Met Schoffel en Hark- Ons Weekpraatje. Records ia dwaasheid. Ingezonden stukken. Maak los die kou! DAMPO daar lucht je van op. Soest Manoeuvres zijn beter dan oorlogen. En thuis reizen op een K.L.M.- gids is nóg veiliger dan een werkelijke Indië-tocht. Ik houd van militaire manoeuvres. Omdat ik ■oo'n hekel heb aan oorlog. Bij manoeuvres wordt alles „verondersteld" wat in oorlog werkelijkheid zou zijn. Alles wat griezelig of ongewenscht of ongezond is, laat ik lie ver bij hun onderstelling. Dewelke immers 66k heel interessant kan zijn. U hebt natuurlijk ook gelezen van die pa trouille, die onlangs bij de manoeuvres in Noord.Brabant voor een rivierbrug kwam te staan, waarop een bord prijkte met de mede- ideeling, dat deze brug verondersteld werd, door den vijand te zijn opgeblazen. De ser geant en de soldaten stapten er niettemin overheen, tótdat ze werden aangeroepen door een waakzamen luitenant, die den dapperen landsverdedigers beduidde, dat ze veronder, steld werden niet over een brug te kunnen loopen, die niet meer bestond. Wilden ze den loverkant bereiken, dan moesten ze door de rivier zwemmen, betoogde de officier. Die zich daarop bescheidenlek «enige meters te. rugtrok om het initiatief verder aan den ser geant en zijn manschappen te laten. Dezen beraadden zich 'n oogenblik met elkaar en vonden ,,de" oplossing. De sergeant greep een stuk papier, schreef daar wat op, prikte het op de bajonet van zijn geweer en trok toen weer met zijn mannen de brug op. De luitenant riep de patrouille terug. Heb je me daar straks niet verstaan Df begrepen? vroeg hij, Jawel luit', antwoordde de sergeant. 'Maar kijk u eens hier! Ende hij hield den officier het opgeprikte papier voor, waarop te lezen stond: deze' Inannen worden verondersteld, de rivier over te zwemmen. Ik dacht aan deze mop, toen ik zat te Overpeinzen, welk practisch nut er nu eigenlijk Is verbonden aan de ontzaglijke geldsmijterij van de drie Amerikaansche journalisten, die Hoor hun directies zijn uitgezonden om, ge bruik makende van de bestaande vervoermid delen, in den korst mogelijken tijd een reis om de wereld te maken. Zooals onze lezers weten hebben deze drie journalisten dezer dagen hun reis beëindigd fen zijn wederom in New York aangekomen. D"eze record-jagerij komt me toch waarlijk hen record in dwaasheid voor. En dwaas vind Ik ook de dagbladredacties, die aan zulke jpndernéming dagelijks heele verhalen wijden Én kolommen besteden. Wie wil weten, hoe. Veel tijd hij noodig heeft om met gebruik making van de bestaande vervoermiddelen ■ond de wereld te komen, vervoege zich bij Wen reisbureau, waar men hem dat precies Vertellen kan. Als ik nu maar weet, dat fcnen zoo iets in 20 of 30 dagen ik noem tataar iets kan doen, wat kan het me dan fcverigens schelen, of er een bepaalde kerel trit Amerika al dan niet in de vliegmachine Zit, welke naar de bepalingen van een of landere offïcieele dienstregeling om zóó laat van A. vertrekt en om zóó laat in B. behoort aan te komen? Hier is geen sprake van niet weten of van het te willen probeeren. Het kkn in een Ibepaalden minimum-tijd. En als thans een der drie journalisten op zijn beide collega's is vóórgekomen, dan is dat eenvoudig, omdat jdie andere twee verkeerd in hun reisboekje hebben gekeken, zooals dat zelfs 'n mijnheer .uit Zaandam kan gebeuren, die naar Amster- 'dam moet en in Alkmaar terecht komt. j Rceords, zooals die drie Amerikaansche Journalisten najoegen, kan ik nét zoo goed j'en y.eel goedkooper thuis nastreven, gedoken 'Sn mijn clubfauteuil en met warme pantoffels |aan m'n voeten. Wanneer ik b.v. weet, dat vandaag de „Hindeburg" uit Los Angelos