ÉS»! BINNENLAND - rejp&swa. m» BUITENLAND dc. d&tezditoty ais ntensch. pWsgfïleC 1 J ftlewcUeH af Wanneer men zich neerzet om den mensch Deterding te be schrijven, ziet men zich waarlijk voor een niet-eenvoudige taak gesteld. Niet, dat het karakter van den heer Deterding, zooals bij zooveel genieën het geval is en Dr. Deterding is een ge niaal mensch zoo ingewikkeld is. Integendeel, veeleer treft ons zijn weinig gecompliceerden aard Dr. Deterding is een man van principes, principes die hij zijn geheele leven niet heeft verloo chend en die, mag men succes als een goede maatstaf bij de be oordeeling van deze principes be schouwen, wel een zeer groote mate van juistheid moeten be vatten. Wanneer wij dan ook des ondanks van 'n „moeilijke taak" spreken, is deze moeilijkheid ge legen in de veelheid van stof, die bij de schildering van den per soon Deterding moet worden ver werkt iets, dat in een derge lijk klein bestek, als ons ter be schikking staat, eenvoudig een onmogelijkheid is. Want Dr. De terding heeft een rijk leven ach ter den rug en is alles anders dan slechts een zakenman, die enkel en alleen streeft, ook al nnemt hij zichzelf een zakenman in hart en nieren, een man van één gedachte, een „Higher Sim- pleton" een Hoogere Onnoo- zele zooals hij zichzelf eens geestig heeft gekarakteriseerd. Ja, zakenman is Dr. Deterding Eeker, zelfs een groot zakenman, maar daarnaast ook philosoof, die niet slechts eigen geluk, maar ook het geluk van vele tiendui zenden menschen, die hij door middel van zijn onderneming reeds een zorgenvrij bestaan had verschaft, zocht. Dat blijkt uit talrijke typische uitlatingen van den olie-magnaat, b.v. deze: „Welvaart en succes brengen verantwoordelijkheid mede. Er zijn twee paden: het eene leidt naar het ware genot van het geen werd bereikt, het andere naar ellende en misschien zelfs waanzin. In het bezit van geld moge een groote macht liggen, maar alleen, indien men be grijpt, dat succes niet alleen voldoende is. Wij zijn allen op de wereld met een doel. Dit doel is iets tot stand brengen, hetzij klein of groot. Indien wij er ons van bewust zijn, dat wij werkelijk iets tot stand hebben gebracht, kunnen wij zeggen, dat ons le ven de moeite waard is geweest. De man, die nooit iets heeft geschapen, verdient geen be looning en mag zich niet be klagen over zijn teleurstelling". Woorden op zichzelve beteeke- nen intusschen weinig, ook al is hun inhoud nog zoo rijk. De be- teekenis krijgen zij eerst, indien zij ook in daden worden omgezet. En dat is bij Deterding wel in hooge mate het geval, want in zijn geval zijn de daden steeds aan zijn woorden vooraf gegaan. Dat Dr. Deterding iets heeft we ten te scheppen het behoeft geen nader betoog. De Konink lijke Petroleum Mij. is na de fu sie met de Shell, die Deterding tot stand wist te brengen, een wereldconcern geworden, dankz!j het inzicht, de groote zakelijke kennis en ds doortastendheid van haar directeur-generaal. Dat Dr. Deterding zich niet op één ding concentreerde: talrijke schilderijen in Nederlandsche musea, geschenken van den olie magnaat met zeldzame kunstzin nigheid uitgezocht, bewijzen het. Dat Dr. Deterding bovendien voor zijn personeel meer dan slechts de directeur was, maar er een eer in stelde niet slechts voor hun lichamelijk, doch ook voor het geestelijk welzijn te zorgen, wie kan het ontkennen? Welk personeel heeft buiten werktijd zooveel gelegenheid tot ontspan ning, zooveel schitterende sport velden? Deterding is een hoogst uitzon derlijk mensch. Hij