De werkloozeasteun op het platteland. Met Schoffel en Hark. KRAKELINGEN. Ingezonden stukken. Soest Hoofdpijn, Kiespijn. noodig Wl De armoe is er thans „geordend"» En de men- schen zijn er dankbaar voor. Laat men in Den Haag aan ze denken, als de goudwinst verdeeld gaat worden. We hebben nog al een# aanloop van men- schen, die om het een of ander raad behoeven. Dat geven van raad is nu eenmaal het on bezoldigde bijbaantje van den man, die in de krant schrijft. We plegen deze betrekking met liefde en genoegen te vervullen. Vooral de eenvoudige buitenman kan soms dagen sa weken of maanden met hevige kopzorgen rondloopen over een aangelegenheid, welke met reglementen, voorschriften en bepalingen verband houdt en daardoor geheel buiten het kader ligt van datgene, waarvan een boer of andere plattelander kennis heeft. Als zoo'n mensch dan bij je is gekomen met z'n zwa righeid en je hebt hem met een enkele een voudige inlichting zichtbaar 'kunnen bevrijden van een drukkenden last, dan vindt je het werkelijk een werkje dit adviseeren dat veel genoegdoening schenkt. Afgewisseld helaas door teleurstellingen, wanneer je zaken krijgt voorgelegd, waaraan niets te doen of le veranderen valt. Dezer dagen kregen wij wederom een iergelijk bezoek van een klein boertje uit een kleine gemeente in den omtrek. Als hem wordt opengedaan, schudt.ie meteen zijn klompen al uit op de stoep en vertelt, dat hij den meneer van de krant welderis even wou spreken. Als.ie heeft plaats genomen, komt het oude baasje kort en bondig met zijn verlangi voor den dag: hij wilde graag een beetje „steun" hebben. We zeggen hem natuurlijk, dat hij zich daartoe tot den burgemeester moet wenden. Maar jh het vorige jaar was-ie al bij den burgemeester geweest en die was erg kort tegen 'm geweest. Hij was 75 jaar en kwam dus niet meer in aanmerking voor de werkverschaffing of de werkloozen.steunrege. Eng. En van Armenzorg wilde de burge meester hem niet helpen. Een jaar lang had- Ie weer rondgetobd, had 's zomers nog wel leens enkele karweitjes, maar nou ging het heelemaal niet meer. Hij leed gebrek. Hij woonde heelemaal alleen in een huisje van 2 gulden, genoot geen ouderdomsrente, om- dat.ic altijd „zelfstandig" was geweest, kort om deze 75-jarige kon het niet verder bol werken in het leven. En of ik nou geen middel wist om hem aan „steun" van de overheid te helpen. Heb je kinderen? vroeg ik. Ja, de oude baas had kinderen. Hij stak z'n hand op en b egon zijn kinderen af te tellen op z'n vingers. De een was weduwe en had vijf kinderen; de andere woonde dJiür en Idie d'r man was in de werkverschaffing, 'n derdeEnfin, het was allemaal armoe troef. Maar één dochter heb ik het ge dicht van den ouden man kreeg nu iets stra lends één dochter heb ik met vijf kinderen ien een man, die niet mag werken van den dokter. Maar d i e hebben het goedDie hebben het goed! Hah! dacht ik. Vandaar, dat de burgemees ter niet wil helpen, 't Is hier een kwestie van wettigen onderhoudsplicht. Wat doen die dan? vroeg ik. Doen? Ja. Ik bedoel: waar hebben die het zoo goed van? Nou ja, die worden onderhouden door de gemeente. Zie je, in de stad! Die wo nen in X. (De man noemde een provinciale hoofdstad). Ja, die hebben het goed! Wat we verder met onzen bezoeker heb ben besproken, doet hier niet ter zake'. We gaven het bovenstaande schetsjh, dat van a tot z wkar is, om