jvertfekt, dan kan ik 'n briefje naar de j redactie sturen, waarop geschreven s'aat: „Ik word verondersteld, me heden om 120 uur aan boord van het luchtschip „Hin- denburg" te hebben begeven. Zal u nader berichten wanneer ik verondersteld word in Friedrichshafen te zijn aangekomen. Gelieve mijn salaris van deze maand thuis te laten brengen". Zoo gauw ik dan in de krant heb gelezen, dat het luchtschip inderdaad in Duitschland is geland, zoek ik in de mij ten dienste staande reisgidsen op, wanneer en hoe laat ik vandaar weer met een gewoon lijnvliegtuig verder had kunnen gaan en meld idan aan mijn baas de veronderstelde verdere voortzetting van de reis. Natuurlijk is het mo. gelijk, dat een of ander vliegtuig, dat ik ver ondersteld heb te gebruiken, onderweg ver ongelukt. Is het echter niet veel gezonder om tflrn aan de redactie te kunnen berichten: '„Ik word verondersteld op mijn wereldreis Sn den Stillen Oceaan te zijn verdronken maar kom morgen weer op het kantoor" dan dat ik in werkelijkheid mèt de centen van mijn baas ook mijn eigen aardsch welzijn Ihad opgemaakt? Of 'dat.ïe wegens benzfne-gebreS: Tn feen woestijn kan moeten dalen en daar van water, gebrek omkomt. Zoo'n tocht slaagt en dan is er niets bewezen, wat we niet reeds als een bestaan, bare mogelijkheid kenden. Of zoo'n tocht slaagt door een of andere bijkomstigheid niet en dan is het vervoermiddel, dat bij verstandig gebruik zeer nuttig is, bij velen weer noode- loos in miscrediet gebracht. De kranten moesten van al die maldoenerij veel minder notitie nemen. Buiten verantwoording der Redactie. GEDACHTEN VOOR DEN ZONDAG. ■«Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik U het volgende in uw blad te willen opnemen. Ach had ik duizend tongen en een dui- zendvoudigen mond. Al deze weelderig bloeiende pracht rondom mij! Met een leeuwerik wil ik zingen, met de roos schitteren, met de gouden avond klokken zweven, ver weg over al deze heer lijkheid. En dan a's de schemering komt, wordt 't zoo behagel ijk stil. De maansikkel is zicht baar door wijduitstaande takken van den ouden appelboom. Om bleekblauwe irissen schemert een fijne geheimzinnige glans als een stralenkrans. Grdote donkerroode pioen rozen gloeien daarnaast als wonderbloemen uit de sprookjeswereld. De weide geurt. Plechtige stilte heerscht alom. Hier is vroomheid! In 't hart komen liefe. lijke vroome tonen op. Dit is dankbaarheid voor het leven! Thans doorleef ik wat Schlei- ermacher bedoelde met volkomen overgave. Het gevoel van gegroeid te zijn, uit datgene wat rondom mij is, wat hier met niet te noe men stemmen tot mij spreekt. Gevoel van verwantschap met dit allés, met bloeien en schitteren, verblijden en verlangen. Doch bo ven dit alles het bewustzijn van dit alles. Van alle wonderen het meest wonderbare. En mijn bidden wordt danken. Bid en werk! De twee vleugelen waardoor de mensch tot het licht opstijgt. Het werken behoeft aan onzen nijve.'cn tijd niet te wor den voorgehouden. Doch het bidden moet hij niet ver!eeren. Of dit geschiedt met een voudige woorden van het lichtgeloovige kin dergemoed of met de lippen, dan wel ernstig en heimelijk in 't diepst der ziel, dat is van minder belang. Hier geldt vooral: 't Gevoel alleen is werkelijkheid, Al 't andere louter vormen, klanken". Dat slechts de ziel overvloeie van dank baarheid voor het leven! Dankend voor de opname J. J. DE KOEIJER. N.B. Andere blladen worden uitgenoodigd het bovenstaande als „Ingezonden" over te nemen. Doe wat Dampo in beide neusgaten. Doos 30, Pot 50 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Ik virwl die reis dar Amerikaansche jour nalisten