Het vrije spel van krachten. KooidDiin. Kiespijn. h«rlo"noded21 Rwiüe huid Bekendmakingen. Ons Weekpraatje. Soest GESLEPEN glas is nog GEEN BRILGLAS. Horlogerie - SPIJKER - Optiek Burgelijke stand Ingezonden stukken. Het nationaal huwelijksgeschenk PUROL (WIT) De kans voor den geschikten koopman en winkelier. Handel is een vak. Reclame is daarvan een fundament. We lazem vorige w«ek in een plaatselijke krant, dat ergens op 'n dorpje de veldwachter proces, verbaal had opgemaakt tegen een win kelier, wegens onweri prijsopdrijving. Als je zooicts leest, grinn je siiekum voor je heen en denkt daarbij: dat gaat „vanzelf" wel over en alles komt weer op z'n beentjes terecht. Intusschen voor den betrokken winkelier staat de zaak heel anders. Zoo'n man voelt dit proces-verbaal misschien als „het" onrecht van zijn leven en als-ie er niet in slaagt om zich met 'n beetje levenswijs heid over „het geval" heen te zetten, dan kan.ie er uiteindelijk oVer aan het malen raken. We willen daarmee niet zeggen, dat de betrokken winkelier beslist onschuldig is ge weest de bijzonderheden van de zaak ken nen we geenszins; evenmin kennen we de personen, die er bij betrokken zijn. We weten alleen, dat in een stad als Amsterdam, blijkens een desbetreffende mededeeling van de autoriteiten, dagelijks honderden klach ten binnenkomen van consumenten, die mee- tien, dat ze slachtoffers zijn geworden van winkeliers, die het een of ander artikel met een cent of een paar cent hebben verhoogd en tengevolge daarvan worden aangemerkt als boosaardige individuen, die woeker willen slaan uit de devaluatie-omstandigheden. Bij onderzoek blijkt dan, dat er van die honderden klachten nauwelijks 'n enkele is, welke op waarlijk deugdelijke gronden werd uitge bracht. In d i t licht bezien, houden we er ons hart over vast, dat de eerste de lèeste dorps veldwachter „bevoegd" wordt geacht om de handelspractijk van een winkelier te beoor- deelen en proces.verbaal op te maken wegens „onwettige prijsopdrijving". Weliswaar betee. kent een proces-verrbaal nog geen vonnis en staan er achter den dorpsveldwachter justitio. öeele autoriteiten, die met kennis van zaken en nuchter oordeel „de stukken" van zoo'n veldwachter bezien, maar intusschen is „de bekeuring" in het dorp het onderwerp van den dag en heeft de zaak van den winkelier een misschien onherstelbare schade geleden. Het publiek in het algemeen oordeelt op het oogenblik in vele gevallen zóó kortzichtig en onrechtvaardig ten aanzien van den kleinen neringdoende, dat ons wel gevallen bekend zijn van winkeliers, die hoog noodig iets moe ten opzetten op den prijs van een of ander duurder geworden artikel en het eenvoudig niet durven doen uit vrees voor de te verwachten onbillijke reactie van hun klanten. Het Permanente Comité der Middenstands, bon..en heeft al eenige malen, zij het blijk baar veelal nog vergeefs, op deze dingen gewezen. Wij wijzen er daarom op ónze beurt nog cent op, dat het zeer onverstandig en on- rjchtvaarrdig is, om ten aanzien van de prij- zenpoluiek van den winkelier een oordeel te vellen, dat niet op zeer goede gronden steunt en geen resultaat is van een gedegen onder zoek. Tot vóór de devaluatie was het publiek gewoon om prijsverandering zonder meer te aanvaarden. Zoo noodig besloot men bij prijs- verhooging tot besparing door verminderd gebruik, maar men dacht er eenvoudig niet aan om den