te laten zien, hoe „men* op het platteland denkt over de werkloozen- zorg in de stad. Zelf zijn we ons heel goed bewust, dat geen stad een werkloozen-paradijs is, maar wèl krijgen we soms den indruk, dat men in de stad, en niet het minst „in Den Haag", wat heel gemakkelijk oordeelt over de wijze, waarop in de behoeften van plattelandsbewo ners is te voorzien. Zeker, er is in economischen zin reeds heel wat verbeterd op het platteland. De armoe is thans min of meer georganiseerd- De menschen zijn daar dankbaar voor. Als men sommige kranten leest, krijgt men den indruk, dat „dei# arbeiders in de steunrege ling niets anders zien dan een stelsel van be palingen, dat de grenzen van den honger re gelt. Op het platteland zijn de steunuitkeerin. gen het kleinst, maar de menschen zijn er over het algemeen het meest tevreden. Velen zijn er zelfs dankbaar voor de werkver- schafiings. en steunregelingen. Wel vermelden tegenwoordig stelselmatig.bijgehouden stati stieken, hoeveel volledig, en gedeeltelijk werk- loozen er zijn, maar de statistieken herinneren er niet meer aan, hoe ook vroeger de werk loosheid op het land min of meer regel kon zij". De seizoen-werkloosheid is er altijd de gcesel geweest, 's Winters teerden de huisge zin" en op de spaarpot van d«i zomer, op de ir.rnaakpottcn cn op den pof van den kruidenier. Van dc werkloozenzorg der over. hai-i profit eeren me de de tienduizenden sei st- z.g. losse ari riders, die thans recht op st*un of plaatsing ia dc werkverschaffing baobtn, terwijl weleer van deze menschen sle-ii'.s werd verlangd, dat ze 's winters met hun honger niet al te veel te koop zouden Icopm. Wc zeiden resds, dat men op het platteland danktaar is voor deze verandering. Heel vaak h#!»bca we het menschen hooren zeggen, hoe Be bij den texstand van heden'veel gelukkiger zijn dan vroeger; er is veel meer verzekerd heid. Op het platteland zijn de behoeften nog eenvoudig, zóó eenvoudig, dat menige familie trots gaat op de „positie" van den verwant, die in de stad als werklooze zijn vaste uit- keering geniet. In de stad Iaat men zich door de be scheidenheid en dankbaarheid van het platte land wel eens misleiden. Men heeft er den indruk, dat de plattelander zich zelf wel redt en uit zijn stukje tuin ongeveer alles kan trekken, wat.ie noodig heeft. Men heeft er geen begrip van, hoe weinig groot cn vaak; hoe weinig vruchtbaar de grond wel is, waar de landarbeider en kleine boer ten deele van moeten leven. De arbeider in de stad eet soms zijn gekochte groenten goedkooper dan de landarbeider zijn zelf geteelde producten. Op het platteland is men tevreden, omdat de armoe er vroeger zoo heel, héél erg grauw was. De lucht in de steden davert op het oogen. blik weer van de „eischen" der arbeiders. Nu de gulden is gedevalueerd, wordt er gulzig gekeken naar den goed gcvulden goud pot. Huurtoeslag, aanpassing der loonen aan het pryspeil, verhoogde uitkeeringen het zijn „eischen" welke men stelt. In de stad. En voor de stad. Het platteland uit zich zóó niet dat is niet naar den aard van den plattelander. Daarom dringen we er langs dezen weg op aan, dat de overheid, als ze straks onder den druk van allerlei eischen aan het ver- deelen raakt van de goudwinst dat ze dan óók zal denken aan die tevreden zwoegers die, als er geen arbeid meer is, een kleine steun krijgen voor zich en hun gezin. En dan God