even onnoodig en onnuttig als alle J-ecordjagerij op het gebied van luchtvaart. Wanneer een goed vliegtuigbestuurder 'n ma. chine heeft, waarin hij in verschillende om standigheden gemiddeld 500 K.M. per uur heeft gehaald welnu, dan weten we, dat M een of ander vreemd werelddeel, dat laten we zeggen f5000 K.M. verwijderd ligt, in 30 vlieguren kan bereiken. Dat hoeft hij heelerr.aal niet nader te bewijzen. Ik weet '<éók, da.t hij bij een of ander mankement on- i er weg b.v. in de Timorzee kan neervallen «n da r door haaien kau worden opgepeuzeld. FILMAVOND A.M-V.J. In het Wijkgebouw aan het Driftje werd Vrijdagavond een bijeenkomst gehouden ter gelegenheid van het 1-jarig bestaan van dit gebouw. Toegelicht door den heer H. de Jong, or ganisator der Amsterdam sche Maatschappij voor Jongelieden, werd gedraaid de film „Contrasten". Nadat de aanwezigen thee aangeboden was, verwelkomde Ds. Van Schaick den spre. ker van den avond met een enkel woord en gaf hem de leiding van den avond over. Deze film „Contrasten" is een opname van Polygoon Haarlem en werd vertoond door den filmoperateur M. de Graaff, eveneens uit Amsterdam. De film is niet bedoeld als amusement, doch wordt vertoond om haar leerzame waarde. In dezen veranderden tijd is 't een probleem, hoe de jongeman, vooral in de stad, zijn vrije uren zal doorbrengen. Was er vroeger in han denarbeid eer en afwisseling te behalen, te- gennwoordig is door mechanisatie de arbeid doodsch geworden en hunkert men naar de vrije avonduren, welke ontspanning en ge noegens brengen. Spr- memoreert hierbij, hoe hij bij zjjn arbeid in Eindhoven en de Lim- burgsche mijnstreken betreurenswaardige toe standen beleefd heeft. De moeiten der tijden vinden terugslag in het geestelijk, maatschap pelijk en zedelijk leven. Daarom eischt deze tijd een strengere, ernstiger opvoeding en lei ding. Thans arbeidt spr. in Amsterdam- Met af schrikwekkende getallen toont spr. aan, hoe groot daar de afval der kerken is, terwijl de bioscopen overvol zijn. Algemeene verwording is niet meer te weerhouden. Van het platte land trokken velen naar de groote stad, om zich aldaar een positie te verwerven. Hiervan toont de film het beeld. Men ziet hoe vroeger de arbeid met de handen ver richt werd, hoe het werk blijmoedig en sterk maakt en hoe thans het jachtige machine- en band-werk de menschen nerveus en af gemat naar vermaak doet verlangen in de groote steden. Op het land en het water bleef de rust en eenvoud het langst behou den. Vooral het zeevarend volk heeft de stoerheid en ook het geloof het langst be houden. Toch achtten wij bij het beschouwen de film hier wel zeer idealistisch. Ook bij de tafreelen uit de kleine stad, de bijenbeurs, de paardenmarkt enz-, met als ontspanning ring- rijden, de bruiloft op. 't platteland, dorpst;e- grafenfs alles lijkt hïer 'dieper, ernstiger en vreugdevollcr, dan het in 't werkelijke leven is. Weer eens zijn wij het met de film, als de beelden van het grootestadsleven op het doek komen en een geweldig gevaar aantoo- nen in donkere stegen, straatdans, cafébal, bi oscopen enz. 1 De bedoeling van het filmwerk was zeer goed geslaagd. Men heeft contrasten in ar beid willen geven, en dat zijn werkelijk con trasten. Tegenover de arbeid op het land en op 't water ziet men die in de fabriek, waar kranen en electrische motoren mensch en paard verdringen enz. Contrast in den handel: Paarden en bijen- markten tegenover tabaksveiling en beurs- herrie. 