winkelier van zucht tot woekeren te verdenken. De prijzen van de meeste ar tikelen zijn altijd „zwevend" geweest, verband als ze hielden met wereldmarktprijzen, met productie en consumptie, vraag en aanbod. De devaluatie van den gulden heeft daarin niet de minste verandering gebracht in tegendeel heeft de niet op een vast punt gefixeerde waardevermindering van den gul. den de schommeling in de marktprijzen nog verhoogd en de vooruitzichten, zooal niet slechter, dan toch onzekerder gemaakt. Dat Alles moet de inkoopprijzen beïnvloeden en daarmee ook de verkoopprijzen. We hebben in den' hand.1 gekregen het z.g. herstel van vrije krachten, doordat stabi liteit er als basis aan is onttrokken. Er zullen op het oogenblik tal van gevallen zijn, waardoor de winkelier gedwongen wordt om zekere artikelen hooger te prijzen, maar een bl ij ven de prijsverbooging behoeft geens. zins het noodwendig gevolg van het herstel der vrije krachten te zijn. De handel was in de laatste jaren bevroren. Kleine schommelingen op de markt we wezen daarop hiervoren reeds kwamen wel voor, maar hevige evoluties waren er niet. Jan en alleman was intusschen uit crisisnood zaak „winkelier" geworden, ieder had z'n debiet of liever z'n „omzetje", kon daarop uit concurrentie.overwegingen slechts de kleinst mogelijke winst leggen enleed mèt de rest van de bevolking normale armoe. Nu de devaluatie kwam en het gebouw der economische ordening lichtelijk tot een ruïne maakte, nu krijgt iedere zakenman uit de brokstukken zijn eigen nering te herbou. wen. En thans zullen de beunhazen worden gescheiden van den vakman. De vakman her. krijgr door het vrije spel van krachten zijn kans; hij zal woekeren met zijn talenten en uit den chaos van het oogenblik een deug delijke onderneming voor een nieuwe toe komst herbouwen. De prijzen.politiek van den handel was door do crisis in een heel nauw straatje van de economische samenleving vastgeloopen, zóó vast, dat weerszijden de muren en pruts, huisjes zijn ingestort onder den druk. Wie nu met kennis, energie, ondernemingsgeest en kapitaal voor de puinhoopen staan, Icunneq iets wrochten, dat beter Is dan het oude. Wc gelooveo niet, dat ïer één winkelier coo dom zal zijn om door onnoodige prijsverhoogingen zijn afzetgebied te verspelen. Sommige prijsverhoogingen zijn onontkoom baar en *ndere zullen niet onredelijk kun nen worden geheeten, ook al worden ze niet door alle winkeliers toegepast. Immers, er zullen neringdoenden zijn, die de mogelijkheden van economische herordec ning aangrijpen om een betere en hoogere plaats te veroveren. Nu de handel uit zijn ver starde vormen is ontdooid, nu liggen er weer kansen voor de vakbekwamen, voor de men. schen met durf en energie, en voor de kapi taalkrachtigen. De noodzaak van een prijs- verhooging, gevolg- van de waardeverminde ring van den gulden, zullen sommigen zien te ontgaan, althans tot de minstmogelijke pro porties zien terug te voeren, door de uit buiting van hun echten handelsgeest, verstan dige inkoopen, op juisten tijd en in juiste hoeveelheid, door specialiseering in hun branche en door al die andere middelen, welke geëigend zijn om hun omzet te ver- grooten. De mogelijkheid van vergrootin^ van den omzet is er thans. En het is vooral de reclame, de doeltreffende reclame, waar. op die mogelijkheid steunt. De échte handelsman voelt dat intuïtief hij heeft het niet noodig om