en de menschen tevreden danken, omdat het zóó toch maar heel wat beter is dan vroeger. Buiten verantwoording der Redactie OPROEP TOT STEUN. Medeburgers van Soest, Toen Zondagmiddag de sirene loeide, voor een hooibergbrand bij de fam. Hornsveld aan de Nieuwstraat, zal menigeen van U niet vermoed hebben wat een stukje tragedie hier door het alles vernielende vuur werd vol trokken. De geheele voorraad hooi is óf door het vuur verteerd óf door het bluschwater onbruikbaar geworden. Daar het hooi niet door verzekering was gedekt, en gezien de omstandigheden waarin dit groote gezin ver keerd, hebben ondcrgetcekenden een comité gevormd, met het doel, een inzameling in de Gemeente te houden. Reeds eerder heeft het Nedcrlandsche volk getoond offers te willen brengen voor mede burgers, die door een ramp waren getroffen. Laten wij hier plaatselijk de handen ineen slaan en toonen iets voor deze menschen te willen doen. Behoudens goedkeuring van B. en W. zal U in den loop der week een gewzftinnerkte lijst worden aangeboden. Geeft allen naar vermogen, want: Kleine waterdropp'len, kleine korlen zand Vormen saam de trotsche zee, en het schoone land. Namens bet Comité, J. E. VAN BREUKELEN. A. VAN 'T NET. J. AKKERMAN. R. VAN KOOI. M. Verzoeke beleefd het volgende te willen opnemen. „Muziek is de wereldtaal der Mensch- hreid". Longfellow. In 't algemeen wordt dat niet begrepen. Men komt niettemin onwillekeurig onder de bekorring bij gemeenschappelijk zingen in kerk of zaal, bij familie en nationale fees ten, het zingen der vogels, ruischen der boom en, kabbelen van het water. Of men wordt ernstig gestemd, hoorend een requiem of een treurmarsch. In zijn gedicht over de Macht van het Gezang betitelt Schiller den geest daarvan als de Vreemdeling uit de andere (onzicht bare) wereld. Ook komt men onderr den invloed van een goed voorgedragen vers. Vele denkers en dichters wijzen daarop, o.a. Goethe, zeggende: „Het rhytrae heeft iets eigenaardigs, doet ons gelooven. Het verhevene behoort ons toe'*. - Het Londensche blad „The Times" geeft dikwijls kleine gedichten, onder den titel „Rustig Hoekje"; zoo onlangs: LUISTERT! „Luistert", dat is een liefelijk woord ons rustig en stil makend. Er is in de werreld zooveel te hooren, 't zingen en kwinkeleereu van vogels Den walden wind ruischend in de boomen, 't kletteren van den regeh, Het gonzen van insecten, soms tegen vensterruiten aanvliegend. Chopin, Beethoven, Liszt en Grieg, waren reuzen in 't componeeren. Zij schiepen gul den melodieën, ons hart bewegend, ons ge hoor streelend. Liefelijke herinneringen oproe pend, die als echo klinken uit lang vervlogen jaren. Y. f" - Een beminde stem, een waterval, vioolspel. Dat alles beweegt ons rustig hart, in 'plechtige herinneringen. Sluit nu uw ocgen en luistert, er zijn zoo vele geluiden te hooren Dc geheime taal van bloemen, 't klappen van vleugels der fantasie. Ik zou hier nog kunnen aanhalen „Muzikale Gedachten" van Thom. Carlybe, doch ben bewust dan te veel ruimte in beslag te ne men en hoop op latere plaatsing daarvan. Onder dankbetuiging voor de opname, Uw dw. J. J. DE KOEIJER, N.B. Andere bladen worden uitgenoodigd het bovenstaande als „Ingezonden" over te nemen. Nieuwstraat, in bral De oorzaak was een jongetje van i spelletje had een TENTOONSTELLING MISSIENAAIKRANS Zaterdag, Zondag, Maandag en Dinsdag hield de