9 Als reactie hiervoor geeft de film een Zon dagmorgen in beeld-. De stad wordt ontvlucht voor de genietingen der natuur. Bedoeld wordt hiermede, dat dit toch geen ontvluchten zijn kan, daar men altijd weer terugkeeren moet. Drie contrasten komen nog scherp naar voren: de Zaan, bevaren door jacht en wher ry en dan bebouwd met roezige fabrieken. In Twente een meisje met kuikens om zich heen en de honderden naaisters op een fa- brieksatelier. En de Veluwe met uitkomende schaapskooi en uitgaande Enka.fabriek. Om nu de jonge'ieden in de groote stad voor ondergang te bewaren, heeft de A.M-V. J. in de groote steden haar clubgebouwen, waar deugdelijke ontspanning de jongelui ge boden wordt in hun vrije avonduren. Met belangstelling werd film en toelichting door de zeer volle zaal gevolgd. Ds. Van Schaick dankte den spreker na afloop en sloot de vergadering op de gebrui kelijke wijze. Bericht I Thans naast goudgele ook witte Purol. Dit wrijft onzichtbaar weg en daarom is PUROL (wit) zoo bijzonder aangenaam voor de ver zorging van het gelaat. Zelfde prijzen. Doos 30, Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drogisten. ELKE PRIJSVERPIOOGING GEEN PRIJSOPDRIJVING. Mededeeling der drie Nederlandsche Midden, standsbonden aan het publiek. Door de Centrale Winkeliers Vereeniging werd ons plaatsing verzocht van het volgende: Nadat in de afgeloopen dagen de hoofd besturen van de drie Nederlandsche Midden standsbonden zich tot hun leden hebben ge wend om medewerking te verleenen bij het tegengaan van prijsopdrijving, achten de hoofdbesturen het, in verband met den in getreden toestand, gewenscht, thans eenige nadere mededeelingen tot het publiek te rich ten. Plet is in de afgeloopen dagen wel eens voorgekomen, dat het publiek terecht, maar ook veelal ten onrechte, bezwaar heeft ge maakt tegen prijsverhogingen, welke in win kels hebben plaats' gehad. Er is voor de Middenstandsbonden uiter aard geen enkele aanleiding om het publiek te vragen verder niet meer toe «e zien op eventueele prijsopdrijving. Wel echter is er alle aanleiding om duidelijk te maken dat niet elke prijsverhooging prijsopdrijving mag worden genoemd en vervolgens, dat het uitermate gewenscht is, dat het publiek, om dat de goed© naam van den winkelier dik wijls op het spel staat, met onderscheid oor deelt. Immers, niet elke prijsverhooging is prijs opdrijving. Door de waardedaling van den gulden is elke import duurder geworden, het geen beteekent, dat de goederen, welke ge heel of ten deele uit het butienland komen, hier te lande in meerdere of mindere mate in prijs zullen moeten worden verhoogd. De winkelier zal daarmede rekening heb ben te houden, ook met betrekking tot zijn aanwezigen voorraad, voorzoover deze de normale voorraad is. Zou hij den bestaanden voorraad tegen de voor hem geldende prij zen opruimen, dan komt het in de meeste gevallen hierop neer, dat hij niet voldoende geld ontvangt om straks tcg<"\ hoogere prij zen een zelfden normalen voorraad aan te koopen. Wil de winkelier verzekerd zijn van den geregelden voortgang van zijn zaak, dan moet hij reeds nu rekening gaan houden met den hooger geworden inkoopsprijs, ook wanneer deze eerst straks zijn invloed doet gelden. Een tweede moeilijkheid is deze, dat de prijszetting van den winkelier bijna steeds afhankelijk is van de prijszetting van den grossier of fabrikant. De winkelier timmert echter met zijn prij zen aan den weg; de prijzen van grossier en fabrikant zijn voor het publiek onzicht baar. Prijsstijging merkt het publiek alleen in den winkel. Liet is geneigd daartegen onmiddellijk te protesteeren, want het weet niet, dat de winkelier practisch tot die prijsverhooging is gedwongen, omdat zijn inkoopprijzen zijn ver hoogd. De besturen van de drie Nederlandsche Middenstandsbonden verzoeken nu het pu bliek