daartoe do zaak voor zich zelf te beredeneeren. Wat de krantenuitgevers met de hevigst.gestelde sug gesties niet konden bereiken, gebeurt op het oogenblik: de advertenties komen op het oogenblik „vanzelf". Het vrije spel van krach, ten in den handel voert de échte, vakbekwame neringdoenden er toe, om hun afnemers en allen, die het konden zijn, in de adver tentiekolommen van de krant bekend te maken, dat z ij het niet noodig vonden om hun prijzen te verhoogen, of dat z ij die ver hooging meer konden beperken dan anderen. Wie nu in de krant adverteeren, zijn ,de" zakenlui van morgen. De advertentierubriek is weer de koers lijst geworden van elke huisvrouw. Door deze regelmatig te raadplegen bepaalt ze in wiens zaak ze aandeel neemt als con- sumente. pijnen te verdrijven is een Mijnhardt's Poeder Per stuk 8 ct.; doos 45 ct. Bij Uw Drogist (OFFICIEEL). Het college van Burgemeester en Wethou ders van Soest doet bij deze een dringend beroep op de burgerij dier gemeente, die in tijden van nood altijd blijk heeft gegeven de helpende hand te willen bieden aan hen, die door den nood het zwaarst getroffen worden. Nu reeds eenige jaren tracht de regeering in samenwerking met de gemeentebesturen zooveel mogelijk de nood, door werkloos heid ontstaan, te lenigen. Door den langen duur der crisis dreig't echter het gevaar, dat onherstelbaar worden geschaad de belangen van degenen, die zich voor een vak hebben bekwaamd. Voor velen is het noodzakelijk, dat zij spoe dig weder in hun vak te werk worden ge steld, om te voorkomen, dat zij hun geschikt heid daarvoor verliezen. Hiertoe mede te werken moet het krachtig streven zijn van alle ingezetenen der ge meente, die daartoe in staat zijn. Allerlei werkzaamheden aan huizen, aan meubilair en aan andere eigendommen zijn uitgesteld, terwijl zij toch zeer noodzakelijk moeten worden verricht. Het gevolg hiervan is, dat verschillende werkgevers personeel hebben moeten ontslaan- Ook vele kleine reparatie's kunnen een belangrijke werkverruiming geven en met deze werkverruiming kan er toe worden bij gedragen, dat onschatbare diensten worden be wezen aan degenen, die zich voor het ver krijgen van de noodige vakbekwaamheid veel moeite en offers hebben getroost. Burgers van Soest, zoekt eens naar ver schillende kleinere of grootere werkjes, die al lang gebeiird hadden moeten zijn in Uw eigen omgeving en wacht niet tot morgen om Uw opdrachten aan de werkgevers te verstrekken. Laat ook Soest het goede voorbeeld van vele andere plaatsen in ons land volgen, \yaar het beroep op de ingezetenen om te helpen in dezen moeilijken tijd, zulk een mooi re sultaat heeft opgeleverd. Burgem. en Weth. voornoemd, De Burgemeester, G. DEKETH. De Secretaris, J. BATENBURG. 'cfnt nÏÏrn, die het Hebben, dat ook weten Orh heden nee! Wat zeggen we? „Hé. m'n schouder (arm, been of rug) doen me vandaag wat pijn, als ik me beweeg. Hoe zou dat komen, zeker een beetj'e verrekt, of te veel ingespannen?" Verder schenken we er geen aandacht aan en na eenige dagen verdwijnt het meestal wel. Maar na een poosje hebben we 't wéér, later nog eens en nog eens, steeds met korter tusschenpoozen en vaak toenemend in hevig heid, naarmate het vochtig en kouder is. Staan we op de tocht dan is 't aï mis. Nu trekken we een wolletje meer aan (wat héél goed is, te dunne kleeding is fataal!) en gaan mid deltjes ertegen probeeren. Het eene na het