R.K. Missienaaikrans haar tweejaar- lijksche tentoonstelling in het Parocchiefhuis „St. Joseph". De naaikrans „Ora et Labora" bestaat nu acht jaar, zoodat dit de. vierde tentoonstelling van gemaakte goederen is. De krans, die uit sluitend werkt voor missionarissen in Afrika, Amerika, Java, Noorwegen enz., wordt ge vormd door 30 dames. Dat er op de naaiavonden gewerkt wordt, bleek overduidelijk uit de keur van goederen, welke thans geheel voltooid ter bezichtiging lagen. Prachtig geborduurde Kerkparamenten, kasuifels, stola's, kqjkdoekjes, altaarldeeden enz. waren op de - ioontafels uitgestald. De kleedingstukken warren met kruissteek of tamboureerwerk geborduurd, of met fijne kant omzoomd. Behalve deze priesterkleeding en altaarver. sieringen waren ook een groot aantal lange zwachtels gebreid, welke dienen voor ver banden voor de melaatschen en vele jongens pakjes en meisjesjurkjes van gekleurd katoen of andere dunne stof, welke eveneens naar de vreemde landen gezonden worden. Ten bate van de naaikrans waren verschil lende attracties in de zaal aangebracht. Ring en balwerpen, hengelen, geluksrad enz. Ook verlotingen ontbraken niet. Een fiets en een sprei vormden de hoofdprijzen. De tentoonstelling werd druk bezocht. Het was dan ook wel de moeite waard, eens een kijkje te gaan nemen. Achter in de zaal was gelegenheid een kopje thee te gebruiken. MET VUUR GESPEELD. Zondagmiddag werd de brandweer gealar meerd te kwart voor twee, omdat brand uit gebroken was in de Nieuwstraat. Politie en brandweer trokken onmiddellijk er op uit en bevonden dat de hooiberg van den sleeper H. naai t zijn woning aan de stond. :t spelen met vuur door jaar. Dit ondoordachte fet gevolg, want van het hooi bleek niets meer te redden. De brand weer had er een heel karweitje mee, daar al het hooi uit elkaar gehaald moest worden. Het hooi zelf was niet verzekerd. CHR- GYMNAST. VEREEN. „FRATERNITAS". In het Gymnastiekiokaal der Chr. U.L.O.- School aan de Spoorstraat werden Zaterdag de jaarlijksche onderlinge oefeningen gehou den voor adspiranten en junioren. De wedstrijden mochten zich verheugen in veel belangstelling. Vele ouders kwamen eens een kijkje nemen bij de prestaties van hun kinderen- De wed strijden verliepen vlot en geanimeerd. De C.V.L.Q. Fraternitas betoont een flinke club te zijn, en hoeft voor langer bestaande vereenigingen niet onder te doen. Voor jongens en meisjes adspiranten werd de jury gevormd door de dames M. de Back en T. v. d. koppel. Voor de junioren afdecling door de heeren G. Visee en H. Pup er. De uitslagen zijn als volgt: Adsp. Meisjes afd A. ie prijs M. Muller 30 p.; 2e prijs G. Muller 29I/2 p.; 3e prijs M. t. d. Velden 29 p.; 4e prijs C. Verhoef 281,0 punt. Adsp. Meisjes afd. B. ie prijs L. Muller 31 p.2e prijs D. Wigevoort 27 p.; 3e prijs M- Slager 261/3 punt. Adsp. Jongens afd. A. ie prijs J. v. d. Ploeg 39 p.; 2e prijs H. Staal 36I/2 p.; 3e E. Karelse 34 punten. Adsp. Jongens afd. B. ie prijs C v. d. Werken 30 p.; 2e prijs P. Vonk 29I/2 p.; 3e prijs G. Zonneveld 29 p.; 4e prijs P. Bakkenes 281/2 punt. Dames junioren afd. A. ie prijs T. v. d. Velde 40I/0 p.; 2e prijs C. de Zoete 401/2 p.; 3e prijs B. Karelse 38 punten. Dames junioren afd. B. ie prijs A. Verhoeff 31 p.; 2e prijs P. Linzel 29I/2 p-; 3e prijs J. Grasmayer 281/3 punt. PIccren junioren afd. A. ie prijs L. Koedam 46 p.; 2e prijs J. Laseur 45 p.; 3e prijs S- de Zoete 40 punten. Heeren junioren afd. B. ie prijs W. Kuiper 36I/2 p.; 2e prijs B. Alkema 35 p.; 3e prijs S. v. d. Ploeg 33 p.; 4e pr. A. Koole32p. OM DEN FRATERNITAS-WISSELBEKER. Woensdagavond 14 October, had in het Gymnastieklokaal van de Chr. U.L.O.