met een en ander wel rekening te wil len houden. Gevallen, waarin kennelijk van prijs opdr ij ving sprake is, brenge men onmiddellijk aan bij de bevoegde autoriteiten. Bij het beoordeelen van prijsverhoogingen ga men rustig en met onderscheid te werk, op dat niet direct een blaam worde geworpen 'op den winkelier. Achteraf zou dan na on derzoek blijken, dat ten onrechte een klacht is ingediend, maar de schade, welke de win kelier als gevolg van de ongegronde klacht ondervond, is daarmede niet goedgemaakt. DOODELIJK ONGEVAL'. Dinsdagmiddag te half vijf had op de Mid delwijkstraat een ontzettend ongeval plaats. Een 'drietal veertien jarige Jongens, komen de van de Chr. U.L.O. school aan de Spoor straat, reden per fiets naar hun woning, langs den Rijksstraatweg. Zooals jongens dikwijls doen, was het gekheid maken en stoeien op de fiets. De jongens reden naast elkaar op het niet al te breede rijwielpad, dat wat be regend was en vol glibberige bladeren lag. Het was juist den dag van hevigen storm, zoo dat men alle moeite had, zijn stuur recht te houden. Niettemin stompten en duwden deze jongens elkaar op spcelsche manier. Ter hoogte van de Openbare school aan de Middelwijkstraat wilde de jongen P. van Gent, die aan den kant van den rijweg reed, een stomp van zijn kameraad ontwijken en dook in elkaar. De fiets hield deze onver wachte beweging echter niet, de banden slip ten op de gladde grond. In een ondeelbaar oogenblik smakte de jongen neer, juist toen in volle vaart een personenauto uit de rich ting Soestdijk naderde. De bestuurder, de heer M. S. Stofkooper uit Zutphen, remde uit alle macht, doch daar de jongen onmiddellijk voor zijn wagen viel, was een vreeselijk ongeluk niet meer te ver mijden. Beide rechterwielen gingen den jongen over het hoofd. Door de juist passeerende Dr. Brouwer uit Soesterberg werd het slachtoffer onder zocht, doch spoedig bleek, dat geen hulp meer baten kon. Dr. J.- A. H. Rupert Sr. kwam onmiddellijk ter plaatse en wijdde zich insgelijks aan de eerste hulp. Bijna onmid dellijk waren echter de levensgeesten reeds geweken. Per raderbrancard werd het lichaam naar het politiebureau overgebracht. De autobe stuurder treft geen schu'd, daar het verschrik kelijk ongeval niet te vermijden was. JAARVERGADERING E.SV.A.C- Maandagavond vergaderde Esvac in hotel „Eemland" ter gelegenheid van haar 13-jarig bestaan. Zooals de voorzitter in zijn openingswoord terecht opmerkte, was deze vergadering goed bezocht. De secretaris, de heer J. Schoppenhauer, bracht het jaarverslag op keurige wijze uit. De vereeniging kan bloeiend genoemd wor den, hetgeen heel wat zegt in dezen tijd. In het afgeloopen jaar steeg het ledenaantal van 90 tot 103, het donateur-aantal van 51 tot 54. Het bestuur vergaderde 23 keer, de ledenvergaderingen werden 5 maal gehouden. Twee officieele feestavonden werden gege ven, waaraan het Esvac tooneelclubje ge waardeerde medewerking gaf. Ter gelegen heid van het ï2l/2-jarig bestaan werd een boven verwachting geslaagde fancy.fair ge houden; ook de receptie werd goed bezocht. De elftallen hebben zich goed gehouden. De zilveren schoen werd dit jaar eigendom van Esvac. Zes elftallen kwamen uit in de competitie-wedstrijden. De samenwerking met de zusterverenigingen laat niets te wenschen over. Helaas ontviel door overlijden de club een zeer ijverig lid, n.1. de heer Dekking Sr. Te betreuren valt het, dat het lid B. we gens wangedrag op het voetbalveld een jaar geschorst moest worden. De athletiek.afdeeling hield z:ch dit jaar niet zoo goed als het vorige. Drie ploegen kwamen uit in de zomercompe itie te Utrecht. Bij de Provinciale