andere; soms schijnt het even te helpen, maar in wezen is dat niet mogelijk. Wat de oorzaak of oorzaken van rheuma- tiek betreft, verschillen de geleerden nogal van meening. Maar de ondervinding heeft ge. lecrd, dat massage een buitengewoon gun stige invloed heeft. In een rheumatische spier vinden we verhardingen, die veel pijn ver oorzaken. Bij aanraking geeft de vrouw een gilletje en bromt de man. Maar het typische is, dat door de massage, waarbij deze pijnpun. ten terdege onderhanden worden genomen, de pijn steeds minder wordt, om tenslottte geheel te verdwijnen. Dit geldt ook voor verouderde gevallen. U zult versteld staan over het heerlijke losse gevoel, dat 0 krijgt. Nu hoor ik de man al tegen de vrouw (of omgekeerd) zeggen: „Ik zal je vanavond wel eens even masseeren". Maar ik waarschuw U met klem tegen zooiets, want Uw leed is niet te overzien. Dit geldt trouwens voor iedere massage.behandeling door onbevoegden. Een te harde massage verergert de pijn, een te zachte richt niets uit. En weet U in welke richting U moet werken, hoe lang de behandeling mag duren en hoe vaak deze herhaald moet worden? Néén, nietwaar! Een gediplomeerde masseur studeert niet voor niets 3 jaar, waarbij hem zooveel ge vallen onder de oog en komen, dat hij door de ervaring geleid, wéét wat hij moet doen en laten! 1 De gunstigste tijd om U te laten behan delen is vóór- en najaar, maar dat merkt U zelf heusch wel. Laat U masseeren, wanneer Uw rheuma tische spieren het sgnaal op onveilig zetten! NETTY VAN ZOEST (Gedipl. Heilgymn-masseuse) zfnskaart oF F 5 voor vereemgTngeii of stichtingen, bij o s. adressen: G. J. v. Vleuten, Spoorstraat; G. J. Smit, Rembrandtlaan; C. N. v. d. Flier, Spoorstraat 13 en A. Enden dijk, Paulus Potterlaan 22- Dagkaarten zijn aan de zaal verkrijgbaar k i 0-35 EERLIJKHEID BELOOND? De welbekende zwerver „Jaap met het hoefijzer", eigenlijk E. de Raat geheeten, die de inwoners dezer gemeente meermalen zagen, als hij langs de straten muziek maakte met zijn hoefijzer op een stok, meldde dezer da- gen bij de Soesterbergsche politie, dat door hem gevonden was een portefeuille met on geveer f 200.aan bankbiljetten. Hij stelde een en ander de politie ter hand, want, zeide de profetische en eerlijke Jaap, het kon in benarde oogenb'ljkken wel eenS^ een toer zijn, om er af te blijven. Al spoedig kwam bericht van een garage houder uit den omtrek, dat d'oor heni een portefeuille met inhoud verloren was. De polilie stelde zich met dezen persoon in ver binding en al gauw bleek dat de portefeuille weer aan den eigenaar kon overhandigd wor den. Deze bewees den zwerver zijn dankbaar heid, door een ^belooning" van f2 50 bij de politie te deponeeren, welke Jaap daar mag afhalen. I i I J. Beernink, v. Wiek'sT.weg W Z. 35 n. *337 F. v. Velzen, v. 2e Heeserlaantje 2 n. Schriki- laan 41; C. en M. Posthumus, v. Heuvelweg 1 n. Verl. Talmalaan 15; A. v. 't Klooster, v. Oude Grachtje 0 n. Beukenlaan 15; R. H. v. Mil, v. YV. Pynnontl. 71 n. Groote Melmweg 2y J. A. v. d. Heyden, v. Birkstr. 59 n. idem; M. Schaatsbergen—Laan, v^n Schoolstr. 20c n. Kerkstr. 31B. Snijvki% m. vr„ v. Donestcinweg 36 n. v. Lenncpl. f(f; D. Maassen, v. Meuwstr. 35 n. Beet/1. 