-School aan de Spoorstraat het vervolg plaat van de jaarlijksche onderlinge wedstrijden, door de Dames en Heeren afdeelingen van „Fra ternitas"- i De jury werd gevormd door Mej. A. v. Rekum en den heer W» Rozeboom beiden uit Hilversum. De uitslagen waren als volgt: Dames afd. A. ie prijs T. v. d. Koppel 33V4 2e prijs B. v. Ingcn 271/3 p.; 3e M. r. d. Velde 25lfè punt. 1 Dames afd. B. le prijs N. Karelse 233/a P*> 2e PV)S Landman 23 p.; 3e II. Kuiper 23 p.; 4e prijs D. Floor 31 p. Heeren afd. A. ie prijs K. v. Wetten 30 p.; ae prijs B. Derks 28 p.; 3e prijs M- Landman 251/3 punt. Heeren afd. B. ie prijs A. Mur 27 p.; 2e prijs D. Linzel 24 p.; 3e prijs D. r. d. Koppel 21I/2 punt. l Na afloop werden de prijzen uitgereikt door den Voorzitter, de heer Fokkecs, die met een hartelijk woord de leden en prijs winnaars dankte voor hun prestaties .van dezen avond. Tevens reikte spr. den wisselbeker, welke door den directeur, de heer Van Schaffelaar, voor den winnaar met het hoogste aantal punten van de Dames en Heeren afd. A. was beschikbaar gesteld, uit aan Mej. T. v. d. Koppel, die hem onder spontaan applaus in ontvangst nam. j In de zaal heerschte den geheelen avond een prettige en opgewekte stemming. Bestuur en leden van „Fraternitas" kunnen op een zeer goed geslaagden avond terugzien. MISLUKTE REVUE-VOORSTELLING. Zooals reeds weken tevoren door raam biljetten was aangekondigd, zou Maandag avond in hotel „Eemland" een revue ver toond worden door de Hilversumsche Too- neelvereeniging „Steeds Voorwaarts". Voor deze revue, getiteld „Als 't nou maar uit is", was door de club bijzonder veel werk gemaakt. Een vrachtauto vol benoodigdheden was des morgens uitgeladen voor „Eemland". Achter de schermen hebben wij een kijkje genomen en bevonden dat er alleraardigste coulissen e.d. gemaakt waren. Ook vernamen wij, dat de revue, waarin ca. 25 personen medespelen, over de 100 costuraes bezit. De „My darling".girls zouden zeven maal in een ander toiletje optreden. Moeite noch kosten waren gespaard en een zeer goede band zou de schlagers begeleiden. De toegangsprijs was slechts 50 cent. Des avonds te acht uur stonden girls en spelers geschminkt en gekleed klaar, de band speelde, een viertal persvertegenwoordigers waren aanwezig, alsmede enkele belang stellenden uit Hilversum, die de revue reeds driemaal gezien hadden, doch er niet van scheiden konden. Men kan begrijpen hoe „Steeds Voor waarts" zich voelde, toen eindelijk te half negen één enkele bezoeker zich vertoonde, zijn entrée betaalde, 'n programma kocht en in de zaal stoelen te kust en te keur vond. Diep teleurgesteld stonden spelers en lei ders bijeen. De girls in witte jurkjes behielden echter hun stemming, waarom de regisseur hun een paar dansjes liet uitvoeren, welke toch door de weinige aanwezigen hartelijk toegeklapt werden. Wat bleef er nu verder over dan maar af te breken Het Soester publiek, dat altijd weet te klagen dat er in Soest nooit eens iets goeds" te doen is zat lekker bij de haard en liet de kans op eon avond van goed amusement tegen zeer lagen entrée.prijs maar