heeft in zich de goede eigenschappen van een Napoleon en een Cromwell teza men. Dit is geen ontdekking van ons, maar van aen bekenden En- gelschen admiraal Fisher, den ronden zeeman, waarvan bekend was, dat hij nooit een blad voor den mond nam. „Napoleontisch in zijn durf en Cromwelliaansch in zijn doortastendheid", zeide hij van Deterding. Dag en nacht werken. Men stelle zich intusschen niet voor, dat men met al deze aan geboren gaven zou kunnen berei ken, wat een Deterding heeft be reikt, indien deze gaven niet ge paard gaan aan een zeer uitzon derlijken ijver. Dag en nacht heeft Dr. Deterding gewerkt, om de Koninklijke-Shell te maken tot wat zij geworden is. Deterding heeft eens verklaard,' dat hij een mensch is als alle menschen. Maar hoeveel menschen zijn in staat, zich met een dergelijken ijver aan een gesteld doel te wij den en wat meer zegt, dan nog tijd over te houden tot andere dingen, die belangrijk zijn in het leven? Typisch is steeds in Deterdings scheppen en werken geweest, dat dit alles niet ontaardde in een krankzinnige jacht naar 't goud, zooals hij zelf de handelingen van sommige lieden eens noem de. Wat Deterding hieromtrent zeide, is waard aan de vergetel heid te worden ontrukt: „Zij, die gelooven, dat als de glanzende prijs (het goud) een maal in hun bezit is, al het andere, dat zij wenschen, van zelf zal volgen, vergissen zich. Als zij hun doel hebben bereikt ontdekken zij eenzaam te zijn. Hun vrienden zijn verdwenen en met hen het huiselijk leven, de belangstelling in kunst en wetenschappen, alles wat er toe bijdraagt het leven de moeite waard te maken." Deterding heeft altijd groote waarde gehecht aan een gezellig huiselijk milieu. Het is waar schijnlijk zijn moeder, waaraan een afgodische liefde hem bond, die hem dit naar waarde heeft leeren schatten. Dr. Deterding is op het oogen- blik zeventig jaar en ondanks de zen betrekkelijk hoogen ouderdom en 'n zeer werkzaam leven nog n krachtig man. Hijzelf wijdt dit aan de sport. Thans verlaat deze man de commandobrug van het Ne- derlandsch-Engelsch wereldcon cern, dat hij door noest werken heeft weten groot te maken. Ge heel en al zonder hem zal de Koninklijke-Shell het intusschen nog niet behoeven te stellen. Als lid van den Raad van Commis sarissen zal de onderneming nog veel kunnen profiteeren van zijn enorme ervaring en groot inzicht op oliegebied. 't -t.- r SCHEEPSRAMP IN INDIE. Op weg van Soerabaja naar Samarang en Tandjong Priok is een der schepen van de Konink lijke Paketvaart Maatschappij in de diepte verdwenen. Wat er met de „Van der Wyck" in werkelijk heid is geschied, geen mensch schijnt er zich tot op dit oogen- blik nog een zuiver oordeel over te kunnen vormen. Dat de ramp geen grootere afmetingen heeft aangenomen, dankt men aan twee factoren: de plichtsbetrach ting van den om het leven ge komen marconist Uytermerk, die met het schip de diepte is inge- sleurd en aan de vlugheid, waar mede het marinestation te Soe rabaja hulp heeft verleend. De deernis, die ieder met de omge komen slachtoffers zal gevoelen, verhindert echter niet den ge biedenden eisch te stellen, dat de bevoegde instanties naar de fei telijke oorzaken van dezen scheepsramp een diepgaand en afdoende onderzoek hebben in te stellen. Eerst dan zal de onrust in veler harten verdwijnen en de Koninklijke Paketvaart Maat schappij, die op zoo'n eervollen staat van dienst kan wijzen, het geschokte vertrouwen in haar materiaal en personeel volledig kunnen herwinnen. GEDENKTEEKEN KONINGIN