60. AFSCHEID J. C. C. DE BOER. Met ingang van i Nov. is aan den heer J. C. C. de Boer, arts te Soesterberg, eervol ontslag verleend in fijn functie als waar nemend chef der Geneeskundige Dienst der Luchtvaartafdeeling. Nadat hij als officier van gezondheid 2e ien ie klasse in verschillende garnizoensplaatsen werkzaam was geweest, werd de heer De Boer op 15 Oct. 1924 benoemd tot reserve dirigeerend officier van gezondheid in den rang van Majoor en in 1929 als zoodanig bevorderd tot Overste. Dr. De Boer heeft zich gedurende zijn jaren van arbeid te Soesterberg doen kennen als een zeer actief en daardoor zeer gezien geneesheer, wien het nooit te veel was on middellijke hulp te verleenen, waar deze ge vraagd of geëischt werd. Zeer ongaarne ziet men hem dan ook al daar vertrekken. Zaterdag werd door het militair personeel der L.A.V. beneden den rang van officier afscheid genomen. Als opvolger van Overste De Boer is met ingang van 1 Nov. benoemd de officier van gezondheid 2e klasse Dr. M. Barkey Wolf, thans chef van den militairen Geneeskundigen Dienst te Kampen. Ook in BRILGLAZEN is nog een GROOT VERSCHIL in kwaliteit. BESCHERM Uw oogen met een glas van de BESTE soort. Wend U daarom met vertrouwen tot ons. Van Weedestraat 25 Soesterbergschestraat 26 lederen Donderdag oogonderzoek van 2-6 u GEBORENAdriaan, z. v. H. Ravestdn en A. A. v. d. Herre, Radeinakerstr. 7b. Sigyn, d. v. H. Leeuwe en M. L. Backx van Wereld, Dorresteinweg 6- ONDERTROUWD: G. J. Vierbergen, 42 j„ Hoorn en H. J. W, v. d. Have, 29 jj., Van Lenneplaan 58. GEHUWD: G. v. Duinkerken, 31 j, W. Morren, 20 j„ Kerkpad N.Z. 4; A. Veld huizen, 37 j. en H. Dorresteyn 30 j„ Utrecht, schestr. 14. OVERLEDEN: Piet er van Gent, 14 jaar, A'foort; Bernardina Recourt, 84. j., wed. van S. Berghuis, Ferd. Huycklaan 4; Johanna Maria Zethoven, 71 j., Emmalaan 3; Lodu- Buiten verantwoording der Redactie. MASSAGE EN CHRONISCHE SPIERRHEUMATIEK. In ons vochtige landje lijdt 80°/o der be volking aan chronische spierrheumaliek. Niet, WINTERLEZINGEN. Door velen werd ons meermalen gevraagd of nog niets bekend was omtrent de te hou den Winterlezingën en steeds moest ons ant woord luiden: nog niet. Thans zijn wij in staat daarover iets mede te deelen. Plet bestuur der N. Chr. V. B- en het Chr. Comité voor Winterlezingen is er in geslaagd een viertal sprekers bereid te vinden om dezen winter voor ons op te treden, n-1.: Donderdag 12 Nov. Prof. Dr. D. H. Th. Vollenhoven van Amsterdam met het geschied, kundig onderwerp. „Julianus de afvallige". Maandag 7 Dec. Ds. Koningsberger, van A'dam, met De kentering in de Godlooze weTeld". Vrijdag 15 Jan. '37 Ds. A. de Bondt, Den Haag, met }jDe tragiek van het heidendom". In Febr. '37 hoopt Prof. Dr. Severijn van Utrecht voor ons op te treden, maar datum en onderwerp zijn nog niet opgegeven. Zooals bekend, worden de lezingen gehou. den in de zaal van „Religie en Kunst" en vangen aan om 8 uur. En sprekers, An onderwerpen noodigen uit tot een bezoek. Voor hen, die geen lid zijn van de N. Chr. V. B. zijn kaarten verkrijgbaar tegen 11.— R- R. voor de .4 lezingen, 12-50 voor «en ge- vicus Marechal, 70 j.,' Ferd. Huycklaan 22- GEVESTIGD: A. E. de Reuver—Koot, Vre. dehofstr. 45, v. Utrecht; H. Hoogendoorn (inw.), Schrikslaan 47, v. Kockengen; C. G. M. v. Dam (inw.), Birkstr. 34, v. Utrecht; A. W. Gijp (inw.), Birkstr. 51a, v. Den Haag; J. de Jong (inw.), Oude Tempell. 2, v. Gorinchem; J. Kuyvenhoven, Laanstr. 24, v. Maarsseveen; F. Hendriks, Luchtv.afd., v. 's.IIertogenbosch; J. Tulp m. vr., Da Costal. 