schieten. Gelukkig kwam toevallig de voorzitter van de dans. en amusementsclub „Oké" even in „Eemland" en vernam den treurigen afloop. Een kwartiertje werd overlegd, met het re sultaat, dat afgesproken werd, dat „Oké" zich voor deze opvoering interesseeren zal en voor de thans uitgestelde voorstelling kaarten verrkoopen zal. Zoo hopen wij toch „Als 't nou maar uit nog eens in Soest te zien. GEM. KEURINGSDIENST. Overzicht over de maand September 1936. Geslacht op de N.V. Centrale Slacchtplaats 45 runderen, 6 paarden, 2 pinken, 24 vette kalveren, 79 varkens, 23 schapen en 1 nuch. ter kalf- Huisslachtingen: 3 runderen, 1 vet kalf, 2 varkens en 1 geit. Ingevoerd werd 13065 K-G. vleesch en vet. Tuberculose kwam voor bij 7 varkens. Goedgekeurd onder voorwaarde van ver koop in 't klein onder toezicht: 3 runderen. Uit nood gedood: 2 runderen. Gestorven: 2 runderen, 1 nuchter kalf, 1 geit en 5 varkens. Afgekeurde geheele dieren: 1 rund, 1 nuch ter kalf, 1 geit en 5 varkens. Aan organen werden afgekeurd: Van Runderen: 3 paar longen, 1 hart, 20 levers, 1 milt, 2 paar nieren, 1 maag, 1 stel d.aimen, 1 borstvlies, 1 buik vlies en 4 kilogram ongesmolten vet. Van Varkens: 13 paar Iongen, 2 harten 3 levers, 3 milten, 2 paar nieren, 3 magen, 3 stel darmen, 7 lymphklieren en 10 kilo gram ongesmolten vet. Van Kalveren: i paar longen en 2 paar nieren. Van Paarden: 2 paar longen, 1 hart, 2 levers en 1 paar nieren. door het opgeslagen bordje met <le waar- schuwing: „Hier regeert de dure gulden!" Nou zijn de bordjes erbangen. Het ii uit met het regime vnn den goed- koopoi Beifieefcen franc; bet is uit met het prijs verschil tusechen hl«r en bij onze Zuid er. buren; het is uit met de duurte van onzen guldein Dat laatste natuurlijk slechts voor het ge val de Nederlandsche hotel., restaurant., café-, psneion- en andere „houders" er in slagen om net prijspeil te handhaven. Daar moesten ae nu eens hun uiterste best voor doen en esr desnoods offers voor weten te brengen. Dan houden ze talloozen in hun vacantw ten onzent en trekken ze vreemdelingen naar hier. De devaluatie kkn een zegen worden voor ons land, als we ons den eersten tijd weten te schikken naar de omstandigheden. om deuce pijnen te verdrijven is een Mijnhardt's poeder. Per stuk 8 ct.doos 45 ct. Bij Uw Drogist. Geen reisbelasting en toch thuisblijven. De devaluatie van den gulden heeft een vraagstuk opgelost, dat de regeericg tever- j g«daou. »^<*n mi: 'n pr.velwnc wat As je nou zoo es rond kiekt, zie je toch raore dingen gebeuren. En a je de kranten leest dan raok je eelendal in de war. Zoo las ik deuze week, da de gulden stief was. 'k Zeg teugen me vvief, zeg Trui gee me es 'n gulden. Wa mo je daar mee? Wel, *k wou es voelen èf onze guldens ook stief binne, of da wie van die alf zachte ebben. Nou 'k mo zeggen dak ter gin beweging in kon kriegen. Da val nog al mee, we gaon met de beurs mee zeg ik, want daor is d« gulden ook stief. Wa bulk jie noe van de beurs en 'n stieve gulden. Och Trui zeg, de beurs das net zoo iets veur de eeren als de varkensmart veur de boeren is. As ik jou was, zei ze, en zette d'r ande in d'r zij, dan zou 'k maor es opouwen met die krantenlezerie, want daor wor je nog ardstikke gek van. Jao, da zee ze. En ze et iegenlik nog geliek ok, maor eiken aovond griep 'k to.ch naar de papier met letters. Je kon d'r nou ^eer in lezen, da de re