kampioenschappen werd een titel gehaald. Op io Mei werd door Esvac zelf een groote wedstrijd georganiseerd. Het ontbreekt echter deze afdeeling aan voldoende training. Spr. wekt de leden op, toch beter de trai- ningsavonden te bezoeken. E>e penningmeester, sinds kort de heer Dorjee in deze functie opgevolgd, bracht eveneens gunstig verslag uit. De kas sluit met een batig saldo van f 121.751/2. Daarna wordt de begrooting voorgelezen. Deze is gebaseerd op f 1500.evenals ver leden jaar. Toen werd deze echter door kos ten voor fancy.fair e.d. met f 400.over schreden, terwijl f 20.te weinig aan con tributie binnenkwam. D't jaar belooft echter alles te sluiten. De bestuursverkiezing verliep zeer vlot. Periodiek aftredend waren de heeren Kwak, 2e voorzitter, J. Schoppenhauer, ie secre taris en R. Junking, commissaris. Alle heeren stelden zich wederom herkiesbaar en werden bij acclamatie herkozen. Een kascommissie werd benoemd. Zitting zullen nemen de heeren Dorjee, Van Meel en Stuyvenberg. Bij ontstentenis een hunner, zal de heer Legcmaat invallen. Daar het Esvac tooneelclubje met haar nieuwe klucht over een maand klaar denkt te zijn, stelde de voorzitter voor, alsdan het jaarfeest te vieren. Een juiste datum zal nader bekend gemaakt worden. De voorzitter heeft thans nog enkele me dedeelingen. Het bestuur heeft besloten de financiën te verstfl-ken door het houden van een verloting. Goedkeuring van B. en W. is reeds binnengekomen. Er zullen 1000 loten h f 0.20 verkocht worden. De hoofdprijs zal zijn een stofzuiger, 2e prijs een dames- of heerenrijwiel. 3e prijs een zilveren dames- of heeren polshorloge. Verder tal van kleinere prijzen. Een com missie voor deze loterij zal nader benoemd worden. Een nieuw reglement zal gevormd worden. Het concept daarvoor ligt reeds klaar. Begin November zal dienaangaande een buitenge wone ledenvergadering gehouden worden. Ingevolge de verschillende vragen naar clubavonden deelt spr. mee, dat men nog niet geslaagd is in het vinden van een ge schikte lokaliteit, daar dit de club geen extra onkosten mag aanbrengen. Wel werden door enkele café's gratis zalen aangeboden, doch met het oog op jonge leden der club acht het bestuur geregeld café.bezoek zeer be zwarend. In de eerste weck der vasten zal een De witste tanden, indien U poetst met wat goeds, dus mei Tube 60 en 40 ct. Doos 20 ct. IVOROL baznr voor Esvac géh'oüTeft x^rcTért. Voorts wijst spr. met nadruk op het dat de trainingsavonden beier bezocht moeteji worden. Zij zullen gehouden wordm !h hé! Gymnastieklokaal der Openb. School in dé Kerkebuurt des Donderdagsavonds van 7.30-* 8.30 voor juniores en van 830—9.30 voor seniores. Een voorstel van het bestuur om de schor»- sing van het lid B. wegens zeer goed ge drag in een voorwaardelijke schorsing te veranderen, vindt algemeenen bijval. Schorsing houdt in het niet mogen uit komen op wedstrijden. Nog deelt spr. mede dat bij de onthulling van het monument ook Esvac mee zal d'efi leeren. Dan wordt na rondvraag de ver gadering gesloten. LANDBOUW CRISIS ORGANISATIE, DISTRICT SOEST—A'FOORT. Aan de leden wordt bekend gemaakt dat de Secretaris voortaan zitting zal houden des Vrijdags, 's avonds van half 7 tot half 8, ia het kantoor der Coöperatieve Landbouwver- eeniging, Torenstraat, Soest, te beginnen Vrij dag 6 November a.s. Ziezoo, 'k zeg maar, nao gedaon wark is 't goed rusten. Die onderdviefentwintig mud errepels bin ingekuuld. En nou zal 't mien arg teugen vallen as 'k daor nou geen vief en twintig daolders ekstra an win. Nou mo je nie denken, da 'k nou geen errepels meer verkoop, 'k Eb d'r nog zat, die k veur 'n laogen pries geef, maor 'k laot ze niet natuureeren of oe noemen ze dat. Af- fijn dan worre ze onbruukbaor gemaokt veur menschelijk gebruuk. 