7, v. A'dam; K. Bos (inw.), L. Brinkweg 38, v. Utrecht; J. v. d. Bedum (inw.), Oude Grachtje 15, v. Baarn; F. H. de Jaeger (inw.), Van Lyndenlaan 3, v. Utrecht; J. v. Velzen Fluit, Schrikslaan 41, v. A'foort. VERTROKKEN: C. G. Mayer—v. d. Vel den, v. Bosstr. 66 n. A'dam, Botticellistr- 36 hs.; P. J. v. d. Bremer, v. Birkstr. 77 n. Wageningen, FIcerenstr. 6; A. Huesmann, v. Talmal. 20 n. A'foort, Primulastr. 7; L. H. Tijssen m. g., v. Heideweg 41b n. A'dam, Argonautenstr. 18II; H. SchaapLemstra, v. Laanstr. 24 n. Bussum, Achtermeulenlaan 29; AL W. jC. Evers, v. Banningstr. 106 naar Hoogland D 35; T. N. J. Geskes m. g„ v. Pr. Hendrikl. la n. Voorburg, N. Beetslaan 6; F. J. v. Lemel, v. Beckeringhstr. 29 n. A'dam, le Jan Stecnstr. 121; L. A. v. Noort m. vr., v. Kolonieweg 17 n. Den Haag, Kokosstr. 8; YV. Soerv. d. Glas m. dr., v. Amersf.str- 45 n. A'foort, Utr.weg 81S. A. Baartman, v. Van Lyndenlaan 6 n. R'dam, Noordeinde 32b; A. F. M. Kennekens m. g., v. Becke ringhstr. 13d n. H'sum, Spechtstr. 23; P- D. Nieuwkoop, v. W. Pyrmontl. 21 n. Utrecht, W. v. Noortstr. 49bis; H. Biegstraaten, van Klaarwaterweg 52 n. H'sum, Laarderweg 134a; J. Ph. v. Ast, v. Van Weedestr-. 23 n. Baarn, Lombokstr. la; T. Holwerda, van Luchtvaartafd. n. Maartensdijk, Tolakkenweg 2; T. J. Veltman, v. Nieuweweg 3 n. Er- melo, Harderwijkerstr. 61G. W. Schothorst m. vr., v. Birkstr. 43 n. Hoogland, den Ham; J. Posthumus, v. Heuvehveg 1 n. Groningen, Verl. Oosterw. 68; S. C. KoersTak, v. Van Lennepl. 66 n. Wissekerke B 10a; M. J. KraanSchmitz, v. Nieuweweg 93 n. Vaals, v. Clcrmontplein 36; J. Hornsveld, v. Heu- velweg 42, n. Haarlem, Ripperda kazerne; E. YV-. Lukkien, v. Schriksl. 52 n. Zeist, Drieb. weg 3; W. A. BikoVal, v. Eikenlaan 10 n. Utrecht, Achterstr. 22; H. Orizand m. g., v. Oranjel. 2a n. De Bilt, Bilderdijkstr. 61; T. Kopesky, v. Oranjel. 2a n. Utrecht, Nach- tegaalstr. 29 bis. VERHUISD: G. Koenen, v. Molenstr. W. Z. 6 n. Eikenhorststr. 2; G. Betlem m. vr., v. Den Blieklaan 31 n. Birkstr. 26c; C. Ver schoor m. g., v. Nachtegaalweg 15 n. Nieuw- str. 13; A. Reehorst m. g., v. Ileuvclweg 10 n. Talmalaan 9; A. Reehorst Sr. m. g., van Talmalaan 9 n. Van Weedestr. 15; F. G. Verhey m. vr., v. Klaarw.weg 49 n. Nieu weweg 15a; E. v. AsseltBouwman, v. Ju- lianastr. 88 n. Beukcnl. 33; B. v. d. Akker, v. Hartweg 2 n. Kon.laan 143; H. K. Oldcn- hof, t. Noordeiweg 45 n. ileuvclweg 5; H. Holland op z'n malst< De strijd om het lintje. Ik heb me doodgeërgerd gelukkig slechts bij wijze van spreken over het commisso riaal gedoe inzake het nationale huwelijks geschenk aan de Kroonprinses en haar aan staanden gemaal. Dit gedoe is écht-Hollandsch van onsmakelijkheid. Daar vormt zich een comité voor een „nationaal" huwelijksgeschenk en informeert bescheiden bij het a.s. vorstelijke echtpaar: wAt het meer prefereert, een stroom van on nutte cadeaux va:, allerlei comité's, of één groot geschenk van heel het volk in al zijn geledingen. Natuurlijk spraken de vorstelijke ver.oofden zich voor het laats e uit. En ja als het dan zoo wezen mocht 'n zee waardig „jacht", dAt zou een geschenk zijn, hetwelk aan de jonggehuwden de intimiteij; zou bieden, waarheen het verlangen van alle getrouwrie verliefden uitgaat en het zou bo vendien passen in het kader van ons volks wezen, dat is ingesteld op de vertrouwdheid en de vertrouwelijkheid met de zee. Dus: wilde men de verlangens van het a.s. vorstelijke echtpaar