenguer kon als opvolger van Primo de Rivera de monarchie niet meer redden. Lord Molesworth, vroeger Engelsch ge zant te Kopenhagen, gaf later een werk uit over het leven van het Deensche hof. Op last van zijn koning eischte de Deensche gezant te Londen voldoening van den En- gelschen koning George II. „En wat zou ik dan moeten doen?" vroeg deze. „Sire", antwoordde de ambassadeur ijve rig, „wanneer Uwe Majesteit bij den ko ning mijn meester zich over zoo iets te 'beklagen had, dan zou hij zich haasten U het hoofd van den misdadiger te zenden." „Volgens de Engelsche wet kan dat niei gebeuren", antwoordde de koning koel, „maar wanneer gij zulks verlangt, zal Mo lesworth bij een nieuwe uitgave van hel werk Uw antwoord er achterin afdruk ken." Sinds 1908 voerde Spanje in Marokko een zwaren strijd, die door den wereld oorlog slechts korten tijd onderbroken werd* bleef werkzaam en gevaarlijk. Ook de re geering van den nieuwen koning stond in het teeken van onrust en strijd. Wel had den de Carlisten zich nog niet laten zien, maar daartegenover woedde op Cuba de opstand en in Catalonië stak het separa tisme dreigend het hoofd op. De regeering van Koning Alfons XIII be gon onder een gelukkiger gesternte. Na bij na honderd jaar in binnenlandsche twisten verwikkeld geweest te zijn, was het volk uitgeput. In 1895 brak echter op Cuba we derom een opstand uit, een jaar later volg den de Philippijnen. De oorlog met Ameri ka eindigde met het verlies van waarde volle koloniën, en toch heeft Spanje deze Op 31 Mei 1906 traden Alfons xm en pr inses Anna von Battenberg in het huwelijk het volk juichte het jonge paar toe. tij was gekomen, tot de nederlaag en tot afstand van hun aanspraken. De strijd om moderne wetsbepalingen eindigde eerst met een overwinning van het volk, want Isabella zwoer in 1836 de wetgeving van 1812 af, hief echter negen jaar later bijna alle vrijheden weer op. Na jaren van onderdrukte spanning volg den jaren van openlijke oproer. Dit land kon geen rust vinden, totdat eindelijk in Links: Abd el Krim wist den Marokkaan- schen veldtocht te doen mislukken de andere groote steden oversloeg. De ko ning trok zich terug, de Cortes riep de re publiek in Spanje uit. Wat is echter een republiek in zoo'n op roerig land? Een jaar later werd de Cortes door Sar- rano op de vlucht gejaagd, de generaals, die de regeering trouw waren gebleven, namen den strijd op tegen de Carlisten en leden den nederlaag. Madrid was in gevaar, maar voordat Don Carlos zich in Madrid van den troon meester kon maken, werd de zoon van Isabella als Alfons VII tot koning gekroond. Jarenlang duurde de de onverbiddelijke strijd tegen de Carlis ten voort. In 1876 moest Don Carlos met zijn aanhangers het land verlaten. Toen hij weinige jaren later stierf, verdween dus de troonpretendent, maar de beweging aderlating zonder groote innerlijke scher mutselingen ondergaan. Daarentegen leid de in 1909 het ongunstige verloop van den Marokkaanschen oorlog tot een oproer in Barcelona; deze kon echter onderdrukt worden. Zelfs in den wereldoorlog, welke Spanje groote commercieele voordeelen bracht, roerden de socialistische en thans ook separatistische acties zich niet zonder gevolgen. Bij de groote nederlaag in Ma rokko in 1921 begon de stroom van revolu tionaire bewegingen, die tenslotte via de dictatuur van Primo de Rivera en het be stuur van Berenguer tot de onttroning van den koning voerde. President Azana leidde in het jaar 1934 den socialistischen opstand en werd later minister-president. Naar men weet leefde de groote volkstri buun langen tijd in oneenigheid met zijn vader, die hem zelfs te Vincennes gevan gen liet nemen. Niettegenstaande dit alles had Mirabeau toch zijn kinderlijke gevoe lens. Op zekeren avond liep Mirabeau treurig op het terras des Feuillants heen en weer, zijn collega in de nationale vergade ring, Duport, naderde hem en vroeg hem, wat de oorzaak was van zijn neerslachtig heid, waarop de groote man antwoordde: „Ach, ik heb daar juist mijn vader te An teuil bezocht; de tafel was gedekt, maar men vroeg mij niet eens te eten!" September 1868 door een opstand in Ca diz de openlijke revolutie werd ontketend. Wederom kwamen de Carlisten met hun eischen voor den dag. Zij onderdrukten een militairistischen opstand en riepen Don Carlos uit tot Koning Karei VII. Maar de Cortes vaardigde in 1869 een vrijheidswet uit, behield de monarchie en stelde een re gent aan, totdat de kwestie van de troon opvolging zou zijn geregeld. Wie moest er koning worden Een keuze onder de prinsen van het land leverde geen resultaat op. De minister president werd vermoord; de hertog van Aosta, die als Koning Amadeus I den troon besteeg, was niet bij machte het land den vrede te geven. De Monarchisten leverden verbitterde gevechten; tegelijkertijd groei de in het Zuiden de anarchie, In het jaar 1873 verzamelden zich in de Baskische provincies de aanhangers van Don Carlos om naar Madrid op te trekken. Daar brak te Cadiz de opstand uit, die naar

Soester Courant | 1936 | | pagina 5