MOEDER. De overleden vorstin placht de zomermaanden te Soestdijk door te brengen, zoodat het te begrij pen is, dat de inwoners van Soest een daad van piëteit wilden ver richten door de nagedachtenis van nu wijlen Koningin Emma met een gedenkteeken te eeren. Tegen een achtergrond van hoo ge sparren en een beplanting' met coniferen is nu het monument verrezen, dat de herinnering aan de overleden Koningin-Moeder zal levendig houden. Hoezeer de Koningin deze daad op prijs heeft gesteld, blijkt het allerbest uit het feit, dat de Landsvrouwe per soonlijk 't monument heeft ont huld. Het in strakke lijnen ge houden gedenkteeken, dat door den architect A. C. M. van Beers is ontworpen, past zich wonder wel aan bij de landelijke, bosch- rijke omgeving van Soest. DE VORSTELIJKE VERLOOFDEN. Wie onzer had vroeger ooit van het slot Reckenwalde gehoord? De klank heeft thans voor ons allen iets gemeenzaams gekre gen, want Nederland leeft mee met het bezoek, dat Prinses Ju- liana aan de familieleden van Prins Bernhard in Duitschland heeft gebracht. De dagbladen brengen afbeeldingen van jacht partijen, waarbij de ongedwon genheid der daarop afgebeelde personen opvalt en weldadig aan doet. De namen der vorstelijke ver loofden eens genoemd zijnde, dient tevens vermeld, dat de Ko ningin thans heeft bepaald, dat het huwelijk in het begin van 1937 zal voltrokken worden in de Groote of St. Jacobskerkte 'sGra- venhage. Deze keuze zal de oude ren onder ons niet kunnen ver bazen, want zij weten, dat ook het huwelijk tusschen Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik op 7 Februari 1901 in diezelfde kerk plechtig is ingezegend. Rond zes endertig jaar later zal dezelfde plechtigheid aan dochter en schoonzoon in het oude kerkge bouw worden voltrokken. Wie iets gevoelt voor traditie kan dit slechts van ganscher harte toe juichen. UITWIJZING NEDERLANDERS DOOR BERLIJN INGETROKKEN Er is indertijd heel wat stof opgeworpen over de uitwijzing van een viertal Nederlanders uit Duitschland door de regeering te Berlijn, omdat de Nederlandsche regeering eenige wat al te roe rige Duitschers uit het mijnge- bied in Zuid-Limburg naar Duitschland had teruggezonden. Zelfs het departement van bui- tenlandsche zaken in de Berlijn- sche Wilhelmstrasse moest er kennen, dat tegen de vier uitge wezen Nederlanders niets was aan te voeren, doch dat men hier met 'n zuivere repressaillemaat- regel te doen had. Gelukkig is nu, na veel ge schrijf en gepraat van onzen ge zant te Berlijn met de betrokken Duitsche autoriteiten, de uitwij- IJslandsche visschers aan den arbeid. zing ongedaan gemaakt, waar door het gerezen conflict op di plomatieke wijze is bijgelegd. mutaties bij de NEDERLANDSCHE DIPLOMATIE Onze bekwame gezant te Ber lijn zal zijn langsten tijd bij de Duitsche regeering geaccrediteerd zijn geweest. Daar Jhr. de Ma- rees van Swinderen, na de kro ningsplechtigheden van Koning Edward den diplomatieken dienst zal verlaten, komt de post van gezant bij het Hof van St. James vacant. Deze zal zeer vermoede lijk worden bezet door graaf van Limburg Stirum, thans gezant te Berlijn. Voor de bezetting van den gezantschapspost bij het Quirinaal, opengekomen door de overplaatsing van mr. Patijn van Rome naar Brussel, komt ernstig in aanmerking dr. Hubrecht, thans gezant te Boekarest. Voor de dan vaceerende gezantschaps- posten te Berlijn en te Boekarest is nog geen beslissing genomen, maar de kans schijnt groot, dat Ridder van Rappard, gezant te Bern en vertegenwoordiger van Nederland