ontzien, dan géén verT snippering, géén afzonderlijke cadeaux, géén speciale comité's. Maar blikkiekater! Zou mijnheer Jansen en mevrouw Pieterse, en Jonkvrouw de Oude en freule d'Onbekende van Hier of Daar zouden zij hun kans moeten laten voorbij gaan om als voorzitter of secretaresse, in ieder geval als levende bezieling van het Co mité der Hofstadsche vrouwen, of der Friesche Meerbewoners, van de Zuid.Nederlandschei dienstmaagden, of de boven-Moerdijksche Geuzen, van de vereenigde Nederlandsche zoetwatervisschers een handgeknoopt tapijt,: een Volendamsch-, Maxkensch., Zeeuwscli-, Brabantsch- en weet ik wat al méér „natio naal" costuum aan de Kroonprinses en haai" gemaal aan te bieden, in de hoop ende ver wachting op het ridderkruis van de Orde van Oranje Nassau?. Dat nóóit! En dus rezen en r^'zen de comité's als paddestoelen uit den grond, die vooral op, hun manier, d.i. tegen de wenschen van def vorstelijke verloofden in, de entourage (varW nationale versplintering) rond het huwelijk on zer Kroonprinses zullen helpen formeeren. Honderd voorzitters en voorzitsters van comité's liggen 's nachts al slapeloos in hunne bedden, repeteerende en verbeterende de spon tane toespraken, welke ze straks bij de offi- cieele huwelijksfeesten voor het volk zullen afsteken; hooge hoeden komen drie maal daags uit hun doozen om te worden afge stoft en glanzend opgewreven; colberts, ja- quets en rokcostuums worden naar den kleer maker gezonden om het knoopsgat op het revers te laten doorsteken, dat er thans nog slechts met een veterdraadje „pro forma" op is afgeteekend. En inmiddels kan het algemeene comité dat zoo bescheiden naar den wensch der vorstelijke verloofden vroeg, niet tot een op lossing komen. Het durft niet besluiten tot een nationale inzameling voor het door da Kroonprinses en haar a.s. gemaal verlangde huwelijksgeschenk. Het vreest een fiasco, om dat er voor hetzelfde doel van. alle kanten wordt gevraagd en gebedeld. Gebedeld ja! En niet ten behoeve van het a.s. paar, dat dit gedoe niet wenschtj, maar tot meerdere eer en glorie van mijn heer X of mevrouw Y, die zoo goed mogelijk voor den dag wenschen te komen om de rechten op het lintje zoo hóóg mogelijk op te voeren. De aarzeling van het algemeene comité heeft weer tot gevolg gehad, dat de vertegen woordiger van het Nationaal Jongeren Ver- bond er is uitgeloopen. Misschien welom een „eigen" huwelijksgeschenk. YVat een hopeloos gemis aan fijngevoelig heid spreekt toch uit dit alles! Men „polst" de verloofden over een ca deau, dat hun welkom zou zijn. Het vorstelijk paar maakt dit verlangen inderdaad kenbaar. Dit verlangen wordt tot een publieke aange legenheid enmen is zoo onsmakelijk om er recht tegen in te gaan en de voldoening aan persoonlijke eerzucht te stellen vóór of bóven de voldoening van het jonge vorsten paar. Holland op z'n smalst en z'n malst. Ik zie maar één uitweg om het ten deze lakenswaardige particuliere initiatief te smo ren: laat de regeering bekendmaken, dat ter gelegenheid van het a.s. vorstelijk huwelijk in géén geval koninklijke onderstdingen zullen worden verleend aan de aandVagcrs van speciale geschenken. Thans naast goudgele ook witte Purol. Dit wrijft onzicht baar weg en daarom is voor Dames en Meisjes zoo aangenaam bij de verzorging van gelaat en handen. Doos 30, Tube 45 ct.^Bij Apoth. en Drogisten.

Soester Courant | 1936 | | pagina 2