'k Bin ook benieuwd naor wat Hilhorst eigenlijk te interpclleeren had. Ik denk zoo, datet wel gaon moet over dat eibeltje dat 'n poos geliejen de eeren Thijssen, Stroband en Van de Ven ebben opgezet over die onregel- maotigeden in et gemeentebeleid en waor diq drie meneeren 'n onderzeuk naor gedaon heb. ben. Da's niet zoo arg mis geweest- Ze binnen d'r veur naor de gedupeerde staoten gegaoq in Utrecht en ebben daor et geval in geureif en kleuren verteld, maor in Utrecht werdejf ze eelendal niet zenuwachtig van dat verhaolt En op de grriffie zeejen ze teugen ze: jao, we ebben die rekening goedgekeurd en di< blieft ook goedgekeurd tot zoolang andere* ons bewiezen dat we misgerekend ebben. Toen gingen ze naor de controleurs van d< Nederlanse gemeenteraoden. Die eeren con^ troleeren ielke drie maonden gleuf ik alle( wat op de uutgaoven en inkommens van d<* gemeente betrekking et. Nou die kvvaomen ook al nie in drraf. Ztf vonden ook al niet veul zaoks, waor ze den een of den ander aon konden opangen. En die raosleejen zeivers die ebben veulet aovonden in de pampieren van 't raoshuus zitten zoeken en snuffelen, maor hoe ze 00W hun best deejen ze ebben niks 'niemendal ken nen vinden. Nou wordt al gezeid dat 't eele geval oofd- zaokelijk teugen Oome Endrik gaot, die ad 't nie goed gedaon en die zouwen ze nou es effetjes bielichten. Nou mo je me goed verstaon, 'k eb te* niks op teugen, da ze 'n zaok uutzoeken, as ze denken, dat et mit die zaok scheef gegaon is, maor dan mo je riie van te veuren er 'ri eibel over maoken as je niks geen bewiezen in je and en eb. Want zoo as die drie eeren 't nou gedaon ebben, c^ben anderen et al eer gedaon. Ak nou es 'n jaor of tien terug gao, toen was ter 'n eel ooge eer in den raod, en die ield ook 'n interpelasie en toe ze<j die, dat Oome Endrik 'n paor peerden van de ouwe peerdentrem veur 'n veul te laogen prries an 'n ander in anden ad gespeuld. Jaq zoo zee die. Die meneer wist et. Die liep iet altied mit lichte andschoenen an, en van die witte dingen op ze schoenen, poepies neumen ze die gleuf ik. Die et ook nog es op 'n keer mit 'n eide- brand, de brandweer uut Bilthoven laote» kommen, om te elpen en toen die brandweel kwam was et vuur allang uut. Daor mocht toen eigenlijk niks over gezegd worre, maore, daar is toen ook 'n schaopie van geschoren. Nou jao, toen is tie maor verhuust, oewel 't veur de gemeenteraod 'n groo.e slag was, da ze zuk 'n bekwaome man mosten laot en gaon, ze adden juust afgesproken elke keer as tie wat zou zeggen in den raod de sirene te laoten gaon. Dat eele vuurwerkie over die peerden, daor bleef niks van over, en 't gaf nie eens 'n knal. Laoter waoren der nog andere raosleejen die veul deuntjes zongen over de slechtighaid van Oome Endrik. Ze werkten toen overal met ouwe andteekeni.igen en mit koff.edik en mit vuule eiers, maor 't end was niks, ard- stikke niks. En nou mo je es an die raosleejen vraogen, oe ze denken over wat ze vroeger alzoo gezegd ebben. Van dat alles ebben zo veul spiet. En 'k zei de iaoste zin, om waor die eeren hun spiet betuugen nou toch df zwiep over hun ribbekast te aolen, of m'» ark in d'r jassie te slaon. Ik aol da nou maor es op, om te laoten zien, da al die e«*en eelendal geen nieuws ebben gedaon, dat eb ben veul anderen al veul eer gedaon. Me kommen daor nog wel es op terug, evengoed as op het aonlcggen van die nieuwe weg van beton an de Bariningstraat. Maor nou ek geen ticd meer, 'k mo me belasting gaon betaolcn. DEN DIKKE.

Soester Courant | 1936 | | pagina 2