bij den Volkenbond te Genève, naar Berlijn zal worden overgeplaatst. NEDERLANDSCH FABRIKAAT IN DE RESIDENTIE. Na Amsterdam, Nijmegen en Groningen te hebben bezocht, is de vereeniging Nederlandsch Fa brikaat met de bekende tentoon stelling thans in de residentie neergestreken. Midden in de stad aan den nieuwen breeden ver keersweg, vlak bij het Spui, is het groote houten gebouw verre zen, dat 'n oppervlakte van meer dan tweeduizend vierkante meter heeft. Minister Slingenberg heeft de officieele opening verricht, waarbij het ons is opgevallen, dat op deze tentoonstelling de z.g. .attracties" ontbreken, waardoor het tentoongestelde beter tot zijn recht komt en het doel van de Vereeniging Nederlandsch Fabri- kaa dus veel zuiverder wordt be reikt. Wie het wél meent met onze vaderlandsche nijverheid zal goed doen een bezoek aan deze tentoonstelling niet achterwege te laten. Een goede bewaking. HELDEN DER ZEE. L. Smit en Co.'s Internationale Sleepdienst, de groote sleepboot de „Witte Zee", kapitein Welte vreden van dien bekenden zee- sleeper met zijn kranige beman ning, kunnen alle gezamenlijk meer dan tevreden zijn over het geen in de afgeloopen dagen is tot stand gebracht. Het Grieksche s.s. „Okeanis" was op de Noordzee lek geslagen, waardoor de vuren werden ge doofd en het schip als gevolg hiervan onbestuurbaar bleek te zijn. De „Witte Zee" is er in ge slaagd den Griekschen stoomer behouden den Nieuwen Water weg binnen te brengen. Nauwelijks was die zware taak volbracht, of de „Witte Zee" moest er weer op uit, want nabij Vlissingen verkeerde het Noor- sche ss „Beth" eveneens in nood. Heeft men wel eens bedacht, dat de naam vari ons land mede groot is door hetgeen deze een voudige Helden der Zee, op het gebied van groote internationale sleepkarweien, en bij het hulp en redding verleenen aan in nood verkeerende schepen van allerlei nationaliteit, hebben gewrocht? Op den Haarlemmerweg, is Zondagavond omstreeks 7 uur een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarbij een 19-jarig meisje werd gewond, en o.m. een hersenschudding op liep. Een notaris uit Haarlem, die getuige was van het ongeval vertelde: Ik zag een achttal mannen uit de tractor met aan hangwagen springen (welke de oorzaak was van het ongeluk). Eén van hen liep op mij toe, en zei: „Als je de politie gaat waar schuwen, steken wij je overhoop!" Hierop gingen de mannen weer in de auto, waarna deze snel wegreed O zeker, ja, het kan gebeuren, Dat er een ongeval geschiedt, Al is het altijd te betreuren, En het is vaak üw schuld ook nietl De weg kan glad zijn, nat en vochtig, Vooral in dezen tijd van 't jaar, De weg kan smal zijn, slecht en bochtig, Enhet is zóó gebeurd, nietwaar? We weten het nu eenmaal allen, Het snelverkeer, dat eischt z'n tol, En van de honderden gevallen Staan wekelijks ae kranten vol. Maar zelfs, wanneer het wél Uw schuld ik Door 'n fout een onoplettendheid, Uw hoofd van zorgen soms vervuld is. Wat óók niet mag, wanneer U rijdt.... Dan is er tóch, in veel gevallen, (Een mensen :t gauw soms van de kook, 'k Zeg cck en niét in allen) 'n Excuus üc vinden, hoe dan ook! Een ieder kan z'n plicht verzaken, Al is het een seconde maar, En daardoor ongelukken maken, Al weegt zoo'n ramp dan dubbel zwaar, Doch menschen, zooals aangegeven. Hier bóven, links van dit gedicht, Dielachen om een menschenleven, Die spotten met moreelen plicht, Die dreigen: Waai schuw geen politie, Of 't komt je anders duur te staan! Die zonder éénige notitie, Er stilletjes van tusschen gaan