geering zorgen zal da et brood nie duurder wor. Nou da's best, maor weet je da de re geering an de meelandelaars en de meulenaars ielke week daarvoor twee onderd vieftig duu- zend gulden schaivergoeding mot geven Want anders gaon de broodprijzen met stukken om. oog. Want de graon- en tarwepriezen zien al "n stuk naor boven. Jao, en hou eeft de re geering vast toestemming gegeven, dat 't vol gend jaor drie duuzend morgen land meer met febriekserrepels bepoot magge worren as dit jaor. Je ken dus best begriepen, da za die errepels het volgende jaor deur je bo- teram maolen, want mit den uutvoer van dat errepelmeel gaot et ook heuseh zoo ard niet. En je zal mien toch niet wies maoken, da de regeering nou al weet, dat et 'n volgend jaor daor beter mee gaon^zal? We zijn er anders nog niet, de winkeliers magge d'r priezen nie veroogen, maar de grootandelaors motten meer betaolen en vraogen van de winkeliers ook ooger priezen. Zoo wordt ook ier weer de middenstand et slachtbeesie. Nee d'r is iets nie in den aok. 't Ze! d'r van motten kommen, da de regeering den andel vrie laot en dan gaon de priezen om oog en dan is et staoking op staoking om ooger loon en daor kan je de menschen ook al gin ongeliek in geven. 'k Zeg teugen Trui: Trui maid we gaono *n remoerige winter tegemoet. Nou, zee ze, as ze allemaol omoog gaon met de prieze, dan gaone wij ook mee, en dan kriegen we ook wat meer veur onze melk en veur de verrekens en zoo en dan kennen me van 't veurjaor misschien 'n nieuwe knarton koopen, want de onze raok aardig verslete en 'n paor nieuwe melkkannen en dan mo je ook de waogen es nao laoten kieken Jao schie maor uut; je denk zeker da de zulvervloót ier bie ons binnen zal vaoren. Ze most en al die spikkelanten an die beurs achter slot «1 grendel zetten. Die eeren eb ben veurige week 'n klein mljoentje op de beurs verdiend. Ik gao m'n errepels is kuulen Trui, da's net hetzelfde as dat die andelaors in iuu-I- vruchten ze in de koeluuzen brengen, vent ik zie 't ankommen, da 'k van 't veuijaor meer geld van m'n errepels niaok as nou. Ik oo'"de van de week, da ae de raodzaot in 't raodhuus nou zoo veranderen, «ia do icrarueiwchrievars r-»p de peb'leke tiebunc kom men tc ziiten, en dan word *00wat de elft van die trcuune me. 'n schot afgoacl- Da wil dus z<vg«i, da <fc burgemeester en de *.vet- ouwers meer,en, dat aa de racist «rg nóde- ringen raaor veer dc elft open daor binne, t dan nog at genog is. Maor as ik 'n krantenschti-ver war., dan z%iu neggen gaon jolUe dV vetf rnaor zitten, want w j doen nmee o«* de rechten van do bnrg»®!e laags 'n «xnw«g te verkorten of af te nemen. Da', ebben da Spanjs.3r'ien vroeger geefs met een ontwerp.reisbelasting tc IJf was gegaan. De reisbelasting moes: wordee teruggenomen en dus moesten de Made, land. sche seizoen.exploitanten met leede oogen blijven toezien, dat hun iandgonootcc onder het gejuich van „Leve de» goedkoopc Bel gische franc" voor hun vsciAtie dc Zuider grens overtrokken, terwijl dc reemdeNnyan zich aan onze landspalen lieten weerhouden le krimpen en 'n andere uutiUggHkg d'r an na geveo. &n toen gingen de edete» daor *laogtn, afetor 't ieip «4ks. Nou jao en 't nog argtr. En zeo gaot et ier We mosisn d'r teegeu op kommen dat •r alt oes geaaki werdt deur 'n paor mannen, Nou, me aellcn el es timn. Ajuus oor. DEN DIKKE.

Soester Courant | 1936 | | pagina 2