Die zelfs niet achter zich meer kijken, Naar dien verwrongen massa staal, Die gaan door 't leven, overlijken En zonder eenigen moraal Ik vraag me af, of er dié „mènschen" Zóó eerloos, harteloos, infaam, Nog réchten hebben(er zijn grènzen!) Op zulk eenmènschelijken naam?? tot stand gebracht. Te Berlijn hebben Von Neurath en zijn Ita- liaansche ambtgenoot, Ciano, de Italiaansch-Duitsche „documen ten" onderteekend, die geen ver dragen mogen heeten en ook geen conventies zijn. Het voornaamste punt, in bedoelde „documenten" verwerkt, is de stichting van een nieuw Locarno, dat nochtans geen meerdere toegetreden mo gendheden mag omvatten. Nadat door koning Leopold's rede ge bleken is, dat België van oude en nieuwe Locarno-verdragen af scheid neemt, volgt hieruit, dat alleen Engeland, Frankrijk, Italië en Duitschland van de partij mo gen zijn. Doch tevens, dat Sovjet -Rusland buitengesloten zal blij ven. Dit is van veel meer gewicht dan de erkenning door Duitsch land van 't keizerschap van den Italiaanschen koning over Abes- synië, zoowel de jure als de facto. Hier loopt Duitschland achter de feiten aan, evenals op den lan gen duur alle mogendheden dat keizerschap over Ethiopië de jure zullen Rebben te erkennen, den verbannen Haile Selassie ten spijt. Maar waar Duitschland en Ita lië op de feiten vooruit loopen is in de erkenning van de na tionalistische regeering te Bur gos reeds heden ten dage, waar aan vastgeknoopt is een gemeen schappelijk verzet tegen een on afhankelijke communistische re publiek in Catalonië, met als ze tel der regeering natuurlijk de havenstad Barcelona. Hier komt de strijd tusschen Rome en Ber lijn eenerzij ds, Moskou anderzijds reeds op bedenkelijke wijze om den hoek gluren. Nog een andere strijd kondigt zich aan, maar die doemt pas aan den verren gezichtseinder op de strijd namelijk tusschen twee wereldrijken, één in den opgang, één in den nedergang: Italië en Engeland. Land met een langge rekte kustlijn als geen ander, is Italië hulpeloos overgeleverd aan het verdragend geschut der Brit- sche oorlogsschepen, zoolang Ita lië er niet in is geslaagd de he gemonie in de Middellandsche Zee te hebben verworven. De strijd om de Oude Wereldzee, reeds dateerend uit de dagen van Rome en Carthago, bloeit weer op, met dien verstande, dat de tegenstelling er een tusschen Rome en Londen is geworden. Aan de te Berlijn onderteeken- de Italiaansch-Duitsche „docu menten" zitten meer haken en oogen vast dan men zoo opper vlakkig zou gelooven, tenzij ook deze geruchtmakende „documen ten" niets zijn dan „vodjes pap pier"! REXISTEN CONTRA DE BELGISCHE REGEERING. Ons persoonlijk heeft 't slechte weer op den afgeloopen Zondag, dat de strijdlust der partijen te Brussel temperde, het meest ver heugd. Gure regenvlagen zijn niet bevorderlijk voor politieke be toogingen. En niets zou ons meer gespeten hebben dan dat het te Brussel tot ernstige botsingen tusschen de regeering en de Re- xisten ware gekomen. Nu is alles met een sisser afgeloopen. De- grelle is weliswaar gearresteei J, doch des avonds weer vrij gela ten. En de verwachte relletjes zijn tot de meest bescheiden af metingen beperkt gebleven. ITALIË EN DUITSCHLAND. i an£>( schoonzoon van Mussolini, Natuurlijk ia het geen toeval, I de toenadering tusschen het fas- dat de Italiaansche minister van cistische Italië en het nationaal- buitenlandsche zaken, craaf Ci-1 socialistisch# Duitschland heeft Hoe in Sjanghai Japansche kinderen naar school gaan.

Soester Courant | 1936 | | pagina 4